l SPORT Laatste berichten r ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Expositie Vincent van Gogh Vijftig jaar geleden om juist te zijn 29 Juni 1890 stierf als een groote, tragische figuur de Nederlander Vincent van Gogh, die in tien jaren van zijn leven een oeuvre schiep, dat spoedig over de geheele wereld bekend werd en hem den roem schonk van een baanbreker, een vernieuwer der schil derkunst. Door velen' werd van Gogh niet begre pen hoe kan het ook anders? men noemde hem een schilder van het carica- turale. Hij werkte met vreemde lijnen en nog vreemder kleuren, men vond hem bizar en begreep eerst later, dat deze man niet louter schoonheid, maar de essentie van al zijn objecten zocht te benaderen. Naar dit laatste heeft van Gogh gestreefd met een toomelooze passie, uitbundig en wild, hevig, zooals hij zelf in alles hevig was. Dit vijftigste jaar na zijn sterven is voor de Leidsche Kunstvereeniging aanleiding geworden tot het organiseeren van een ten toonstelling van een gedeelte van zijn om vangrijke oeuvre in de Lakenhal. Door de oorlogsomstandigheden kon ech ter zijn werk zelf niet worden bijeenge bracht en moest men zich bepalen tot re producties van zijn werk, welke door het Prentenkabinet, de Wereldbibliotheek en den heer de Bois hiervoor werden afge staan. Zoo hangt er nu in twee zalen van de La kenhal een greep uit van Gogh's werk, dat in ieder geval een zeer goed inzicht geeft in de snelle ontwikkeling van zijn waar lijk aangrijpende kunst. Er hangen teekeningèn en kleuretsen uit zijn Haagschen, zijn Brabantschen en zijn Franschen tijd en ongetwijfeld benaderen die uit zijn Franschen tijd het sterkst de hartstocht van zijn zoeken, dat was: niet de uiterlijke schoonheid of gelijkenis, maar het wezen, de ziel. De vorm werd voor een deel bijzaak, de kleuren, die hij zocht en vond, schelle en helle kleuren, werden werkelijk het middel tot dat ideaal. Ik verwijs daarvoor naar zijn bekende zelfportret in oranje en paars tegen een blauwen achtergrond, waardoor hij het we zen van zichzelf veel sterker deed spre ken. Hetzelfde geldt van den Franschen boer, waarbij het groen, geel en blauw de zelfde geestelijke schoonheid opriep. Van Gogh-werkte met helle kleuren, maar wat hij, vooral in zijn Fransche land schappen rond Arlès met groen en geel be reikte, is waarlijk verbluffend. Toch ziet men hem soms ook plotseling precieuser werken (de verdediging rond Parijs en een brug in Arlès), maar het sterkst spreekt hij toch als hij zich minder bekommert om de vormen, zooals blijkt uit zijn bloeiende kastanjeboom, zijn bloeiende boomgaard in Arlès en de zaaier een van zijn schoon ste en uit zjjn Franschen tijd: de hout hakker en zijn impressionistisch Bal répu- blique. Van Gogh hééft geschilderd in een droomtoestand, maar dan als een begena digde. Soms beseft men, dat hij de diepte, welke hij zocht, zelf niet meer kon peilen en hij de vorm zóó verloor, dat hij bizar werd; maar dat moet geweest zijn in den tijd, dat hij de vormtechniek niet zoo beheerschte, als hij later deed. Deze tentoonstelling, die stellig de moeite waard is, is niet exclusief. Daarvoor heeft van Gogh te groote en vooral te vele werken gemaakt, maar zij geeft een duide lijk beeld èn van zijn ontwikkeling èn van zijn diepe ontroering. In een vitrine zijn tentoongesteld facsi miles van zijn vele brieven, die men moet kennen om van Gogh te kunnen begrijpen en werken over zijn kunst en zijn leven. Voor de opening dezer expositie heeft de voorzitter der Leidsche Kunstvereeni ging, Mr. J. Slagter, den kunstenaar van Gogh uitvoerig bij de aanwezigen ingeleid. Hij begon met het te betreuren, dat de huidige omstandigheden het niet mogelijk maakten. Vincent's nagedachtenis te eeren met een tentoonstelling van eenige zijner oorspronkelijke werken en men moest vol staan met een tentoonstelling van facsi miles. Spr. bracht intusschen dank aan den heer J. H. de Bois te Haarlem, het Pren tenkabinet te Leiden en de Directie der Wereldbibliotheek, welke hun collecties voor deze tentoonsteJling beschikbaar stelden en daardoor deze bescheiden huldi ging mogelijk maakten. Aan de hand van eénige citaten uit Vin cent's brieven aan zijn broeder Theo wees spr. in het kort op de beteekenis van dit oeuvre; dat een keerpunt vormt in de ge schiedenis der schilderkunst, en dat ons een werkelijkheid heeft geopenbaard be langrijker dan alles, wat wij met onze oogen kunnen zien. In slechts tien jaren, tusschen 1880 en 1890 werd dit geweldige werk geschapen. De Haagsche en Bra- bantsche perioden zijn als een voorberei ding te zien, hoezeer ook daarin belang rijke werken ontstonden; de volle ont plooiing vindt Vincent eerst in zijn Fran sche periode; hij heeft dan zijn technische problemen opgelost en eerst dan komt zijn kleur- tot een schitterende, schier verblin dende pracht en kan zich zijn ziel in haar volheid in zijn werk uitstorten. Groot was Vincent ook als mensch en zelden is het evangelie van waarachtige menschenliefde oprechter beleden en eerlijker nagekomen dan door hem. Al zou geen enkel werk van hem zjjn gebleven, dan zouden zijn brieven nog een monument zijn, belang rijker dan duizenden boekdeelen der let terkunde, want daaruit leeren wij den mensch Vincent kennen, die stellig een der grootsten is geweest, die ons land heeft voortgebracht. Tenslotte las spr. eenige fragmenten voor uit van Gogh's brieven aan zijn broer Theo. Hierna bezichtigden de aanwezigen het tentoongestelde. De expositie blijft open tot op 20 Octo ber. DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING Bij het op 23, 24 en 26 September j.l. ge houden examen ter verkrijging van het diploma voor ziekenverpleging zijn de navolgende candidaten geslaagd, die allen haar opleiding hebben ontvangen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden: Zr. J. E. Bakker, zr. M. Ceton, zr. M. M. Cordes, zr. G. Dorland, zr. E. P. M. van Dordt, zr. B. Grobbe, zr. S. H. den Haan, zr. H. Hoeksma, zr. H. N. Hoogenboom, zr. L. Loth, zr. M. E. v. d. Mark, zr. H. C. de Regt, zr. C. L. van Veen, zr. A. J. Weesie, zr. S. J. de Wilde, zr. G. Wijbenga. Geveilde perceelen. Ten overstaan van notaris A. A. van Haaften alhier: het heerenhuis met tuin Groenhovenstraat 4 in bod: 7500, koopèr de heer H. F. A. M. Walenkamp qq. alhier voor: 7680. Het huis Sophiastraat 86 en Dillenbur gerstraat 2 in bod 4150, kooper de heer G. Vooys te Katwijk voor: 4150. Het huis met tuin Schelpenkade 27 in bod: 3450, kooper de heer H. Regeer qq. alhier voor 3450. Handelsregister K. van K. Nieuwe inschrijvingen: 7526. Noordwijkerhoutsche Bouw Onderneming (N. B. O.). (B. P.) Nóordwijkerhout, Dorpsstraat 32. Venn.: C. Th. Willemse, Noordwijkerhout en E. Hogervorst, Noord- wijk. 7528. J. Boot v/h A. Werner. Leiden, Maresingel 53. Rund- en varkensslagerij en fyne vleeschwaren. E.: J. Boot, Leiden. Bioscopen Trionort JE HEBT *T OF JE HEBT T NIET. Zoo gaat het nu met het komische ta lent ook. Je hebt het of je hebt het niet. Hans Moser heeft het nu eenmaal en laat je lachen tot je zit te schudden. De film, welker titel hierboven prijkt en die deze week in Trianon gaat, is geheel en al Hans Moser. Hans Moser is er in het begin als de scène open gaat en hij is er nog, als het doek verduistert en het woordje „Einde" verschijnt. Tusschen dit beginpunt en dit eindpunt rent Moser heen en weer, een én al drukte, een en al be weeglijkheid. Hij is in het verhaal een huisknecht; geen gewone huisknecht maar een grafelijke huisknecht. Hij is een van die erfelijke anenscbelijfce meubelen, wier leven onafscheidbaar verbonden is met de grafelijke familie, welke zij dienen en met het kasteel, waarop zij geplant zijn. Hij •vereenzelvigt zich met het landgoed en met het familie bezit. Hij is zelf aristo cratisch en voelt aristocratisch en vecht voor zijn graaf nog harder als hij voor zich zelf en voor zijn eigen leven zou hébben gedaan. Dat vechten komt hier inderdaad te pas en wel tegen een pachtersfamilie, die een stuk land gepacht heeft, waardoor- een 'beek stroomt. Deze bede wordt door den pachter afgedamd tot groote ergernis van den huisknecht, want 'bü zijn rondleidin gen door het historische kasteel, laat hij ook altijd, een marionettenspel zien, dat door de kracht van het water uit de beek in beweging wordt gezet. Met een afgedamde beek kan hij geen poppenspel laten zien en daarom dwingt hij van zijn graaf een volmacht af om den pachter een proces aan te doen. Er is even wel een andere complicatie: de zoon van den graaf is n.l. verliefd op de dochter van den pachter en deze liefde heeft ge volgen. Het brengt heel wat verwikkelingen met zich mee, als u op het kasteel ,een kleine wordt geboren, juist op het moment, dat de oude graaf zich wil gaan verloven met een of andere barones. De huisknecht zit er vanzelfsprekend midden tusschen, an ders zou hij geen factotum geweest zijn. Maar het heele geval, dat zooveel compli caties geeft, heeft ook z'm goede zijde, want het doet de oogen opengaan van twee families, die vroeger afzijdig van el kander stonden. Het doet inzien, dat stands verschil niet altijd doorslaggevend mag zijn en opent de oogen voor harteloos egoïsme, al is het verborgen onder aristo- cratischen schijn. Bij dat alles heeft Hans Moser de regie en hij doet hef meesterlijk en met zooveel komische kracht, dat men onweerstaanbaar gedreven wordt van de eene lachbui' in de andere. Vóór de pauze gaan wij „de zon tege moet" in de Zwitsersche bergen, waar ook in den winter de zon schittert over de blanke sneeuw. Wat sneeuw in de Alphen beteekent, laat een alleraardigste natuur film zien, die behalve documentaire waar de ook een prachtige fotografie heeft. Uitgebreid Hollandsch nieuws van Pu- filti en Duitsch nieuws van Ufa vervol maken dit genoeglijke amusements pro gramma. Re MANEGE. Circuslïefhebbers kunnen deze week hun hart ophalen aan een sensationeel filmwerk „Manege", waarin men een bijna volledig zeer goed circusprogramma kan aanschouwen. De diverse artisten geven vaak levensgevaarlijke toeren te zien, doch de gewone circussfeer is niet verge ten, o.a. enkele fraaie opnamen paarden- dressuur en een groep gedresseerde zee leeuwen. Doch hiermede is de sensatie nog niet afgeloopen, want men maakt nog een sneltrein-ontsporing, een vechtpartij en een moordaanslag mede. En zelfs met deze opsomming is nog niet volledig ver teld, wat deze film te zien geeft, want er komen veel geestige en grappige gebeur tenissen in voor, die den boel opvroolij- ken. In een circus treden een tweetal broers op, die door een familievoorval niet meer tegen elkaar spreken, doch terwille van hun beroep blijven samenwerken. lederen avond doen zij hun gevaarvolle toeren in den nok van het circus, zonder dat het pu bliek iets van deze verhouding opvalt. Als nieuwe attractie is er op zekeren avond een sensationeel nummer aan het programma toegevoegd en wel de „Auto des Doods". Het meisje, die deze gewaag de onderneming moet uitvoeren, wordt hiertoe door haar stiefvader gedwongen en reeds na haar eerste optreden wordt zij bewusteloos weggedragen. Een der broers kan dit niet aanzien en hij tracht den va der te overreden dit gevaarlijke experi ment te laten vervallen. Hij heeft echter geen succes en zint op andere middelen. Zijn oudere broer, die bemerkt wat hij van plan is, waarschuwt de stiefvader voor de mogelijke gevolgen van zijn weigering. Hierna ontstaat een hevige vechtpartij, waarna de vader wordt neergeschoten, zoodat de zaak voor den ouderen broer een dramatische wending schijnt te nemen. Het vervolg van de film laat zien, dat dit niet het geval is en tenslotte ziet men de broers weer verzoend, terwijl de jongste het meisje, dat hij in bescherming nam, voor goed mag beschermen. Het voorprogramma geeft, behalve het gebruikelijke journaal, nog een mooi filmje: ,,'t Water in of wel: Hoe leer ik zwemmen". Luxor. MOORDFRANCHETTL „Alleen het teekenfilmpje is al een be zoek waard" zei een Luxor-bezoeker. Daarmede wilde hij geenszins te kennen geven, dat de rest van het programma la-la was, want Luxor komt deze week weer met een first-class film voor den dag. Maar het teekenfilmpje was zoo koddig, dat het extra-onderscheiding verdiende. Het is een verzinsel van Walt Disney, een vroolijk verzinsel van honden, die op een surf-plank over de golven willen glijden. Tjonge, wat een pret! De surf-plank was er een van wonderlijke makelij, die nog veel sneller voortgleed dan de honden. Koud is'het nog niet, en we zijn er ook niet begeerig naar, doch het is een heer lijk schouwspel de ski-sport te zien be oefenen in Idaho (Vereen. Staten). Het is een geperfectionneerde wintersport-be- oefening, met een kabel-baantje om de skiëers weer omhoog te voeren, en een verwarmd zwembassin in de openlucht te midden van de sneeuwbergen. De groote film is: „Moordzaak Franchet- ti". Er is een moord gebeurd in de Pas- seggiata Margherita te Rome, en de be roemde zanger Franchetti (Beniamino Gi- gli) wordt ervan beschuldigd. De rechts zitting begint; het ziet er voor den zanger tamelijk hopeloos uit. En dan gaat zich voor de toeschouwers de ware toedracht van het drama afspelen. Het conflict vond zijn oorsprong achter de schermen van de opera. Beniamino Gigli, die zoo droefgees tig en met stomheid geslagen op het zon daarsbankje zat, krijgt nu ruim gelegen heid zijn prachtige, welluidende en rusti ge stem te laten weerklinken; een genot om naar te luisteren. De zanger had het zoo druk met zingen, dat hij geen tijd meer over hield om zijn vrouw te bemin nen. En deze, teleurgesteld, zocht haar oude beroep van danseuse weer op, wik kelde zich daarbij in een wirwar van moeilijkheden en beging de domheid om een vervalschte handteekening van haar man te zetten. Er werd chantage op haar gepleegd; toen de zanger daar achter kwam, sprong hij voor zijn vrouw in de bres. De politie vond 's morgens het lijk van den afperser. Maar de zanger was de moordenaar niet, ook zijn vrouw was on schuldig aan deze misdaad. Wie was het wel? Dat kan de lezer waarnemen als hij toeschouwer wordt in „Luxor". Hij zal een avond van kunstgenot en spanning meemaken. Casino WATT EN WAIT ALS COMEDIANTEN Watt en Watt, ofwel Pat en Patachon ofzooals zij in werkelijkheid heeten Carl Schenström en Harald Madsen, die reeds lang uit elkaar zijn gegaan nu toch weer eens op het witte doek te zien, is een onverdeeld genoegen. Want wat de twee dwaze grapjassen in deze film pres- teeren, grenst aan het wonderbaarlijke, maar toch zoo, dat het geen gebeurtenissen worden,' die buiten iedere werkelijke ver houding staan. Er is steeds een basis van werkelijkheid, waarop hun onwerkelijke dwaasheden zijn gebaseerd. De grappen zijn wel dwaas, maar niet dom. De film omvat drie gedeelten. In het eerste gedeelte zijn Watt en y* Watt ver bonden als tuiniers aan een zeer rumoerige meisjeskostschool en wat zij daar allemaal uitspoken, maakt hen tot de trouwe helper van de vrouwelijke jeugd. Kluchtige scènes spelen zich hier af. Nog kluchtiger wordt het -geval als zij na hun ontslag aan de kostschool aan boord komen van een visschersvaartuig en daar de heele zaak op stelten zetten, waarna de dwaasheden cul- mineeren in hun optreden bij een reizend tooneelgezelschap, waarbij zich ook een gezellige jongedame van de kostschool heeft aangesloten en welke eindigt met een waarlijk prachtige opvoering van Hamlet ofwel met een algemeene vecht partij, waaraan zelfs de bemanning van de visschersboot, welke ook onder de toe schouwers is, dapper mee doet. Hetheele verlöop dezer kostelijke dwaasheden is niet te vertellen. Men moet ze gaan zien en men zal lachen. Vooraf gaan uitgebreide journaals, een aardige teekenfilm en een Amerikaansche klucht van het bekende soort, getiteld: Mijnheer of Mevrouw, welke een kluchti ge Amerikaansche verkiezingsaffaire be vat. Alzoo een programma om alle zorgen te vergeten. Lid o. DE KASSIER VERGIST ZICH. Een orkestje opent deze week het pro gramma van het Lido-theater met vroo- lijke muziek en na een teekenwilm krijgen de toeschouwers, te smullen van een zeer komische pantomine. „De Vroolijke Boer derij", een lach-schlager, die het uitste kend doet, want de grappen en grollen van den clown, die men hier aan het werk ziet, zijn veelal origineel en leggen getuigenis af van een acrobatische behendigheid. Na de pauze de hoofdfilm: Heinz Rüh- mann in „De Kassier vergist zich". Eigenlijk valt de film in den beginne iets tegen. We kunnen ons dezen komiek moei lijk voorstellen als 'n eenvoudig kassier in een sjofel pakje, als een punctueel man, die de kassa sluit als het tijd is, ook als hij be zig een klant geld uit te betalen, die thuis want hij is ditmaal al getrouwd al les op de maat van de klok verricht, op welke gewoonten zijn vrouw al evenzeer is ingesteld. In die functie van kassier van een zaak in damesstoffen begaat hij een vergissing: hij betaalt aan een cliènte bij vergissing zesmaal honderd inplaats van zesmaal vijf tig mark uit en die vergissing wordt het onderwerp van een avontuur, dat zich in korte trekken niet laat beschrijven, dat men ook beter kan zien, want het is een amu sante historie, welke zich dan voor den toeschouwer afspeelt en waarin Heinz Rüh- mann zich weer uitstekend thuis voelt. Tal van ingewikelde situaties zijn daarvan het gevolg, maar ondanks het kassiertje natuur lijk dik ongenoegen krijgt met zijn vtouw, komt alles dik in orde. Heinz Rühmann, Charlotte Eerda, Hilde Hildebrand, Paul Heidemann en Hans Jun- chermann vervullen de hoofdrollen en we behoeven niet te zeggen, dat zulks bij hen in goede handen is. L.F.C.R.V.C. Morgen speelt L.F.C. haar eersten thuis wedstrijd tegen R.V.S. Het L.F.C.-team zal in de volgende op stelling uitkomen. H. W. Duffels Crama Koning Kukler, v. Leeuwen, Nieuwebrug v. Leeuwen, Ouwerkerk, Bijl, Senteur, Glasbergen. I V.VX.Ï Morgen opent V.VJL. de poorten van het nieuwe terrein gelegen langs den Veurschenweg even voorbij café de Gou den Leeuw. Wij hopen, dat de trouwe supporters de vereeniging niet in den steek zullen laten. De A junioren spelen tegen Meerburg A. Te 2 uur gaat het eerste den strijd aan binden tegen een onbekende n.l. G.S.V. uit Gouda. Het zal niet meevallen maar doet je best ook al moeten jullie het onder spit delven tegen deze oud 3de klasse K.N.V.B. Het 2de gaat naar Teylingen en vertrekt gezamenlijk om 10.45 uur. De Benjamins gaan bij Meerburg op be zoek; vertrek om 11 uur. Binnenland DOODELIJKE ONGELUKKEN TE ROTTERDAM. Gisteravond is de 8-jarige H. Peters van het Meiland te Rotterdam op de Groene Zoom bij het spelen onder een tram ge raakt en deerlijk gewond naar het Zuider gasthuis gebracht. Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. Gisteren is de 62-jarige M. Danger- manNieuwenhuizen uit de eerste etage van haar woning in de v. d. Sluysstraat ge vallen. Ze "kreeg een schedelbasisfractuur en is kort daarop aan de gevolgen overle den. VERSPERRINGSBALLON NEERGEHAALD. Gisteravond om kwart over zes heeft Duitsche luchtdoelartillerie een Engelschen versperringsballon, welke uit Zuid-Weste lijke richting over den Grooten U-polder kwam aandrijven, onder vuur genomen. Het gevaarte stortte brandend neer. Buitenland HET AMERIKAANSCHE KABINET BIJEEN WASHINGTON, 28 Sept. (D.N.B.). Het kabinet beeft een zitting gehouden, waarin het zich, naar verluidt, bijna uitsluitend met den internationalen toestand heeft be ziggehouden. Tevoren had Roosevelt een gemeenschappelijke bespreking met de bei de ministers van Defensie, den minister van Financiën, den leider der bewapenings productie en de chefs der staven van Leger en Vloot Agenda LEIDEN De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Hartman, v. Leeuwen, Kors, Kortmann, Poortman en Renaud. De Zondagsdienst der huisartsen ta Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 Sept. 20 uur tot Donderdag 3 Oct. 8 uur, waargenomen door de apo theken A. J. Donk, Doezastraat 31, teL 21313 en Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, teL 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8,teL 26274. DE ENGELSCHE WAPEN PRODUCTIE WASHINGTON. 28 Sept. (D.N.B.) De kortelings in de Vereenigde Staten aange komen afdeelingschef in het Britsche mi nisterie van munitie, sir Walter Lay ton, heeft president Roosevelt een rapport over handigd betreffende den stand van de En» gelsche wapenproductie. De Britsche am bassadeur, Lord Lothian, die bij de bespre kingen aanwezig was, verklaarde daarna tegenover Amerikaansche journalisten, dat Engeland een zoo snel mogelijke leverantie va nalle soorten wapens uit Amerika leven dig zou toejuichen. Op de vraag, waar En geland het dringendst behoefte aan heeft, antwoordde Lord Lothian: „meer van alles en sneller". Op de vraag of Engeland meer torpedobootjagers van de Vereenigde Sta ten noodig heeft, antwoordde de ambassa deur, dat hij niet geloofde, dat Engeland, wat het ook zij, van de hand zou wijzen. ENGELSCHE VLOOT ONDERWEG NAAR DAKAR? VTCHY, 28 Sept. (Reuter). In officieele kringen is verklaard, dat men de via bui- tenlandsche zenders verspreide mededee- ling, dat vyf Engelsche duikbooten, vijf torpedojagers en minstens tien kruisers en hulpkruisers uit Gibraltar zijn vertrokken en naar Dakar onderweg zijn. niet kan bevestigen, aangezien men niet op de hoog te is van deze gebeurtenis. Hetzelfde geldt voor het bericht, dat zich aan boord van de Engelsche oorlogsschepen zevenduizend man zouden bevinden, die bij een nieuwe ladingspoging in den strijd zouden moeten geworpen. SPAANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. MADRID, 28 Sept. (D.N.B.) De Spaan- sche ministerraad, die gisteravond om 17.30 bijeen is gekomen, welke zitting tot van nacht 1 uur heeft geduurd, heeft ten aan zien van de militaire organisatie belang rijke besluiten genomen. Onder meer werd bevel gegeven tot het onderbrengen in ka zernes van het geheele leger, terwijl voorts de commandoposten een hergroepeering zullen ondergaan. Tot commandant van de Canarische eilanden is Garcia Escamez benoemd, tot gouverneur van Teneriffe Sanz de Lerina Voorts is de krijgsacade- mie, die door de republiek was ontbon den, weer opgericht. REPATRIEERING VAN DUITSCHERS UIT DE BOEKOWINA EN BESSARAB}ë. KRAKAU, 28 Sept. (D.N.B.) Op het eerste station, gelegen aan Duitsche zijde van de Duitsch-Russische belangengrens, Novy Zacorz, is gisteravond het eerste transport rijks- en volksduitschers uit de Boekowina aangekomen. Dit eerste trans port bestaat uit 250 Rijksduitschers en 740 Volksduitschers, die voor het allergrootste deel uit de stad Czernowitz afkomstig zijn. In totaal worden uit de Boekowina 36.000 Duitschers verwacht. KLAGENFURT, 28 Sept. (D.N.B.) Van avond zal de eerste speciale trein met 720 repatrieerenden uit Bessarabië in Villach aankomen. Zij komen uit Galatz tot Bel grado per schip de Donau opgevaren en zullen eerst in Semlin en Prahovo bij Bel grado in kampen worden ondergebracht, van daar worden zij met een specialen trein naar Villach vervoerd, vanwaar zij met een specialen Duitschen trein, na een oponthoud van drie tot vier uur, vérder zullen worden getransporteerd. T-j LICHTE AARDBEVING IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 28 Sept. (D.N.B.) In verschillende wijken van Kopenhagen en op enkele plaatsen in de naaste omgeving van de hoofdstad, is gisteren een lichte aardbeving gevoeld, welke gepaard ging met een op donder lijkend geraas. Schade werd nergens aangeicht. Volgens de re gistratie van het seismografisch instituut in Kopenhagen, moet het centrum van de be ving in de hoofdstad zelf of in de naaste omgeving worden gezocht. Vermoedelijk was de oorzaak der beving gelegen iri een verschuiving in den krijtbodem van de Oeresund.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3