De beteekenis van het Drlemogendhedenpact DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sen laaax&cfiuuiinyóóein aan de Vex. Staten Koffie of thee op bon 114 Momentje ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9758 Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Bedactle 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, V Vertrouwen In de toe komst *Dux", „tijdschrift voor allen, die me dewerken aan de vorming van de katholie ke rijpende jeugd", is een nielwen jaar gang begonnen. En ter inleiding schrijft de redactie-se cretaris een artikel, dat wij hier gaarne willen afdrukken. Dat artikel is geïnspireerd door optimis me. Beslist en radicaal wordt afgewezen elf defaitisme, alle moedeloosheid en slap heid-van-willen. Opgewekt en doelbe wust wordt voorgehouden durf en vertrou wen. Wij ontleenen aan dat artikel het vol gende: „De veertiende jaargang van „Dux" be- bint onder wel moeilijke omstandigheden. Maar ook nu meent ons tijdschrift zijn taak te moeten voortzetten. Voor een nieuwe situatie zal men het niet bevooroordeeld vinden. Geen nieuwe poging in de opvoeding der rijpende en rij pere jeugd wordt bij voormaat afgewezen. Met open oog en met ontvankelijkheid zal daaraan worden tegemoet getreden, maar ook, voor zoo ver mogelijk, met onafhanke lijkheid van oordeel. Liefde voor het opgroeiende geslacht heeft dit maandblad in- het leven geroe pen. Vertrouwen in de toekomst van het nieuwe geslacht heeft steeds de offers doen brengen, die voor het in stand houden van het maandblad noodig waren. Ook nu is dit vertrouwen ongeschokt. Met vertrouwen zien we de nieuwe tijd en de nieuwe omstandigheden, waarin de jeugd zich zal ontwikkelen, onder de oogen. Evenals gisteren, is de jeugd ook vandaag in Gods hand. Er is geen reden tot defai tisme. Ook nu kan het Katholicisme leiding en vorming blijven geven aan het opgroeiende geslacht. Het kan dit steeds, omdat het hier toe in alle tijden de plicht heeft. In een nieuwe levensgèvoel en een nieuw levensprogram kan ons geloof opnieuw zijn invloed aanwenden, om wederom allen voor Christus te winnen. Uiteindelijk immers zal ons niets anders overblijven dan de hand aan de ploeg te slaan en niet om te zien naar een tijd, een opisode, welke voorbij ging." Dat is de mentaliteit, de geestesgesteld heid, die ons allen leiden en bezielen en begeesteren moet. Dat is dat „optimum", dat beste, wat wij allen in het perspectief van de toe komst moeten zien, als Christelijke opti misten of optimistische Christenen: „In een nieuw levensgevoel en een nieuw levensprogram kan ons geloof opnieuw zijn invloed aanwenden, om wederom allen voor Christus te win nen." VEREENIGINGEN ZONDER ECONOMISCH DOEL. WELKE RELIGIEUSE INSTELLINGEN VALLEN ER ONDER? Wij lezen in de „Maasbode": Op 21 September verscheen een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, innou- dende bepalingen ter verkrijging van een overzicht van vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel. Volgens deze verordening moeten alle ver eenigingen van personen (vereenigingen, stichtingen, bonden, organisaties en soort gelijke instellingen) zonder economisch doel binnen twintig dagen na het in wer king treden der vereeniging worden op gegeven bij den bevoegden procureur-ge neraal. Daar er onzekerheid blijkt te bestaan in hoever deze verordening toepasselijk is op religieuze congregaties, orden, etc., heb ben wij ons te bevoegder plaatse om in lichtingen gewend. Wij vernamen, dat door den commissaris, die met de uitvoe ring van deze verordening wordt belast, nog een uitvoerig commentaar gegeven zal worden, waarin o.a. nader zal worden om schreven, welke vereenigingen of andere instellingen onder deze verordeningen zul len vallen. Waarschijnlijk zal deze commentaar nog deze week gegeven worden. Men doet dus het beste deze publicatie af te wachten. Men hoeft hierbij niet be vreesd te zijn, den termijn te overschrij den, binnen welken de aanmelding moet plaats vinden. Deze zal n.l. waarschijnlijk verlengd worden. Momenteel zijn de be treffende formulieren nog niet bij den procureur-generaal verkrijgbaar. Indrukken in het buitenland JAPAN WIL GOEDE VERHOUDING TOT VER. STATEN Minister-president Konoje heeft tot het Japansche volk een oproep gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat het een dringende noodzakelijkheid is, maatregelen te nemen voor het beëindigen van de vredesversto- ringen. Duitschland en Italië hebben met het Japansche rijk dezelfde idealen en adspiraties. Voor de Japansche natie is. de tijd gekomen om met nieuwe vastbesloten heid de nieuwe ordening in Groot-Azië ten uitvoer te leggen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft eenige vragen van journalisten, met name Engelsche en Amerikaansche, beantwoord. Zij hadden vooral betrekking op de artikelen 3 en 5. Japan is tot de onderteekening van het verdrag gedreven door de vurige hoop, dat er een einde zal komen aan de wanorde en dat men den vrede en een nieuwe wereld orde tot stand zal kunnen brengen. In dit stadium komt er geen wijzi ging in de politiek van Japan, dat niet in den oorlog betrokken wil worden. Japan zal niet aan den Europeeschen oorlog deelnemen en geen enkel ander land aanvallen. Japan heeft zijn hou ding jegens de Vereenigde Staten niet gewijzigd en heeft niet de hoop op gegeven, dat de betrekkingen met dit land kannen worden geregeld. Tenslotte verklaarde de woordvoerder, dat het nieuwe verdrag niets heeft te ma ken met het Anti-Kominternpact. DE INDRUK IN AMERIKA De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Cordell Huil, heeft omtrent het Drlemogendhedenpact verklaard, dat dit bondgenootschap niets verandert aan de sinds jaren hier bekende situatie. Met de mogelijkheid van een dergelijk bond genootschap is by de bepaling van de Ame rikaansche politiek reds rekening gehouden. Alvorens Huil deze verklaring afgelegd had, liet men op zijn departement reeds doorschemeren* dat deze overeenkomst niet noodzakelijkerwijs de internationale situatie behoeft te verscherpen. Het maakt den in druk, dat deze overeenkomst een politiek, die reeds eenigen tijd lang door de drie onderteekenaars gevolgd is, in een docu ment vastlegt. Op de persconferentie op het Witte Huis verklaarde president Roosevelt in ant woord op vragen, dat hij nog niets naders omtrent de overeenkomst wist en zich er daarom niet over kon uitlaten. Roosevelt kondigde aan, dat hij dit week-end met zijn jacht een tocht naar Maryland zal maken, waar hij verscheiden vliegtuigtypen wil be zichtigen. Dat deel van de Noord-Amerikaansche pers, dat sinds geruimen tijd met interven tieneigingen gespeeld heeft, toont zich tame lijk uit het veld geslagen. In berichten van nieuwsagentschappen en redactioneele commentaren wordt de opvatting geuit, dat het pact zich uitsluitend tegen de poli tieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. De New-Yorksche pers publi ceert den tekst onder reusachtige opschrif ten als „Japan, Duitschland en Italië onder teekenen een tegen de V.S. gericht pact." DE INDRUK VAN HET DRIEMOGEND- HEDENPACT TE LONDEN De sluiting van het pact van Berlijn wordt in Londensche politieke kringen klaarblijkelijk beschouwd als een beden kelijk waarschuwingssein. Zonder twijfel heeft men de strekking van dezen slag terug tegen Engelsche pogingen tot uit breiding van den oorlog begrepen. Een andere verklaring kan niet gevonden wor den in de mededeeling van den diploma- tieken medewerker van het Reuterbureau, die schrijft, dat het voornaamste döel van het politieke, economische en militaire pact, dat gisteren te Berlijn werd onderteekend, duidelijk is, n.l. de Vereenigde Staten uit den oorlog te houden. De drie totalitaire onderteekenaars gevoelen klaarblijkelijk geen zorgen ten aanzien van Rusland, om dat in het pact een speciale reserve ten op zichte van Sow jet-Rusland is vervat. Een belangrijke passage in het pact is die, waar in de nadruk wordt gelegd op den we'nsch der drie regeeringen om in andere sferen de samenwerking uit te breiden met na ties, die „geneigd zijn haar streven een ge lijke richting als zij zelve te geven". Het pact, aldus de correspondent, brengt geen wijziging in de situatie. Het schijnt betrek king te hebben op den strijd op leven en dood, die Groot-Brittan je en de spilmogend- heden leveren. De reactie in Amerika op dit pact zal zeer interessant zijn. Gezien het feit, dat democraten zoowel als republi- keinen het voornemen hebben zich buiten den oorlog te houden, is het zeer weinig j waarschijnlijk, dat de commentaren in Amerika een anderen dan een gereserveer- den toon zullen hebben. MGR. W. A. VAN DINTER f 54e MAGISTER GENERAAL DER ORDE VAN HET H. KRUIS Dezen nacht overleed in het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen de Hoogeerwaardig ste Heer Mgr. W, A. van Dinter, Magister Generaal der Orde van het Heilig Kruis of van de Kruisheeren. Een schoon en vruchtbaar leven werd hiermee afgesloten. Geboren te Gemert (N. Br.) 4 Dec. 1859, volgde hij de huma niora aan de bekende Latijnsche school van zijn geboorteplaats. In 1887 trad hij in bij de Kruisheeren van het oude Sint Agatha-klooster, waar hij 27 September van het jaar daarop zyn pro fessie deed. 15 Augustus 1893 werd hij in Utrecht priester gewijd. Na eenige tijd werkzaam te zijn geweest in het Kruis heerenklooster van Diest in België, werd hij al spoedig tot novicemeester in Sint Agatha benoemd. Meermalen bekleedde hij het ambt van Definitor der Orde. In Maart 1910 vertrok hij met een groep Bra- bantsche emigranten als zieleherder naar Amerika, samen met nog een priester en een leekenbroeder der Orde. Het werd de grondslag voor de Noord-Amerikaansche Missie, die inmiddels tot een belangrijke tak der Orde is uitgegroeid. Toen Mgr. Hollmann, de vorige Magister Generaal in 1927 overleed werd Pater Van Dinter, die toén prior van het klooster van Onamia was, telegrafisch ontboden. Hij kwam toen voor de tweede maal sinds zijn vertrek in 1910 naar Europa. Bijna met al- gemeene stemmen werd hij tot Generaal gekozen. Met kracht heeft hij den nieuwen opbloei der orde, die reeds onder Mgr. Hollemann was ingezet bevorderd. Allereerst heeft hij door woord en voor al door heerlijk voorbeeld onzegbaar veel gedaan tot behoud en versterking van de kloostertucht. Man van grooten eenvoud, ging bijzonder de kloosterlijke armoede hem zeer ter harte. Waar hij zelf zeventien jaar als missionaris werkzaam was, is het alleszins begrijpelijk dat ook de Missies in hem een groote stuwkracht vonden. Een heele reeks nieuwe stichtingen ontstonden tijdens zijn bestuur, in Nederland kloosters te Neeritter en Hes en kleinere kerkjes te Bolnes, LJsselmonde en Odiliapeel, terwijl de kerk van Zoeterwoude werd uitgebreid. Ook in België en in de Missiegebieden kwam het bijna vooral tot vergropting van het bestaande en ook tot nieuwe stichtingen Een nieuwe Missie stichtte hy in Para (Brazilië), terwijl juist onlangs missionaris sen voor een tweede Braziliaanscbe Missie (in Campos) waren aangewezen. Alle Missiegebieden heeft Monseigneur per soonlijk gevisiteerd. Op deze vermoeiende reizen naar tropische gebieden deed hij de kwaadaardige kwaal op, die hem uiteinde lijk in het graf heeft gebracht. Enkele weken terug werd hij van de Sacramenten der Stervenden voorzien: op zyn ziekbed werd hij vertroost met een telegram van Z.H. den Paus. Zacht en vol overgave is hy gestorven. De Orde der Kruisheeren rouwt. Zy ver loor een krachtige en wijze vader, die „Amore et labore" tot wapenspreuk ge kozen had: „Door Liefde en arbeid". Dat was inderdaad zijn heele leven. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 September tot en met 8 November a.s. geeft blijkens een mededeeling van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij de met „114" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koo- pen van 250 gram koffie of 75 gram thee. HET GOEDERENVERKEER DER SPOORWEGEN. Maatregelen in het algemeen belang. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een keurig uitgevoerd carton doen ver vaardigen, dat binnenkort in geen enkele expeditie-onderneming mag ontbreken, hetwelk den verzenders en ontvangers van goederen eraan herinnert, wat zy moeten en kunnen doen om het algemeen belang te dienen. Bijzondere omstandigheden stellen bij zondere eischen en wel zeer in het bij zonder aan het verkeerswezen, dat door de huidige benzine-schaarschte aan ban den is gelegd en waardoor ook aan een bedrijf als dat der Nederlandsche Spoor wegen bijzondere zware eischen worden gesteld. Deze gelden vooral het goederen vervoer op de spoorwegen. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen wordt alles in het werk ge steld om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Weliswaar maakt het herstel van de aangerichte oorlogsschade regelmatig voortgang en komt dit vanzelf sprekend de dienstuitvoering ten goede, maar daarmede komt men er niet. Het gaat er in de eerste plaats om, het ter beschik king staande goederenmateriaal zoo doel matig mogelijk te gebruiken, een streven, dat reeds lang bestaat, maar door den nood der tyden noodzakelijker is geworden. Het is een feit, dat zoowel de verzenders als ontvangers van de wagenladingen meer nog dan de spoorwegen zelf het doelmatig gebruik van- het materiaal in de hand kun nen werken. Een wagen die stil staat be antwoordt niet aan het doel waarvoor hij bestemd is. Hoe korter de tijd is, die tus- schen twee opeenvolgende beladingen ver loopt, hoe beter. Kan men den z.g. wagen- omlooptijd halveeren, dan volgt daaruit, dat men met hetzelfde wagenpark twee maal zooveel goederen kan verzetten. Van daar het parool van den directeur, ir. W. F. H. van Rijckevorsel: „Gebruikt onzen goederenwagen niet als pakhuis laadt en lost snel". De Spoorwegen doen het hare om den omlooptijd der wagens zooveel mogelijk te bekorten en naar gelang het spoorwegnet meer hersteld wordt, des te beter zij daar in kunnen slagen. Maar daarnaast doen zij ook een dringend beroep zoowel op de ontvangers als de verzenders van goederen teneinde de verzendingsmogelijkheid zoo hoog als het kan op te voeren. Op tal van manieren kan men hiertoe medewerken. Men ontneemt b.v. aan anderen de moge lijkheid goederen te verzenden, wanneer men meer wagens aanvraagt dan strikt noodzakelijk is. Teneinde den tijd van het lossen te bekorten en de emplacementen niet nutteloos te bezetten, moet men niet meer wagens laten aankomen dan binnen den bepaalden tijd gelost kunnen worden. Men sture ook geen wagen terug die ge zonden wordt in plaats van de bepaalde soort die werd aangevraagd, doch mo menteel niet beschikbaar is. Het motto: „Haal uit den wagen wat er in zit", gbldt eveneens voor het beladen, in dien zin, dat elke kubieke decimeter ge bruikt moet worden- door vakkundige be lading en ook door een mogelijke combi natie met andere verzenders, waardoor men het volle profijt van de beschikbare ruimte verkrijgt. Hierbij spelen ook de „papieren" een be langrijke rol. Bij de verzending vuile men vrachtbrieven e.d. met groote zorg in, ter wijl mèn bij inontvangstneming van ver zendingen belangrijke vertragingen kan voorkomen door ervoor te zorgen, dat bij aankomst der goederen alle documenten en gegevens ter beschikking staan. Het verdient derhalve aanbeveling er bij de afzenders op aan te dringen, dat zij de factuur en andere bescheiden vooruit zen den. De goederenwagens moeten regelmatig, snel en geheel gevuld kunnen circuleeren. Daarom moet steeds met tempo worden geladen en gelost, zoo noodig ook des Za terdagsmiddags. Bijzondere omstandigheden stellen bij zondere eischen en daarom roepen de Spoorwegen op bovenvermelde wijze hun klanten op het terrein van het goederen vervoer met klem toe: „Haal uit de wa gens wat er in zit". Dit nummer beslaat uil vlfl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. FIETS-PERIKELEN Nu ik het toch deze week over fiet sen had, vermeld ik nog een ander euveL Een euvel, dat bewijst, dat wij, Nederlanders, op het gebied van fiet sen zeer vrijgevochten lieden zijn. Misschien niet eens alleen op dat ge bied. Ik zag een plaatje in de krant van een lange muur, waarop drie keer met heel groote letters geschilderd stond: Streng verboden fietsen te plaatsen. Art. 84 Alg. Politie-verord. Wie zal zeggen, dat deze muur niet de buitenmuur was van het politiebu reau, waar de eigenaars der tallooze fietsen, die tegen deze muur waren ge zet, bescherming zochten tegen zwijn tjesjagers. Hier had waarschijnlijk de overweging gegolden: laat uw fiets be waken door de politie, dat is veiliger dan het beste Ha-ha-slot. En dus had den tal van lieden hun fiets tegen dien muur gezet ondanks de duidelijke verbodsbepaling: Streng verboden fiet sen te plaatsen. Het is geen wonder, dat er in Amster dam jaarlijks achttienduizend fietsen zonder eenige transactie van eigenaar verwisselen, d.w.z. ieder half uur één. En de nieuwe bepaling, dat de politie by een overtreding de banden zal laten leegloopen, zal de zwijntjesjagers wel niet weerhouden het oog op anderer eigendom te laten vallen. Een doeltref fender middel zal het zijn voor alle an dere fietsende wegovertreders. Echter: dit middel lokt mij alleen aan, omdat wijzelf in vroeger jaren in deze bezigheid onze grootste vreugde vonden. Maar dat nu groote menschen als poli- tie-agenten het ook gaan doen is niet even leuk. Leuker zou het zijn als zij een zelfde middeltje wisten tegen fietsendieven. GEBEDSACTIE SP.L. „Dat alle Katholieken zullen waar- deeren en krachtig steunen de op leiding van inlandsche priesters in de missielanden". Voor die intentie vraagt het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus tot opleiding van een inlandsche geestelijkheid in de missiën in de maand October de gebe den der deelnemers aan de gebedsactie. Helaas zyn niet alle katholieken overtuigd van de groote en dringende noodzakelijk heid van eigen inlandsche priesters voor de missielanden: waren zy dat wel, dan zou den zij meer daadwerkelijken steun aan die opleiding geven, dan zou in de missielan den niet het groote vraagstuk bestaan, hoe de zeer groote kosten te bestrijden van een goede opleiding van eigen priesters. De tegenwoordige tijden toonen weer zoo duidelijk aan, dat ook de missielanden hun eigen priesters moeten hebben, wil de Kerk van Christus in die landen voor goed geves tigd worden. Dat groote belang moet ons allen ter harte gaan. Bidden wij daarom in October vurig tot den goeden God, den Ge ver aller genaden, voor bovenstaande in tentie. Volle aflaten zijn te verdienen op 3 Octo ber, feest van de H. Theresia van Lisieux en 4 October, feest van den H. Franciscus van Assisië. Bovendien wordt op 3 October in alle afdeelingen met minstens 50 leden een H. Mis opgedragen voor S.P.L. en zijn be schermelingen. Voor nieuwe deelnemers aan de gebeds actie zyn op aanvrage gratis intentiefor mulieren te bekomen bij Mgr. TH. M. P. BEKKERS, te Voorschoten. BLOEMENKWEEKERS KRIJGEN STEUN Gisteren vond aan de Coop. Centrale Westlandsche Snybloemenveiling te Hon- selersdijk de gedeeltelijke uitkeering plaats van de door de regeering voor de bloemen- kweekers beschikbaar gestelde steun. Deze eerste steunuitkeering bedroeg voor de bloemenkweekers 7 procent van den omzet en in het totaal werd dus gisteren aan de C C. W. S. ruim 70.000 aan steun uitge keerd. In bloemisterij kringen is deze steun met groote vreugde ontvangen, daar vele bedrijven een aanmerkelijke financieele achterstand hadden en met deze geldelijke steunuitkeering ten zeerste gebaat zyn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1