.De Liturgie der Kerk( Qemenqde vachten Land- en Tuinbouw Ik hèb gekozen, Ar kadi ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. lT ONGEVALLEN TIJDENS DE DUISTERNIS. Op den hoek van de Groote Marktstraat en de Lutherscheburgwal te 's-Gravenha- ge is gisteravond even voor tien uur de 59-jarige G. W. W. C. van H„ wonende aan de Groenesteinstraat, door duisternis misleid, zoodanig met zijn fiets tegen den trottoirband opgereden, dat hy een zware hersenschudding bekwam. De man is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgeno men. Ongeveer ter zelfder tijd is in de Vlier boomstraat de 28-jarige voetganger M. M. K., wonende te Monster, gestruikeld, waar bij hij het linkerbeen brak. Ook dit slacht offer van de duisternis is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. NIET TERUGGEKEERD VAN ZEIL TOCHT OP HET USELMEER. Twee officieren vermist. Op 14 September huurden twee officie ren van den Opbouwdienst te Harderwijk een izeilsloepje om daarmede een tochtje op het Llselmeer te maken, 's Avonds wa ren de officieren niet teruggekeerd, doch aanvankelijk wekte dit geen argwaan om dat het vaker gebeurt, dat men Harderwijk btj 't verloopen van het tij niet meer kan bereiken. In zulke gevallen doen de zeilers dan een andere Zuiderzeehaven aan, en melden van daar, dat zij niet meer naar Harderwijk 'kunnen komen, of wel men komt den volgenden morgen of hoogstens een paar dagen later terug. Van deze officieren van den Opbouw dienst is echter heelemaal niets meer ver inomen, zoodat thans sterk het vermoeden rijst, dat er een ongeluk is geschied. De Harderwijker politie denkt hieraan te meer, omdat het op den 14en September zeer onstuimig was op het IJselmeer en men wel een bijzonder goedi zeiler moest zijn, om behouden thuis te komen. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, doch tot dusverre is men nog niets van de officie- - -en te weten gekomen. ALWEER HET GEVAARLIJKE HAARWASSCHEN MET BENZINE. De gevaarlijke methode van haarwas- schen met benzine heeft gistermiddag weer een vrij ernstig ongeval veroorzaakt. In haar woning aan de Vlierboomstraat te Den Haag, wasohte de 42-jarige me vrouw N. D. haar haren met benzine, ten gevolge waarvan de zoo gevaarlijke ben zinedampen zich ontwikkelden. Vermoe delijk door een in de nabijheid bevindende gasvlam ontbrandden deze dampen waar door mevrouw D. vrij ernstige brandwan den opliep aan haar gelaat, bovenlichaam, en armen. Door den geneeskundigen dienst werd zij naar het roode kruis-ziekenhiuis overgebracht. Haar toestand is vrij ern stig. Een begin van 'brand kon met eenige emmers water worden gebluscht. LICHTKOGELS STICHTEN BRAND. Gisternacht werd de boschbrandweer te Rheden gealarmeerd voor een heidebrand, welke tusschen de Posbank en de Onza lige Bosschen onder de gemeente Rheden was ontstaan. Het bleek, dat uitgeworpen lichtkogels van naar men vermoedt En- gelsche vliegtuigen, de heide in brand had den gezet. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte enkele tientallen hec taren heide en boschjes. De boschbrandweer slaagde er in den loop van den nacht nog in, het vuur mees ter te worden. v BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN. r Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de boerderij van den landbou wer Cootjans in het gehucht. De Vergeldt bij Blerick. Het vuur greep snel om zich Op bon van uw dokter heen. De omwonende buren, die onmiddel lijk te hulp schoten, konden met de brand- blusohapparaten het vuur niet bestrijden. Ook de brandweer was spoedig ter plaat se. Zij wist het vuur te bedwingen en te 'bewerken, dat een tweetal aangrenzende woonhuizen gespaard bleven. Het aangetaste perceel brandde echter tot de grond toe af. Ook de inboedel en een groote partij kunstmest, brandstoffen en een gedeelte van de oogste, alsmede eeh nieuwe wagen gingen verloren. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. DRIJVENDE MIJN BEDREIGDE SCHEVENINGSCHE PIER. Door Duitsche militairen onschadelijk gemaakt. Een drijvende mijn 'heeft gistermiddag op Scheveningen groote consternatie ver oorzaakt, omdat het gevaarlijke ding in de richting van het wandelhoofd dreef en het gevaar groot was, dat het tegen het stalen netwerk van de pier zou botsen met alle gevaren, die daaraan zijn verbonden. Duitsche militairen hebben de mijn kort na 1 uur met eenige welgemikte schoten tot ontploffing gébracht. De mijn was' de pier op dat oogenblik diCht genaderd. Ten gevolge van exploisie sprongen de ruiten van verscheidene zich in de nabijheid be vindende gebouwen, voorzoover deze aan de zeezijde zijn gelegen, zoo o.m. ruiten van het Kurhaus en van de hieronder ge- winkels. DIEFSTAL NA TIEN JAAR OPGEHELDERD. De identiteitskaart als verraadster. Ongeveer tien jaar geleden pleegde een 35-jarige dienstbode te Bussum een dief stal in het huis, waar zij werkzaam was. Hiervan werd aangifte gedaan bij de po litie, doch de vrouw wist te ontkomen, zonder een spoor achter te laten. De Haagsche politie is er thans in ge slaagd, de dienstbode in een logement te arresteeren. Ter verkrijging van een iden titeitsbewijs moest zij haar waren naam opgeven, hetgeen haar noodlottig werd. Want gedurende tien jaar had zij onder een valschen naam geleefd. Over twee jaar zou het feit zijn ver jaard. DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONNEN. Dank zij het krachtige recherchewerk van de politie van bureau Adelaarsweg te Amsterdam, onder leiding van commissaris M. O. F. van der Heul is men er gister middag in geslaagd den diefstal van dis tributiebonnen uit 'het kantoor Laanweg geheel op te lossen. Het grootste gedeelte van de buit die nog zoek was, is thans ook gevonden. Donderdag en. gisteren had com missaris van der Heul een gearresteerde verdachte uitvoerig verhoord, hetgeen ten slotte voor den man aanleiding is geweest om te 'bekennen, waar hij zijn buit had verborgen. Dit bleek te zijn in de Nieuwe Vaart op Zeeburg. Rechercheurs van het bureau Adelaarsweg hebben in samen werking met de politieboot daar gedregd en inderdaad hébben zij gistermiddag om streeks een uur twee groote gonjezakken met distributiebonnen, en kaarten opge haald. De verdachte had zelf de plaats, waar zij verborgen waren, aangewezen. Be houdens enkele kleine partijen bonnen, PROEFTUIN ZUID-HOLLANDS GLASDISTRICT Het 20.000ste grondmonster ter onderzoek aangeboden. Maandag 23 September 1940 was voor den proeftuin Zuid-Hollands glasdistrict te Naaldwijk een belangrijke dag. Op de af- deeling grondonderzoek werd nl. het 20.000ste grondmonster ter onderzoek aan geboden door den heer Joost de Jong, Tuin ders weg 24 te Maasdijk. De heer de Jong werd op toepasselijke wijze ontvangen en ontving de mededeeling, dat hij voor het onderzoek van zijn grondmonster, het 20.000ste, niet de gebruikelijke vergoeding behoefde te betalen, hetgeen deze natuur lijk ten zeerste op prijs stelde. In dit verband heeft het zijn beteeken is den loop van het grondonderzoek te Naald wijk na te gaan. Steeds meer werd door de tuinders van het Westland de behoefte gevoeld om, in verband met 'n doelmatige bemesting, iets meer te weten van hetgeen hun grond aan voedende bestanddeelen bevatte. In 1932 werd tenslotte overgegaan om een afdee- ling „grondonderzoek" aan den proeftuin Naaldwijk te verbinden, welke afdeeling de grond voor de leden tegen een bepaalde vergoeding zou onderzoeken. Dat de oprich ting van deze afdeeling aan een lang ge voelde behoefte voldeed en dat de leden van den proeftuin steeds meer het nut van het grondonderzoek gaan inzien, moge blij ken uit het volgende staatje van de in den loop der jaren onderzochte monsters: 1932 165 grondmonsters 1933 450 1934 1300 1935 1800 1936 2600 1937 2900 9215 1938 3500 1939 4900 1940 (tot 23/9 2385 10.785 20.000 grondmonsters Hieruit kan men zien, dat in den loop van 1938 het 10.000ste monster ter onder zoek werd aangeboden, dus na pjn. 6 jaar. Nu, September 1940, kwam reeds het 20.000ste, waaruit des te meer blijkt, dat vooral in dezen tijd de tuinders steeds meer tot de overtuiging .komen, dat een ratio- neele bemesting slechts mogelijk is, nadat het chemisch onderzoek een indruk ver schaft heeft aangaande de voedselbehoefte van den grond. De geweldige stijging van het aantal monsters der laatste jaren zal voor direc teur en personeel van den proeftuin een aansporing te meer zijn, om dit werk met de meeste energie voort te zetten, de metho de steeds meer te verbeteren en het onder zoek zooveel mogelijk uit te breiden. Als straks het nieuw laboratorium van den proeftuin Zuid-Hollands glasdistrict te Naaldwijk zal worden geopend, dan zal ook het grondonderzoek een nog grootere vlucht kunnen nemen. die vermoedelijk reds ingeleverd zijn, heeft de politie daarmede de hand. kunnen leggen op alles, wat ongeveer een week geleden is gestolen uit het distributiekan toor en daarmede een der grootste fraudes in distributiebonnen, welke tot nu toe in ons land is voorgekomen, achterhaald. INBRAAK IN SIGARENFABRIEK. Tot dusverre onbekend gebleven dieven hebben zich toegang weten te verschaffen tot de sigarenfabriek van de firma B. te Tegelen. Eenige duizenden sigaren worden vermist. De dieven hébben zich toegang verschaft tot de fabriek door 'het inslaan van een ruit. N.B. In deze week dagelijksch Gloria en Credo. De gewone Prefatie, behalve Zon dag. ZONDAG 29 September. Kerkwijdings- feest van den H. Aartsengel Michaël. Twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Benedicite. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. 20e Zondag na Pinksteren. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Wit. Op den 8en Mei herdacht de H. Kerk de verschijning van den H. Aartsengel Michaël op den berg Gargano in Apulië in Italië tijdens het Pausschap van Paus Gelasius I. Ter herinnering aan die verschijning werd een kerk gebouwd op dien berg, toegewijd aan den H. Aartsengel Michaël. Vandaag wordt de wijding van die kerk door de geheele H. Kerk gevierd en tevens het feest van den H. Michaël als Beschermer van de Kerk en de Christenheid. MAANDAG 30 September. Mis v. d. H. Hiëronymus, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In het jaar 331 werd de H. Hiëronymus te Stridon geboren. Vanaf zijn vroegere jeugd ontving hij onderricht in de Katholieke godsdienst en in verschillende wetenschap pen. Als jongeling naar Rome gezonden ter voltooiing van zijn studiën, werd hij op den verkeerden weg meegesleurd door het slechte voorbeeld van zyn omgeving. Wel dra evenwel deden zijn godsdienstige ge voelens, welke hem van zijn jeugd af be zielden, den verkeerden weg weer ver laten en begon hij een leven van boete in de eenzaamheid, waar hij vier jaren ver bleef. In 377 liet hij zich tot priester wijden. Zijn voornaamste bezigheid is ge weest de studie van de heilige Boeken. Hij wordt geroemd als de grootste kenner en uitlegger van den H. Schrift. DINSDAG 1 October. Feestdag v. d. H. Bavo, titelheilige van de kathedrale kerk te Haarlem en eerste patroon van de Bisschopsstad. Mis: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Kleur: Wit De H. Bavo, op het einde van de zesde eeuw geboren, leidde eerst een wereldsch en losbandig leven. Doch bekeerd door het deugdzaam leven van zijn dochter, begon hij een kluizenaarsleven, in heldhaftige graad belevend de christelijke leer, waarin hij was onderricht door den H. Amandus. Bavo stierf in de 7e eeuw te Gent. In Haarlem wordt de heilige als beschermer vereerd, omdat, volgens een oude over levering, de inwoners van Haarlem, door St Bavo aan te roepen, gered zijn uit een groot gevaar. WOENSDAG 2 October. Feestdag v. d. H.H. Engelbewaarders. Mis: Benedicite. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. „Gezegend zjj God, Die ons Zijn H. Engel zond om ons voor te gaan en te bewaren op den weg en ons te leiden naar de plaats, ons bereid. Slaan wij acht op hem en luis teren wij naar zijn inspraken. Vergeten wy ook niet dagelij'ksch bij morgen- en avondgebed tot hem te bidden! DONDERDAG 3 October. Feestdag v. d. H. Teresia v. ih. Kindje Jesus, Maagd: Mis: Veni. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Als negende kind van het door en door godsdienstige echtpaar Martin-Guerin, werd Teresia den 2en Januari 1873 geboren te Alengon in Normandië. Op buitenge woon jeugdigen leeftijd trad zij den 9en April 1888 in den KarmeL Daar heeft zij negen jaren doorgebracht. Uit de H. Schrift leerde zij hoe zij een groote heilige kon worden, n.l. door zich in gedachten en han delingen tegenover God te gedragen als een kind tegenover zijn vader. Teresia heeft dat gedaan en noemde dat „haar kleine weg" en kostte haar iedere dag offers. „Geloof niet" zoo zeide zij, „dat een kleine weg volgen beteekent een weg vol gen van rust, van zoetheid, van geestelijke troost. Aoh, het tegendeel is maar al te waar. Men moet er op voorbereid zijn om geslachtofferd te worden zonder voor behoud". Iedere dag behaalde zij veel overwin ningen op zich zelf in het buitengewoon stipt volbrengen van hetgeen haar dage lij ksche plicht was en dat uit zuivere ware liefde voor O.L. Heer, zonder ook maar in het minst zich zelf te zoeken. Integendeel zij was een voortdurende offerande van zich zelf aan God. Maar ik heb er geen spijt van, dat ik mij heb overgeleverd aan de liefde" sprak zij op de laatste middag van haar leven. Moge de heldhaftige hei lige Teresia ons helpen haar te volgen in heldhaftigheid op den kleinen weg van onze dagelyksche plichten. VRUDAG 4 October. Mis v. d. H. Fran- ciscus van Assisië, Belijder: Milii au tem. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. In 1182 werd Franciscus te Assisië ge boren als zoon van een rijke lakenkoopman. Ook Franciscus werd voor den lakenhandel opgeleid. Tot op zijn eerste jongelingsjaren was hy een gewone brave jongen, een beet je lichtzinnig. Bijzonder eigen was hem de milddadigheid jegens de armen. Een ern stige ziekte brengt hem tot dieper na denken, maar maakt hem nog niet „den heilige". De genade Gods treft hem ten volle en beslissend bij gelegenheid van een feest, waarbij hij, volgens gewoonte van dien tyd en die plaats als „tafelkoning" op treedt. Hij vindt van dat oogenblik geen smaak meer in aardsche goederen, trekt zich terug, begint zijn leven van onthech ting en verbindt zich aan „Vrouwe Ar moede". Zyn geest heeft hij vastgelegd in de Orde van de Franciscanen, in 1209 door Paus Innocentius III goedgekeurd. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 5 October. Mis van een dag onder het octaaf v. d. H. Bavo: Gaudeamus (als op 1 Oct.) 2e gebed v. d. 20ste Zondag na Pinksteren; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen, Martelaren; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. 20ste Zondag na Pinksteren: Omnia. Geen Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen; 4e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Groen. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Het Octaaf v. d. H. Bavo wordt niet ge vierd. Vanaf Woensdag dus geen gedachte nis v. d. H. Bavo. Dinsdag en Donderdag geen Credo. DINSDAG. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. Z.Z. Joannes van Dukla en Nicolaas van Furca Polena, Belijders. DONDERDAG. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Vigilie v. d. H. Vader Franciscus; 3e v. d. overbrenging v. h. lichaam v. d. H. Clara; 4e voor den vrede. VRIJDAG. Feestdag van de Serafijnsche Vader, de H. Vader Franciscus van AssLsic, Belijder. Mis: Gaudeamus. Geen gebed voor den vrede. Prefatié v. d. H. Francis cus. N.B. De Votiefmis v. h. H. Hart van Jesus is niet georloofd. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Felix Meda, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Placi dus en Gezellen; 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 4e voor den vrede. Prefatie v. d. H. Franciscus. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. FEUILLETON Een roman uit b<et booge Noorden. Door AGATHE POGNER 39) De tweede boot bracht my o.a. ook een dikken brief van Maria. Zij bleek direct te hebben begrepen, waarom ik aan het eer ste jaar van mijn verblijf hier nog een twee de wilde vastknoopen. Het zal je ongetwijfeld te stade ko men, schreef ze. Je zult by het vele, dat je reeds geleerd hebt, nog vele nieuwe erva ringen opdoen. Wij hebben ons allen zeer verheugd over je besluit, dat je je later geheel aan de walvischvangst wilt wijden, want jouw roeping ligt inderdaad op het water. Ik kan me er nu reeds over verheu gen den volgenden zomer het groote schip en de zeven walvischvaarders te zien, die je op de werf in onze stad hebt besteld. Met groote voldoening ook hebben wy ken nis genomen van je buitengewone jacht- successen. Ik was heusch trotsch op je. Nogmaals hartelijk dank voor je uitvoe- rigen bleef. Maria. Ik kon de verleiding niet weerstaan mijn lippen te drukken op de plaats, waar haar naam stond. Ach, wat zou het me niet alles waard zijn, haar slechts een paar minuten te kun nen zien! Tot welk offer ware ik niet be reid haar te kunnen zeggen, hoe dierbaar ze mij is! Maar de geweldige oceaan ligt tusschen ons. Als ik over elf maanden ein delijk weer op het vasteland terugkeer, zal ze stellig reeds lang de vrouw van een ander zijn Maria had er zich vroeger steeds op la ten voorstaan, dat ze myn gedachten kon raden en doorgronden. Of ze nu ook myn verlangens zou begrijpen? In de enveloppe van Maria's brief lagen nog eenige andere papieren, die ik nu even eens openvouwde. Het waren myn gedich ten, die ik Maria had toegezonden. Zij ble ken intusschen reeds in druk te zijn ver schenen; eenige er van waren zelfs van een loffelijke bemerking voorzien. Toen schaamde ik mij. Want nooit zou ik degeen worden, dien men in mij zag. Nim mer zou ik met een brandenden fakkel in de hand in de diepte afdalen en licht in de duisternis kunnen brengen. Nooit zou ik een roeper kunnen zijn, een strijder! Noch- thans had er sinds 't oogenblik, waarop ik de bedrukte vellen ten hand nam, een groo te verandering in mij plaats. Het was, alsof de zon verblindender, de lucht helderder was geworden. En alsof de hemel zoo na was gekomen, dat hy zich ge heel om de aarde zou leggen. Zoover was ik met het schrijven geko men, toen ik de honden hoorde aanslaan. Ik ging naar buiten en zag, hoe zy luid blaffend den heuvel oprenden, waar in de verte een slede naderde. Het duurde nog slechts eenigen tijd voor ik door mijn ver rekijker in de beide inzittenden Rodion en Wenjamin kon herkennen. Waarom hebben jullie Pelka niet meegebracht? vroeg ik ter begroeting. Zoo lang de zee nog zoo te keer gaat, is het in de bergen immers rustig. Zij weet niet eens, dat we hier naar toe zyn, antwoordde Rodion. Anders zou den we haar zeker niet hebben kunnen hou den. Ik geloof, dat zij wat kou heeft gevat, meende Wenjamin. Vroeger kon ze nooit op dezelfde plaats blijven zitten. En nu zit ze... Rodion viel zijn schoonzoon ongeduldig in de rede Vergeet niet, dat het om mijn klein dochter gaat en niet om de jouwe. Jouw meening interesseert me dus niet! Toen wij aan den maaltijd zaten, begon Rodion plotseling geheimzinnig te lachen. Op mijn tfragenden blik, verzocht hy mij eens te raden, waarom zij vandaag naar mijn baai waren gekomen. Wel, antwoorde ik, het is mooi weer, het leent zich uitstekend voor een tocht door de versch gevallen sneeuw. Dat ook, gaf Rodion toe. Maar voor namelijk kwamen we om een goede en pas sende plek voor onze nieuwe woning uit te zoeken. Wat? Willen jullie werkelijk naar de Kruisbaai verhuizen? vroeg ik, vol blijde verrassing. Vroeger wilden we, ja. Maar nu zul len we wel moeten, want onze oude wonin gen zyn reeds verkocht en de nieuwe be steld. Graag ga ik niet van de Walvisch- baai weg, moest Rodion, met iets van wee moed in zijn stem, toegeven. Ten slotte ben ik de eerste geweest, die zich hier op het eiland vestigde. Voordien was er niemand •op het vasteland, die gelooven wilde, dat hier nog menschen het zouden kunnen uit houden. Ik bedoel natuurlijk menSéhen van ons blanke ras. En waarom ga je dan weg? Rodion aarezlde even met zyn ant woord, toen zei hij, ietwat onwillig: Om Pelka! Zij zal het hier prettiger vinden, vooral ook, omdat jij dan onze naas te buurman bent. Ik antwoordde, dat ik het volgende jaar met de eerste boot het eiland zou verla ten en dat ik ook aan myn woning reeds een besteming had gegeven. Tychon zou haar betrekken met Kat ja en den kleinen Fed ja. Na een poosje vroeg Rodion, of ik graag naar het vasteland terug keerde? Waarom niet? Ten slotte verlang je wel weer eens naar een bosch en naar bloeiende weiden. En in gedachten voegde ik er aan toe: En ook naar menschen, die je dierbaar zyn. Je zult ons eiland wel gauw verge ten. Ik zal het nooit vergeten. Daarvoor heeft het me te veel goeds geschonken. Het was als een goede vriend voor me. Rodion klopte me goedkeurend op den schouder. Je hebt het juiste woord gevonden, Ar- kadi. Het is als een goede vriend. Precies zooals de zee. Alleen moet je ze beide be grijpen. Hierna gingen wy het dal rond om de gunstigste plaatsen voor de nieuwe huizen uit te zoeken. Rodion vond, op slechts vijf tig pas afstand van het water, een goede plek, welke ook beschermd was tegen den Noordenwind. Wenjamin zou zich meer landwaarts moeten vestigen. Het gaat in het leven toch zonderling toe, zei hij glimlachend. Vorig jaar was ik het, die u het eerst hierheen bracht en nu brengt het toeval ons eveneens hier. Daarvoor mag Arkadi ons wel dank baar zyn, schertste Rodion, want nu doet de boot voortaan ook de Kruisbaai aan. Hy zal zich dus den volgenden zomer al deftig hier kunnen inschepen om naar het vaste land te varen. Tot dan echter mag hij de Walvischbaai niet heelemaal vergeten. Hij is daar den laatsten tijd een zeldzame gast geworden. Ik beloofde mijn verzuim weer goed te zullen maken en spoedig te zullen komen. Ik geloof, dat ik, toen ik dat zei, zelfs een beetje verlegen werd. Kleine Fedja en de visschery lieten mij bijna geen enkele vrije minuut. 1 Januari. De winter is ditmaal veel te vroeg ge komen. Midden October hadden we al twin tig graden vorst. De wind loeide afwisse lend van de bergen en uit de zee. De sneeuw viel in ongekende hevigheid. Onze jachtpartijen eischten weliswaar heel wat inspanning, maar zij leverden een rijken buit op. Nu sloffen er weer drie jonge beren rond de palen. Met uitzondering van een paar kleinigheden, verloopt het leven precies zooals het vorige jaar. Vóór het strenge jaargetijde inzette, had ik nog eens naar de Walvischbaai gewild, maar de plotseling invallende koude be lette mij dit voornemen ten uitvoer te brengen. Gisteren gingen mijn metgezellen weer op de rendierjacht. Het was voor het eerst, dat ik thuis bleef. Katja's toestand was van dien aard, dat ik mij ernstig ongerust begon te maken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11