Weerbericht OMGEVING RIJNSTREEK WELKE BONS? WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 7.32 uur Woensdagavond. Zon op 7.32 uur Donderdagochtend. Maan op 1.01 uur Donderdagnacht. Maan onder 4.33 uur Donderdagmiddag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 26 Sept. voorm. 10.50 en nam. 11.15 uur. /3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIC1 y n q Verduisteringstijden Q Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 Q gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG 7.32 uur. y y n r ZONSOPKOMST y 7.32 uur. 0 Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 -3IICDIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIO INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur, Hoewel ik mijn schrijven van 18 Sept. j.l. besloot met de mededeeling, dat ik U graag het laatste woord liet in den door ons gevoerden Rennenstrijd, noopt de wijze waarop U dit laatste woord gebezigd hebt, mij nogmaals tot een antwoord. Of U dit al of niet wilt plaatsen, laat ik aan Uw eigen eerlijkheidsgevoelen over. Ik constateerde in mijn vorig schrijven, dat U het tot een beginsel gemaakt hebt, om den kern van een kwestie te omzeilen en den aandacht op bijkomende punten te vestigen; ditzelfde heb ik bij vroegere ge legenheden ook reeds onder Uw aandacht gebracht, waarvan de in mijn bezit zijnde copieën van vroegere briefwisselingen ge tuigen. Indien U prijs stelt op eerlijke bestrij ding, en daaraan mag ik niet twijfelen, ge zien Uw herhaalde verzekeringen, dan ge biedt de eerlijkheid U, Uw lezers het vol gende niet te onthouden. Op Zondagavond, 15 Sept. om 7.50 deel de de omroeper van den K. R. O. mede, dat Kardinaal Hinsley, de Primaat van Engeland, Voor de radio had verklaard, dat de overwinning van het nationaal-socialis- rne beteekent het oprichten van een schand paal voor Jezus. Hiertegen protesteerde de omroeper door o.m. te zeggen: „Deze verklaring is een slag in het gezicht van den Paus en een veroordeeling van Zijn houding tegenover het fascisme en het nationaal-socialisme." Een ieder, die deze uitzending beluisterd heeft, zal dit moeten erkennen. Welnu, deze uitlating was voor mij aanleiding U den vraag te stellen, of de houding van ons Episcopaat niet gelijk is aan die van Kar dinaal Hinsley. In hoeverre U daarin aan leiding vindt om mij die uitlating in de schoenen te schuiven en mij te beschuldi gen van oneerbiedigheid e. a. moet U voor Uzelf maar uitmaken, elk onbevooroordeeld mensch zal mceten erkennen, dat hier geen sprake meer kan zijn van een verkeerd be grip en dat alleen de bedoeling voor kan zitten, om den persoon van den inzender kwalijk te bejegenen. Waar ook Kardinaal Hinsley een Kerk vorst is, rijst dan tevens de vraag, of de omroeper van den K. R. O. als Katholiek het recht heeft ten aanhoore van de heele wereld, dien Kerkvorst te bestraffen of te becritiseeren. Heeft hij dat recht wel, dan moet men daaruit ook de consequenties plukken en niet schromen voor anderen denzelfden maat aan te leggen. Nog steeds geeft U niet toe, dat U be wust of onbewust door Uw voorlichting het publiek misleid hebt. Daarop past dan deze vraag: „Hoe komt het dan, dat elke lezer van een Katholiek blad, op de vraag, hoe komt het toch, dat je zoo anti-Duitsch gezind bent, steeds niets anders weet te antwoorden, dan: „nou, dan moet je de courant maar eens lezen!" Zegt dit U niets, mijnheer de Redacteur? De wijze, waarop U de gestelde kwes- lies hebt meenen af te moeten doen, ge lijkt op niets meer, dan op één van de rare sprongen, die een in het nauw gedreven kat maken kan. Ik wil gaarne erkennen, dat het voor U niet makkelijk is, in den huidigen tijd den juisten weg te vinden; veel heilige huisjes zijn reeds in elkaar gestort en nog meer dere zullen er moeten volgen, wil de at mosfeer van ons volksleven volkomen ge zuiverd worden. Maar ook in moeilijke omstandigheden geldt eerlijkheid als eerste deugd en alleen door open en eerlijk de vraagstukken van den dag onder de oogen te zien, zult U aan die zuivering mede kun nen werken. Tenzij U er de voorkeur aan geeft, de atmosfeer steeds opnieuw te ver troebelen en daardoor het uitzicht en het inzicht Uwer lezers steeds opnieuw te be moeilijken. Voor mij is de zaak hiermede definitief afgedaan; ik herhaal echter, dat ik het aan Uw eerlijkheidsgevoelen overlaat, of U dit ter kennis van Uw lezers brengen wilt Van dit besluit zal het afhangen, hoe ik, en met mij vele anderen, in de toe komst de gevolgde journalistiek van de Katholieke Pers zal moeten beoordeelen. Inmiddels hoogachtend, G. W. J. POLLMANN. Hoewel wij den inzender aan zijn gege ven woord zouden kunnen houden, zullen wij dit niet doen, en hem nóg 'n keer gast vrijheid verleenen. Wij roepen de cle mentie in van onze lezers, als zij ons zou den willen veroordeelen om een tè groote welwillendheid ten opzichte van inzender (die van zijn kant zich niet ontziet, de plompe, onbewezen en absoluut-onware be schuldiging tot ons te richten, „dat (bij ons) alleen de bedoeling voor kan zitten, om den persoon van inzender kwalijk te bejegenen"!). Voor het uiten van beleedigende be schuldigingen zonder bewijs, zelfs zonder eenigen schijn van bewijs, schrikt inzender helaas, niet terug! Wij gaan op dergelijke beschuldigingen aan ons adres niet opnieuw in; 't lijkt ons ook voor iederen onbevooroordeelden lezer volkomen overbodig. Alléén willen wij nog 'ns zeer beslist constateeren, dat van een „opvoeden tegen Duitschland" (uitdrukking van inzender in zijn eerste stuk) in ons blad nooit sprake is geweest, wat a 1 onze onbevooroordeelde lezers on omwonden zullen erkennen; en wat ons ook meermalen spontaan is verklaard ge worden van absoluut „onverdachte" zijde! En, nu willen wij trachten in het woor denrijke stuk van inzender een „kern" te vinden. De „kern" schijnt te liggen in een vraag, die hij ons stelt, 't Is de vraag: of de «houding \an ons Episcopaat niet gelijk is aan die van Kardinaal Hinsley. Wij zou den inzender kunnen antwoorden: begin toch in vredesnaam met te lezen, wat ons Episcopaat heeft geschreven; dan hebt ge ons niets meer te vragen! Maar, als hij dan zoo verschrikkelijk graag van óns een ant woord wil hebben, dan zullen we 't hem ge ven: Neen, de houding van ons Episco paat is niet gelijk aan die van Kardinaal Hinsley. Als inzender den Kardinaal goed citeert, h*efl ons Episcopaat zich nooit op deze of een dergelijke wijze over het natio naal-socialisme uitgesproken. Is 't nu dui delijk genoeg voor inzender? Dat inzender ter verdediging van z ij n houding tegenover het Kerkelijk Gezag zich tracht te verschuilen achter den door hem bedoelden radio-omroep, is niet moedig en niet eerlijk vóóral niet eerlijk. Wij hebben trouwens niet inzender be schuldigd van oneerbiedigheid ten opzichte van het Kerkelijk Gezag, omdat hij ons boven-besproken belangrijke!? vraag inzake uitlating Kardinaal Hinsley en bedoelden radio-omroep stelde. Wij heb ben geconstateerd oneerbiedigheid tegen over het Kerkelijk Gezag, als een katho liek niet erkent den plicht van gehoor zaamheid en niet betracht den daarmede samengaanden plicht van eerbied tegen over den Bisschop, wiens onderdaan hij is en wien hij gehoorzamen móet. Is 't nu duidelijk genoeg? En hiermede: slot. Red. „L. Crt." HILLEGOM Geboren: z. van T. PhilippoDekker d. van M. W. P. VerhoevenKuipers d. van H. E. Spierings—van der Hulst. Ondertrouwd: A. van den Bos en Y. Vink G. J. van Tongeren en J. Neder- stigt W. J. Hageman en A. Koelemeijer. KATWIJK AAN DEN RIJN Bol lent rekken. De meeste tuinbouw bedrijven hier en in de naaste omgeving zijn gèmengde bedrijven waaronder o.m. het trekken van bloembollen. Dit laatste werk breidde zich de laatste jaren flink uit. Maar onder de tegenwoordige omstan digheden zal er in den komenden winter veel risico aan verbonden zijn. Vooreerst is er het verbod om bolbloemen naar Duitsch land te zenden, hetgeen een voorname fac tor voor de uitkomst van het bedrijf zal zijn. Vervolgens zullen de vervoermidde len een groote rol spelen en van niet min der belang zal het zijn of er voldoende brandstof beschikbaar zal komen. Een van de groote afnemers uit andere jaren, Enge land, kan men wel uitschakelen, zoodat de afname in het binnenland zal moeten plaats hebben waarbij dan de vraag ge steld kan worden of het publiek koop krachtig genoeg zaJ zijn om de bloemen tegen behoorlijke prijzen af te nemen. Een en ander heeft reeds tot gevolg dat de trekkers zeer gereserveerd zyn bij het koopen van bollen. Verwacht wordt dat verschillende bedrijven dezen winter stil zullen liggen. LEIDSCHENDAM Brand. Maandagmiddag omstreeks 2.30 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan den Stompwjjkschen- weg 27 bij den landbouwer Ch. v. d. Kr. Bij aankomst bleek een hooiberg in brand te staan. Gelukkig wist de brandweer, die spoedig ter plaatse was, erger te voor komen en den brand tot de helft van den hooiberg te beperken. De oorzaak moet gezocht worden in het spelen met lucifers door een der kinderen. Rijwieldiefstal. Door den heer D. uit de Tedingerstraat alhier werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een hee renrijwiel, hetgeen geplaatst was in den tuin van zijn woning. Geboren: Dirk z. van A. J. Visser en E Chr. Blijleven. G e t r o u wd: J. J. v. d. Zalm en W. Lor- jé Fr. W. van Rijn en P. C. M. Raap horst. NOOTDORP Personalia. Voor het machinisten examen voorloopig diploma is geslaagd de heer N. Lutigheid. VOORSCHOTEN Geboren: Adrianus Petrus Johannes z. van J. N. Buur en G. M. Bot Maria Theresia d. van B. P. de Kousemaeker en P. G. M. van de Laar. Ondertrouwd: Jacobus Cornells van Sluys 40 j., te 's-Gravenhage, en Jannetje Johanna van Mourik 31 j. Overleden: Maria van den Bosch 83 j., wed. van G. J. van den Berg Menno Looijenga 63 j., echtg. van A. W. Lasthuijzen. Gevestigd: C. N. A. Insje van Voor burg N. W. Duijnisveld van Frankrijk B. J. van Wingerden van Amsterdam W. M. J. v. d. List van Amsterdam C. Tantner geb. Moens van Rotterdam S. E. Moens van Rotterdam A. Heijkoop geb. v. d. Velden van Den Helder C. Stadtman geb. Breeuwer van Den Helder J. C. Rijksbaron van Amsterdam U. Scheffer van Vught A. W. J. Mak van 's-Gravenhage J. A. Enk van 's-Graven hage J. Mak van 's-Gravenhage P. J. Mak van 's-Gravenhage J. H. Mak van 's-Gravenhage L. Breetveld van Haar lemmermeer G. Mark van Den Helder S. Lankhuijzen van Rotterdam G. Wiegman van Hillegom C. Lourens van Amsterdam B. C. Herfst van Breda A. Herfst van Breda E. Bakker van Rot terdam H., Mast van Eindhoven K. J. Stadtman van Breda B. A. M. ter Beek van 's-Gravenhage J. van Ek van Den Helder L. J. Oostra van Rotterdam H. G. van den Brink van Arnhem E. van den Brink van Arnhem J. van Gor- selen van Den Helder B. J. v. d. Vlugt van Wassenaar M. v. d. Zalm van 's-Gra venhage M. H. Roest van Heemstede C. P. Nelis van Abcoude-Baambrugge A .M. Bavelaar van Boskoop M. Kort- mann van Boskoop E. P. A. M. Caron van Heemstede A. M. Th. M. Pijnenburg van Noordwijkerhout J. Klummer van Knit- telfeld H. Taudin Chabot van Leiden A. M. van' den Brink van Utrecht T. L. M .Douven van Made. Vertrokken: G. Hoekstra naar Am sterdam D. Monfils naar Oegstgeest D. Reinders naar 's-Gravenhage. WARMOND Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. Vijlbrief, is benoemd tot as sistent aan de Schoül met den Bijbel alhier. Mej. v. der Veen slaagde te Amster dam voor het rijksdiploma drogiste. Geboren: Hubertus Jacobus, z. van M. P. Weyers en H. M. de Ruiter Ger- trud Antonia, d. van C. P. Leenen en G. Tegeder Clasina Cornelia, d. van P. v. d. Drift en J. M. Broekhof Lambertus Joannes, z. van J. L. Beugelsdijk en E. Sikking. Overleden: C. van Schagen 79 j., wenr. van C. van Netten Maria Gerar- da Groenendijk 77 j. ZILK Sportnieuws. Van Nispen 1 speelde een uitwedstrijd tegen OIV 1, welke wed strijd in een overtuigende overwinning voor de Zilkers eindigde. OIV wint de toss en is direct in den aanval. Van Nispen was door dezen aanval zoozeer verrast, dat reeds een volgende aanval succes ople verde en OIV de leiding nam. Door dit doelpunt aangespoord, onderneemt van Nispen een serie tegenaanvallen en na vijf minuten reeds treft een goed gericht schot van B. Nederstigt doel en is de stand ge lijk (11). Niet lang daarna is het weer van Nispen, dat een doelpunt weet te for- ceeren. De aanvallen worden beter opge zet, terwijl OIV iets afzakt. Van Nispen speelt dan op volle kracht en handig wordt van deze gelegenheid gebruik ge maakt om den voorsprong te vergrooten. Voor de rust weet van Nispen nog twee maal te scoren, terwijl OIV nog eenmaal succes weet te boeken. De rust gaat dan in met een 42 voorsprong voor van Nispen. Na de rust is van Nispen weer direct in den aanval en gedurende de geheele twee de helft wordt OIV op eigen helft terug gedreven. Gelijdelijk wordt de stand op gevoerd tot 83. Met dezen stand breekt het einde aan van deze interessanten wed strijd, welke door van Nispen verdiend werd gewonnen. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Petrus Cornells Jozef, z. van P. Th. Zirkzee en J. P. Tuinenburg Gerardus Marinus Wilhelmus, z. van W. Hoogerwerf en A. M. Loogman Alida Wilhelmina, d. van H. van den Nieuwen - dijk en A. Heesakkers Maria Martina Petronella, d. van A. van Wijk en M. van Leeuwen Petronella Elisabeth, d. van M. Riggeveen en H. Koenekoop. Overleden: M. den Hartog, 82 j., wede. van B. van Eijk M. Dirkzwager, 78 j., wede. van B. Seinen. Gevestigd: Paul Wolfstein en gezin Rijnkade 5, van Voorschoten Ida Heim- bach (Wed. J. Platz), Rijnkade 5, van Voorschoten Ingetje van der Bijl, Tous- saintplein 2, van Henkum Max Rosen- baum, Raadhuisstraat 44-, van Den Haag Willem Hillebrand, Stationsplein 8, van Den Helder Johanna M. Rombouts, Hof- zichtstraat 34 van Wassenaar JozephP. Bos, 'is Molenaarsbuurt 6, van Villeneuve l'Archevèque (Fr.). Vertrokken: Pietje Wagenaar naar Zwammerdam Maria van Soest (Wed. B. P. v. Iperen) naar Den Haag Pieter Hoogendoorn, naar Boskoop. NIEUWKOOP Wegendek. Het lag in de bedoeling om het wegendek in deze gemeente van een nieuwe teerlaag te voorzien, hetgeen wegens den strengen vorst in den afgeloo- pen winter ook dringend van belang was. Men heeft echter slechts de beschikking kunnen krijgen over 5000 K.G. wegen teer, met het gevolg, dat alleen de allernoodza kelijkste gedeelten bedekt kunnen wor den. NOORDEN Woningbouw. Aan F. Pieterse is ver gunning verleend voor het bouwen van een landhuis ten behoeve en voor rekening van den heer H. Sutterland te Rotterdam. NIEUWVEEN HET 75-JARIG BESTAAN DER PAROCHIEKERK De geschenken Het is heerlijk, dat aan de beschrijving van de -geschenken, aangeboden bij h?t 75-jarig bestaan der parochiekerk, kan voorafgaan de verklaring, dat het kan ge noemd worden een echt parochie-geschenk en dat alle parochianen hun beste beentje hebben voorgezet. Bij geen enkele feestelijke gelegenheid in de parochie is het bedrag aan geld, dat bijeengebracht werd, zoo groot geweest. Het totaal bedrag loopt naar de vier duizend gulden. Daarbij moeten wij dan nog rekenen, datgene, wat niet in geld kan worden omgezet, maar wat nog hooger moet worden aangeslagen n.L de mede werking van zoovelen onder allerlei opzicht en niet het minste wat de meisjes onder leiding van mej. Bekker hebben gedaan om de wandtapijten te maken. Het geschenk der parochie is een bijna volledig hoofdaltaar. Het altaar zelf is be kleed met mairnerplaten. Dit altaar, kleiner dan het vorige, maakt een zeer mooien indruk. Een koper-geslagen dak met de eerste en laatste letter uit het Grieksche alphabet bedekt het tabernakel. Hooger boven uit staat het kruis. De beeldhouwer, Cephas Stauthamer, heeft de gelatenheid van Jesus uit willen beelden. Tijdens het lof komt voor het koperen dak in de plaats een schelp van geslagen koper, versierd met de beide engelen figuren, die op den deur van het vorige tabernakel bevestigd waren. De koperen kap zoowel als de expositietroon zijn het kunstwerk van den edelsmid Bob Anink. Achter het altaar zijn aangebracht, wand tapijten van Kelim-werk, gemaakt door de nijVere handen van vele meisjes uit de parochie onder leiding van mej. Bekker. "De vereenigingen uit de parochie hebben hiervoor het materiaal geschonken. De waarde wordt niet zoo zeer bepaald door de kosten van het materiaal of de teekening of de kunst, maar door de arbeid en de toewijding die het werk eischte. Aan deze tapijten is meer dan 2000 uren gewerkt in vrijen tijd. Op den zilveren lessenaar prijkt een nieuw missaal, dat de schoolkinderen op dit feest hebben aangeboden. Het beslag, daarop bevestigd, stelt voor: St. Joannes den Dooper met de vier Evangelisten aan den eenen kant en aan den anderen kant Christus met Maria en Joseph, Joachim en Anna. De drie knielkussens van Smyrna-werk op de altaartreden neergelegd zijn het ge schenk van de zangclub „Bel Canto". De misdienaars dachten iets uit op eigen terrein, en lieten den edelsmid Anink twee sierlijk gebogen haken in den muur maken voor het wierookvat en een koperen rust plaats voor de beide scheepjes. Het geschenk der St. Nicolaas-hoeve was een parochie-vaandel. Naar een oude mozaiek uit de St. Nicolaaskerk te Bari in Italië is met vaardige hand een zeer mooi vaandel van kruissteekwerk gemaakt. Tenslotte een bijzonder waardevol ge schenk n.L het schilderen der kerkbanken. Door de bewerking van het Priesterkoor en middenschip eenige jaren geleden en nu weer van de muren der zij-altaren zijn de lijnen van ons kerkgebouw veel beter tot hun recht gekomen. Het geheel stond onder de bekwame en kunstzinnige leiding van den Amsterdam- schen architect, den heer Lou Peters, die met voldoening op het resultaat, dat werd bereikt, zal kunnen neerzien. Gemeentel. Aankondigingen IDENTIFICATIEPLICHT Men denke aan de aanbieding van de distributiestamkaart ter bijwerking tot identiteitsbe wij s. Donderdag, 26 September, tusschen 8.30 en 12 uur v.m. of 1.30 en 4.30 uur n.m. of 6 en 8 uur n.m. worden verdacht zij, wier geslachtsnaam begint met de ^etters: O vanaf Ou, P, Q of R r Lokalen: Stadhuis, Breestraat, ingang deur onder dé trap; Evangelisatiegebouw, Morschweg 59; Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35; H.B.S. Burggravenlaan en Wijkgebouw Staalwijk, ingang 3 Octoberstraat. Portret en bescheiden, waarmede t>e- wezen kan worden, dat de aanbieder de persoon is, te wiens name de distributie- stamkaart is afgegeven, mede brengen. Leiden, 25 September 1940. 4968 De Burgemeester, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN BROOD. Jroodbon 7 (nieuwe broodkaart). Geldig tot en met 29 September, rechtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE. Bon 73 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 27 September, rechtgevende op half pond koffie of half ons thee.. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 71 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 Oct., recht gevende op 2J4 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 72 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 27 Sept, rechtge vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 41 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 54 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli ZEEP Bon 104 (alg. distributieboeke) Geldig tot en met 18 October recht gevende op 150 gram toiletzeep, of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeep poeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar. recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bon 01 (vleeschkaart) Geldig tot en met 29 September. Elk der met 01 gemerkte bonnen der vleeschkaart geeft recht op 100 gram vleesch, (been inb. óf 75 gr. gerookt of gekookt vleesch óf een rantsoen vleeschwaren). De met 01 gemerkte bon voor „worst, vleeschwaren" geeft recht op een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bestaat uit 75 gram gerookt of gekookt vleesch, ham, spek, carbonade, rookvleesch of gerookte worst of 100 gram gekookte worst of 125 gram leverworst e.d. of 150 gram bloedworst.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2