SXe aaavty&zette aanvatten op Honden Bommen op Heidelberg De bezetting der Dobroedsja De besprekingen te Rome Italië's strijd in het Oosten Japans politiek in het Verre Oosten ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET DUITSCHE FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Dank zij de goede navigatie-instrumen- ten van de Duitsche vliegtuigen konden ook Donderdag, ondanks de slechte weers omstandigheden doeltreffende bomtreffers geplaatst worden op militaire objecten in Londen. Vooral werd geconstateerd, dat de Woensdag ondernomen aanvallen op voor den oorlog belangrijke installaties bijzonder succesrijk geweest moeten zijn. Groote branden in de Londensche stads wijken Canningtown en Stock well, alsme de ten Noorden en ten Oosten van de z.g. bocht van de Theems, waar weer nieuwe branden zijn ontstaan, vielen duidelijk waar te nemen. De vergeldingsaanvallen op Londen werden ook in den nacht van 19 op 20 September vastberaden voortge zet. Voor den oorlog en voor de oorlogs- oeconomie belangrijke doelen zijn met bommen van alle kalibers bestookt, waar door aanzienlijke brandhaarden ontston den. Buiten Londen werden industrieele- en wapenfabrieken in Midden- en Zuid- Engeland opnieuw met bommen bestookt. ENGELSCHE BERICHTEN OVER DE BOMBARDEMENTEN. Reuter meldt uit Londen: Gisterochtend vroeg zijn talrijke forma ties vijandelijke vliegtuigen in de richting van Londen over de kust van Kent gevlo gen. Er bevond zich een groot aantal bom menwerpers onder, die door talrijke jagers werden begeleid. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat de Duitsche luchtmacht niet slechts boven Londen, doch ook boven ander deelen des lands en wel hoofdzakelijk boven Z. O. Engeland actief is geweest. In een stad in het Z. O. werd door vijf brisantbommen aanzienlijke schade veroorzaakt. DE TOESTAND TE LONDEN. Nog nooit tevoren, aldus schrijft de cor respondent van Stockholms Tidningen, zijn de Duitsche vliegtuigen zoo ver boven het centrum van Londen doorgedrongen. Steeds weer opnieuw stortten de vliegers zich door het spervuur van den afweer heen tot op- de daken der huizen. Reeds voor middernacht hoorde men ontploffin gen na ontploffing van bommen van ieder kaliber. De voorsteden in het Noorden, Zuiden en Westen trilden urenlang op haar grondvesten als gevolg van de ont ploffingen. Het was alsof boven ons een orkaan woedde. Niet alleen kwam er geen einde aan het ontploffen der bommen, doch het dreunen van het afweergeschut en het gieren van de neervallende bom men hield niet op. Piccadillycircus was gisteren gesloten, omdat door bomontplof fingen in de omliggende straten groote stukken muur op het open plein waren neergekomen. Over de luchtgevechten in het gebied boven Londen, in het verloop waarvan het gebied even ten Westen van de groote bocht in de Theems succesrijk met bom men werd bestookt, verneemt het D.N.B. nog, dat het den Duitschen begeleidende jagers is gelukt, twaalf Britsche vliegtui gen neer te schieten. Eén eigen vliegtuig is tot dusver nog niet teruggekeerd. ENGELSCHE BOMMEN OP HEIDELBERG. Engelsche vliegers hebben gisternacht in het gebied der stad Heidelberg opnieuw op woonwijken bommen neergeworpen. In Heidelberg zijn wijd en zijn geen militaire doelen te vinden. De stad is in de wereld bekend als plaats der wetenschap en van historische herin neringen. Daarom is het Duitsche volk over het bericht, dat Engelsche vliegers op de stad bommen hebben geworpen, waar bij voornamelijk de arbeiderswijk van Heidelberg, Pfaffengrund, zwaar getroffen werd, zeer verbolgen. Een van de arbei derswoningen werd totaal vernield. Van het hierin wonende gezin werden de kost winner. alsmede dochter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste omgeving van Heidelberg werden neerge worpen, doodden een kind van veertien jaar en veroorzaakten bij verscheidene personen zware verwondingen. Verder wierpen Engelsche vliegers tal rijke bommen in de onmiddellijke omge ving van het kasteel bij Bruchsal. Omtrent de Engelsche luchtaanvallen op niet militaire doelen van de internationaal bekende universiteitsstad Heidelberg als mede op Bruchsal verneemt het D.N.B. na der van ooggetuigen, dat de Britsche vlie ger in den maanverlichten nacht meerma len in scheervlucht over de Heidelberger arbeiderswijk Pfaffengrund vloog en daar bij duidelijk moet hebben gezien, dat hier sprake was van een aantal kleine woon huizen Desondanks daalde de vlieger plotseling lager en wierp toen vlak achter elkaar zeven bommen uit. Een der huizen werd door een bom getroffen, waarbij een gemeentearbeider en zijn beide kinderen om het leven kwamen. Andere huizen wer den door bomsplinters en door luchtdruk aanzienlijk beschadigd. Ook in de kleine stad Bruchsal in Ba den werden de bommen bij helderen ma neschijn in scheervlucht op een dichtbe volkte woonwijk, die precies tusschen de stadskerk en -het ziekenhuis ligt, gewor pen. Tot in de verren omtrek van de plaat sen, waar de bommen terecht gekomen zijn, bevindt zich geen enkel militair doel, fabrieksgebouw of spoorweg-empla cement. Door het bombardement werden ook hier vrijwel uitsluitend menschen uit minder welgestelde kringen getroffen en DRAlSltlAvANVW.KEMBURG'S-- e i ■•iLEVERTR.AAjl i ~7/ liV\v V-LEEUWARDEN- Op bon van uw dokter van hun onderdak beroofd. Zoo viel een bom in een huisje van een verdieping, dat evenals het huis er naast, instortte. Door een andere bom werden twee meisjes be dolven, waarvan èr een om het leven kwam. Twee huizen verder werd een acht jarige jongen door bomsplinters levensge vaarlijk gewond. Ook het historische slot van Bruchsal, het beroemde rococo bouw werk van de vroegere vorstbisschoppen van Spiers, werd bij den Britschen lucht aanval zeer ernstig beschadigd. Een bom ontplofte op het trottoir, vlak voor het slot en veroorzaakte aanzienlijke schade aan een vleugel van het gebouw. ENGELSCHE AANVALSPOGINGEN OP HAMBURG EN BERLIJN. In den afgeloopen nacht hebben de En- gelschen met twee golven getracht hun aanvallen op Hamburg en Berlijn te her vatten. Ook ditmaal gelukte het den vijand door en masse in werking gebrachte en verrassend optredende afweer te verhinde ren zijn taak uit te voeren. Een deel der vliegtuigen, dat over de Duitsche Bocht Hamburg naderde, werd, toen het de mon ding van de Elke had bereikt, door nacht jagers en afweergeschut verdreven. Een andere Britsche formatie slaagde er in tot West-Duitschland door te dringen. Zij kwam echter in de provincie Hannover tegenover een krachtige luchtafweerver- sperring en vloog, achtervolgd door nacht jagers terug. ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Naar in scheepvaartkringen te New York verklaard wordt, is tijdens den oorlog in Noorwegen ook het Britsche luxeschip „Georgic", een 27.759 b.r.t. metende mail boot van de Cunard-White Star, door Duitsche vliegers zwaar beschadigd. Voorts is nog een passagiersschip van de zelfde lijn, de „Franconia" (21.157 b.r.t.) door vliegtuigbommen getroffen. Beide schepen zijn er echter in geslaagd, een haven te bereiken om gerepareerd te wor den. Op het oogenblik liggen zij nog in het dok. Tevens wordt hier medegedeeld, dat het onder Panameesche vlag varende tank schip „Beme" (3.139 b.r.t.) na het vertrek uit Haifa in de Middellandsche Zee verlo ren gegaan is. Blijkbaar is het schip door een Italiaansche duikboot getorpedeerd. Er is geen bericht ontvangen, dat opva renden van dit schip" zijn gered. DE BULGAARSCHE OPMARSCH IN HET ZUIDEN DER DOBROEDSJA. Generaal Popoff, de gouverneur-generaal van het Zuiden der Dobroedsja heeft den datum bekend gemaakt voor den opmarsch der Bulgaarsche troepen in de nieuwe pro vincies. De opmarsch zal tegelijkertijd op acht grenspunten geschieden. Zes regimen ten infanterie en vier regimenten cavalle- rie staan daartoe op vredessterkte gereed. De bezetting van de eerste zone begint van daag, 21 September. De tweede zone om vat de stad Dobritsj en Kawarna, welker bezetting op 25 September zal geschieden. Op 28 September zal de derde zone en op 8 October de vierde zone worden bezet. De laatste etappe omvat de steden Silistra en Kassim. De Bulgaarsche troepen worden op hun tocht naar de grens overal door de bevolking met bloemen ontvangen. Deze marsch naar de grens was voor troepen en bevolking een nationale dag van vreugde. Onmiddellijk na de bezetting van het Zuiden der Dobroedsja zullen op 3 Octo ber in alle garnizoenen parades worden gehouden, die hun hoogtepunt zullen vin den in Dobritsj, dat door het koninklijke garderegiment cavallerie wordt bezet. Den zelfden dag wordt bij de te houden parade ook koning Boris verwacht. BULGAARSCHE PARLEMENT BIJEEN. Gistermiddag is een buitengewone zit ting van het Bulgaarsche parlement ge houden. Als eenige spreker voerde de voorzitter van de Kamer, Logofetoff, het woord. Hij drukte er namens het Huis zijn bijldschap over uit, dat dank zij de poli tiek van koning Boris en van de regeering het vraagstuk der Dobroedsja is opgelost. Bulgarije was echter ook verheugd er over, dat twee groote staatslieden, de Fuehrer en de Duce, niet alleen ten volle begrip hadden getoond voor den nood van het Bul gaarsche volk, doch ook metterdaad voor de verwezenlijking van de Bulgaarsche wenschen hadden gezorgd. Het Bulgaarsche volk voelde zich derhalve jegens de groote volken Duitschland en Italië, him leiders en hun ministers van buitenlandsche za ken tot onuitsprekelijken dank verplicht. Toen Logofetoff uiting gaf aan de dank baarheid van het Bulgaarsche volk jegens den Fuehrer en den Duce stonden alle aan wezigen op en braken ovaties los voor den Fuehrer, den Duce, den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, en zijn Italiaanschen ambtgenoot, Ciano, en voor de gezanten van Duitsch land en Italië. ONDERHOUD MET DEN DUCE. De Duce heeft gisteren in het Palazzo Venezia in tegenwoordigheid van graaf Ciano, den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop ontvangen. Het onderhoud, dat om 17.00 uur begon, was om 18.00 uur geëindigde DE BETEEKENIS DER BESPREKINGEN. In politieke kringen te Rome wordt ge wezen op de buitengewone beteekenis van de besprekingen tusschen den Duce en von Ribbentrop. Het belang ervan, zoo ver klaart men, hangt ook samen met het te genwoordige stadium van den oorlog. Ken merkend voor deze besprekingen is de groote kameraadschappelijke hartelijkheid, zooals zij tusschen de beide verbonden as- mogendheden en haar verantwoordelijke vertegenwoordigers bekend en vanzelfspre kend is. Bij de besprekingen werd, naar te Ro me verklaard wordt, de volkomen eensge zindheid en de absolute overeenstemming der gezichtspunten ten aanzien van de verschillende besproken problemen vast gesteld, en wel ook met betrekking tot de toekomstige oorlogvoering, die een hoogte punt voor het verslaan van den tegenstan der heeft bereikt en als volkomen bevre digend beschouwd wordt. Wat betreft de door de internationale pers zoo druk besproken problemen van den Balkan, Afrika en de betrekkingen der asmogendheden met Spanje, verklaart men verder, dat, zooals vanzelf spreekt, alle acute problemen en dus ook'deze kwesties besproken zijn. DE NIEUWE ORDENING IN HET GE BIED VAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. In verband met de besprekingen van den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop te Rome, wijst het Ham burger Fremdenblatt op de principieele beteekenis van de conferenties der verbon den naties op dit ogenblik. Het blad schrijft, dat het Britsche universalisme, welks overzeesche heerschappij steunt op de onzichtbare omsingeling van alle mo gendheden op het Europeesche vasteland, door den ring van de Britsche vloot, een duidelijke militaire superioriteit van Groot Britannnië in de wateren van het moederland en van de Middellandsche Zee vereischt. Het moet echter het doel van Duitschland en Italië zijn, zoo constateert het blad, in beide gebieden de bases voor de Britsche aanspraak, op macht terzijde te stellen, dat is een beslissende phase, waarin het oorlogsgebeuren is gekomen. Hieruit volgt tevens met onafwijsbare lo gica, dat de politieke vraagstukken van de Europeesche nieuwe ordening ten nauwste verbonden zijn met de nieuwe ordening in de Middellandsche Zee en ten slotte ook met die in Afrika. Eindelijk is het einde van het tijdperk, waarin de steunpunten van het Britsche imperium in de Middel landsche Zee alle betrokken staten, hetzij Egypte of Spanje, Frankrijk of Italië tot kostgangers van de Britsche welwillend heid degradeeren, in zicht gekomen. Het bevriende Spanje, dat reeds sedert maanden zijn neutraliteit veranderd heeft in een toestand van niet-oorlogvoerend, zoo schrijft het blad verder, verschijnt thans op het hoogtepunt van het geheele conflict als een land, dat na de vrije keuze van zijn belangen en in overeenstemming met zijn politieke wereldbeschouwing zijn plaats aan de zijde der as-mogendheden zoekt. De ontwikkeling van de betrekkin gen met Berlijn en Rome kan op een an dere wijze nauwelijks uitgelegd worden. Het Afrikaansche continent is in historisch, .geographisch, strategisch en kolonisato- risch opzicht een onderdeel van de Euro peesche statenwereld. Dezelfde, van Enge land bevrijde, afmosfeer, die het Europa van de toekomst zal kenmerken, zal ook de Afrikaansche volken VTijer laten ade- menn. Door al deze redenen, zoo besluit het Hamburger Fremdenblatt, is het niet mogelijk, de groote-beteekenis van de be sprekingen te Rome te onderschatten. DE POSITIE VAN EGYPTE Het Italiaansche politieke weekblad „Relazioni Internazionali" bespreekt ae positie van Italië jegens Egypte en de uit den huidigen toestand voortvloeiende con sequenties. De door Italië in Egypte tegen Engeland begonnen actie snijdt het ge heele probleem der Italiaansch-Egyptische betrekkingen aan. Er bestaat tusschen de beide staten geen oorlogstoestand. Musso lini heeft de verplichting op zich genomen den vredestoestand met de naburen van Italië te behouden. Daaruit vloeit voort, dat het verbreken van deze vredestoestand alleen door den impuls van anderen kan geschieden, in het onderhavige geval al leen door het initiatief van Egypte. Italië heeft tegenover Egypte openlijk be wezen van sympathie en begrip gegeven. Het politieke testament van Koning Foead, de vader van den tegenwoordigen koning Faroek, is een testament van vriendschap en samenwerking met Italië. Door het bondgenootschap met Engeland heeft Egypte zich intusschen verplicht deze mogendheid zijn eigen militaire steun punten ter beschikking te stellen voor doeleinden, die thans meer dan ooit tegen Italië zijn gericht. Het Italiaansche volk beschouwt het AngloEgyptische verdrag als een juk voor een beschaafd volk. Het militaire optreden van Italië is voor het Italiaansche volk een verdere, positieve en ophelderende bijdrage tot den binnenland- schen en internationalen toestand van Egypte. Het Egyptische doel is dus parallel aan daj; van Italië. Wanneer de mannen der Egyptische re geering onder Engelschen druk of uit aan eigenbaat ontspruitende sympathieën moch ten besluiten de wapens op te nemen tegen Italië, dan zou dat in geen geval den Ita liaanschen opmarsch ook slechts op één meter tegen houden. Het antwoord van Italië zou niet lang op zich laten wachten. Italië zou dan volledige vrijheid van han delen hebben om zijn allerheiligste belan gen te beschermen. Italië, zoo besluit het bekende politieke tijdschrift, zal het hart van het Britsche ryk treffen en zijn door het Suezkanaal aangegeven slagader verlammen. Dan zal de ontbinding van het Britsche Imperium beginnen. De oorlog in Egypte is dus van beslissende beteekenis. BOM OP BRITSCH RECRUTEERINGS- BUREAU Volgens berichten uit Jeruzalem hebben onbekende daders op klaarlichten dag een bom geworpen naar het Britsche recru- teeringsbureau nabij de Jaffa-poort, waar aanmeldingen voor de nieuwe Arabische militie worden ingeschreven. Er werden vernielingen aan het gebouw veroorzaakt, terwijl talrijke voorbijgangers werden ge wond. De daders konden in het tumult ont vluchten. In Jeruzalem zijn aanplakbiljet ten gevonden, die iederen Arabier, die zich voor Engeland laat aanwerven, met den dood bedreigen. DE FRANSCH—JAPANSCHE BESPREKINGEN Volgens in Vichy ontvangen berichten uit Saigoen hebben de onderhandelingen, die gevoerd worden tusschen den Fran- schen gouverneur-generaal en een Japan- sche delegatie in Hanoi geleid tot het slui ten van een overeenkomst inzake Indo- China. In goedingelichte Fransche kringen kon hiervan echter geen bevestiging worden verkregen. Men acht dit bericht echter zeer waarschijnlijk, daar de onderhandelingen zich in de afgeloopen dagen op bevredigen de wijze hebben ontwikkeld. In welingelichte kringen van Vichy legt men er den nadruk op, dat de Japansche en ook de Fransche regeering belang heb ben bij de bespoediging der onderhandelin gen. Men laat echter doorschemeren, dat er in zooverre moeilijkheden zijn opgedoken, dat de door Japan in Hanoi naar voren ge brachte eischen uitgaan boven de tevoren in Tokio getroffen principieele regeling. Japansche militaire kringen te Sjanghai geven toe, dat eischen zijn gesteld, doch dat het verloop der onderhandelingen tot dus verre niet een conclusie wettigt als zou een verscherping in de FranschJapansche be trekkingen aanstaande zijn. DE JAPANSCHE BETREKKINGEN MET AMERIKA De JapanschAmerikaansche betrekkin gen zijn den laatsten tijd slechter geworden, zoo schrijft de „Tsjoega Sjogyo Sjimpo". Het blad meent, dat deze ontwikkeling be spoedigd is door den voortgang van de Ja pansche politiek in het Zuiden en van den oorlog in Europa. Maar deze spanning tus schen de V. S. en Japan stamt niet uit den laatsten tijd, doch dateert van het conflict om Mandsjoerije. Dat tot dusver een bot sing vermelden kon worden, is hoofdzake lijk een gevolg van de terughoudende nega tieve buitenlandsche politiek van Japan. Doch thans heeft de internationale situa tie van beide mogendheden zich totaal ge wijzigd. Japan maakt zich steeds meer los van de democratische staten. In de democra tische slagorde is Frankrijk reeds te gron de gegaan en Engeland staat op den twee sprong tusschen leven en dood. Een half-, slachtige politiek is derhalve niet meer mo gelijk. Het dreigende gebaar van de V. S. kan Japan niet van de wijs brengen. Een duidelijke aanwijzing voor de richting van de Japansche politiek vormt het feit, dat Konoye gesproken heeft over ernstige tij den, die komen. Buitenlandsche Berichten EPIDEMIKcN IN EGYPTE In de door de geëvacueerde bevolking van Alexandrië overvolle dorpen in het achterland van de Egyptische havenstad zijn epidemieën uitgebroken. Het besmet tingsgevaar is nog toegenomen door den ellendigen toestand, waarin de vluchte lingen zich bevinden. De meesten hebben nog steeds geen onderkomen gevonden en sleepen zich van 't eene dorp naar 't andere. Het luchtverdedigingscomité van Alexan drië ontvangt dagelijks heftige eischen voor het terugbrengen van de vluchtelingen naar hun geboortestad. Een aantal geëvacu eerde personen is in het geheim weer naar Alexandrië teruggekeerd, waar zij hun wo ningen niet meer konden betrekken, daar hun stadswijk door de militaire autoriteiten tot „gevarenzone" was verklaard. STOCKHOLM Een geweldige brand heeft in een verf- fabriek te Stockholm groote vernielingen aangericht. Men raamt de door de brand aangerichte schade op meer dan een half millioen kronen. DE LONDENSCHE HAVENS AAN DEN BENEDENLOOP VAN DE THEEMS. Beiden kaarten geven een volledig overzicht van de meest belangrijke dokken en havenwerken van Londen. Het gelukte de Duitsche luchtmacht boven deze strategische punten te komen en vele dezer havenwerken werden in de loop van drie dagen hevig uit de lucht ge bombardeerd. Van 17 t/m 20 September werden o.a. getroffen het Victoriadok, de West-India en Londen dokken. In de nacht van 19 op 20 werden de Royal Alibertdokken getroffen bij Silvertown. Op de gasfabriek van Bromley werden voltreffers geplaatst, alsmede op het Woolwich Royal arsenaal. Daar de Duitsche luchtmacht steeds boven de meest belangrijke strategische ha veninstallaties der Britsche hoofdstad opereert, is het aan te bevelen deze kaarten hierbij te raadplegen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5