Qxaate yeuecfiten (mim de JAeentó, Puin hoopt zich op in de city Britsche bomaan vallen op Duitschland Dc oorlog in N.O. Afrika Von Ribbentrop's bezoek aan Rome De nationale be weging in Zwitserland De houding van Amerika VRIJDAG 20 SEPTEMBER 194p DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 In den loop van Woensdagnacht heb ben, naar het D.N.B. verneemt, zeer sterke Duitsche gevechtformaties Lon den, Billingham, Liverpool, Newcastle en vele andere voor den oorlog belang rijke doelen met bommen van alle ka libers bestookt. De Engelschen verlo ren 35 vliegtuigen, dertien Duitsche toestellen zijn niet teruggekeerd. Woensdag hebben de sirenes te Londen (practisch den géheelen dag geloeid, meldt de Londensche correspondent van Stock- lholms Tidningen. Geweldige gevechten hebben zich boven de Theems afgespeeld. Het Duitsche luchtwapen heeft steeds weer opnieuw in sterke formaties aangevallen. Vooral waren er veel jachtvliegtuigen waar te nemen. Ook de Londensche correspondent van het Madrileensche blad A.B.C. schrijft, dat de Duitsche bommenwerpers zich geen rust schenen te gunnen. De correspondent probeert al sinds tien dagen zijn haar te laten knippen, maar dat was tot dusver onmogelijk, want telkens als hij den kap perswinkel wilde binnengaan, loeiden de sirenes en werden de zaken terstond ge sloten. De correspondent meldt vervolgens, dat er om de andere straat van de Londensche city puin ligt. Wie Londen vroeger gekend heeft en het thans terugziet zou het nau welijks herkennen, daar de stad in een toestand verkeert, alsof alle bijbelsche plagen over haar zijn losgebroken. - De Londensche correspondent van het Spaansehe blad Ya, die eenigen tijd buiten Londen is geweest, meldt, dat hij de hoofd stad zeer veranderd heeft teruggevonden. Alle bewoners zijn bevangen door de ver schrikkingen der laatste weken. Het ver keer is volkomen in wanorde geraakt. Het is geen uitzondering, wanneer arbeiders twee of drie uur te laat op htm werk ko men. In de arbeidswij ken hebben -vele men- schen geen ander tehuis meer dan de schuilplaatsen. Deze ontredderde menigte gelijkt op een somberen rouwstoet. Het frontbericht van het D.N.B. van Donderdag luidt: „Ook gisteren heeft de Duitsche lucht macht in weerwil van het ongunstige weer den geheelen dag de aanvallen op Enge land voortgezet, eerst in kleine groepen, later in grootere formaties. Bij de vergel- diingsaanvallen op de Britsche hoofdstad, in den afgeloopen nacht ondernomen, kon men met zekerheid een toeneming van het aantal nieuwe brandhaarden vaststellen, naast de vele oude branden, die in het ge- heele stadsgebied nog woeden. Opmerke lijk was, dat ditmaal rondom de stad weer zoeklichten aanflisten, die den laats ten tijd geen dienst hadden gedaan. Vermoe delijk houdt dit verband met het feit, dat op 16 en 17 September meer dan 200 ver sperringsballons rondom Londen losgesla gen zijn. Zoeklichten noch versperrings ballons kunnen de Duitsche luchtmacht beletten, haar vergeldingsvluchten tegen strategische doelen in het centrum der stad te ondernemen. In den afgeloopen nacht is ook een nieu we aanval gedaan op de zeehaven Liver pool, waarvan de Engelschen hoopten, dat zij de haven van Londen gedeeltelijk zou kunnen vervangen. Daar hebben de opslag plaatsen van grondstoffen, thans de groot ste van Engeland, zeer te lijden gehad. Gisteren hebben officieele Britsche in stanties verklaard, dat alleen het weer der laatste dagen de Engelsche vluchten bo ven het vijandelijke gebied verhinderd had, want, aldus zeiden zij, Engelsche vlie gers werpen hun bommen slechts op nauw keurig verkende doelen. Derhalve is het bombardement op de ziekenhuizen van Bethel opzettelijk ondernomen." Naar het D. N. B. verder verneemt, heeft d: Duitsche luchtmacht vandaag haar aan vallen op militaire en strategische doelen te Londen voortgezet, in weerwil van het ongunstige weer. Woonhuizen van ministers getroffen. De Zweedsche bladen houden zich weer bezig met de Duitsche vergeldingsactie te gen militair belangrijke doelen in Enge land. Daar de Britsche censuur hun streng verbiedt mededeeling te doen van de ver woesting van objecten, die voor den oor log van beteekenis zijn, moeten de Lon densche correspondenten zich beperken tot berichten over schade van anderen aard, die ten gevolge van de verspreiding der uit militair oogpunt belangrijke installaties over Londen onvermijdelijk is. „Stockholms Tidningen" weet te melden, dat drie leden van de regeering bijzonder te lijden hadden van de Duitsche bomaan vallen. Een minister had in een hotel moe ten overnachten, omdat zijn huis door een bom verpletterd was. Een andere minister had niet naar huis kunnen gaan, omdat het aangrenzende huis verwoest was en voor het huis van den derden minister was een niet-ontplofte bom ingeslagen, zoodat hij er de voorkeur aan gaf zijn woning te mij den. Ook de huizen van enkele Lagerhuis leden zijn in vlammen opgegaan. Men heeft verder te Londen onmisken baar den indruk, dat de Duitsche aanval len heviger worden. In vele straten van de Engelsche hoofdstad zijn de hoopen glas scherven zoo hoog en zoo talrijk, dat men ze met de sneeuwhoopen van een Zweed- sohen winter kan vergelijken. Reuter meldt uit Londen, dat er Don derdagmorgen boven de schuimende zee bij het Kanaal een lichte mist hing. De lucht was bedekt en er woei een krachtige Zuidwestenwind. De ,stad der barmhartig heid" geteisterd Omtrent den bomaanval op de inrich ting Bethel bij Bielefeld, die in de geheele wereld als „stad der barmhartigheid" be kend staat, verneemt het D.N.B. de volgen de bijzonderheden. In den nacht van Woensdag op Donder dag vloog een vijandelijk vliegtuig om twintig minuten voor één over het gebied van de inrichting Bethel en wierp achter eenvolgens acht brisantbommen uit, deels van vrij zwaar kaliber. De eerste bom trof den grooten winkel van de inrichting en richtte aanzienlijke materieele schade aan. Daarbij werden drie personen in de gang gekwetst, toen zij op weg naar den schuil kelder waren. De tweede bom trof de verpleeginrichting voor zwakzinnige en epileptische kinderen Klein Bethel en sprong op de eerste ver dieping. Daardoor werd een slaapzaal met vijftien kinderen op den leeftijd van ne gen, tot achttien jaar getroffen en totaal verwoest. Vijf vrouwelijke verpleegden waren terstond dood. De anderen waren allen deels zwaar, deels lichter gewond. Twee andere patiënten overleden na hun overbrenging naar het ziekenhuis. Voorts verkeeren er nog twee in levensgevaar. Deze kinderen lagen nog in bed, daar zij voor het grootste deel volkomen hulpeloos waren en in den korten tijd tusschen alarm en aanval niet naar den kelder gebracht konden worden. De derde bom viel omstreeks tien meter van bovengenoemde verpleeginrichting in den tuin en ontplofte daar. De scherven richtten schade aan het gebouw aan en aan de eveneens omstreeks op tien meter afstand gelegen verpleeginrichting Siloah. Hier werden twee volwassen vrouwelijke patiënten gedood en een verpleegster zwaar gewond. De vierde bom viel een meter of vijftien verderop, vlak naast het lazaret en ziekenhuis Nebo in den tuin en explodeer de op slechts acht meter van dit gebouw. Hier werd slechts schade aangericht door scherven. De vijfde bom viel een 25 meter verder op het kerkhof van Bethel en vernielde een groot aantal graven. Grafsteenen en doodkisten liggen rondom verspreid. De zesde bom kwam een vijftig meter verderop in een boschje terecht. De zevende en de achtste kwamen vlak naast de verpleegin richting Magdala neer. Hier zijn geestes zieke vrouwen ondergebracht. Ofschoon beide bommen slechts op enkele meters afstand insloegen, werd hier slechts door scherven aan de buitenmuren en ramen schade aangericht en een deel van den in boedel werd vernield. Op de gebouwen bevindt zich een groot, duidelijk en ver zichtbaar Rood Kruis. Voor het uitwerpen der bommen cirkelden een of meer vliegtuigen een minuut of twintig boven de omgeving, blijkbaar om de doelen te onderkennen. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat zij in het schijnsel van de parachutefakkels de vele roode kruisen van de negentien afzonderlijke ge bouwen hebben moeten opmerken. De verovering van Sidi el Barrani door de Italiaansche troepen heeft, naar uit ver schillende Engelsche uitlatingen blijkt, de Engelsche combinaties over de vooruit zichten van de oorlogsontwikkeling in Afrika gewijzigd. Woensdagmiddag ver klaarde de Engelsche radio, dat de Brit sche militaire autoriteiten te Cairo zich door de jongste ontwikkeling niet veront rust gevoelden. Een feit is, dat de Italiaan sche opmarsch over 120 K.M. in drie da gen de nog tot Dinsdagmiddag te Londen gehoorde uitlatingen over de mogelijkheid van zulk een offensief weerlegt. In berich ten uit Cairo wordt bevestigd, dat Sidi el Barrani door twee gemotoriseerde colon nes is ingenomen. Dinsdagavond zijn be sprekingen geopend tusschen den Egypti- schen minister van defensie, Mahmoed Fahmy, en den chef van het Britsch-Egyp tische officierskorps, Elkiss Pasja. Het voorwerp van bespreking was volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda uit Cairo de houding van Egypte na de Ita liaansche grensoverschrijding. In dit ver band deelt het Zweedsche blad mede, d- het staande Egyptische leger 878 officir- en 24.000 -man sterk -is. De Duitsche minister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop, is Donderdag te 17 uur op het Palazzo Ve- nezia aangekomen voor een eerste on derhoud met den Duce in het bijzijn van den Italiaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Ciano. De besprekingen tusschen den Duce en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken hebben ruim twee uur geduurd. De besprekingen op het Palazzo Venezia en het Palazzo Chigi hebben de levendige belangstelling van Italiaansche politieke kringen. Men legt er den nadruk op, dat Von Ribbentrop niet alleen een der nauw ste medewerkers van Hitler is, maar ook een der belangrijkste exponenten van de spil- politiek. Ook de avondbladen wijden uitvoerige artikelen aan de besprekingen. De Gior- nale d'Italia zegt, dat na het regelen der problemen tusschen Roemenië en Hongarije en tusschen Roemenië en Bulgarije en na de liquidatie van de internationale Donau- commissie, opnieuw een belangrijke stap is gedaan op den weg naar pacificatie en op heldering tusschen hen en de spilmogend- heden. Deze feiten hebben nationale en in ternationale gevolgen gehad, die een onder werp van gesprek voor Duitschland en Ita lië kunnen vormen. Wat den oorlog betreft, de beide mogendheden der spil zijn vastbe sloten den strijd voort te zetten tot een to tale en definitieve overwinning. Zij weten, dat deze overwinning zeker is. Zij weten, dat bij de overwinning ook andere, zeer met haar bevriende en representatieve vol ken belang hebben pi mVf alleen als toeschouwer. Omtrent het eerste onderhoud, dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken von Ribbentrop gisteren als afgezant van den Führer in het Palazzo Venezia met den Duce en graaf Ciano heeft geihad, wordt in politieke kringen vernomen, dat deze be spreking gevoerd is in een atmosfeer van bijzondere hartelijkheid. De groote proble men, waar het thans om gaat, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onderworpen. Het is bij de as- mogenheden niet gebruikelijk, dat bij be sprekingen, die de groote problemen betref fen, lang over en weer gepraat wordt of dat de wereld tot in bijzonderheden op de hoogte wordt gesteld van hetgeen bespro ken is. Een ding is echter zeker: het onder houd werd gekenmerkt door de wederzijd- sdhe volkomen overeenstemming op alle besproken punten. Ook is daarbij de groote voldoening over den militairen toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo be toogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, waarop Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn overgegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Europa aan valt, marcheert Italië op tegen de sleutel stelling van het Engelsche koloniale* rijk in Afrika, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de asmo- gendheden strijden. BONDSRAADSFRACTIES LEVEREN CRITIEK WEGENS VERLEENDE AUDIëNTIE De Zwitsersche Bondsraad heeft thans naar aanleiding van de door den Zwitser- schen Bondspresident op 10 September ver leende audiëntie aan den Zwitserschen dich ter Schaffner én de hem vergezellende lei ders van de „Nationale beweging", een of ficieel communiqué verstrekt, waarin wordt gewezen op het feit, dat de heeren, die den heer Schaffner vergezelden, den Bondspre sident in het verloop der besprekingen het doel van de „Nationale beweging" hebben uiteengezet en tevens verklaarden, dat zij vasthouden aan een vrij en onafhankelijk Zwitserland, geen geld noch een of andere aanwijzing uit het buitenland ontvangen en zich aan de grondslagen van het openbare recht willen houden. Aan den wensch van den Bondsraad, deze punten schriftelijk te bevestigen, werd den volgenden dag voldaan. Het verzoek van den Bondspresident, om in het door hen over de bespreking uit te geven communi qué alleen de uiteenzetting van hun doel stellingen te vermelden, hebben echter de vertegenwoordigers van de „Nationale be weging" in hun persdienst niet ingewilligd. Het spreekt vanzelf, aldus verklaart de Bondsraad verder, dat hij, evenals voor heen, de politiek zal blijven volgen, die hij reeds vroeger verscheidene malen plechtig heeft beleden. Door zijn politiek op zoo danige wijze te bekrachtigen, is de Bonds raad ervan overtuigd, in overeenstemming te zijn met de opvatting van het Zwitser sche volk en steunend op het parlement, de toekomst vol vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Na deze verklaring van den Bondsraad heeft de sociaal-democratische fractie van de bondsvergadering een verklaring afge legd, waarin zij zegt, dat de bondspresident door zijn houding het vertrouwen heeft ver loren, dat een lid van de hoogste autoritei ten van het land noodig heeft. In een door de radicaal-democratische fractie, katho- ilek-conservatieve fractie, de fractie van boeren, ambachtslieden en burgers en de liberaal-democratische fractie afgelegde verklaring wordt tenslotte gezegd, dat zij de op 10 September 1940 verleende audiën tie aan vertegenwoordigers van een bewe ging, die tot dusverre als tegenstandster van een democratische staatsinrichting werkzaam is geweest, niet kan zien als een uitvloeisel van politieke noodzakelijkhe den. DE AMERIKAANSCHE OFFICIEREN IN ENGELAND. Volgens berichten uit Londen zijn twee van de door Roosevelt naar Engeland ge zonden stafofficieren, generaal Emmons en brigadegeneraal Strong gisteren naar de Vereenigde Staten teruggekeerd om Roo sevelt rapport uit te brengen. De leider der Amerikaansche militaire missie, vice-admi- raal Ghormley, blijft nog te Londen. OOK OUDE AMERIKAANSCHE DUIK- BOOTEN NAAR ENGELAND? Het blad PM. verklaart uit bevoegde di plomatieke ^ringen vernomen te hebben, dat de Vereenigde Staten overwegen, een aantal „verouderde" duikbooten aan En geland af te staan. Er schijnt hier sprake te zijn van de „s-klasse", waarvan Amerika 38 eenheden bezit, die verkocht of inge ruild zouden worden. DE AMERIKAANSCHE VERDEDIGING. De minister van oorlog, Stimson, heeft medegedeeld, dat sedert het begin van Juli 9174 vliegtuigen besteld zijn. In November zullen opnieuw 37.000 leden der nationale garde in werkelijken dienst worden geroe pen. In September zijn 60.000, in October worden 36.000 leden der garde opgeroe pen. Sprekende over het Amerikaansche de fensieprogramma, zeide de minister, dat de ineenstorting van Frankrijk voor de Vereenigde Staten gevaren heeft doen ont staan, die wel gevolgen moeten hebben voor de bewapeningsplannen. BOUW VAN KAZERNES IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Afgevaardigden heeft 338 millioen dollar toegestaan voor den bouw van kazernes. De militaire commissie van den senaat heeft de plenaire vergadering aanbevolen, toe te stemmen in de opleiding van bur gerwachten in de verschillende staten, nu de nationale garde onder de jurisdictie van de federale regeering is gekomen. REDE VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft hedenochtend militaire installaties te Philadelphia be zichtigd en in den namiddag een rede ge houden ter gelegenheid van zijn eerepro motie aan de universiteit van Pennsyl vania. ANTISEMITISCHE BETOOGINGEN TE NICE. Volgens de Eclareur de Nice hebben zich te Nice wederom antisemitische betoogin gen voorgedaan. Bij de Joodsche zaken zijn ruiten ingegooid. Op grond van de op schriften op de steenen, die daarvoor ge bruikt werden, kan men aannemen, dat de betoogers leden van de Fransche volks partij van Doriot waren. Hetzelfde blad meldt, dat te Nice vijftien buitenlandsche joden, die heimelijk de Fransche grens waren overgekomen, zjjn veroordeeld tot gevangenisstraf en boete. LEIDER DER PIJLKRUISERS IN VRIJHEID GESTELD. De leider van de Hongaarsche nationaal- socialistische organisatie der Pijlkruisers, Szalasi, is krachtens de algemeene amnes tie voor politieke gevangenen in vrijheid gesteld. GUY LA CHAMBRE GAAT NAAR FRANKRIJK. 241 arrestaties van Fransche burgers. Naar uit Vichy vernomen wordt, zou de vroegere Fransche minister van Luchtvaart Guy la Chambre, zich aan boord van den clipper begeven hebben om naar Frankrijk te reizen en zich daar ter beschikking van de Fransche rechterlijke macht te stellen. De Fransche politie is thans bezig met het onderzoek naar de vele plunderingen en beroovingen die door Fransche burgers bij den aftocht van het Fransche leger in Parijs en vooral in de Zuidelijke voorste den gepleegd zijn. Tot dusver heeft de po litie 241 personen gearresteerd. Ruim 1300 personen worden ervan beschuldigd j aan deze plunderingen te hebben deelge nomen. Ruim 700 processen zijn reeds aan hangig gemaakt. INDISCHE NATIONALISTEN EISCHEN ONAFHANKELIJKHEID. De „India independence league of Ja pan" onder voorzitterschap van Rash Bose heeft de volgende resoluties aangenomen: 1. De Indische nationalisten in Japan verzoeken hierbij dringend het Indische Nationale» Congres terstond een nationale onafhankelijke regeering in Indië te vor men. 2. De Indische nationalisten in Japan verzoeken hierbij dringend allen Indiërs in eigen land en in het buitenland him volledige medewerking te verleenen a^n de Congres-autoriteiten om hen in staat te stellen terstond een nationale onafhan kelijke regeering in Indië te vormen. 3. De Indische nationalisten in Japan brengen hierbij hulde aan wijlen Udhom Iongh die op 31 Juli door de Engelschen in Londen is opgehangen wegens moord op den vroegeren gouverneur van de Pend- sjaab, Sir Michael Odwyer, die „voorna melijk verantwoordelijk is voor het feit, dat ruim duizend weerlooze mannen, vrou wen en kinderen in 1919 in Indië zijn ge dood en ruim 3000 gewond. ZEVEN DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Zeven personen werden bij een auto-on geluk op den weg van Cannes naar Nice gedood en twintig of meer ernstig ge wond. ANTONESCOE'S TITEL WORDT „CONDUCATOR". Het Roemeensche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft het diplomatieke corps medegedeeld, dat de minister-presi dent, generaal Antonescoe, den titel „Con- ducator" zal hebben en dat in het inter nationale verkeer deze titel ook gebruikt zal worden. Hiertoe is besloten met uit drukkelijke goedkeuring van de beweging der legionnair, die daarmede Antonescoe als een der hunnen erkend hebben. Door toedoen van de Fokvereenlging .Hoogland" zijn 25 stuks Friesch vee met zeer hooge productie of productie-afstamming naar de landerijen In de omgeving van Amersfoort overgebracht (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5