BINNENLAND Mamentje VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9751 Bureaus PapengTachi 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V ..Democratisch" of „fascis tisch" Aan een artikel in het heden versche nen nummer van „De Unie", orgaan van de Nederlandsche Unie, ontleenen wij het volgende: „Wij wijzen alle pogingen, om ons in een bepaalden hoek te duwen, met kracht van de hand. De Nederlandsche Unie is nog steeds wat ze van het begin af wilde zijn: een Nederlandsche beweging, die, op grondslag van de christelijke waarden in onze samenleving, een beroep doet op de eensgezindheid en de offervaardigheid van het Nederlandsche volk. Ze wil boven de partijen staan, niet de optelsom zijn van een aantal partijen. Dat haar doelstelling door velen niet is begrepen, bleek uit tal van discussies, waarvan de eene nog on vruchtbaarder was dan de andere. En nu zijn sommigen bezig ons program na te pluizen om te ontdekken of ze ons „demo cratisch" of „fascistisch" moeten noemen. Dengenen, die ons te democratisch vin den, vragen wij: „wat verstaat ge onder de mocratie?" Indien hiermede wordt bedoeld de erkenning van geestelijke vrijheid en de noodzakelijkheid van een gezonden volksinvloed, dan kunt gij ons democra tisch noemen. Men houde ons echter ten goede, wanneer wij de overtuiging uit spreken, dat geestelijke vrijheid en volks invloed niet mogen vereenzelvigd worden met de parlementaire democratie, die wij tot nu toe hebben gekend. Met zekerheid kan worden gezegd, dat in de toekomst een sterk gezag noodig zal zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de uiterst moeilijke jaren, die ons te wachten staan. Wie in de Nederlandsche Unie een fas cistische of half-fascistische beweging wil zien, krijgt ten antwoord: De beteekenis, die wij aan het Christen dom hechten, belet ons de begrippen „volk" en „staat" tot beslissende maatsta ven voor ons leven te maken. Wanneer van de zijde der Nederlandsche Unie wordt gesproken van de „corporatieve ge dachte", heeft dit betrekking op een vorm van sociaal-economische ordening, maar niet op den staatsvorm, zooals wij dien voor de toekomst denken". Wie deze alinea's met aandacht naleest zal daarin heel veel vinden, wat hem sym pathiek is, of 't er zooals wij hééle- maal mee eens zijn. 't Is waar, dat er nog weinig of niets in wordt medegedeeld, wat reeds concreet uitgewerkt is. Maar de grond-gedachten staan er positief, klaar en helder. En die grond-gedachten willen wij ook gaarne maken tot de onze of liever van die grond-gedachten willen wij verklaren, dat zij overeenstemmen met onzerzijds reeds lang gekoesterde wenschen en ge propageerde verlangens. Wij zouden willen adviseeren: onthoud, bewaar bovenstaande verklaring van de Nederlandsche Unie: zij is principieel heel duidelijk en geeft kernachtig aan de alge- meene lijnen, de positieve normen van het streven van de Nederlandsche Unie. BROODDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis scherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 23 tot en met 29 September a.s. de met „7" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 October a.s. geldig. DE NEDERLANDSCHE UNIE Een centrale sociale dienst in voorbereiding De Nederlandsche Unie maakt in haar weekblad „De Unie" bekend, dat de leiding van de Nederlandsche Unie van meening is, dat het op haar weg ligt, het initiatief te nemen om te komen tot een centrale maat schappelijke organisatie, die in den meest Bommen op Nederland Donderdagmiddag is een drietal bommen buiten de,kom der gemeente West-Kapelle gevallen. Eén sloeg een trechter van zes meter, de beide andere waren lichter. De materieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de gommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. Onder de gemeente Veere hebben Brit- sche vliegers 's nachts een aantal tijdbom men geworpen, die alle in' het weiland aan de overzijde van het kanaal zijn neergeko men. Er werd geen schade aangericht. BOMMEN BIJ ROOSENDAAL Vanochtend vroeg om ongeveer kwart voor vijf zijn Engelsche bommen neerge komen op een veld genaamd de Brembosch, een gehucht gelegen tusschen Roosendaal en de Belgische grens. Vier brisantbommen kwamen tot ontploffing en maakten groote gaten in den grond, waarvan een met een middellijn van adht meter. Van de tiental len brandbommen, die werden uitgewor pen, kwam er niet één tot ontbranding. Enkele ruiten werden vernield van in de nabijheid gelegen boerderijen van den land bouwer J. van Eekelen en van de weduwe Backx. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VERSCHILLENDE BOMMEN NEER GEKOMEN BIJ ANNA PAULOWNA Gisternacht zijn op het land van den heer A. Meyer aan den Middenweg te Anna' Paulowna vijf explosieve bommen gewor pen, waarvan een in een sloot weggleed en niet ontplofte. Bovendien kwamen er nog achttien brandbommen neer en ook hier van kwamen er twee niet tot ontbranding. De schade aan de te veld staande aardappe len en koolraap is niet groot, die aan bloem bollen van iets meer beteekenis. Ook de ver dere schade is gering. Ten huize van den heer D. Koning sloeg een scherf door een asbestplaat en bij den heer A. van Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Met het oog op de niet ontplofte bommen zullen er waar schijnlijk waarschuwingsborden geplaatst worden. uitgebreiden zin des woords de nationale hulpverleening zal leiden en, waar noodig, deze zelf ter hand nemen. Hierbij sta duidelijk voor oogen, aldus het blad, dat een dergelijke centrale so ciale dienst zonder medewerking van over heidswege weinig kans van slagen heeft. Het is echter noodzakelijk, dat het initiatief voor dezen dienst uit het volk zelf voort komt en dat de overheid zich beperkt tot het geven van een sanctie. Tevens zullen, waar velerlei overheidsinstanties vanouds op het arbeidsveld der maatschappelijke hulpverleening werkzaam zijn, door deze medewerking van de overheid ook deze in stanties in de samenwerking opgenomen be- hooren te worden. In zooverre is de mede werking der overheid onmisbaar. Anderzijds zal, dank zij het feit, dat De Nederlandsche Unie geen partij is in den ouden zin van het woord, doch een bewe ging, die terwille van de versterking en de hernieuwing onzer volksgemeenschap en van onze Nederlandsche volkskracht, uit ons volk zelf voortsproot, en door ons volk in al zijn geledingen gedragen wordt, op de medewerking van alle in ons land werk zame actieve krachten gerekend kunnen worden, en te meer, daar de centrale so ciale dienst een zelfstandig instituut zal zijn, dat naast De Nederlandsche Unie mo gelijkheid tot allér samenwerking tot prac- tischen maatschappelijken opbouw zal ge ven. Het initiatief van de leiding der Neder landsche Unie kan echter een zekerheid vormen voor allen, die deze wenschen, dat in deze organisatie het Nederlandsche volk aan zichzelf zal arbeiden en dat hier een echt Nederlandsche daad verricht wordt. Den centralen socialen dienst wordt een drieledige taak toegedacht: a. de bestaande organisaties tot een efficiente samenwer king brengen; b. de werkzaamheid van deze organisaties activeeren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werk zaamheid ter hand nemen. VLEESCH MET BEEN. Hoeveel vleesch en hoeveel been. Omtrent de bepaling, dat op de vleesch- bonnen „vleesch met been" wordt gele- werd, schrijft „De Vee- en Vleeschhandel": Het rantsoen is 4 ons vleesch met been en vet en 1 ons vleeschwaren per hoofd der bevolking per week. In ons land wordt bijna geen vleesch in de been verkocht De beste regeling zal zijn, dat de slagers rekenen 10 tot 20 pet. voor het been, naar gelang het rund-, kalfs- of varkensvleesch is. Wij wijzen de slagers er echter op, dat wanneer men bijv. aflevert 3 ons vleesch en 1 ons been, de slager voor het been niet den prijs vari het vleesch mag berekenen, dus op de 4 ons vleesch-met-been-bon kan hij berekenen hetgeen werkelijk aan vleesch wordt geleverd. DE REGELING VAN DEN PACHTPRIJS Aanvraagformulieren voor de „verklaring van geen bezwaar" Ter voorkoming van opdrijving van den pachtprijs is op 17 Augustus het Pachtprijs- opdrijvingsbesluit 1940 afgekondigd. Krachtens dit besluit is het o.m. verbo den, een pachtovereenkomst te sluiten, in dien de bedongen pachtprijs hooger is, dan die, welke voor het verpachten op 1 Sep tember 1939 gold. Uitzondering op dezen regel is slechts voor bijzondere gevallen mogelijk, indien de secretaris-generaal van het dep. van landbouw en visscherij, in overeenstemming met het bevoegde pacht bureau, een verklaring heeft afgegeven, dat er bij hem tegen de verhooging geen be zwaar bestaat. In de Staatscourant van gis teren is opgenomen een besluit van den secr.-gen. van landbouw en visscherij, waarin bepaald wordt dat een verpachter, die een zoodanige verklaring van geen be zwaar wenscht, zich schriftelijk recht streeks tot het bevoegde pachtbureau moet wenden. Het verzoek moet gedaan worden op een speciaal aanvraagformulier, dat bij het pachtbureau verkrijgbaar is. OPRICHTING VAN GRASDROGERIJEN Stenn van het Rijk Ook voor 1941 zal het Rijk voor een be perkt aantal te stichten grasdrogerijen, res pectievelijk uitbreiding van bestaande gras drogerijen, financieelen steun verleenen. Deze steun zal, onder bepaalde voorwaar den, den vorm hebben van een subsidie on geveer ter grootte van den aankoopprijs van het eigenlijke grasdroogapparaat. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat voor den aankoop van grond, gebouw, enz. te gen zakelijke of persoonlijke zekerheid een crediet tegen matige rente wordt ver leend. Nadere voorwaarden kunnen worden aangevraagd bij den directeur-generaal van den landbouw, departement van land bouw en visscherij te 's Gravenhage. Bij de toewijzing zal door genoemden directeur-generaal met de volgorde van binnenkomst van de defiintieve aanvragen rekening worden gehouden. COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALNIJVERHEID. Men deelt ons van werkgeverszijde het volgende mede: In de metaalindustrie waren reeds eerder collectieve contracten geweest. Het laatst dat van 19301931, hetwelk toen na de in getreden crisis niet verlengd werd. In den aanvang van 1939 werden opnieuw onder handelingen geopend, doch bij het uitbre ken van den oorlog in September 1939 voor onbepaalden tijd opgeschort. Behalve de looncijfers, was toen over den inhoud reeds overeensteming verkregen. Eenige maan den geleden werden de besprekingen her vat, hetgeen thans tot een totstandkoming der collectieve overeenkomsten heeft ge leid. De inhoud komt de -cijfers zelf daar gelaten over het algemeen geheel over een met de collectieve overeenkomst 1930 1931. Zij bevat een persoonlijk minimum uurloon en een minimum gemiddeld uur inkomen en voert o.m. dezelfde indeeling der werklieden in drie vakgroepen, een va- cantie van een week en een bepaling be treffende de werkliedenvertegenwoordi ging. FINANCIEELE REGELING OPBOUWDIENST. Er blijkt in sommige gemeenten eenig misverstand te heerschen omtrent de te werkstelling van personeel uit den op- bouwdienst. Met name is er niet voldoende klaarheid over de financieele regeling, welke bij de uitvoering van werkobjecten zal moeten gelden. Ten aanzien van deze materie kan wor den medegedeeld, dat er nauw contact be staat tusschen den opbouwdienst en den rijksdienst voor de werkverruiming. Plan nen van eenigen omvang worden door de zen dienst in overleg met de betrokken afdeeling van den staf van den oubouw- dienst onderzocht en zoo noodig verder voorbereid. De berekening van de kosten welke belanghebbenden bij door den op- bouwdienst uit te voeren werken zullen hebben bij te dragen, zal op overeenkom stige wijze geschieden als gebruikelijk bij de tewerkstelling van werkloozen door be middeling van den rijksdienst voor de werkverruiming. Aldus wordt getracht te voorkomen, dat om financieele redenen aan personeel van den opbouwdienst de voorkeur zou wor den gegeven. Slechts ligging en aard van het werkobject mogen doorslaggevend zijn voor de toewijzing. Van den anderen kant behoeft het geen betoog, dat in geen geval de kosten-bij- drage van belanghebbenden bij uitvoering door den opbouwdienst grooter zal mogen zjjn dan bij uitvoering door werkloozen. De vrees, dat het inschakelen van een groot aantal werkers uit den opbouw dienst zal leiden tot hoogere loonkosten is derhalve geheel ongegrond. Door samenwerking van de betrokken Accountantskantoor A, KETTENIS Breestraat 19, Leiden - Tel. 25800 inspecties van den rijksdienst voor de werkverruiming met de betreffende afdee ling van den staf van den opbouwdienst is de behartiging der wederzijdsche belan gen volkomen gewaarborgd. Zulks is van bijzondere beteekenis met het oog op de voortzetting van werken, welke aan de voedselvoorziening van ons land teen goede komen, doch welke als ge volg van de huidige omstandigheden niet met het gewenschte tempo kunnen wor den uitgevoerd door werkloozen uit de groote steden. DE UITREIKING VAN IDENTITEITS BEWIJZEN IN DEN HAAG. Het hoofd van de afdeeling bevolking, verkiezingen en burgerlijke stand van de gemeente-secretarie van de gemeente den Haag, de heer P. C. Wesseling, heeft van morgen een nadere toelichting gegeven op de bekendmaking inzake de uitreiking van identiteitsbewijzen aan de Haagsche bur gerij zooals deze per aanplakbiljetten is aangekondigd. De heer Wesseling wees er op, dat het noodzakelijk is zich aan deze bekendma king strikt te houden teneinde teleurstel lingen te voorkomen. Hoezeer het dikwijls hapert aan de medewerking van de zijde van het publiek blijkt wel uit het feit, dat de indruk bestaat dat het publiek zeer na latig is in het afhalen van de vleeschkaar- ten waartoe deze week de gelegenheid is opengesteld. In dit verband wordt er op gewezen, dat de nalatigen zelf de conse quenties hiervan moeten dragen daar het onmogelijk is om hen de volgende week hiermede te helpen in verband met het systeem dat gevolgd wordt bij de uitrei king van identiteitsbewijzen. Zij die dus deze week van de geboden gelegenheid om de vleeschkaarten af te halen geen ge bruik maken, zullen zich volgende week voor het feit zien gesteld dat zij geen vleesch kunnen koopen. Om terug te komen op de identiteitsbe wijzen kan gezegd worden dat deze rege ling de bedoeling heeft de Haagsche bur gerij te voorzien van een voorloopige identificatie, in afwachting van het gereed komen der definitieve identificatiebewijzen. Daar het niet mogelijk is om voor 1 Oc tober a.s. de definitieve bewijzen allen uit te reiken heeft men een voorloopige op lossing gevonden door de stamkaarten te voorzien van een foto, en aan te vullen met eenige vereischte bijzonderheden, zooals beroep, enz. De op de stamkaarten te hech ten foto moet ongeveer 4% bij 3J4 c.m. groot zijn en duidelijk het gelaat van den betrokkene toonen. Elke goed gelijkende foto is voldoende wanneer deze de bedoel de afmeting heeft. De voor de foto's van de definitieve identiteitsbewijzen geldende voorschriften behoeven dus voor de voor loopige bewijzen niet noodzakelijk in acht te worden genomen. Men kan volstaan met een goed gelijkend portret, welke men in zijn bezit heeft. Naast deze stamkaarten zijn eveneens als identificatiebewijzen aan te merken: a. Een geldig paspoort, waaronder dus te verstaan een paspoort waarvan de expira tiedatum ligt na 1 October. Een paspoort dat dus 30 September is afgeloopen is niet geldig, terwijl een paspoort met als afloop datum b.v. 20 October slechts tot dien da tum als identificatiebewijs kan worden ge bruikt; b. Een door of namens den commandant van de Nederlandsche Opbouwdienst, uit sluitend aan het personeel daarvan afge geven identiteitsbewijs; c. Een door of namens den directeur- generaal der P.T.T.. uitsluitend aan het per soneel der P.T.T. afgegeven identiteitsbe wijs; d. Een door of namens het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters bij het departement van binnenlandsche zaken afgegeven identiteitsbewijs, waarbij de onder b. c. en d. genoemde bewijzen moeten zijn voorzien van een met dienst- stempel gewaarmerkt goed gelijkend por tret; e. Een bewijs van Nederlanderschap, het geen geldig is tot een jaar na den datum van uitreiking. Hoewel dus dit bewijs vijf jaar geldig is voor reizen, kan het als iden titeitsbewijs slechts een jaar gebruikt wor den. Deze regeling om de stamkaarten als identiteitsbewijs te waarmerken is zooals gezegd slechts een voorloopige regeling, welke kosteloos is en van kracht blijft tot te zijner tijd de definitieve regeling zal zjjn getroffen waarvan de voorschriften zoo spoedig mogelijk zullen worden gepu bliceerd. De thans getroffen regeling brengt zeer veel werk mede, hetgeen duidelijk is, wan neer men bedenkt, dat van de 507.600 in woners van dén Haag er ongeveer 380.000 van deze regeling gebruik zullen maken. In totaal zullen ongeveer 300 ambtenaren hiermede bezig zijn, waarvan 238 bij het schrijven en aanvullen en de overigen ter controle enz. RACE-AUTO'S. Men kan soms midden in de aller ernstigste gebeurtenissen een vreem de gedachte krijgen. Dan denkt men plotseling aan iets heel raam, wat je in gewone tijden al niet interesseert, maar zeker niet in zulke oogenblik- ken. Zoo heb ik er dezer dagen plotse ling eens aan gedacht, wat ze nu met die race-auto's doen. Ik heb mij zelf ook verbijsterd af gevraagd, of er in deze dagen niets anders is om aan te denken dan race auto's, maar ik had het nu eenmaal gedacht. Daar was niets meer aan te doen. U kent die race-auto's toch wel. Dat zijn van die gekke, lange, open kou-lijers-auto's, waarin je op je rug ligt te chauffeeren, zonder je linker- voorspatbord te kunnen zien en ver der van alle moderne gemakken ge speend. 't Is maar, dat u weet» wat ik bedoel. Die dingen zwelgen compleet in de benzine. En dat gaat natuurlijk niet. Die hebben wij nu noodig voor nut tiger en belangrijker zaken. Voor bommenwerpers en zoo. Maar andere auto's kan men nu nog gebruiken. Die worden grijs overgespoten. Dat lykt een tikje som ber, maar 't is zeer doelmatig. Of de Opbouwdienst gaat er mee uitrijden. Kortom daar is nog vanaf te komen. Maar een raCe-auto. Maar wat kan mij het bok schelen! Misschien staan ze op stal. Of zij worden gebruikt voor erg haastige diensten te velde. Weet ik het! Als je geopereerd wordt, vraag je je op de operatietafel toch ook niet af, of de maximum-snelheid van de blauwe tram nog weer eens zal wor den verhoogd. Waarom moet ik dan juist nu aan race-auto's denken? V Ontslag burgemeester. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 October 1940 aan mr. Th. J. A. Aquarius, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nunhem. „VESTING LONDEN TWEE WEKEN - ONDER VUUR". STOCKHOLM, 20 Sept. (D.N.B.) Onder het opschrift „Engelands kanonnen hebben geen tijd om af te koelen" meldt Stock- holms Tidningen uit Londen, dat de afge loopen nacht weer door veelomvattende beschadigingen gekenmerkt is. Nog nooit hebben de Duitsche vliegtuigen zoo laag boven de stad gevlogen. De lucht trilde van het aantal ontploffingen en dreunde van de kanonschoten van het Engelsche luchtafweergeschut. Londen is een vesting, die thans al twee weken onder vuur ligt. ENGELSCH KONINGSPAAR BEZOEKT GETEISTERDE WUKEN LONDEN, 20 Sept. (Reuter). De koning en de koningin hebben drie Londensche wij ken bezocht die sterk onder de Duitsche bomaanvallen geleden hebben. Zij onder hielden zich met de geredden en met de leden der passieve verdediging. Op een afstand van 25 Meter van den her tog van Kent is een tijdbom ontploft, toen hij de geteisterde wijken van Londen be zocht. De bom was in een tuin terechtge komen. De noodige maatregelen waren ge nomen opdat er geen schade zou worden aangericht. ENGELSCHEN UIT ROEMENIë GEWEZEN. BOEKAREST, 20 Sept. (D.N.B.) Het ge- heele Engelsch sprekende personeel van het Anglo-Roemeensch instituut is uitge- noodigd het land te verlaten. GEDENKDAG VOOR VERMOORDE IJZEREN GARDISTEN BOEKAREST, 20 Sept. (D. N. B.). De vice-ministerpresident en leider van de be weging der legionnairs Horia Sima heeft bepaald, dat de 22e September een gedenk dag zal zijn voor de helden en martelaren der beweging ter herinnering aan de talrij ke leden der IJzeren Garde die op 22 Sep tember 1939 na den moord op den toenma- ligen minister-president Kalinescu in het geheele land vermoord zijn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1