De activiteit van het luchtwapen De strijd op Egyptisch gebied Qafiken aan £i£fovuf. aangeaatien Britsch représaille- voorstel Qaatfaiaafl aan de tweede Unie Von Ribbentrop naar Rome Hooger- cn Lagerhuis De Deensche visscherij DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VLIEGTUIGFABRIEK GETROFFEN FRONTBERICHT VAN HET D. N. B. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen, naar het legerbericht bekend heeft ge maakt, den geheelen dag zijn vergeldings- vluchten tegen Engeland voortgezet. Alleen reeds op den dag heeft de bevolking van Londen zes maal de schuilkelders moeten opzoeken, nadat op den vorigen dag even vaak luchtalarm was gegeven. De Engelsche luchtdoelartillerie heeft te gen de ditmaal meestal afzonderlijk ope- reerende Duitsche vliegtuigen het vuren nauwelijks een oogenblik kunnen onder breken. Officieele Britsche instanties ge ven reeds toe, dat de Duitsche bommenwer pers dezen keer zeer aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. Voornamelijk het Oos telijke deel van de Britsche hoofdstad heeft door het neerwerpen van bijzonder zware bommen aanzienlijke schade opgeloopen. Overdag waren andere aanvallen op nieuw gericht op het eenige, blijkbaar nog intact zijnde Londensche vliegveld in Croy don, alsmede op het in het Noorden van de stad gelegen vliegveld Barton Bendish, waar talrijke treffers een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond hebben vernietigd. Een barakkenkamp ten Noord-Oosten van Hastings werd in brand geschoten. Bij de luchtverdediging van Londen heb ben de Engelschen weer eens gedacht van een zoogenaamd nieuw afweerwapen voor vliegtuigen een bijzondere bescherming van hun hoofdstad te verkrijgen. In werkelijk heid betreft het hier niets anders dan ver sperringsballons, die den laatsten tijd op grootere hoogte zweven. De storm heeft, volgens betrouwbare waarnemingen, een groot gedeelte van dergelijke ballons los gelaten en meegevoerd. Naar het D. N. B. verder meldt, werd gisteren in het gebied van Londen om 18.57 uur plaatselijke tijd het achtste luchtalarm gegeven. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw de docks van Tilbury aangevallen en met bommen bestookt. De later komen de verkenningsvliegtuigen hebben zware verwoestingen en groote branden waarge- genomen, die zich snel uitbreidden. Een groot aantal bommen trof de spoorwegdrie hoek bij Thurstenroad, waarvan de instal laties blijvend zijn vernield. BELANGRIJKE VLIEGTUIGFABRIEKEN GETROFFEN. De beide vliegtuigfabrieken te Liverpool Speke, die volgens het weermachtsbericht van gisteren door zware bommen getrof fen zijn, behooren to tde belangrijkste vlieg tuigfabrieken van Engeland. Daar worden in de eerste plaats de Blenheim-bommen- werpers vervaardigd. De West India en Victoria Docks in het havengebied van Londen, die naar het weermachtsbericht van gisteren meldt eveneens met bommen aangevallen werden, zijn niet alleen de grootste van Engeland, doch zij behooren mede tot de grootste ter wereld. Daar ook zij van sluizen voorzien zijn, zijn ze bijzonder kwetsbaar voor lucht aanvallen. Om dezelfde reden is herstel ling zeer moeilijk en tijdroovend. Deze beide havencomplexen dienen in de eerste plaats voor het lossen van transporten le vensmiddelen en vleesch. In de nabijheid bevinden zich de bijbehoorende opslag plaatsen en koelhuizen. Juist bij deze havencomplexen zal de be schadiging een zeer ongunstige uitwerking hebben op de levensmiddelenvorziening van Londen. DE VERLIEZEN VAN HET BRITSCHE LUCHTWAPEN. De in de berichten van het opperbevèl van de Duitsche weermacht in de afgeloo- pen weken genoemde cijfers bewijzen, hoe groot de verliezen van het Britsche lucht wapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air Force 1354 toestellen. In de eerste week van September verloor zij 481 vliegtuigen. In de tweede week van deze maand wer den 162 Engelsche vliegtuigen vernietigd. KUSTBATTERIJ JAAGT BRITSCH CONVOOI UPITEEN. Maandag trachtte een sterk Britsch con- vooi, dat uit tien schepen tusschen de 4 en 5000 ton bestond, met gebruikmaking van het slechte zicht in het Kanaal bij regen achtig weer in Westelijke richting te ver dwijnen. Deze poging werd door de lucht- verkenning opgemerkt, waarna aan een kustbatterij verlof werd gegeven om te vu ren. Binnen tien minuten werden verschei den schepen getroffen. De luchtverkenning kon constateeren, dat de schepen van het convooi, die nog in staat waren om te va ren, zich terugtrokken. Reeds bij vroegere beschietingen van En gelsche convooien door vèrdragende Duit sche kustbatterij en waren schepen tot zin ken gebracht en treffers op de overige vaartuigen geplaatst. In verscheidene ge vallen zag de tegenstander van zijn voor nemen af. De vluchtende schepen bega ven zich naar de havens van Dover, Daal en Folkestone. NIEUWE ENGELSCHE AANVAL OP HAMM. Na de Engelsche vliegeraanvallen op de Liebfrauenkirche te Hamm, hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van Dins dag op Woensdag opnieuw dynamiet- en brandbommen boven Hamm uitgeworpen, waardoor een woonhuis vernield en een ander zwaar beschadigd werd. Militaire of andere voor den oorlog belangrijke doel witten zijn niet getroffen. De bevolking van Hamm is over dit nieuwe optreden des te meer verontwaardigd, daar zij zich den pas kortgeleden gepleegden overval herin nert, waardoor tengevolge van dynamiet- bommen vele particuliere huizen werden beschadigd. Het bij Ham gelegen visschersdorpje Fisschershoefen heeft Zondagmiddag be zoek gehad van Engelsche vliegers, die zonder ergens rekening mee te houden met machinegeweren op de tuintjes der inwo ners vuurden, waardoor een schoolkind werd gedood. Andere Britsche aanvallen waren gericht op de woonhuizen in het Zui delijke deel van Hamm, op een groot kan toorgebouw in het centrum der stad, op woonkolonies in Heesen bij Hamm, waar zeven personen om het leven kwamen, op boerenwoningen in Berge en Rhijnern bij Hamm, alsmede op koloniehuisjes in Rad bod. Ook in Krefeld lieten Britsche vliegers Zondagavond laat bommen vallen op een woonwijk, die bij den helderen maneschijn duidelijk te herkennen was en bovendien door het neerlaten van een lichtkogel tot doel was gekozen. Twee woonhuizen werden hier vernield. Drie personen kwamen om het leven, ter wijl'vele anderen voor een deel zwaar ge wond werden. In een kolonie bij Krefeld waren tengevolge van neergeworpen bom men twee dooden en vele gewonden te be treuren. VERNIETIGING VAN 12 DUITSCHE STEDEN. Met groote verontwaardiging keert de Berliner Börsenzeitung zich tegen den eisch van den Engelschen afgevaardigde Cazalet, die in een ingezonden stuk aan de Times eischt, dat men zonder onder scheid te maken de Duitsche burgerbevol king moet bombardeeren. De afgevaardig de stelde voor, twaalf Duitsche steden met totale vernietiging te bedreigen. Voor het geval de Duitschers „deze twaalf", door Engeland ter dood veroordeelde steden zouden „ontruimen", zou het Engelsche opperbevel twaalf nieuwe steden opgeven, die vernietigd moeten worden, in geen geval mogen, zoo verklaarde de afgevaar digde, alleen die steden gebombardeerd worden, doch ook de menschen moeten lijden. Deze schandelijkheid, aldus schrijft het blad, verdient een bijzondere zichtbare plaats aan de schandpaal van de politieke misdaden van Groot-Brittannië. Wij con stateeren, dat de Engelschen, sedert den moord op de kinderen van Freiburg, on danks alle Duitsche waarschuwingen, maand na maand, week na week, en iede- ren nacht Duitsche woonwijken, duidelijk te herkennen als niet militaire objecten, kerken en eenzaam liggende boerderijen hebben aangevallen en dat de Duitsche vergelding pas na vier maanden is geko men. De Nachtausgabe schrijft: Het Engelsche volk wordt hiermede door Winston Chur chill langs een omweg verklaard, dat, wanneer er niets anders overblijft, men zal overgaan tot het laf vermoorden van Duitsche burgers, ten einde zich op de een of andere manier te verdedigen. De Daily Mail van 13 September pu bliceert twee brieven, die aantoonen, dat het bekende voorstel van den Engelschen afgevaardigden Cazalet, om twaalf Duit sche steden met den grond gelijk te ma ken, bij het Engelsche publiek op een vruchtbaren bodem is gevallen. Een ano nieme schrijver uit Bristol stelt voor eens alle Engelsche bommenwerpers tegen een Duitsche stad te laten optreden en deze van den aardbodem weg te vagen. Daar na moet men door middel van de radio en door het neerwerpen van plamfetten de Duitschers in kennis stellen van deze wraakneming. Ook Gerald Green uit Hampshire acht dit voorstel geschikt om „Hitier en zijn godlooze horden" te intimi- deeren. Hij zou echter niet een willekeu rige stad, doch Berlijn in 24 uur in de asch willen laten leggen. BIJ SIDI EL BARRANI DE VAL VAN SOLLOEM. De bezetting van de tweede Engelsche verdedigingslinie tusschen Sidi el Barrani en de Oase van Omar wordt in politieke en militaire kringen van Rome van beslis sende beteekenis geacht. Met het sluiten van deze oorlogsphase, zoo wordt ver klaard, wordt ten eerste de veiligheid van de Libysche grens gewaarborgd en kan aan den anderen kant vanuit de nieuwe Italiaansche posities een sterke druk uit geoefend worden op de Engelsche linies. De verovering van Sidi el Barrani en de doorbraak van de tweede Engelsche verdedigingslinie vormen het voornaamste onderwerp van de Romeinsche avondbla den. Zij verklaren, dat hiermede de eerste phase van de Italiaansche operaties is ge ëindigd. De verovering van twee sterke verdedi gingslinies, alsmede de bedreiging van an dere Engelsche posities beteekent, naar de Tribuna schrijft, een groote Italiaansche overwinning. Met de verovering van Sidi el Barrani hebben, zoo schrijft de Lavoro Fascista, de Italianen in een uiterst kor ten tijd een beslissend voordeel weten te behalen en wel met betrekking tot de be veiliging van Cyrenaica als ook met het oog op de mogelijkheid onmiddellijk nieu we Engelsche posities te kunnen bedrei gen. De Italiaansche troepen, zoo schrijft de Giornale d'Italia, nestelen zich thans in de veroverde stellingen en breiden de bezetting naar het Zuiden, nog meer naar het binnenland, uit, waar zich nog sterke vijandelijke af deelingen pantserwagens en tanks hebben genesteld. Engeland probeert zijn nieuwe nederlagen met een ongelijke krachtsverhouding te verontschuldigen. In werkelijkheid echter beschikt het over een leger van 350.000 man met een geweldige hoeveelheid oorlogsmateriaal. Ook in deze phase van den oorlog zijn de Italiaansche overwinningen niet het ge volg van een superioriteit naar getal, doch van een superieure bekwaamheid en van een superieuren strijd geest. EGYPTISCHE ZENDER SPOORT TOT VERZET TEGEN ENGELSCHEN AAN. Een Egyptische klandestiene zender roept de Egyptenaren op tot den vrijheids oorlog tegeh de Engelschen. Engelsche troepen, zoo luidt de oproep, hebben ons land bezet en overweldigd, naar de En gelschen voorgeven, voor onze eigen vei ligheid. Heden ten dage weet iedereen, wat hij van de bescherming van Engeland te verwachten heeft. Egyptenaren, het is landverraad, een Engelschman thans on derdak te verschaffen of levensmiddelen te verkoopen. Het uur der bevrijding van het Engelsche juk heeft geslagen. Wie zich niet voor zijn vaderland opoffert, is niet waard te leven. Leve Egypte! Leve koning Faroek! OPWINDING IN SAUDI-ARABIë. In Saudi-Arabische kringen heerscht groote opwinding over de Engelsche po gingen, de dit jaar te houden pelgrims tochten naar Mekka te verhinderen. Ter vermijding van een openlijk verbod, bren gen de Engelschen het gerucht in omloop, dat de sanitaire toestanden in bepaalde Arabische landen, waarmede dan Saudi- Arabië bedoeld wordt, niet in orde zijn. Zij hebben verder het Egyptische ministerie van binnen] andsche zaken gedwongen „om redenen van volksgezondheid" geen reis- passen voor Egyptenaren uit te reiken en de nog in Saudi-Arabië vertoevende Mek- kagangers van het vorige jaar zoo snel mogelijk terug te roepen. Feest in Bukarest voor den nieuwen koning Michaël. - Het portret van den vorst wordt door de straten der stad gevoerd (Foto Weltbild) EEN OFFICIËLE VERKLARING. De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, is gister morgen voor een kort verblijf naar Rome vertrokken. Hierover wordt in officieuse politieke kringen te Berlijn verklaard, dat hoewel dit bezoek een karakter van groote politie ke strekking draagt, het niettemin valt binnen het normale kader der nauwe sa menwerking tusschen Italië en Duitsch land. Ten aanzien van het doel van het bezoek wordt opgemerkt, dat dit twee ledig is, t.w. een onderzoek naar alle po litieke kwesties, welke voor beide landen van beteekenis zijn en een beantwoording van het bezoek, dat de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, onlangs aan Duitschland gebracht heeft. Voorts wijst men erop, dat dergelijke besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de beide as- mogendheden, die nu en dan op Duitsch of Italiaansch grondgebied gehouden wor den, dengene niet kunnen verrassen, die begrepen heeft, dat de as een politiek in strument van de grootste homogeniteit is. Hieruit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstukken, die de belangen van beide mogendheden raken, gemeen schappelijk geraadpleegd, gemeenschappe lijk besloten en dienovereenkomstig ge meenschappelijk opgetreden wordt. Deze besprekingen vormen dan telkens een openhartige behandeling van al die problemen, die met het oog op de toe komstige reorganisatie van Europa voor de beide verbonden mogendheden, die ge meenschappelijk in den levensstrijd staan, van bijzondere beteekenis zijn of kunnen worden. Om een dergelijke bespreking, zooals bij vorige gelegenheden reeds meer malen gehouden is, gaat het thans. IN GEHEIME ZITTING. Het Britsche Hoogerhuis en het Lager huis zijn gisteren bijeengekomen. Na een korte openbare zitting gingen beide huizen tot een geheime zitting over. Over de geheime zitting van het Lager huis is het volgende officieele communi qué uitgegeven: Het Lagerhuis heeft in een geheime zit ting een debat gevoerd over het jongste luchtbombardement op Engeland. De leden van het Huis, die Londen en andere ge troffen districten vertegenwoordigen, heb ben de aandacht gevestigd op de talrijke vraagstukken, die zich hebben voorge daan. De minister voor de Binnenlandsche Veiligheid en de minister voor de Open bare Gezondheid hebben na de debatten van repliek gediend. In de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis, die volgde op de rede van den minister-president, Winstond Churchill, en die overigens, evenals de voorafgaande openbare zitting wegens luchtalarm moest worden onderbroken, is, volgens te Dublin ontvangen berichten, van verschillende zij den het voorste] gedaan om het parlement in een andere plaats dan Londen bijeen te roepen, daar een ordelijke afwikkeling van de parlementaire werkzaamheden on der de tegenwoordige omstandigheden in Londen niet kan worden gewaarborgd. De regeering mag, zoo wordt verklaard, den noodtoestand van het oogenblik niet be nutten om het parlement practisch uit te schakelen. NIEUWE PLANNEN De verhoogde behoefte aan levensmid delen in Europa heeft voor de Deensche producten sedert het uitbreken van den oorlog steeds betere afzetmogelijkheden ge schapen. De recordvangst van de Deensche zee- visscherij in 19391940 heeft de belang stelling van exportkringen in Denemarken op dezen tak van bedrijf gevestigd. In Kopenhagen is men ervan overtuigd, dat de capaciteit van deze belangrijke indu strie door doelmatige vernieuwing en uit breiding nog aanzienlijk verhoogd kan worden. Er zijn danook plannen voor een ingrijpende reorganisatie van de visch - vangst en de vischindustrie. In een stijging van den vischuitvoer kan namelijk een zekere compensatie worden gevonden voor het wegvallen van landbouwproducten, zoodat d& buitenlandsche handel en de deviezen op het zelfde peil gehandhaafd kunnen blijven. De reeds practisch aan een onderzoek onderworpen plannen van een Deensche maatschappij voorzien allereerst in den bouw van een vloot van zeewaardige kotters van 6080 ton en van verschil lende treilers, waarvan de thuishaven Hirtshals aan de Westkust van Jutland zal worden. Verder zijn er plannen voor de oprichting van fabriekscomplexen en koel huizen om daardoor een nieuw centrum voor de Deensche vischindustrie te schep pen, die in staat zal zijn op groote schaal vischconserven, vischvleesch en zoute visch aan de binnen- en buitenlandsche markten te leveren. Bovendien wil men vischmeel- en vischoliefabrieken bouwen ter verwer king van den visch afval. De gunstige om standigheden op den exportmarkt zijn van grooten invloed geweest op het ontstaan van deze plannen. De buitengewoon rijke vangsten konden steeds tegen gunstige prijzen worden afgezet. De belangrijkste Noordzeehaven Thy- boroen had in 1939 een omzet van 5.3 milli- oen K.G. visch ter waarde van 3.2 millioen kronen. Den vangst van haring en sprot in het gebied van Skagen was bijna 4 maal zoo groot dan die in het vorige jaar. Esbjerg noteerde alleen aan bot en schol 4.7 millioen K.G. tegenover 2.1 millioen K.G. in 1939. De in verband met het mijnengevaar in de Deensche wateren noodzakelijke be perking der kustvisscherij en de aanhou dende vorst in den winter 19391940 deden algemeen een ongunstige ontwikke ling voor de visscherij vreezen. Gelukkig zijn deze vermoedens niet bewaarheid, in tegendeel, de opbrengsten van de Deensche visscherij zijn dit jaar nog gestegen en be naderen de recordcijfers. Ondanks de schaarschte aan brandstof en de noodzake lijke beperking van de kustvisscherij heeft deze zomer voor schol, schelvisch, kabel jauw, haring rijke vangsten opgeleverd, waarvan Duitschland als grootste afnemer optrad. Voor de eerste maal beleefde men dit jaar, dat ondanks het enorme aanbod van spoedig aan bederf onderhevige visch, de goede prijzen in het geheel niet bein- vloed werden. Duitschland is geheel in de plaats getreden van het voornaamste afzet gebied van vroeger, Engeland, waarbij de geringere transportkosten in het verkeer met Duitschland verdere voordeelen bieden. Ook Italië en Zwitserland hebben hun orders voor Deensche visch constant ver hoogd, zoodat beide landen in een leven dige goederenruil met Denemarken staan. Het bewerken van nieuwe markten baart overigens nog zorgen, hoewel de vroegere leveranties naar Scandinavië, Nederland en België nauwelijks nog onuitvoerbaar zyn. Men wil deze markten echter graag be houden, daar na het einde van den oorlog op een geringere behoefte aan buitenland sche visch in Duitschland moet worden ge rekend. Buitenlandsche Berichten DE BRITSCHE VERSPERRINGS BALLONS BOVEN HET VASTELAND. Van de tallooze Britsche versperrings ballons, die de boven Engeland woedende storm losgerukt en naar het vasteland ge dreven heeft, zijn er gisteren 120 door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten, voor zij eenige Schade konden aanrichten. Ook uit Zweden komen berichten binnen over de zware beschadigingen, die de En gelsche versperringsballons met hun sleep kabels hebben aangericht. Het groote Zweedsche electriciteitsbedrijf Trollhaetta heeft nog steeds niet alle zware beschadi gingen kunnen herstellen. De stroomleve- ring voor de Bergslag spoorlijn, die naar het mijngebied leidt, kon nog niet worden hersteld. Het grootste gedeelte van de provincie Bergslagen is op het oogenblik zonder stroom en alle industrieën liggen stil. In den loop van de afgeloopen 24 uur moesten de door de Engelsche ballons be schadigde geleidingen van den spoorweg naar Katharineholm meer dan acht maal worden gerepareerd. Het Zweedsche trein verkeer heeft groote vertragingen. Snel treinen hebben een vertraging van één tot vijf uur. Op een kruispunt in de drukste buurt van Stockholm is een trein blijven steken door gebrek aan stroom, waardoor het geheele verkeer een heelen tijd stil stond. Volgens de laatste berichten komen van uit het Westen nog steeds nieuwe ballons boven Zweden. DUITSCH GESCHENK AAN SPANJE. De „Dienst aus Deutschland" meldt, dat 't „Dienst aus Deutschland" meldt, dat het Duitsche volk aan de bevriende Spaansche natie een verzameling waardevolle cultuur voorwerpen ten geschenke gegeven heeft. Deze moeten bijdragen tot vergoeding van de schade, die de Katholieke gemeenten in Spanje tijdens den burgeroorlog geleden hebben. Dit geschenk is het resultaat van een inzameling, die met bijzondere toestem ming van de rijksregeering in Duitschland gehouden is. Het bestaat uit 86 kandela bers, 75 kelken, 7 kostbare monstransen, 29 cibories en 31 kruisen Voorts omvat het 145 waardevolle misgewaden, meer dan 200 misboeken en andere cultuurvoorwer pen van allerlei aard. Dr. Tiso, de president van Slowakije, tijdens zijn rede op het oogstdankfeest te Pressburg (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5