STADS NIEUWS Weerbericht BINNENLAND RECHTZAKEN Academienleuws Toerisme Burgerlijke Sfaud DONDERDAG 19 SEPTEMBER l9<»v DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 7.46 uur Donderdagavond. Zon op 7.22 uur Vrijdagochtend. Maan op 8.52 uur Donderdagavond. Maan onder 11.12 uur Vrijdagochtend. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 20 Sept. voorm. 6.20 en nam. 6.45 uur. q Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 7.46 uur. ZONSOPKOMST 7.22 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. 311 OH OIIOIIOIIOIIOIIOIIOII1 HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR DEN DUITSCHEN MILITAIREN BEVEL HEBBER IN NEDERLAND. De Rijksmaarschalk van het Groot Duit- sdhe Rijk Hermann Goring heeft den Duit- schen militairen 'bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Ghristiansen, het gouden vlieger-kenteeken met briljanten verleend. Deze onderscheiding, is tot dusverre in slechts weinig gevallen verleend. DE B-STEUN VOOR WERKLOOZEN. Reeds thans kan uitkeering geschieden. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat in verband met de huidige distributiemaat regelen al de door het departement van Sociale Zaken ten behoeven van den B- steun over 1940 geplaatste orders zijn ge annuleerd. Voor dit jaar kunnen dan ook geen goe deren door tusschenkornst van gemeld de partement worden betrokken en ook aan de reeds ingekomen aanvragen kan niet worden voldaan. De inkoop van B-artikelen moet voor 1940 derhalve geheel plaatselijk worfden geregeld. Voorts wordt nog meegedeeld, zulks naar aanleiding van verschillende tot het departement gerichte vragen, dat, hoewel de steunverleening B in het bijzonder voor de wintermaanden is bedoeld, het bij ge- melden secretaris-generaal geen bezwaar zal ontmoeten, indien reeds thans tot het uitkeeren van het volledig beschikbare be drag wordt overgegaan. VOEDSEL VOOR ZIEKEN. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid schrijft: Verschillende voedingsmiddelen vallen thans onder de distributie. Ook onze zieken kunnen niet langer meer krijgen wat zij meen en noodig te hebben, en misschien wel graag zouden wenschen. Het is dan de gewoonte om zich tot zijn behandelen- den arts te wenden, met het verzoek ex- tra-voedsel voor te schrijven. Schrijft de arts niet precies die artikelen voor, die vele patiënten wenschen, of geeft hij een mindere hoeveelheid dan de patiënt zelf meent noodig te hebben, dan geeft dit vaak aanleiding tot een zekere wrijving tusschen patiënt en arts. Het is, om teleurstelling en wrijving te voorkomen, nuttig, dat onze zieken weten, hoe in korte trekken de ziekenvoedseldis- tributie loopt. Alle artsen zijn op de hoog te gebracht voor welke ziekten extra voed sel mag worden voorgeschreven; zij weten ook de hoeveelheid, die voor de ernstige gevallen maximaal mag worden verstrekt. Deze hoeveelheden zijn zoodanig, dat de zieken niet bang behoeven te zijn, dat ze tekort zullen komen, al wordt misschien niet aan al hun wenschen voldaan. Bovendien zullen de artsen bij sommige ziektegevallen genoodzaakt zijn, te advi- seeren bonnen voor voedingsmiddelen, die aan den patiënt verboden zijn, in te hou den. Dit geval kan zich bijvoorbeeld voor doen bij dieetpatiënten. Maakt het dus den artsen niet moeilijk, Bommen op Nederland BOMMEN OP WEERT. Gisteravond om half twaalf zijn boven Weert zes bommen omlaag geworpen. Deze. vielen grootendeels in achtertuinen van perceelen aan den Singel, welke om de oude kom van de stad loopt. De schade beperkte zich tot het vernielen van rui ten en dakpannen. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. BOMMEN OP WAGENINGEN. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegers zeven bommen geworpen nabij Wageningen. Een bom was van zwaar kaliber. Zij kwamen terecht in boomgaarden nabij Nude. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering en beperkt zich tot enkele gesprongen ruiten van het gebouw van het instituut voor veredeling van landbouw gewassen. door voedingsmiddelen te vragen, die hij u niet kan en mag voorschrijven; moppert niet, als hij bonnen laat inhouden. Noch het een, noch het ander doet hij voor zijn plezier. Hebt vertrouwen in uw artsen en in de instanties aan wie de distributierege ling is opgedragen. Zij allen handelen wel bewust in het belang van onze zieken, zoo wel als in dat van onze geheele bevolking. PERSCHEF „NEDERLANDSCHE UNIE." Tot perschef van „De Nederlandsche Unie" is benoemd de heer H. J. Kraus, tot nu toe verbonden aan de redactie van het „Algemeen Handelsblad." NIEUW ZIEKENHUIS TE MAASTRICHT AANBESTEED. Gisteren is in het bureau van het bur gerlijk armbestuur het eerste gedeelte van den bouw. van een nieuw ziekenhuis aan den Brusselschen weg aanbesteed. Er wa ren 24 inschrijvingen ingekomen. Laagste inschrijvers waren de gebroeders Cremers te Maastricht voor 135.600 gulden. Hoog ste inschrijfster was de firma Volker en Co. te Rotterdam voor 180.981 gulden. De gunning zal later volgen. Het nieu we ziekenhuis zal worden gebouwd naar een ontwerp van het architectenbureau Cuypers te Amsterdam in samenwerking met ir. J. Swinkels te Maastricht. Nieuw orgaan voor tarievenpublicatie der Ned. Spoorwegen. Verschenen is onder den titel „Officieele tarief berichten van de commercieele berich- tenaf deeling der N.V. Nederlandsche Spoor wegen, gevestigd te Utrecht, een nieuw or gaan der Ned. Spoorwegen. Deze officieele tariefberichten zijn door den secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, aangewezen voor het doen van openbare aankondigingen. In dit or gaan, dat in den regel nu eiken Donderdag zal verschijnen en voorzien van den datum van den Maandag, volgenden op den Don derdag van verzending, worden voortaan zoowel tariefberichten voor het vervoer van reizigers en bagage als tariefberichten over het vervoer van goederen, levende dieren en lijken gepubliceerd. Des Maandags tre den de in het orgaan voorkomende maat regelen in werking, tenzij voor een bepaald geval uitdrukkelijk een andere invoerings datum is vermeld. HAAGSCHE RECHTBANK JONGETJE DOODGEREDEN Bestuurder van de auto reed door Het was een gruwelijke ontdekking ge weest, die een agent van politie te Rijswijk, op Zondag 10 December gedaan heeft. Hij zag langs den Langen Kleyweg te Rijswyk, in den berm, splinters van een houten wagentje en vlak daarbij het lichaam van een knaapje. Hij had het lichaam naar een ziekenhuis te Voorburg doen transpor teeren, alwaar het knaapje reeds bleek over leden te zijn. Men had dadelijk alle pogin gen in het werk gesteld om den doorgere den automobilist op te sporen. Per radio werden gegevens rondgezonden en Vrijdag 15 December, nadat de auto te Zoeter- meer ontdekt was, kon de bestuurder aan gehouden worden. Het bleek te zijn G. P. V., geboortig uit Al p h en a. d. R ij n en van beroep bakkersknecht. Een getuige-deskundige verklaarde, dat het knaapje niet door de verwondingen gestorven was, maar door den schrik dood gebleven was. De Officier vond het feit ernstig en wel hoofdzakelijk door het feit, dat hij zoo spoe dig mogelijk was doorgereden, om maar niet ontdekt te worden. Verdachte staat bekend als een roekeloos Zondagsrijder. Een flinke straf is hier op zijn plaats en de eisch werd dan ook drie maanden gevangenisstraf en een jaar in trekking van het rijbewijs. Uitspraak over 14 dagen. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: de heeren R. Oosterhof, Scheveningen, T. Lebret, Dordrecht, F. B. J. Visser, N o o r d w ij k, L. H. Slotemaker, Wassenaar en W. Ch. E. A. de Vries, Leiden; doctoraal examen rechten: de heeren Dj. P. de Jong, Rijns burg, J. P. Hustinx, Den Haag, W. M. van der Wissel, Den Haag. xxxx. TELEURSTELLINGEN Het was een dag vol bittere teleurstel lingen. Heeft het wel zin, dat wij elkaar onze teleurstellingen toevertrouwen? Wij interesseeren ons niet voor de uwe. waar om zou de lezer belang stellen in de onze? Waren het zulke bijzondere tegenvallers? Belachelijk. Er zijn langs de Waardgracht geen voor huizen meer, waar -het weefgetouw stond. Dat was de eerste ontgoocheling. Alle huis jes zijn verbouwd of vertimmerd tot een gangetje en een huiskamer, wat veel gerie felijker is voor de bewoners dan de oude inrichting, waarbij je met de deur in huis viel. Misschien is er nog een enkele weef kamer overgebleven, maar wij hebben er, na kort beraad, van af gezien huis aan huis aan te bellen. De tweede ontmoediging bezorgde ons het Schachtenhofje op de Middelstegracht. Een aardig hofje, waarover de diakonie der Ge reformeerde Kerken zich ontfermd heeft, omdat het bijna armlastig was en nie mand zich er mee wilde bemoeien. Voor ieder huisje ligt een steenen tapijtje, met in het midden welk een uitgelaten weelde een marmeren voetenveeg. Het was de voorbouw, die ons voor een onopgelost probleem plaatste. Een Renais sance gevel, blijkens het rood-geletterde op schrift, uit 1671, bekroond door een zeer scheeve schoorsteen, die bovendien zeer schuin staat. Met opzet scheef en zonder op zet schuin. Een zwaantje in top; zooals de wind waait, waait het zwaantje. De gevel en de schoorsteen zijn tame lijk overladen met een gebeeldhouwde uit dragerswinkel. De heer Van der Schacht was van beroep winkelier en nasteling(koorden)maker, en deze uitstalling heeft kennelijk iets met zijn beroep uitstaande. De firma Van der Schacht moet geweest zijn een soort win kel van Sinkel, van alles te koop. Wat moe ten al die Attributen voorstellen? „Een mand met bruine boonen" zei de een. „Of graüwe erwten" merkte een an dere deskundige in het hamsteren op. Zeep is er overvloedig zonder bon te krijgen of zijn het boeken? Worsten en rollades, om van te watertanden of zijn het closet-rollen? Dan zijn er lamsooren (of pantoffels?) te koop, en, maar dat hoort er eigenlijk niet thuis, een zandlooper. No. 20015 is geruimen tijd in gesprek geweest met hier en daar te informeeren, wat bij den heer Van der Schacht zonder kaart of bon te halen was. Niemand wist het dat was de tweede teleurstelling. De derde overrompelde ons in het St. Anna-hofje. Ons doel was de kapel, een van de merkwaardigste gebouwtjes van Leiden. De kapel was dichtgetimmerd en het belendende priesterhuis werd gerestau reerd, onder groot geraas van neervallend gesteente. Het wekte de schijn van barba risme, doch de schijn misleidde de werke lijkheid. Ieder steentje wordt genummerd en weer op zijn plaats gebracht. Het pries terhuis was zoo wankel, dat geen andere methode gevolgd kon worden; de kapel echter zal op minder ingrijpende wijze worden opgeknapt. Is deze kapel dichtgetimmerd, die van het St Elisabeth-gesticht zoo verzucht ten wü zal ons zulk een deceptie bespa ren. Wij gleden over geboende vloeren en trappen de kapel binnen, die in het duister was gehuld. De gebrandschilderde ramen v/aren wegens de verduistering.dicht getimmerd. Toen onze oogen zich aan de donkerte haddèn gewend, onderscheidden wij op de plaats van de kruisweg-staties witte schimmen, een menschelijke gedaan te, staande, vallende, hangende en lang- uitgestrekt. De „Man van Smarten, die weet wat lijden is". Deze verduisterde kapel is het middel punt, het kloppende hart van dit enorm groote hotel met zijn breede gangen en kleine kamers, van dezen bijenkorf vol zieke menschen en bedrijvig in- en uit zwermende zwarte kloosterzusters Het is een huis met honderden bewo ners; toch is het er altijd zoo stil en rustig als in een pensionaat tijdens de zomer va- cantie. Opgewekte nonnen schuiven zonder gerucht door de zonbeschenen gangen; bloemen prijken in de vensterbanken en voor ieder heiligenbeeld. Wie niet beter wist, zou meenen dat alle leed en ellende dezer wereld verre gebannen zijn buiten de goud-gele muren van dit gesticht. In een hal, uitziende op de in verhou ding tot hoogte en omvang van het zieken huis, petieterige tuin, kleuren in v/armen gloed drie gebrandschilderde ramen bij vergissing niet dichtgetimmerd voorstel lende in het midden een sterfbed, aan weerszijden de rozen-strooiende Elisabeth en de armoedige Franciscus. In het Fran- ciscus-raam is uit een chaos van op-elkaar- gestapelde blokken duidelijk het bouwval lige kloostertje van St. Damiaan in boch tige lijnen te onderscheiden het viel in puin en werd door Franciscus gerestau reerd maar ook het groote klooster in Assisi, gestut door reuzen-pijlers, staat niet al te vast op zijn beenen. Dat is nu een maal de stijl van Joan Colette. De ramen zijn een geschenk van dank bare patiënten, die in dit huis van lief en leed, de moederlijke zorg van de zusters mochten ondervinden. VENATOR VAGANS. LEIDEN. Geboren: Maria Henriëtte d. van P. H. Nouwen en I. A. M. Bottinga August z van J. Sladek en C. Broekhuis Elisa beth Apclonia Frederica d. van J. J. Ver mond en G. Sierat Berendina d. van J. v. d. Burg en B. Lieferink Ria Jeanne Coby d. van J. B. Havers en J. M. S. Rie den Dirk z. van D. Verzaal en A. v. d. Lede Wouter Jacobus z. van G. Star en B. Wassing. Ondertrouwd: G. Kooij jm. 27 j. en W. M. Koet jd. 22 j. Wang Ting Chan jm. 30 j. en E. J. Keereweer jd. 18 j. J. Hoogenboom jm. 27 j. en M. v. Varick jd. 20 j. A. W. Vol water jm.' 24 j. en S. v. Dijk jd. 24 j. Getrouwd: P. Bruin jm. en J. C. Ran selaar jd. W. J. Hoogkamer jm. en G. M. Minke jd. H. Lacourt jm. en J. v. Hees jd. C. v. d. Linden jm. en J. M. Brandt jd. T. Ouwerkerk jm. en N. Cornelisse jd. B. v. Weeren jm. en C. de Vos jd. F. Zwarts jm. en J. M. Kramer jd. Overleden: J. Hannessen m. 67 j. W. H. Sierat wed. van H. v. d. Zeeuw 81 j. S. S. Springer hsvr. van A. v. Kampen 62 jaar. DE IDENTIFICATIEPLICHT Een abonné schrijft ons: Wegens ziekte is het mij onmogelijk mij persoonlijk op een van de aangewezen plaat sen te vervoegen voor het identiteitsbe wijs. Kunt u mij nu inlichten hoe het gaan moet? Wij antwoorden hierop zooals we giste ren reeds in ons uitvoerig artikel hebben medegedeeld dat hiervoor na de volgen de week alsnog gelegenheid zal worden ge geven. Aan het college van B. en W. dezer ge meente is door het bestuur van den R.K. Volksbond een schrijven gericht, waarin o.m. wordt gezegd: dat in verband met den identificatie plicht welke op alle Nederlanders rust, en ie vervullen voor 1 October a.s., er vele fi- nancieele moeilijkheden uit zullen voort spruiten door het laten maken van een pas foto; dat werkloozen zich de weelde van het maken van een pasfoto heel slecht zullen kunnen permitteeren, gezien de lang niet toereikende steun; dat ook van hen, die door de gewijzigde tijdsomstandigheden hun inkomens danig zagen verminderen, plichten worden ge vraagd, welke boven hun financieele draagkrachten gaan; redenen waarom zij het college verzoe ken de mogelijkheid te overwegen om voor werkloozen en anderen, die daarvoor in aanmerking komen, het vervaardigen van pasfoto's gratis of tegen reductie te doen geschieden. DIAMANTEN DOCTORAAT. Zondag 22 September a.s. zal Jhr. Mr. P. A. J. van den Brandeler, oud-procureur- generaal bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage en wonende aldaar, het zeldzame feit herdenken, dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche Academie bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. R. K. VERKENNERS. St. Lodewijksgroep. Zaterdag om 7 uur wordt in de St. Pe- truskerk de H. Mis opgedragen voor Leo Larsen als welp van onze groep. Alle welpen, verkenners en vortrekkers worden in uniform in de kerk verwacht. Tijdens de H. Mis algemeene H. Communie voor de zielerust van Leo. Komt allen op tijd en bidt vurig voor ons welpenbroertje. De heer L. Bredeveld alhier slaagde te Utrecht voor het examen gezel-meubelma ker, afgenomen door de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht. Gèmeentel. Aankondigingen IDENTIFICATIEPLICHT. Men denke aan de aanbieding van de distributiestamkaart ter bijwerking tot id entiteitsb e wij s. Vrijdag, 20 September tusschen 8en 12 uur v.m. of 1H en 4^ uur n.m. of 6 en 8 uur n.m. worden verwacht zy, wier ge slachtsnaam begint met de letter: B vanaf Br, C of D. Lokalen: Stadhuis, Breestraat, ingang deur onder de trap; Evangelisatiegebouw, Morschweg 59; Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35; H.B.S., Burgravenlaan en Wijkgebouw Staalwijk, ingang 3 October- straat. Portret en bescheiden, waarmede bewe zen kan worden, dat de aanbieder de per soon is, te wiens name de distributiestam kaart is afgegeven, mede brengen. De Burgemeester, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 19 Sept. 1940. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN. In verband met het bepaalde in het De- tailprijzenbesluit 1940 Vleesch en Vleesch- waren, wordt het volgende ter kennis van slagers en winkeliers gebracht: le. voor varkensvleesch, paardenvleesch, schapenvleesch en voor vleeschwaren mo gen geen hoogere prijzen worden berekend, dan deze voor overeenkomstige soorten en kwaliteiten bedroegen vóór 16 Septem ber j.l.; 2e. de prijzen voor rund- en kalfsvleesch moeten liggen binnen de grenzen in onder staande prijslijst voor verschillende soor ten en kwaliteiten aangegeven in centen. Rundvleesch: Biefstuk130230 Haas 130—230 Rosbief120—200 Rollade (lende)100—170 Gewone Rollade90150 Ribstuk 100—170 Riblappen 90150 Contrafilet 130200 Braadvleezen Magere lappen 80140 Doorregen lappen Klapstuk 80140 Gehakt-poulet 70120 Rauw Rund vet 100140 Kalfsvleesch ander dan nuchtcr- kalfsvleesch. Oesters en schnitzels 100280 Fricandeau 140240 Rollade 130—210 Coteletten 120200 Lappen 130210 Poulet en gehakt 100180 Rauw kalfsvet 100160 Nuchter kalfsvleesch 80140 Alles per Kilogram van den wirkel af gehaald. 3e. Ieder die varkensvleesch, rund- en kalfsvleesch, paardenvleesch, schapen vleesch of vleeschwaren aan verbruikers verhandelt en aflevert is verplicht: a. Zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk op 21 September a.s. een prijslijst waarop staan aangegeven de prijzen waartegen het genoemde vleesch of vleeschwaren door hem worden verhandeld en afgeleverd, in 2-voud ten kantore van den Directeur van het Openbaar Slachthuis (Pasteurstraat 1) in te leveren; b. Een zoodanige prijslijst op een duide lijk zichtbare plaats in zijn winkel aan te brengen. Met ingang van 25 September 1940 wordt aan de verplichting gesteld onder b. slechts geacht te zijn voldaan, indien de in den winkel aangebrachte prijslijst is voorzien van het stempel der gemeente als bewijs van goedkeuring door den Burgemeester. De goedkeuring wordt tot wederopzeg- gens verleend en kan zonder opgave van redenen worden geweigerd. Van de ter goedkeuring ingeleverde prijs lijsten moet één exemplaar door den be langhebbende persoonlijk worden afge haald op het Openbaar Slachthuis op 23 of 24 September e.k. tusschen 912 uur of 14—17 uur. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Agenda LEIDEN Donderdag, R.K. Reclasseerinigsvereeniginig Bureauzitting Afd. Leiden, St. Vinc.geb.., Hoogl. Kerkgracht 32, 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 14 Sept. 20 uur tot Zaterdag 21 Sept. 8 uur waargenomen door de apo theken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 753. Firma J. C. Ra ting. Leiden, Houtstraat 1. Bakkerij. 756. Naamlooze Vennootschap Hout bouw- en Houthandelmaatschappij „Pa- dox". Warmond, Veerpolder. De statuten zyn gewijzigd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2