SPORT RECHTZAKEN OMGEVING RIJNSTREEK Ik hèb gekozen, Arkadi WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN T IJ Zondag a.s. vindt in het Sportfondsen- bad te Amsterdam de waterpolo wedstrijd plaats om het kampioenschap van Neder land tusschen de eerste zeventallen van 't IJ en H.Z. en P.C. In verband met deze belangrijke ontmoeting heeft het be stuur van 't IJ op dezen Zondagmiddag nationale wedstrijden georganiseerd. Voor deze wedstrijden heeft men zich bepaald tot die nummers, welke in Zaandam bij de nationale kampioenschappen tot de meest spannende behoorden. Zoo zullen op de 200 M. schoolslag dames starten: Jo Waal- berg, Tony Byland en Coby Koster, terwijl voor de 100 M. rugslag o.m. Cor Kint is uitgenoodigd. Op de 100 M. borstcrawl heeren zullen starten, o.a. van Merke- steyn, Ramack,. Hoving, Molenaar en Geerling, terwijl op de 100 M. rugslag Metman, van Schouwen en Scheffer elkan der zullen bestrijden. Vervolgens vermeldt het programma nog een 5 x 50 M. esta fette heeren tusschen de vereenigingen 't U D.J.K., Dolfijn, A.Z. en H.Z. en P.C., 3 x 50 M. estafette dames met de ver eenigingen A.D.Z., H.D.Z.,, Rotterdam, H.Z.C. en 't U. DAMMEN IIET TOURNOOI OM DEN „HUISMAN"- BEKER. Olivier speelde tegen v. Steenbergen we derom de 3429 opening, welke werd be antwoord met 2025. Beiden speelden vlug en de opening had een levendig verloop, totdat zwart een groote afruil deed, waar door opnieuw moest worden opgebouwd. In een stand van 7x7 stond Olivier veel beter, maar hij koos toen niet de beste voortzetting waardoor zwart gelegenheid kreeg een remise te forceereh. Onbegrijpe lijk werd dit door v. Steenberge niet ge zien, zoodat Olivier de partij ten slotte toch won. Huismanv. d. Bloem. Reeds spoedig ein digde deze partij in een overwinning voor wit. Niets willende afdoen aan de spelca- paciteiten van Huisman, moet toch gezegd dat v. d. Bloem beter spelen kan, dan hy' in dit tournooi gedaan heeft. Geregeld faalde hij in het eindspel. Ook nu verloor hij door een blunder. LaterveerHeemskerk. Afgebroken in gelijken stand. Verder werden nog gespeeld de uitgestelde partijen v. d. BlomHeems kerk en HeemskerkOlivier. Beiden wer den afgebroken, v. d. Blom gaat vermoede lijk verliezen. De laatste partij is belang rijk voor het bezetten van de 2e plaats. GYMNASTIEK R. K. SPORTVER. „DOCOS". Aan de leden en zij die lid wenschen te worden van bovengenoemde afdeeling wordt hiermede bekend gemaakt, dat de lessen per 1 October weer zullen beginnen. Rekening houdende met de verduistering en de beschikbaar gestelde zaal heeft het bestuur de navolgende nieuwe indeeling moeten maken: Heerenleden: Dinsdag 's avonds van 3 9.30 uur gymnastieklokaal Pieterskerkhof. Jongens tot 14 jaar: Zaterdag 's middags van 23 uur gymnastieklokaal Heeren singel nabij Jozefkerk. Adspiranten van 14 tot 17 jaar Zaterdag 's middags van 34 uur ook gymnastiek lokaal Heerensingel. Voor de nieuwe leden volgt hier de con tributieregeling. Voor beide jongensgroe- pen is dit 10 cent per week. Zij kunnen zich opgeven aan de lesuren. Heererileden 25 cent per week, ook hier kunnen de nieuwe leden zich aan de les opgeven. Katholieke sporters toont uw belangstel ling, sluit u bij ons aan, doet het vooral nu. Alle inlichtingen worden gegeven Vliet 32. Haagsche Politierechter Schipper versus „bolhoed." De verdachte was schipper, dat zag men met één oogopslag. Bij de gebruikelijke pet met het anker, had hij ook diverse ankers op zijn handen, om van andere tee- keningen maar niet te spreken. Na langen tijd de kabbelende golfjes bevaren te heb ben was hij in Leiden gearriveerd en had weer vochtigheid gezocht, zijnde een perceel, waar men zijn dorst kon lesschen. Hij had zijn dorst gelescht en hoe! Hoe veelheden meneertje, ongelooflijk gewoon weg. Biertje na biertje. De een wordt stil na het genot van zulk een hoeveelheid nattigheid, de tweede grappig en een derde knap vervelend. Het is echter nog erger als iemand, die knap vervelend is, denkt, dat hij grappig is. Zoo was het met onzen schipper het geval. Hij was wat men pleegt te noemen verduiveld lastig. Hij begon met zijn medekampeerders aan de tapkast zijn beste vTienden te noemen en hen op de schouders te meppen. Na ze vrienden genoemd te hebben noemde hij ze zijn broeders, met wien hij broederschap wilde drinken. Dit ging niet door, want men was van meening, dat men zulk een „broeder" best kon missen. „Ouwe turf, bé je vies van me", zei hij tegen zijn linkerbuurman en gaf hem een dusdanigen, vriendschappelijke mep op zijn bolhoed, dat dit hoofddeksel verzakte, hetgeen een lachwekkend schouwspel op leverde, behalve voor den eigenaar van den bolhoed. Deze zei „iets" tegen den schipper, hetgeen niet in het woordenboek voorkomt waarop de schipper „holhoèd" een wurm noemde. „Bolhoed" noemde daarna den schippér „halve gare biefstuk", hetgeen den schip per weer een lachsalvo ontlokte, wederom vergezeld gaande met een mep op den in middels weer herrezen bolhoed. En voor de tweede maal verdween „bolhoeds" hoofd in den bolhoed. „Bolhoed" was maar een klein mannetje vergeleken bij den schipper, maar niet tegenstaande deze handicap sloeg hij toch toch maar des schippers pet van zijn hoofd. En dat was het begin van het einde. „Schip perspet" gaf „bolhoed" een mep op zijn oog en „bolhoed" mepte terug op het reuk orgaan van „schipperspet." Deze nam een bierglas en wilde dat op het ontbloote hoofd van „bolhoed" deponeeren, maar werd daarin verhinderd door rechterbuur- man, die het bierglas van richting deed veranderen. Rechterbuurman trok alzoo de aandacht van den schipper en kon bin nen drie seconden uitgeteld worden, m.a.w. hij kreeg een dusdanigen klap, dat hij, via een stoel, half onder een tafel terecht kwam. Hij stelde geen belang meer in het geval, evenmin als linkerbuurman, die zon der zijn consumptie te betalen het veege lijf in veiligheid bracht, maar zonder me deneming van zijn bolhoed, die eenzaam een stilleven poogde te vormen met een biljartpoot als achtergrond. De schipper keek om naar nieuwe slacht offers en had juist iemand uitverkoren wiens gezicht hem niet aanstond, toen de kastelein ingreep door hem van achteren in de Nelson te nemen. Hij brulde, dat iemand des schippers spartelende onder danen moest omvatten, hetgeen gedaan werd door twee medeaanwezigen. Zoo werd de schipper naar buiten gejonast en kreeg gelegenheid om op het plaveisel zijn lede maten bijeen te sprokkelen. Nu stond dus de schipper in het bankje. Linkerbuurman, alias „bolhoed", en rech terbuurman waren er om een omstandig verslag der gebeurtenissen te doen. De schipper betoogde druk gebarend zijn onschuld, maar de Officier hield zich aan - de verhalen van „bolhoed" en rechterbuur man. En omdat het thans de vierde maal was, dat de schipper voor dergelijke grap jes terecht moest staan, werd de eisch een maand gevangenisstraf. De schipper vond dat veel te veel en - achtte een kleine geldboete een hoogst billijke straf, immers hij had eenige bier tjes, zijnde vijftien stuks, op en had alleen maar vriendschappelijk willen zijn. De Politierechter vond dat een rare uiting van vriendschap m veroordeelde hem tot veertien dagen gevangenisstraf. Het laatste wat men van het drama zag was een verdwijnende bolhoed. HAAGSCHE RECHTBANK Lichamelijk letsel door schuld. Tegen C. C. baronesse van W. te Was senaar had de Officier van Justitie een geldboete van 50 subs. 25 dagen geëischt, omdat zij met haar auto een gasfitter, die per rijwiel reed, omver had gereden. Ver keer van rechts geen voorrang verleenen was de oorzaak van het ongeval geweest, hetgeen den gasfitter tien dagen op zijn bed had gebracht. De rechtbank uitspraak doende, veroor deelde verdachte bij verstek tot een geld boete van 50 subs 25 dagen. Willy de luitenant. Klinkende namen, klinkende beroepen. Alles aan den verdachte J. A. M. K. was klinkend. Het was voor de zooveelste maal het ge val van een charmeur, die door zijn char me geld probeerde los te krijgen. Hij had kennis aangeknoopt met eenige meisjes en dezen verteld, dat hij Willy heette en luitenant was. Verder hadden zijn ouders een groot hotel. Nadat de ken nismaking eenigen tijd geduurd had, was de geldkwestie ter sprake gekomen. Hij was 450 wachtend van zijn ouders, maar aangezien dit geld zoo lang weg bleef kwam hij in een „naren toestand" te ver- keerem. En het meisje was zoo bereidwil lig geweest hem 125 te leenen. Eenige dagen later kwam zij tot de ontdekking dat zij èn haar Willy èn haar 125 kwijt was. Bij een ander meisje was de geldkwestie niet zoo gemakkelijk gelukt, omdat zij geen geld had. Wel had zij een gouden ring en het was deze ring, die verdachte haar wist af te troggelen, door te zeggen, dat hij er voor haar, bij een kennis te Leiden, uit pure liefde een diamantje in zou laten zetten. Dolblij gaf het meisje den ring en ook zij was èn 'haar Willy èn haar gouden ring kwijt! En zoo stond in 't verdachtenbankje de charmeur Willy en waren de bedrogen meisjes er als getuigen. Zijn grootste vernedering was het feit, dat zijn verleden eens goed belicht werd. Vier veroordeelingen wegens dergelijke delicten heeft hij reeds ondergaan. Hij heette geen Willy maar Jan. Hij was geen luitenant maar huisknecht. Zijn ouders hadden geen hotel, want die waren al jaren dood. Wat er alleen overbleef was zijn charme en dat sprak tegen hem, want de officier vond dat erg gevaarlijk. Een jaar gevangenisstraf werd de eisch en over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. SOLDAAT KRIJGT VIJF JAAR. Hij verschafte inlichtingen omtrent militaire opstellingen aan een buitenstaander. Wegens het als militair opzetelijk be kendmaken van de opstelling der Grebbe- linie, in Januari j.l. aan een bezoeker Van een restaurant te Utrecht, welke gegevens, naar hij meende, aan Engeland zouden wórden doorgegeven, heeft het Hoog Mili tair Gerechtshof den dienstplichtigen sol- daar M. A. P. veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst en met ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad te 's-Graven- hage (drie jaar gevangenisstraf met ont slag en ontzegging) geëischt. DE UNIFORMENZAAK De Officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Almelo deelt mede, dat de heer Van O., verdacht in de z.g. uniformenzaak, door hem buiten vervol ging is gesteld, omdat is gebleken, dat hy geen schuld heeft aan eenig landsverrader- lijk misdrijf. De officier vertrouwt, dat door deze mededeeling de heer Van O. vol komen gerehabiliteerd is. KATWIJK Op hol. Gistermiddag sloegen juist buiten het dorp een tweetal paarden ge spannen voor een wagen op hol en gingen met strengen en spoorstok achter zich het dorp in. Op de Voorstraat werden ze, ge lukkig voordat ongelukken veroorzaakt waren door eenige daar aanwezige mannen gegrepen. Ware dit niet gebeurd dan zou den ongetwijfeld in het dorp ongelukken gebeurd zyn. Personalia. De heer P. Bik alhier is benoemd tot agent van politie te Maas sluis. NOORDWIJK Gemeenteraad. De raad dezer ge meente zal Vrijdag 20 September a.s. des avonds te 8 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda zijn de vol gende punten vermeld: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Verslag commissie van toezicht op de Spaarbank voor Noordwijk en omstreken over 1939. Reclame straat stelling van een gedeelte van het uitbrei- belasting over 1940. Voorstel a tot vast- dingsplan, waarvan Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hebben onthouden en de eerste wijziging van dat plan; b tot wij ziging van de bebouwingsverordening; c. tot herziening van het plan in hoofdzaak. SASSENHEIM Kooi-kwestie. In plaats van mr. Telders die, zooals de burgemeester gisteren mede deelde is gaan rusten, zullen de belangen der gemeente in de Kooi-kwestie behan deld worden door mr. H. F. A. Donders, te Leiden. Overzicht Steunverleening. (Tusschen haakjes de cijfers van 1939). Ingeschreven op 7 Sept. 1940 22 (59). Aantal steuntrek- kenden in de week eindigende op 7 Sept. 10 (7), in werkverschaffing geplaatst 0 (29). Totaal in zorg 10 (36). Op 7 Sept. werd aan steun uitgekeerd 66.29 39.67) Van 1 Jan. 1940 t/m 7 Sept. 1940 werd to taal aan steun uitgekeerd 50760.86 39723.08). Aantal steungevallen in 1940: 4908 (39533, gemiddeld per week 136 (110). Gemiddeld uitbetaald per week 1410. 1103.In Duitschland zijn te werk gesteld 26 personen, waarvan 14 gehuwden en 12 ongehuwderi. Teruggekeerd zijn 1 gehuwde, die afgekeurd werd, en 1 onge huwde op eigen gelegenheid. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Vrijdag 27 September des nam. om 3.30 uur. Agenda: 1. Notulen ver gadering van 23 en 30 Augustus. 2. Ingeko men stukken en mededeelingen. 3. Aandeel subsidie wachtgeldregeling scheepvaartver- eeniging Zuid. 4. Aandeel subsidie wacht geldregeling N.V. Bataafsche Importmaat schappij. 5. Verzoek S. de Graaf, ingevolge art. 13 L. O. wet 1920. 6. Verzoek J. v. Heus- den om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van een leerling naar Leiden. 7. Verzoek idem C. Zwaan. 8. Toepassing art. 55 ter, art. 101 L. O. wet 1920. 9. Benoeming lid commissie van toezicht middelbaar on derwijs. 10. Benoeming leden en plaatsver vangende leden commissie G. O. 11. Verdee ling jaarwedde B. J. Lamboo. 12. Verdee- Radio-programma DONDERDAG 19 SEPTEMBER JAARSVELD. 414,4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. Gramo foonmuziek. 10.00 Morgienwijddng. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble „De Aether-Vir- tuozen" (11.0011.20 Huishoudelijke wen ken). 12.00 Beriohten, Gramofoonmu ziek. 12.45 Nieuws en economische be richten ANP, Gramofoonmuziek 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest (opn.). 3.15 Cyclus „In de schijnwer per." 3.30 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuziek 5.15 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 5.30 De Va gebonden" solisten. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 6.50 Gramofoon muziek. 7.00 Vragen van den dag A.N.P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Piano- soli. 7.35 Reportage. 8.00' Nieuwsbe richten A.N.P. eventueel gramofoonplaten. 8.15 Omroeporkest en soliste: 8.55 9.00 Nieuwsberichten A.N.P. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsdh). 7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 10.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.30 Or gelspel. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Esmeral da en solist. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische beriohten ANP. 1.00 VAR A-orkest. 2.00 Berich ten (Duitsch). 2.15 Eerste 2e en 3e acte van de opera „La damnation de Faust" (gr.pl.). 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsoh) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgelspel 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 VAR A-orkest 7.30 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten A.N.P. (eventueel gramofoonplaten). 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55 9 uur Nieuwsberichten A.N.P. ling jaarwedde A. Tempelman. 13. Wijzi ging bezoldigingsbesluit 1938. 14. Verhuur ambachtshuis. 15. Aanleg straten Burge meester Vernèdepark. 16. Openbare ver lichting Burgemeester Vernèdepark. 17. Aanvulling veldwachtersverordening. 18. Beschikbaarstelling kolenbon werkloozen. 19. Wijziging rekening gemeente jaar 1938. 20. Comptabilitèitsbesluiten. 21. Rondvraag. BODEGRAVEN Van 11 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens binnen. Volgens een publicatie van het gemeentebestuur van Bodegraven, is voor die gemeente de bepaling afgekondigd, dat het publiek zich tusschen 23 uur en 4 uur niet meer op straat zal mogen 'begeven. Een dergelijke bepaling is in de omlig gende gemeenten, als Alphen aan den Rijn en Reeuwyk eveneens van kracht. KOUDEKERK Reclasseering. De alhier Zaterdag j.l. door eenige jonge dames gehouden speldjes dag ten bate van de Nationale Reclassee- ringsdag heeft 16.63 opgebracht. ZOETERWOUDE Opbrengst Nationale Reclasseeringsdag. De opbrengst van de collecte op den Nationalen Reclasseeringsdag was zeer groot, n.l. 73 voor Zojterwoude, (dorp) en Rijndijk. Hulde aan de ijverige collectan ten, die ondanks het zeer slechte weer, het tot dit mooie resultaat wisten te brengen. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 30) Bijna onhoorbaar bewogen we derhalve onze boot langs de kust voorwaarts. Wij spraken geen woord, tot we ten slotte aan een plek kwamen, waar de broedplaatsen nog slechts verspreid lagen. Hier gingen we aan land en profiteerden we van onze over macht door een groot aantal nesten te plun deren. Nadat we onzen buit in de boot hadden geborgen, wilden we op dezelfde plek een maaltijd aanrichten, maar dit scheen ons niet vergund te zyn, want plotseling lieten we ons smakelijk maal in den steek, om onze boot na te rennen, welke door een speelsche golf was opgenomen en dreigde te worden meegsleurd. We konden haar nog op het laatste moment te pakken krij gen, maar daarmee was onze opgewekte stemming voorloopig van de baan. Vol ont zetting dachten we er aan, welk een ver schrikkelijke dood ons beschoren zou zijn geweest, als de boot inderdaad was wegge dreven. Onverwijld aanvaardden wij daarom den terugtocht en daarbij bleek al spoedig, dat de doorgestane emotie op het eiland slechts het begin was geweest van een reeks van gevaren, welke ons van dat oogenblik af bedreigden. Overal schenen de ijsbergen ons opzettelijk in den weg te drijven. Al les, wat wy aan durf en kracht bezaten, moest worden opgewekt om de talloze ge varen het hoofd te bieden en nóg hadden wij de hoop, de baai behouden te zullen bereiken, niet opgegeven, toen het verderf in den vorm van een reusachtig ijsblok in adembenemende snelheid op ons toekwam. Aan ontkomen was niet te denken, want andere, niet minder gevaarlijke schotsen omringden ons van alle kanten. De dood....! zei Nikita zacht. Berustend lieten wij de roeispanen zin ken. Er restten ons nog slechts een of twee minuten voor den ondergang. Wy zaten als versteend. Had een snelle sprong in het water ons kunnen redden, dan zouden wij er niet toe in staat zyn ge weest deze laatste poging te wagen. Als het staal aan een magneet, zoo hingen onze blikken aan den dood en verderf bren genden ijsberg. Nog tien seconden! riep Wadim. Nog vyf! Nog drie! Daar lag de berg voor ons. Zyn nabijheid deed ons de oogen sluiten. Wij voelden een schok en daarop nog een. Wij hoorden een angstwekkend ge knars en gekraak, maar.... wy zonken niet. Wat had dat te beteekenen? Angstig opende ik mijn oogen. En wat zag ik? Onze boot dreef rustig verder. Maar links en rechts van ons stonden hoo ge, loodrechte witte muren. Er is een wonder gebeurd! riej Ni kita, diep onder den indruk van deze schier onbegrijpelijke redding. Een groot, over weldigend wonder! Met diepen ernst sloeg hij een kruis. Onze beide andere metgezellen zwegen ook, ik was niet in staat een woord uit te brengen. Maar met zeldzame blikken staarde ik de groote, snel voortdrijvende ijs blokken na. My'n gefyeele lichaam beefde. Ik voelde, dat my een nieuw leven was geschonken. En ik zou trachten het goed te «steden. Eiken dag wilde ik het iets goeds brengen. Want nu waardeerde ik het. Neen, ik had het lief! Ik beminde het met een hartstochtelijke, alles omvattende liefde. 3 Mei. Toen we gisteren van een korte jacht te rugkeerden, wachtte mij een merkwaar dige verrassing. Mella, de eens kortharige hond die hier inderdaad een behoorlijk warme, zij het dan wat borstelige vacht had gekregen, was moeder geworden en zij had waarschijnlijk bij gebrek aan een ge schikter plaats den vollen zegen van haar moederschap, drie zoons en twee doch ters, eenvoudig op mijn bed gedeponeerd. Toen ik, niets vermoedende, mijn kamer binnentrad, kwam ze mij zóó vroolyk blaf fend tegemcet, dat ik haar het eigenmach tig binnendringen in mijn appartementen gaarne vergaf. Blijf maar hier, zei ik, dan zal ik in- tusschen jouw plaats buiten wel innemen. Ik volgde het voorbeeld van myn mak kers, die, zonder zich om de vorst te be kommeren, reeds den derden dag onder den blooten hemel sliepen. Ik trok mijn bontjas aan, riep Dobrez, zocht een zonnig plekje en bereidde mij voor om te gaan slapen. Doch deze rust scheen mij niet ver gund te zijn, want ik lag nog niet goed en wel, of Bisa, de andere hond, kroop plot seling dicht tegen mij aan en vlijde zich tusschen mij 'en Dobrez in. Ze lag echter geen minuut rustig. Nu eens keerde zij zich om, dan weer rekte ze zich uit en nadat ze me eerst met haar staart in mijn oogen had geslagen, kriebel de ze my bij een volgende gelegenheid met de punt van haar oor in mijn neus. Toen be gon het me te vervelen. Bisa, zei ik vermanend, gedraag je fat soenlijk! Je ligt hier niet onder honden! Daarop begon zij te steunen, alsof ik het geheele hondenras doodelijk had belee- digd en terwijl ze mij met haar smeekende, trouwe oogen onafgebroken bleef aankij ken, legde ze haar kop op mijn hand. Nu eerst begreep ik hoe de vork in den steel zat. Tja, daar had ik werkelijk niet aan gedacht, dat de natuur ook bij haar haar rechten eischte. Toen alles voorbij was, pakte ik de ge heele nakomelingschap in een mand en droeg deze naar mijn kamer. Daarna gaf ik beiden hondenmoeders een groot stuk brood. Zij namen het gretig, maar kenne lijk verwonderd aan. Sinds hun als dage- lijksch voedsel vleesch werd voorgezet, was brood een soort lekkerny voor de honden geworden. Toen myn metgezellen uitgeslapen wa ren en zij Bisa's telgen wat nader beke ken, wilden zij haar dochtertje, dat een merkwaardige gelijkenis vertoonde met een rat, verdrinken, maar daartegen verzette ik mij met klem. Ik had haar in het leven geholpen, ik zou er ook voor zorgen, dat zij in het leven bleef. Na het eten zocht ik wederom een plaats je om te rusten, maar ditmaal ging ik vrij ver van huis weg. Ik was min of meer bang geworden voor onze honden en vrees de een nieuwen zegen. Ik lag echter niet lang. Een zeldzame in nerlijke onrust belette me den slaap te vat ten. Derhalve gaf ik mijn pogingen op, floot mijn hond en wandelde met hem over de schitterende sneeuwvelden. Uit het Zuiden kwam de eerste lauwe wind. Hij streek langs myn gezicht als een liefkoozing. Hij klonk me in de ooren als een gedicht. Ik sloot mijn oogen om hem beter te kunnen hooren en het leek mij, of hij geheel tot muziek was geworden. Ik hoorde nieuwe tonen, nieuwe klanken, nieuwe melodieën. Een wereld van schoon heid en wonderen doemde voor mij op. De stroomende overvloed groeide tot een be lofte, een openbaring. En de eenzaamheid herschiep haar in onmetelijke rijkdommen. Toen ik vroeger met blijde haast alle mo gelijke kostbaarheden bijeenschraapte, werk in zienderoogen armer. Maar nu ik met leege handen stond, droeg zelfs de wind mij kostelijke gaven toe. Toen begreep ik: men moet veel, neen, men moet alles opgeven; eerst dan leert men het goede waardeeren. Ik lachte in stille blijdschap voor mij heen. 21 Mei. Dag en nacht stond 'de zon aan den he mel. De dag had veel aan beteekenis inge boet, sinds de nacht een zoo glanzend en stralend licht verspreidde. We keken niet meer naar de klok. Wij werkten zoodra we weer wat uitgerust wa ren en vlijden ons slechts even neer, als de vermoeidheid zich al te zeer deed gel den. Daardoor sliepen we over het alge meen weinig. De zon liet het eenvoudig niet toe. Zij ging rondom het huis en keek in alle vensters. Waar men zich ook be vond, overal zag men haar en al was ze dan nooit eender, steeds was ze even mooi. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7