föe jufuieetende pxucac&ieïï&cfï aan Atieuuween De voeding van den soldaat Rotterdams toekomst WELKE BONS? Qemengdetö&acfiten VOETGANGERS, BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HOE DE DUITSCHE LEGERLEIDING HET PROBLEEM OPLOSTE. De soldaat marcheert niet slechts met de voeten, doch ook met de maag. Met de ze oude soldaten wijsheid wordt een door het D.N.B. van deskundige militaire zijde ontvangen artikel ingeleid. De Duitsche legerleiding heeft er zorg voor gedragen, dat het Duitsche leger niet slechts goede stafchefs, doch ook goede in tendanten ter beschikking staan. De nieu we strategische vorm der oorlogvoering stelt hoogere eischen aan de levensmidde len- en munitie voorziening. De inrichting van practische levensmiddelendepots was een schitterende prestatie der intendanten. Toen het Duitsche leger plotseling in Noor delijke richting naar Duinkerken zwenk te, moest de geheele ravitailleering ter stond in een andere richting geleid worden. Tienduizend ton voorraden werden zon der gebruikmaking der spoorwegen of der opmarschwegen van de troepen in één dag tot 300 K.m. ver in de nieuwe marschrich- ting vervoerd en afgeleverd. Bij het begin van het Fransche offensief stonden rond 2,6 millioen ton goederen voor de verzorging, ongerekend de munitie en brandstof, gereed. Ook deze hoeveel heden werden bliksemsnel in de nieuw in geslagen richtingen gedirigeerd. Een nieuwe taak op het gebied der in tendance stelden de speciale wapens als vliegers, tanks en bergtroepen. Een voe dingsmiddel van bijzonder hooge waarde, en daarzij nog gecomprimeerd, moest ge vonden worden om deze troepen, waaraan zulke hooge eischen worden gesteld, op de juiste wijze te voeden. Hier kwamen de laatste ervaringen van de voedingexperts van pas. In on vermoeiden laboratorium- arbeid hebben levensmiddelenchemici te zarnen imet den Reichsnahrstand dit pro bleem opgelost. Op basis van de produc ten, die Duitsdhland in groote hoeveelhe den oplevert moesten de proeven genomen worden: rogge, suiker en aardappelen le verden voor troepen, waaraan hooge eischen worden gesteld, het speciale ge concentreerde voedingsmiddel. Het ging er vooral om eten, dat rijk aan vitaminen is samen te stellen. Er werden vleeschcon- oentraten vervaardigd. Deze bevatten: ge rookt spek, edelsojaboonen, gedroogd fruit, groene paprika en boschibessen. Hier werd lecithine aan toegevoegd. Deze samenstel ling bevat alle vitaminen, eitwit en kool hydraten. Het is een voedingsmiddel van hooge kwaliteit, dat de grootste lichame lijke prestaties mogelijk maakt. Het recept berust op de ervaringen van den Noord- pooi-onderzoeker Nansen, doch het is op grond van de nieuwste wetenschappelijke ontdekkingen vervolmaakt Voorts is een nieuwe marschdrank uit gevonden, die verfrisschender is dan wa ter of thee met citroen. Deze drank bevat een hoeveelheid kola. Talrijke proefkeukens, die in vredestijd reeds zijn ingericht, zorgen voor het ver beteren van hét eten en voor de stelsel matige scholing van het keukenpersoneel vann het leger. De veldtochten in Polen, Noorwegen, en Frankrijk, zoo besluit het artikel, hébben de juistheid bewezen van de theorie: de goed gevoede soldaat is tot de grootste prestaties in staat. 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de HJst Trekking van Woensdag 18 September 1940 Hooge Prijzen f 1000.— 3588 7842 f 200.— 23873 f 100.— 1274 17515 19084 Prijzen van f 60.— 1474 1776 2841 2959 3242 3439 4126 4255 4394 4642 5405 5490 6373 6479 6528 7025 7092 7520 8452 8793 8870 8881 8964 8980 9464 9587 9795 9844 9945 10095 11342 11615 11764 11893 12334 12390 12723 12979 13045 13285 13299 13645 14286 14384 14693 14858 15133 15162 16104 16392 16598 17333 17378 18276 18930 19424 19911 19922 20005 20388 21101 22039 22820 23492 23603 24026 24501 24556 24572 24628 24707 24779 Verbeteringen: 4de klasse, 2de f 100.— m. z. 23380 met f 100.—; 13153. OPSLAGPLAATS VOOR WEST-EUROPA? De groote gebeurtenissen der laatste maanden de capitulatie van Frankrijk, de nederlaag der geallieerden bij Narvik, de aanvallen der Italiaansche weermacht op Engelsche bezettingen in Afrika, in het bijzonder het overschrijden van de Egyp tische grens, het uitroepen van een legion- nair Roemeenschen staat en niet te verge ten de aanhoudende bombardementen op de wereldstad Londen, hebben het aange zicht der wereld totaal veranderd zoo wordt in bevoegde Duitsche kringen opge merkt. Vooral de bombardementen op Londen hebben niet alleen directe gevol gen, maar zij hebben den oorlog voor een belangrijk deel een beslissende wending gegeven. Londen was tot nu toe de opslagplaats van West-Europa. Hier concentreerde zich de wereldhandel, hier werden producten uit alle deelen der wereld aangevoerd en in veemen aan de Theems en in de Lon- densche havens opgeslagen of over de West-Europeesche landen verder gedistri bueerd, hier bevond zich een wereldhan del, een zaken- en financieel verkeer van even grooten als grootschen omvang. Thans ligt deze opslagplaats reeds gerui- men tijd onder den vernietigenden druk van het Duitsche luchtwapen. Een groot deel is reeds verwoest, nog grootere ver nielingen zullen wellicht volgen. Als han delscentrum voor West-Europa zal Londen straks geen of althans zeer geringe betee- kenis hebben. Er zal een nieuw wereld centrum voor handel en verkeer moeten ko men en met dit toekomstbeeld voor oogen openen er zich voor Nederland en in het bijzonder voor Rotterdam groote perspec tieven. Immers:: door zyn geographische ligging is Rotterdam de aangewezen stad om Londen als handels- en verkeerscen- trum te vervangen. Reeds thans houden zij, die plannen voor Rotterdams opbouw ont werpen, rekening met Rotterdams toe komstige beteekenis in het nieuwe Europa. Zij baseeren deze plannen op een inwoner tal van meer dan \y, millioen. Rotterdams ligging aan den mond van Europa's be langrijkste rivier, centraal ten opzichte der wereldzeeën, zal nog gunstiger worden, wanneer het Rijn-Maas-Donaukanaal ge reed zal zijn. Reeds vóór den oorlog werd hieraan energiek gewerkt en deze arbeid heeft sindsdien niet stilgelegen. Wanneer deze plannen zullen zijn verwezenlijkt zal er een transcontinentale verbinding zijn van Rotterdam naar Constanza in Roeme nië. Zij zal het handelsverkeer van Roe menië en de andere Donaustaten met de overige Europeesche landen, vooral met de industriegebieden van West-Europa ten goede komen en dit alles opent voor groote economische en financieele perspectieven, vooral voor Rotterdam en daarmede voor geheel Nederland. Wat Parijs voor Frank rijk beteekent, Londen voor Engeland, kan en zal Rotterdam voor Nederland worden. Buitenlandsche Berichten TREINBOTSING BIJ GOETEBORG. Te Goeteborg (Zweden) zijn gistermid dag op een station in een voorstad twee personentreinen in volle vaart op elkaar gereden. Van beide treinen zijn twee wa gens verpletterd. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn acht personen om het leven gekomen en dertig personen ge wond. Men vreest, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. Nader wordt gemeld: Het spoorwegon geluk, dat gisteren te Gotenburg geschied is, heeft volgens de laatste berichten ne gen dooden, zes zwaar- en twintig licht gewonden tengevolge gehad. De dooden- lijst bevat zonder uitzondering Zweedsche namen. TORNADO AAN DE AMERIKAANSCHE KUST. Volgens berichten uit Halifax is in Nieuw Schotland en Nieuw-Brunswijk door een hevige tornado geweldige schade aan gericht. De kustvaart heeft zeer geleden. Vele kleine vaartuigen zyn vergaan. Op vele plaatsen ligt het verkeer geheel stil. BROOD. Broodbon 6 (nieuwe broodkaart). Geldig tot en met 22 September, rechtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Deze bon is geldig vanaf 16 Sep tember. THEE OF KOFFIE. Bon 73 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 27 September, rechtgevende op half pond koffie of half ons thee. BLO LM OF BAKMEEL. Bon 71 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 Oct., recht gevende op 2 Yt ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 72 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 27 Sept, rechtge vende op éér k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid oescnikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 41 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op hall pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 54 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel ,of puddingpoeder. MACARONI. ENZ. Bon 15 (dlgemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 115 (alg. distributieboekje) Geldig- tot en met 24 September voor verschillende soorten zeep, als gemeld. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar, recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VLEESCH Bonnen 79, 84, 89 en 94 van Algemeen Distributieboekje, elk recht gevend op 1 ons vleesch, been inbegrepen. Bon 99 rechtgevend uitsluitend op 1 ons vleesch waren. VIER INBRAKEN TE ULVENHOUT. Te Ulvenhout is in den nacht van Maan dag op Dinsdag op niet minder dan vier verschillende plaatsen ingebroken. Deze inbraken trekken niet zoozeer de aandacht door de waarde van hetgeen werd buitge maakt, dan wel door de brutale wijze waarop zij gepleegd zyn. In alle gevallen verschaften de ongenoode gasten zich toe gang door braak, waarbij deurpaneelen op vakkundige wijze werden uitgezaagd. Ach tereenvolgens brachten de inbrekers een bezoek aan de woningen der families Ver schuren en van Pelt aan de Ulvenhout- schelaan, aan het hotel de Druif op den Bieberg en aan de R. K. pastorie midden in het dorp. In alle gevallen was de buit betrekkelijk gering. In hotel de Druif de den de inbrekers zich te goed aan het een en ander en voorts hebben zij de aanwezige sigaren en sigaretten medegenomen. Bij de fam. Verschuren werden eveneens sigaren en sigaretten en 'n klein geldbedrag buit gemaakt, by de familie van Pelt werden een portemonnaie met 40 gulden, de spaar potten der kinderen en een kaartpot met een inhoud van 60 a 70 gulden medegeno men, terwijl voorts uit de pastorie een of ferbus met inhoud is verdwenen. De po litie van Ginneken stelt een uitgebreid on derzoek in naar de daders. „Msb." er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor VelligVerkeer. I De Parochiekerk van den H. Nicolaas te Nieuwveen jubileert! Zij viert haar 75- jarig bestaan. Dat verdient als ieder ander julbileum een feestelijke viering, doch te vens een terugblik op de verstreken jaren. Uit verschillende overwegingen hebben wij echter onze taak bij de gesohiedbe- schrijving der parochie ruimer gesteld dan oogenschijnlijk voor de hand ligt. Vijfen zeventig jaren vormen toch een behoor lijke periode, zou men zoo zeggen. Onge twijfeld! Doch de geschiedenis der paro chie is veel en veel ouder dan die der hui dige parochiekerk en bovendien zouden wij in dankbaarheid jegens onze Katholie ke voorouders, te kort schieten, als wy hen ongenoemd voorbijgingen. Zij toch hebben, vooral in de jaren der Hervor ming, het Geloof der Moederkerk in deze streken bewaard. De geschiedenis kunnen we zeer duide lijk in drie tijdvakken onderverdeel en: 1. De Parochie Nieuwveen vóór de Hervorming. 2. De Parochie Zevenhoven-Nieuwveen van de Hervorming tot de splitsing in 1865. 3. De Parochie Nieuwveen van 1865 tot heden. De Parochie vóór de Hervorming. Over dit eerste tijdperk staan ons slechts zeer karige gegevens ter beschikking, het geen trouwens niet alleen geldt voor het kerkelijke leven, doch evenzeer voor het maatschappelijke. Er zijn documenten, die er op wijzen, dat de ambachtsheerlijkheid Nieuwveen met de Uiterbuurt (dit laatste moeten we zoeken bij het tegenwoordige Liemeer) omstreeks 1250 reeds bestond en tot het Graafschap Holland behoorde. In de „Volksalmanak voor Nederland- sche Katholieken" verscheen in 1854 een bijdrage van S. J. Funnekotter, welke eenig licht werpt op deze vroegste periode. Wij volgen den schrijver woordelijk: „Tusschen de dorpen Nieuwkoop en Nieuwveen bevond zich vijftig jaar gele den een uitgestrekte plas, die een stuk land omgaf, Schoot genaamd. De golfslag eener watervlakte van ongeveer 3000 mor gen, die geen akker, geen schor meer over liet, had dit stuk land geëerbiedigd en ge spaard. Het landvolk verhaalt met een vroom gevoel, dat op diezelfde plek gronds hun ne godvruchtige voorouders in de Katho lieke eeuwen een klooster hadden gesticht en de wateren ontzag hadden voor dien door gebeden, opofferingen en deugden geheiligden grond. Een stoffelijke reden waarom die grond niet als het overige verveend is, is niet te vinden. Het dorpje Schoot met zijn kerk, die imen had: willen sparen, is door den vloed allengskens weg gespoeld en de kloosterplek is gebleven en verheft zich thans nog, schoon 50 jaren beploegd, boven den geheelen polder. Het genoemde Schoot strekte zich uit tot het tegenwoordige Nieuwveen. Waar thans de protestantsche kerk van Nieuwveen is gebouwd, heeft vroeger de eenmaal Katholieke kerk gestaan, die ook het Schoot gediend heeft. Deze kerk prijkte met een grooten en schoonen toren. Boven den ingang stond geschreven 1349 en op den eersten zolder des torens 1359, zoodat de bouw der kerk en des torens tien jaar verschilt Dit verschil schrijft de overle vering toe daaraan, dat men te Utrecht by den arbeid aan den Dom, een duit meer loon gaf, waardoor de werklui werden ver lokt en het werk te Schoot tien jaar stil stond. Men heeft bij het sloopen van de Zuid zijde een toegemetselde deur gevonden, die tot het Schoot geleidde, terwijl tijdens de slooping de gebruikt wordende deur of ingang aan de Noordzijde zich bevond. In deze verandering van gesloten en ongeslo ten kerkdeur ziet het landvolk bewijs van het verval van Schoot en den opkomenden bloei van Nieuwveen. Op dezelfde plaats verrees in 1830 een klein Protestantsch kerkje." Voorts vermeldt Funnekotter, dat de Nieuwveners altijd spraken van de St. Ni- colaaskerk, ofschoon de oude kerk tot Schoot behoorde en St. Anna tot patrones had. In de dagen van koning Lodewijk Na poleon (18061810) hebben de Katholie ken verlof gekregen de hun tijdens de Her vorming ontnomen kerk voor f 1.700 terug te koopen, doch de Nieuwveners zagen er geen kans toe deze som bijeen te brengen. Van de Roomsche pastorie lezen we, dat ook deze in handen der Protestanten kwam. Blijkbaar was het een oud gebouw, want later verrees op dezelfde plaats „een prachtige Protestantsche pastorie." Doch wat zien we? Deze maakte later plaats voor het bekende buitengoed „Sassenoord" en sinds 1934 staat op deze voor ons Ka tholieken historische plek het nu reeds imponeerende gebouwencomplex van „Huize Ursula", waar de Eerw. Zusters Ursulinen van Bergen haar volle toewij ding geven aan opvoeding en onderwijs van het zwakzinnige kind. Als eenige pastoor vóór de Reformatie vinden we genoemd Hendrik Dirkzoon, „een man van 70 jaren, die geen vaste goederen had als een kleinachtige huizin- ge, maar de Huisluyden gaven hem Jaar lijks uit de Kerkelijke Goederen 20 Goud Guldens." Hij leefde omstreeks 1514. De Parochie Zevenhoven-Nieuw veen van de Hervorming tot 1865. Met erkentelijkheid maken' we voor dit tijdvak gebruik van het werkje getiteld „De Parochie van St. Jan te Zevenhoven", dat in 1897 versoheen en geschreven werd door den toenmaligen pastoor van Zeven hoven, den zeereerw. heer J. C. J. Seuter. Na de Hervorming valt de geschiedenis van de parochie Nieuwveen samen met die van Zevenhoven. Zoo lezen we, dat in de eerste helft der 17de eeuw, vermoedelijk 1602,, de Weleerwaarde Jacobus Uytter- waele, die zich in Nieuwveen gevestigd had, daar wegens de vervolging niet kon blijven en naar het Noordeinde van het naburige Zevenhoven vertrok. Een rijke weduwe, wier naam echter niet meer be kend is, bood den vluchteling welwillend woning en grond aan, ter zelfder plaatse waar thans nog de kerk en de pastorie staan. Deze statie stond bekend als zeer arm en niet vrij van vervolging. De parochianen van Nieuwveen, die voortaan naar Zevenhoven togen, hielden ook daar St. Nicolaas in eere. VersahilLen- kerksieraden te Zevenhoven zijn met hun beeltenis van St. Nicolaas daarvan nog stille getuigen. Zoo is er o.a. een zeer oud missaal, waarvan de band aan de eene zijde de zilveren figuur van St. Nicolaas draagt met aan de andere zijde die van St. Jan den Dooper. De parochie stond trou wens onder het dubbele patronaat van de ze twee Heiligen. In verband met de beschikbare ruimte kunnen we slechts op enkele geestelijke herders van de gecombineerde parochie „Sevenhoven en Nieuveen" het licht laten vallen. De gezamenlijke herders. Henrious Cock, Amsterdammer van ge boorte, die in 1732 benoemd werd, was volgens de „Lijst van R.C. Priesters in Rijnland" reeds op 29-jarige leeftijd pas toor. Hij was bemiddeld en had een strijd lustig karakter. Met de heeren der Refor matie stond hij op gespannen voet. Aan vankelijk was zijn kerkje met gladde blauwe pannen gedekt, doch deze moesten afgenomen en door vaal riet vervangen worden, omdat ze anders te hoog en te sierlijk was. (Aldus Funnekotter). Maar .Pastoor Cock zei: „Als men de Roomsche kerk niet van verre mag zien, dan zal ik tenminste een pastorie bouwen, die in Nieuwveen gezien kan worden." En zoo geschiedde. Op eenige afstand van de ne derige kerk, en daarheen leidende met een laan van prachtige iboomen, bouwde hij1 een deftig huis van twee verdiepingen met een ruime huiskapel. Zijn opvolgers woonden daar, tot in 1849 een andere pas torie, met de kerk verbonden, gebouwd werd. De afbraak werd naar Nieuwveen vervoerd en toen daar later onder Pastoor Bruystens een toren vóór de bestaande kerk werd opgetrokken, werd de eerste steen der oude Zeven'hovensche pastorie in het kerkportaal ingemetseld. De steen stelt een kok voor een zinspeling op zijn naam met als onderschrift „Nova facio omnia. 1740", d.w.z. „Ik maak alles nieuw." Hiermede is voor vele parochianen de aanwezigheid van den kok in het kerk portaal opgehelderd! Tussclhen de jaren 1732 en 1752 werden door Pastoor Cock 529 gedoopten inge schreven. De vijftiendeherder, Severus Utberg, was wel een zeer merkwaardige figuur. Dominé Utberg uit Harlingen kwam n.L door de geschriften van Le Sage ten Broek tot de Moederkerk en werd in 1821 tot pastoor benoemd. Zijn beide zoontjes woonden in de pastorie, dienden hem aan het altaar en werden' met de andere kin deren in de catechismus onderwezen. In 1826 verliet hij de parochie en vestigde zich te Ooltgensplaat. Antonius Jacobus Josepbus Keil, even eens te Harlingen géboren en wel in 1798, was aanvankelijk organist by Dominé Ut berg en leerde na diens overgang het Ka tholieke geloof kennen en beminnen. In Mechelen deed hij zijn eerste H, Commu nie en werd er gevormd, waarbij de Prins- Aartsbisschop zijn peetoom wilde wezen. In 1824 ontving hij daar de H. Priester wijding, waarna hy achtereenvolgens ka pelaan was te Berker, Bergsohenhoek en Oude-Tonge. In 1832 volgde zijn benoe ming tot pastoor te Obdam en in 1838 werd hy de tweede opvolger van Pastoor Ut berg te Zevenhoven. Het was onder het pastoraat van Gerar- dus Jacobus Pronk, dat de Nieuwveensche parochianen hun reeds zoo lang gekoes terde wensch van een eigen kerk in Nieuw veen, hetzij kapel, bijkerk of parochiekerk, poogden te verwezenlijken. De notabelen, kwamen te Nieuwveen bijeen, om met el kander dit verlangen te bespreken en vroe gen raad en hulp van de geestelijke over heid. Hun verlangen kon echter niet on middellijk vervuld worden. Het bleef een voorname vraag of het nuttiger was een bijkerk, dan wel een eigen parochiekerk te stichten. Intusschen werd de ontevre denheid der Nieuwveensche parochanen zóó groot, aldus Pastoor Seuter, dat zij him geldelijke bijdragen voor de kerk begon nen te weigeren, daar zij de tegenwerking van Zevenhoven meenden te gevoelen. Pastoor Pronk was van oordeel, dat, als zyn parochie van 552 communicanten in tweeën werd gesplitst, er twee parochies zonder levensvatbaarheid zouden ontstaan. 20 October 1865 verliet hij Zevenhoven en overleed vier jaar later te Berkenrode. TH. ST. HAAKMAN. THEATLR HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULx. KEURING Trianon: De 3 Codona's (Re tt Deltgen, Lina Norman). Ber. variété met driedub bele salto lederen avond 7 uur Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Spion van den kei zer (Gustav Gründgens, Ma- Rianne Hopper). Spionnage- intrige lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Butterfly (Maria Cebotari, Paul Kemp) Naar de be- kende opera lederen avond 7 uur Zondag 26.30 uur. lederen dag 2.15 uur matinée. Toelaatbaar v, volwassenen Casino: Savoy Hotel 217 (Hans Albers, Bri gitte Horney). Avontuurlijk lederen avond 7 uur Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: Alarm in Peking (Gustav Fröhlich, Peter Voss). Spanning lederen avond 7 uur Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen 3706 3870 5837 6036 7888 8315 9117 9379 10723 11098 12397 12461 13678 14153 15473 15591 18380 18729 20965 21092 24040 24333 lijst: 13330 13154 m. z.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6