Spanning rond Stille Oceaan £aadetióc&e atiegueCdm onfbai&fracvt g&maaM Tweeduizend gebouwen vernield Pauselijk voorstel De strijd van Italië NED. OOST-INDIE (Zmeüüa eti de Japxutóehe aópvcatieó De Alrikaansche koloniën WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S KANAAL-WEG AFGESLOTEN FRONTRERICHT VAN HET D. N. B. Het frontberlcht van het D. N. B. luidt als volgt: Als zichtbaar succes van de jongste Duit- sche bomaanvallen op de vligvelden bij Londen kon geconstateerd worden, dat van de tien tot dusverre nog bruikbare vlieg velden in de omgeving van de Britsche hoofdstad er thans niet minder dan zeven door welgerichte bommen totaal onbruik baar zijn gemaakt. Zy zijn dusdanig ver nield, dat een inbedrijfstelling binnen af- zienbaren tijd niet te verwachten is. Tegen den middag begonnen de Duit- sche vergeldingsaanvallen met onvermin derde kracht. Alleen op den dag moest in de Britsche hoofdstad reeds vijf maal lucht alarm gegeven worden, dat iederen keer verscheidene uren duurde In den nacht is de kracht van de neergeworpen bommen van alle soorten kaliber tot vanochtend vroeg nog aanzienlijk toegenomen Gewel dige branden in havens, droogdokken, wa penfabrieken en andere militaire objecten geven den weg aan van de Duitsche eska ders bommenwerpers Over de principieele beteekenis van het opnieuw optreden van de Duitsche marine-artillerie aan de Ka- naalkust bij de acties tegen Engeland kan geen twijfel bestaan. De Duitsche kustbat- terijen geven hiermede aan, dat de weg door het Kanaal thans door haar practisch is afgesloten. Voorts meldt het D. N. B.: Ondanks storm en regen gaan de aanvallen op Lon den voort. Steeds opnieuw klinken de si renes en kondigen het naderen van nieuwe Duitsche vliegtuigen aan. De Engelsche luchtdoelartillerie is bij de tactiek -van den voortdurenden aanval gedwongen, gewel dige hoeveelheden munitie te'gebruiken. De aanvallen ondervinden van het verkwisten de gebruik van munitie geen hinder. Het spervuur wordt doorbroken en de bom men worden op de van tevoren bepaalde doelwitten geworpen. Volgens Amerikaansche berichten zijn in Londen 2000 gebouwen van allerlei soort vernield, 3.000 zwaar en 10.000 licht bescha digd. Ieder deel van de stad, zoo wordt in deze berichten gezegd, is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven liggende za kenwijk getroffen. Het spoorweg-, onder- grondsche spoorweg- en autobusverkeer is gestremd. De electriciteits- en gastoevoer is tijdelijk gestaakt. Het leven van iede- den burger in deze stad van 8 millioen in woners heeft de invloed van de jongste gebeurtenissen gevoeld, deels door het ver lies van de vernielde arbeidsgelegenheid en op zijn minst door een gebrek aan slaap. Deze berichten van neutrale zijde staan in tegenstelling tot de stereotiepe opgaven van Churchill van „eenige schade", „enkele vernielingen" of „een aantal branden". Zij vormen een goede verklaring voor de ver menigvuldigde -verliescijfers, die Churchill van het Duitsche luchtwapen opgeeft. De Armstrong-fabriek te Birmingham kan haar opdrachten uit het buitenland niet meer uitvoeren, naar uit betrouwbare bron verluidt. Bij een der laatste nachtelij ke aanvallen, waarbij ook zware treffers geplaatst werden op de Rolls Royce-fabrie- ken, werden alleen al vijfduizend motor rijwielen vernield. Bijna de geheele fabri catie is verlamd. Na de succesvolle vernietiging van tal rijke electrische centrales te Londen en om geving zijn Duitsche gevechtsvliegers, naar het D. N. B. verneemt, er gisternacht in geslaagd met bijzondere welgerichte bom men ook een bovengrondsche hoogspan ningsleiding te vernielen. De kabelverbinding tusschen Londen en New-York is Maandagavond tegen midder nacht plotseling verbroken, aldus een be- GROOTE HULPACTIE VOOR GETROFFEN LANDEN. Naar in leidende Duitsche katholieke kringen verluidt, heeft Paus Pius XII zich tot den president der Vereenigde Staten gewend, met het voorstel een breed opge zette hulpactie te organiseeren ten gunste van de door den oorlog getroffen staten. De bemoeiingen van den Paus houden in, dat zoowel door het Vaticaan als door het Witte Huis een gemachtigde wordt be noemd, die voor de uitvoering van deze actie moeten zorgen. Allereerst is aan de verstrekking van levensmiddelen en klee- dingstukken 'gedacht. In kerkelijke krin gen, zoo verluidt het verder, neemt men aan, dat Roosevelt zal toestemmen in het voorstel van den Paus. De Berlynsche nun tius, mgr. Orsenigo, zou zich wanneer de richtlijnen voor de geheele actie vastge steld zijn, voor de uitvoering van het hulp werk met de Rïjksregeering in verbinding stellen. richt van United Press. Men vermoedt, dat de toevoer van sterkstroom te Londen door bommen getroffen en defect geraakt is. verklaring van churchill in het lagerhuis. Churchill heeft gistermaiddag in het La gerhuis een verklaring afgelegd. Hy gaf toe, dat de opmarsch van het Italiaansche leger in Noord-Afrika voortduurde en dat de Britsche. soldaten Solloem hebben op gegeven. De ontwikkeling moet afgewacht worden. Churchill herhaalde daarna de reeds in zijn laatste toespraak in het La gerhuis afgelegde verklaring, dat Engeland er op voorbereid moet zijn, dat de vijand een landingspoging zal ondernemen. De huidige Duitsche aanvallen concentreeren zich hoofdzakelijk op Londen. Voor de in de eerste helft van Septem ber geleden verliezen, gaf Churchill de vol gende cijfers: ongeveer 2000 dooden en on geveer 8000 gewonden. Viervijfde gedeelte hiervan is veroorzaakt door de aanvallen op Londen. Ten slotte zeide Churchill: Engeland moet er op voorbereid zijn in de toekomst nog heviger luchtgevechten te zullen zien. mislukte engelsche aanvallen op DurrscH gebied. Alleenvliegende Britsche toestellen heb ben in den afgeloopen nacht getracht, met gebruikmaking van de weersgesteldheid op groot hoogte boven Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in Zuid- Oostelijke, twee in Zuid-Westelijke rich ting. Nachtjagers, die zich reeds in de lucht bevonden, vielen de Engelschen aan. Zij haalden een toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. De Belgische burgerbevolking is in den nacht van Zondag op Maandag weer het slachtoffer van Britsche bomaanvallen ge worden. De Engelsche vliegers wierpen op verscheiden plaatsen, die geenerlei mili taire objecten bezitten, weer lukraak brand- en brisantbommen. Bijzonder zwaar werden de inwoners van Antwerpen getroffen. Daar sloegen Britsche bommen in elkele door arbeiders bewoonde wijken in. Enkele arbeidershuizen stortten in. Omstreeks veertig burgers werden ge dood. De opwinding onder de bevolking van Antwerpen over dit optreden der En gelschen is buitengewoon groot aanval op malta. Een afdeeling Italiaansche duikbommen werpers, begeleid door talrijke jagers, heeft een aanval gedaan op de luchtbasis Mikabba op Malta, een der gewichtigste oorlogshavens in de Middellandsche Zee. Alle gebouwen en opslagplaatsen van ma teriaal en munitie zijn vernield. Boven dien zijn drie Britsche vliegtuigen op den grond vernietigd, toen zij trachtten op te stijgen. Eenige Engelsche jagers, die de Italianen wilden aanvallen, werden afgeslagen; twee Britten stortten brandend neer. Uit foto's is gebleken, dat de op het vliegveld aan gerichte schade zeer groot is. De vlieglood- sen en de lokalen voor de manschappen zijn verwoest. DE ITALIANEN VOOR SIDI BARRANI. De „Giornale d'Italia" sohryft, dat de Italiaansche troepen by htm zegevierenden opmarsch voor Sidi Barrani zijn aangeko men, dat een bruggehoofd vormt van de tweede Britsche verdedigingslinie, be staande uit artillerie- en machinegeweer- posten, beschermd door forten en vlieg velden. De Italiaansche troepen bevinden zioh bij Sidi Barrani tachtig kilometer over de grens en zullen nog 130 kilometer moeten afleggen om de versterkte stellin gen van Mersa Matroeh te bereiken. De Italianen stuitten op een wanhopigen tegenstand van de Engelschen, die in Egyp te aanzienlijke strijdkrachten hebben sa mengetrokken. Op 1 Augustus bevonden zich in Egypte 110.000 manschappen, voor namelijk bestaande uit Engelsche Hindoes, Australiërs en Rhodesiërs. Hierbij moeten nog worden gevoegd 80.000 man, die uit Palestina naar Egypte zijn gestuurd. De Engelsche legerleiding achtte deze strijd krachten onvoldoende en zeer kort gele den zijn in Egypte nog 30.000 soldaten aan gekomen. In totaal beschikken de Engel schen over 230.000 soldaten, die de beschik king hebben over 560 vliegtuigen en 1.000 pantserwagens van alle soorten kaliber, tienduizenden mitrailleurs en automati sche wapens. Engeland, dat van Egypte een centrale heeft gemaakt voor oorlogs operaties tegen Italië en zijn koloniale be zittingen heeft in Juni een vergeefschen aanval ondernomenn op Cyrenaica. Dit offensief, dat werd afgeslagen, kwam van uit Egypte. Het is dom, te beweren, zoo als de Britsche propaganda doet, dat de Italiaansche actie een bedreiging betee- kent voor de onafhankelijkheid en de vrij heid van Egypte. De Italiaansche actie, aldus besluit de „Giornale d'Italia"» is uitsluitend gericht tegen de militaire strijdkrachten, die En geland op Egyptisch grondgebied samen trekt. De Italiaansche actie moet beschouwd worden als een vrijheidsoorlog voor Egypte. HET BEZOEK VAN KOBAYASJI AAN NED ERL AND S CH -INDIë. De waarschijnlijke omvang der onder handelingen tusschen Japan en Neder- landsöh-Indië wordt door de Japansche pers uitvoerig besproken. Naar aanleiding van de onlangs door den Japanschen minister van economische zaken Kobayasji afgelegde verklaring, dat de onderhandelingen zich tot handels vraagstukken zouden beperken, geeft het te Tokio verschijnende blad „Tsjoegai Sjogyo" als zijn meening te kennen, dat bij de besprekingen met den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië ook an dere belangrijke zaken behandeld zullen worden. Het blad noemt als voorbeelden de vraagstukken van het Japansche kolo- nisatierecht in Nederlandsch Indië, de Ja pansche beleggingen in economische onder nemingen en de actieve deelname aan het winnen van grondstoffen. Tenslotte merkt het blad op, dat de onderhandelingen irnet groote omzichtigheid gevoerd moeten wor den, daar Engeland en de Vereenigde Sta ten trachten, de Japansche pogingen te verijdelen en ook van de zijde der Neder landsch Indische ambtenaren een zekere te genstand verwacht kan worden. Met de verovering van Solloem door de Italianen is aan het Noord- Afrikaansch front de bewegingsoorlog begonnen. De Italianen vallen nu de tweede stelling aan, n.l. Sidi Barrani een nog sterker strategisch punt dan Solloem. Op het kaartje zijn de voornaamste stellingen langs de Noord- Egyptische kust aangegeven, alsmede de karavaanwegen. CRISIS VOOR JAPAN waarschuwing van prins konoyfi De Japansche premier, prins Konoye, heeft gistermorgen tot de leden der voor bereidende commissie voor de nieuwe natio nale structuur de waarschuwing gericht, dat de situatie, waarin Japan thans ver keert, „in de nabije toekomst" nog ernsti ger zal worden. Het Japansche volk, aldus Konoye, moet zich werkelijk „als één man" vereenigen om deze nationale crisis te boven te komen. Hij wees er voorts op, dat de tijd waarin men de uitdrukking „als één man" louter als een toevoeging kon beschouwen, thans voorbij is. Om trent den aard der dreigende crisis gaf de premier geen nadere aanwijzingen. De voorbereidende commissie voor de nieuwe structuur is inmiddels ontbonden, na sinds 28 Augustus zesmaal te hebben vergaderd. Zij heeft het program en de nevenbepalingen van de nieuwe nationale beweging, welke nog geen officieelen naam heeft, thans aangenomen. De commissie heeft aan Konoye de beslissing overgelaten zake den naam der beweging, de vast stelling van haar zetel, de regeling der be trekkingen tusschen den premier en den voorzitter, de benoeming van vice-voorzit- ters en de gedetailleerde organisatie van de werkzaamheden van het hoofdkwartier. De minister van Marine, admiraal Kosjiro Oikawa, heeft medegedeeld, dat de vloot, te zamen met het leger, energiek aan de totstandkoming der beweging zou mede werken. Het blad „Hotsji Sjimboen" waarschuwt het Japansche volk voor een onheilspel lende wijziging, welke zich als gevolg van den Europeeschen oorlog in den Stillen Oceaan voltrekt. De defensie-overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten en Canada, het afstaan van acht vloot- en luchtbases door Groot-Brittannië aan de Vereenigde Staten, het stationneeren van het voor naamste deel der Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan en de besprekingen, welke thans tusschen de V.S„ Groot-Brit tannië en Australië gaande zijn, dit alles, aldus het blad. heeft den status quo in den Stillen Oceaan gewijzigd. De jongste mededeelingen van den Brit- schen minister van Buitenlandsdhe Zaken, lord Halifax, en den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cor- dell Huil, -waarin zij hun groote bezorgd heid uitspreken over de handhaving van den status quo in Fransch Indo-China, worden door de „Hotsji Sjimboen" be schouwd als een uiting der Britsch-Ameri- kaansche voornemens, krachtig te inter- venieeren in de Fransch Indo-Ohineesche kwestie. Met de waarschuwing, dat de Engelsch-Amerikaansche interventie in het Verre Oosten krachtiger wordt naar mate de Japansche politiek in het Zuiden zich verder ontwikkelt, wyst het blad op de noodzakelijkheid voor Japan, om voort te gaan met de stichting van een groot Oostaziatisch gebied van algemeene wel vaart, met inbegrip van het Zuidzee-gebied, hetwelk essentieel is voor zijn nationaal be staan. Daarby moet geen rekening worden door Engeland en Amerika in den weg gehouden met de hinderpalen, welke Japan worden gelegd. BASISACCOORD TUSSCHEN j FRANKRIJK EN JAPAN Bij de Japansch-Fransche onderhande lingen te Hanoi over de Indo-Chineesche kwestie, is, naar in welingelichte Fransche kringen verluidt, een overeenkomst bereikt, welke door beide partijen is goedgekeurd maar nog niet gepubliceerd. Op dezen grondslag, zoo verklaart men, worden de onderhandelingen zoowel te Tokio als te Hanoi op bevredigende wijze voortgezet. DE MILITAIRE BASES IN AMERIKA Het bla,d P.M. meldt uit Washington, dat de Vereenigde Staten met Peru onder handelen over het afstaan van militaire bases op Peruaansch gebied, ten behoeve van de verdediging van den Westelijken toegang tot het Panama-kanaal. Men over weegt volgens het blad in ruil voor deze bases leeningen aan Peru te verstrekken. Het blad „El Debate" keert zich in scher pe bewoordingen tegen het streven der Vereenigde Staten naar het verwerven van militaire bases in Uruguay. „El Debate" spreekt van imperialistische gebaren, waar voor Latijnsch-Amerika niet onverschillig kan blijven. DE ECONOMISCHE BELANGEN VAN ITALIë EN AFRIKA. In tegenstelling met Engeland en Frank rijk ziet Italië in het zoo naby gelegen Afrikaansche continent niet alleen een on- uitputtelijké grondstoffenbasis, maar ook een kolonisatiegebied voor de jaarlijks met 400.000 menschen groeiende Italiaan sche bevolking. De Zuid-Italiaan past zich voortreffelijk aan aan het warme Afri kaansche klimaat, zooals de jongste krijgs verrichtingen ook bewezen hebben. Aan den vooravond van den huidigen oorlog bedraagt het aantal in Afrika woonachtige Italianen reeds meer dan een half mil lioen. Het is bekend, dat Tunis zijn econo mische opleving voor een groot deel dankt aan de aldaar gekoloniseerde 125.000 Ita lianen. Verder wonen 30.000 Italianen in Algiers, 10.000 in Marokko en 52000 in Egypte. Dank zij de koloniale politiek werden ook de Italiaansche koloniën in Afrika systematisch opengesteld voor de kolonisa tie van Italianen. Libië telde bij het uit breken van den oorlog rond 150.000 Ita lianen naast 800.000 in booriingen en Ita- liaansch Oost-Afrika 200.000 Italianen bij een inheemsche bevolking van 15 mil lioen. Aan de kolonisatie van Libië zal altoos de naam van Balbo verbonden blijven. In de jaren 1938 en 1939 had onder zyn lei ding de overtocht plaats van 3550 boeren gezinnen met 31.000 familieleden, die zich vestigden op een oppervlakte van 113.700 HA. aan de kuststrook van West en Oost Libië en reeds met hun aanwezigheid de economische structuur van het land totaal veranderden. Ook in Oost Afrika werd de kolonisatie krachtig bevorderd, deels door het „Front strijders werk" (in de beide bij Addis Abe ba gelegen modeldorpen Oletta en Bis- cioftu), deels door de met staatshulp op gerichte gewestelijke kolonisatiemaatschap- pijen zooals „Romagna d'Etiopia" e.a. In 1934 bedroeg de uitvoer uit de Ita liaansche koloniën naar Italië 93 millioen lire en de invoer in de koloniën 259 mil lioen lire. In 1938 daarentegen importeer de Italië uit de Afrikaansche bezittingen producten ter waarde van 205 mill, lire, waarvan 60 pet. uit Ital. Oost-Afrika en exporteerde naar de koloniën voor 2.664 mill, lire, waarvan 75 pet. naar Ital. Oost- Afrika. Italië betrok uit Ital. Oost-Afrika voor namelijk gedroogde huiden, bananen, kof fie en ruwe katoen, uit Libië eveneens ge droogde huiden, wol, tarwe, tonijn en ijzer. In den buitenlandschen handel van Italië hebben de koloniën reeds aanzienlijk in beteekenis gewonnen. In 1937 bedroeg de invoer in de koloniën 2,7 pet. van den totalen Italiaanschen invoer en de uitvoer 25,2 pet van den totalen export. In dit verband is een nadere beschou wing over Ital. Oost-Afrika als belang rijkste kolonie van Italië wel op zijn plaats. Italië heeft in Oost-Afrika, na de voltooiing van de 4.000 K.M. lange asfalt wegen in de recordtijd van 30 maanden, de belangrijkste stoot gegeven tot de eco nomische ontwikkeling van zijn imperium. Zooals Minister Teruzzi in een rede ver klaarde, was aan den vooravond van den oorlog in Ital. Oost-Afrika reeds 5 milliard particulier kapitaal belegd in'verschillen de mijnbouwondernemingen, den handel, de landbouwbedrijven en de visscherij. Al zijn de bodemschatten in Abcssinië niet zeer rijk, toch mag men de beteekenis van deze kolonie voor het economisch leven van Italië niet onderschatten. De gouwpro ductie in Ital. Oost-Afrika bedroeg in 1939 reeds 435 K.G., de platinawinning 101 K.G., de zoutwinning meer dan 400.000 ton (waarvan 300.000 ton met aanzienlijke de- viezen-voordeelen naar Japan ging). Voorts kunnen als belangrijke producten van het land nog genoemd worden de ba- nanencultuur, die in het oogstjaar 193839 een opbrengst hadden van 27 mill, lire, en de zich snel ontwikkelende katoencultu res. In de 10, door de En te Cotone dell' Africa gecontroleerde katoendistricten van Ital. Oost-Afrika heeft nu de katoenbouw op industrieele basis plaats, zoodat in wei nig jaren het bescheiden cijfer van het jaar 193839 (2180 ton) aanzienlijk ge stegen zal zijn. Ook openen de mogelijkheden in den Soedan, het traditioneele katoenland, ge heel nieuwe perspectieveen. In zyn kolo niale politiek streefde Italië er tot nu toe steeds naar, mede in verband met de po litieke en militaire toestand, zijn Afrikaan sche bezittingen zoo autarkisch mogelijk te maken. Wanneer na het einde van den oorlog hierin verandering komt, dan zal de nauwe samenwerking tusschen Italië en zijn koloniën duidelijk merkbaar zijn. Katholiek Comité van actie „Voor God" ALLEEN DOOR GOD Alleen de inwerking van God kan het hart van den mensch en het aanschijn van de aarde vernieuwen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5