RECHTZAKEN Laatste Berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 TWAALF EN EEN HALF JARIG PRIESTERFEEST OP DE R.K. H.B.S. Vandaag vierde de weleerw Pater L. Zonderland zijn koperen Priesterfeest. Met een kleine feestelijkheid vond de her denking van dit feit plaats. Door de tijds omstandigheden was het niet mogelijk het feest al te groote vormen te laten aan nemen. 's Morgens was een plechtige Hoog mis en kwart voor elf verzamelden de leeraren en leerlingen in de aula voor de herdenking. Pater de Goede, de Directeur der H.B.S. hield een klein openingswoord. Hij wees op de verdiensten, die Pater Zonderland voor de H.B.S. heeft gehad. Namens de leeraren voerde Dr. A. C. de Jong het woord en overhandigde op een geestige wijze het onder het tafelkleed verborgen cadeau. Hij roemde de prettige samenwerking tusschen de leeraren en de jubileerende Pater. Namens de leerlingen sprak Leo Müller, die nadruk legde op de populariteit, die Pater Zonderland onder de leerlingen geniet. Joop Geene bedankte namens de H.B.S.-vereeniging St. Bona- ventura. Floor Vink sprak namens de redactie van het schoolblad en de tooneel- afdeeling. Hij wees op de vele kwaliteiten, die Pater Zonderland in zich vereenigt, n.l. dirigent, moderator, censor, leeraar, regis seur en surveillant. Pater Zonderland was de schakel tusschen de Directeur, leeraren en de leerlingen. Met een oorverdovend ge juich betuigden de leerlingen hun bijval. Tenslotte sprak Pater Zonderland een woord van dank. Hij koos als devies „Bezit uw ziel in lijdzaamheid" en betoogde, dat dit wel de grootste .eigenschap van een leeraar behoort te zijn. Hij bedankte voor al de leerlingen voor him prettigen geest, die niet overal op scholen gevonden wordt. Pater Directeur verhoogde nog de feest vreugde door de verderen morgen vrij te geven. PATER CLIMACUS BAYER O.F.M. Onze oud-stadgenoot, de weleerw. pater Climacus Bayer O.F.M., leeraar aan het Missie-College te Katwijk, herdenkt he-' den zijn 12^0-jarig priesterfeest. Pater Bayer was al deze jaren lid van de redac tie der Franciscaansche tijdschriften en sedert tien jaren leeraar op Franciscaan sche colleges (Weert, Sittard en Katwijk). Pater Bayer is gewaardeerd medewerker van verschillende letterkundige tijdschrif ten, talentvol schrijver en vertaler. Ook buiten den kring van zijn studenten, die zijn lessen zeer graag «volgen, zijn er velen, die van de hem geschonken gaven profiteeren. Ook als predikant hij heeft vele bij dragen geplaatst in het Franciscaansche tijdschrift „De gewijde rede" heeft de jubilaris bijzondere verdiensten. Hem mogen nog zeer vele jaren van vruchtbare activiteit geschonken worden. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht de heer P. J. de Bruyckere zijn 25-jarig jubileum als be diende in de banketbakkerij der firma M. A. M. van Noort aan de Doezastraat. De jubilaris werd hedenmorgen met zijn echtgenoote in de zaak ontvangen door pa troon en personeel. De heer v. Noort wenschte den jubilaris het eerst geluk met zijn voor dit vak vrij zeldzame jubileum en bood hem een cou vert met inhoud als stoffelijk huldeblijk aan Namens het personeel werd hem onder hartelijke gelukwenschen een rookstoel aangeboden alsmede bloemen door het da- mespersoneel. Namens het bestuur der Ned. Banket- bakkersvereeniging kwamen de heeren Hulst en de Lange den jubilaris gelukwen schen onder aanbieding van het diploma voor 25 jaar trouwen dienst. De jubilaris dankte voor de vele blijken van belangstelling en bracht den verderen dag in huiselijken kring door. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Op den dertienden Mei werd 's namid dags om vijf uur in de Van Hoeylaan (park Marlot) te 's-Gravenhage alarm gemaakt op het gerucht, dat in een van de huizen parachutisten aanwezig zouden zijn. Bij het onderzoek, daarnaar ingesteld door een reserve-luitenant der huzaren, een wachtmeester en eenige andere mili tairen, bleek dat in het aangegeven, per ceel geen enkele parachutist was te vin den. Daarna wenschte de luitenant de naast liggende huizen te inspecteeren en hij be gaf zich met den wachtmeester daarheen. Op het bellen deed een oude heer open, tot wien de wachtmeester onmiddellijk het bevel „handen omhoog" richtte. De oude heer gaf, vermoedelijk in zijn be duusdheid, slechts ten deele aan dit be vel gevolg, want hij stak een hand omhoog en hield met de andere de deurknop vast, hetgeen den wachtmeester deed vermoe den, dat de heer naar een revolver greep. Bovendien meende de wachtmeester, dat de oude heer den luitenant op zij drong. De wachtmeester loste toen een tweetal revolverschoten en de luitenant meenende, dat op hemzelf werd geschoten, schoot eveneens. De oude heer werd zoodanig getroffen, dat hij korten tijd later in het R.K. Ziekenhuis overleed. De Krijgsraad te Utrecht, voor welk col lege beide militairen zich onlangs hadden te verantwoorden, sprak den wachtmeester vrij op grond, dat deze mocht denken, dat de 'bedoelde heer kwaad in den zin had en dat in die dagen van algemeene ver warring en angst voor parachutisten, deze ook werkelijk op het meest onverwacht te voorschijn konden komen, terwijl het be grijpelijk en zelfs in overeenstemming met beklaagde's plicht werd geacht, dat hij on middellijk handelend is opgetreden toen zijn meerdere niet werd gehoorzaamd. De inmiddels tot reserve-ritmeester bevorder de luitenant werd ter zake van mishande ling tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij zonder noodzaak het derde schot op den ouden 'heer zou heb ben gelost, Heden werden de zaken tegen deze bei de militairen in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof behandeld, welk beroep zoowel door den veroordeel den officier als door den auditeur-militair was aangeteekend. Na langdurig verhoor was het woord aan den advocaat-fiscaal, die ten aanzien van den wachtmeester concludeerde tot 'bevestiging van het vrijsprekend vonnis en ten aanzien van den ritmeester tot drie maanden 'gevangenisstraf, omdat deze zonder eenige bedachtzaamheid het schot zou hebben gelost. De ritmeester verde digde zich met de opmerking, dat hij zich niet bewust was op den ouden heer te heb ben geschoten, doch het schot eenvoudig te hebben gelost in de richting vanwaar hij veronderstelde, dat op hemzelf gescho ten werd. Mr. van Es, voor den ritmeester pleitend, gaf uiting aan de gevoelens van deernis met de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer (den heer L. W. Taaie) en wees er op. dat het geheele drama in nauwelijks een halve minuut was geschied en dat, waar geen sectie op het slachtoffer is ge houden, geenszins bewezen kan worden geacht, dat de ritmeester, die r's een kalm officier bekend staat, op" den heer T. had geschoten. De uitspraak van het Hof volgt later. Binnenland EEN KABELBALLON BOVEN DEN HAAG. Gisteren heeft een kabelballon, vermoe delijk een losgeraakte Engelsche versper ringsballon, in Den Haag eenige schade aangericht. In de Van der Vennestraat en aan de Soestdijkschekade werden gedeel ten van de lichtleiding van het G. E. B. vernield, evenals in de Honthorststraat een spandraad van de H. T. M. Bovendien wer den eenige antennes in de omgeving van de Van der Vennestraat vernield, alsook eenige ruiten. Voorts werd de topgevel van het perceel Hofwijckstraat 60 beschadigd. In de Van der Vennestraat werd een 46- jarige man gewond, die een der draden tegen zijn gelaat kreeg, hetgeen een bles sure aan den neus veroorzaakte. De man is verbonden aan de politiebu reau Van der Vennestraat. COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. Blijkens een bericht van den persdienst van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, is thans de reeds jaren ge koesterde, doch onder de voormalige om standigheden niet bereikte wensch v. d. Ne- derlandsche metaalbewerkers, om te komen tot een collectief arbeidscontract, in ver vulling gegaan. Het N. V. V. heeft te dien aanzien over leg gepleegd en besprekingen gevoerd met de werkgeversorganisaties en de andere werknemersorganisaties. Het resultaat van dit optreden van den algemeenen Neder- landschen metaalbewerkersbond van het N. V. V. is geweest, dat deze week reeds het collectieve arbeidscontract in werking is getreden. Bij de loonbepaling is men uitgegaan van een onderscheiding in geschoolde en on geschoolde werklieden en een indeeling in gemeenteklassen Door de in het contract vastgestelde loonen is een einde gekomen aan de willekeurige loonbepaling van in- dividueele werkgevers. Den metaalbewer ker wordt thans door het collectieve con tract een bepaald inkomen gegarandeerd. In het contract is de bepaling opgenomen, dat aan arbeiders, die het geheele loopen- de kalenderjaar in dienst zijn, een vacan- tie van één .werkweek moet worden ge geven. De arbeiders in de metaalindustrie zul len dus van het in werking treden van het collectieve contract af verzekerd kunnen zijn, dat zij na een jaar van zwaren ar beid een week van rust zullen kunnen vinden, een regeling, welke zeker voor de metaalarbeiders evenzeer noodig is als voor ieder andere vakgroep. Daarnaast vinden wij in het contract een regeling opgenomen, welke bepaalt, dat in elke onderneming een werkliedenverte genwoordiging, een z.g. fabriekscommissie, dient te worden ingesteld. Deze commissies hebben tot taak in alle fabrieksaangelegen- heden de moreele en materieele belangen, alsmede de veiligheid der arbeiders te be vorderen en zullen zoowel adviseerend als onderhandelend optreden. Het contract in haar geheel beteekent dus een belangrijke verbetering in de so cial en economische positie van de metaal bewerkers. Ieder, die bekend is met de moeilijkhe den, welke de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers in de metaal industrie steeds gekenmerkt hebben, zal met voldoening dit succes, waarin de A. N. M. B. van het N. V. V. het grootste aandeel heeft, vernemen en zich er over verheu gen, dat op zulk een korten termijn reeds voor een grooten groep van Nederlandsche arbeiders ingrijpende verbeteringen zijn bereikt. Reguleering van de arbeidsvoorwaar den, zooals bij dit contract is geschied, be teekent een belangrijke bijdrage tot den socialen en economischen vooruitgang van de arbeiders. HOUT. Het is gebleken, dat in vele gevallen, zonder vergunning aan het rijksbureau voor hout, door personen, die van den handel in hout niet hun normaal bedrijf maken, hout wordt gekocht, dat niet be stemd is voor eigen gebruik. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er met nadruk de aandacht op, dat een dergelijke handelwijze volgens artikel 5 van de hout beschikking 1940 no. 1 is verboden en dat overtreding van deze bepaling wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. DE RECHTSPOSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Van bevoegde Duitsche zijde geeft men de volgende toelichting op de in verorde ningenblad no. 26 opgenomen en dezer da gen gepubliceerde nieuwe bepalingen omtrent de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst: De verordening is een algemeen voor schrift, dat de mogelijkheid moet schep pen, de rechtsverhoudingen van in open baren dienst aangestelden, leeraren aan bijzondere scholen en dragers van bepaal de ambten, zooals b.v. notarissen en ad vocaten, aan te passen aan de geldende staatsrechtelijke en economische bepalin gen. Krachtens deze verordening kunnen de rechts- en financieele verhoudingen, waaronder genoemde personen verkeeren, in het 'bijzonder de voorwaarden van aan stelling en ontslag geregeld worden. Zoo noodig in afwijking van het tot dusver geldende recht. De op zichzelf staande be palingen zullen worden gemaakt in den vorm van beschikkingen. Deze beschikkin gen kunnen in de Nederlandsche Staats courant openbaar gemaakt worden. DE VOORLOOPIGE REGELING VAN DE RADIODISTRIBUTTE Een nadere uiteenzetting. De verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de voorloopige regeling der radio- distributie, verschenen in Verordeningsblad no. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verordening staat: „Op vordering van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland alsmede van hun diensten en or ganen, is iedere in het bezette Nederland sche'gebied werkzame radiodistributiecen- trale verplicht om terstond, binnen het ge bied van haar concessie, een radiodistribu- tieaansluiting kosteloos tot stand te bren gen en in technisch goeden staat te houden". Deze verordening wordt door vele Ne derlanders om begrijpelijke redenen zóó uitgelegd, dat iedere persoon, die radio distributie-aansluiting wenscht, deze koste loos zou kunnen krijgen. Bij de radio centrales zijn daarom reeds verscheidene particulieren met het verzoek om een der gelijke kostelooze aansluiting gekomen. De radiocentrales hebben deze verzoeken na tuurlijk afgewezen. In één geval heeft een particulier zich tot de Nederlandsche poli tie gewend, die zich eveneens op het stand- pünt stelde, dat ook particulieren op hun verzoek en op grond van de verordening van den Rijkscommissaris een kostelooze aan sluiting zouden kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid, dat deze verordening bewust verkeerd wordt uitgelegd en verder verspreidt wordt door personen, die Duitschland vijandig gezind zijn. DIEFSTALLEN IN AMSTERDAM-OOST. In den afgeloopen nacht zijn in Amster dam-Oost op de aldaar reeds bekende wij ze eenige inbraken gepleegd. Bij een krui deniersfirma, wonende op den hoek van de Molukkenstraat en de Niasstraat, kwamen de inbrekers door een luik in het trappor taal van het aangrenzende huis onder den grond den winkel binnen. De bezoekers na men 60 pond thee en 45 pond koffie mee. In het perceel Linnaeusstraat 1, waar een tapperij is gevestigd, zijn eveneens onbe voegden geweest. Zij kwamen door het luik, dat zich in het trapportaal van het bovenhuis bevindt, binnen. In het café worden dertien flesschen sterken drank alsmede sigaren vermist. Buitenland DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 18 Sept. (D. N. B.). Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De vergeldingsvluchten naar Londen werden in den loop van den 17den Septem ber voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September met toenemende hef tigheid. Er zijn bommen van alle kalibers geworpen op de West-India, London- en Victoria doccks, op waterleiding en gasfa brieken, op stations en andere strategische doelen. Nieuwe groote branden waren over al het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den lofp van den dag waren gericht op het vliegveld Croydon alsmede op vliegvelden en strategische doe len van de Zuid-Oost-kust. Liverpool is overdag en 's nachts herhaaldelijk aange vallen. De vliegtuigfabrieken te Liver pool' Speke werden ernstig getroffen. Ook de Noordelijkste groote haven van Enge land, Glasgow, is in den afgeloopen nacht aangevallen. Bij een aanval ten Noorden van Ierland is een Britsch stoomschip van 5000 ton zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben weder om Britsche vliegers in Noord- en West- Duitschland woonwijken gebombardeerd en eenige woonhuizen beschadigd. De vijand verloor gisteren zeven vlieg tuigen tijdens luchtgevechten en twee door afweergeschut. Vier Duitsche vlieg tuigen worden vermist. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 18 September (Ste- fani) Het 103de Italiaansche weermachts- bericht ulit als volgt: In Noord-Afrika hebben de troepen uit het moederland en die uit Libye laatst genoemde hebben ook bij deze actie ten volle hun groote krijgsmansdeugden en hun volstrekte trouw aan Italië opnieuw betoond bij de voortzetting van hun zègevierenden opmarsch Sidi el Barrani bezet, hemelsbreed op 100 K.M. van de oude grens van Cyrenaica gelegen, en zij zijn doende een nieuwe basis en stellin gen voor de achterhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, gesteund door gepantserde af- deelingen, gebroken. Onze luchtmacht heeft zich verscheidene malen met bommen en machinegeweer- vuur in den stijd gemengd. Vijf vijandelijke toestellen van het type Gloster stortten brandend neer, één werd vermoedelijk worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanvallen ondernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot ver oorzaakten; alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd geringe schade aan een mailboot berokkend Een vijandelijk vliegtuig werd vermoe delijk neergeschoten. Op Malta bombardeerde een formatie „Picchiatelli" (duikbommenwerpers), be geleid door jagers, het vliegveld van Micab- ba, waardoor brand en aanzienlijke schade ontstond, en vernielde op den beganen grond ten minste drie vliegtuigen. Nadat vijandelijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte vlieg tuigen te onttrekken, vielen zij de duik bommenwerpers aan, die op hun beurt een krachtigen tegenaanval deden en twee vijandelijke toestellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden ver mist. In Oost-Afrika bombardeerde onze lucht macht Boma (beneden Soedan) waarbij een versterking beschadigd en brand in een kampement veroorzaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onverlet op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noordwesten van Gallabat) werd een vijan delijk yliegtuig door onze toestellen op den beganen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Massaoea, Hermil en Asmara veroorzaak ten geen schade. Te Diredaoea werd iemand gewond en geringe schade aan een hotel aangericht. Een vijandelijk toestel werd vermoedelijk door het luchtafweergeschut van de marine neergeschoten. Een vijan delijk vliegtuig van het type Blenheim, dat zich naar Malta begaf, landde per ver gissing op het vliegveld van Pantellaria, waar het overmeesterd werd met de be manning, bestaande uit twee officieren en een onderofficier. De schipbreukelingen van een Engelsche mailboot van 5800 ton, die door een onzer onderzeeërs op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht was, zijn te Lissabon aan land gezet. DE VEROVERING VAN SOLLOEM ROME, 18 September (D.N.B.) Vol gens een verslag van het front in de „Popoio di Roma" zijn de Engelsche forten en versterkingen van Solloem reeds den dertienden September in de morgenuren door de Italiaansche troepen veroverd. Aan de inneming van Solloem ging een kort maar hevig artillerieduel vooraf. Daarop braken de Engelschen plotseling het ge schutvuur af en begonnen in groote haast Solloem te ontruimen. Kort daarna ver dwenen de gemotoriseerde Engelsche troe pen in Oostelijke richting langs den weg naar Sidi el Barani. Een gemotoriseerde compagnie van Itali aansche Bersaglieri marcheerde Solloem het eerst binnen, gevolgd door een bataljon zwarthemden en verscheiden batterijen. De in Solloem binnenrukkende Italiaansche troepen troffen de stad volkomen leeg en verlaten aan. Slechts weinig Bedoeinen waren zichtbaar bij den intocht in deze stad, die overigens uitsluitend door inheem- schen bewoond wordt. ENGELSCHE BERICHTEN OVER TAL RIJKE DUITSCHE BOMMEN. STOCKHOLM, 18 Sept. (D. N. B.) Naar uit Reuterberichten van hedenmorgen blijkt, is het gebied van Londen in den af geloopen nacht v/eer het doel van Duit sche luchtaanvallen geweest. Reuter spreekt van een „snelle opeenvolging" van de aanvallen en het „uitwerpen van talrijke licht ontplofbare bommen." Naar Reuter voorts toegeeft, is weer een reeks industrieele objecten, die derhalve voor de oorlogseconomie van belang zijn, in den aanval betrokken. Zelfs wordt de vrees uitgesproken, dat het aantal slacht offers hooger is dan in de laatste nachten. Uit een ander Reuterbericht blijkt, hoe weinig het vuur van het Engelsche luchtaf weergeschut in staat is om de Duitsche aan vallen doeltreffend af te slaan. Hierin wordt nl. gezegd, dat 's nachts „een stad aan de Noord-West-kust" tot dusverre haar hevigsten luchtaanval „ondanks intensief vuur van het luchtafweergeschut" be leefd heeft. LEIDEN Geboren: Francina Johanna d. van D. Hendriks en A. v. d. Sluis Gijsbertus Leonardus Jacobus z. van G. L. J. Kloos en C. M. F. Kukler Margrietha Cornelia d. van J. Koet en C. v. d. Werken Sara Lea d. van J. Philipson en H. Simons Ondertrouwd: W. F. v. Tongeren, jm., 19 j. en C. den Oude, jd. 17 j. Getrouwd: J. M. Abrahams, jm., en N. Cahen, jd. Overleden: J. Duiverman, wed. van W. J. v. Groeningen, 74 j. A. de Graaf, wedn., 77 j. P. Sjardijn, m., 84 j. ENGELSCHE KABELBALLONS BOVEN ZWEDEN. STOCKHOLM, 18 Sept. (D. N. B.). Naar „Stockholms Tidingen meldt, is niet min der dan een zwerm losgeslagen Engelsche versperringsballons door den sterken wind over Zuid- en Zuid-West Zweden gedre ven. Deze ballons richtten door hun ka bels groote schade aan de bovengrondsche en spoorwegsterkstroomgeleidingen aan, waardoor niet alleen onderbrekingen in den stroomtoevoer, maar ook vertraging in het treinverkeer veroorzaakt werd. O.a. is de hoofdstroomgeleiding van de rivier de La gan op verscheidene punten gebroken en de Zuid-Zweedsche electriciteitsmaatschap- pij heeft een groote colonne arbeiders uit gezonden om de schade te herstellen. Op enkele plaatsen hebben de sleepkabels van de versperringsballons omheiningen van prikkeldraad meegenomen, die dan in de electrische leidingen bleven hangen. In omstreeks tien Zuid-Zweedsche steden zijn herhaaldelijk storingen in de stroom voorziening opgetreden. Te Gotenburg werd zelfs het tramverkeer gestagneerd. Uit Malmoe wordt gemeld, dat de trein uit Gotenburg, die des avonds om acht uur moest aankomen, te middernacht nog niet binnen was. Hetzelfde blad verneemt uit Denemar ken, dat de afgedreven Engelsche versper ringsballons ook daar groote schade ver oorzaakt hebben. EX-KONING CAROL ZAL ZICH IN SPANJE VESTIGEN BOEKAREST, 18 Sept. (D.N.B.) Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal ex- koning Carol van Roemenië zich niet in Portugal, maar in Spanje vestigen. De Spaansche regeering heeft daarvoor toe stemming verleend. ONLUSTEN IN MADRAS ROME, 18 Sept. (D.N.B.) Te Telicherri in Madras is het, aldus meldt de „Messa- gero", tot anti-Engelsche betoogingen ge komen. De politie greep in. Er ontstonden botsingen, waarbij twee agenten om het leven kwamen en dertien personen ge wond werden. DEELEN VAN DRIELUIK VAN MEMLING GEVONDEN. BRUGGE, 18 Sept. (D. N. B.). De Bel gische kunstkenners Renders en Beyaert hebben twee paneelen herkend als het werk van den Middeleeuwschen Vlaam- schen schilder Hans Memling. Het zijn de buitenkanten der vleugels van een altaar drieluik uit het jaar 1472, voorstellende de boodschap van den engel Gabriel aan Maria. Op de Memling-tentoonstelling van 1939 werden beide paneelen toegeschreven aan leerlingen van Memling. Thans is na nauwkeurige onderzoekingen de echtheid ondubbelzinnig vastgesteld. De figuren zijn van een drieluik afgezaagd, waarvan het middenstuk zich bevindt in de pinacotheek van Vincenza. De beide binnenkanten der vleugels maken deel uit van de kunstver zameling van Pierpont Morgan te New- York. ALPHEN a. d. RIJN, 18 September. Paardenmarkt. Op de heden alhier gehou den j aarlijksche paardenmarkt werden aan gevoerd: 159 paarden. Prijzen voor werk paarden 300550, hitten 200350, veu lens 140240, luxe paarden 450700, Handel tamelijk levendig. VOORSCHOTEN, 17 Sept. Vrije veiling. Eieren 6.006.60 per 100 stuks, konij nen 2.002.75 per stuk. WOERDEN, 18 Sept. Kaas. Aanvoer 338 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 3940, 2e kwal. 38 en zwaardere tot 40.50 per 50 kg. Handel matig. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 18 SEPTEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.91—44.90 Zuerich 42.84—42.92 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 42.80—42.96

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3