DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een uiteenzetting over de vleeschdistributie ARRIVEERT VRIJDAG - 7 UUR Momentje Accountantskantoor A. KETTENIS Bommen op Nederland DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9748 3)<z Ceid^eheSoii^cmt Bureaux Papengracht 22. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Meevoelen met de kerk In een zijner pittige artikeltjes dat in het laatst-verschenen nummer van „De Ka tholieke Illustratie" schrijft de eerw. heer Henri de Greeve over het „sentire cum Ec clesia", het „meevoelen met de Kerk". Hij maakt dan o.m. deze opmerking: Men zou nooit gerust wonen of blij ven wonen naast een pestlijder of cho- lerapatiënt. Men zou de politie, den geneeskundigen dienst waarschuwen, omdat de geheele straat of wijk en ten slotte zelfs het heele land bedreigd werd. Men zou dit kunnen noemen: sentire cum patria meeleven met het land. Maar de interesse ontbreekt, die zich op kan werpen tot een sentire cum Ecclesia, een meeleven met de Kerk, die zich zou uiten in een blijvende on rust, die een in zonde verdoolden bo ven- of onderbuur niet met rust zou laten voor hij bekeerd zou zijn. Moeten velen niet eerlijk bekennen, dat zij liever roddelen kwaadspreken of las teren dan bidden voor anderen; liever werkelijke of vermeende fouten en zonden van geloofsgenooten, priesters of leeken, verder vertellen, dan het leed er van mee voelen, en doen, wat in hun vermogen ligt, om de gevolgen er van te herstellen.... Dezulken begrijpen en beleven weinig of niets van het „sentire cum Ecclesia"! Verder maakt H. de Greeve ook nog in hetzelfde artikeltje deze zeer actueele opmerking: Wat hebben wij ons vroeger overge geven aan politieke onrustigheid als 't er om ging, op politiek gebied iets te krijgen of af te schaffen. Waarom zou den wij op geestelijk terrein niet den zelfden ijver vertoonen om wat goed, en dezelfde schreiende teleurstelling om wat slecht is. Inderdaad. De ware ijver kan gekort wiekt worden in zijn redelijke verlangens, zijn vurige begeerten, maar ten slotte n i e t in zijn activiteit, want hij vindt telkens weer andere middelen, om voor ziehzelf iets g o e ds te verwerven en tot een persoonlijk bezit te maken, en anderen iets goeds mede te deelen, waardoor zij rijker worden. En de mensch kan dan tot de ervaring komen, dat zijn tweede ijver beter, nóg be ter is, vruchtbaarder en doeltreffender, dan zijn eerste...., dat zijn tweede ijver die per is doortrokken van en inniger beleeft het „sentire cum Ecclesia", het „meevoelen met de Kerk". De wezenlijke belangen van de Kerk moet ieder Katholiek beschouwen in de volste realiteit van het leven als zijn eigen belangrijkste belangen.... Wij besluiten met het slot van een beschouwing van mr. A. baron van Wijn bergen in de „Utrechtsche Courant" van gisteravond: „Heusch, de Christusbelijders hebben op heden een zware, uiterst verant woordelijke taak. Zij hebben tot taak Christus voor het volk te bewaren,, en zoo mede te behouden het nationaal Nederlandsch volkskarakter. Dan is er volkseenheid, volkseenheid, ge grondvest in Christus en het Evangelie. Dan zal de autoritaire Staat, die ver wacht gaat worden, zijn een Christelijke Staat. En slechts deze zal ons volk in geeste lijk en stoffelijk opzicht ten zegen kun nen zijn." De vleesch-prijzen Rundvleescb Biefstuk i Haas Rosbief Rollade (lende) Gewone rollade Ribstuk Riblappen Contrafilet Braadvleezen (lappen) Magere lappen (lappen) Doorregen lappen (lappen) Klapstuk Gehaktpoulet Rauw rundvet ct. p. kg. 130—230 130—230 120—200 100—170 90—150 100—170 90—150 130—200 80—140 80—140 80—140 80—140 70—120 100—140 Kalfsvleesch, ander dan nuchter kalfsvleesch. Oesters en schnitzels Fricandeau Rollade Coteletten Lappen Poulet en gehakt Rauw kalfsvet Nuchter kalfsvleesch 180—280 140—240 130—210 120—200 130—210 100—180 100—160 80—140 Hoe de distributie loopen zal Den eersten tijd zijn moeilijkheden niet uitgesloten Wat men op vleeschkaarten kan krijgen In een te 's-Gravenhage gehouden pers conferentie heeft de directeur-generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes een nadere uiteenzetting gegeven van de in werking getreden vleesch distributie. De distributie van vleesch zoo zeide hij is de moeilijkste van alle distributie maatregelen, die wij zullen hebben te tref fen. Wil de slager vleesch verkoopen/ dan moet hij eerst een koe hebben, en, wan neer men een vleeschdistributie wil in richten, dan moet men eerst koeien hebben. Wat heeft men aan bonnen, als daarop niets te krijgen is? Practisch is iedere Nederlander tot nu toe in staat geweest de bonnen voor de verschillende artikelen te honoreeren. Dit zal thans "niet zoo makke lijk gaan. Wij moeten ervoor zorgen, dat de slager rundvleesch en varkensvleesch krijgt. Bovendien moeten wij de prijzen in de hand houden en er dus voor zorgen, dat de producenten een behoorlijken prijs ontvangen en het publiek rechtvaardige maar geen exorbitant hooge prijzen be taalt. Het vee moet langs bepaalde kanalen en bepaalde wegen ter beschikking Van den cocnsument komen en hier moet dus behalve de distributie een volkomen orde ning van de markt in elkaar gezet worden. Tot op zekere hoogte hadden wij deze orde ning op het gebied van de varkens, maar niet op het gebied van rundvee. Deze orde ning is nu aldus gevonden, dat alle runde ren zullen worden verkocht via de mark ten. De boeren of handelen kunnen op deze markten him dieren aanvoeren, nadat zij deze aan de veehouderijcentrale hebben op gegeven. Op deze markten zal het vee ge schat worden door een commissie, die vol komen onpartig is. Deze commissie be staat uit drie groepsvertegenwoordigers, n.l. van de veehouders, van de slagers en van de veehandelaren. Zij klassificeert elk stuk vee en geeft dit tenslotte over aan een slagerscommissie, welke voor de vér- deeling onder de slagers zorg draagt. Spr. hoopt, dat de zaak op deze wijze zal loo pen. Men moet zich echter niet voorstel len zoo zeide de heer Louwes dat alles van den eersten dag zonder kleerscheuren zal verloopen, uiteindelijk moet alles ech ter terecht komen en dan is het verder een kwestie van organisatie. Op 50 markten zullen de varkens en rundvee ter beschik king worden gesteld. Er is een gevaar en dat is het clandestien slachten. Wanneer op een gegeven oogen- blik varkens of rundvee buiten de rege ling om geslacht kunnen worden, dan ont staat er een lek, waaraan niets is te doen. Met alle mogelijke middelen echter zal dit verhinderd worden. Voor een behoorlijken prijs aan de producenten zal worden zorg gedragen, maar overtreders zullen streng worden gestraft. Huisslachting van rund vee zal niet worden toegestaan. Huisslach ting van varkens wel, maar niet onbeperkt. De boer, die zelf een varken gemest heeft, kan vergunning krijgen het dier te slach ten en het varken mag hij dan houden. Hij is echter gelijk alle andere Nederlanders verplicht mee te doen in de distributie, maar hij krijgt iets meer, n.l. 11/2 maal zooveel. Zelfslachtende varkenshouders moeten uiteraard aan verschillende voor waarden voldoen. Hoe onaangenaam distributiemaatregelen ook mogen zijn zoo besloot de heer Lou wes we doen het niet voor ons plezier. Wij moeten er voor zorgen, dat onze be volking van bijna 9 millioen zielen wordt voorzien van het noodige. Wellicht zal de distributie in het begin niet zoo vlot ver loopen. Ook zal het wel eens kunnen voor komen, dat er heelemaal geen vleesch is. Spr. heeft echter alle hoop, dat het na eenige weken naar wensch zal gaan en dan is het ideaal: een eenheidsworst te vermijden, bereikt. De heer de Hoo, hoofd van het Centraal distributiekantoor, deelde mede, dat de vleeschkaarten, die thans uitgereikt wor den, bestaan uit 5 genummerde bonnen per week: 4 dragen het opschrift „vleesch" en 1 het opschrift „vleeschwaren". Op de vier eerstgenoemde bonnen kan vier ons vleesch met been gekocht worden. Op de vijfde bon kan alleen vleeschwaren ge kocht worden. Echter mogen de vier „vleeschbonnen" ook voor vleeschwaren gebruikt worden. Hieronder valt ook worst en rookworst. Rauw vet kan in de toe komst ook alleen met de vleeschbonnen ge kocht worden. Het uitreiken van de vleeschkaarten gaat op dezelfde wijze als dat van de brood kaarten. Kinderen beneden 4 jaar krijgen een halven vleesohkaart, personen, die zwaren arbeid verrichten, anderhalven vleeschkaart en menschen, die zeer zwaren arbeid verrichten, hébben recht op twee heele en een halve kaart. De normen zijn gelijk die by brood en vet. Café's en restaurants ontvangen tot 1 October a.s. 50 van het ge bruik van vleesch en vleeschwaren in dezelfde periode van het vorige jaar. Landwirtschaftsrat dr. Schönbeck wees er tenslotte op, dat er naar is gestreefd de beperkingen niet rigoureuzer door te voe ren dan in Duitsdhland. In Nederland is men echter gewend vleesch zonder been te koopen en in dit op zicht dus, zal men zich moeten aanpassen. De bon voor vleeschwaren is speciaal daar om uitgegeven om eenige belangrijke vleeschwaren fabrieken in stand te hou den, terwijl tevens de omstandigheid, dat zekere deelen van het dier, zooals de in gewanden enz. bij de vleeschwarenfabri- katie kunnen worden verwerkt, een rol hebben gespeeld. Ook ligt het in de bedoe ling van de goedkoopere worstsoorten, zoo als bloedworst en leverworst, waarin wei nig vleesch wordt verwerkt, grootere hoe veelheden beschikbaar te stellen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BEROEP OP A.-R. EN C.-H. De Volkskrant vraagt, of de leiders van anti-revolutionnairen en christelijk-his- torischen nog in hun afzondering volharden, nu er zooveel op het spel staat en het ge vaar toeneemt dat zonder en tegen hen een beslissing zal worden genomen. Natuurlijk meenen zij en blijven zij mee- nen, dat zij hun isolement moeten besten digen omdat zfj een nieuw Nederland, een nieuwen geest niet kunnen aanvaarden, dan kunnen zij niet anders handelen: niemand mag in zijn geweten worden aangetast. Maar zijn ook zij niet te vinden voor een samenspreking en gedachtenwisseling over de brandende vragen, die over de naaste toekomst van ons land zullen beslis sen? Er staat te veel op het spel dan dat iets zou mogen worden verzuimd wat tot ver heldering, misschien toenadering zou kun nen strekken. Het lot van ons land zelf staat op het spel. De oude koers heeft afgedaan; vastbera den en uit overtuiging moet een nieuwe worden gevolgd. En bij het volgen van dien koers, onaf wijsbaar en onafwendbaar, is het beter ac tief dan passief te zijn. Thans kan men nog den koers mee hel pen bepalen; straks een korte straks zal het te laat zijn. Dat te laat moge dan wie het vaderland liefhebben niet nopen tot een zelfbeschul diging, die van verzuim. De jaarbeurs te Keulen BEZOEK VAN RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYSS-INQUART De opening van de Keulsche jaarbeurs werd bijgewoond door den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich de generaal-commissarissen dr. Fischböck en Schmidt bevonden. In zijn begroetingsrede heette gouw- leuder Groke den rijkscommissaris alsook den staatssecretaris van het rijksministerie voor economie dr. Landfried welkom. Hij gaf uitdrukking aan zijn bijzondere vreug de, dat hij na een uitnoodiging van den rijkscommissaris tot een bezoek aan Ne derland zoo spoedig den rijkscommissaris in de gouwhoofdstad begroeten mocht. Gouwleider Gröke legde in het bijzon der nadruk op de verdiensten van rijks commissaris Seyss-Inquart bij de schep ping van het groot-Duitsche rijk en ten aanzien van de problemen, die hij thans in Nederland oplost. De rijkscommissaris zegde in zijn beant woording hartelijk dank voor de uitnoodi ging en voor de begroeting. Hij sprak uit, dat hij zich gelukking prees in de Hanse- stad Keulen te zijn. Hij bewonderde de trotsohe, vertrouwensvolle houding dezer stad in deze dagen der jaarbeurs, een hou ding, die hier bijzonder beteekenis kreeg door het feit, dat ze eerst enkele maanden geleden nog in het operatiegebied der Duit- sche weermacht lag. Heden bood deze stad een beeld, van vreedzamen arbeid. Het ware ondenkbaar, dat in het eens zoo mach tige Engeland in deze dagen zulk een jaar beurs van den vrede zou kunnen worden Verbod van prijsopdrijving. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, brengt het volgende ter algemeene kennis. 1. In een aantal gevallen is geconstateerd, dat, in strijd met de bepalingen van de van de prijzenibeschikking 1940 no. 1, prijzen zonder toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei j.L golden. In verband hiermede is thans aan de met de controle belaste instanties opgedragen de controle op de naleving dezer bepalingen aanzienlijk te versoherpen; bij constatee- rinig van overtredingen zal krachtig wor den ingegrepen. 2. Een van de vormen, waarin o.a. prijs opdrijving voorkomt, is deze, dat sommige fabrikanten en groothandelaren trachten hun winstmarge ten koste van de grossier- derij en den detail-handel te vergrooten. Ten einde alle misverstand op dit punt weg te nemen, wordt er hierbij uitdrukke lijk op gewezen, dat een dergelijke handels wijze als overtreding van de prijzenbe- schikking 1940 no. 1 is aan te merken. Voorzoover 'het voorts mocht voorkomen, dat men door ongemotiveerde uitschakeling van den tusschenhandel een hoogeie op brengst tracht te verkrijgen, zal zoo noo- dig tot in 'bezitneming en ter .beschikking stelling van goederen krachtens art 6 van de prijsopdrij vings- en hamsterwet worden overgegaan. 3. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, dat ook de kooper onder de straf bepalingen van de prijsopdrijvings- en hamsterwet valt. Daarom wordt er nog maals uitdrukkelijk de aandacht op geves tigd, dat de kooper, de huurder of de op drachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de prijsvoorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, verhuurder of als degene, die den dienst verricht, strafbaar is. 4. Indien een prijsverhooging met toe stemming van den secretaris-generaal voornoemd tot stand is gekomen, doch niet uit algemeene bekendmakingen blijkt, zal de leverancier, met uitzondering van den detaillist, steeds op zijn prijscouranten, of ferten of verkoopsfacturen datum en num mer van den brief, waarbij de toestemming werd verleend, moeten vermelden. Gros siers, verwerkers en andere afnemers kun nen zich dus steeds, indien hun een prijs verhooging in rekening wordt gebracht, van de rechtmatigheid der veihooging overtuigen. 5. Tenslotte wordt volledigheidshalve nog eens herhaald, dat, indien prijsveihoo- gingen onvermijdelijk moeten worden ge acht, belanghebbenden zich met een ver zoek benevens een gedocumenteerde toe lichting, waaronder een uitgewerkte kost- prijscaloulatie, tot de volgende instanties kunnen wenden: A. De verschillende rijksbureau voor de nijverheid: Voor de industrieele grondstoffen, half- fabrikanten en eindproducten, voorzoover betreft producenten- en groothandelsprij- zen; B. Voor rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd: Voor Landbouw-, veeteelt- en vissche- rjjproducten en gefabriceerde voedings middelen, voor zoover betreft producenten en groothandelsprijzen; C. De afdeeling middenstand van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart: Voor de detailprijzen, voorzoover de ver hooging niet reeds op grond van de^„de- tailprij zenbeschikking" toelaatbaar is. Indien twijfel mocht bestaan omtrent de verdeeling van de goederen over de ver schillende rijksbureaux voor de nijverheid en het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd, zoo wordt verwezen naar de desbetreffende overzichten, welke als bijlagen van het weekblad „Economi sche Voorlichting" van 23 Augustus 1940, no. 34 (overzicht naar rijksbureaux) en 30 Augustus 1940, no. 35 (alfabetische lijst van goederen) zijn verschenen en welke bij den Economischen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24 te 's-Gravenhage, tegen be taling van een 'bedrag van 25 cents per exemplaar kunnen worden aangevraagd. geopend. Dit feit was een onderpand voor den opmarsch des vredes, welke het Duit- sche volk onder leiding, van Adolf Hitler te zamen met het Italië van den Duce be gonnen is. Wij allen zijn volgelingen van den grootsten Duitscher, den Führer, wiens instrumenten wij zijn. EEN PAAR KLOMPEN. Ik las dezer dagen een geboorte aankondiging in een der bladen. Zij was van een echtpaar Klomp genaamd, dat met vreugde mededeelde, dat hun geboren werd: een paar klompjes. Die twee klompjes waren twee welgescha pen zonen en men kan zich dus de vreugde dezer ouders indenken. Trouwens een paar klompen kan te pas komen in een tijd, waarin men met bewijzen op tafel moet komen om een bon te kunnen bemachtigen, waarop men een paar nieuwe schoenen zal mo gen koopen. Had de het echtpaar Schoen geheeten, dan had het er zich nog op kunnen beroemen een paar schoentjes zonder bon te hebben be machtigd. Of ook dat zou verboden moeten zijn! Maar mocht deze wijze om uiting te geven aan zijn vreugde over de ge boorte van een tweeling navolging vin den, dan waarschuw ik toch bij voor baat alle ouders die bijvoorbeeld Oor of van der Voet heeten. Familie en ken nissen zouden bij zulk een aankondi ging slechts medelijden met hen heb ben. Anders zou het zijn in dezen tijd van boterschaarschte met de familie van der Kluit. Intusschen is in deze donkere tijden de' klaarblijkelijke vreugde van het groote paar klompen over het kleine paar klompjes verheu gend. Zoodat wij hun van harte toewen- schen, dat de kleine klompjes licht en vreugde moge brengen in hun huis. Breestraat 19, Leiden - Tel. 25800 BOMMEN OP VEERE. EEN DOODE. Gistermiddag heeft een Engelsch vlieg tuig twee bommen geworpen op Veere, waardoor een huis zwaar werd beschadigd en eenige anderen lichtere schade oplie pen. Een burger is bij dezen aanval gedood en een zwaar gewond, terwijl een aantal per sonen licht werd gekwetst. De zwaarge wonde is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. BOMMEN OP GOEREE. Gisteren nacht zijn nabij de gemeente Ouddorp op het eiland Goeree een aantal bommen in de duinen terecht gekomen. Aan enkele boerderijen in de omgeving werd schade aangericht. EERSTE KINDERTREIN UIT DE OSTMARK TERUG. Het A. N. P. meldt. Gisteravond is de eerste trein met kinderen, welke door de zorgen van de kinderaktion eenige maan den in de Ostmark hebben doorgebracht, teruggekeerd. Omstreeks halftien arriveer de de trein op het station D. P. te Rotter dam. In dezenn trein zaten ongeveer 800 kinderen, waarvan een honderdtal te Rot terdam thuishoorden. De overige kinderen waren afkomstig uit verschillende plaatsen in Zuid- en Noord-Holland, Zeeland, Bra bant en Limburg. Gisteravond konden deze kinderen him woonplaatsen niet meer bereiken. De spoor wegen hebben evenwel gezorgd, dat een verwarmde trein klaar stond, waarin de kinderen, den nacht konden doorbrengen. Na het binnenkomen Van den trein werden de kinderen door den heer Hackert van de kinderaktion uit Den Haag en de heeren Mens en van der Waals uit Rotterdam overgebracht naar den slaaptrein. Een klein gedeelte kon nog een aanslui ting in de richting 's Gravenhage en Lei den halen. In den trein hebben de kinde ren nog gegeten, zoodat geen vrees voor hongerige magen bestond en in den ochtend stond een ontbijt voor hen gereed, voor zij de reis naar hun woonplaatsen voortzet ten. Men zag bij de kinderen niets dan ver heugde, gezonde en gebruinde gezichtjes, terwijl men tallooze opgetogen verhalen te hooren kreeg. Woensdag a.s. komt de tweede trein met kinderen uit de Ostmark terug, daarna zullen de treinen om den anderen dag aankomen, de laatste op 30 September. Ook de Nederlandsche journalisten, welke in de afgeloópen week een bezoek aan de Ostmark hebben gebracht, zijn terugge keerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1