OMGEVING RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ST. RAPHAëL. A.s. Zondag zal in de Parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan den Heerensingel te 11.45 uur een H. Mis wor den opgedragen voor de zielerust van het overleden lid J. J. Polak. De leden worden verzocht in deze H. Mis tegenwoordig te zijn, doch in een der vroege H. Missen ter H. Tafel te gaan. Voor het examen van meester-horloge- imaker slaagde aan de Rijksvakschool te Schoonhoven de heer W. H. v. d. Jacht, alhier. !De St.Crt. no. 178 bevat de akten der gewijzigde statuten van de Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen v/h. L. E. Nieuwenhuizen, alhier. UIT LEIDEN VERTROKKEN: F. C. T. Adèr, Wassenaar, Waalsdorper- laan 8. N. Amersfoort, Apeldoorn, O. Beekbergerw. 270. J. L. Andreae, Dordt, Dulbbeldamschew. 200. M. Aniba, Eindhoven, Tuinstraat 13. Wed. T. Kroon-Arnold, Brouwershaven, Haven B 3-0. C. J. M. Baan, Noordwijik, Zwarte- weg 20. A. C. Baars, Den Haag, v. Aers- senstraat 270. H. F. Begemann, Wasse naar, Bloemcaimplaan 58. M. H. G. de Bont, Den Haag, Burg. Hovlaan. M. Bquter, Amsterdam, Buikslotermeerdijk 5. J. A. Braakman, Woerden, Groenendaal- straat 6. Wed. M. A. v. d. Poel-Brem- aner, Oegstgeest, Rhij mgeesterstraatweg 40. M. J. v. Buuren, Franeker, 't Noord N Z 42. H. L. Buijn, Heemstede, Binnen weg 93. A. G. X. Garel, Oosterbeek, v. Limb. Stirumw. 12. A. Cornelius, Den Haag, Hc-utrustlaan 36. W. Corts, Den Haag, Gr. Hertoginnelaan 2. E. H. J. Cunaeus, Amsterdam, Plant Kerklaan 67 I. W. Daniels, Den Haag, Boomkruiiper- laan 5. M. Djalal, Oegstgeest, Juffer- mansstraat 10. J. Dompeling en Fam., Voorschoten, W. de Zwijgerlaan 43. L. Dunikhorst, Den Haag, Tolweg 2. G. J. H. Ebbinge Wulbben, Den Haag, Ahorn straat 65. G. M. Faber, Zaandam, Frans Halsstraat 56. T. Gaastra, Amsterdam, Brahrnsstraat 8 II. A. L. Goedhart, Den Haag, v. Drenkwaerstraat 11. A. Groe- neveld en Fam., Oudorp NH., Kievietstr. 27. M. J. P. D. Baron v. ,Harinxma thoe Slooten, Wassenaar, Schouwweg 39. E. de Heer, de Bilt Utrecht, Nieuwstraat 110. A. W. H. v. Herk en Fam., Amsterdam, v. d. Waalsstraat 37 bov. C. v. d. Hey- den en Fam., Den Haag, Rijs wij kscheweig 42 I. J. J. v. Hille, Wassenaar, v. Oldenb. •weg 27. J. C. M. v. d. Horst, Waalwijk, huishoudschool. W. Th. v. d. Horst en Fam., Katwijk, Parklaan 3 bov. L. O. Iken, Den Haag, Ant Duyckstraat 142. J. v. Iterson, Fijnaart, Molenstraat A 150. A. J. Jansen, Middelharnis, Burg. iMijslaain C 93. P. d-e Jong, Noordgouwe, „Landlust". Wed. M. Noest-Jonker, Apeldoorn, KI. Paradijs 36. C. W. Juf fermans, Haelen, Kom 76. J. E. P. Ka- tkebeeike, Kloetinge, Patijnweg B 184. G. A. de Kater, Brouwershaven, N. Z. Ha ven A 50. E. v. Katwijk, Arnhem, Vel- perw. 59. L. J. J. Klaaijsen, Aardenburg, Markt 23. A. G. Klok, Landsmeer, Zuid einde 324. W. Kobossen, Venlo, Anto- niusstraat 80. H. J. Koch en Fam., Den Haag, W. de Zwijgerlaan 28. J. S. Kor- teweig, Heenvliet, Wieldijh 122. J. L. M. Kreffer, 's-Heerenhoek, Werrileuih 22c. M. Kremer, Smilde, C 137138. P. W. Kroes, 's-Bosch, Muntelplein 30. A. J. Kruit, Asd, Hoofdw 491 III. A. Krull, Den Haag, Stadhouderspl. 43. N. Kwes- tro, Oostqrland, Kerkstraat 129. C. L. M. Lambrechtsen, Heemstede, J. v. Ruys- daellaan 1. A. C. Lammers, Opsterland, Beetsterzwaag 113. A. O. Leöeboer, de Bilt, Utrecht, Vermeerpl. 5. H. Laroij, ÏDen Haag, P. v. Troostwijkstraat 177. P. de Leeuw, Dordt, Sluisweg 14. J. v. •d. Linden, Delft, Vermeerstraat 14. W. G. v. d. Linden, Voorhout, LeidsChevaarr 2. P. Lodewijiks, Warmond, B 172. J. P. S. Lucardie, Utrecht, Oudegracht 347. L. J. v. d. Meel, Amsterdam, Pr. Hendrik kade 189. H. Mees, Zeist, Dennenweg 2. B. J. M. v. Meurs, Nieuwkoop, Dorps straat 199a. G. A. A. Middelberg, Oegstgeest, Wilhelm in aparik 33. J. A. L. Molenkamp, Voorhout, Boerihaavestraat 16. A. L. C. Muller, Den Haag, Benoordenh. weg 227. H. Olthoff, Utrecht, Croeselaan 393bis. C. M. Ouwerkerk, Den Helder, Reigerstraat E. Overduin, Baarn, Ama- lialaan 13. D. P. Paulusse, Enschede, Bilderdijkstraat 6. J. W. Perdeck, De venter, Sylvanusstraat 7. M. Th. H. Pe- relaer, Mook ca, B 84. W. Plasmeijer en Fam., Zoeterwoude, Vlietweg E 22. J. J. G. Poell, Deventer, St. Jurrienstraat 8 G. Di Pol, Cavasso Nuovo It. J. H. T. du Pon en Fam. Reeuwijk, 's-Gravendam- scheweg E 136. A. Postmus, Oegstgeest, Laan van Oud Poelgeest 2. G. Pot, Delft Oostsingel 180. L. W. Reeuwijk, Den Haag, Boekhorststraat 22a. R. C. Re- nes en Fam., Roosendaal ca N.B. Dr. Lem- mensstraat 26. J. P. Hogenboom-v. Schagen, Rijnzaterwoude, Heerenweg 117. M. Schoeman, Naarden, Rembrandtlaan 55b. M, Sjardijn, Voorschoten, Leidsche weg 193. K. R. D. Smit, Rotterdam, Cl. de Vrieselaan 27. G. C. Spek, Arnhem, 2e Spijkerdw.straat 16. H. Stouten, Arn hem, 2e Spijkerdwarsstraat 16. G. J. v. d. Top, Nijmegen, Sionsweg 2. J. Trouw, Geervliet, Visscherszijde A 41. A. P. M. Rijks en-Vellekoop, Nieuwerkerk a. .d IJs- sel, Kerklaan 44. M. Verschoor, Voor burg, Oosteinde 19. C. Verweij en Fam., Voorschoten, W. de Zwijgerlaan 43. W. M. G. Vierveijzer, Smilde, C 137138. J. M. Visser, Voorburg, Laan van Oosten burg 39. W. G. J. v. d. Vliet, Gent Gld. NH Pastorie. G. H. Wegerif, Den Haag, L. Voorhout 62. L. M. F. v. d. Willigen, Amsterdam, Jac Obrechtstraat 64 III. J. Woensdregt* Warmond A 18a. Wu C'hiih Tsemg, Amsterdam, Gelderschek 79. M. Wijkstra en Fam, Harlingen Spin huisstraat 7. ZILK ..Voetbalver. „Van Nispen". Gisteren avond hield de voetbalver. „Van Nispen" een ledenvergadering in het parochiehuis alhier. Ruim kwart over acht opende de voorzitter, de heer Lips, de vergadering en heette alle aanwezigen, vooral den nieuwen adviseur kapelaan van Dijk, hartelijk wel kom. Na het openingswoord van den voorzit ter las de secretaris, de heer F. W. v. d. Ploeg, de notulen voor en bracht vervol gens verslag uit van de laatste D.H.V.B.- vergadering. Bij het volgend punt van de agenda stel de het bestuur voor de heeren M. A. v. d. Berg, J. van Elk, C. van Maris en L. van Maris tot eereleden te benoemen. Dit voor stel werd met algemeene stemmen aange nomen. Vervolgens werd besloten een elftalcom missie te benoemen. Als zoodanig zullen worden aangezocht de heeren J. van Elk, C van Haaster en C. van Maris. Voorgesteld werd de entree-prijzen te verlagen tot het volgend tarief. Voor wed strijden van het eerste elftal zal de toe gangsprijs voor volwassenen 15 ct., voor werkloozen 10 ct en voor schoolgaande kin deren 5 ct. bedragen. Voor wedstrijden van het tweede elftal wordt een entree van 5 ct. geheven. Vervolgens werd het vraagstuk der ter reinwerkzaamheden breedvoerig besproken. Op voorstel van het bestuur werd besloten een rouleerend rooster te maken voor ver deeling der verschillende werkzaamheden onder de leden. Hierdoor krijgt ieder zijn beurt en kunnen veel onaangenaamheden vermeden worden. Eveneens werd besloten een propaganda- actie op touw te zetten voor het verwerven van donateurs. Men hoopte met deze actie succes te hebben daar dit punt van het grootste belang is voor het blijven voortbe staan van de vereeniging. Bij de bestuursmededelingen werden de leden er op gewezen, dat voortaan voetbal schoenen kunnen worden besteld via den secretaris. Staande de vergadering bestelden reeds eenige leden. Na de rondvraag hield de geestelijk advi seur, kapelaan van Dijk, een kleine toe spraak, waarin hij de hoop uitsprak voor de vereeniging een steun te mogen wezen en er het zijne te mogen toe bijdragen van de vereeniging een bloeiende tê maken. Hierna sloot de voorzittel de vergadering met den christel. groet. HAAGSCHE POLITIERECHTER De greep in de toonbanklade. ,,'t Is dom van me geweest", zei het dienstmeisje uit Leiden, dat terecht moest staan terzake verduistering. „U begrijpt het nog niet erg", was de Politierechter van meening. „Het was niet dom, maar slecht". Het slechte bestond hierin, dat het meis je, uit een winkellade, een bedrag van ruim 20 had weggenomen, toen de winkelier even iets moest gaan halen uit een kamer achter den winkel gelegen. Het ingewonnen rapport luidde gunstig, hetgeen voor den Officier aanleiding was om voor ditmaal een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden te eischen. Ook de Politierechter wilde haar nog een kans geven, zoodat het vonnis conform de zen eisch werd. Na de bierfuif. Een stucadoor uit Leiden had na af loop van een week van drukken werkzaam heden dorst gekregen. Hij was deze kwaal gaan genezen in een cafétje, met als genees middel groote glazen bier. Het middel was erger dan de kwaal gebleken, want hij was, wat men noemt danig vervelend ge worden. Men had eerst geprobeerd hem met een zoet lijntje naar de deur te loodsen, waarbij de kastelein als loods fungeerde. Een en ander was.niet volgens het ge maakte plan verloopen, omdat de stuca door het noodig oordeelde nog eenigen tijd te blijven. Een mede-bierdrinker, alias toonbankbewoner, had de behulpzame hand willen bieden. Zijn hulpvaardigheid was hem te staan gekomen op een duivenei-ach- tig knobbeltje op zijn achterhoofd, daar gekomen door de onzachte aanraking met een ledige flesch. Tenslotte was het met vereende krach ten gelukte den wederspannige via de deur op het plaveisel te deponeeren. Thans had hij zich te verantwoorden we gens mishandeling. Hij beriep zich op zijn dronkenschap en het daaraan vastzittende gebrek van her inneringsvermogen. Geen excuus, vond de Officier zulk een verdediging, en eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen. „Een beetje veel", vond verdachte. „Dan drinkt u maar eens een poosje geen bier", oordeelde de Politierechter en het bleef 25 subs. 25 dagen. Agenda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 7 Septe mb e r 20 uur tot Zater dag 14 September 8 uur waar genomen door de apotheken: D. C. Kok, Ra penburg 3, tel. 24807; ,,Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Binnenland HET FOTOGRAFEEREN EN FILMEN VAN INRICHTINGEN, MATERIAAL EN LEDEN VAN DE DU1TSCHE WEERMACHT Er wordt nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat het voor personen, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, ver boden is fotografieën of films te maken van inrichtingen en materiaal, alsmede van leden der Duitsche weermacht, tenzij men in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland afge geven vergunningsbewijs. Personenopna- men van leden der Duitsche weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet getroffen. LANDELIJKE VAKBOND PENSION- BEDRIJF De Nederlandsche Middenstandsbond schrijft ons: Een dezer dagen is te 's-Gravenhage onder leiding van den Nederlandschen Middenstandsbond en in tegenwoordigheid van den directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pension- bedrijf (Rijkshorecaf) een bijeenkomst ge houden van beroepspensionhouders uit ver schillende deelen van het land. Hierbij waren tegenwoordig afgevaardigden van den Nederlandschen Bond van Beroeps pensionhouders te Amsterdam, van „Ho- cares" te Enschede, van de Nederlandsche Vereeniging van Beroepspensionhouders te Hilversum en van den Bond van Utrecht- sche Pensionhouders te Utrecht, alsmede enkele ongeorganiseerden. Eenstemmig is besloten tot oprichting van één landelijken vakbond van pension houders. In een op korten termijn nader te hou den bijeenkomst zullen statuten en huis houdelijke reglement van den nieuw op te richten vakbond definitief worden vast gesteld. DRONKEN IN DE KLAS. Jongens, die bier hadden gedronken. Voor een wel zeer merkwaardig geval is gistermiddag de hulp van de Utrechtsche politie ingeroepen. Het was het schoolhoofd van een lagere school die per telefoon om assistentie verzocht. Toen de dienaar van Hermandad ter plaatse verscheen, vertelde de hoofdonderwijzer wat er dien middag was gebeurd. Terwijl de lessen in alle rust wa ren begonnen, kwam een onderwijzer uit de vierde klasse bij het schoolhoofd met de mededeeling, dat twee zijner leerlingen, t.w. een jongen van tien en een van elf jaar, zich zoo zonderling gedroegen, dat hij ev zelfs na een ernstige ondervraging, niet uit wijs kon worden. Samen gingen het schoolhoofd en de onderwijzer naar de al leen gelaten klas terug en al spoedig wer den de heeren gewaar, dat er in het leslo kaal een eigenaardige lucht hing, welke bij nader onderzoek die van alcohol bleek te zijn en o schrik, weldra kwam vast te staan, dat de jongens in dronken toestand in de bank zaten. Na strenge ondervraging kwam het hooge woord er uit: de knaapjes had den uit een kelder aan de Oude Gracht fleschjes bier gestolen en ieder een heel fleschje leeg gedronken. Op school onder vonden zij al spoedig de slechte gevolgen van hun kwajongensstreek. De politie-agent heeft op last van. het schoolhoofd de jongens „ter ontnuchtering" naar hel ouderlijk huis overgebracht en hen verder aan de zorgen van hun resp. moe ders overgelaten. VAN KAAS TOT RIJWIELEN. Eenige dagen geleden heeft de politie van het bureau Adelaarsweg te Amster dam, een 16-jarige jongen op heeterdaad betrapt toen hij vijf kaasjes van een vracht auto trachtte mede te nemen. Bij een huis- zoekr«r vond de politie een groote hoe- veelht\i rijwielonderdeelen, waarvan de jongen echter verklaarde niets te weten. Thans heeft men zijn vader aangehouden en voorloopig opgesloten in het bureau Adelaarsweg, wegens medeplichtigheid. Buitenland DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 13 Sept. (D. N. B Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 37.600 brt.tot zinken gebracht, waaronder een schip van 7000 brt. waarvan reeds melding gemaakt is. Aan de Britsche vliegtuigen, die des nacht Noord- en West-Duitschland zijn binnengevlogen, gelukte het niet hun doe len te bereiken. Enkele bommen, welke op woonwijken en op een dorp werden uitge worpen, richtten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkennings vluchten boven Zuid-Engeland werden bommen op fabrieken in Londen, Bexhill, Brighton, Banbury en andere plaatsen ge worpen. Ten Zuid-Westen van het eiland Man gelukte het een koopvaardijschip van 8000 brt. ernstig te beschadigen. In den nacht van 12 op 13 September be stookten gevechtsvliegtuigen de havens en dokken van Londen en Liverpool opnieuw met bommen en verwekten nieuwe bran den en ontploffingen. Britsche havens wer den wederom door mijnen afgesloten. Een NIEUWE ENGELSCHE STRUD- METHODEN. De Engelschen, die het met het Volken recht van het begin van den oorlog niet nauw genomen hebben, vele neutrale regeeringen zagen zich reeds bij den aan vang van den oorlog gedwongen te protes teeren tegen de Engelsche opvattingen van het zeerecht hebben nu iets nieuws uit gevonden, dat in de lijn ligt van den blok- kadekrijg tegen de burgerbevolking. Reeds de nachtelijke vluchten der R. A, F. brach ten als noodzakelijk gevolg mede, dat tal van burgers het slachtoffer van de daarbij gepleegde bomaanvallen moesten worden. De thans echter uitgevonden methode kan uit haar aard geen enkel effect hebben op militaire doelen en is dan ook kennelijk ge richt tegen den landbouw, d.i. tegen de le vensmiddelenvoorziening van de burgerbe volking. De door de Engelsche vliegers den laatsten tijd uitgeworpen celluloid- plaatjes met phosphorpreparaat, welke door de inwerking van lucht en zon ont branden, zijn niet in staat voorwerpen van beton of ijzer of andere stevige construc ties in brand te steken, doch zijn bedoeld om den te velde staanden oogst en licht brandbare boerderijen te vernielen. Ook de Nederlandsche boerenbevolking moet zeer voorzichtig zijn, want ook hier te lande zijn in de laatste dagen dergelijke brandplaatjes in vrij aanzienlijke hoeveel heden uitgestrooid en het is alleen aan het regenweer te danken, dat daarvan slechts weinig branden het gevolg zijn geweest. Een beroep wordt gedaan op alle plattelan ders om scherp toe te zien of dergelijke plaatjes worden uitgestrooid en dan ter stond in te grijpen. Naar ons van Duitsche zijde wordt ver zekerd, zijn Engelsche vliegers er toe over gegaan uit vliegtuigen coloradokevers uit te zetten ten einde den aardappeloogst te vernielen. Ook op dit gevaarlijke insect zullen de boeren dus scherp moeten let ten. vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten, een eigen toestel wordt vermist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 September probeerden lichte vijande lijke zeestrijdkrachten de haven van Bou logne te beschieten. De tegenstander werd, zonder eenige schade te hebben aange richt, door het vuur van kustbatteryen ver dreven. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT ERGENS IN ITALIë, 13 September. (Ste- fani). Het 98ste Italiaansche weermachts- bericht luidt als volgt: Een Italiaansche onderzeeër is op zijn ba sis teruggekeerd, na op den Atlantischen Oceaan 18.000 ton Engelsche scheeps- ruimte tot zinken gebracht te hebben, te weten een tankboot van 10.000 ton en een geladen schip van 8000 ton. In Noord-Afrika zette onze luchtmacht overdag en 's nachts haar actie voort tegen de vijandelijke stellingen, concentraties van gemotoriseerde voertuigen en andere militaire objecten in de omgeving van Egypte. Een benzinedepot werd in brand gestoken. Verscheiden gepantserde en be wapende vrachtauto's werden aangevallen en onbruikbaar gemaakt. In Oost-Afrika vielen onze vliegtuigfor maties met succes in de omgeving van den Soedan een kamp en een legerplaats aan en in het gebied El Katule van Kenya vijan delijke autocolonnes van twintig voertui gen. Invallen van vijandelijke vliegtuigen ge schiedden te Massaoea, dat vier maal ge bombardeerd werd en waar een gebouwtje beschadigd werd, te Assab waar een hospi taal verwoest werd evenals de keuken van een zieken verblijf en woningen in het cen trum, waardoor zes personen gedood en en kele Italianen en inboorlingen gewond wer den, alsmede te Asmara en te Goera, waar beperkte schade aangericht werd. De vlieg velden te Dzjimma en Tsjatsjaman werden eveneens gebombardeerd met als gevolg eenige schade en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergescho ten door onze jagers. Twee andere toestel len werden waarschijnlijk neergeschoten. DE AANVALLEN OP ENGELAND. LONDEN, 13 Sept. (D. N. B.). De En gelsche radio heeft vanmorgen medege deeld, dat gisteravond om 8.14 uur weer luchtalarm te Londen gemaakt is. Te Lon den zelf waren geen bommen neergekomen. Wel zijn in den loop van den nacht eenige bommen in het gebied van Londen neer gekomen. Zoo is ten gevolge van het in slaan van een bom een hoofdstraat in een voorstad versperd. In een andere wijk van Londen is een watertoren getroffen. Uit de nieuwsuitzending van de B. B. C. van hedenmorgen blijkt ondubbelzinnig, dat de Britsche censuur sinds den nacht van Woensdag op Donderdag zeer sterk verscherpt is, want sindsdien is het prac- tisch onmogelijk uit de uitzendingen van de Britsche radio bijzonderheden te verne men over de gevechten om Londen, respec tievelijk de te Londen aangerichte schade. Ook vanmorgen deelde de Britsche radio slechts in korte zinnetjes mede, dat er weer luchtalarm in de Britsche hoofdstad gemaakt had moeten worden, dat het lucht afweergeschut echter weer den geheelen nacht geschoten had en de fundamenten van de stad onder het ontzaglijk lawaai dreunden. Nadere bijzonderheden over het verloop der gevechten werden niet bekend gemaakt. LONDEN, 13 Sept. (D. N. B.) De Lon- densche radio meldt hedenmorgen, dat naast den slag boven Londen vannacht ook Duitsche aanvallen zijn ondernomen op het Noord-Westen en op de Midlands. De Midlands hebben den tot dusver langdu- rigsten Duitschen aanval te verduren ge had. Hij heeft verscheidene uren geduurd. LEIDEN. Geboren: Maurits z. van A. v. Nood en E. A. Kriek Johannes Arnoldus z. van J. A. de Does en G. Kuijer Cornelis z. van H. Abspoel en K. M. de Boer. Ondertrouwd: J. G. v. Kooperen jm. 30 j. en A. v. Velde jd. 22 j. J. de Vink jm. 36 j. en E. F. Merinskij gesch. 34 j. Overlede:n N. den Haas z. 4 j. P. H. J. M. Bonnet hsvr. van A. J. C. Onder water 31 j. G. Merjenburg hsvr. van G. Merjenburgh 63 j. Sterk explosieve bommen zijn uitgeworpen. Ook in het Noord-Westen zijn twee bom men geworpen. In den loop van gisteren zijn bommen geworpen op het Noord-Oos ten en het Zuiden. EX-KONING CAROL TE MADRID. MADRID, 13 Sept. (D.N.B.). Ex-koning Carol van Roemenie is op de doorreis naar Lissabon hier aangekomen. MILITAIR BESTUUR IN ZEVENBURGEN BOEDAPEST, 13 Sept. (D.N.B.) In de door de Hongaarsdhe troepen bezette stre ken van Zevenburgen treedt het militaire bestuur in werking. Het is de bedoeling, dat met vermijding van bureaucratische vormen zoo snel mogelijk maatregelen worden genomen om het gebied nieuw le ven in te blazen. Spoorwegen, post. auto bussen en politie hebben den dienst her vat. De hoogste instantie voor het militaire bestuur is de chef van den generalen staf, onder wien drie generaals, drie vertegen woordigers der regeering en een reeks des kundigen staan DE ONTPLOFFING IN DE AMERIKAANSCHE KRUITFABRIEK. NEW YORK, 13 September (DNB). Uit het puin van de door een ontploffing ver woeste Hercules kruitfabriek zijn tot dus ver 29 lijken gehaald. Men neemt aan, dat zich nog twintig dood en onder het puin bevinden. Het opruimingswerk wordt be lemmerd door het dreigende gevaar, dat een voorraad van 250.000 pond nitrogly cerine, welke onder den grond is opgesla gen, zal ontploffen. LEIDEN, 13 Sept. Vee. Aanvoer: 26 stie ren 260340 per stuk schoon gewicht 76 84 cent, handel tamelijk; 84 kalf- en melkkoeien 200370, handel vlug; 515 varekoeien e.a. 110220, handel kalm; 337 vette koeien 240430, schoon ge wicht 74102 cent, handel vlug; 77 gras kalveren 3075, handel tamelijk; 39 vette kalveren 90100, schoon gewicht 120 140, handel vlug; 95 nuchtere slachtkal- veren 820 handel vlug; 400 Vette scha pen 3048, 1165 weideschapen 2034, 500 vette lammeren 1830 per stuk, han del vlug; 13 Zeugen 4075, 118 mestvar- kens 2036, 189 biggen 84, handel zeer matig; 6 paarden 325550, 5 veu lens 150275, 30 bokken of geiten 418 handel vlug. Kaas. Aanvoer 77 partijen waarvan 62 partijen Goudsche kaas le soort 39 40.50 en 15 partijen Leidsche kaas le soort 3033 per 50 kg. Handel vlug. LEEUWARDEN, 13 Sept. Vee. Aanvoer: 116 Enterstieren 85200, 138 Twenter- stieren 200445, 445 vette koeien 140 380 per stuk, 44—86 cent per kg.; 1188 melk- en kalfkoeien 140300, 108 pinken 65180, 4 vette kalveren, 835 graskal veren 40120, 216 nuchtere kalveren 6 16, 328 vette schapen 2240, 290 wei deschapen 1422, 197 lammeren 1022, 37 magere varkens 4050, 165 kleine biggen 712 per stuk, 30 bokken en gei ten, 9 paarden. Totaal aanvoer 4106 stuks. Zuivel geen noteering. F. N. Z.-NOTEERING VOOR FRIESCHE KAASSOORTEN. De F. N. Z.-noteering voor Friesche kaassoorten is heden te Leeuwarden als volgt vastgesteld (in centen per kg.). Goudsche 20 plus f 46, idem 40 plus 61.5, idem volvet 74, Edammer 20 plus 46, idem 40 plus 61.5, broodkaas 40 plus 61.5, Leidsche kaas 20 plus f 48. Stem ming vlug. AARLANDERVEEN, 11 Sept. Eierenvei- ling. Prijzen: kippeneieren 5.706.00 en eendeneieren 5.005.40 per 100 stuks. UITHOORN, 12 Sept. Kaas. Op de kaas markt werden aangevoerd 29 partijen. Prijzen: Goudsche kaas le soort met rijks- merk 3940.50, idem 2e soort f 3738 per 50 kg. Handel kalm/ ZOETERMEER, 12 Sept. Elcrenveiling. Aanvoer 5300 stuks. Prijzen: kippeneieren 6.006.75, henneneieren f 4.15—5.00 ,en eendeneieren 4 per 100 stuks. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 13 SEPTEMBER. Valuta's schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/18 Berlijn 75.28—75.43 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zuerich 42.84—42.92 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 42.80—42.96

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3