BINNENLAND WELKE BONS? Momentje, VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9745 Ste Cclul&cli^Soti/fcci/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11, Rijkssubsidie voor muziek en tooneel Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest van den waarnemend secretaris-gene raal van het departement van O., K. en W., bericht ontvangen, dat het met ingang van 1 Januari 1940 een vast rijkssubsidie van 10.000 per jaar zal ontvangen, waardoor deze instelling in de hij van de door het Rijk gesubsidieerde orkesten is getredeD. Het vaste jaarlijksche rijkssubsidie voor de Haarlemsche Orkestvereeniging is ver hoogd met 2500. Verder is aan alle orkesten bericht, dat het Rijk bereid is in den komenden winter 20 pet. van de salarissen van de orkest leden te garandeeren, mits de besturen zelf, eventueel met steun van de plaatselijke en provinciale overheden, voor de resteerende 80 pet. instaan. Aan de gevestigde tooneelgezelschappen is medegedeeld, dat van rijkswege maat regelen tot bevordering en steun van de Nederlandsche dramatische kunst in over weging zijn. In verband hiermede is hun vanwege het departement van O., K. en W. een aantal vragen gesteld. Bij luchtalarm zoekt men dekking MEN DOE HET OOK ALS HET LUCHTDOELGESCHUT VUURT. Men meldt ons van-officieele zijde: Den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat in plaatsen, waar „lucht alarm" werd gemaakt, het meerendeel der bevolking zich daarvan niets aantrok en dat het verkeer zonder afbreking voort gang 'had. Tevens kwam het nog herhaal delijk voor, dat nieuwsgierigen op straat of op balkons naar Luchtgevechten of het vamen der luohfcdoelartillerie bleven kijken. De 'gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven. Verscheidene burgers werden daarbij door scherven gewond. Aan dezen ongewenschten toestand moet ten spoedigste een einde komen. Aangezien ontsluitend luchtalarm wordt gemaakt, wanneer werkelijk gevaar bestaat, moeten de straten zoodra dit alarm wordt gegeven, onmiddellijk geheel worden ontruimd. Al le aan het verkeer deelnemende voertuigen moeten rechts van den weg halthouden, paarden moeten worden vastgebonden, ter wijl bestuurders en passagiers dekking zoeken, evenals de andere weggebruikers (wielrijders en voetgangers.) Men begeve zich dus zoo spoedig moge lijk in huis. Kan men zijn woning niet meer bereiken, dan moet men dekking zoe ken in de openbare schuilplaatsen. Zijn deze ook niet te bereiken, dan schuile men dn .portieken, garages onder viaducten, bruggen, enz. Het verkeer mag daarna niet eerder voortgang hebben dan nadat het signaal „luchtalarm geëindigd" is gegeven. Indien het luchtdoelgeschut vuurt, ter wijl overigens geen signaal „luchtalarm" is gegeven,, moeten degenen, die zich op straat bevinden er op bedacht zijn, dat de tallooze neerkomende scherven ernstig letsel kunnen veroorzaken. Ook dan moet een ieder zich zelf in veiligheid brengen door dekking te zoeken. Wie in huis is, blijft in huis, en zoover mogelijk van de vensters af. Wie op straat is, dekt zich op soortgelijke wijze als bij luchtalarm op een zoodanige plaats, dat men tegen de scherven beveiligd is. Het is de uitdrukkelijke wensch der Ne derlandsche autoriteiten, welke geheel wordt ondersteund door de opvattingen dienaangaande van de Duitsche overheid, dat de bevolking in beide hierboven ge noemde gevallen de strengste luchtbesoher- mingSKÜscipline in acht zal nemen. De Ne derlandsche politie heeft opdracht op de naleving van een en ander streng toe te zien. VERLICHTING VAN BEWAAKTE OVERWEGEN. Een roode lamp voor afsluitboomen. In verband met het feit, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang de overwe gen niet meer verlicht zijn, dreigen de af sluitboomen der spoorwegovergangen ge vaar op te leveren. Daarom zullen deze overwegen kenbaar gemaakt worden met rood licht, dat vóór het sluiten der boomen op de wegen zal worden geplaatst en dat daar dan na het openen der boomen weer wordt weggenomen. Men laat het van de plaatselijke omstandigheden afhangen of men voor 'het beoogde doel met één of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanisch beveiligde overwegen die met zjg. flik kerlichte t een aparte regeling getrof fen, waarover dezer dagen reeds is bericht. Nederlandsche perskamer opgericht De geheele Nederlandsche pers thans samengebundeld Heden, Vrijdagmiddag werd te Den Haag de stichting „Nederlandsche Perskamer" opgericht. Hiermede heeft de Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers zijn doel bereikt. Toen deze, kort pa den oorlog, zijn doel stellingen bekend maakte bestond er bij vele groepen en personen in de pers werk zaam aanvankelijk eenige terughoudend heid. Van stap tot stap echter heeft de Raad van Voorlichting het vertrouwen in breede kringen der Nederlandsche Pers weten te winnen, zoowel als gevolg van de door presiden met nadruk gegeven uiteen zettingen omtrent doel en methode, als door de werkwijze van den raad. Zoo werd begonnen met de oprichting van een organisatie voor de provinciale en periodieke pers onder leiding van den heer H. J. Kerkmeester, welke, zooals het laatst verschenen nummer van het orgaan dezer organisatie bewijst, er in korten tyd in is geslaagd het overgroote deel van de nieuwsbladen en tijdschriften op rationeele wijze te organiseereg^ Na dezen eersten stap is de raad over gegaan tot een reorganisatie der journalis ten, welke leidde tot het oprichten van het Verbond van Nederlandsche Journalisten onder leiding van den heer P. J. van Meg- chelen, dat thans reeds meer dan 600 jour nalisten onder zijn leden telt. Ook ten aanzien van directeuren en uit gevers van dagbladen werd het door den raad gewenschte resultaat in betrekkelijk korten tijd bereikt De aansluiting van de Vereeniging De Nederlansche Dagbladpers" onder haar nieuwen voorzitter mr. J. Kars is dezer dagen te verwachten, terwijl heden te Den Haag de oprichting plaats had van het Verbond van Nederlandsche Persbureaux, waarvan tot voorzitter de heer A Meijer-Schwencke werd benoemd. Bovendien zijn de noodige voorbereidingen, getroffen voor een 5e verbond van uit- geverspersoneel, waarmee dan voorloopig de sluitsteen voor de organisatie der Ne derlandsche Perskamer zal zijn gelegd. Deze resultaten door den raad by zijn voorbereidend werk bereikt, zijn thans de aanleiding geworden over te gaan tot de stichting der eigenlijke Nederlandsche Perskamer. Het is een verblijdend teeken, dat, on danks de moeilijke situatie waarin de Ne derlandsche pers zich na de oorlogsdagen zag geplaatst, toch in zoo korten tijd vorm gegeven kan worden aan de vele, vaak tegenstrijdige in de Nederlandsche pers werkende en werkzame krachten. In den komenden tijd immers zal het niet meer mogelyk zijn, dat in de samenwer king machten naar voren treden, welke slechts het eigen belang beoogen en zonder oog te hebben voor de volksgemeenschap hun eigen belang boven dat van het volk stellen. De thans bereikte ordening zal door de samenbundeling van wat vroeger veelal afzonderlijk en tegen elkaar werkte ongetwijfeld in staat zijn de pers op een hooger peil te verheffen. Ook hier is de eer van het beroep alleen dan verzekerd, wanneer het welzijn der volksgemeenschap op den voorgrond staat en zoowel journalist als uitgever hun die nende taak begrijpen. De leiding van de Nederlandsche Pers- kamre berust by dr. T. Goedewaagen, zyn plaatsvervanger is de heer A. Meijer Schwencke. Tot algemeen-secretaris is be noemd drs. W. Goedhuys, naast wien als directeur van het bureau der Nederland sche Perskamer is benoemd de heer J. Lehrbuch. Er is een raad van bestuur ge vormd, waarin zitting hebben de heeren L. Arts, drs. W. Goedhuys, mr. J. Kars, H. J. Kerkmeester, P. J. van Megchelen, A. MeijerSchwencke, dr. Alb. van de Poel en mr. M. M. Rost van Tonningen. DE AFLEVERING VAN BRANDSTOFFEN Wie zijn 20 procent op 1 October niet mocht hebben ontvangen, make zich niet ongerust. De Bond van Nederlandsche Handelaren in Brandstoffen schrijft: Bij een groot deel van de bevolking be staat nog steeds groote vrees, dat men het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met allen nadruk moge er daarom ter geruststelling de aandacht op worden gevestigd, dat men er niet de minste schade van zal ondervinden, wan neer men op 1 October zijn twintig procent niet in huis zou hebben. Er is wel in de bladen door het Rykskolenbureau medege deeld, dat degenen, die hun twintig pro cent vóór 1 October niet hebben ontvangen, na dien datum geen recht meer hebben op levering van deze hoeveelheid of het res teerende gedeelte daarvan, doch het schijnt de aandacht van velen te zijn ontgaan, dat in dezelfde publicatie werd vermeld, dat zij daarvan geen schade zullen ondervin den, omdat „rekening zal worden gehouden met den dan aanwezigen voorraad bij de verbruikers". Op deze laatste mededeeling moge alle nadruk vallen. Afnemers die op 1 October dus hun twintig procent niet mochten heb- by ontvangen, worden niet ten achter ge steld bij degenen, die dat wel hebben ont vangen. Zy zullen bij de per 1 October in werking tredende distributieregeling o.i. stellig den voorrang hebben, terwyl dege nen, die reeds hun twintig procent ontvin gen, dan zullen moeten wachten, totdat ieder zijn deel heeft ontvangen. Er komt op 1 October een nieuwe rege ling, welke rekening houdt met de vraag of en hoeveel men tot dien datum al dan niet ontvangen heeft. In verband met het bovenstaande moge nog worden verzocht van de handelaren niet het onmogelijke te vragen. Het kan nu wel als een vaststaand feit worden aan genomen, dat het niet mogelijk zal zijn iedereenvoor 1 October zyn twintig pro cent te bezorgen. Maar dit behoeft geen en kelen verbruiker zorgen te baren, omdat dit door de in te voeren distributieregeling van zelf in orde komt. Ieder blijve daarom bij zijn ouden leverancier, aangezien men dan zijn rechtmatige aandeel zal ontvangen. DE JAARBEURS. Een succes. Het Jaarbeursbezoek te Utrecht is twee tot drie maal grooter geweest dan verle den jaar en wat het zaken doen ter beurze betreft, er is in vergelijking tot andere beurzen beslist een groote verbetering te bespeuren geweest. Men mag aannemen, dat de beurs, welke thans ten einde is, de drukste is geweest, die men tot dusverre heeft gekend. BROOD. Broodbon 5 (nieuwe broodkaart). Geldig tot en met 15 September, rechtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Deze bon is geldig vanaf 8 Septem ber. THEE OF KOFFIE. Bon 73 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 27 September, rechtgevende op half pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 71 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 Oct., recht gevende op 2'A ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 72 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 27 Sept, rechtge- enae op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 6" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid oescnikken dan petroleum. Geldig tot en met 3 Nov., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 41 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op half pond rijst of rystemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 54 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 4 October, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 28 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI. ENZ. Bon 15 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 1 November, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. ZEEP Bon 115 (alg. distributieboekje) Geldig tot en met 24 September .voor verschillende soorten zeep, als gemeld. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar, recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VERSCHIL De menschen zijn verscheiden. Dit is een der grootste wonderen van Gods schepping, dat, hoevele wezens van de- dezelfde soort Hij schept, deze onder ling toch allen weer van elkander ver schillen. Ook de menschen! Een tweeling kan op elkaar lijken als twee eieren, toch is er verschil. Zoo is het ook met den geest der menschen. De een is een voorbeeld van gelatenheid en geduld, de ander is van karakter kortaangebonden, de derde is een kruidje-roer-mij-niet en de vierde is weer anders. Dat is zoo maar een overweging, die iedere mensch wel eens heeft, als hem iets opvalt, dat hy in andere oogenblik- ken voorbygaat. Maar vraag dit aan een Moeder van een groot gezin en zy zal u zeggen: zij zyn allemaal weer anders. En dat is maar goed ook. Als alle menschen hetzelfde waren, zou het hier tamelijk vervelend zijn. Nog erger dan nu. Wy kunnen tenminste niet zeg gen, dat deze tijd niet interessant is. Geleerde menschen zeggen het aldus: De perfectie van deze geschapen we reld is haar imperfectie. Maar toen ik dit probleem besprak met een eenvoudig man, vond deze, dat dit allemaal vanzelf sprak. Van al die geleerdheid heb ik geen verstand zei hij maar wel weet ik, dat alle menschen verschillend zyn. En hy illustreerde het aldus: Mijn vrouw slaapt met haar mond open en ik lust geen spinazie. En daarmee was de zaak uitgemaakt. V BROODBON 6 De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 16 tot en met 22 September a.s. de met „6" genum merde bonnen van het'broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram an der brood. Elk der bonen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 22 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 24 September aa. gel dig. VEREENVOUDIGING VAN HET GEMEENTEWEZEN IN NOORD BRABANT Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant heeft sedert twintig jaren er naar gestreefd de gemeentelijke indeeling van deze provincie te verbeteren en in over eenstemming te brengen met den feitelyken toestand. In dien tyd zyn 32 gemeenten op geheven als afzonderlijke gemeenschappen. Deze vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen wordt voortgezet, nu de Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsahe gebied op 1 Augustus j.L den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken gemachtigd heeft, te beslissen inzake veranderingen door het algemeen belang gevorderd, in da begrenzing der gemeenten. Van ambtelijke zijde werd ons medege deeld, dat binnenkort de volgende veranda* ringen te wachten zijn: 1. De gemeente Breda zal worden uitge breid met de gemeente Ginneken en Prin- cenhage en een deel van Teteringen. De gemeenten Gilze en Ghaam zullen worden uitgebreid met deelen van Ginneken. 2. De gemeente Helmond zal worden uit gebreid met de gemeente Stiphout en met deelen van Mierlo, Bakel, Deurne, Some ren en Aarle Rixel, de gemeente Geldrop •met deelen van Mierlo en Someren. 3. De gemeente 's-Hertogenbosch zal worden uitgebreid met de gemeente Enge len en Vught en het dorp Hintham van de gemeente Rosmalen. Verder zal nog uit breiding plaats hebben van de gemeenten Grave, Cuyk, Boxmeer en andere. Hieromtrent zullen spoedig nadere bij zonderheden worden verstrekt. PERSONEELRAAD BIJ DE N. S. De Personeelraad bij de Neder 1 andscha Spoorwegen 'heeft als opvolger van den heer H. J. van Braambeek, die met 1 Sep tember is afgetreden als voorzitter, tot waarnemend, voorzitter benoemd den heer G. Janstra. D© ooilog ter zee. Een Duitsche onderzeeër verlaat een Franscihe haven voor een inspectietocht op den Atlantischen Oceaan. (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1