Nieuwe aanvallen op Londen Qiötevcfi 54 ffiütócfie tae&tMeu neetyeAcfooteti De vergeldingsactie Aanval kan elk oogenblik beginnen DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAG. s HET DUITS CHE FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D. N. B. meldt: Wederom hebben de Britsche vliegers, zooals in het weermachtbericht wordt ge meld, den nacht gebruikt voor het lukraak werpen van bommen op de Duitsohe bur gerbevolking. In het bezette gebied vlo gen vijandelijke toestellen boven Frank rijk en België, doch zij richtten even wei nig schade aan als de vliegtuigen die bo ven Verschillende Noordduitsche plaatsen bommen lieten vallen. Enkele Britsche vliegtuigen gelukte het, tot Berlijn door te dringen en hun 'bommen boven de hoofd stad te laten vallen. Opnieuw zijn op tal rijke plaatsen in de woon- en zakenwij ken branden ontstaan. In de diplomaten wijk moesten eenige straten wegens in stortingsgevaar tijdelijk ontruimd worden. Een brandbom viel op 't Rijksdaggebouw, een tweede trof de academie der kunsten. In twee ziekenhuizen in de binnenstad wer den door bommen branden veroorzaakt, die echter, evenals op andere plaatsen, snel gebluscht konden worden. De veiligheids- en hulpdienst, die onmiddellijk in actie kwam, en het energieke ingrijpen der be volking zelve hebben voorkomen, dat de talrijke brandbommen ergens schade van grooten omvang konden aanrichten. Niet temin zijn bij deze lukraak bombardemen ten vijf personen gedood en verscheidene licht gewond. De actie der Duitsche luchtmacht tegen de Britsche hoofdstad is tot dusverre ten uitvoer gelegd volgens een zorgvuldig uit gewerkt plan. Steeds lag het zwaartepunt der aanvallen op strategische objecten, of schoon Londen in zijn geheel een groot industriecomplex is en derhalve natuurlijk als oorlogsdoel moet worden beschouwd. De Britsche vliegers daarentegen hebben opnieuw woonwijken en andere stadsdee- len van Berlijn gebombardeerd, terwijl zich in de nabijheid daarvan niet het min ste militaire doel bevindt, tenzij de Engel- schen de Amerikaansche ambassade in de binnenstad als zoodanig hebben be schouwd. De vergeldingsactie der Duitsche lucht macht tegen Engeland is onverminderd Voortgezet. Bomaanvallen op strategische objecten in stads- en havengebied van Londen hebben talrijke nieuwe branden veroorzaakt. Men heeft kunnen constatee- ren, dat de blusschingspogingen bij de oudere branden daarop werden opgege ven. Tegelijkertijd zijn, vooral in het Zuid-Oosten van Engeland, met succes vliegvelden, havens en fabriekinstallaties gebombardeerd. Ten Zuiden van de Hebriden heeft een gevechtsvliegtuig een Britsch convooi aan gevallen en een vrachtschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechtshande lingen boven Engeland zijn drie Duitsche vliegtuigen verloren gegaan. Van de Brit sche vliegtuigen, dit Berlijn aanvielen, is er een door afweergeschut en een tweede door nachtjagers neergeschoten. Aan de kust van het Kanaal heeft de scheepsartil- lerie vier vijandelijke vliegtuigen neerge haald. GISTEREN 54 BRITSCHE TOESTELLEN OMLAAG GESCHOTEN. Gistermiddag hebben Duitsche bommen werpers nieuwe branden 'in industrie- en havenbedrijven te Londen doen ontstaan. Bijzonder omvangrijk zijn de brandhaar den aan de monding van de Theems. En- gelsche jagers trachtten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen tegen te houden. Zonder zich hiervan iets aan te trekken, zetten de Heinkel-bommenwerpers hun vernietigings werk voort. Er ontstonden hier en daar weer hevige luchtgevechten. Bij den aanval, die Duitsche ge vechtsformaties gistermiddag hebben ondernomen, zijn ook verscheidene hal len van de Spitfire-vliegtuigfabrieken te Southampton beschadigd. Bij de verbitterde luchtgevechten, die in het Zuid-Oosten van Engeland zijn geleverd, werden tot dusver 54 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Achttien Duitsche vliegtuigen worden vermist. De Duitsche gevechtsformaties hebben gisteren bij het invallen van de duisternis den vergeldingsslag tegen Engeland voort gezet WORDT LONDEN GEëVACUEERD? In toonaangevende Londensche regee- ringskringen wordt, naar men van betrouw bare zijde uit Londen verneemt, onder den indruk van de steeds meer toenemende Duitsche vergeldingsaanvallen overwogen. Londen door de burgerbevolking te doen ontruimen. Men zou hiermede een einde willen maken aan de reeds begonnen on geregelde massale vlucht, die thans reeds de belangrijke toegangswegen dreigt te verstoppen. Militaire kringen hebben de regeering er met nadruk op gewezen, welke gevolgen een dergelijke verstopping van de belang rijkste wegen tijdens den veldtocht in Frankrijk op de militaire acties heeft ge had. De belangrijkste kruispunten der we gen kon toen niet voor militaire doeleinden worden gebruikt, omdat het den troepen niet mogelijk was, snel genoeg door de hen tegemoetstroomende vluchtelingen heen te komen. In regeeringskringen heeft men er wei nig hoop op, dat een dergelijke evacuatie van de Engelsche wereldhoofdstad prac- tisch door te voeren is, daar er voor de acht millioen inwoners van groot-Londen in het beperkte gebied van het Britsche eiland geenerlei voldoende mogelijkheden bestaan om uit te wijken. Het industriege bied in midden-Engeland is reeds dermate overbevolkt, dat het niet nog eens enkele millioenen menschen zou kunnen opnemen. Hierbij komt, dat het niet voldoende is de menschen weg te voeren, doch dat men ook de fabrieken, waarin deze menschen werken, moet ontruimen. Een dergelijke evacuatie kan echter niet geïmproviseerd worden. Een toonaangevendd ter terzake deskundige verklaarde volgens een bericht uit Londen: „Engeland zonder Londen is een mensch zonder hoofd." AANVAL OP LIVERPOOL. Duitsche bommenwerpers hebben even na middernacht Liverpool en andere be langrijke steden in Zuid-Engeland met succes aangevallen. Alle toestellen van een formatie bom menwerpers, die met succes strategische doelwitten in Londen hebben aangevallen, zijn teruggekeerd. De vergeldingsaanvallen duren voort. DUITSCH GESCHUT BESTOOKT BRITSCHE KUST. Van de Fransche Kanaalkust wordt ver nomen, dat het geschut aldaar in den loop van gisteren tegen de Engelsche kust in werking is getreden. DE ENGELSCHE BOMAANVAL OP BERLIJN Het D. N. B. verneemt over den Engel- schen vliegeraanval op Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag, die voorname lijk gericht was op de diplomatenwijk, de volgende bijzonderheden: Op drie meter afstand van de woning van den minister voor propaganda, dr. Goebbels, gelegen in de Hermann Goeringstraat, viel een zeven kilogram zware brandbom. Zij veroorzaak te in den tuin van den minister een groot gat en beschadigde een groot rozenpark. Engelsche vliegtuigen hebben gisternacht ook verscheidene brand- en tijdbommen op het Amerikaansche ambassadegebouw geworpen, die gelukkig slechts in den tuin terecht gekomen zijn. In totaal zijn op het terrein van de Amerikaansche ambassade zes sporen van bommen gevonden. Dat hier geen vergissing in het spel is blijkt daar uit, dat de Britsche vliegers vlak tevoren verscheidene lichtpijlen boven het ambas sadegebouw hadden afgeschoten, die het terrein zoo helder als de dag verlichtten. Slechts aan een gelukkig toeval is het dan ken, dat daarbij geen personen gewond wer den. Een zware scherf is echter door de ruit der werkkamer van den zaakgelastigde geslagen en in den tegenovergelegen muur terecht gekomen. De zaakgelastigde had tot voor kort in het ambassadegebouw zelf ge woond. Een deel van het terrein der ambas sade is nog gesloten, daar verscheidene sporen op tijdbommen duiden en de grond onderzocht moet worden. ENGELSCHE AANVALLEN OP NOORDDUITSCHE STEDEN Het schijnt den Engelschen niet voldoen de te zijn, dat zij Berlijn aanvallen, schrijft het D. N. B. Gisteren zijn twee steden in het Noordwesten van Duitschland op de wijze van Berlijn gebombardeerd. Op woon- en zakenwijken viel een geheele reeks bommen, die weinig materieele scha de veroorzaakten, doch waardoor verschei dene burgers gedood of zwaargewond zijn. Een houtopslagplaats ging in vlammen op. Verscheidene arbeiders- en ambtenaarswo ningen zijn door bommen vernield. Een eengezinswoning en een tuinhuis zijn ge heel uitgebrand. Ten Westen van Olden burg is een Engelsche vliegtuig, dat aan den aanval had deelgenomen, door afweerge schut neergehaald. VERDER VERLANGEN NAAR VERGELDING Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Het bombardement van den Duitschen Rijksdag, den Brandenburger Tor en an dere symbolen van het Duitsche volk heeft te Berlijn in alle lagen der bevolking een hevige verbittering gewekt. Daar bij het nachtelijk neerwerpen van de Engelsche dynamiet- en brandbommen tevens ook turnlokalen, het katholieke Hedwigs-zie- kenhuis, het huis der Duitsche ingenieurs, dus over het geheel genomen niet-militaire doelen, zijn getroffen, blijkt aan iedereen duidelijk de militaire zinloosheid van deze Rijksm nister dr. Goebbels reikte persoonlijk aan prof. Karl Froelich de Goethe medaille uit ter gelegenheid van zijn 65sten geboortedag (Fotn Weltblld) De commandant van de Roemeensche staatsjeugd, minister Sidorovice, bij zijn aankomst aan het station Friedrlchstrasse te Berlijn voor het bezoek, dat deze staatsman aan de Duitsche hoofdstad brengt (Foto Weltbild) aanvallen der Royal Air Force, die dezelf de verbittering tegen Engeland uitlokken als het massaal neerwerpen van zeifont- brandende brandplaatjes, gericht tegen de Duitsche oogstvoorraden en bosschen, en tegen boerenhofsteden. Deze plaatjes wor den alleen uitgeworpen in plattelandsstre ken en nooit op militaire doelen. Deze soort oorlogvoering tegen de vreedzame boeren bevolking van Duitschland wordt te Berlijn zoo arglistig en misdadig geacht, dat alge meen de wensch naar een nieuwe uitbrei ding van de vergeldingsactie van het Duit sche luchtwapen hoorbaar wordt. ENGELSCHE BOMMEN OP BRUSSEL Engelsche vliegers hebben gisternacht in de omgeving van Brussel 8 bommen op woonhuizen laten vallen, waarbij vijf bur gers om het leven gekomen zijn, waaronder een gezin bestaande uit vader, moeder en twee dochters van 12 en 16 jaar. De bom men hebben bovendien aanzienlijke scha de aan huizen aangericht Tot ver in den omtrek van het Britsche aanvalsdoel be vinden zich geen objecten van militairen aard. Groote ontstemming heeft het onder de bevolking gewekt, dat de Engelschen ook nog de woonwijken onder mitrailleur- vuur genomen hebben. Dinsdagmorgen hebben de Britsche vlie gers hun bommen laten vallen op de ge meente Herstal bij Luik, waarbij echter geen schade werd aangericht. DE ENGELSCHE BOMAANVALLEN VAN VANNACHT In den afgeloopen nacht hebben de En gelschen, evenals bij hun vroegere aanval len op Berlijn, blijkbaar getracht de woon wijken der arbeiders en beroemde natio nale monumenten te treffen. In den Tier- garten -zijn bommen gevonden, die klaar blijkelijk hetzelfde doel moesten treffen als die, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn gevallen. Een deel der Engel sche aanvallers werd in West-Duitschland door de Duitsche afweer tot den terugtocht gedwongen. Op verschillende plaatsen lie ten zij hun bommen vallen om ze kwijt te zijn. Eenige Britsche vliegtuigen zijn na mid dernacht op groote hoogte over de door het afweergeschut gelegde versperring te Ber lijn gevlogen, waarna luchtalarm werd ge maakt. Op verschillende plaatsen werd spervuur onderhouden. De Engelschen kwamen van het Westen en het Noordwesten en cirkel den boven de stad. In het Noordwesten wierpen zij een brandbom op een fabrieks gebouw. Er ontstond een kleine brand, die snel gebluscht kon worden. Op verschillen de andere plaatsen in de binnenstad vielen EEN RADIOREDE VAN CHURCHILL. De Britsche minister-president Churchill heeft, naar het D.N.B. meldt, gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij ver klaarde: Elk oogenblik van gunstig weer, duiken boven het Britsche eiland heele golven van Duitsche bommenwerpers on der bescherming van jagers op. Menigmaal zijn het drie- tot vierhonderd Duitsche ma chines in één keer. Zij komen in het bijzon der van den kant van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met pogingen van de Duitschers, de luchtheerschappjj over Engeland overdag te winnen. Dit is natuurlijk een beslissende factor voor het geheele verloop van den oorlog. Tot dusver zijn deze pogingen, zoo zeide Churchill, niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijds in Juli bij het ^«gin van den strijd in de lucht, door de voortdurende actie wordt van de Duitsche gevechtsvliegers veel ge vergd en zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uitgeput rak^n. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees Churchill op het drei gende gevaar van een Duitschen inval, dien hij „een zeer doldrieste onderneming" noemde. De Duitsche voorbereidingen strek ten zich langs de Europeesche kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te ko men, doch niemand mag zijn oogen slui ten voor het feit, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voor bereid wordt en dat hij elk oogenblik te gen Engeland kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de bevol king aan. haar plicht te doen. Ter gerust stelling verklaarde hij, dat de Engelsche vloot sterk was, hoewel de Engelsche lucht macht numeriek in de minderheid was. Hij herhaalde, wat hij reeds in vroegere rede voeringen over de paraatheid van de Brit sche landstrijdkrachten had gezegd en wees er opnieuw op, dat geen civiele overwe gingen zullen gelden. Hij verklaarde hier woordelijk: „Iedere duimbreeds grond in elk dorp en in elke straat zal den vijand duur verkocht wor den". De leden van de vrijwillige burger wachten voor de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Chur- brandbommen op woon- en zakenwijken. Steeds was de brandweer spoedig ter plaat se. De brandhaarden werden snel gebluscht. chili evenzeer soldaten als de man schappen van het staande leger". De bombardementen op Londen, zoo ver volgde Churchill, zijn een deel van het Duitsche invalsplan. Churchill stelde de Duitsche luchtaanvallen op militaire doe len in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gruwelijk op goed geluk" hun bommen uitwerpen. Na lastering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Ver- eenigde Staten besloot Churchill zijn rede met de Engelschen nogmaals tot eenheid aan te sporen. MANDEL NAAR RIOM OVERGEBRACHT De vroegere Fransche minister van bin- nenlandsche zaken Mandel is uit Noord- Afrika in Frankrijk aangekomen en onver wijld naar het kasteel Chazeron bij Rion overgebracht waar Gamelin, Reynaud en Daladier zich reeds in hechtenis bevinden. BELGISCHE „REGEERING" IN FRANKRIJK ONTBONDEN. De Belgische schynregeering in Frank rijk heeft tot ontbinding besloten. De gevel van het Rijksmuseum te Amsterdam wordt grondig schoon gemaakt. Steigers vergemakkelijken het werk, dat op groote hoogte moet geschieden (Foto Pex-Hollend) Steigers beheer schen het interieur van de St. Laurens-kerk te Alkmaar, welke thans een algeheele restauratie ondergaat. Wat men nog van de gewelven ziet (Foto P«x-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5