Laatste Berichten MARKTBERICHTEN Burgerlijke Stand Officieele Publicatie DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BlAD - PAG. 3 LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Prof. Bijvanck rector magnificus. Bij besluit van den waarnemend secre taris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is de hoogleeraar dr. A. W. Bijvanck voor het studiejaar 19401941 benoemd tot rector- imagnificus van de universiteit alhier. ITALIAANSCH OP DE H. B. S.? Zooals onder de rubriek Binnenland ver meld, is door het Italiaansch Consulaat hier te lande aan de directeuren der hoogere burgerscholen aangeboden ook het Ita liaansch op deze scholen te onderwijzen. Door het consulaat worden docenten be schikbaar gesteld en de lessen kunnen door de leerlingen, die zulks wenschen, koste loos worden gevolgd. Reeds zouden verschillende directeuren in dit aanbod getreden zijn. Bij navraag bleek men bij de H. B. S.-en hier ter stede nog niet zoover te zijn. De directeur van de Gem. H. B. S. deel de ons mede, dat zich vijftig leerlingen zij ner school voor dit. onderwijs hadden op gegeven. Dit aantal is echter te groot om tegelijk les te krijgen, zoodat nader overleg noodig zal zijn omtrent de wijze waarop deze lessen indien de gemeente daartoe tenminste vergunning verleent zouden kunnen doorgaan. De directrice der Gem. Meisjes H. B. S. vertelde ois, dat zij reeds in April bericht had gezonden dat zij op het aanbod niet zou kunnen ingaan, zulks met het oog op de bezetting van het gebouw mede door de Gem. H. B. S. Dit is nu veranderd. Evenwel, met het oog op het reeds overladen lesrooster en mede met het beperkt aantal lichturen in de komende maanden, leek het de direc trice zeer moeilijk nog meer lessen op te nemen. De directeur der R. K. H. B. S. heeft aan het Departement van Onderwijs vergun ning gevraagd tot het doen geven van be doelde lessen, terwijl de directeur der Chr. H. B. S. afwijzend op het aanbod heeft ge antwoord. DE 2DE INDONESISCHE CULTUREELE CONFERENTIE. Dezer dagen is de 2de Indonesische cul- tureele conferentie in het clubhuis „Indo nesia" gehouden. De conferentie, welke, zooals reeds gemeld, door zes Indonesische vereenigingen in Nederland georganiseerd werd, genoot zeer veel belangstelling. Het aantal deelnemers bedroeg niet minder dan 1188, tegenover 94 het vorige jaar. Er werden twee referaten gehouden, t.w. een over „de positie van de Indonesi sche vrouw" en een over „de moderne In donesische literatuur". Naast de beide re feraten, werden de onderwerpen nog nader in drie commissies behandeld, t.w.: „de Indonesische werkende vrouw", „de vrouw in opvoeding en huisgezin" en „hoe wordt de Indonesische literatuur en pers in Ne derland bevorderd?" De belangrijkste besluiten, naar aanlei ding van het referaat over „de positie van de Indonenische vrouw", zijn de volgende: De conferentie is van meening, dat de positie van de Indonesische vrouw zeer veel verbetering eischt, vooral in het hu welijk en den arbeid. De Indonesische vrouwenbeweging moet een deel zijn van het algemeene streven naar de verheffing van het Indonesische volk. Mannen en vrouwen moeten gezamenlijk streven naar de uitbreiding van het onderwijs, sociale wetgeving, de organisatie der werkende vrouwen, de bestrijding van het analpha- betisme. Ten aanzien van het referaat over „de moderne Indonesische literatuur" is de conferentie van meening, dat het probleem der Indonesische literatuur niet los kan worden bezien van het vraagstuk van de verhefifng van het Indonesische volk. De Indonesische literatuur, waaronder het totaal van de literaturen in alle Indo nesische talen wordt verstaan, moet mede bijdragen tot het nationale streven. De In donesische schrijvers en dichters moeten zich daarom nauw verbinden met het le ven en streven van het Indonesische volk. Geijverd werd ook voor de stichting van een eigen, Indonesische uitgeverij. Bijzondere aandacht werd gewijd aan de literatuur in de Bahasa Indonesia, de In donesische verbindingstaai. Ook werd een modern Indonesische too- neelstuk „Loêkisan Masa" („Beeld des Tijds") opgevoerd, dat grooten bijval oogstte. Met ingang van 16 Sept. is verplaatst van Rotterdam I. en A. naar Leiden D. B. de hee£ H. D. Korstanje, assistent, aange wezen voor controle Pers. Bel. op auto's en pleiziervaartuigen. DOODELIJK ONGEVAL. Gisteravond heeft in de Eerste Middel landstraat te Rotterdam een doodelijk ver keersongeval plaats gehad. De 71-jarige P. van der Es, gewoond hebbende in de Schietbaanlaan, wilde via een vluchtheu vel den rijweg oversteken. De oude man lette echter niet op het van de richting West-Kruiskade komende verkeer en liep tegen het rechter voorspatbord van een puinauto op. Hoewel de bestuurder van de auto, nog krachtig remde, kon hij niet verhinderen, dat de grijsaard met kracht tegen de straat werd gesmakt. Met ernstige verwondingen aan hoofd en linkerhand werd het slacht offer per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Binnenland Bekendmaking BETREFFENDE: WAPENDIENST EN RIJKSARBEIDSDIENST. In overeenstemming met den bevelheb ber van de ordeningpolitie bij den Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche gebied|n, wordt door mij het volgende be paald: Mannelijke Rijksduitschers in de bezette Nederlandsche gebieden, die zich hier blij vende hebben gevestigd of reeds langer dan één jaar hier verblijf houden, en wel: a. alle Duitsche staatsburgers die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds in vrij willigen dienst staan; b. de aan de dienstplichtige geboortejaren 19141920 toebehoorenden, die tot heden van de wapendienst waren vrijgesteld of nog niet in dienst zijn geweest; c. De oudgedienden wapenpliehtigen van alle geboortejaren, moeten zich onmiddel lijk, uiterlijk echter tot en met 29 Septem ber a.s. schriftelijk aanmelden volgens hier onder aangegeven model-lijst, bij den voor hun woonplaats bevoegden stafofficier van de ordeningpolitie bij den afgevaardigde van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Deze hebben hun zetel in de volgende plaatsen: Voor de provincie: Zuid-Holland: Major Krüger, Den Haag, Sophia!aan 4. Noord-Holland: Major Pfeiffer, Haarlem, Kenaupark 19. Friesland: Major Kuhn, Leeuwarden, Zui derstraat 13. Groningen: Major Werner, Groningen, Groote Markt 27. Overijssel: Major Zutz, Zwolle, Beiier- straat 11. Drente: Major Görhadt, Assen, Burgem. van Royensingel 13. Utrecht: Major Leissner, Utrecht, Malie baan 10. Gelderland: Major. Hanisch, Arnhem, Huis Angerenstein aan de Velperweg. Noordbrabant Major Lueg, 's-Hertoigen- bosoh Paleis van Justitie. Limburg: Major Burkart, Maastricht, Graaf van Waldeokstraat 8. Zeeland: Hauptmann Wiese, Middelburg, Dam 6. Bij naet-nakoming, worden dwangmaat regelen genomen. MODEL. Naam en familienaam: Dag van geboort: Plaats van geboorte: Woonplaats: Straat: Den Haag, 10 September 1940. De bevelhebber v. d. weermacht in Nederland De cfhef v. d. generalen staf, get. SCHWABEDISSEN. VOORSCHOTEN Diefstal. Ten nadeele van J. v. L. uit Scheveningen werd alhier aan de Papelaan, waar de heer J. v. L. werkzaam was, zijn rijwiel ontvreemd. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 12 Sept. (D. N. B.). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van 11 op 12 September in Noord-Duitschland de woonwijken van verscheidene steden, waaronder Hamburg, Bremen en Berlijn, met brisant- en brand bommen bestookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht in woonhuizen en arbeiderswijken. Veertien personen wer den gedood en 41 gewond. Welgericht af- weervuur, gedisciplineerd optreden van de bevolking en doeltreffend ingrijpen van den luchtbeschermingsdienst verhinderden in de Rijkshoofdstad en in andere plaatsen dat grootere schade werd aangericht. Duitsche gevechts-, jacht- en torpedo-es kaders hebben dag en nacht hun vergel- dingsaanvallen tegen Londen voortgezet. Inrichtingen van dokken en havens, wel ke door branden hel verlicht waren, was fabrieken en electrische centrales, een kruit- en een wapenfabriek werden zwaar getroffen. Andere aanvallen in den loop van den dag golden een vliegtuig-fabriek in Southampton, waarin zes hallen ver nield werden, alsmede de petroleumopslag- plaatsen van Port Victoria. Nachtelijke aanvallen waren verder ge richt tegen Liverpool en andere havenwer ken aan de West- en Zuidkust van Enge land. In de monding van de Theems hebben gevechtsvliegtuigen een konvooi aangeval len. Een torpedojager en vier koopvaardij schepen werden getroffen en geraakten in brand. Twee andere koopvaardijschepen kregen treffers. In het verloop van de aan vallen op Londen ontstonden er verschei dene verbitterde luchtgevechten, waarbij 67 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. Des nachts werden zes andere Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied door luchtdoelartillerie omlaag gehaald. De artillerie der marine heeft zes vij andelijke bombardementstoestellen aan de kust van de Noordzee en een ander toestel aan de kust van het Kanaal neergeschoten, zoodat de totale verlie«fcn welke de vijand gisteren geleden heeft 80 vliegtuigen be dragen. Twintig eigen toestellen worden vermist. Een duikboot onder het bevel van den luitenant ter zee tweede kl. Esse Jenisch, wiens gedeeltelijk resultaat van 21.000 brt. reeds gemeld is, heeft op een tocht in to taal 40.000 brt. aan vijandelijke scheeps- ruimte uit krachtig beschermde konvooien RECLASSEERINGSDAG. Lezer bent u in uw leven Wel eens in zoo'n cel geweest? Denk er u 'n paar minuten Als u thans dit liedje leest. Ja zij schonden recht en zede..,. Maar wie zonder zonde zijn, Neem' een steen; durft gij te werpen? Lezer, zijn uw handen rein? Help den broeder, den verdoolde, Gij, die staand' in 't leven bleef! Reil: de hand aan den gestrande! Geef van uw bezit o geef! i Geef als onze busjes komen! Geef dan met een milden lach! Tast diep in uw beurs en geef dan Voor den RECLASSEERINGSDAG! SAM VAN HESSEN. Collecte voor de Nationale Reclassee- ring op Zaterdag 14 Sept. a.s. tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een bewapend vijandelijk koopvaar dijschip van 7000 brt. eveneens uit een konvooi tot zinken gebracht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT ERGENS IN ITALIë, 12 Sept. (Stefani). In het weermachtsbericht no. 97 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: De spoorwegwerken aan de Egyptische kust en de vijandelijke militaire werken te Solium en Sidi-Barrani werden opnieuw onderworpen aan luchtbombardementen des nachts en overdag, welke branden, ontr ploffingen en vernielingen teweegbrachten. Vijandelijke pantserwagens werden ge bombardeerd en beschoten. De vijand heeft gepoogd een luchtaanval te ondernemen op Derna, maar werd door onze jagers en ons luchtdoelgeschut op de vlucht gedreven. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim werd neergehaald. Een ander toestel is waarschijnlijk neerge haald. Een Italiaansch vliegtuigis niet te ruggekeerd. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat tij dens het bombardement van Aden op 1 en 2 September twee vijandelijke torpedoja gers tot zinken zijn gebracht. Onze lucht- formaties hebben het vliegveld van Khar toem gebombardeerd, waar een hangar werd getroffen. Ook werd een aanval ge daan op het spoorwegknooppunt van Hayia, ir de rails, wagons en magazijnen ge troffen werden. Op het vliegveld van At- bara werden drie hangars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. De vijand heeft geprobeerd een aanval te ondernemen met pantserwagens en artillerie van klein kaliber op het bruggehoofd van K^ssala. Onze artillerie heeft den vijand op de vlucht gejaagd na een gevecht dat uur duurde. Wij leden geen verliezen. Een andere aanval op onze dubat afdee- lingen te Gherilli werd eveneens zonder verliezen aan onzen kant na twee uren strijden afgeslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeerde het wooncentrum van Assab, waarbij burger woningen beschadigd werden. Een inlander werd gedood en twee gewond. Een andere vijandelijke aanval op de kampen van Chachaman ten Zuiden van Addis Abeba veroorzaakte lichte schade. Een vijande lijk vliegtuig werd neergeschoten. De uit drie personen bestaande bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen trachtten een aanval te ondernemen op de vlootbasis van Massaoea, waar het afweergeschut terstond in werking trad, zoodat de toestellen hun bommenlast in zee moesten laten vallen. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op Dessie, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 95, werden twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Een duikboot is in haar basis teruggekeerd na in den Atlantischen Oceaan 27.000 ton vij andelijke scheepsruimte tot zinken te heb ben gebracht. HERSTELDE WATERWEGEN IN HET WESTEN BERLIJN, 12 Sep.t (A.N.P.). Na zes weken van opbouwenden Duitschen arbeid in het Westen, waartoe voor een groot deel de organisatie Todt gebruikt is, is het mo gelijk geworden, de belangrijkste water wegen in den Elzas, in Lotharingen er België te herstellen en weer bevaarbaar te maken. Aan het Rijn-Marne-kanaal, het Rijn-Rhone-kanaal, het Oostkanaal en het Saarkanaal moesten ruim honderd opge blazen bruggen verwijderd worden. Er werden 23 nieuwe bruggen gebouwd en 25 bruggen tijdelijk weer in gebruik gesteld. Voorts werden er 173 sluisdeuren gerepa reerd en 85 sluisdeuren volledig vernieuwd. Een der noodzakelijkste werkzaamheden was het uitbaggeren der kanalen. Naar van bevoegde zijde geconstateerd wordt, zijn de kanalen in den Elzas en in Lotharingen thans zoo zuiver en goed bevaarbaar ge worden als zij sinds 1919 niet geweest zijn. Ook de andere verkeerswegen in deze beide gebieden krijgen geleidelijk een normaler aanzien. De winterdienst van de Duitsche spoorwegen, welke op 6 October in werking treedt, zal ook reeds betrekking hebben op de spoorlijnen in den Elzas. Ook in België heeft men de binnenscheep vaart grootendeels kunnen hervatten. Groo te trajecten van het Albertkanaal en van de kanalen tusschen Luik, Brussel, Gent en Antwerpen zijn weer bevaarbaar gemaakt, waarmede weer de verbinding tot stand gebracht tusschen het Belgische steenkolen- gebied en de voornaamste steden des lands, Het geweldige wérk, dat hier verzet i: blijkt duidelijk uit het feit, dat de Engel- schen op hun aftocht alle bruggen over ka- nalen en rivieren hebben laten springen, dat schepen tot zinken waren gebracht, dij ken doorgestoken en de sluizen opgeblazen. BRITSCHE BOMAANVALLEN OP HAMBURG EN BREMEN. BERLIJN, 12 Sept. (D. N. B.). In den afgeloopen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland ge vlogen. Zij wierpen explosieve- en brand bommen op de woonwijken van verschei dene steden, vooral Hamburg en Bremen. Er braken talrijke branden uit, terwijl woonhuizen beschadigd werden. Er zijn ver scheidene dooden, zwaargewonden en lichtgewonden. Het aantal dezer laatsten staat nog niet vast Te Berlijn heeft men schade van goo- ten omvang voorkomen door het krachtige afweer, de gedisciplineerde houding der bevolking en het snelle, energieke ingrij pen der luchtbescherming. LONDEN VRIJWEL GEÏSOLEERD LONDEN, 12 Septembdb (D.N.B.) Londen, dat in den loop van gisteren vier maal luchtalarm beleefd heeft, is zoo goed als afgesneden van het achterland. Ook in de stad zelf treft men vrijwel geen ver keer aan. Hier en daar trachtten bussen het verkeer te hervatten. Volgens het Britsche agentschap Ex change Telegraph is gisteren een confe rentie van verscheiden uren gehouden van vertegenwoordigers der regeering, der in dustrie en der vakvereenigingen, waarop de volgende besluiten genomen zijn: De warenhuizen en alle grootere zaken in Londen sluiten van nu af reeds 's middags om vier uur, opdat de employé's tijd heb ben om in de late middaguren uit te rus ten alvorens het nachtelijk alarm hen van den slaap berooft. De restaurants sluiten twee uur vroeger dan tot nog toe, te weten 's avonds om negen uur. In de regeeringswijk, zoo gaat het Brit sche nieuwsagentschap voort, heerscht een hausse in verhuizingen. De belangrijkste takken van dienst hebben hun bureaux naar de kelders en onderkomens overge bracht en afdeelingen pioniers van het leger werken dag en nacht aan de ver vaardiging van nieuwe, beveiligde schuil- gelegenheden. De luchtbeschermingskelders worden meer en meer de plaatsen, waar men voort durend vertoeft. Overal ziet men menschen met matrassen, veldbedden, kussens en andere voorwerpen in de minuten, dat ér geen luchtalarm is, naar den kelder snel len om zich daar voor het eerstvolgende alarm in te richten. Door de bombarde menten op electrische centrales en gasfa brieken is een groot deel van de Britsche hoofdstad van stroom beroofd en groote wijken moeten het zonder licht- en gas- voorziening stellen. LEIDEN, 11 Sept. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool f 5.205.40, roodekool 4.106.30, savoyekool 4.706.10, groe- nekool 3.705.30, prei 5.206.90, kro ten 1.402.90, kroten gekookt 46, uien 4.306.60, peen 6.108.40, aardap- peden 3.006.100, druiven 2234, snij- LEIDEN. Geboren: Engelbertus Gerardus z. v. J. J. Turk en J. M. Kennis. Theresia Ma ria Magdalena v. J. M. Caspers en A. M. E. Th. Jacobi. Petronella Cornelia Ma ria d. v. C. Meijer en P. C. Mooijekind. Klaas z. v. K. Hollander en E. Janse. Petrus Johannes Marinus z. v. M. v. d. Lans en A. P. Schoone. Antonette Maria d. v. J. A. N. Kieft en A. S. M. Barends. Elisabeth Antje d. van N. de Jong en C. Lammertsma. Johanna d. v. W. F. Fiele- mon en M. de Jong. Ondertrouwd: W. Regeer jm. 24 j. en M. C. v. d. Linden jcL 20 j. Gehuwd: W. Dijkens jm. «n T. de Ko ning jd. H. J. v. Leeuwen jm. en C. J. F. v. Staveren jd. A. Leuering jm. en P. J. de Vink. J. Hollemans jm. en J. E. Vlas veld jd. P. F. M. v. d. Broek jm. en M. H. Rombout jd. H. J. v. Dijk jm. en M. H. Godee jd. J. I. Eradus jm. en A. v. d. Plas jd. D. Gijsman jhm. en M. C. de lêEcluse jd. B. Kijk in de Veget jm en J. Filippo jd. G. Mieremet jm. en C. Boe- zelijn jd. L. A. Pieters jm. en A. F. Over dijk jd. M. A. Ronge jm. en H. W. M. v. d. Biezen jd. P. Smittenaar jm. en G. v. Hooven jd. A. v. d. Waals jm. en J. 't Hart jd. H. C. Broxterman jm. en W. Nater jd. Overleden: A. W. J. Kouwenberg wedn. 65 j. K. Veuger hrsvr. van N. J. Kenbeek 65 j. boonen 632, stokboonen 920, pronk- boonen 410, stamboonen 615, poste lein 38, spinazie 615, tomaten A 11—11.80, idem B 11—12.20, idem C 1111.40, idem CC f 8.; per 100 stuks: andijvie f 1.001.40, komkommers 2.00 6.20, bloemkool f 417.80, meloenen 6 20, salade f 1.002.40, perziken 1.70 9.40, per 100 bos: kroten 0.80—1.60, pie terselie 0.501.00, selderie 0.501.10, bleekselderie f 615, peen 5.409.10. GOUDA, 12 Sept. Vee. Aangevoerd in to taal 595 stuks. 228 magere varkens 2540 314 biggen 810, Geldersche biggen 8 12, 1 rund, 19 nuchtere kalveren f 815, 2 schapen en lammeren 39, 29 bokken of geiten 39 per stuk. Handel voor alle soorten stug. Kaas. Aanvoer 174 partijen. Prijzen le kwaL met rijksirierk 3940.50, 2e kwal. idem 3738, zware tot 40.50 per 50 kg. Handel vlug. Boter. Aanvoer 42 ponden: Weiboter 8085 cent per pond. Handel vlug. DELFT, 12 Sept. Vee. Aanvoer: 1 paard, 116 runderen, 3 vette kalveren, 13 graskal veren, 77 nuchtere kalveren, 556 biggen, 44 schapen of lammeren, 16 geiten of bok ken. Prijzen: kalf koeien 150285, vare koeien 100200, nuchtere kalveren 5 22, magere varwkens 1446, biggen 7 14, graskalveren 6982, geiten of bok ken 518 per stuk, rundvleesch 1.00, 88 en 78 cent per kg. slachtgewicht. Boter. Aanvoer 11 achtste en 1 zes tiende vaten. Prijs 1.601.70 per kg. Handel vlug. VOORSCHOTEN, 11 Sept. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 67 per 100 stuks. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 5.506.50 per 100 stuks, kippen 0.85 115 per stuk. van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. INSCHRIJVING VAN HANDELAREN IN TURF. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat ingevolge artikel 4, sub. 1„ van de brandstoffenbeschikking 1939, 1, za worden overgegaan tot het openstellen van de ge legenheid tot inschrijving bij het rijkskolenbureau te 's Gra- venhage als handelaar in vaste brandstoffen; die van den ver koop van turf zijn normaal bedrijf maakt. Zij, die meenen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, moeten de desbetreffende aanvTaag-formulieren (R. K. B. no. 62) bij de plaatselijke distributiediensten in ontvangst nemen en deze voor 15 September d. a. v. bij deze diensten inleveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat slechts zij, die van den verkoop van turf aan verbruikers, slijters en depothouders hun normaal bedrijf maken en in het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met 31 December 1939 turf in hoeveelheden van minstens 3000 kg. ineens per wagon, wagen, auto of schip heb ben betrokken, in aanmerking kunnen komen voor inschrijving. .Degenen, die niet aan de in de vorige alinea omschreven voorwaarde voldoen moeten derhalve geen verzoek tot inschrij ving bij het Rijkskloenbureau indienen. Aan dezen zal een dispens r ie van het verbod tot verkoopen en afleveren worden verleend, zoodat zij, evenals degenen, die bij het Rijksbureau zijn ingeschreven, hun bedrijf kunnen voortzetten. Ook zij, die reeds bij het Rijkskolenbureau als handelaar in vaste brandstoffen zijn ingeschreven en tevens voldoen aan de bovengenoemde voorwaarden met betrekking tot turf, moe ten een dergelijk aanvraag-formulier invullen en voor 15 Sep tember a.s.. onder vertoon van hun bewijs van inschrijving als handelaar in vaste brandstoffen, aan den plaatselijken distri- butiedienst overhandigen. Vervoer van hnisbrandturf. Ter aanvulling van punt 2 van het gestelde onder b. huis- brandturf van de „publicatie bestemd voor verveners en voor den handel in vaste brandstoffen, die van den verkoop van turf zijn normaal bedrijf maakt", d.d. 15 Augustus 1940, wordt bekend gemaakt, dat groothandelaren en handelaren in vaste brandstoffen, slijters en depothouders, die van den verkoop van turf hun normaal bedrijf maken, voor het vervoer van huis- brandturf binnen hun normaal verkoopgebied geen vervoer- vergunningen behoeven, ook niet, indien dit verkoopgebiéd meerdere gemeenten omvat. Verkoop van turf tot 50 pet. toegestaan. Voorts wordt bekend gemaakt, dat punt 7 van het gestelde onder b. huisbrandturf van de „publicatie bestemd voor ver veners en voor den handel in vaste brandstoffen, die van den verkoop van turf zijn normaal bedrijf maakt" d.dw. 15 Augus tus 1940. met ingang van heden als volgt wordt gewijzigd: 7. „Het is verveners, groothandelaren of handelaren in vaste brandstoffen, slijters of depothouders, die van den verkoop van turf een normaal bedrijf amken, verboden aan verbruikers van turf tot en met 30 September 1940 meer dan 50 pet. van de in het tijdvak 1 April 1939 tot en met 31 Maart 1940 van hen ont vangen hoeveelheid turf, resp. 50 pet. van het geschatte jaar verbruik in turf te verkoopen of af te leveren, verminderd met het reeds sedert 1 Mei 1940 van hen of anderen ontvangen kwantum turf respectievelijk vaste brandstoffen." 4727

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3