DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ARMLASTIGHEID IN NEDERLAND EN IN LEIDEN Werkt mede aan de Zomer- zegel-actie BINNENLAND Momentje WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9743 3)e Ceicbeh^Soti/fcatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus U. Welke invloed de gebeurtenissen van en na Mei j.l. op de werkloosheid in ons land bereids hebben uitgeoefend en nog uit oefenen, is nog niet met zekerheid vast te «tellen. Eenerzijds zijn na den twaalfden Mei een aantal bedrijven stop gezet, waar door de werkloosheid toenam, anderzijds echter hebben vele werkloozen in Duitsch- land arbeid gevonden of konden zij bij wederopbouw-arbeid te werk worden ge steld. Welke van deze beide invloeden het sterkst op het werkloosheidscijfer heeft ingewerkt, is uit officieele statistische ge gevens nog niet bekend. Wel heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek dezer dagen cijfers vastgesteld met betrekking tot de armenzorg in het tweede kwartaal van dit jaar, derhalve over de maanden April, Mei en Juni j.L, die een oordeel mogelijk maken over den in vloed van de Mei-gebeurtenissen op den omvang van de armlastigheid. Dat deze invloed niet gunstig kon zijn, ligt voor de hand. In het algemeen vallen de cijfers intuschen erg mede. In alle gemeenten boven twintigduizend zielen, die tezamen ruim vier en een half millioen inwoners tellen en die dus meer dan de helft van de geheele Nederlandsche bevolking huisvesten, waren in Januari, Februari en Maart respectievelijk 68.908, 69.925 en 66.500 van gemeentewege onder steunde gezinnen. In April daalde dit aan tal tot 62.209. Deze teruggang kan als een normaal seizoen verschijnsel worden be schouwd. Normaliter zou de daling zich ook in Mei hebben voortgezet. Dit jaar echter bracht de Meimaand een stijging, en wel tot 62.898. Deze stijging werd niet veroorzaakt door de ondersteuning van ge- evacueerden e.d., daar dit soort ondersteu ningen buiten de hier bedoelde opgaven zijn gehouden. Het stopzetten van bedrij ven, giroverkeer, handel van kleine koop lieden, venters enz. aldus de toelichting van het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte de ondersteuning van een grooter aantal personen noodig. Juni bracht vervolgens weer een, overigens nog maar zeer gering, herstel; gemiddeld be hoefden nog 62.753 gezinnen gemeentelij ken onderstand krachtens de armenwet. Stellen wij ter vergelijking hiernaast de cijfers van het laatste jaar vóór de oor logstoestand in Europa intrad, 1938, dan blijkt de invloed van de Mei-gebeurtenis sen vrij groot geweest te zijn. In genoemd jaar moesten n.l. in Januari, Februari en Maart resp. 68.516, 68. 924 en 67.258 ge zinnen ondersteund worden, terwijl de cij fers voor de volgende drie maanden 65.081, 63.631 en 62 832 bedroegen. In genoemd jaar viel derhalve een duidelijke seizoen invloed ten goede te bespeuren, die dit jaar grootendeels achterwege bleef. Op de groep ondersteunde alleenwo nende of daarmede gelijk te stellen perso nen pleegt de seizoeninvloed geringer te zijn, daar tot deze groep vooral veel oude ren behooren, o.a. weduwen e.d., die ook onder gunstige omstandigheden geen ar beid meer kunnen verrichten en dienten gevolge het geheele jaar door op onder steuning zijn aangewezen. In meerdere mate dan de groep steunbehoevende gezin nen vertoonen de cijfers van. de categorie alleenwonenden daardoor een constant ka rakter. In de eerste drie maanden van dit jaar werden resp. 30.379, 30.519 en 29.905 al leenwonenden ondersteund. In April daal de hun aantal tot 29.259, in Mei tot 29.108, om in Juni weer te stijgen tot 29.455. In 1938 waren de cijfers van het eerste kwar taal 28.866, 29.024 en 28. 559, terwijl die van het tweede kwartaal 28.219, 27.933 en 27.741 waren. Ook bij deze categorie zien wij dus de |eringe seizoendaling van voor heen dit jaar plaats maken voor eenige stijging. Is blijkens deze cijfers de invloed van de bijzondere tijdsomstandigheden op den omvang van de armlastigheid voor ons ge heele land ongunstig geweest, ook voor onze stad leiden de cijfers tot een over eenkomstige conclusie. Leiden. In de eerste drie maanden van dit jaar werden in onze woonplaats wekelijks ge middeld 1154, 1149 en 1103 gezinnen van gemeentewege ondersteund. In April trad onder invloed van het beginnend zomer- seizgen een daling in tot 1024. Deze da ling zette zich in Mei niet voort, integen deel het aantal steunbehoevende gezinnen steeg in genoemde maand tot gemiddeld 1073. Juni bracht weer eenig herstel, maar met een gemiddeld aantal van 1047 per week bleef deze maand toch nog bedui dend boven April. Stellen wjj ter vergelij king ook hiernaast de cijfers van 1938. Voor de eerste zes maanden van dat jaar waren de aantallen van gemeentewege on dersteunde gezinnen: 1275, 1304, 1280, 1201, 1143 en 1140, in welke reeks zich de •seizoeninvloed in het tweede kwartaal duidelijk doet herkennen. Op het aantal armlastige gezinnen in Leiden hebben de bijzondere tijdsomstandigheden dus wel een duidelijk merkbare ongunstige invloed uitgeoefend Nog. iets sterker komt dit tot uitdruk king bij de categorie ondersteunde alleen wonenden. Voor de maanden van het eer ste kwartaal 1940 waren de cijfers voor deze groep 556, 558 en 545, voor April 541, voor Mèi 550 en voor Juni zelfs 572. In 1938 waren de aantallen resp. 554, 554, 556, 546, 547 en 529. Tegenover de als normaal aan te merken daling in 1938, die vooral in Juni van beteekenis was, staat voor 1940 een toename in Mei en een nog sterker toename in Juni. Dit verloop vond uiteraard zijn weerslag in de kosten van de armenzorg. In het eer ste kwartaal van het loopende jaar moest Leiden voor de gemeentelijke ondersteu ning van armlastigen ƒ156.029.uitge ven en in het tweede kwartaal 151.496. Van het eerste op het tweede kwartaal daalden deze uitgaven derhalve met drie procent. In 1938 bedroegen de uitgaven in het eerste kwartaal 165.620.en in het tweede kwartaal 154.408.zoodat de da ling in dat jaar zeven procent heeft be dragen. Per duizend inwoners werd door Leiden in het tweede kwartaal van 1940 aan ar menzorg-ondersteuningen 1.937.— be steed. Van andere steden met vergelijkbaar zielental stonden Nijmegen en Dordrecht voor nog hoogere uitgaven. In Nijmegen bedroegen deze n.l., eveneens per duizend inwoners ƒ1940.en in Dordrecht zelfs 2023.Daartegenover staat dat Arnhem kon volstaan met ƒ1746.Hilversum met 1773.Maastricht met 1102.en Apeldoorn met 1012. Prof. mr. Rotnme zet beteekenis uiteen Dinsdagavond heeft prof. mr. C. P. M. Romme een radiorede gehouden ten bate van de Zomerzegelactie. Mr. Romme sprak als volgt: Nederlanders, Nu de zomerzon deze maand weer is doorgebroken en van haar weldoende stra len ons, een beetje laat, nog heeft doen ge nieten, kom ik uw aandacht nog eens even vragen voor de Zomer-zegels, de Zomer- postzegeLs, waarmede gij als zomerzonnet jes licht en warmte kimt brengen aan uw mede-burgers, wanneer gij uw voldoende aandacht hieraan geven wilt. Licht en warmte vooral aan hen, die in den diepen zin van het woord daarop recht tegen over u kunnen doen gelden, omdat zij be hooren tot de meest-getroffenen in het meest nationale leed, dat over een volk kan komen, en dat daarom slechts natio naal, door de opbouwende medewerking van allen, waardig kan worden opgelost: oorlogsleed- De Zomerzegels, die van het begin van him bestaan af hebben bijgedra gen tot cultureele en sociale doelein den en daardoor steeds het Neder- landsch belang hebben gediend, worden dit jaar aangewend voor het bijzondere Nederlandsche belang, om op cultu reel en sociaal gebied oorlogsleed te lenigen. Dat lag niet in ons voornemen, toen wij onze actie voor dit jaar aan het opzetten waren. Op Zaterdag 11 Mej zouden wij staf ten. Maar de werkelijkheid dwong ons, later met den verkoop te beginnen. En toen wij daarmee begonnen, dreef diezelfde wer kelijkheid ons ertoe, den verkoop dienst baar te maken aan het meest en het eerst voor de hand liggende: hulp te verleenen aan die werkers en bouwers aan onze eigen Nederlandsche cultuur, wien door de gebeurtenissen reeds het materiaal zelf om te kunnen bouwen en te kunnen werken uit de hand was geslagen op te komen voor hen, die door diezelfde gebeurtenissen lichamelijk zijn geschonden of in hun ge zondheid, die mede de gezondheid van het volk bepaalt, worden bedreigd. Veel hartelijke medewerking in het ge- RECLASSEERINGSDAG. De wind speelt om de traliën wat late zon schuift langs de wanden, voorbij zwierven de zwaluwen, de dag zinkt in zijn leege handen. Dag zonder doel en zonder waarde, die eender eindigt en begint, hij wil, maar kan dit niet aanvaarden, want om de traliën speelt de wind. Maar gij, gij kunt zijn jonge handen grijpen, en heffen naar het licht: nog bleef iets van het leven branden ^op zijn verborgen aangezicht. Hij was met duizenden verloren, maar God heeft hem teruggevonden en hem uit duizenden verkoren.... Vader, vergeef ook ónze zonden. JAC. IDSERDA. heele land heeft ons veroorloofd, het be sluit te nemen, de Zomerzegel-actie 1940 door te zetten. Uw medewerking zal bijdra gen tot het bewijs, dat het een goed be sluit is geweest. Een goed besluit voor het volk in zijn geheel, een goed besluit ook voor u zelf. Tweeledige medewerking Daartoe moet uw medewerking een twee ledige zijn. Vooreerst moet gij natuurlijk Zomerzegels koopen. Dat is heel eenvoudig. Tot 31 October kunt gij dat zoowel aan alle postkantoren in Nederland alsook aan alle verdere verkoopgelegenheden in het heele land gedaan krijgen. En voor elk soort poststuk brief, briefkaart, postpakket of wat het ook zij kunt gij u den ge- wenschten zegel aanschaffen. De inmiddels ingevoerde wijziging van het tarief heb ben wij ook bijgehouden; nu de postzegel van 7 1/2 cent meer in zwang is gekomen, hebben we ook dezen in onze serie inge- lascht; voor de ronde som van een dubbel tje is hij verkrijgbaar. Maar hiermede mag uw medewerking niet afloopen. Want wil die medewerking volle beteekenis hebben, ook voor u zelf, danmoet gij telkens, wan neer gij een Zomerzegel opplakt op uw briefkaart, uw brief of wat het ook zij, even er aan denken, wat dit nu eigenlijk beteekent. Elke zegel meer beteekent, dat gij persoonlijk er aan meewerkt, dat er in Nederland meer zal kunnen gebeuren aan zorg voor lichamelijk gebrekki- gen. Hun aantal is gegroeid. Maar niet alleen het gegroeide aantal eischt, dat meer zorg aan hen kan worden be steed, de oorzaak, waaruit die groei is voortgekomen, eischt dat nog met veel meer klem. Daar behoeven wij tegenover elkaar geen woord aan te verspelen. Daden zijn hier alleen op haar plaats. En zoo'n daad stelt gij per Zomerzegeltje. Een daad, die er zijn mag, omdat gij het doet met alle andere leden van ons groote Nederland sche gezin.. Maar dat is niet de eenige beteekenis van uw Zomerzegel. Elke zegel meer beteekent ook, dat gij persoonlijk er aan meewerkt, dat we in Nederland meer hulp kunnen verleenen aan de lijders aan rheumatiek. Ook daaraan wordt een deel van de op brengst besteed. Met opzet d i t j a a r. Want de gevolgen der inundaties, de gevolgen van evacuaties, treden hier dreigend naar voren. En die dreiging moet worden be zworen. Met uw hulp. Daar is nog een dreiging, waartegen gij allen met liefde te velde zult trekken, om dat reeds in normale tijden uw liefde, uw medelijden het hiertegen verder heeft ge bracht dan in welk ander land ter wereld ook. Dat is de bedreiging van de tubercu lose. De oorlog van 19141918, die aan ons land voorbij is gegaan, staat hier als een waarschuwende herinnering. Want reeds toen is het sterfte-cijfer uit t.b.c. bij ons ge stegen. Daar moet meer hulp thans tegen worden geboden. En dat doet gij met dat mooie Zomerzegeltje. En dan de hulp aan onze cultureele werkers, onze kunstenaars. Als er ooit een tijd geweest is van behoefte hier aan natio nale hulp, dan toch zeker thans. Voor velen van hen persoonlijk, maar niet min der ook als bijdrage tot de mogelijk heden onzer nationale cultuur. Minder dan wanneer ook mogen wij de bevordering dier mogelijkheden in onze huidige om standigheden uit het oog verliezen. En wanneer gij uw Zomerzegeltje plakt, denkt dan ook even aan dit nationale karakter van uw daad. De hulp aan de cultureele werkers en daardoor aan den Nederlandschen cultuur- arbeid; de bestrijding van de tuberculose en daarmee haar neerdrukken tot het laagst mogelijke peil ondanks den oorlogs invloed; de verzachting van het rheumati- sche lijden en daardoor een verdere bijdrage aan vele burger-slachtoffers van den tijd; de zorg voor lichamelijk gebrekkigen en daarmee de vervulling van een eereplicht, waarvan wij ons moeten kwijten en alleen mogen kwijten op een wijze die hun waar dig is. Zietdaar, Nederlandsche luisteraars, wat de beteekenis is van uw medewerking DE NEDERLANDSCHE UNIE. Het Centraal Secretariaat van de Ne derlandsche Unie ontvangt regelmatig een aantal brieven, waarin leden van de Unie van Noord en Zuid en Oost en West hun verrassing, soms ook hun lichte ontstem ming te kennen geven over het feit, dat de Nederlandsche Unie reeds een paar keer een „Unie"-weekblad heeft uitgegeven zonder dat zij er één proefnummer van ontvingen. Om technische en administratieve rede nen was het absoluut onmogelijk, uitvoe ring te geven aan het plan van het Centraal Secretariaat om ieder lid een proefnummer te sturen of anderszins persoonlijk te at- tendeeren op ons weekblad. Wij vestigen langs dezen weg aller aan dacht nog eens op dit blad en op de mo gelijkheid, zich hierop te abonneeren bij een der Gewestelijke Secretariaten of bij het Centraal Secretariaat te Den Haag. De colportage op straat en langs de hui zen neemt van week tot week grooter om vang aan, maar zal nochtans niet onmid dellijk overal kunnen plaats vinden. DUITSCH VERKEERSRECHT VOOR ONS LAND. In het belang van een gemeenschap van alle weggebruikers. In de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen schrijft dr. MüllerScholtes o. m.: Het geheele wegverkeerswezen van Eu ropa staat duidelijk onder invloed van het Duitsche verkeersrecht, voorzoover men zich reeds niet bij dit verkeersrecht in zijn geheel aangesloten heeft. De voortschrij dende algemeene ontwikkeling zal er van zelf toe leiden, dat landen en stafen, wel ker wederzijdsche betrekkingen op alle gebieden van het openbare leven, gewild of niet, een verregaande samenwerking meebrengen, zich ondergeschikt maken aan gemeenschappelijke verkeersvoor- schriften. Dienovereenkomstig heeft het Bureau Bestuur en Recht bij den Bevelhebber van de Ordnungspolizei in het bezette Neder landsche gebied van den commissaris-gene raal voor het veiligheidswezen en den hoo- geren S. S. en politieleider opdracht ge kregen om in overeensteming met den Rijkscommissaris, met het ministerie van waterstaat, alsook met de bevoegde Ver- keerskringen van Nederland onverwijld het verkeersvraagstuk in juridisch op zicht als een dringende opgave tot oplos sing te brengen. Er kan mee gerekend wor den, dat de reorganisatie in betrekkelijk korten tijd volgt en dat Nederland ten spoedigste de aansluiting aan het moderne wegverkeersrecht van Europa zal vinden. Het voorbereidende werk voor de schep ping van een nieuw uniformwegverkeers- recht Voor het geheele bezette Nederland sche gebied is reeds aan den gang. NIEUWE ZOMERPOSTZEGEL VERKRIJGBAAR. Met ingang van heden is verkrijgbaar gesteld de nieuwe zomerpostzegel met de frankeerwaarde van 7 y, ct. Deze zegel is, zooals gemeld een uitgave van den 5-cents zomerpostzegel, dragende de beeltenis van Jan Steen. De nieutoe zegel wordt echter in rood uitgegeven en draagt den opdruk in zwart: 7y, -\- 2%, het laatste getal geeft den bijslag aan. Evenals de andere zomer zegels wordt deze zegel tot en met 31 Oc tober verkrijgbaar gesteld en blijft geldig tot en met 31 December 1945. BEDWELMING VAN WARMBLOEDIGE DIEREN VOOR HET SLACHTEN. Op de schriftelijke vragen van het raads lid Ekering inzake „een hoogst stuitende proefneming die ten doel had de door den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landen uitgevaardigde bepalingen ten aan zien van het slachten van vee op slinksche wijze te ondergraven" hebben B. en W. van Amsterdam het volgende antwoord ge geven. Bij verordening van den Rijkscommissa ris is het verboden slachtdieren anders te slachten dan na voorafgaande bedwelming. De secretarissen-generaal van sociale za ken en van landbouw en visscherij hebben in verband hiermede bepaald, dat bedwel ming van slachtdieren zoodanig geschieden moet ,dat het bewustzijn onmiddellijk op geheven wordt, hetzij door middel van toe stellen, waardoor de groote hersenen me chanisch beïeedigd worden, hetzij door electrische doorstrooming. Met de hier bedoelde voorschriften is aan de Zomerzegelactie 1940. Voorzoover, gij, net als de zomerzon, nog wat scha hebt in te halen, doet dat dan snel. Voorzoover gij al warmte en licht verspreid hebt, be seft, dat wij van deze warmte en dit licht nooit teveel kunnen krijgen. In een groot en goed resultaat zal de Nederlandsdie familie haar gerechte voldoening vinden. Ik dank u. Wat moet er nu met de hondjes ge beuren? Wij behoeven toch in den maal stroom der gebeurtenissen, waarin wij worden meegesleept de dieren niet te vergeten. Evenmin als deze door de overheid bij de distributiemaatregelen vergeten zijn. Zij krijgen van wat er is en voor een deel van hen is het le ven verkort, opdat zij niet van den honger zouden lijden en er voor de ove rigen voldoende voedsel over zou zijn. En wie zou van hetgeen hij zelf heeft, niet iets afnemen voor zijn huisdier, dat zoo trouw zijn dagen heeft gedeeld? Ik herhaal dus: wat moet er met de hondjes geschieden? Want er is nu een verordening ver schenen, welke ons noopt des avonds .na tien uur thuis te blijven. Voor ons is dat niet erg. Wij zetten ons rond den haard, wij zijn huisdieren, voor wie de straat des avonds niet natuurnoodzakelijk is. Wij kunnen ons binnenshuis allerlei vreug den en geneugten toebedeelen en aan alle noodzakelijke verlangens bevredi gen. Maar wie zal nu des avonds laat vóór het te ruste gaan de hondjes ter lantaarnpaal begeleiden, als de huis heer zulks niet doet? Met allen eerbied voor de grondig heid der verordeningen, maar daar aan heeft men toch niet gedacht. dus de methode van electrische doorstroo ming als middel tot het bewusteloos maken voor de slachting op niet voor tweeërlei uitleg vatbare wyze wettelijk gesanction- neerd. De electrische doorstrooming werd reeds een reeks van jaren elders in Neder land op ruime schaal toegepast, ten opzichte van varkens. Onder deze omstandigheden was er geen bezwaar tegen, proefnemingen met het bedwelmen van runderen te doen. Dat deze proefnemingen den eersten keer niét geslaagd zyn, is te betreuren, doch wettigt niet te spreken van een schande lijke dierenmishandeling. Immers bij het eerste rund werd het door de technici me degebrachte toestel op den kop aange bracht, teneinde den weerstand van den kop te meten, wat ongeveer 5 minuten in beslag nam; hierbij had evenwel electri sche doorstrooming niet plaats. Vervolgens geschiedde de eigenlijke doorstrooming gedurende 5 seconden, waarna het dier onmiddellijk neerviel. Als- toen vloeide er bloed uit een der neusga ten. Eenige seconden na den val kwam de koe wederom tot bewustzijn, waarna hij met een schietapparaat bedwelmd is. Bij een tweede koe is slechts de weerstand van den kop gemeten; deze is volgens de uit drukkelijke verklaring van de erbij betrok ken technici niet electrisch doorstroomd. Door niet bekende oorzaak viel de koe tij dens het meten van den weerstand op den vloer der slachthal en raakte daarbij de krukas van de lier van den slachtstand; hierbij was van bloedende verwondingen echter geen sprake. De bedoelde handelingen aan het abbat- toir beoogden dus uitsluitend, een juiste uitvoering van de voorschriften, gegeven bij en krachtens de verordeningen van den Rijkscommissaris te verzekeren, waarbij geheel gehandeld is overeenkomstig letter en geest van die voorschriften. De invoering van de bedwelming van slachtdieren door electrische doorstrooming zal te Amsterdam, in navolging o.a. van Zaandam, Haarlem, Assen, Groningen en Dordrecht, geschieden, zoodra een toestel beschikbaar is, hetwelk aan strenge eischen van juiste wijze van functionneeren vol doet. Een op dit gebied bij uitstek deskun dige frima is thans bezig met de samen stelling hiervan. Op de vraag of B. en W. hen, die verant woordelijk zijn voor of medewerking ver leenden aan „deze dierenmishandeling en saboteering van een verordening van den Rijkscommissaris" reeds gestraft hebben met ontslag uit hun betrekking of zoo niet of B. en W. een andere straf op hen toege past hebben, meenen B. en W. op grond van de hiervoren verstrekte inlichtingen geen antwoord meer te behoeven te geven. REMBOURSZENDINGEN UIT DUITSCHLAND. Binnenkort weer mogelijk. Met ingang van 15 September a.s. kun nen aangeteekende brieven en pakketten weder onder rembours van Duitschland naar Nederland worden verzonden. Boven dien wordt de dienst der invordering van kwitanties van Duitschland naar Nederland op dien dag heropend. In omgekeerde richting bestaan beide verkeersmogelij khed en voorloopig nog niet

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1