Engelands verdedigingskracht Engeland en Amerika Ordening op de Balkan QemengdeSiexichtm STADSNIEUWS Burgerlijke Stand DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 GECONCENTREERD IN LONDEN De groote actie van het Duitsche lucht- wapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder belangrijke objecten in Londen en in het Londensche industriegebied maakt de vraag belangrijk, in hoeverre de verde- digingskracht van Engeland in Londen ge concentreerd is. Dit is in bijzonder sterke mate het geval, daar in Londen talrijke fa brieken der Engelsche bewapeningsindus trie vertegenwoordigd zijn en daar Londen daarenboven een belangrijke centrale van beslissende beteekenis vormt voor het En gelsche economische leven. De groote be teekenis van Londen voor het geheele En gelsche economische leven blijkt uit de vol gende cijfers: in Groot-Londen is rond twin tig procent van alle arbeiders van Engeland werkzaam, de verzorgingsindustrie van En geland is voor een vierde gedeelte in Lon den vertegenwoordigd en meer dan de helft van de voor de voedselvoorziening van het land byzonder belangrijke vleeschpakhui- zen bevindt zich in het Londensche indus triegebied. De Engelsche in- en uitvoer gaat voor ruim een derde gedeelte via Londen en zijn haveninstallaties. Ongeveer een vierde ge deelte van de productie-capaciteit der En gelsche rhachinebouw-industrie is in het Londensche industrie-gebied gevestigd. Voor de Engelsche wapenindustrie is Lon den door zijn fabrieken voor de vervaardi- gign van vliegtuigen en ballons en voorna melijk van vliegtuigonderdeelen, alsmede van gevechtswagens en motoren van betee kenis. Tevens bevinden zich in het Londensche industriegebied kanonnenfabrieken, o.a. ook voor de vervaardiging van licht lucht doelgeschut, alsmede* kruit- en springstof fen-fabrieken. Ook worden handvuurwa pens, lonten en gasmaskers in Londen ver vaardigd. De haven van Londen is met een kadelengte van 55 kilometer de grootste der wereld. Ook is de Londensche haven de grootste opslagplaats ter wereld. Van den totalen Engelschen invoer ging 60 pet. van den vleeschinvóer, 40 pet. van den wolinvoer, 31 pet. van den petroleum- invoer, 30 pet. van den veevoederinvoer en rond een kwart gedeelte van de invoeren aan graan en meel, alsmede hout, via Lon den. Van bijzondere beteekenis voor de wa penindustrie zijn de in het Londensche ge bied liggende petroleumtanks, die bijna een vierde gedeelte vormen van alle Engel sche petroleumtanks. Thameshaven beschikt over de grootste tankinstallaties. In het Groot-Londensche industriegebied bevinden zich eveneens pe- troleumraffinaderijen. Ook als middelpunt voor het verkeer is Londen zeer belang rijk. Alle belangrijke verkeerswegen, spoorwegen en landwegen komen in Londen samen. De in Londen aangerichte verkeers- storingen moeten dus derhalve binnen zeer korten tijd haar uitwerking op het geheele land doen gevoelen. BRITSCHE MARINEKRINGEN WEINIG GEESTDRIFTIG OVER BRITSCH- AMERIKAANSCH ACCOORD. Uit Londen meldt de correspondent van de „New York Times", dat de Britsche reactie op het Britsch-Amerikaansche ac- coord inzake de torpedojagers verdeeld is. Opvallend is, dat marinekringen wel het minst enthousiasme toonen. Er is vertwij felde inspanning voor noodig geweest om na het bekend worden van het accoord den minister van marine Alexander een bevre digende uitlating te ontlokken. De hou ding der Britsche marine heeft een twee ledige oorzaak: 1. De hoogmoed der Britsche marine te genover buitenlandsche vloten; 2. hei gevoel van schaamte, dat Enge land gezonken is tot een stadium, waarin het de hulp der Vereenigde Staten noodig heeft. De gevoelens van den gemiddelden Brit- schen zeeofficier zijn ongeveer dezelfde als die van een marineofficier der V. S., als de V. S. op steun van een Zuid-Ame- rikaansche staat zouden zijn aangewezen. Van marinekringen en oerconservatieve oude heeren afgezien, zoo vervolgt het be richt, heeft de transactie betreffende de torpedojagers algemeen instemming ont moet, vooral omdat zij in breede kringen beschouwd wordt als voorlooper van de alliantie tusschen de V.S. en Engeland, waarop men hoopt, welke in de oogen der meeste Britten den eeuwigen vrede zou garandeeren. De doorsnee-Engelschman is er van overtuigd, dat de V.S., wanneer zij behoorlijk bewerkt en gevierd worden, zich steeds Engeland gunstig gezind zul len toonen. Echter schijnt zich althans in intellectueele kringen een wijziging in de tot dusver tegenover de V.S. alsmede de overige wereld aangenomen houding voor te bereiden. Engeland maakt zich meer en meer innerlijk los van het continent, daar het inziet, dat zijn eigenlijke taak overzee ligt. Hitier bewerkstelligt, wat Kipling vermocht, namelijk de aandacht der Brit ten van den engen driehoek tusschen Noordzee en Weichsel af te leiden en op de wijde wereld te vestigen. Engeland be gint bovendien in te zien, dat de wereld, waarin het wenscht te leven, door ineen storting bedreigd wordt, wanneer de Ver eenigde Staten niet aan Engelands zijde ir springen. Hel program der Roemeensche regeering ALGEHEELE REORGANISATIE In een bijeenkomst van den ministerraad heeft de staatsleider, Antonescu, een uiteen zetting gegeven van het programma der re geering en de vraagstukken, waaraan zij haar bijzondere aandacht zal besteden. Deze punten zijn: 1. Verheffing van den boerenstand door oeconomische, administratieve en hygiëni sche maatregelen. Overheidsorganisatie van den landbouw en van den afzet der land bouwproducten. De organisatie van „vlie gende" gezondheidsposten in de dorpen. 2. Verheffing van de arbeidersklasse door maatschappelijke hervormingen en reorga nisatie der industrieele ondernemingen. 3. Reorganisatie van het bestuursappa raat en het ambtenarencorps; waarborging van een bestaansminimum voor de ambte naren; voor iederen ambtenaar slechts één salaris; gezinstoeslag naar gelang van het aantal kinderen; salarisverhooging voor verdienstelijke ambtenaren. 4. Organisatie van het Roemeensche ge zin. Hervormingen op hygiënisch gebied ter_ bestrijding van kindersterfte, sociale ziek-' ten en alcoholisme. Antonescu heeft verder in groote trekken de vraagstukken van school, kerk, justitie en leger en de wijze, waarop tot volledige reorganisatie daarvan zal worden gekomen, uiteengezet. DE RATIFICATIE VAN HET VERDRAG VAN KRAJOVA De uitwisseling der ratificatie-oorkonden over het verdrag van Krajova zal, naar de bladen melden, te Boekarest uiterlijk op 16 September plaats vinden. Naar echter verluidt bestaat de bedoeling, de ratifica tie reeds de komende dagen te laten ge schieden om de grenscommissies in staat te stellen zoo snel mogelijk met de nieuwe grensafbakening te beginnen. In verband met de ratificatie van het verdrag zal een buitengewone parlementszitting gehouden worden, welke gelijk met de goedkeuring van het verdrag van Krajova ook de be grooting voor de nieuwe provincie zal op stellen. De Zuidelijke Dobroedsja zal, naar verluidt, voorloopig als een soort gouverne- mentgeneraal bestuurd worden. Tot gou verneur-generaal zou benoemd worden de garnizoenscommandant van Warna, gene raal Popoff, die ook de uitvloeiing van de militaire bezetting tot taak zal krijgen. Deze bezetting zal in vier phasen geschieden. Elk der vier gebieden waarin het gebied van de Zuidelijke Dobroedsja is ingedeeld, zou van de Zwarte Zee tot den Donau 15 kilo meter lang en 220 kilometer breed zijn. De eigenlijk feestelijke herdenking van de her denking is vastgesteld op den derden Octo ber, den Bulgaarschen nationalen feestdag. COMMENTAAR VAN DE DIPLO. Ten aanzien van de Zaterdag votlrokken onderteekening van het verdrag van Kra jova, dat het Zuiden van de Dobroedzja aan Bulgarije teruggeeft, schrijft de Deut sche diplomatisch-politische Korrespondenz o.m. het volgende: De in Krajova tot stand gekomen over eenstemming tusschen Bulgarije en Roeme nië vormt een nieuwe belangrijke factor van de consolidatie van de Zuid-Oostelijke ruimte. Een onrecht, dat gepleegd was je gens het nationale erfdeel van Bulgarije, is langs den weg van rechtstreeksche overeen stemming tusschen de regeeringen van So fia en Boekarest uit den weg geruimd. Wat in Neuilly onder den aegis der Weste lijke mogendheden door middel van de omsingeling van Bulgarije door de Balkan entente vereeuwigd had moeten worden, is ten val gekomen, nadat de mogendheden van de spil er voor gezorgd hadden, dat vrij baan gemaakt werd voor de gerechtigheid. Het flinke Bulgaarsche volk, dat even taai als geduldig gewacht heeft op deze dagen van nationale wederopkomst en dat in die richting gewerkt heeft, heeft daarmede ge kregen wat het verdiende. Geen intimidatie, maar ook geen verleiding hebben het land van zijn rechten weg kunnen afbrengen, d. w.z. van zijn vertrouwen in de mogendhe den van de spil, dat zij eens den dag zou den brengen, waarop voor het recht van Bulgarije de weg gebaand zou worden. Dit kon eerst geschieden, toen de Weste lijke mogendheden, die aan de touwtjes der Balkan-entente trokken, door de kracht van de mogendheden van de spil definitief uit de Zuid-Oostelijke ruimte waren uit geschakeld en haar eens en voor altijd de mogelijkheid was ontnomen om door het doen ontstaan van onvrede op den Balkan eenigerlei voordeel voor zichzelf te win nen ten koste van den vrede en de welvaart van derden. Al deze destructieve plannen ten spijt is de doelstelling van de mogend heden van de spil, n.l. de vreedzame op heldering der tegenstellingen in de Zuid- Oostelijke ruimte met succes ten uitvoer ge legd. In plaats van bittere vijandschap kon een vreedzaam overleg treden, dat in de plaats van de tot dusverre bestaande vij andschap den grondslag biedt voor vriend schappelijke betrekkingen in de toekomst. Evenals Hongarije heeft thans ook Bulga rije den Roemeenschen buur de hand ge reikt. Duitschland van zijn kant ziet irr de nieu we BulgaarschRoemeensche overeenstem ming een belangrijke bijdrage ook in den zin van zijn wenschen voor het Zuid-Oos ten, n.l. door het tot stand brengen van een gezonde en rechtvaardige vereffening tus schen de volkeren uit deze in het verleden zoo zwaar beproefde ruimte eens en voor altijd de mogelijkheid voor wrijvingen en intriges te verbannen en den weg te banen voor een eendrachtige samenwerking, die in het belang is van allen. RECLASSEERINGSDAG. De hand die helpt. De straf die een gedane daad moet boeten Is afgeloopen en een mensch komt vrij. Hij zal zich nu aan 't leven wennen moeten En zich weer voegen in de maatschappij. Als dan de levensring zich weer gaat hechten Daar waar hij eertijds tot een leegte spleet, Dan kan de boeteling vaak niet bevechten Het nieuw bestaan versperd door 't vroeger leed. Laat dan een hand hem veilig kunnen leiden Tot waar een pad hem verder doortocht biedt, En 't leven tusschen nü en vroeger tijden Een brug kan slaan, die op de toekomst ziet. Er is geen weg door menschen ooit betreden Waarvan ons hart ook niet de richting kent, Een mensch, die reeds zijn boete heeft beleden Roept om de hulp die u hem schuldig bent. Em. VAN LOGGEM. Buitenlandsche Berichten GENERAAL WEYGAND. Generaal Weygand heeft, naar uit Vi chy gemeld wordt, in verband met het hem overkomen vliegongeval zijn functie van generaal-gedelegeerde der Fransche regeering in Fransch-Afrika nog niet kun nen aanvaarden. De behandeling van den generaal, die ook twee ribben gebroken heeft, zou nog wel drie weken kunnen duren. BOTSING IN AFGHANISTAN. Op den weg van Miram Schah naar Bunna, gelegen aan de Noordwestelijke grens van Indië is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen Engelsche troe pen en opstandige Indische stammen, waarbij veertien Indiërs en een Engelsch- man om het leven zijn gekomen. VADER OVERRIJDT ZIJN EIGEN KIND. Kind was van den auto gevallen. Toen de landbouwer K. te Verilo met zijn vrachtauto met groenten wegreed om naar de Venlosche Veiling te gaan, had hij niet bemerkt, dat zijn vierjarig zoontje op de treeplank was gaan zitten. Toen hij een eindsweegs was weggereden, is het ventje gevallen en onder de vracht auto terecht gekomen. De landbouwer, be merkend, dat hij over een voorwerp heen reed, stopte onmiddellijk en deed toen de vreeselijke ontdekking, dat hij zijn zoontje had overreden. De dood trad vrijwel onmid dellijk in. JONGEN NA AANRIJDING OVERLEDEN. De elfjarige Willem Groot van Andjjk, die op weg naar Enkhuizen enkele dagen geleden door een vrachtauto werd aange reden en daarbij onder een der achterwie len geraakte, is gisteren aan de verwon dingen bezweken. DE GOOISCHE STOOMTRAM ROERT ZICH WEER! Aanrijding onder Naarden. Gistermorgen is de Gooische stoomtram bij de kruising ThierenswegRijksstraat weg te Naarden in botsing gekomen met een groote vrachtauto. De bestuurder van de auto, zag de tram wel naderen, maar tóen hij remde, slipte de wagen, die gela den was met twaalf toen ijzerwaren, door de gladheid van den weg af. De bestuur der gooide het stuur om, om een aanrijding te voorkomen, doch de achterzijde van den laadbak greep de locomotief en duwde deze uit de rails. Hij kwam rechtstandig te gen den personenwagen te staan en werd zwaar gehavend. De tender raakte lek en de koppeling brak. Men is eenige uren doende geweest om de locomotief weer in dé rails te plaatsen. Niemand werd ge kwetst. VAN EEN KORENMIJT GEVALLEN EN GEDOOD. De 33-jarige gehuwde S. Riemersma, wo nende te Scheemdermeer, in dienst bij den landbouwer R. te Midwolda, is gisteravond bij het verrichten van werkzaamheden, door tot nu toe onbekende oorzaak, van een hooge korenmijt gevallen. In zorgwek- kenden toestand werd de ongelukkige naar het R. K. ziekenhuis te Winschoten over gebracht, waar hij hedenmorgen aan de gevolgen van zijn val is overleden. VLIEGER VERMIST. Hun, die inlichtingen kunnen geven om trent den Duitschen vlieger Otto Christian sen. geboi'en 6 April 1906 te Husum, lang 1 1.65 M., blond haar, blauwe oogen, zwaar HET TRIANON-THEATER. Officieele opening Vrijdag a.s. Vrijdag 13 September a.s. zal de offi cieele opening plaats hebben van het Tria- non-theater alhier, als het eerste Tobis- theater in Nederland. Reeds eenige weken geleden konden wij mededeelen, dat het Trianontheater in an dere handen was overgegaan. Wat er in die weken in en om Trianon is geschied, kon den wij gisteren ervaren, toen de nieuwe directie de heeren J. J. H. H. Takke Lo- kenberg en N. M. v. d. Roer ons haar plan nen voor de officieele opening ontvouwde en ons de veranderingen liet zien, die in dien korten tijd zijn aangebracht. Van buiten werd de mooie gevel, die de aandacht heeft van Monumentenzorg geheel opgefrischt. De groote veranderin gen, die zich binnen voltrokken, betroffen hoofdzakelijk den zijfoyer en het café. De bioscoopzaal, die pas geheel was gerestau reerd, en van zeer goede fauteuils voor zien, behoefde weinig verandering. De zij-foyer werd geheel opnieuw ge schilderd in lichte tinten van rose en goud, er kwamen nieuwe lampen zoodat hij nu in een zeer gezellig en intiem zaaltje is omgetooverd. Dit werk, evenals dat van beendergestel, wordt verzocht zich ten spoedigste te melden aan het Hoofdbureau van Politie, O. Z. Achterburgwal 185 (ka mer 53) te Amsterdam. Christiansen is op 21 Augustus 1.1. des avonds laat uit gebouw „Atva" te Amster dam vertrokken en sedertdien niet meer le vend gezien. De Procureur-Generaal, Directeur van Politie en de wnd. Hoofdcommissaris van Politie loven een bedrag van vijfhonderd gulden uit voor het verstrekken van zoo danige inlichtingen of aanwijzingen, welke leiden tot opheldering van deze verdwij ning. MILITAIRE GOEDEREN GESTOLEN. Negen arbeiders in arrest. Op verzoek van de Edesche politie zijn te Arnhem negen arbeiders gearresteerd, die zich te Ede vergrepen hebben aan mili taire goederen. Het betreft hier arbeiders, woonachtig te Arnhem, die eenigen tijd ge leden in de omgeving van Oterloo werk zaam waren en daar dekens en militaire goederen onbeheerd vonden. De mannen deden van hun vondst geen aangifte, doch eenigen tijd later ontving de politie aangif te van vermissing van militaire goederen. Na lang zoeken leidde het onderzoek naar Arnhem, waar zooals gemeld, het negen tal werklieden kon worden aangehouden. Na voörloopig onderzoek is het negental in het Huis van Bewaring opgesloten. JEUGDIGE DIEVEN GEARRESTEERD. Acht jongens te Arnhem achter slot en grendel. Al gedurende een paar maanden kwamen er bij de politie te Arnhem klachten bin nen over diefstallen uit onbeheerd staande auto's en uit winkels. Het aantal klachten nam steeds toe, en daarbij viel vast te stel len, dat de daders het vooral op geld ge munt hadden. De politie stond vrijwel machteloos, want de dieven bleken geraffineerd te werk te gaan. Toch gelukte het haar een spoor te volgen en een slag te slaan. De eerste klap van de politie was raak; er konden vijf jongens worden aangehou den. In den beginne lieten de jeugdige de linquenten niets los, dooh een scherp ver hoor ontlokte den een na den ander de be kentenis, dat zij zich aan rooverijen hadden schuldig gemaakt. Als gevolg hiervan konden wederom drie jongens worden gearresteerd. Voorts bleek, dat de bende er een ge heime bergplaats op na hield, waar men den buit goed wicht te bewaren. Een der leden was aangesteld als rentmeester en had re kening en verantwoording af te leggen over al het gestolene. De plek, waar de buit bewaard werd, zou zonder de aanwijzingen der jongens waar schijnlijk niet gevonden zijn, want het was ëen diep in het bosch langs den Apel- doornscheweg gegraven gat in den grond. Deze kuil was zoo „vakkundig" toegedekt, dat het gat voor oningéwijden nagenoeg on vindbaar was. De politie vond bij haar on derzoek in deze eigengemaakte kluis eenige van de gestolen voorwerpen plus een be drag van 100 in contanten. In de afgeloo- den voorgevel werd uitgevoerd door den heer Otto. De grootste veranderingen heeft evenwel het café ondergaan, dat niet alleen geheel nieuwe betimmeringen van heel lichtbruin limba-hout, maar zelfs een nieuw plafond heeft gekregen. Als Vrijdag a.s. het nieuwe café geheel gereed is hier mag gerust van nieuw gesproken worden zal nie mand het café Trianon nog kunnen her kennen. Aan den bovenkant geheel rondom is een gebogen uitstaande rand aangebracht, vanwaar uit 220 lampen voor een indirecte verlichting zorgen. De grootste aantrekke lijkheid is misschien wel het buffet, dat geheel is verbouwd tot bar. Een nieuwe meubileering zal het geheel completeeren. Deze totale verandering zal Vrijdag a.s. in dertien dagen door de firma Bik en Breedeveld tot stand zijn gebracht. De exploitatie van het nieuwe Tobis- theater zal Vrijdag a.s. officieel worden begonnen met de nieuwe Tobis' film „De 3 Codona's", waarvan de première voor Nederland verleden week ging in het Tu- 'schinsky-theater in Amsterdam. Reeds nu komt deze film naar Leiden. Bovendien zullen in dit programma Tholen en van Lier optreden. Door het verbod zich na tien uur op straat te bevinden zal deze gala-voorstel ling om 7 uur moeten aanvangen en vroeg moeten eindigen, maar publiek en genoom digden kunnen Vrijdag van een voortref- felijken avond verzekerd zijn. pen maanden hadden de jongens een veel grooter bedrag gestolen, doch dit en de op brengst van verkochte gestolen artikelen hadden de jeugdige dieven reeds opge maakt middels dure uitstapjes in biosco pen en café's. De acht jongens, die in hechtenis werden genomen, varieeren in leeftijd van 15 tot 18 jaar. Zij zijn na een verhoor in het Huis van Bewaring te Arnhem ingesloten. Het on derzoek wordt met kracht voortgezet. Dit ontmaskerde complot is reeds het tweede succes der Arnhemsche politie in den tijd van een week. Verleden week wist zij n.l. een aantal jeugdige brandstichter die twee huizen aan de van Heemstralaan inbrand gestoken hadden, te arresteeren* ZILVEREN LEPELS, VORKEN EN. Gestolen voorwerpen uit den oorlogstijd- Een paar kleine jongens uit Loenen heb ben bij het spelen twee pakken gevonden» die verborgen tusschen de struiken lagen. De politie werd gewaarschuwd en onder wierp de pakken aan een onderzoek. Hier in vond men o.a. zilveren lepels, vorken en messen, verschillende tinnen bekers en een fototoestel. Achteraf bleek, dat deze vondst verband hield met verschillende diefstal len, die in Mei gepleegd waren in wonin gen, waarvan de bewoners geëvacueerd moesten worden. Enkele menschen hebben reeds voorwerpen herkend. LEIDEN Geboren: Marinus Kornelis, z. van D. M. J. Punselie en W. Monna Paulus Cornelis, z. van P% C. Sloos en P. v. Zijp Arie, z. van M. Janssen en D. J. M. v. Leeuwen Maria Magdalena, d. van Th. H. Reijken en J. v. Kampen Rudolphi- ne, d. van C. Strik en J. S. Abspoel Amalie Johanna, d. van A J. v. Noort en G. Bobkiewicz Johanna Amalie, d. van A. J. v. Noort en G. Bobkiewicz Hans, z. van J. H. de Winter en L. W. C. Ar- nouts Christiaan Henricus Maria, z. van P. J. M. Hocks en C. H. C. M. Vorst Johannes Egbertus Wilhelmus, z. van H. J. J. Mulder en A Bekkering Henrica Gerharda Maria, d. van H. J. Ticheloven en A. M. Naber Neêltje, d. van J. J. Mo lenaar en M. Gressie Petronella Jaco- ba. d. van C. Hogenes en S. v. d. Linden Hendrikus Theodorus Maria, z. van M. C. v. Dam en P. J. v. Rijn Johannes, z. W. Plug en J. Duyndam Johannes Mari nus Cornelis, z. van C. A. Olierook en J. M. Kurver Willempje, z. van F. E. de Bruin en H. E. v. Mourik Cornelia Ma ria, d. van S. Snoek en J. M. A. Habraken Geertruida, d. van H. A. C. Arends en M. E. v. d. Reijden Maria Hendrica The- resia, d. van J. J. v. Kordelaar en J. D. v. d. Peet. Ondertrouwd: J. C. Hoekendijk jm. 28 j. en E. G. Laman jd. 22 j. J. W. Brak jm. 40 j. en»N. M. v. Berdegeme jd. 28 j. Gehuwd: W. Verboog jm. en H. J. Ar- bouw jd. Overleden: C. v. d. Bijl m. 68 j. W. F. K. de Kievit m. 73 j.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6