Weerbericht RECHTZAKEN Faillissementen DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 UE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 8.07 uur. Zon op 7.07 uur. Maan op 4.42 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 1.45 uur Woensdagnacht. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 11 Sept. nam. 12.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17 gr. C. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zyn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.07 uur. ZONSOPKOMST 7.07 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. 511C3II Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil wegdek en is dus aan verschillende beper kende bepalingen gebonden. Zij mag, slechts na goedkeuring door en met toestemming van de Rijksinspectie wor den aangebracht op speciale punten in ge meenten, welke daartoe door de Rijksin spectie worden aangewezen. Zij geldt dus als een aanvulling op de beveiliging met richt- en geleidelichten en zal uiteraard alleen daar worden toegela ten, waar deze wegdek-verlichting abso luut noodzakelijk blijkt in het belang van het verkeer. Voetgangerslantaarns. Doch ook de voetganger wordt in staat gesteld zelf een bescheiden verlichting bij zich te dragen, Daartoe komen in den han del de z.g. voetgangerslantaarns. Ook aan deze lantaarns zijn door de Rijksinspectie bepaalde eischen gesteld, op dat gevaar voor teveel licht uitgesloten moest worden. De aandacht zij er op gevestigd, dat deze voetgangerslantaarns uitsluitend wit of geel licht mogen uitstralen. Behalve lantaarns zijn ten slotte ook lichtgevende voorwerpen op eenigerlei wij ze aan het lichaam te bevestigen. Deze voorwerpen zijn nog niet aan keu ring onderworpen. In verband hiermede wordt er de aandacht 'op gevestigd, dat thans ook tal van waardelooze phosphores- ceerende voorwerpen als speldjes, schild jes, gordels e.d. in den handel worden aan geboden. Deze moeten uiteraard door be straling met wit licht (daglicht) geacti veerd worden om des avonds lichtgevend te zijn Het aantal uren, gedurende welke deze activiteit voldoende groot blijft, be paalt de waarde en vooral de bruikbaar heid dezer voorwerpen Men moet deze phosphoresceerende wer king (ook van allerlei hulpmiddelen om voorwerpen, traptreden, huisbellen, sleu telgaten enz. in het duister te markeeren) niet verwarren met het fluoresceeren van voorwerpen, welke met een speciale verf bestreken zijn en een voortdurende bestra ling met b.v. ultra-violet licht vereischen. Het gebruik van fluoresceerende voor werpen is tot nader order niet toegestaan. Ten slotte bestaat nog de mogelijkheid tot het aanbrengen van lichtgevende aan duidingen, welke bedrijven, inrichtingen enz. noodig hebben om het publiek zekere noodzakelijke aanwijzingen te geven. Voorschriften omtrent de toelaatbaar heid van deze lichtgevende aanduidingen ten dienste van het publiek zijn in bewer king en zullen spoedig verschijnen. Alle hierboven opgesomde hulpmidde len en maatregelen zullen er naar het oor deel der rijksinspectie luchtbescherming tij dens de komende winteravonden veel toe kunnen bijdragen om het verkeer bij avond belangrijk te vergemakkelijken. Het bezoeken van winkels, café's, restau rants, schouwburgen en concerten zal dan ook mogelijk zijn. Men moet er alleen zich aan gewennen met behulp van de geleide- en andere lich ten zijn weg te vinden. Wanneer al deze hulpmaatregelen zijn toegepast, zal een ieder, die niet zooge naamd „schemeringsblind" is, zich, met in achtneming van de extra-voorzichtigheid, in de verduisterde stad kunnen oriëntee- ren. Waar het in het algemeen belang geno men een sociaal en economisch belang is, zoolang mogelijk den normalen gang van zaken ongestoord te laten voortgaan, mag men de overtuiging meedragen, dat van overheidswege al het mogelijke op dit ge bied is en wordt gedaan, om dit ook moge lijk te maken gedurende den tijd, dat de normale openbare verlichting gedoofd is. AMBULANCE UIT FINLAND TERUGGEKEERD Na een afwezigheid van ruim een half jaar, na groote vermoeienissen en inspan ningen, maar ook na een prachtig werk van menschelijke liefdadigheid te hebben ver richt, is de Nederlandsche ambulance uit Finland in ons land teruggekeerd. PORTVRIJDOM VOOR MILITAIREN IN HOSPITALEN. De portvrij verzending van correspon dentie aan en door militairen, welke geheel opgeheven was, wordt uitsluitend voor die militairen beneden den rang van officier, die, gewond of ziek, nog in militaire hospi talen of burgerziekenhuizen verblijven, gedeeltelijk hersteld. Deze portvrije ver zending is beperkt tot: Briefkaarten, welke echter geen berichten omtrent handelszaken of bestel lingen of aanbiedingen van handels- of fa- brieksgoederen mogen bevatten en Nieuwsbladen tot een maximum gewicht van 100 gram. Voor deze portvrije verzending gelden de volgende voorschriften: Aan militairen gerichte briefkaarten enz. dienen, boven het adres, het opschrift „mi litair" te dragen. Het adres moet naam, militairen rang van den geadresseerde en aanduiding van hospitaal of zieken inrich ting bevatten. Dóór daartoe gerechtigde militairen verzonden briefkaarten enz. die nen boven het adres eveneens van het opschrift „militair" voorzien te zijn, welke aanduiding gewaarmerkt moet worden door de handteekening van den afzender. Verder moet op de adreszijde naam en mi litairen rang van den afzender en een stem pelafdruk van hospitaal of ziekeninrichting voorkomen. HET INWISSELEN VAN DISTRIBUTIE TOEWIJZINGEN Slechts gedurende 14 dagen na het einde van den geldigheidsduur. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij en van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: De toewijzingen, welke aan detaillisten en instellingen worden uitgereikt ter ver krijging van de onderscheiden in distributie gebrachte goederen, worden steeds voor een bepaalden termijn geldig verklaard. Gedu rende dezen termijn kunnen zij worden doorgegeven aan de grossiers, die de ver schillende door hen ontvangen toewijzingen bij de plaatselijke distributiediensten kun nen aanbieden voor inwisseling tegen ver- zam el-toe wij zingen. Voor deze inwisseling was tot nu toe geen termijn vastgesteld, waardoor veel toewijzingen eerst na ge- ruimen tijd worden ingewisseld. Daar dit moeilijkheden ten aanzien van het distributiestelsel medebrengt, zullen in den vervolge grossiers de bij hen ingele verde toewijzingen slechts ten hoogste ge durende veertien dagen na afloop van den geldigheidsduur daarvan mogen inwisselen tegen verzameltoewijzingen. De distributie diensten zullen toewijzingen, waarvan de geldigheidsduur op het tijdstip van aanbie ding ter inwisseling tegen een Verzamel- toewijzing reeds meer dan veertien kalen derdagen verstreken is, niet meer acceptee ren. DISTRIBUTIE VAN SNEL. SCHEERCRéME Ter vermijding van misverstand, vestigt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, er de aandacht op, dat ook de z.g. snelscheercrême onder dê zeepdistribu- tie-beschikking 1940 valt, zoodat het koo- pen en afleveren hiervan uitsluitend is toe gestaan tegen inlevering van bon no. 116. In verband met de verschillende merken en verpakkingen, waarin de snelscheer crême in den handel verkrijgbaar is, is niet aangegeven hoeveel gram snelscheercrême op een bon kan worden betrokken, doch is bepaald, dat een bon recht geeft op het koopen van een tube snelscheercrême. Hier mede is bedoeld een tube van de gebruike lijke afmeting, hetgeen uiteraard mede brengt, dat van de kleine tube's, die onge veer de helft inhouden, twee stuks op een bon mogen worden afgeleverd. NIEUWE SCHENKINGEN VOOR DEN WEDEROPBOUW Het voorbeeld van de stichting Gresbui- zen-conventie en de Nederlandsche Dak- pannen-conventie heeft navolging gevon den. Den regeeringscommissaris voor den wederopbouw bereikte van de firma W. Wassink te Amersfoort de aanbieding, de door laatstgenoemde instelling aangeboden 100.000 dakpannen gratis te vervoeren, ter wijl voorts de Vereeniging van Nederland sche fabrikanten van houtwolplaten koste loos 10.000 kg. houtwolplaten ten behoeve van den wederoobouw heeft aangeboden. Beide aanbiedingen zijn door den regee ringscommissaris met groote erkentelijk heid aanvaar.d BIJEENKOMST VAN HET N. V. V. Uiteenzetting van commissaris Woudenberg. In een gisteren te Amsterdam gehouden bijeenkomst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, waartoe alle hoofd besturen van aangesloten vakvereenigingen waren opgeroepen, heeft commissaris Wou denberg een uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, over de oorzaken, welke dit ingrijpen noodzakelijk maakten en de gevolgen, welke uit dit ingrijpen zijn voort gevloeid. Daarnaast zette commissaris Wou denberg uitvoerig uiteen, langs welke we gen gewandeld zal moeten worden om tot een nieuwe sociale orde te komen, welke de hereeniging der Nederlandsche arbei ders verzekert. Komende tot de taak van de vakorgani saties, zeide spreker, dat de medewerking van de vakorganisatie loyaal moet zijn, ac tief bezield met den strijdbaren wil naar een betere toekomst voor den arbeider en positief in de richting van het nieuwe groeiende Europa, in het besef en de er- VERORDENING VOOR KUSTZONE. De hier gepubliceerde kaart, geeft nauw keurig weer welke plaatsen onder de twee uitgevaardigde verordeningen vallen. De voornaamste verordening is die van secretaris-generaal van het Departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is met ingang ven 9 September 1940 aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order ver boden zich tusschen 22 uur en 4 uur bui tenshuis te begeven in de gebieden die op de kaart zijn aangegeven. Van Maandag af is er dus in de kustzone géén verkeer, ook geen voetgangers-ver keer meer tusschen de boven vermelde uren. Vooral degenen die aan de schei- dingsgrens der zone wonen, dienen reke ning te houden met deze verordeningen. kennig, dat daarin het belang der Neder landsche arbeiders ligt. In het algemeen is tot een dergelijke loyale samenwerking bereidheid bij de meeste hoofdbestuurders gevonden: Er wa ren er echter onder de bestuurders, die krachtens hun belast verleden of om an dere redenen, die waarborg niet konden geven, dat wil zeggen, het volstrekt noo- dige vertrouwen niet konden geven. Het is nu eenmaal zoo, dat men de consequen ties van elke uiting, elke houding, elk standpunt, heeft te aanvaarden. Ui,t iedere nederlaag, uit iedere overwinning, vloeien consequenties voort, die noodzakelijk en logisch zijn. Als b.v. de voorzitter van het N. V. V. op een internationaal congres te Parijs nog niet lang geleden (reeds in den oorlog) verklaarde, dat de Nederlandsche arbei ders aan de zijde stonden der Westersche plutocratieën, dan schaarde hij de Neder landsche arbeiders dus in slagorde tegen Duitschland. Het is begrijpelijk, dat aan een dergelijk optreden, dat oorlogvoering beteekent, bij een nederlaag consequenties vastzitten, ook hier moet men de verantwoordelijkheid dra gen van zijn woorden en daden. Deze voor zitter, die zelfs nu nog zijn salaris ont vangt, kan hoogstens de edelmoedigheid van de Duitsche bezetting prijzen. Toen spr. in functie trad, heeft hij er naar gestreefd zooveel mogelijk de beproef de krachten op hun plaatsen te laten. Men kan niet zeggen, dat gezien het aantal personen, in de hoofdbesturen wille keurig is ingegrepen. Een aantal van 28 op de ruim 300 zegt voldoende. Deze tijd echter, zoo vervolgde commis saris Woudenberg, zal veel van ons ver gen en kan niet verdragen, dat er met per sonen geëxperimenteerd wordt. Het ligt dan ook niet in de bedoeling, zoo lang ieder hier inderdaad loyaal, actief en positief medewerkt, nog verder maatrege len te nemen of nog een van de thans zit ting hebbende hoofdbestuurders van hun ambt te ontheffen, met de thans gegeven ontslagen zijn alle noodzakelijke onthef fingen geschied. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe voor de arbeidende bevolking een tijd wende is aangebroken. Het licht van den nieuwen tijd daarvan zal hij, die met zijn geest aan het verleden geklonken blijft, niet zien. In dezen nieuwen tijd zal de N.V.V. in de vak beweging geenszins het stiefkind zijn. Met waardeering maakte de commissaris vervolgens gewag van de inrichting en in het algemeen ook de wijze van administra tie van de organen van het N. V. V. Het dwingt respect af, dat meestentijds zeer eenvoudige personen dit tot stand hebben kunnen brengen en in stand hebben kun nen houden. Het ligt dan ook niet aan het menschenmateriaal, en niet aan hea gebrek aan toewijding en overgave, maar aan den heerschende gedachtegang uit den voor- oorlogschen tijd, dat de vakbeweging geen grootere machtsontplooiing en eenheid tot stand heeft kunnen brengen. Deze eenheid, waarnaar door allen is ge streefd, is noodzakelijk in de vakbeweging om de juiste plaats aan den arbeider in de maatschappij te bereiken. In verband met deze noodzakelijke eenheid is het toe te juichen, dat bereids fusie tusschen N. V. V. en N. V. C. tot stand kwam, terwijl ander zijds door maatregelen, regelende de ver houdingen tusschen koporganisaties en aangesloten bonden, en interne maatrege len een beer productief werken zoowel naar binnen als naar buiten, mogelijk is geworden. Juist dit sterker maken van het N. V. V. is het grondbeginsel van alle tot op heden getroffen maatregelen. Deze maatregelen, zoowel als de buiten gewone belangstelling van de bezettende overheid, voor het N. V. V., zijn waarbor gen voor de toekomst van het N. V. V. Een bewijs, dat deze organisatie als het ware het fundament is voor wat er verder op het gebied der vakbeweging zal worden gebouwd. Spr. was er van overtuigd, dat de tijd niet meer ver is, dat de welwillende en weldenkende arbeider en vakbondsbestuur der dankbaar zullen zijn, dat door het ver trouwen, dat de rijkscommissaris hem heeft geschonken, de mogelijkheid voor het N. V. V. is geboden, niet alleen om voort te bestaan, maar om te komen tot grooten bloei, waardoor oude reeds gedoof de verlangens in ons weer gaan leven en tof werkelijkheid zullen worden. Na in het kort nog uiteengezet te heb ben, hoe ook door verdere concentratie de eenheid in de Nederlandsche vakbeweging dient te worden verkregen, besloot spr. zyn rede met de conclusie, dat de tijd voor een nieuwe sociale orde, nieuwe economi sche opvattingen, is aangebroken en per soonlijke belangen dienen te wijken om voor HAAGSCUE RECHTBANK ZWARE JONGENS STONDEN TERECHT. Eisch 4 jaar, uitspraak vrijspraak. H. J. W. van S. uit W a r m o n d, in de onderwereld bekend als „Hermannetje", had volgens de dagvaarding tezamen met een drietal andere bekende inbrekers ge probeerd een brandkast te foroeeren, staande in een perceel, aan de Paviljoens- gracht te Den Haag en toebehoirend aan de N.V. Koloniale Warenhandel. Dit was mislukt, doordat de temt, die om de brand kast gebouwd was, in brand was geraakt. Van S. had steeds ontkend by de inbraak aanwezig te zijn geweest. De Officier had evenwel het ten laste gelegde bewezen geacht en tegen verdachte vier jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank hedenmorgen uitspraak doende, achtte het ten laste gelegde niet Gemeentel. Aankondiging EINDE VAN DE UITREIKING VAN ZEEPBONNEN VOOR ARTSEN EN KINDEREN. Zij, die verzuimd hebben hun zeepbon- nen op den aangegeven tijd af te halen, worden hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld op Vrijdag 13 September aa. van 912 en van 1417 uur aan het Distri butiekantoor Breestraat 117. Aan dezen datum zal streng de hand worden gehouden. Het is dus nutteloos zich vroeger of later aan te melden. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 10 September 1940. BONNEN VOOR TERPENTIJN EN LIJNOLIE. Op het Distributiekantoor, Breestraat 117 zijn met ingang van heden voor schil derspatroons en ondernemingen, die, be halve ander personeel, ook schildersknechts in dienst hebben, bonnen voor terpentijn en lynolie beschikbaar. Voor nadere bizonderheden wordt verwe zen naar de publicatie van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de Nederlandsche dagbla den van 5 September j.L De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 10 September 1940. UITLOTING GELDLEENTNG, Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag, 18 September 1940, des voor middags 11 uur in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 35 obligatiën a 1000. en 5 obligatiën 500.in de 3J4 geldleening der gemeente Leiden van 1936, groot 1.500.000.—. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 September 1940. Agenda LEIDEN Dinsdag, R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, ledenvergade- dering „De Harmonie", 8.15 uur. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakere- patroomver. „St Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 7 September 20 uur tot Zater dag 14 September 8 uur waar genomen door de apotheken: D. C. Kok, Ra penburg 3, tel. 24807; „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, teL 26274. bewezen en sprak verdachte vrij met be vel tot zyn onmiddellijke invrijheidstel ling. De drie andere verdachten, G. A. M., P. J. E. en W. S. werden veroordeeld con form den eisch. resp. tot een jaiar, een jaar en twee jaar gevangenisstraf. Een jaar voor rijwieldiefstal. Tegen Th. M. J. B. afkomstig uit Den Haag, had de Officier een jaar gevange nisstraf geëischt wegens vijf rijwieldief stallen, gepleegd te Leiden, Oegst geest en Sassenheim. De recht bank vonnis wijzend veroordeelde verdach te conform dezen eisch, EEN GRIJPGRAGE JUFFROUW. Twee jaar gevangenisstraf geëischt De juffrouw, die in het verdachtenbank je plaats moest nemen, kan vermoedelijk diverse records op haar naam stellen. Zij is thans 68 jaar en van al die jaren heeft zij een groot gedeelte doorgebracht in diverse gevangenissen. Elf vonnissen heeft zij reeds achter den rug. en hedenmorgen maakte zij het dozijn vol. Zij moest zich thans ver antwoorden wegens diefstal van 20 porte- monnaies, die zij van evenveel winkelen de dames had gerold. Het waren er veel meer geweest dan twintig, zoodat men maar een keus uit de ruime hoeveelheid gedaan had. De juffrouw zou alles graag willen be kennen als zij het zich maar precies herinneren kon. Zij was in 1938 uit de gevangenis ontslagen en had toen dadelijk weer het beroep opgenomen, dat zy kon, n.l. het zakken rollen. Maar dat beroep verstaat zy in de perfec tie, zoodat zij een heelen tijd haar gang kon gaan zonder betrapt te worden. De Officier schetste verdachte als een ervaren zakkenrolster, die haar eerste schreden op het hellende vlak reeds in 1899 gedaan had. Veel slachtoffers heeft zy gemaakt en veel straffen heeft zij reeds ondergaan. Veel hebben die straffen blijk baar niet geholpen reden om thans een hoogere straf te eischen en wel twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Uitgesproken: K. Schuurman Czn., Bloembollenkwee- ker, wonende Andijk Oost, Verlengde Horn 28. Cur.: mr. D. H. Buiskool, Hoorn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2