Ik hèb gekozen, Arkadi... MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 VOETBAL JUNIORENTOURNOOI K. R. V. Gistermiddag werd op het K. R. V.-ter- rein te Katwijk aan den Rijn een junioren- tourooi gehouden waarvoor veel belang stelling was. De uitslag is de afdeeling I (de jonge ren) was als volgt: lste prijs K. R. V. b. 2de prijs Teylingen c. 3de prijs S. J. C. d. In de afdeeling II (de ouderen): lste prijs V. V. L. b. 2de prijs K. R. V. a. 3e prijs S. J. C. b. Onder toepasselijke worden werd na de wedstrijden de prijzen uitgereikt door den geest, adv., kapelaan De Graaf. R.K. Sportver. „Docos".' Docos A en B speelden tegen DOS A en B te Roelofarendsveen. Docos B won, alhoewel met vier invallers, waaronder de keeper van C, met 51. Do cos A kreeg drie spelers van B, die daar door hun tweeden wedstrijd speelden en won met 32. Voor den wedstrijd werd door den junioren-secr. van DOS bekend gemaakt, dat er een medaille werd ver diend door de vereeniging die het meeste doelpunten maakte, zoodat Docos deze met 5 punten meerderheid won. B. speelde keurig en eenige „kassiers" van den spil deed den uitslag al gauw zien. A speelde snel tegen de grootere tegen standers. De C-keeper toonde zijn kunnen, door zijn moedig en juist ingrijpen, en het was voor hem onmogelijk de drie tegen- punten te keeren. R. K. Voetbalver. „V. V. S. B." V. V. S. B. 2 speelde tegen Lisse, 2 wel ke ontmoeting eindigde in een gelijk spel (4—4). De wedstrijd begon met een flink over wicht van Lisse 2, dat WSB op eigen helft terugdrong. De afwerking van hun aanvallen liet echter te wenschen over en doelpunten bleven dan ook uit. Een der enkele uitvallen van WSB had succes, als Bon een schot inzendt, dat den keeper te machtig blijkt (10). Aan de overzijde echter wordt eveneens gedoelpunt, wanneer een fout van den doelman wordt afge- straft (11). Bij een vrijen trap tegen den keeper van Lisse, wordt de bal keurig voor doel geplaatst en fraai door Bon ingescho ten (21). Voor de rust weet WSB den stand zelfs op 31 te brengen, als de bal aan den keeper ontfutseld en in het net ge schoten wordt. Na de rust verkleint Lisse spoedig den achterstand door hun midvoor, die alleen de verdediging der WSB'ers passeert en hard in den rechterbenedenhoek kogelt (32). Nu volgt een periode van overwicht der Bavo-menschen, maar de juiste maat kunnen ook zij niet vinden. Succes boeken ze ten slotte toch, als de linksbinnen Slob be een onhoudbaren knal geeft en daar mede den stand op 42 brengt. Lisse 2 geeft echter den moed niet op en daaraan danken ze dan ook het gelijke spel, want tien minuten voor 't einde maakt hun mid voor met een o.i. houdbaar schot er 43 van en één minuut voor het einde den ge lijkmaker, waarbij de keeper het uitloo- pen vergat! (44). RJL Sprotver. „UJD.O." De vriendschappelijke wedstrijd van het eerste elftal tegen K.R.V. I eindigde met een 71 overwinning van U.D.O. I. In het begin wogen beide partijen goed tegen el kaar op en waren afwisselend in den aan val. Echter kon K.R.V. niet verhinderen, dat U.D.O. na ongeveer 25 min. door een mooi doelpunt van den rechtsbuiten de lei ding nam. Kort daarna scoorde de midden voor van U.D.O. opnieuw (20). Met deze stand ging de rust in. Toen even na de rust de rechtsbuiten van U.D.O. er 30 van maakte, was de tegenstand van K.R.V. gebroken. Nadat de linksbuiten van U.D.O. het vierde doelpunt voor zijn rekening had genomen, waarna linksbinnen en linksbui ten de stand tot 71 opvoerden. De b-junioren zat het niet mee op het WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. De ronde van Feijenoord heeft voor de Leidsche renners niet het succes gebracht,, dat er van verw'acht werd; wat tenminste de prestaties van de amateurs en nieuwe lingen aangaat. Van eerstgenoemde cate gorie wisten M. Segaar en C. van Leeuwen op de vijfde en zevende plaats beslag te leggen. W. Rijsbergen werd tweemaal in een valpartij betrokken en kwam als acht tiende aan. N. de Romijn werd vier en twintigste. Van de nieuwelingen kwam er geen een in de prijzen. Bij de profs en onafhankelijken won Aad van Amsterdam. Alb. Lodewyks gaf op. In de Ronde van Weert 'bezette van Am sterdam Zaterdag de derde plaats. Ook hier werd Alb. Lodewijks niet geplaatst. Morgenavond wordt er een peletonwed- strijd gereden over 30 K.M. Start 7 uur precies. DE RONDE VAN FEIJENOORD. Chris Smits en A. van Amsterdam winnaars. Er bleek onder de renners voor den ochtendwedstrijd der amateurs over 60 K.M. een geweldige belangstelling te be staan. Van de 160 amateurs en nieuwelin gen verschenen er 128 aan den start. Het werd een interessante strijd, welke het groote veld van het begin af ontplooi de. Het peleton slingerde zich in den aan vang als een veelkleurig langgerekt lint door de bochten, maar dit verband was van korten duur, daar het peleton in drie groepen getrokken werd. In de kopgroep was het een geweldig gedrang om de eer ste plaats, want de renner, die bij iedere verreden ronc- het eerst de finish bereik te, kwam in aanmerking voor de uitge loofde leiderspremie. De Feijenoorder Bas Hordijk bleek, toen hy voor de eerste maal beslag wist te leggen op de leiderspremie, in den Amsterdammer Faanhof een zwa- ren concurrent gekregen te hebben. De Amsterdammer reed bovendien uitstekend en gaf in de eerste tien ronden het tempo, dat tegen de 37 K.M. liep, aan. Bravenboer uit H. I. Ambacht kwam prachtig naar voren en in de eerstvolgen de ronden wist hij zich schitterend op de leidersplaats te handhaven. De situatie veranderde daarna echter, want Meerkerk voegde zich bij Bravenboer en eerstge noemde won eenige fraaie premies. Telkens wisselde het in de kopgroep. Howard Wing, China's kampioen, deed bui tengewoon goed werk in de kopgroep, maar tenslotte zakte hij uit het hoofdpe- leton weg en raakte in de tweede groep verzeild. Het veld. dat reeds tal van uit vallers telde, er waren er reeds 100 uit, trok er nog steeds hard aan. Het was voor Faanhof wel een harden sla* dat hij door een valpartytje van ver dere deelname uitgeschakeld werd. Even later was het Verhoeven uit Overschie, die door den velen regen kwam te slippen en een sleutelbeen brak. Nog steeds lag Bra venboer aan kop, maar er kwam meer teekening in den strijd, wijl Chr. Smits weer naar voren kwam en een goede po sitie zocht. Het vele werk, dat Bravenboer gedurende den wedstrijd gedaan had, be gon zijn invloed te dóen gelden op zijn physiek; steeds meer zakte hy van de kop groep af. Eenige honderden meters voor de eindstreep zette Smits een goede eind- tournooi in Katwijk. Hun eerste wedstrijd tegen Teylingen c eindigde zooals hy be gonnen was. Met strafschoppen werd de stryd beslist en hier boekte 'Teylingen c succes. Eveneens ging het in de verliezers- wedstrijd tegen SJC d, die ook in blanke stand eindigde. By het strafschoppen ne- UDO b. zonder prijs huiswaarts keerde, men trok SJC d aan 't langste eind, zoodat spurt in en won daarmede den wedstrijd. Des middags verscheen een select gezel schap van profs en onafhankelijken aan den start voor den 100 K.M.-wedstrijd, 48 renners in totaal. De kwantiteit deed niets TWEEDE BLAD - PAG. 8 Ter gelegenheid van de opening van het complex nieuwe sportvelden in den Leidschen Hout te Leiden zijn Zondag op de nieuwe sintelbaan nationale athletiekwedstrijden gehouden. Een interessant duel vormde ook dit keer weer de finale 100 meter hardloopen, welke ditmaal door Osendarp voor Nota werd gewonnen. Mevr. BlankersKoen, beter bekend als Fanny Koen, won met ruim verschil de 100 meter voor dames tijdens de athletiekwedstrijden op de nieuwe sintelbaan te Leiden, welke Zondag gehouden zijn. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 22) 26 October. Het heldere weer en de volle maan had den ons tot een grooten tocht doen beslui ten. Het kwik in den thermometer wees slechts elf graden vorst, hoewel de tempe ratuur 's nachts reeds tot zestien of zeven tien graden onder nul daalde. Onze baai lag aan de westzijde. Wij be sloten daarom het geheele eiland in ooste lijke richting te doorkruisen. Voor wij ver trokken, keken we onze kompassen, mes sen en geweren nog eens goed na. Toen alles in orde was bevonden, begaven we ons met alle beschikbare honden en sleden op weg. Dobrez vormde de achterhoede. Deze tocht heeft hem stellig een paar pond vet gekost. Hij keerde lichtelijk buiten adem, maar uiterst voldaan terug. De eerste dag vloog om. Wij hadden geen gelegenheid gekregen een schot te lossen. De volgende dag bracht ons in een zeer woeste streek, zoodat wij slechts met groo te moeite voorwaarts kwamen. Wij scho ten* echter drie volwassen rendieren en twee mooie witte vossen, die wfj onder steenen in de sneeuw begroeven om ze op den terugweg mee te nemen. De derde dag was als rustdag voor de honden bestemd. Wij sloegen onze tent op en namen het er zelf ook van. In den loop van den middag beklom ik met Dobrez een der steile rotsen. Op den top haalde ik mijn verrekijker te voorschijn, maar ik kon niets anders ontdekken dan lucht en wol ken, bergen en sneeuw. Later ontwaarden we in de verte een stuk van de zee, maar we bereikten haar pas den volgenden dag. Daarbij stieten we op een reüsachtigen ijs beer, die behaaglijk boven op een hoop sneeuw lag. Toen hij ons bemerkte, maak te hij aanstalten ons te lijf te gaan, maar het doodend lood uit eenige geweren was hem voor. Eerst toen hij zich brullend van machtelooze woede op de andere zijde wierp zagen we een klein, spartelend hoop je, dat zijn jong bleek te zijn. Mijn metgezellen bonden de nog dam pende berenmoeder op de slee en ik volgde met het berenkind aan een touw. De tei-ugtocht was al even lastig als de heenreis. Eenige uren lang was hij zelfs niet van gevaar ontbloot. De krachtige vrind dreef ons heele bergen sneeuw in het gezicht. Onophoudelijk waren onze schop pen in beweging. Wij bouwden uit sneeuw een muur om ons tegen de sneeuw te be schermen. Daarbij gaf ook de kleine ijs beer, dien we gevangen en Putschock ge doopt hadden, ons nog handen vol werk. Over het algemeen bleef hij in de buurt van Dobrez, by wien hij ook sliep en het was grappig om te zien, hoe de groote St. Bern- hard hem in zyn goedigheid zijn oogen en ooren uitlikte. Den eersten dag weigerde Putschock in zijn hartzeer halsstarrig als voedsel; den volgenden ochtend echter stal hij zijn pleeg moeder de grootste stukken voor den neus DE LEIDSCHE COURANT af aan de kwaliteit van het gebodene. Vooral van Gerven heeft zich uitstekend geweerd in de eerste helft van den wed strijd. Later zakte hy wat af uit de lei dende groep. In de kopgroep dèed Overweel hardnek kige pogingen om te ontsnappen, doch van Gent, Piet van Nek, Braspenninx en de Korver boden heftigen tegenstand en in de achtste ronde lag het veld weer precies zooals het begonnen was. Ook hier waren verschillende renners, die door pech of anderszins het strijdperk moesten verla ten. Van Amsterdam, Reuter, Braspenninx en van Nek beheerschten de situatie volkomen. Het veld bestond uit een kop groep van acht man, de tweede groep uit zes man met Motke aan het hoofd en een van vier renners, waarin van Gent en de Korver zaten. Braspenninx zette 400 meter voor het einde de eindspurt in, maar van Amster dam, dié hierop gewacht had, pakte het wiel van Braspenninx en op 40 meter van de eindstreep, sprong van Amsterdam naar voren om in een formidabelen eindspurt met een lengte verschil van Braspenninx te winnen. De uitslagen luiden als volgt: Amateurs 60 K.M.: 1. Chris Smits, Rot terdam; 2. Schellingerhout, Zaandam; 3. P. Verschuren, Rotterdam; 4. C. Bakker, Zaandam; 5. M. Segaar, Leiden; 6. C. Blaauw, Zaandam; 7. C. van Leeuwen, Bos koop; 8. K. den Otter, Rotterdam; 9. Mooy- man, Voorburg; 10. P. Vogelezang, den Haag; 11. W. Bravenboer, H. I. Ambacht; 12. Howard Wing, Rotterdam; 13. H. Keij- zer, Amsterdam; 14. G. Meerkerk, Rotter dam; 15. van der Vliet, Amsterdam; 16. Liebregts, Eindhoven; 17. B. Hordijk, Rot terdam; 18. W. Rijsbergen, Leiden; 19. D. Groenenwoudt, Dordrecht; 20, M. Helle- mons, Rotterdam; 21. P. Muilwijk, Rotter dam; 22. de Winter, Rotterdam; 23. Jac. Pool, Schoorl; 24. B. de Romijn, Leiden; 25. A. van der Veken, Rotterdam. Gestart 125 deelnemers. Profs en Onafhankelijken 100 K.M.: 1. A. van Amsterdam, Princenhage in 2 uur 32 min.; 2. Braspenninx, Princenhage; 3. de Hoog, Amsterdam; 4. J. Engel, Amsterdam; 5. Joossen, Made; 6. W. Reuter, Amster dam; 7. Jan Gommers, Dongen; 8. Jan Wes- terveld, Rotterdam; 9. Overweel, Middel- harnis; 10. Metke, Amsterdam; 11. Piet van Nek, Nieuwendam; 12. W. de Ruiter, Rot terdam; 13. A. de Korver, Willemsdorp; 14. Chr. van Gent, Rotterdam; 15. Banken, Eindhoven; 16. Visser, den Haag; 17. Van Gerven, Rotterdam. AFSCHE IDS WEDSTRIJD VAN JAN PIJNENBURG. Een talrijk publiek heèft gistermiddag Jan Pijnenburg in Den Bosch zyn laatsten wedstrijd zien rijden. In de Omnium tegen Wals en Schulte heeft hy nog eens op ouderwetsche wijze de overwinning be haald. Vooral in de sprint tegen Wals toon de hy nog steeds zeer fel te kunnen rijden en deze rit was dan ook de meest belang rijke wedstrijd van den dag. In den kop- pelwedstrijd kon hij met zijn ouden kop- pelgenoot Wals er niét in slagen een over winning te behalen. -Zy eindigden met twee ronden achterstand op de winnaars Boeyen en Steenbakkers. In de pauze is Jan Pijnenburg door ver schillende sprekers gehuldigd voor het vele goede werk, dat hij in den loop der jaren voor de wielersport gedaan heeft. Jhr. van den Berch van Heemstede sprak als voorzitter van de N.W.U., de heer van Benthem namens het gemeentebestuur van den Bosch, Cor Wals namens de col lega's. Pijnenburg dankte ten slotte alle sprekers. De uitslagen luiden: Omnium amateurs, sprint: 1. Remkes 13.6 sec.; 2. Savelkouls. Tijdrit over 250 meter: 1. Remkes, 16.8 sec.; 2. Savelkouls. Achtervolging over max. 15 ronden: 1. Remkes 30 meter ingeloopen op Savelkouls in 15.4 sec. Totaal uitslag: 1. Remkes 9 pnt.; 2. Sa- velkouls 3 pnt. weg. Den derden dag liep hy reeds zonder touw rond en er ontstond telkens een ge weldig spektakel, als hy zich op zijn on handige, logge manier tusschen de honden mengde en met hen aan het stoeien ge raakte. Liep hij daarbij ten slotte, zooals te verwachten was, een knauw op, dan liet hij een hartverscheurend gebrul hooren, draaide naar Dobrez en verlangde te drin ken. Toen we op zekeren middag bezig wa ren thee te zeten, plofte hij midden op de nog gloeiende asch van het vuur. Hevig ontdaan, kwam hy daarop bij mij om zich te laten troosten. Onmiddellijk daarop stal hij een stuk brood, dat stellig voor twee maaltijden voor ons allen toereikend zou zyn geweest. Tot ons geluk draaide de wind en plotse ling, hier kwamen de weersomstandighe den steeds even onverwacht, straalde de zon aan den opklarenden hemel. Met veel moeite zochten we onzen, op den heenweg verstopten buit weer op en daarna gingen we zoo snel mogelijk naar huis. We waren, zonder uitzondering, blij, toen we onze houten woning weer terug zagen en in razende vaart ging het den laatsten heuvel af. Hoewel wy allen oververmoeid waren, gelukte het ons den eersten nacht niet ook maar een oog dicht te doen, maar daar voor hebben wij dan ook gisteren onze bedden slechts verlaten om de kachel wat op te stoken en den honden, alsmede den jongen ijsbeer te eten te geven. Het is ongezellig in huis. De koude, die tydens onze afwezigheid de woning is bin nengedrongen, laat zich niet gemakkelijk weer verdrijven. De dagen beginnen al danig te korten. Omnium profs sprint: 1. Pijnenburg; 2. Wals; 3. Schulte. Tijdrit over 250 meter: 1. Pijnenburg 16.6 sec.; 2. Wals 16.8 sec.; 3. Schulte 17 sec. Klassementswedstrijd over 15 ronden: 1. Wals, 12 pnt.; 2. Pijnenburg 9 pnt.; 3. Schulte 9 pnt. Totaal uitslag: 1. Pijnenburg 8 pnt.; 2. Wals 7 pnt.; 3. Schulte 3 pnt. Sprint profs: eerste rit: 1. Kremers, 13 sec.; 2. van der Linden. Tweede rit: 1. Kre mers 13.6 sec.; 2. van Egmond. Derde rit: 1. van Egmond 13.2 sec.; 2. van der Linden. Totaal uitslag: 1. Kremers, 4 pnt.; 2. van Egmond 3 pnt.; 3. van der Linden 2 pnt. Koppelwedstrijd over 50 K.M.:1. Boeyen- Steenbakkers, 1 uur 8 min. 20.2 sec., 4 pnt. Op een ronde 2. Schulte—de Rooy 5 pnt.; op twee ronden: 3. PijnenburgWals 14 pnt.; 4. van Egmondvan der Heide 8 pnt.; 5. Pellenaarsvan der Linden 8 pnt.; 6. KremersJansen 8 pnt.; 7. van der Voort Wijdenes 2 pnt. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND DE COMPETnTE-INDEELING Voor het Westen is, wat Noord-Holland betreft, de volgende le klas-afdeeling vast Toen ik op het eiland kwam, was het bijna 24 uur per dag licht. Nu komt de zon pas om negen uur op om reeds om drie uur weer onder te gaan. De schemering duurt maar heel kort. In myn kamers is het, dank zij den schoorsteen, acht graden. Ik zit aan mijn ta fel en schrijf met verkleumde vingers. Maar ik voel me gezond en sterk. 27 October. Ik had het eigenlijk vooruit kunnen we ten, dat het kleine pelsdier ons geen rust zou laten. Wij hebben een stevigen paal in den grond geslagen, zoo stevig, dat Putschock, ook als hij grooter en sterker wordt, hem er niet uit kan trekken. Voorts hebben we blok ken ij£ aangesleept en daarvan voor onzen nieuwen huisgenoot een prachtig hol ge bouwd. Maar hij was met niets tevreden, noch met den ketting, noch met zijn hals band. Aan den paal, welke hem in zijn be wegingsvrijheid belemmerde, omdat de hieraan bevestigde ketting na elke rond wandeling een stuk van zijn lengte inboette, had hij een gruwelijke hekel en het hol beviel hem niet, omdat hij het alleen moest bewonen. Herhaaldelijk liep ik naar het raam om een dreigenden roffel op de ruiten te laten hooren, maar daarmee bleek ik het ten slotte eerder erger dan beter te maken, want zoodra hij me zag, ging hij op zijn vermakelijke manier op zijn achterpooten staan om mij in verre van melodieuze to nen zijn klaaglied toe te jammeren. Dobrez was de eerste, die een oplossing vond. Hij verlangde naar buiten gelaten te worden en nadat ik de deur voor hem had gesteld: Blauw Wit, D.E.D.,' D.VJD., Spor tief, S.V.K., Swift en Westerkwartier allen te Amsterdam; Koog Zaandijk te Koog aan de Zaan en Oosterkwartier te Haarlem. In Zuid-Holland is de le klas-afdeeling ongewijzigd. Er zullen in spelen Deetos, D.K.C., Fluks, H.K.V., H.S.V., Achilles, Ons Eibernest en Het Zuiden. In de twee 2e klas-afdeelingen komen uit: A. Vicus Orientis, H.S.V. H, Ons Eibernest II, Ready, Achilles II, Gymnasiasten De Kweek en Odi. In B spelen: Spangen I, Het Zuiden I, O.S.C.R. I, Rozenburg I, Ons Huis I, Deetos II, Regenboog I en Quick I. Wat het Oosten betreft valt op, dat voor het eerst de Loohemsche le klasser in de Overijselsche afdeeling is ondergebracht. In Oost I A (Gelderland) spelen V.A.D.A., Hellas, E.K.C.A., Z.K.C. Wilskracht, Onder Ons en Steeds Hooger. In Oost I B komen dan uit: 't Over schotje, Oranje Zwart (Zwolle), D.O.S., Naas, Rigtersbleek, A.K.C. H.K.C» en Groen Zwart. Een negental dus. Noord I wordt: W.K., W.W.MJD., Nic. Club Brothers, Vitesse, Hermes en Rood Zwart. In de Zuidelijke le klas komen: D.E.T.O. I en II, P.S.V. I en II, Volt, Rood Wit en Ona. Breda en Oranje Wit zijn van ihet tooneel verdwenen. geopend, kwam ik nog juist bijtijds aan het raam terug om de dolle bokkespron- gen te zien, waarmee de logge schelm den goedmoedigen St. Bernhard verwelkomde. Daarop verborg het tweetal zich in het hol. Wacht maar, brave Dobrez! Over drie of vier maanden zul je je nog wel eens be denken, alvorens zoo onbevangen bij vriend Putschock op visite te gaan. Ik ver moed, dat tegen dien tijd je huid je wel te lief zal zijn. 1 November. Twintig graden vorst. Het sneeuwt aan één stuk door. De ge heele aarde is een groote sneeuwbal ge- gaande in een sneeuwstorm maakt het on- worden. Een ijzige wind, af en toe over- mogelijk ver van huis te gaan. Men zou een voudig in de sneeuw verzinken. Mijn metgezellen houden zich bezig met van de huiden der geschoten rendieren nieuwe bontjassen te naaien. Ik schrijf. Maar meestai zit ik wat te droomen. En droomend val ik in slaap. 10 November. Den afgeloopen nacht ben ik in 't geheel niet naar bed geweest. Toen ik vanochtend de laatste streep onder „Prinses Daada" zette, was het al tien uur. Ik ging naar het raam. Nog was de zon niet opgegaan. Een leger van sterren fonkelde me tegemoet. Snel gleed ik in mijn bontjas en haastte me naar buiten. Leek het niet, alsof het sterren zou gaan sneeuwen! Zoo mooi en zóó dichtbij waren ze immers nog nooit ge weest.... En nooit nog verstond ik hun- taal zoo goed als vandaag. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8