Am» srssx&SxSB STADS NIEUWS 35rtó«wg= OMGEVING BIOSCOPEN TE LEIDEN Laatste berichten MARKTBERICHTEN MAANDAG 9 SEPTEMBER 194U DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 „Oud-Leiden" op kronkelpaden In de beste stemming naar onbekende bestemming Een vroolijke visscher, ietwat tipsy zui ver en slier, van al te aandachtig turen naar de dobber, die Zaterdagmiddag de donkere tunnel van de Zijlpoort passeerde, geraakte verward in een kluwen van wach tende fietsers: leden van „Oud-Leiden zich opmakend de tweede tocht met onbekende bestemming te ondernemen. „Wat moet dat hier! jodelde de hen gelaar „toch geen verboden samenscho- 11 De man w&s aangeschoten, en dit is ook de eenige vergoelijking van zyn sombere aantijging. Als er één gezelschap bestaat, dat niet met een horde s™e"zw"r^™ verwisseld kan worden, dan is het de ver eeniging Oud-Leiden", welke gestadig ach terwaarts kijkt en -haar snuffel-grage ne^ in het verleden steekt. Zij voert het devies, „in het verleden ligt het heden''. Met het rui en „wat worden zal' laat zij zich, "S^ef ,!t«ht met onbekende bestem- mtae" welke men toch gemakkelijk voor een politieke toespeling zou kunnen ze- sliiten heeft geen ander doel, dan de leden langs kronkelende paadjes daarheen te lei- waar zij heel wat vlugger en geriefe lijker hadden kunnen geraken door den er0^d-Leigden"VmoCge dan geen geheime langzamerhand bezwaar Ifgen te m^^d» hekken-klauters-genootschap tot.de reele organisaties te rekenen.- Als een ve eeniging vari haar leden gaat vergen dat zij zich trainen in horde-loopen, un de leden op hun beurt verlangen dat zr, worden aangesloten bu de Athletiek urn zij^Zat^rdagmtddag^bij^e^Ulpoort samen- lijk stilzwijgen van de heeren Bicker L,a Trndde veilig naar de staa xeiuB leiden. In zooverre was de „onbekende S'Ofschimn heden-tem^lage^en juist tegen- srtwrr—a-55 van «n der ingelanden wasgekomen, toen het oudste zoontje jammerlijk in de uoe verdronk. - rukken^w^rd^e^l^z^Vi'gelbm^lU jian"een eeuv^clm^eve^hleentngsverscMl rees over de kru^en hoven de kelderramen: z«n deze van Senschen of christelijken o°-prongl Vermoedelijk beide" - orake -taalde een gïCn diplomaat, en daar kon hU wel ^inr^S^bU-Mter^keen verzameUng zwaarwichtige hoofden^warwi dat ofschoon reeds op jaren, geen W^HoeeisW°trmogelijk, dat een gothisch kalf het jaartal 1613 draagt? Omdat de dorps-timmerlui nog steeds werkten met de patronen van hun der, toen de Renaissance reeds lang had g Xwld. Van Wieringen was zoo gast vrij de Oëllers tot een gedeelte van het hu* toe te laten: een romantisme eiken wentel trap, bensreden deuren en enkele prachtige kasten, een eeuwen-oud familiebezit. De watergeuzen scheepten zich weer in en toerden voort tot aan het pittoreske Ned. Herv. kerkje. Dank zij de bemiddeling van der Heerlijkheid rentmeester, ontsloten zich de deuren van het kleine knusse bedehuis. In de kerk, in haar tegenwoordigen vorm dateerend uit de 18e eeuw, ligt, vóór den preekstoel, een priestergraf, waarin een kelk is uitgehouwen met het omschrift: „Bidt voor zijn ziel om Godts wille". Naast de kerk is de witte toren-stomp uit de mid deleeuwen achtergebleven. Over de Doesbrug met een wonder mooi waterlandschap, waarin de ranke spits van de katholieke kerk de toon aangeeft werd gepeddeld naar Ofwegen. „We gaan verkeerd!" mompelde de verontruste schare, toen de weg een paadje werd en het paadje zich vernauwde tot een koeien-spoor. Toch waren we op den goeden weg al was er van weg geen sprake meer. De weg was weg. Er stond een vrij hoog hek, zon der op- of omstapjes. Het was een film waard geweest (welke een lach-succes zou geworden zijn) de capriolen te aanschou wen, welke dames en heeren maakten om deze hindernis te nemen. Langs een moderne Amerikaansche mo len, die geen blik waardig gekeurd werd, doken de fietsen, merk Stuka, van den dijk omlaag in het gras, waar zij weldra storm liepen op een nieuwe hinderlaag, een tweede hek, van dezelfde onwelwillende samenstelling. De klucht herhaalde zich. Het „draagt elkanders lasten" van St. Pau- lus werd naarstig in vervulling gebracht ten ODzichte van de fietsen der dames en van de dames zeiven. Wat de Apostel vrij wel onmiddelijk hierop laat volgen: „Een ieder zal zijn eigen last dragen", was uit sluitend voor de heer.en weggelegd. Bij een met riet gedekte pyramide een onthoofde wipmolen ontmoetten wij de tegenstrooming, die wij in onze barmhar tigheid niets onthulden van de tribulaties, welke hen boven 't hoofd hingen. Tevreden-knorrend, toen in de Lage- waard een ordinaire klinkerstraat werd be reikt, passeerden wij een drietal kasteelen. Die kasteelen maakten het ons niet lastig; ze zijn er niet meer. Van huize „Den Toll" is de slotgracht aanwezig; van „Klein-Poel- geest" waar joffer Aleida gewoond heeft, „een vleister en een woelgeest" nog slechts een verhooging in het weiland; van „Oud-Poelgeest" is één torentje van het poortgebouw rechtop blijven staan en ook het ruime koetshuis, versierd met krullen de ankers. In Koudekerk aangeland werd de Ned. Herv. kerk bezichtigd een van de mooi ste middeleeuwsche heiligdommen uit onze omgeving, onlangs met groote kennis van zaken gerestaureerd. De kerk, hoewel voor den ürotestantschen eeredienst ingeruimd, maakt niet zulk een beklagenswaardige, naakte indruk als de meeste kerken, die „van geloof veranderden". Er is elegant ro- coco-houtsnijwerk te bewonderen aan preekstoel en familie-bank. Vele leden van het roemruchte edelgeslacht van Poel geest liggen hier begraven. Onbegrijpelijk is het, dat de Poelgeest-kapel niet in de restauratie werd betrokken; het is een sto ven- en turfhok gebleven. Na aan den waterkant op adem te zijn gekomen, werd met nieuwen moed langs de Lage Zijde getrokken, waar de boerderij „den Boomgaard" een zeer oud voorbeeld werd bezichtigd en een zijsorong werd gemaakt naar het „Huis ten Does". Een tuinmuur is het schamele overschot van dit eens zoo daopere en strijdvaardige kasteel. De „Oud-Leidenaars" wij spreken on getwijfeld namens allen zijn de beide or ganisatoren erkenteliik voor het uitleggen van dezen tocht, die hun een prettigen en leerzamen middag heeft bezorgd, en, na doorgestane wederwaardigheden, een aan gename nachtrust. OM TIEN UUR BINNEN.... OOK MET TREIN OF TRAM. Vanavond voor tien uur moeten alle be woners van de verboden kuststreek binnen zijn, d.w.z. binnenshuis. Ook wanneer men per trein of tram reist De spoorwegen laten den laats ten trein gewoon rijden. Ieder moet voor zichzelf weten, of hij van dezen laatste gelegenheid gebruik wil maken. De N.Z.H.T.M. laat de laatste trams loo- pen: naar Amsterdam 19.32, naar Haarlem R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorbeen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 out tot het ver strekken van de gewensebte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. b g. g. Inlicht. K 08 Aanvragen (schriftelijk) adres lste Bin nenvestgracht 30. 20.52, naar Scheveningen 19.50, naar Den Haag 20.10, naar Katwijk 20.27 en naar Noord wijk 20.20 uur. Met het oog op mogelijke vertraging riskeere anten evenwel niet d<e laatste tram. Van den Hooge Rijndijk gaat de laatste stadstram te 21.03 uur, van de Leidsche Buurt te 21 uur. H. K. W. Bij deze deelt het bestuur van de H.K.W. mede, dat de uitgeschreven ledenvergade ring op Dinsdag 10 September niet kaïn doorgaan, RJL GEM. ZANGVEREENIGING „PULCHRI STUDIO." Het bestuur heeft gemeend op het oogen- blik de volgende regeling te treffen: Op Maandag 9 Sept. (leden) repeteeren van 7.308.30 uur de sopranen. Op Maan dag 9 Sept. (leden) repeteeren van 8.30 9.30 uur de tenoren. Op Dinsdag 10 Sep tember repeteeren van 7.308.30 de alten. Op Dinsdag 10 September repeteeren van 8.309.30 uur de bassen. Het bestuurt vertrouwt, dat alle leden die op genoemde uren moeten repeteeren present zullen zyn. Wij rekenen beslist op aller opkomst. HET BESTUUR. HUISHOUDING IN DISTRIBUTIE TIJD De tentoonstelling afgelast Wij vestigen nog eens de aandacht op de in een annonce in ons blad van Zaterdag voorkomende mededeeling, dat de tentoon stelling „Huishouding in distributietijd", welke Dinsdag en Woensdag 10 en 11 Sep tember zou worden gehouden in het Leidsoh Volkshuis niet kan doorgaan. DE LEIDSCHE BIOSCOPEN In verband met de bepaling, welke vanaf hedenavond de burgers verbiedt zich na tien uur buiten te bevinden hebben de Leidsche bioscopen de tijden der pro gramma's veranderd. Het Trianon-theater begint zijn avond voorstelling nu om 7 uur, zoo ook het Rex- theater. In het Trianon-theater zal van nu af iederen dag matinée-voorstelling wor den gegeven en wel om 2 uur. De avond voorstellingen van Luxor en Casino van gen aan om 7 uur, die van Lido om 7.30 uur. Deze tijden zijn in verband met de te geven programma's zoo gekozen, dat het publiek vóór 10 uur thuis kan zijn. Men zie overigens de advertentie in dit nummer. Door de politie alhier is aangehouden de 29-jarige A. P. die nog een jaar gevange nisstraf tegoed had. Terzake diefstal van een rijwiel zijn ln bewaring gesteld de 18-jarige J. F. N. en de 24-jarige H. J. v. d. S., beiden alhier woon achtig. Door Burgemeester en Wethouders is aan M. S. van der Velden alhier opgedra gen het bouwrijp maken van een terrein ten Oosten van de Acacialaan voor de som van 13.890.. VOORSCHOTEN Geslaagd. Voor het diploma melkcur- sus zijn geslaagd de heeren L. van Bohe- men, J. van Gerreve, P. van der Horst, P. van der Klejj, P. Koster, A. van Leeuwen, L. Onderwater en P van der Vossen. De cursus werd georganiseerd door de K.J.M. V. onder leiding van den heer Anema te Voorburg. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULx. KEURING Lido: Tusschen roem en geluk (Camilla Horn, Adèle Sandrock). Vroolijk Iederen avond 7.30 u. Zondag van 2—7 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd. Luxor: De eeuwige rhapso- die (Franz Herte- rich, Olga Tsche- chowa). Muzikale speelfilm Iederen avond 7 uur Zondag van 2—7 u. Iederen dag matinée, 2.15 uur, behalve Vrijdag. Goedgekeurd. Trianon: De ster van Rio. (La Jana). Avonturen Iederen avond 7 uur Zondag van 2—6.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De onweerstaanbare (Anny Or.dra, Hans Söhnker. Komi h Iederen avond 7 uur Zondag van 2—6.30 uur. Iederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd. Casino: Bleeke Bet (Fientje de la Mar). Komisch. lederen avond 7 uur Zondagmiddag 4 u. Woensdag en Zater dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen Binnenland Wijziging van de omzet-belasting-wet Gepubliceerd is een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën betreffende wijziging van de omzetbelastingwet 1933. Door dit besluit wordt de omzetbelasting- wet 1933 veranderd. Eenige van tot nu toe van omzet- en bijzonder invoerrecht vrij gestelde waren zijn in de toekomst aan deze belasting onderworpen, namelijk ver- sche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften met uitzondering van dagbladen, fruit, versche en gezouten groenten, visch en peulvruchten, de laatste met uitzondering van groene en grauwe erwten, bruine boo- nen en capucijners. Verder worden de percentages van de omzetbelasting en het bijzonder invoer recht van vier en tien ten honderd tot 6 en 12 ten honderd verhoogd. Van deze ver hooging worden eenige waren zooals boter, fruit, gas, groenten, petroleum, visch oliën, vetten en suiker enz. vrijgesteld. Bij de berekening van de omzetbelasting wordt een iets hooger accijns in den verkoops prijs opgenomen. Bij de berekening van het bijzonder in voerrecht worden alle Nederlandsche be lastingen en heffingen met uitzondering van het bijzonder invoerrecht zelf, onder de waarde van de goederen begrepen. Het bepaalde in de noot, voorkomende aan het slot van de bij de omzetbelastingwet 1933 behoorende tabel A; betreffende de belas ting der gouden- en zilveren werken, vindt geen toepassing. Een verlichting van deze bepalingen is mogelijk gemaakt voor hen, die machines, werktuigen, gereedschappen of vervoer middelen voor zijn beroep of bedrijf aan schaft; op verzoek wordt hem n.L een der de deel van de omzetbelasting voor voorwerpen teruggegeven resp. wordt men hiervan vrijgesteld. In deze gevallen is dus practisch geen sprake van belasting- verhooging. In verband met een gelijk matige belastingheffing is het vereischt, dat de zich reeds in den handel bevinden de waren aan een navordering onderwor pen worden. Daarvoor moet een verkla ring van de warenvoorraden op 1 October worden afgegeven. Eenige waren zijn van deze navordering vrijgesteld, ook overigens is in het verleenen van ontheffingen of ge deeltelijke ontheffingen in bepaalde ge vallen voorzien. Nadere voorschriften betreffende de uit voering van dit besluit zullen vanwege het Departement van Financiën gegeven wor den. De door de wetsverandering ontstane belastingverhooging moet als zeer ma tig beschouwd worden. Zij strekt zich met enkele uitzonderingen niet uit tot die belangrijke verbruiksartike- len, welke tot nu toe belastingvrij waren. HET VERBOD VAN VLIEGEREN. Het Verordeningsblad bevat een besluit van den Secretaris-generaal van het De partement van Justitie betreffende het op iaten van vliegers. Hierbij is tot nader order verboden het oplaten aan touw of draad van vliegers van eiken aard. Hij, die met het in dit besluit bepaalde in strijd handelt, wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste vier weken en met geldboete van ten hoogste honderd vijf tig gulden of met een dezer straffen. Handelingen, als bedoeld in dit besluit, zijn overtredingen. VALSCHE RIJKSDAALDERS. In enkele dorpen van de Vechtstreek is de laatste dagen valsch geld in omloop ge bracht. Te Vreeland trof men onder een hoeveelheid zilvergeld, dat men van een bankinstelling had ontvangen, eveneens valsche rijksdaalders aan. De geldstukken zyn zeer goed nagemaakt. Buitenland HET DUITSCHE WEERIYIACHTS- BERICHT BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Afdeelingen gevechtsvliegers hebben on danks het slechte weder ook op 8 Septem ber en in den nacht van 8 op 9 September de vergeldingsaanvallen tegen Londen voortgezet. Het fotografische materiaal be vestigt de sterke uitwerking van de tot dusver ondernomen aanvallen. Bij de nachtelijke vluchten konden de aanvallen de formaties haar doelen reeds van grooten afstand waarnemen als gevolg van de steeds nog voortdurende branden. Voorts werden dok- en haveninstallaties, petro- leumopslagplaatsen, gasfabrieken, elctri- sche centrales en waterleidingen, alsmede pakhuizen aan beide zijden van de Theems met bommen van allerlei kaliber bestookt. Ook verscheidene vliegvelden in de om geving van Lincoln werden aangevallen. In de Firth of Forth gelukte het een koop vaardijschip van 8.000 bruto registerton door bomtreffers te beschadigen. Britsche vliegers hebben vannacht aan vallen gedaan op woonwijken in Hamburg. Verscheidene woningen werden bescha digd. Eenige burgers werden gewond. De totale aangerichte schade is echter ook hier gering. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 22 vliegtuigen. Daarvan werden er twee door luchtdoelartillerie, de overigen in luchtgevechten neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 9 Sept. (Stefani). Het hoofd kwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Haifa is overdag en Alexandrië des nachts opnieuw door ons luchtwapen aangevallen. In Haifia, waar de aanval verrassend ge schiedde en de afweer geen tijd kreeg om in te grijpen, is de petroleum raffinaderij met bommen bestookt, waarbij de installa ties getroffen en groote branden veroor zaakt werden. In Alexandrië zijn de sche pen en de installaties van de vlootbasis gebombardeerd. Bovendien werd de spoorlijn Alexandrië Marsa Matruh met bommen bestookt Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen Boma in den Soedan en het station en de petroleumopslagplaats van Port Soedan ge bombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen heb ben Mogadiscio, Massaoua en Berbera ge bombardeerd zonder resultaten te behalen. De materiale schade is zeer gering Een vliegtuig, dat gepoogd had het vliegveld van Moggio aan te vallen, is door onze jachtvliegtuigen brandend omlaag gescho ten. Drie leden der bemanning zijn gedood. De waarnemer, een luitenant, werd gevan gen genomen. DE UITWERKING DER AANVALLEN OP LONDEN. LONDEN. 9 Sept. (D. N. B). Uit een Reuterbericht blijkt, dat de trefkracht van het Duitsche luchtwapen «van aanval tot aanval merkbaarder wordt. Toonaangeven de waarnemers verklaren, aldus wordt in het Reuterbericht gezegd, dat de aanval van hedennacht nog intensiever is ge weest dan de aanval van gisternacht In den loop der uren werd de aanval steeds feller. De bommen vielen met zeer korte tusschenpoozen neer. Nog acht uur na het begin van het alarm kon men ze hooren vallen. Op verschillende plaatsen ontston den branden en de brandweer had veel te doen. NEW-YORK, 9 Sept. (D. N. B.). De New-Vorksche dagbladen publiceeren dra matische beschrijvingen van den luchtaan val van Zaterdag op Londen. Ondanks de merkbare strenge censuur leggen de be richten den nadruk op de ontzaglijke scha de in de Londensche industriewijk, even als in havenwerken, de fabrieken en de le- vensmiddelenbedrijven. Verder geven zij te kennen, dat aanzienlijke verwoestingen zijn aangericht in de gasfabrieken, de electri- citeitscentrales en op de spoorwegen. De nachtelijke hemel boven de stad werd ver licht door tallooze branden. Londen heeft sedert 1666 niets van dien aard gezien. Het knetteren der vlammen overstemt alle ove rige geluiden. De pro-Engelsche „New- York Times" moet in zijn verslag consta- teeren, dat ook bij deze aanvallen weder om alleen militair belangrijke objecten het doel zijn geweest van de Duitsche ge vechtsvliegtuigen. VERSCHENEN NACHT TIEN UUR LANG LUCHTALARM BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.) De aan vallen der Duitsche formaties op Londen werden vannacht, naar het D.N.B. ver neemt, met zoo groote felheid en kracht ondernomen, dat de stad tien uur lucht alarm, het langste, dat tot dusverre voor gekomen is, moest beleven. Golf na golf kwaim ronkend aan, veilig geleid door de reeds van grooten afstand zichtbare vuur- verschijnsels der vele branden, die in de nabijheid samenvielen tot één reusachtige vlammenzee. Een groep vliegtuigen had als aanvalsdoel speciale industrie-installaties gekozen, waarbij door neergeworpen bom men van het zwaarste kaliber electriciteits-, gas- en watercentrales getroffen werden. Uit een gasfabriek zag men een steekvlam van 2000 M. hoogte opstijgen, terwijl zeer zware explosies op elkander volgden. De Britsóhe luchtafweer zocht met zijn zoek lichten den geheelen hemel af naar de aanvallers, zonder echter een Duitsch vliegtuig doeltreffend in de lichtstralen te krijgen. Alleen hun eigen nachtjagers werden verscheidene malen gegrepen en zoo verblind, dat gezien kon worden hoe een jachttoestel neerstortte. De Duitsche vlieg tuigen keerden ondanks de versperrings ballons en het aan den rand van Londen vurende luchtafweergeschut ongehinderd naar hun basis terug. AMSTERDAM, 9 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 580 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 92100, 8090 en 6476 cent per kg. slachtgewicht 86 melk- en kalfkoeien 220300 per stuk, 13 vette kalveren, 59 nuchtere kal veren 1220 en 115 schapen 2050 per stuk. Overzicht: Runderen groote aanvoer, handel vlug, onveranderde prijzen. Vette kalveren geen aanvoer. Nuchtere kalveren korte aanvoer, handel stug met hooge prij zen. Schapen behoorlijke aanvoer, handel stug met onveranderde prijzen. OFFICTEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 9 SEPTEMBER. Valuta's (schriftelijk» *n tel. transacties) New York 1.88 S/16—1.88 8/14 Berlijn 75 28-75 43 Eussel 30.11-3017 Helsinki 181—3 83 Stockholm 44.8144.00 Zuerich 4280—42.88 Bankpapier: New York 1.89 1/1—1.001/4 Brussel 30.08-30.20 Stockholm 44.7644.£4 Zuerich 42.78—4LW

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3