Jicnitity Gcwd afgetreden Troonsafstand ten gunste van zijn zoon Antonescu staats leider BINNENLAND f Momentje, VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9739 3>e Ccicbclve(Bou^aivt Bureaux Papengracht 32» Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus U, Koning: Carol II van Roemenië, heeft in den afgeloopen nacht ten gunste van zijn zoon, kroonprins Michael, die in October 19 jaar oud wordt, afstand gedaan van de troon. Naar verluidt, zal de koning nog in den loop van vandaag naar Zwitser land vertrekken. Een officieel bericht over dezen troonsafstand was vanmor gen nog niet gepubliceerd. Naar in welingelichte kringen ver luidt, zou de troonsafstand van koning Carol en de troonsbestijging van kroon prins Michael, waarschijnlijk nog in den loop van dezen ochtend door een proclamatie aan de natie worden be kend gemaakt. ANTONESCU „STAATSLEIDER". In een officieele publicatie, die gis teravond aan de pers werd verstrekt, werd minister-president generaal An tonescu voor de eerste maal als „staats leider" (Conducarotul Statutul) beti teld. Het semi-officieele blad „Roma nia" had reeds voordien den nieuwen minister-president met deze titel be groet, PROCLAMATIE VAN ANTONESCU. Dé nieuwe Roemeensche premier, gene raal Antonescu, heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij verklaart: Er is een nieuwe regeering, een nieuw regime, geen woorden, maar werk, geen talmen, maar daden. Een ernstig, smartelijk verleden is afgesloten. Daarover zal ik niet den sluier van het vergeten, maar van de gerechtig heid uitspreiden. Doch vandaag moeten wij verzamelen, onze eer weer oprichten en onze toekomst verzekeren. De ware volken bouwen htm groote toekomst uit de neder lagen. De vervolgingen .heben opgehouden. Thans moet de jeugd, de hoop des volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoordigheid in de geschiedenis bewijzen. De ambtenaren van den staat moeten begrijpen, dat alles op hen steunt. Zij moeten zich hun verantwoordelijkheid waard toonen. Eerlijkheid, gerechtigheid en arbeid moeten de werkzaamheid van alle ambtenaren leiden. Ik zal de regeering op nieuwe grondslagen plaatsen. Het pro gram zal ik u voorleggen, opdat gij het al len beoordeelt. Het zal .zijn oorsprong vol ledig in het eensgezinde nationale geloof vinden. Geleidelijk zullen wij de vernieu wing van den staat volvoeren, met geloof aan God, aan het heilige onvergankelijke recht des volks. Voorwaarts, de plicht roept u! PROCLAMATIE VAN KONING CAROL. Koning Carol heeft van zijn troonsaf stand mededeeling gedaan in de volgende, door de radio en in extra-edities der bla den verspreide, proclamatie: „Roemenen. Tijden van ernstige schok ken en zorgen trekken over ons land. Se dert ,tien jaren heb ik ernaar gestreefd, al les voor het welzijn van Roemenië te doen, zooals mijn geweten het mij ingaf. Thans ligt over het land, dat voor groote gevaren heeft gestaan, rouw. Uit liefde voor dezen grond, waarop ik geboren en opgegrofeid ben, wil ik de gevaren uit den weg rui men, door mijn zoon, van wien gij houdt, den zwaren last der heerschappij over te dragen. Ik bid, dat dit voor de redding van het vaderland gebrachte offer niet ver- geefsch zal zijn. Ik verzoek allen Roeme nen, mijn zoon met trouw en liefde te om ringen, opdat hjj den steun vindt, die hij voor de voortaan op zijn schouders rus tende zware verantwoordelijkheid noodig heeft. Moge God ons land beschermen en het een trotschere toekomst verzekeren. Leve Roemenië". KONING MICHAEL LEGT DEN EED AF. Om half tien vanmorgen heeft koning Michael in de troonzaal van het koninklijk paleis te Boekarest voor minister-president Antonescu en den patriarch van de Ortho doxe Kerk van Roemenië, Nidulescu, den eed afgelegd. De korte eedsformule luidt: ,jk zweer, het erfgoed van Roemenië, zijn DE AFGETREDEN KONING VAN ROEMENIë. grenzen en zijn integriteit te waarborgen. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig". Vervolgens legde minister-president ge neraal Antonescu den eed op den nieuwen koning af. De formule luidt: „Ik zweer trouw aan koning Michael, den Roemeen- schen staat en de Roemeensche natie. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig". Het opmerkelijke van deze formule is het ontbreken van de verplichting ten aanzien van de grondwet, wat hiermede verklaard moet worden, dat terstond na de benoe ming van Antonescu tot premier de grond wet buiten werking is gesteld. OPROEP VAN ANTONESCU. Minister-president generaal Antonescu heeft den volgenden oproep tot de natie gericht: „Roemeensche broeders. Uit het diepst van mijn hart richt ik tot u het dringend verzoek, alles te vergeten, u om onzen jon gen koning te scharen, de orde te bewaren en aan den arbeid te gaan. Leve Roemenië". INCIDENTEN TE BOEKAREST. Op het plein voor het national theater te Boekarest demonstreerden gisteravond eenige duizenden aanhangers van de IJze ren Garde. Zij zongen volksliederen en spraken zegewenschen voor de IJzeren Garde uit. Daarna verklaarde een spreker, dat aan het doel der betooging was vol daan en verzocht alle aanwezigen naar huis te gaan. Terwijl de menigte zich ver spreidde, werd door een politieauto met water op de menigte gespoten, die daarop de politie begon te hoonen. De politie ant woordde hierop met het schieten uit ma chinegeweren. Het in de onmiddellijke nabijheid van het national theater gelegen koninklijk pa leis werd direct door sterke troepenafdee- lingen afgesloten. Later op den avond trok ken nog steeds zingende groepen gardisten door de stad. Daar zij echter niet probeer den in het afgesloten centrum binnen te dringen, bleven verdere incidenten achter wege. NIEUWE RICHTSNOEREN VOOR DE ROEMEENSCHE PERS. „Staatsleider" generaal Antonescu heeft nieuwe richtsnoeren voor de Roemeensche pers gegeven, die door de bladen streng in acht genomen moeten worden. Deze richt snoeren doen uitkomen, dat Roemenië zich door eigen aansporing geschaard heeft in de sfeer van Duitschland en Italië, zoodat iedere gelegenheid om de betrekkingen van Roemenië met deze beide groote mo gendheden, die de onschendbaarheid van het land en zijn grenzen garandeeren, te verlevendigen, moet worden aangegrepen. Tevens moet de openbare meening ver trouwd worden gemaakt met de gedachte, dat de Roemeensche buitenlandsche poli tiek definitief in overeenstemming moet worden gebracht met de economische poli tiek. In deze richtsnoeren wordt als een der middelen ter bevordering van de betrek kingen met de spilmogendheden genoemd het publiceeren van artikelen en reporta ges over het politieke, geestelijke en so ciale leven van Duitschland en Italië. Te genover de Westelijke mogendheden en de onmiddellijke buren van Roemenië wordt een streng objectieve berichtgeving, uit sluitend van informatieven aard geëischt. HONGAARSCHE TROEPEN IN SATHMAR De chef van den Hongarschen generalen staf deelde gisteren mede, dat de Hongaar- sche troepen in Sathmar en Marmaros- Sigeth zijn binnengerukt. De opmarsch is geheel volgens plan en zonder storingen verloopen. Het Hongaarsche correspondentiebureau M.T.I. bepaalt een standpunt tegenover de beweringen van zekere buitenlandsche dag bladen, volgens welke de tot aan de Oos telijke Karpathen opgeschoven Hongaar sche grens moet dienen als verdedigings linie tegen beweerde aanvalsvoornemens van een met de spilmogendheden en Hon garije in vriendschappelijke verhouding levende mogendheid. Van bevoegde Hongaarsche zijde wijst men in dit verband, naar het M.T.I. mede deelt, op het natuurlijke feit, dat de gren zen van iederen staat, en natuurlijk ook die van Hongarije, tevens verdedigingsli nies tegen iederen aanval vormen. Deze omstandigheid echter kan niet de gering ste aanleiding geven om Hongarije, dat al leen zijn natuurlijke Oostelijke grenzen herkrijgt, aanvalsvoornemens in de schoe nen te schuiven tegenover een staat, die de meest correcte diplomatieke betrekkin gen met Hongarije onderhoudt en wiens grenslijn juist met Hongarije het kortst is. Dergelijke geruchten zijn niets anders dan onwetende of kwaadwillige storingspogin gen. DE BULGAARSCH-ROEMEENSCHE BESPREKINGEN. Naar verluidt, is gistermiddag in Cra- jova een beslissende bespreking gehouden tusschen de Bulgaarsche en Roemeensche afgevaardigden, waarbij de jongste Roe meensche voorstellen zijn besproken. Hier na kwam de Bulgaarsche delegatie in een vergadering bijeen. Tegelijkertijd werd om aanwijzingen uit Sofia verzocht. Men ver wacht, dat vandaag de protocollen onder teekend zullen worden. Minister-president Filoff en minister van buitenlandsche zaken Popoff zijn gisteren middag voor het uitbrengen van een rap port over den nieuwen stand der Bul- gaarsch-Roemeensche onderhandelingen door den Bulgaarschen koning ontvangen. DE NEDERLANDSCHE UNIE GEWESTELIJKE SECRETARIATEN INGESTELD. De Nederlandsche Unie heeft Donderdag de gewestelijke secretariaten vastgesteld. Deze secretariaten zullen waarborgen, dat ook in de praktijk van het dagelijksch werk rekening wordt gehouden met de ideële opvattingen, die aan de Nederland sche Unie ten grondslag liggen. De secre tariaten zijn de volgende: Drente; Js. Temper, Dennenlaan 16, Em- imen. Friesland: J. Piebenga en mr. H. W. Kuipers, Zaailand 100, Leeuwarden. Gelderland: mr. I. Opstel ten, Berkelsin- gel 1, Zutphen. Groningen: G. Boekhoven en D. Nauta, Brinklaan 27, Groningen. Limburg: J. Maanen, Akerstraat 20a, Heerlen. Noordbrabant: J. Willeims, Tuinstraat 62, Tilburg. Noordholland: mr. A. A. Aberson en J. van Eyok, Kruisstraat 25 Haarlem. Overijsel: J. A. Noe, Schalkiburgerstraat 25, Hengelo (O.). Utrecht: J. F. M. A. van Dijk, Nachte gaalstraat 39, Utrecht. Zeeland: ir. M. de Vink, Bierkaai 9, Mid delburg. Zuidholland: H. Kemp, Goudenregen plein 14, Den Haag. Amsterdam: J. G. Suurhoff, Keizers gracht 527, Amsterdam. Den Haag: W. F. Hennink, Molenstraat 15 a, Den Haag. Rotterdam: G,. H. L. Schouten, Coolsin- gel 115, Rotterdam. Zuidholl. eilanden: W. van den Boogerd, Ravelijn Kaaipoort, Brielle (kantoor tele foon 17). Verdrinkingsgevaar in de duisternis Medewerking ter bestrijding er van ingeroepen. Het bestuur van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen heeft aan ge meentebesturen van waterrijke gemeenten en aan de directeuren van Waterstaat het verzoek gericht de meest mogelijke aan dacht te besteden aan maatregelen, ter voor koming van verdrinkingsgevaar voor men^ch en dier, vooral nu verduistering plicht is. Het bestuur van den bond wijst op de goede beveiliging van den Rijksstraatweg AmsterdamHaarlem, waar alle boompjes WELKE DISTRIBUTIE BONNEN? TARWEBLOEM. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. zal bon 71 van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 21/2 ons tarwe bloem of tarwemeel of roggebloem of rog gemeel of zelfrijzend bakmeel of boek- weitmeel. BROOD. Van 9 September tot en met 15 Septem ber a.s. geven de met „5" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram rog gebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke de consumenten 15 September nog niet gebruikt hebben, zul len niet zooals tot dusverre het geval was nog vier dagen geldig zijn, doch slechts twee dagen, en wel tot en met Dinsdag 17 September a.s. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog tot en met Donderdag 19 September a.s. ter inwisseling tegen toewijzingen inleveren bij de plaatselijke distributiediensten. GRUTTERSWAREN. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. geeft de met 41 genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met 54 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. In een gedeelte van de pers is gepubli ceerd, dat de geldigheidsduur van de met 105 en 110 genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje welke onderscheidenlijk recht geven op het koo pen van maizena, griesmeel, puddingpoe der of puddingsauspoeder en vén vermi celli, spaghetti of macaroni zal loopen tot en met 11 September a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat genoemde bon nen evenwel slechts tot en met Zondag 8 September a.s. geldig zijn. Voorde nieuwe distributieperiode worden onderscheiden lijk de met 28 en 15 genummerde bonnen aangewezen. Gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. geeft de met 15 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. De met 28 genummerde bon van het al gemeen distributieboekje geeft gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. recht op het koopen van 100 gram griesmeel of 100 gram maizena of een hoeveelheid puddingpoeder of pud dingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waar van elk ten hoogste 50 gram zetmeel be vat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoe veelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt verkocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Ten slotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. aan den ruim 17 K.M. langen weg wit om ring zijn en alle palen witgekopt werden. Met groote waardeering is geconstateerd, dat verscheidene gemeentebesturen reeds verschillende veiligheidsmaatregelen na men, maar ook moet gezegd worden, dat vele gemeentebesturen nog geen of slechts zeer onvoldoende zoorzorgsmaatregelen na men. Wit-omringde boomen langs waterwegen, ook bij telefoon-, telegraaf- en lantaarnpa len, meerpalen, duidelijke witte strepen bij waterkanten, witte trottoirbanden, witte brugleuningen worden aanbevolen, strak gespannen touwen kunnen goede diensten bewijzen op bepaalde gevaarvolle plaatsen, terwijl ook het plaatsen van witte beton nen paaltjes, wit-zwarte of wit-rood ge blokte hekwerken aanbeveling verdienen. De bond roept, nu de avonden lengen en de hoofdzakelijke verduisteringmaatregelen in vollen omvang, ook laijgs de wegen, bij avond en nacht toegepast moeten worden, aller medewerking in ter bestrijding van het verdrinkingsgevaar. WEER BOMMEN BIJ TERNEUZEN Woensdagavond om ongeveer half elf heeft een Engelsch vlieguig getracht bom men te laten vallen op Terneuzen, aldus meldt het A.N.P. Drie projectielen kwa men even buiten de stad neer. Hierbij Wer den slechts enkele woningen licht be schadigd. Personen werden niet gewond. GOUD Onder de gevonden voorwerpen, die in den loop der tijden het meest mijn verbazing hebben opgewekt ik lees dat interessante lijstje altijd nauwkeu rig, omdat dit tot de meest interessante lectuur behoort van de geheele krant behooren wel een telefoonpaal en een kunstbeen. En daar een voorwerp, dat gevonden wordt, eerst verloren moet zijn, zou men deze ook onder de verlo ren voorwerpen kunnen rangschikken. Dit lijstje kan nu worden uitgebreid met een gouden leeuwentand, die in het gezelschap van de telefoonpaal en het kunstbeen een goed figuur slaat. Die gouden leeuwentand is een heel verhaal, dat ik u hier niet zal vertel len. Kort en goed: de tand werd ge stolen wat een lef! en vele jaren later teruggevonden. De man, die den tand gestolen had, was een hand kwijt. Maar dat is slechts bijzaak! Hoofdzaak is dat goud uit die leeu wenbek, dat een verouderd verschijn sel is uit een gedegenereerde maat schappij, waarin niet de arbeid, maar het bezit en de waarde daarvan ver disconteerd in goud basis was der economie. Dat is nu uit. Maar het schijnt toch, dat die leeuw de onjuistheid van dat economisch sys teem al jaren geleden begrepen heeft, toen hij het werk eens leeuws deed, ter wijl een mensch hem het goud uit den bek stal en hij dien man een hand af- hapte. Dat was een les in economie. V DE GROENTENDROGERU IN DEN HOORN De officieele opening In tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden vond gistermiddag in Den Hoorn op het terrein van de Delftsche groentenveiling de opening plaats van de groentendrogerij, die daar vanwege het Centraal Bureau van Veilingen in Neder land was opgericht. Aanwezig waren o.a. de regeeringscommissaris de heer F. V. Val- star, die de openings plechtigheid ver richtte. De directeur van de Nederland sche groenten- en fruitcentrale, de heer H. 't Riet, de directeur van het uitvoer- oontrolebureau de heer R. Klamer, de secretaris van het Centraal Bureau van Veilingen mr. L. Niemöller, de burge meester van Schipluiden de heer J. D. van Genth, de voorzitter van den bond West- land de heer J. Barendse en andere voor aanstaande figuren uit den tuinbouw. De heer A. 't Hart hield namens de commissie voor de groentendrogerij uit het Centraal Bureau een rede. Hij bracht dank aan de Delftsche groentenveiling voor het afstaan van haar terrein. Het drogen van groenten, aldus spreker, is wel de oudste wijze van conserveeren, die men kent. Het is ook de wijze, die het minst van de voedende bestanddeelen verloren doet gaan. Nadat men in den loop der eeuwen talrijke andere methoden van conserveeren heeft toegepast, is de moderne wetenschap er in geslaagd het drogen van groenten op oeconomisch verantwoorde wijze te doen geschieden. Het drogen van groenten opent belangrijke perspectieven voor den export van onze tuinbouwproducten. De voor raden kunnen naar verre landen worden vervoerd, die voor versdhe groenen niet bereikbaar zyn en zij kunnen voor wel haast onbepaalden tyd worden opgeslagen. Voor den Nederlandschen tuinbouw is dan ook deze drooginstallatie een belangrijke aanwinst. De regeeringscommissaris de heer F. V. Valstar legde er den nadruk op dat men door deze drooginstallatie in staat zal zijn desgewenscht op ieder oogenblik partijen uit de markt te nemen waardoor men prijs- regelend kan optreden en den regelmatigen afzet kan bevorderen. In de nieuwe oeco- nomische verhoudingen is dit een winst van beteekenis. Nadat spreker de groentendrogerij voor geopend had verklaard maakten de aan wezigen een rondgang door het gebouw, dat binnen weinige maanden is voltooid. De droger^ is voorzien van de nieuwste technische vindingen waarbij de groenten op groote schaal worden gereinigd en ge sorteerd. Vrijwel alles, van het binnen komen der groenten tot aan de eigenlijke drogerij, geschiedt aan den loopenden band, zoodat in het volle seisoen van den tuinbouw enorme hoeveelheden groenten binnen korten tijd gedroogd en voor opslag verzonden kunnen worden. Ons land is door de opening van deze installatie een belangrijk hulpmiddel bij de voedsel voorziening rijker geworden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1