Hoe de bedrijven tijdens de wintermaanden zullen werken w u 43e Nederlandsche Jaarbeurs. Momentje DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 3kte Jaargang No. 9736 ^e£eidóclie0oii/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Waar noodig faciliteiten van de arbeids-inspectie DUISTERNIS-PROBLEEM OPGELOST Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich bezig gehouden met de vraag op welke wijze in de komende win termaanden een werkindeeling voor fa brieken en werkplaatsen kan worden ge maakt, waardoor een maximum rendement van het beschikbare daglicht wordt ver kregen. Aangezien aangenomen moet worden, dat de bepalingen omtrent de lidhtdoo- vingsmaatregelen zullen blijven gelden van zonsondergang tot zonsopgang en dus niet van een half uur na zonsonder gang tot een half uur voor zonsopgang, heeft men zich rekenschap gegeven van de tijdruimte, die dagelijks beschikbaar is tusschen zonsopgang en zonsondergang; de tijdruimte derhalve, gedurende welke nor maal kan worden gewerkt. Aangenomen, dat afschermingsmaatregelen niet kunnen of behoeven te worden getroffen, geeft bij gaande tabel aan het aantal uren en mi nuten, welke voor arbeid by daglicht be schikbaar zjjn en wel gedurende de maan den October 1940 tot en met Maart 1941, Omdat verondersteld wordt, dat de hier op te baseeren indeeling van den arbeids tijd zooveel mogelijk telkens voor een week zal worden vastgesteld, is vóór 21 Decem ber als uitgangspunt aangenomen telkens de Vrijdag en na 21 December telkens de Maandag Taibel aangevende de tijdruimte, die wekelijks, ten minste beschikbaar is tusschen zonsopgang en zons ondergang, van 1 October 140 tot 1 April 1941. Werkweek Daglicht Van Tot Uren en min. 30 Sept.— 5 Oct. 1940 11.26 7 Oct. —12 10.59 14 —19 10.30 21 —26 10.02 28 2 Nov. 9.39 4 Nov.— 9 9.11 11 —16 8.48 18 —23 8.28 25 —30 8.10 2 Dee. 7 Dec. 7.56 9 —14 7.46 16 —21 7.41 23 —28 7.40 30 Dec.4 Jan. 1941 7.44 6 Jan. —11 7.56 —18 8.08 20 —25 8.27 27 1 Febr. 8.47 3 Febr.— 8 9.11 10 —15 9.36 17 —22 10.03 24 1 Mrt. 10.30 3 Mrt. 8 10.58 10 —15 11.26 17 —22 li.54 24 —20 12.22 Het Verbond van Werkgevers acht het vervolgens gewensoht de arbeidstijden zoo lang mogelijk ongewijzigd te laten en eerst dan, wanneer op deze wijze een niet vol doende aantal arbeidsuren bij dagTcht kan worden verkregen, door verplaatsing van aanvang en eind van den arbeidstijd tot te geraken. Daarbij kan de middagrust worden ingekrompen tot ten minste een half uur. Krachtens art. 31 van de Arbeidswet zal deze rusttijd in het al gemeen niet later mógen vallen dan op een oogenbjik, waarop 4 Yi uur arbeid is verricht, behalve op Zaterdag en andere dagen, indien daarop niet meer dan 5J4 uur gewerkt wordt. Geen arbeid zal mo gen worden verricht des Zaterdags na 1 uiur des namiddags. Naar het Verband meent te weten zou de Arbeidsinspectie echter bereid zijn te dezen aanzien eenige faciliteiten te verlee- nen en wel in dien zin, dat: a. des Zaterdags ook later dan 1 uur zal mogen worden gewerkt, indien in verband met den aanvangstijd vóór 1 uur niet ten volle 5 Ys uur kan worden gewerkt. In dat geval zal het einde van den arbeidstijd mo gen worden gesteld evenveel later als de arbeid na half 8 des morgens in verband met den zonsopgang is aangevangen. b. In de maanden December er. Januari op zes Zaterdagen zal mogen worden door gewerkt op denzelfden voet als jp de daar aan voorafgaande volk werkdagen. Bij de vaststelling van de indeeling van dien arbeidstijd, rekening houdende met bovenstaande gegevens, zal worden opge merkt, dat in een aantal weken niet de volledige werkweek van 48 uur zal kun nen worden verkregen. Ter voorziening hierin zal door de Arbeidsinspectie aan de onderneming de gelegenheid worden gebo den om in de weken, waarin met het oog op het daglicht langer dan 48 uur zou kun nen worden gewerkt, hetzij voorafgaande aan de onvolledige werkweken of daarna, langer te mogen werken dan 48 uur. Op deze wijze zouden de moeilijkheden, verbonden aan de lichtdoovingsvoorschrif- ten, vrijwel kunnen worden ondervangen. Het tijdstip waarop de Wintertijd zal worden ingevoerd is op dit oogenblik nog niet officieel bekend; vermoedelijk zal dit omstreks 15 October aa. het geval zijn. Tot dien datum moeten de tijdstippen met een uur worden vermeerderd. Geen loonsverlaging zonder goedkeuring De tekst van het uitvoerings besluit Verschenen is het eerste uitvoerings besluit van den waarnemenden secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. Hierin wordt bepaald: Artikel I. 1. Het college van rijksbemiddelaars is bevoegd tot het verleenen van een vergun ning tot verlaging van loonen en salarissen. De vergunning kan ook worden verleend voor bij collectieve arbeidsovereenkomst ge regelde loonen en salarissen. 2. De vergunning wordt slechts ver leend, indien de economische omstandighe den dit noodzakelijk maken en de verla ging met het oog op de sociale positie van de betrokkenen toelaatbaar is. Artikel H. 1. Verzoeken om vergunning worden schriftelijk bij het college van rijksbemid delaars ingediend. Zij moeten voldoende gemotiveerd zijn. 2. De vergunning kan voor een bepaal den tijd en voorwaardelijk worden ver leend. De beslissing wordt den werkgever schriftelijk medegedeeld. Een afschrift wordt gezonden aan het bevoegde districts hoofd der arbeidsinspectie. De werkgever is verplicht de betrokkenen terstond met de beslissing in kennis te stellen. Artikel Hl. 1. De werkgever is verplicht aan het college van ryksbemiddelaars op diens ver langen alle gegevens te verstrekken, wel ke noodig zijn voor de behandeling van het verzoek tot verlaging van loonen en sala rissen. 2. Voordat vergunning tot verlaging van bij een collectieve arbeidsovereenkomst ge regelde loonen en salarissen verleend wordt wordt aan de bij deze collectieve arbeids overeenkomst betrokken partijen gelegen heid geboden hun standpunt uiteen te zet ten. Artikel IV. 1. Het hoofd of de bestuurder van een onderneming of de persoon, die een vrij be roep uitoefent, die, ingeval daarvoor vergunning noodig is, zonder vergunning geldende loonen of salarissen verlaagt, is strafbaar; het feit wordt beschouwd als overtreding en wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste drie maanden of geld boete van ten hoogste drie duizend gulden. 2. Met de opsporing van een in het eer ste lid strafbaar gestelde handeling zijn be halve de in artikel 141 van het wetboek van strafvordering genoemde personen ook belast de ambtenaren der arbeidsinspectie. Artikel V. Dit uitvoeringsbesluit treedt in werking op den dag van afkondiging. Kruisvaart in den nieuwen tijd Arbeid en inspanning het devies Tijdens de bijeenkomst van de Co- hortleidingen der Kruisvaart, welke Zondag te Den Haag werd gehouden, heeft de centrale directeur der Kruis vaart, rector Th. v. d. Lugt, een uiteen zetting gegeven van het standpunt, dat de Kruisvaart wil innemen tegenover den nieuwen tijd en van haar bereid heid om zich aan te sluiten bij een groo- te Nederlandsche jeugdorganisatie. Nadat -de vergadering was geopend en de weleerw. heer Van der Lugt de gasten had welkom geheeten (onder hen bevonden zich rector H. M. van Spanje, directeur van het Jeugdwerk in het bisdom en de heer P. van Leeuwen, commissaris der N. P. V.), herdacht hij de gevallen jfeugdlei- ders. Vervolgens zeide hij: Ook al doen wij niet mee met hen die alle draden met het ver leden willen doorsnijden en iederen dag opnieuw den tijd van vroeger als zonde bok de woestijn in jagen, wij mogen van den anderen kant ook onze oogen niet slui ten voor de realiteit: dat de wereldgebeur tenissen een nieuwen tyd inluiden, welke zeker de groote gevaren in zich draagt, maar ook nieuwe mogelijkheden biedt voor een betere maatschappelijke orde, welke wij Katholieken reeds lang hebben voorge staan, maar welke helaas niet tijdig tot stand is gekomen. Wij kunnen gerust eerlijk bekennen, dat wij in het verleden sommige le venswaarden wel eens hebben onder schat en zijn natuurlijk ook bereid om dit uit overtuiging en in Nederland- schen geest te herzien; en juist deze Nederlandsche geest waarborgt de er kenning van de niet minder waarach tige realiteit, dat de godsdienst voor mensch en gemeenschap de hoogste le venswaarde is. Als Kruisvaart behoeven we den weg naar den nieuwen tijd niet zoekend en tas tend op te gaan. Onzerbeginselverklaring is eenerzijds de waarborg om niet te verstar ren en behoedt ons van den anderen kant voor het gevaar van een ontsporing. In het laatste nummer van ons leiders blad werd het scherp en juist door onzen medewerker Edward Bruno gezegd: wij staan niet vreemd tegenover een nieuwen tijd. De dynamiek is een der drie wezens kenmerken van de Kruisvaart. Wij hebben sinds jaar en dag geleerd niet krampachtig vast te houden aan leter en komma. Wij kruisvaarders kennen ook de veel zijdigheid. Ook dit komt ons te stade, want het groote gevaar van dezen tijd schuilt juist in het eenzijdig beklemtonen van een of andere uit zijn evenwicht gerukte waar heid. Wy hebben er steeds naar gestreefd de hiërarchie der waarden te huldigen, wij zullen dat nu meer dan ooit moeten blij ven doen. We kennen ten slotte de algemeenheid. En dit is het derde voorname punt. Het gaat niet meer om een spel van jongens, om een kern, een groep of een gedeelte; het gaat om de Nederlandsche jeugd in haar geheel!" Wie deze overtuiging in zich draagt zal zich ook bewust zijn van zijn groote verant woordelijkheid. Verantwoordelijkheid je gens de jongens, jegens de ouders, Kerk en volksgemeenschap. Ook deze laatste ver antwoordelijkheid dienen we ons ten volle bewust te zijn en nog meer dan voorheen heeft ieder van ons zich te beijveren om onze jongens door de geesetlijke en licha melijke vorming, welke zij in onze bewe ging ontvangen, te maken tot volwaardige volksgenooten en goede vaderlanders. In onze dagen voelt de Nederlandsche jeugd zich nog meer dan vroeger een en daarom dient de Nederlandsche jeugdbeweging deze taak in nauwe aaneengeslotenheid te ver vullen; één va ngeest en zoo mogelijk één in program en leiding. Komt er een een heid tot stand, waarbij volgens Nederland- schen volksaard rekening wordt gehouden met de rechten van ouders, Kerk en Staat dan zullen wij ons als Kruisvaart geluk kig gevoelen, van onzen rijkdom te mogen geven aan geheel de Nederlandsche jeugd. Mocht de toekomst een anderen organisa tievorm wenschelijk maken en deze de goedkeuring wegdragen van de Kerkelijke Overheid, dan zullen wij hiertoe gaarne medewerken; hierbij behoeven we den draad met het verleden niet geheel af te breken. Spr. beriep zich vervolgens op de onze kerheid van de toekomst, maar toonde zich er van overtuigd, dat de katholieke jeugd beweging ook daar haar plaats zal inne men. Hij wijdde nog eenige woorden aan het jaarprogram, dat zal staan in hefcteeken van arbeid en inspanning. Dit jaar zullen de jongens meer dan voorheen doordrongen moeten worden van deze beginselen. Mijn arbeid en inspanning zyn noodig voor mijn toekomst. Mijn arbeid en inspanning zijn plicht je gens ouders en gezin. Mijn arbeid en inspanning zijn plicht je gens mijn volk. Mijn arbeid en inspanning zijn bovenal dienst van God. Hierin komt al het andere tezamen. In dezen zin werden dien middag eenige voordrachten gehouden, liederen gezongen enz. De leiders kregen voorts eenige in structies omtrent zingen, vertellen en het geven van lichamelijke oefeningen. Na deze inleiding werd rond de dioce sane oriflamme het lied „O, Nederland, let op uw saeck!" gezongen. Vervolgens werden op het tooneel „Scheepspraet voor de Sint Jansknapen" en „De eerste slag aan ons", een tweetal zang spelen, op zeer verdienstelijke wijze uitge voerd. De leiding berustte bij Anton Sweers. Hierna verdeelden zich de froda's (leid sters) en baljuws (leicfërs) elk in drie groepen, die achtereenvolgens behandel den: de froda's: le. het doordringen in we zen, beteekenis en practijk van het jaar program, 2e. theorie en practyk van het zingen van het Nederlandsche lied. 3e. ver tellen en acteeren; de baljuws: le. bespre king van het jaarprogram, 2e het zingen van het Nederlandsche lied, 3e, theorie en practyk van gezonde lichaamsoefening in de Kruisvaart. Na een korte pjauze was de Kruisvaart te gast by de „Gesellen van de Spelewei" onder leiding van Anton Sweers. Een vijftal liederen en voordrachten werd uitgevoerd, die bij de aanv.ezigen zeer in den smaak vielen. CONTROLE OP NALEVING DER VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN Ter verzekering van een goede naleving der verduisteringsvoorschriften zal blijkens een buitengewoon politieblad in de periode van 2 ton. 15 September de Duitsche Ord- nungspolizei in samenwerking met de Ne derlandsche politie scherpe controle uit oefenen op de naleving van het rijverbod voor motor-rijtuigen tusschen 22 uur en 4 uur, van het verbod om 't strand te betre- den en van de verduisteringsvoorschriften. Inleiding Graadt v. Roggen. IN GEEN GEVAL PASSIEF OF NEGATIEF Ter gelegenheid: van de opening der 43e Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, heeft de heer W. Graadt van Roggen, gedelegeerd lief van' den Raad van Beheer, een rede ge houden, waaraan het volgende is ontleend. Spr. begon zijn rede, met het herdenken van de in Mei gevallenen en bracht dank aan hen, die voor Nederland gestreden hebben in die dagen. Het leven gaat echter voort. Het Nederlandsche bedrijfsleven zag zich, nadat de eerste verbijstering voorbij was, geplaatst voor de vraag: hoe houden wij in dividueel: ons bedrijf, en collectief: de eco nomische activiteit van ons land, zoo goed mogelijk en met de nog beschikbare mid delen, gaande? Er kon op die vraag maar één antwoord zijn: door arbeid. Toen de zakenwereld kon overzien, wat aan bezit verloren en van de naaste toekomst te ver wachten was, heeft zij, beheerscht, weer stand geboden aan de vertwijfeling, die haar dreigde te overweldigen. Gemakkelijk was, na den val, het opstaan niet. De ruïne op economisch gebied was groot. De wereld, waarin ons volk zichzelf terugvond, was anders geworden en men had moeite zich aanstonds daarin terepht te vinden. Zonder eenigen ophef, volkomen zich bewust, dat zware tijden in aantocht waren, is ons volk de worsteling om' het allernoodzakelijkst bestaan begonnen. Ook de Nederlandsche Jaarbeurs heeft haar werk voortgezet. Spr. wees vervolgens op de noodzakelijk heid van het jaarbeurs-intermediair. Drie, het jaarbeurs-intermediair kenmer kende factoren, vragen in vebrand met de veranderde omstandigheden zeer bijzonder lijk de aandacht: het persoonlijk contact, als gevolg van de dringende behoefte aan herstel van oude en het zoeken van nieu we relaties, de aanwezigheid van het ver kende factoren, vragen in verband met de vraag naar nieuwe artikelen en de voor lichting van het bedrijfsleven, zich con- centreerend op de dringende noodzakelijk heid met de beschikbare middelen het bes te profijt voor de gemeenschap te bereiken. Grooter plaats dan voorheen is ditmaal ingeruimd aan de voorlichting. Deze aanpassing van de Jaarbelrs-voor- lichting geldt zoowel op industrieel en com mercieel gebied als en vooral voor de agrarische belangen. Want hier gaat het in hoofdzaak om het groote, momenteel alles beheerschende probleem der voedselvoor ziening van mensch en dier.* De najaarsbeurs 1940 getuigt van den krachtigen wil, die nog altijd ons gewond bedrijfsleven beheerscht. Deze beurs, zoo kort na de ramp, die in het economisch be stel 'van onze^olksgemeenschap zulke die pe wonden sloeg, is een prestatie, waarop het Nederlandsche volk later met voldoe ning zal kunnen terugzien. Bij de voorbereiding van deze Jaarbeurs zijn groote moeilijkheden te overwinnen geweest. Vooral het vervoervraagstuk was het centrale probleem. Er waren niet alleen transportbezwaren voor goederen, maar ook voor de jaarbeursbezoekers. Door middel van autobussen, wordt aan deze laatste be zwaren tegemoet gekomen. Het Jaarbeursbestuur vertrouwt er op, DUISTERNIS EN LICHT Met het sneller naderen van de herfst en haar donkere avonden zoekt de menschheid des te naarstiger naar licht in de duisternis. Er is verduisteringspapier, opdat binnenshuis de lamp brandende kan blijven en de geest van het halfduister, die de geest van den oorlog is, uit de intimiteit van het huis kan worden ge weerd. Er zijn verduisteringszaklantaarns, die slechts door een smalle spleet het licht doorlaten, opdat wij in de duis ternis van de straat onze voet niet zou den stooten aan een steen. Er zyn lichtgevende speldjes, die de revers versieren van onze jassen, op lat andere avondlijke duisterlingen zich niet zouden stooten aan ons lichaam, dat ook de duisternis omhult. Maar er is nog iets anders, dat licht geeft. En hoe knap onze chemikers ook mogen zijn, daarvan lees ik niet Ik stem toe, dat dit lichtgevende ob ject niet in den handel is en niet te koop. Evenmin als de overtuiging van een eerlijk mensch, zyn ziel of zijn hart te koop zijn. Die zyn ook niet in den handel te verkrijgen. Maar iedere mensch heeft een ziel, al is het dan soms ook een zwarte. En iedere mensch heeft een overtuiging, al is het dan soms ook geen lichtgevende. En ieder mensch heeft een hart. Ik wil maar zeggen, dat beter dan lichtgevende verf een ziel is zonder donkere plekken, een ziel, die den dra ger van binnen verlicht. En misschien ook anderen, die ermee in aanraking komen en in de duisternis plotseling het licht zien van haar geestelijke waarden. dat de zakenmenschen zich door de ietwat moeilijker geworden reisgelegenheid niet zullen laten afschrikken, overtuigd als zij kunnen zijn, dat tegenover de grootere op offering ook een grooter profijt zal staan. De 43ste Nederlandsche Jaarbeurs telt 1091 deelnemers en zij beslaat een opper vlak van 15.710 M.2 expositieruimte. Dat is 112 deelnemers en 1.369 M.2 expositie ruimte minder dan ter vorige najaars- oeurs, die nog geheel in vollen vredestijo kon worden voorbereid. De teruggang in de cijfers van deelneming is voornamelijk toe te schrijven aan het wegvallen van ver schillende buitenlandsche collectieve en in- dividueele deelnemingen, aan een mindere animo by de groep Uitvinders (verband houdende met het soort uitvindingen, waar mede vroeger aan de Jaarbeurs placht deel genomen te worden) en aan de teleurstel ling, die de meubelbeurs heeft gebracht, wier deelnemers met groote moeilijkheden te kampen hebben. De ander groepen heb ben hier en daar weliswaar een veer gela ten, maar hierbij kon verlies van oude deelnemers door aanwinst van nieuwe groo- tendeels weer worden goed gemaakt. Speciaal van Duitsche zijde bestaat een sterk vergroote belangstelling, tot uiting komende in een uitgebreide inzending op agrarisch gebied. De Duitsche sectie op de derde verdieping van het derde jaarbeurs gebouw bestaat uit een officieel gedeelte, georganiseerd door den Werberat der Deutschen Wirtschaft te Berlijn (optische instrumenten, fijn-mechanische werktuigen en pharmaceutische artikelen) en uit een collectieve en individueele deelneming van Duitsche industrieën onder leiding van de Duitsche kamer van koophandel voor Ne derland te Amsterdam. Voor de ëerste maal strekt de Duitsche deelneming zich ook uit over de agrarische afdeeling der jaarbeurs: de Reichsnaehrstand geeft in de Beatrixhal een overzicht van de organisa tie van het agrarisch bedrijfsleven in Duitschland en heeft op heMterrein Vre- denburg een overzichtelijk instructieve inzending op het gebied van landbouw werktuigen tezamengebracht. In aanslui ting aan deze landbouwwerktuigenexposi tie heeft o.a. de vereeniging van impor teurs van landbouwwerktuigen in Neder land op het terrein Vredenburg verkoop stands ingericht van de landbouwwerktui gen, welke in de bedoelde inzending wor den getoond en waar dus de handel en de gebruikers zich kunnen vervoegen. Dank zij de medewerking van de officieele in stanties zoowel te Berlijn, den Haag als Utrecht zal deze deelneming ertoe kunnen medewerken, gezonde handelsbetrekkingen op agrarisch gebied tusschen beide landen te bevorderen. „Groote gebeurtenissen aldus eindigde de heer Graadt van Roggen zijn inleiding schrijven in snel tempo de geschiedenis van dezen tijd. In de wereldgeschiedenis wordt, ook op economisch gebied, een nieuwe bladzijde opengeslagen. Tegenover het machtig wereldgebeuren zullen wij in geen geval ons passief, in geen geval ne gatief, maar onvoorwaardelijk actief heb ben te gedragen. Van deze levenshouding getuigt de 43e Nederlandsche Jaarbeurs met-ter-daad.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1