[De Liturgie der Kerk[ Qemmgdeffi&Ucftten Ik hèb gekozen, Arkadi ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BET ONGELUK BIJ ZALT BOMMEL Zeven dooden en drie zwaar gewond Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden, veroorzaakt door den val van de Waalbrug bij Zalt Bommel ze ven. Er zijn drie zwaar gewonden en en kele lichter gewonden. Alle slachtoffers be- hooren tot het personeel van de Neder- landsche Dok Maatschappij te Amsterdam. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is tot het donker met kracht voortgezet. Zooals wij reeds mededeelden, konden de lijken van twee slachtoffers worden gebor gen. Vijf arbeiders worden vermist, zoo dat thans als vaststaand kan worden aan genomen, dat ook zij bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Drie man zijn zwaar gewond en vijf iets minder ernstig. Het onderzoek wordt heden voortgezet. ZWERVER BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. Gisteravond om half negen is op den rijksweg tusschen Tilburg en Breda een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan een «werver uit Amsterdam het slachtoffer is geworden. De man reed mee in de auto van den heer Dijkstra uit Breda. De wagen kreeg panne en moest door een vrachtauto naar huis worden gesleept. Tijdens dezert tocht sprong een band van de vrachtauto, waar door deze begon te slingeren. De sleepket- ting brak met het gevolg, dat de personen auto tegen een boom reed. Hierdoor werd de zwerver op slag gedood. De stoffelijke resten werden overgebracht naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda. De naam van den zwerver is onbekend. De heer Dijkstra liep slechts enkele schaafwonden op. MOTORRIJDER GEVALLEN EN GEDOOD Gisteravond om kwart over acht is de dertigjarige ongehuwde D. Visser uit II- pendam met zijn motor gevallen en ge dood. Het slachtoffer reed op den weg langs het Noordhollandsch Kanaal en kwam uit de richting Purmerend. Vermoe delijk is hij in den gevaarlijken bocht, welke zich in den weg even voorbjj üpen- dam bevindt, geslipt of heeft hij deze met te groote vaart genomen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Een langs komende automobilist waarschuwde een dokter, die een zware hersenschudding constateerde, waaraan het slachtoffer tien minuten later overleed. Het stoffelijk overschot is onder politie toezicht naar Ilpendam gebracht. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag om vier uur is een arbei der van middelbaren leeftijd, die bij werk zaamheden aan den Kanaalweg te Amster dam een lorrie voortduwde, gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij korten tijd later overleed. De politie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeval in. ONDER VALLEND HOUT GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag is de 20-jarige ongehuw de W. Ritzema uit Bedum bij de N.V. meu belfabriek „Nederland" op het terrein on der een vallenden stapel hout terecht ge komen. De man werd met zware veuwondingen in het diaconessenhuis opgenomen, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. VERDRONKEN. Te Delft is gisteravond om 5 uur het 5- jarig zoontje van den heer de Vrede, dat by de Wateringschevest speelde, te water ge raakt en verdronken. JONGEN ONDER ZAND BEDOLVEN. EN DOOD GEVONDEN. Gistermiddag om ongeveer zes uur is de vijftienjarige P. C., wonende in de Pesch- straat te Geleen, in een zandgroeve onder neerstortend zand bedolven. Eerst na drie kwartier slaagde men er in den jongen te bevrijden. Hoewel een dokter geruimen tijd kunstmatige ademhaling toepaste, mocht dit niet baten. De levensgeesten van den knaap waren reeds geweken. FELLE BRAND TE SCHIJNDEL. Gistermiddag is een felle brand uitgebro ken in een schuur, toebehorend aan oud burgemeester Jansen in 't centrum der ge meente Schijndel. Het vuur greep met groo te snelheid om zich heen en daar de vuur haard zich in de onmiddellijke nabijheid van het gemeentehuis bevond, rukte de brandweer onmiddellijk met groot mate riaal uit. Hoewel het blusschingswerk ener giek ter hand werd genomen, kon men niet verhinderen, dat de vlammen oversloegen naar een belendend gebouw waarin het fo tografisch atelier van den fotograaf J. van Raamsdonk was gevestigd. Het vuur breid de zich spoedig over het geheele perceel uit, zoodat ook dit gebouw een prooi der vlammen is geworden. De brandweer is er ten slotte in geslaagd, het vuur meester te worden. De inventaris van het atelier is verloren gegaan, terwijl een honderdtal kanarievo gels in een volière, toebehoorende aan den heer Van Raamsdonk, in de vuurzee is om gekomen. Ook een partij houtwerk, de in het pakhuis van den heer Jansen was op geslagen, is een prooi der vlammen gewor den. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. WATER INPLAATS VAN SLAOLIE. Een inwoner van Haarlem is de dupe geworden van twee mannen, die hem voor 50.een bus met vijfentwintig liter sla olie hadden verkocht, welke bij nader on derzoek water met een dun laagje slaolie bleek te bevatten. De bedrogen kooper deed aangifte bij de politie, die de beide mannen weldra had opgespoord. Het wa ren de 35-jarige L. en de 49-jarige R. uit Haarlem. Beiden zijn in bewaring gesteld. SPORT Clubnieuws der Haiti. Sporlvereenïgingen VOETBAL DOCOS: Morgen speelt Docos I een vriendschappelijken wedstrijd tegen V.V.S.B I in Noordwijkerhout; vertrek per fiets om 1 uur vanaf de Papenstraat. Docos II neemt deel aan de serie wed strijden van U.D.O. Om in de eindronde geplaatst te worden zal er hard gewerkt moeten worden, dus doet je best. Aan vang 1 uur tegen Foreholte I; vertrek per fiets om 12.30 uur vanaf de Papengracht. DOCOS: Morgen spelen de Docos- junioren tegen de dito's van Blauw Zwart. Dat zijn sterke tegenstanders, dus werkt voor de volle 100 procent om een zoo goed mogelijk resultaat te behalen. Het programma luidt: Docos cBlauw Zwart c, 12 uur; Docos bBlauw Zwart b, 1 uur; Docos aBlauw Zwart a, 2 uur. SMC: Morgen gaat SMC I naar het serie- wedstrijdentournooi van UDO. SMC speelt om 12 uur de eerste wedstrijd tegen UDO. Eerste elftallers:dit is voor jullie geen onbe kende. Twee keer hebben jullie reeds tegen UDO gespeeld en gewonnen. Zal het de derde keer ook een overwinning zijn? Fo reholte, dat ook meespeelt in dit tournooi, is voor de meesten van ons geen onbekende en ook Tejjlingen II niet. Laatstgenoemde is zeker de zwaktste tegenstander nog niet. Eerste elftallers zorgt er daarom voor dat jullie met een behoorlijk resultaat terug komt naar Warmond. De opstelling luidt als volgt: J. Bakkum C. v. Grieken B. v. Winsen Th. Kerkvliet J. de Haas J. v. Niekerk C. v. d. Hulst H. Haverkort J. Tolido C. v. Seggelen J. Kerkvliet Reserve P. v. Rijn. Vertrek om 11.15 van de Baan. Alle spelers zorgen op tijd aanwezig te zijn op de plaats van vertrek. D.O.S.R.: Na hun succesvolle wedstrijd vorigen Zondag tegen L.F.C. zullen de jongens van D.O.S.R. I morgen voor de tweede maal het terrein gaan verkennen. Morgen gaat de reis naar Alphen aan den Rijn om aldaar als tegenpartij te fun- geeren van de club Alphen, welke welis waar een klasse lager is ingedeeld dan D.O.S.R., maar welks kracht zeker niet onderschat mag worden. Het is tevens weer een goede gelegenheid om te wen nen aan ander wedstrijd Spel en desbe treffende regels. De wedstrijd vangt aan om half drie; het vertrek is vastgesteld op 1.30 uur. Ook D.O.S.R. III gaat naar den Rijn en zal de van ouds bekende Alphensche Boys II ontmoeten. Aanvang half drie; vertrek 1.30 uur. Voor de junioren kon nog geen program ma worden gemaakt wegens verhinderings telegram op het laatste moment. Er wordt nog moeite gedaan om tegenspelers te vinden: Kijkt dus even op de raambiljetten TEYLINGEN: Morgen speelt Teylingen I een vriendschappelijken wedstrijd op Sporthof tegen de 3e klasse N.V.B. Lug- dunum uit Leiden, aanvang 2.30 uur. Teylingen zal volledig uitkomen even als Lugdunum zoodat wij de sterkte van Teylingen tegen een 3e klasser kunnen peilen. Teylingen II gaat bij K.R.V. I op bezoek te Katwijk en speelt daar tegen een nieuw senioren-elftal, aanvang 3 uur. Junioren: Teylingen b gaat naar Concordia b te Hillegom, Aanvang 1 uur. Vervolgens spelen 2 elftallen aspiranten tegen dito's van V.V.S.B. op Sporthof. Aanvang 12 uur en 1 uur. Ten slotte gaat het c elftal bij D.O.S. c op bezoek. Aanvang 1.30 uur. A. V. V.: Voor de nederlaagwedstrijden zullen morgen op het A. V. V.-terrein we derom een tweetal interessante wedstrij den gespeeld worden, zoodat de voetbal liefhebbers, evenals Zondag j.l., wederom van een paar mooie wedstrijden verzekerd kunnen zijn. Om 1.15 uur speelt A. V. V. 2 tegen St. Ignatius 2 en om 3 uur A. V. V. 1 tegen St. Ignatius 1. U. D. O.: Morgen zal het uitgestelde tour- nnooi op het terrein aan de Hofdijk door ging vinden. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door Foreholte, Docos, S. M. C. en U. D. O. Het programma is als volgt vastgesteld: 12 uur: S. M. C.—U. D. O. 1.10 uur: Foreholte-comb.Docos-comb. 2.50 uur: Verliezers wedstrijd. 4 uur: Finale. De eerste wedstrijd tusschen twee oude rivalen uit de competitie, belooft al bij zonder interessant te worden, terwijl het ook in de tweede wedstrijd aan spanning niet zal ontbreken. Wij verwachten alle deelnemers op tijd aanwezig, opdat dan ook de afwerking van het programma op tijd kan plaats vinden. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 1 September. Zestiende Zondag na Pinksteren. Mis: Miserere. 2e gebed v. d. H. Aegidius, Abt; 3e v. d. heilige twaalf broeders, Martelaren; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Met de woorden van den H. Paulus bidt onze Moeder, de H. Kerk, dat in onze harten Christus wone door het geloof, dat wij gevestigd en gegrondvest mogen zijn in de liefde van Christus, dat wij die lief de mogen kennen, want de kennis van de liefde is de hoogste wetenschap. Bidden wij met onze Moeder mee, om die groote, goddelijke gave (Gebed), maar bidden wij met nederigheid, want alleen aan de nederigen geeft God Zijn genade (Evangelie). Alleen voor wie Hem in nede righeid aanroepen is God overvloedig in barmhartigheid en goedheid. (Introitus). Vragen wij aan God, Die machtig is en wonderen heeft gewerkt (Graduale en Alleluja-vers), om Zijn onmisbare hulp in geheel ons leven (Communio) en om zui vering door de kracht van het heilig Mis offer, zelfs van de geringste smet van hoog moed (Stilgebed en Postcoanmunio). MAANDAG 2 September. Mis v. d. H. Stephanus, Koning van Hongarije, Belijder: Os Justi. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede van de Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor den vrede. Kleur: Wit. Te Strigonium, het tegenwoordige Gran, werd in het jaar 977 geboren de zoon van Geysa, de vierde Hertog der Hongaren en diens gemalin Sarloth. De pasgeborene kreeg de naam „Waze", maar bij zijn heilig Doopsel, toegediend door den H. Adel- bertus, bisschop van Praag, ontving hij den naam „Stephanus". Geysa stierf in 997, na Stephanus tot zijn. opvolger benoemd te hebben. Als hoofd van zijn volk verklaarde Stephanus nu uitdrukkelijk, dat de afgode rij in zijn staten moest ophouden en dat zijn onderdanen zich moesten toeleggen op de kennis van den waren God. Overal liet hij de christelijke godsdienst verkondigen. Priesters ontbood hij en kloosterlingen, om zijn volk in de Leer van het H. Evangelie te onderrichten. Hü stichtte kloosters, wel ke hij rijkelijk begiftigde en weldra wer den scholen voor godsvrucht en weten schap opgericht. Om het wezenlijk geluk van zijn onderdanen te bevorderen en te verzekeren, vaardigde hij wetten uit, die die onbeschaafde gebruiken, welke de Homgaren van de Scythen hadden over genomen, streng verboden. Aldus is de H. Stephanus één van die zeldzame mannen geweest, wier invloed zich nog geruimen tijd op de zeden, overtuiging en gewoonten van het volk, dat hij bestuurde, deed ge voelen. Als apostel, overwinnaar, wetgever heeft hij de roem der grootste koningen verworven en tevens de eerbiedige ver eering van alle geloovigen. DINSDAG 3 September. Mis v. d. vorige Zondag: Miserere. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; Fidelium (voor alle over ledenen; zie het eerste requiemformulier); 4e voor den vrede. Kleur: Groen. WOENSDAG 4 September. Mis v. d. vorige Zondag: Miserere. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Kleur: Groen. DONDERDAG 5 September. Mis v. d. H. Laurentius Justinianus, Bisschop en Be lijder: Statuit. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor den vrede. Kleur: Wit. Voor de keuze gesteld: een rijk leven of een verstorven en streng boeteleven in een klooster, koos de heilige Laurentius, de oogen op het kruis gericht, het laatste met de woorden: „Gij, Heer, z\jt mijn hoop; daar hebt Gij gevestigd uw allerveiligst toevluchtsoord." Hij trad in het klooster van de reguliere kanunnikken van den H. Gregorius. Later als patriarch verheven op de bisschopszetel van zijn vaderstad Vene tië, bleef hij zijn leven van boete en ver sterving getrouw. VRIJDAG 6 September. Mis v. d. vorige Zondag: Miserere. Geen Gloria. 2e gebed A. Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor den vrede. Kleur: Groen. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 7 September. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve. (Votiefmis van Maria van Pinksteren tot de Advent). 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor de Kerk; 4e voor den vrede. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Joannes van Perugia en Petrus van Sassofcrrato, Martelaren; 3e v. d. H. Aegidius; 4e v. d. heilige twaalf Broeders; 5e voor den vrede. WOENSDAG. Mis v. d. H. Rosa van Viterbo, Maagd: Loquebar. Gloria. 2e ge bed voor den vrede. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Gentilis van Matelica, Martelaar: In virtute. 2e gebed v. d. H. Laurentius Justinianus; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Liberatus van Lauro en Peregrinus van Falerone, Be lijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN Morgen worden te Alphen aan den Rijn een tweetal wedstrijden gespeeld resp. tusschen Alphen ID.O.S.R. I uit Roelof- arendsveen en Alphen HAlph. Boys I. WINDHONDENSPORT SPORTWEEK TE UTRECHT In het kader van de Utrechtsche sport week vonden gisteravond in het Utrecht sche station de windhonden-rennen plaats. De belangstelling was matig. Er werden drie series voor Greyhounds en een serie voor Whippets geloopen. De wedstrijden waren zeer interessant. De resultaten luiden als volgt: Greyhounds over 350 M. Ie serie: 1. Cheerful Bishop, den Haag, 4 pnt.; 2. Beihos v. d. Kaasstad, Alkmaar, 6 pnt.; 3. Fighting Winspeed, den Haag, 9 pnt. Greyhounds over 350 M. 2e serie: 1. Aranka Belwin, Vlaardingen, 6 pnt.; 2. Consolation Queen, Den Haag, 6 pnt.; 3. Nora Belwin, den Haag, 7 pnt. Greyhounds over 350 M. 3e serie: 1: Ronnie, Loosduinen, 3 pnt.; 2. Chila, den Haag, 7 pnt.; 3. Jim Belwin, Vlaar dingen, 8 pnt. Whippets over 350 M.; 1. Johny, Voor schoten, 4 pnt.; 2. Rita, den Haag, 6 pnt. WIELRIJDERS, laat U in Uw belang toch raden: Maakt gebruik van rijwielpaden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 15) Ik bekeek nu den forschen kerel met het goedmoedige kindergezicht wat nauwkeuri ger en vroeg hem, of hij op het eiland was geboren. Bewaar me! Rodion heeft me vier jaar geleden uit de omgeving van de Petschoren mee hierheen gesleept, toen zijn eerste schoonzoon was gestorven. Tjonge, wat is me dat toen een winter geweest! Ik heb hem duizendmaal verwenscht! Mijn eeni- ge troost lag in mijn vaste voornemen om er met het eerste het beste schip tusschen- uit te gaan. Ik had voor twee jaar getee- kend, maar zelfs al zouden ze mijn loon niet uitkeeren, ik dacht er niet aan om te blijven. En laterBen ik toch geble ven. Geheel vrijwillig zelfs! Stepanida? Wenjamin lachte. U begrijpt me gauw! Natuurlijk, al leen om Stepanida! Maar nu voel ik me hier al heelemaal thuis. Bovendien zou Ste panida nooit van het eiland weg willen. Nadat we gegeten hadden, keerden we naar de Walvischbaai terug. Ik overnachtte op de boot, die mij hierheen had gebracht. Den volgenden ochtend echter voer ik in alle vroegte met mjjn eigen motorboot naar mijn baai terug. Ik sprak reeds van „mijn" baai en ik moest zelf lachen over de haast, waarmee ik er beslag op had ge legd. Intusschen was de groote stoomboot met de balken van mijn woning, de kisten en vaten, de menschen en de honden reeds de Kruisbaai binnengeloopen en het uitladen was in vollen gang. In verband met de ver in de baai vooruitstekende klippen had het schip bijna een kilometer uit de ,kust voor anker moeten gaan. Een en ander maakte de ontscheping niet gemakkelijk, zoodat mijn hulp goed van pas kwam. Ik heb niet geteld, hoe vaak ik met onze boot van het schip naar den wal ben geroeid, maar dat moet heel wat keeren zijn geweest, want toen we voor het eerst even rusten om wat te eten, had ik een paar flinke bladen in mijn handen. Toen de avond viel, hadden de timmer lieden reeds de vier hoekpeilers in den grond gestampt en de vloerbalken gelegd. Voor het overige echter zag alles er even rommelig en wanordelijk uit. Graag zou ik nog eens den heuvel hebben beklommen, maar ik was te moe. Derhalve strekte ik me onder den blooten hemel op den in de sneeuw liggenden stroozak uit en dekte mjj met mijn bontjas toe. Ondanks mijn vermoeidheid kon ik den slaap niet vatten. De indrukken van de wereld om mij heen waren al te machtig. Hier wenkte mij het als diamanten fon kelende kleed der berghellingen, daar de glanzende waterspiegel. Hier laafde ik mijn blikken aan de glinsterende kristallen kro nen van romantische bergtoppen, ginds zochten zij het diepe blauw van den he mel, waaraan slechts een paar bleeke ster ren prijkten. Nu eens staarde ik naar mijn in aanbouw zijnde woning, naar den drie poot met den vrijhangenden waterketel en de nog gloeiende houtblokken daaronder, dan weer naar de mannen, die midden tus schen de honden den slaap der vermoeiden en zorgeloozen sliepen, naar onze booten, die aan elkaar gebonden, zachtjes op het water, schommelden of naar de zeventien kruisen, die in de schemering want van duisternis kon voorloopig nog niet worden gesproken scherp tegen den witten sneeuwwand afstaken. Maar bij elke, zelfs de geringste bewe ging, die ik maakte, hief Dobrez, die aan mijn voeten lag, onmiddellijk zijn mooien kop op om .mij vragend aan te kijken. Vier dagen van ingespannen werken gin gen voorbij. De winter stond voor de deur en wij hadden nog geen brandhout. Dies kwam het er op aan, vlijtig de kust af te zoeken en bijeen te rapen, wat de rivieren van het vaste land naar de zee hadden ge dreven en de storm in zijn ongebreidelden toorn op zijn beurt aan den oever had ge slingerd. Het scheen niet weinig te zijn. Op den vijfden dag echter hield ik het in onze nederzetting niet meer uit. Ik liet een slee inspannen, hing mijn geweer over den schouder, borg een hoeveelehid patronen en een kompas in mijn weitasch en ging op jacht. Het eerste half uur was ik zeer ijverig. Vijf vette ganzen lagen achter mij op de slee. Al spoedig echter vergat ik het eigen lijke doel van mijn tocht om mij geheel over te geven aan de grootsche natuur om mij heen. Waar wak ik eigenlijk terecht gekomen? Was dit niet het rijk van den sneeuwko- ning? Een rijk, zoo wit en groot en ver heven als duizend sprookjes het niet ver mogen te bedenken? Kristallen bloemen bloeiden op de sneeuw, kristallen sterren doortrilden de heldere blauwe lucht. En alles was werke- kelijkheid! Een werkelijkheid, waartegen de stoutste fantasie het moest afleggen. Waarheen ik mijn blik ook wendde, over al was het geschiter en geflonker, alsof de gansche hemel zich op de aarde had ge legd, alsof alle sterren tot ijs en sneeuw waren geworden. Als een beschonkene zeil de ik met mijn slee door de zee van witte sterren, betooverd door deze blanke, onge repte pracht. Ik weet niet, hoe lang ik in dezen roes nog zou zijn voortgegleden, als de goed ge dresseerde honden niet plotseling met een ruk waren blijven stilstaan. De oorzaak hiervan was niet ver te zoeken. Binnen het bereik van mijn geweer ontdekte ik een jong rendierhert, dat zich nu eens dartel in de sneeuw om en om rolde, dan weer de dolste bokkesprongen maakte en van tijd tot tijd zijn uitgelatenheid onderbrak om met de hoeven naar mos te krabben, dat h'.er op het eiland als eenig natuurproduct op verdroogde moerassen woekert. Het was het eerste, levende rendier, dat mij onder de oogen kwam en daardoor ver- gat ik mijn geweer van den schouder te ne men en het doodelijke schot te lossen. Ver rukt staarde ik naar het prachtige, witte vel, het trotsche gewei en de soepele be wegingen. Ten einde het ook in zijn loop te kunnen bewonderen, loste ik een schot in de lucht, maar daarbij had ik helaas niet aan mijn honden gedacht. Nauwelijks hoor den deze den knal van het schot of zij ren den als dollen achter het vluchtende wild Hola! Hopla! Wat was dat een tocht! Ik moest de lijn, waarmee ik de honden be- stuurde, over mijn hoofd werpen en mij met m'n beide handen aan de slee vasthouden om er niet uit te worden geslingerd en mijn nek te breken. Plotseling zag ik vlak in de nabijheid de zee opdoemen, doch even later kwam ik tot de ontdekking, dat het slechts een baai was, een langwerpige, zich vrij diep in het land uitstrekkende, groenig glanzende in ham. Het was de WalvischbaaL Met luide, aanmoedigende kreten dreef ik de honden over den laatsten heuvel en ik gunde hun geen rust vóór ik de vijf kleine huisjes zag opdoemen, de vier oude, die hier reeds jarenlang stonden en het eene nieuwe, dat zoo juist voor de twee aange komen echtparen tegelijk met het mijne was opgeoouwd. Bij het huis, waaromheen de wind zijn kromste sprongen maakte, omdat het vol komen onbeschut op een kleinen heuvel lag, bracht ik de honden tot stilstand en sprong vlug u't de slee. Stepanida en Wënjamin begroetten mij al lerhartelijkst. Voor ik echter de woning binnenging, liet Wenjamin mij zien, hoe ik ganzen moest ontleden alvorens ze den honden als voedsel voor te werpen en Ste panida gef mij den welgemeenden raad alle berstveeren zorgvuldig bijeen te zamelen, want hier op het eiland had ik met twee onzarmhartige vijanden te kampen: met de koude en met den honger. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9