Attentie autorijders en strandbezoekers RADIO-PROGRAMMA'S ZATERDAG 31 AUGUSTUS 194i> DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Engelsche vliegers kennen geen genade voor vreedzame burgers NIEUWE BELANGRIJKE BEPALINGEN INZAKE LUCHTBESCHERMING EN VERDUISTERING In de vandaag gehouden persconferentie heeft Hauptman Schoenlewe van den lucht beschermingsdienst bij het rijkscommissa riaat een voordracht gehouden, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van de nieuwe en strengere verduisteringsbepa lingen. Donderdag zoo zeide hij is in het verordeningenblad voor de bezette Neder- landsche gebieden een bijzonder belang rijke verordening van den rijkscommissaris inzake bijzondere maatregelen ten dien ste van de luchtbescherming verschenen, die in het belang van de beveiliging der bevolking tegen luchtaanvallen door ieder een persoonlijk stipt moeten worden nage leefd. Deze nieuwe verordening, die eenige scherpe bepalingen bevat, is noodzakelijk geworden, daar niettegenstaande de reeds uitgevaardigde duidelijke voorschriften en ondanks de altijd weer nadrukkelijk her haalde waarschuwingen de verduisterings bepalingen door velen op grove wijze licht vaardig werden genegeerd en overtreden. Er bestaat alle aanleiding om nogmaals op de reeds bestaande verduisteringsvoor schriften in te gaan. De verordening van den rijkscommissaris inzake de verduiste ring van den 6en Juli 1940 schrijft voor, dat alle gebouwen en woningen zoo ver duisterd moeten worden, dat geen licht schijnsel naar buiten dringt. Verder moe ten alle lichtpunten, die gemist kunnen worden, buiten werking worden gesteld, terwijl iedere lichtreclame en etalagever lichting achterwege moet worden gelaten. Bij alle verkeersmiddelen moet de in wendige verlichting naar buiten volkomen afgeschermd worden. Bijzonder belangrijk is, dat alle verkeersmiddelen, ook de fiet sen, van afgeschermde verlichting voor zien moeten zijn. Men heeft in den laatsten tijd steeds weer kunnen constateeren, dat vooral auto's met zeer slecht afgeschermde lampen rij den; daarom wordt er in dit verband nog maals op gewezen, dat voor voertuigen al leen de door de rijksinspectie voor de luchtbescherming onderzochte en goedge keurde afschermingsmaterialen in den han del gebracht mogen worden. Ofschoon in de verduisteringsverorde ning voorgeschreven is, dat binnen de be bouwde kom van gemeenten slechts met stadslicht mag worden gereden, kan* men steeds weer vaststellen, dat ook in de ste den de koplampen worden gebruikt. Ook het verbod gekleurd licht (blauw, rood, groen enz.) te gebruiken als voor licht van voertuigen wordt vaak overtre den, doordat b.v. getracht wordt de lam pen met blauw papier of blauwe verf af te schermen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat men voor de voorlichten van voertui gen slechts wit of geelachtig licht mag ge bruiken. Deze kort samengevatte bepalingen zoo ging spr. verder z}jn zeker duidelijk en slechts voor een uitleg vatbaar. Zij zijn uitsluitend ter beveiliging van leven en eigendom van de burgerbevolking uitge vaardigd. Wanneer nu desondanks de ver duisteringsvoorschriften steeds opnieuw onvoldoende in acht genomen en overtre den worden, zoo ligt het voor de hand, dat voor een betere naleving scherpere maat regelen moeten worden getroffen. Op de zen grond nu is de verordening van den rijkscommissaris inzake bijzondere maat regelen ten dienste van de luchtbescher ming van 29 Augustus 1940 verschenen. Deze verordening is een uitbreiding van die van 6 Juli 1940 en bevat bijzonder be langrijke voorschriften. Volgens deze nieuwe verordening mogen tot nader order geen auto's meer in het openbaar verkeer gebruikt worden in den tijd van 22 tot 4 uur. Van deze bepaling zijn slechts uitgezon derd: 1 De motorvoertuigen van de Duitsche weermacht, de bureaux van den rijkscom missaris, de gewapende S.S., de Duitsche politie, den Duitschen grenscontroledienst, de „technische nothilfe", den rijksarbeids dienst, zoomede van de Rijks-Duitsche in stanties, die van een officieel Duitsch on- derscheidingsteeken voorzien zijn: 2. de motorvoertuigen van de Neder- landsche politie en brandweer, de Neder- landsche grenscontrole en den officieele luchtbeschermingsdienst alsmede zieken auto's, kraan- en ongevallenwagens en voertuigen voor artsen, welke als zooda nig kenbaar zijn en welker gebruik in den tijd van 224 uur dienst en niet uit te stel len beroepsplichten noodzakelijk is; 3. bestelwagens van de Nederlandsche Posterijen in plaatselijk verkeer; 4. taxi's, indien het gebruik daarvan voor officieele opdrachten of spoedeischen- de dienstbelangen in den zin der bepalin gen onder 1. en 2. beslist noodzakelijk is, of voor vervoer van zieken of gebrekkigen, of voor ritten van en aar een station in plaatselijk verkeer. Voertuigen met bijzondere machtiging. Onderstaande motorvoertuigen mogen, met bijzondere machtiging van den rijks commissaris, eveneens onbepefkt in het openbare verkeer worden gebruikt: 1. vrachtauto's voor beslist noodzake lijk levensmiddelentransport; 2. autobussen voor beslist noodzakelijk vervoer van bedrijfspersoneeL De machtiging voor het verkeer met deze motorvoertuigen tusschen 22 en 4 uur moet schriftelijk worden aangevraagd bij de stafofficieren der Duitsche „Ordnungs- polizei", gedetacheerd bij den gevolmach tigde van den rijkscommissaris voor iede re provincie, en wordt door hen schriftelijk verstrekt. De bevoegde stafofficieren der Duitsche „Ordnungspolizei" hebben de volgende standplaatsen: 1. Voor de provincie Groningen, Gro ningen, Groote Markt 27. 2. Voor de provincie Overijssel: Zwolle, Burg van Royensingel 13. i3. Voor de provincie Gelderland: Arn hem, Huize Angerenstein. 4. Voor de provincie Utrecht: Utrecht, Maliebaan 10. 5. Voor de provincie Noord-Holland: Haarlem, Kenaupark 19. 6. Voor de provincie Zuid-Holland: Den Haag, Sophialaan 4. 7. Voor de provincie Noord-Brabant: 's-Hertogenbosch, Paleis van Justitie.. 8. Voor de provincie Friesland: Leeu warden, Zuiderstraat 13. 9. Voor de provincie Drente: Assen, Beilerstraat 11. 10. Voor de provincie Limburg: Maas tricht, Graaf van Waldeckstraat 8. Voor de provincie Zeeland: Middelburg, Dam 6. Deze schriftelijke vergunning van de stafofficieren der Duitsche Ordnungspolizei dient de 'bestuurder bij het gebruik van bet motorvoertuig in het openbaar ver keer in den tijd van 22 uur tot 4 uur bij zioh te hebben en bij controle te toonen. Waarom beperking van nachtelijk verkeer noodzakelijk is. De beperking van Ihet motorverkeer is gebleken noodzakelijk te zijn omdat in den tijd van 22 tot 4 uur de meeste vijandelijke luchtaanvallen op Nederlandsoh gebied plaats hebben. Vele auto's en motorrijwie len hebben steeds weer met te fel licht gereden en zoodoende oriënteeringspun- ten aan de vijandelijke vliegers verschaft, en zijn zoo voor een deel zelfs de redht- streeksche aanleiding tot het werpen van bommen geworden. Om deze reden moest het verkeer met motorvoertuigen in den nacht wel tot den beslist noodzakelijken omvang worden beperkt In dit verband moet er met bijzonderen nadruk op wor den gewezen, dat, wanneer men een mo torvoertuig in strijd met de nieuwe ver ordening gebruikt dit voor den bestuur der en den eigenaar ernstige gevolgen kam hebben, nog afgezien van de daaraan ver bonden gerechtelijke straf. Motorvoertui gen, die verder onbeperkt in gebruik mo gen blijven, moeten vanzelfsprekend ge heel volgens de voorschriften verduisterd en afgeschermd zijn. Het is in het belang van den bestuurder en den eigenaar zelf, stipt voor de voorgeschreven verduistering van zijn voertuig zorg te dragen, daar vol gens de nieuwe verordening niet slechts een boete tot een maximum van 1000 gul den of een gevangenisstraf tot een maxi mum van 6 maanden in aanmerking komt, doch ook die motorvoertuigen, die niet aan de verdjuisteringsvoorsohriften voldoen of die in strijd met het verbod in het ver keer worden gebracht, voortaan voor on- beperkten tijd in beslag genomen en de bestuurders- tijdelijk in hechtenis gesteld kunnen worden. Bij de verordening betreffende de ver duistering van 6 Juli 1940 zijn destijds de in Duitschland geldende verduisterings- bepalinigen ook voor Nederland ingevoerd. Intusscben is echter gebleken, dat in Ne derland voor de lichten van motorvoertui gen lampen van aanmerkelijk boogere lichtsterkte worden gebruikt dan in Duitschland. Daar het gebruik van sterkere lampen, dan die in Duitschland voorge schreven zijn, de verd'uisteringsbepalingen evenwel practisch te niet doet, is in de nieuwe verordening van den rijkscommis saris voorgeschreven, dat voor de lichten van alle motorvoertuigen nog slechts gloei lampen tot een maximum van 35 watt mogen worden gébruikt en dat de licht sterkte der buitenwaartsche parkeerlidh- ten 10 watt niet te boven mag gaan. Om nu iederen eigenaar van een motorvoer tuig in de gelegenheid te stellen, de lich ter. van zijn voertuig dienovereenkomstig te laten veranderen, treedt deze bepaling eerst 8 dagen na de publicatie dezer ver ordening, dus op 6 September 1940, in werking. Deze bepaling geldt natuurlijk voor alle motorvoertuigen, die in het ver keer zijn, en b.v. niet alleen voor die, wel ke volgens de nieuwe verordening in den tijd van 22 uur tot 4 uur in het openbare verkeer niet meer gebruikt mogen worden. Bij donker niet op het strand. Van buitengewoon belang is par. 4 van de nieuwe verordening. Volgens deze pa ragraaf is het van zonsondergang tot zons opgang verboden het strand, alsmede bouwwerken, die zich zeewaarts ten op zichte van verharde wegen (promenaden, Boulevards), onverharde wegen of ge bouwencomplexen bevinden, zooals aan legsteigers, havenhoofden, pieren, dam- wanden en dergelijlke, alsmede de duinen te betreden. Zoo moet dus b.v. in Scheve- ningen het bekende paviljoen op de pier tijdens de duisternis ontruimd zijn. Afge zien van het feit, dat overtredingen van deze 'bepalingen bestraft zullen worden, wordt er met bijzonderen nadruk op gewe zen, dat het betreden van het strand en wat daar op- of aangebouwd is onder be paalde omstandigheden met levensgevaar verbonden is. De dagelijks veranderende tijden van zonsopgang en zonsondergang kan men ten alle tijde in de dagbladen vinden. Om nu in het vervolg overtre dingen van de verduisteringabepa- lingen en van de overige luchtbe schermingsvoorschriften te verhin deren, bepaalt de nieuwe verorde ning van den rijkscommissaris, dat voortaan ook organen van de Duitsch Ordnungspolizei in Neder land, tezamen met en naast de Hollandsahe politie, de tenuitvoer legging van de verduistering en van de overige in de verordening genoemde luchtbeschermingsmaat regelen zullen controleeren. Ten slotte wordt erop gewezen, dat thans het toezicht op de verduistering en alle overige luchtbeschermingsmaatregelen zoowel door de Duitsche Ordnungspolizei alsook door de Hollandsche politie op de meest strenge wijze zal worden uitge oefend. Ieder, die de voorschriften over treedt, zal in het vervolg de hiervoor aan gekondigde straf moeten ondergaan. Daar bij wordt er speciaal de aandacht op ge vestigd, dat gevallen, waarbij een be gunstiging van den vijand door grove na latigheid of door opzettelijke negatie der luchtbeschermings- en verduisteringsvoor schriften als bewezen kan worden be schouwd, niet als overtreding van deze voorschriften, maar volgens de strengste geldende wetten en bepalingen, die even tueel ook doodstraf mogelijk maken, zullen worden bestraft. Nogmaals zoo eindigde spr. wordt nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat alle verduisterings- en luchtbeschermings maatregelen in de eerste plaats ter be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen worden uitgevaardigd. Het is daarom in een ieders belang, de vastge stelde bepalingen nauwkeurig in acht te nemen, en men verwacht derhalve, dat de bevolking het noodige begrip voor de ge troffen maatregelen zal toonen. DE RIJKSCOMMISSARIS IN TWENTHE. Bezoek aan Deventer, Hengelo, Enschedé, Oldenzaal en Boekelo Het A.N.P. meldt: Ter voortzetting van zijn inspectietochten door ons land, heeft de rijkscommissaris Donderdag een bezoek aan Twenthe ge bracht. In Deventer, aan de grens van de provincie Overijsel werd de rijkscommissa ris begroet door den gevolmachtigde voor de provincie, Gauhauptstellenleiter dr. Schreuder, aan den ingang van de gemeen te Hengelo door de Duitsche kolonie en het personeel en de leerlingen van de Duitsche school. Ongeveer 250 kinderen zongen den rijkscommissaris een lied toe, waarna eeni ge leerlingen den hoogen bezoeker bloemen aanboden. Daarna reed men naar de bedrijven der Nederlandsche zoutindustrle, waar de di recteur, ir. G. de Haas, een begroetings woord sprak. Hij gaf den rijkscommissaris en den hem vergezellenden heeren een overzicht van de positie der Nederlandsche zoutindustrie. „Er zijn moeilijkheden te overwinnen", zoo zeide hij, „doch wij zijn optimistisch gestemd, omdat wij beschikken over eigen grondstoffen". Voorts gaf de directeur een schets van het productieproces en lichtte in het kort toe welke producten de zoutindustrie fabri ceert. De rijkscommissaris dankte voor de be groeting en verklaarde, dat hij en ook zijn medewerkers groote belangstelling hebben voor de constructie, de positie en de ontwik keling der Nederlandsche zoutindustrie. „Voor zoover het in den, ons door Enge land opgedrongen, totalen oorlog mogelijk is, zullen wij er toe medewerken", aldus de rijkscommissaris, „dat allen, die in de bedrijven leiding geven, en vooral ook de arbeiders, er een verzekerde levenspositie vinden". De rijkscommissaris besloot met den lei der der Nederlandsche zoutindustrie en het personeel veel succes toe te wenschen. Hierna werden de fabrieken te Boekelo be zichtigd. Van Boekelo ging de tocht naar Enscshedé, waar in hotel Graaff de lunch werd gebruikt. Het volgende bezoek gold de textielfa brieken der N.V. van Heek en Co. aan den Lagen Bothof. Hier hadden de leidende figuren uit de Twentsche textielindustrie zich vereen igd en werd het woord gevoerd door den heer A. H. Ledeboer, voorzitter der fabrikanten- vereeniging, die den rijkscommissaris dank bracht voor zijn bezoek. Spr. verklaarde, dat de Nederlandsche textielindustrie de belangstelling van den Rijkscommissaris zeer op prijs stelde. Hij schetste in het kort de ontwikkeling der Nederlandsche textielindustrie, die haar goede en kwade jaren beleefd heeft en ver- ZONDAG 1 SEPTEMBER 1940 JAARSVELD, 414.4 M. 8.00 KRO. 8.30 VPRO. 9.00 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—ca. 10.30 KRO. 8.00 Berichten ANP 8.15 Wij beginnen den dag 8.30 Studiodienst 9.00 Gramofoonmuziek 10.30 Hoog mis 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Rococo-octet 12.45 Berichten ANP 1.00 Letterkundige causerie 1.15 Musi- quette 2.00 Gramofoonmuziek 3.00 Kamermuziek 3.00 Kamermuziek 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Ziekenpraatje 4.50 Gramofoonmuziek 5.00 Gewijde muziek (opn.) 5.15 Wekelijksche ge- dachtenwisseling "(A.N.P.) 5.30 Neder landsche Hervormde Kerkdienst 7.00 Orgelconcert 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 KRO-Groot Amusementsorkest 8.50 „Het vroolijke Klaverblad" 9.00 KRO-Groot Amuse mentsorkest 9.15 Hawaiian-ensemble „The Cocoanuts" 9.25 KRO-Groot Amusementsorkest 9.35 „Het vroolijke Klaverblad" 9.45 „The Cocoanuts" 9.55 KRO-Groot Amusementsorkest 10.10 Wij sluiten den dag 10.15 Berich ten A.N.P. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) J— 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Berichten A.N.P.) 10.00 VARA orkest 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 VARA- orkest 12.00 Esmeralda en solisten (12.30 12.45 Berichten (Duitsch) 12.451.00 Berichten A.N.P. 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Orgel spel en gramofoonmuziek 3.15 Berich ten (Engelsch) 3.30 Reportag e3.40 Tuinbouwpraatje 4.10 Cello en piano 4.40 Reportage 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (A.N.P.) 5.30 VARA-orkest (6.15—8.30 Berichten (Engelsch) 7.15 Gramofoon muziek 7.25 „.Over boeken gespro ken....", vraaggesprek. Hierna: Decla matie 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten A.N.P. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Orgelspel 9.15 Be richten (Engelsch) 9.30 Esmeralda 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Berich ten A.N.P. 10.30—10.45 Berichten (Engelsch) en sluiting 11.1511.30, 0.150.30 en 1.151.30 Berichtèn (En gelsch) MAANDAG 2 SEPTEMBER. JAARSVELD, 414,4 M. KRO-Uitzendlng. 8.00 Berichten ANP 8.15 Wij begin nen den dag 8.30 Gramofoonmuziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 Gra mofoonmuziek 11.30 Godsdienstige cau serie 12.00 Berichten 12.05 Gramo foonmuziek 12.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest 12.45 Berichten ANP en gramofoonmuziek 1.15 KRO-Melo- diensten en solist 2.00 Vrouwenuur 3.00 Gramofoonmuziek 4.30 Musiquette en solist 5.15 Berichten ANP 5.30 KRO-orkest (6.006.15 Gramofoonmuziek) 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.20 Voor de jeugd 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP 8.15 KRO-Kamerorkest 8.45 Radiotooneel 8.55 Gramofoonmu ziek 9.00 KRO-Melodisten (9.25—9.45 Duo Polly en Louis Noret) 10.10 Wij sluiten den dag 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP 8.10 Schriftlezing, Meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gra mofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 Jac. Stof- fer's sextet en gramofoonmuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Jac. Stoffer's sextet 2.45 Gramofoonmuziek 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Pianokwartet „Die Haghe" en gramofoonmuziek 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 Cymbaal-sextet en gramofoonmuziek 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Cymbaal- sextet 7.00 Vragen van den dag (ANP) .715 Berichten 7.30 Reportage of mu ziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (En gelsch) 8.45 Zang met pianobegeleiding 9 15 Berichten (Engelsch) 9.30 Gra mofoonmuziek 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP 10.30—10.45 Be richten (Engelsch) en sluiting 11.15 11.30, 0.150.30 en 1.15—1.30 Berichten En gelsch). telde het een en ander over loonen, ar beidsverhoudingen, sociale verzorging, aan tal arbeiders, enz. Hij wees er verder op, dat de Twentsche textielindustrie goed ge fundeerd is en ook in moeilijke dagen de taak heeft vol te houden en door te zetten. De rijkscommissaris dankte hierop voor de begroeting en het overzicht van den toe stand der industrie. Hij gaf de verzekering, dat hij en zijn medewerkers levendig be lang stellen in deze belangrijke bedrijven en in het zoo goed mogelijk voortzetten er van. De rijscommissaris wees er op, dat de door Engeland veroorzaakte totale oorlog moeilijkheden ook voor de industrie mee brengt. Deze toestand eischt van ons allen de noodzakelijke aanpassing en invoeging in de nieuwe verhoudingen. Hij besloot met de verwachting uit te spreken, dat de re organisatie in het nieuwe oeconomische ka der tenslotte tot grooten bloei zal leiden, en dat de arbeiders in volle mate deel zullen hebben aan de resultaten. Hierna volgde een rondgang door de fa briek, waarbij de rijkscommissaris herhaal delijk informeerde naar de sociale omstan digheden waaronder de arbeiders werken. Tenslotte maakten de hooge bezoeker en de hem vergezellenden een rondrit door de arbeiderswijken van Enschedé. Vervolgens ging de tocht naar Oldenzaal, waar een bezoek gebracht werd aan de fabrieken der firma H. P. Gelderman. De heer Gelderman begroette de gasten, waar na een rondgang volgde. Van hier ging het naar bad Boekelo, waar de rijkscommis saris met zijn gevolg den avond en nacht hebben doorgebracht. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOCHT DRENTHE. Nadat de rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart bij de voortzetting van zijn inspectietocht door ons land Donderdag Twenthe had bezocht, heeft hij gisteren, na te Boekelo te hebben overnacht, een be zoek gebracht aan Drenthe. Via Almelo en Coevorden werd gisterochtend naar Em- men gereden. Aan de grens der provincie werd de rijkscommissaris begroet door zijn gevolmachtigde voor deze provincie, gau- amtsleider Thiel. In Emmen werd de rijkscommissaris door den burgemeester, mr. J. L. Bouma, be groet, die een korte uiteenzeting over de positie der stad gaf, waarbij hij speciaal op den te Emmen bestaanden woningnood wees en den rijkscommissaris om mede werking verzocht. De rijkscommissaris dankte den burgemeester in een korte toe spraak, tijdens welke hij er op wees, dat de taken envraagstukken door hem erkend werden en dat het woningprobleem een uitermate belangrijk probleem is en naar zijn meening door middel van een plan wel op te lossen was. Daarover moest ge meenschappelijk beraden worden. Een plan te maken voor de toekomst is de taak der gemeente Emmen; hierbij wilde de rijkscoramisaris gaarne helpen. Nadat vervolgens de oudheidskamer be zocht was, bezichtigde het gezelschap de veenontginningen in Drenthe, hierbij voor gelicht door ir. Mesu. De rijkscommissaris bezichtigde voorts eenige woningen en hof steden. Nadat de hunnebedden bij Emmen be zocht waren, werd aldaar het middagmaal genuttigd. Na het middageten werd de tocht door Drenthe voortgezet, waarbij enkele groote boerenhofsteden werden bezichtigd, even als het vuilstortingsbedrijf van de V.A.M. De rijkscommissaris begaf zich voorts naar Vollenhove, waar hij de Zuiderzee werken kort bezichtigde. Tevoren weid nog een wandeling door Giethoorn ge maakt. Vervolgens reed het gezelschap naar Lemmer, waar de Zuiderzeewerken nauuwkeurig in oogenschouw werden ge nomen. Van Lemmer werd via Sneek en den af sluitdijk de terugtocht aanvaard. De rijkscommissaris is op deze reis ver gezeld geweest van de commissarissen-ge neraal Schmidt, Fichboeck en Rauter, lan- desbauernfuehrer graf Grote, reichsamtlei- ter dr. Hellwig en oberregierungsrat Hush- hahn. Een gedeelte van de inspectiereis heeft bijgewoond de rijksstadhouder en gouwleider dr. Meyer uit Munster (West- falen), die zich te Hengelo bij het gezel schap gevoegd had. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. CORRESPONDENTIE MET EN VERZENDING VAN PAKKETTEN AAN DE Z.G. REPRESAILLE GEÏNTERNEERDEN. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bericht, dat: 1. Bekend is geworden dat het kamp- adres van de z.g. represaille-geïnterneer den is: Buchenwalde, Thueringen. Hun adres moet dus luiden, zoolang bijzondere aanwijzingen ontbreken: Den heer K. Z. L. Buchenwalde Weimar Thueringen. De. .ópondentie kan dus zoowel rechtsta^ks als door bemiddeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Róode Kruis (Zwarteweg 75, Den Haag) worden gevoerd. In beide gevallen is zij vrijgesteld van port. 2. De z.g. eenheidspakketten welke ver zorgd worden door" het Nederlandsche Roode Kruis zullen zoo spoedig mogelijk aan eiken geïnterneerde verzonden wor den. De betrokken familieleden ontvangen hierover nader bericht. 3. Ten overvloede vestigt het hoofdbe stuur nogmaals de aandacht erop, dat de verzending van eenheidspakketten onver let laat de bevoegdheid om pakketten voor eigen risico te sturen, welke uitsluitend dienen te worden aangeboden aan de post kantoren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofdbestuur van P.T.T. heeft het Roo de Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. Ook deze pakketten zijn vrijgesteld van port

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7