mmmè {Roemenië doet afstand aan ACaa'td-Zeaenfk-Kgen Arbitrale uitspraak te Weenen „JA Am de Weg, de WawtAeid m het JEeueti" Duitsche lucht aanvallen op Zuid- Engeland ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 1 SEPTEMBER - UNIVERSITEITSZONDAG Nadat de Godmensch deze woorden heeft gesproken en door Zijn verlossend lijden den vollen zin eraan gegeven, heeft het Christendom zich daarop georiën teerd. Velen hebben het gedaan met zwakken wil, de besten onder ons met algeheele overgave, maar niemand kan zich christen noemen, tenzij hü aan zijn leven en stre ven deze woorden van Christus, die het hoofd en Jiet hart van den mensch naar Hem heenkeeren, als een maatstaf aanlegt. Wanneer wij de bedoelingen, waarmee de R.K. Universiteit werd gesticht, ontle den, vinden wij een complex vol variatie, maar alle worden samengevat in één doel: deze woorden van Christus zoo intens mogelijk trachten te verwerkelijken in de Nederlandsche katholieken. De R.K. Universiteit van Nijmegen werd bedoeld als een wetenschappelijk centrum, waar naar waarheid wordt gezocht in het licht van de Waarheid, Die in Christus verpersoonlijkt is. En omdat deze Waarheid, het leven van den mensch raakt tot in zijn diepste Vezelen, staat de R.K. Universiteit niet onverschillig tegenover het leven van den katholieken Nederlander. Zij beoogt meer dan een theorie, waaraan het leven voorbijgaat, want met de waarheid, die haar bron in de Eeuwige Waar heid vindt, poogt zij de bron van het Eeuwige Leven te ontsluiten. Zij mag zich erop beroepen .een instrument te zijn in Gods hand, waardoor Katholiek Nederland geleid wordt naar de zekerheid, de klaarheid en de gloed, die in Christus de Weg, de Waarheid en het Leven aan ons gegeven is. Katholiek Nederland heeft die lei ding nu meer noodig dan ooit. Het staat vast, dat in stormachtige tijden, waarin het menschdom uit zijn dik wijls al te gemakkelijke rust wordt gejaagd, de christenen met grooter verlangen grijpen naar htm sterkste houvast, him Christus. Daarom blykt de taak van de R.K. Universiteit nu vooral onmisbaar. Allen, die meewerken aan de instandhouding van onze Universiteit, zullen beseffen, dat hun werkzaamheid zeker niet mag ver slappen. Een sterker Godsvertrouwen en verdubbelde y'ver worden nu van hen ge vraagd, opdat de R.K. Universiteit in staat zal zijn met grooter kracht Neerlands katholieken te leiden naar Christus, de Weg, de Waarheid en het Leven. Met garantie der Spll- mogendheden aan Roemenië De tusschen de ministers van Buiten- landsche Zaken der spilmogendheden aan den eenen kant en de gevolmach tigde vertegenwoordigers van Roemenië en Hongarije aan den anderen kant ge voerde besprekingen zijn gisteren om 15 uur in de Gouden Zaal van het Bel vedère-paleis geëindigd met een arbi trale uitspraak van de spilmogend heden. De scheidsrechterlijke uitspraak werd gegeven op verlangen van de Hongaar- sche en de Roemeensche regeering, toen een succesvolle bilaterale regeling tus schen de rechtstreeks betrokkenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze uit spraak krijgt Hongarije een gebieds uitbreiding van ongeveer 45.000 vierk. KJYÏ., welke Klausenburg en de Szekler drie komitaten omvatten. In aansluiting op de scheidsrechter lijke uitspraak zijn tusschen de minis ters van Buitenlandsche Zaken der spil eenerzijds en den Roemeenschen minis ter van Buitenlandsche Zaken ander zijds nota's uitgewisseld, waarin Duitschland en Italië de integriteit en onaantastbaarheid van het Roemeen sche staatsgebied waarborgen en de Roemeensche regeering deze garantie aanneemt. Na het tot stand brengen der arbitrage en na onderteekening van de aanvullende protocollen heeft de Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, ter eere van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, en de Roemeensche en Hongaarsche delegaties onder leiding van de ministers Manoilescoe en graaf Csaky, een dejeuner aangeboden in de groote zaal van Belvedère in Wee nen. Verder wordt gemeld, dat, naar aanlei ding van het einde der besprekingen, de Weensohe bevolking gisteravond aan Von Ribbentrop en Ciano voor hotel Imperial een geestdriftige ovatie heeft gebracht De Hongaarsche en Roemeensche delegaties waren bij dit hulpbetoon aanwezig. De arbitrale uitspraak welke de Duit- sche en de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop en graaf Ciano gisteren te Weenen heb ben gedaan, luidt als volgt: „Ten eerste. Als defiintieve grens tus schen Roemenië en Hongarije wordt de op de bijgevoegde kaart aangeteekende grens vastgesteld. De nauwkeurige plaatselijke afbakening wordt aan een Roemeensch Hongaarsche commissie overgelaten. Ten tweede. Het volgens deze uitspraak aan Hongarije komende Roemeensche ge bied wordt binnen een termijn van veertien dagen door de Roemeensche troepen ont ruimd en in ordelijken toestand aan Hon garije overgedragen. De étappe's van ont ruiming en bezetting en andere regelingen daarvoor moeten onmiddellijk door een Roemeansch-Hongaarsche commissie wor den vastgesteld. De Roemeensche en Hon gaarsche regeeringen hebben er zorg voor te dragen, dat de ontruiming en bezetting zich in volledige orde en rust voltrekken. Ten derde. Alle Roemeensche burgers, die thans gevestigd zijn in het gebied, dat door Roemenië wordt afgestaan, verkrijgen zonder meer de Hongaarsche nationaliteit. Zij hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Roemeensche nationaliteit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie gebruik maken, moeten het Hon gaarsche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar verlaten en worden door Roemenië overgenomen. Zij kunnen hun roerende bezittingen vrijelijk met zich meenemen. Zij kunnen verder hun onroe rende bezittingen tot het tijdstip van hun vertrek liquideeren en de opbrengst daar van eveneens vrijelijk medenerhen. Indien de liquidatie niet gelukt, moeten zij door Hongarije schadeloos worden gesteld. Hon garije zal alle kwesties, die met de verhui zing der optanten samenhangen, op groot moedige en tegemoetkomende wijze be handelen. Ten vierde. De Hongaren van oorsprong, die de Roemeensche nationaliteit bezitten en wonen in het gebied, dat in 1919 door Hongarije aan Roemenië is afgestaan en dat thans aan Roemenië blijft, hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Hongaarsche nationaliteit te verkiezen. Voor de personen, die van dit recht van optie gebruik maken, gelden de onder ten derde vastgelegde beginselen. Ten vijfde. De Hongaarsche regeering verbindt zich plechtig, de personen, die op grond van deze uitspraak de Hongaarsche nationaliteit verkrijgen, doch van Roemeen schen oorsprong zijn, in ieder opzicht gelijk te stellen met de andere Hongaarsche bur gers. De Roemeensche regeering neemt plechtig dezelfde verplichting op zich ten aanzien van de op Roemeensch gebied blij vende Roemeensche burgers van Hongaar sche afkomst. Ten zesde." De regeling van andere kwes ties, voortvloeiende uit de gebiedsover dracht blijft overgelaten aan rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen de Hon gaarsche en de Roemeensche regeering. Ten zevende. Indien zich bij de tenuit voerlegging van deze uitspraak moeilijkhe den voordoen of twijfel zou rijzen, zullen de rageeringen van Roemenië en Hongarije rich rechtstreeks met ^ar vemta^fa- I die zy daarbij ten kunnen komen, „iet tot overeenstemming kunne^ zullen zij haar voorl gg geeri„gen van tieve beslissing door de regeerms Duitschland en Italië. I De nieuwe grens I SS Noordoostelijke richting «mgmmer op^l^m. sswsaggK&j-js den van de spoorlijn Klau. „aar Klausenburg, ten Zuiden senburg, dat eveneens^, Noord. Noordwest" van ™kt. ^d- loopt h^nfnna«^°v—ten "der K^atlen! wetken zij volgens de oude Roe- land bereikt overeenkomsten over deutsche minderheden RjtemgreeTS.tnaarWa?n'l™dh,g van de be- m d\Krar^rr^creSk™ r^™gsgToepen in de gedoemde tonden De overeenkomsten hebben SêSg op de bekende, door de Duitsche volksgroepen reeds lang naar voren ge- br^%uTtsnor^chetrrheden ovïee?komshdiegist«eneinR=4e; fegSuïde verlichting op zich neemt om Roemenië^n*alle SS& verder tot ontwikkeling te brengen. slotprotocol te weenen onderteekend protr'o^im'derteekend door de vertegen woordigers der vierrtateuln SK&sörÖ 33£s»5=S£ 3saa5iftsg= dTe zonder voorbehoud ten uitvoer te leg gen. diplomaten verlaten weenen De Hongaarsche «SSSSa»: RTkssUouder Md®*» E» het afscheid aanwezig. SENATOR NYE DOET EEN ERNSTIG VERWIJT HOOREN. In een polemiek met de „New York Ti mes" uit senator Nye het ernstige verwijt, dat het verleden jaar September in Europa niet tot het uitbreken van den oorlog zou zijn gekomen, als niet de Vereenigde Sta ten hiertoe het sein hadden gegeven. De geschiedenis zal leeren, dat de regeering te Washington Engeland en Frankrijk reden heeft gegeven aan te nemen, dat de Ver eenigde Staten hen zouden bijstaan, inge val aan Duitschland de oorlog werd ver klaard. De Senaat heeft gisteren de aanvullende begrooting aangenomen, welke voorziet in een bedrag van 5.1 milliard dollar voor den bouw van 200 oorlogsschepen en 14394 vliegtuigen. Het voorstel gaat wegens eeni- ge geringe wijzigingen naar het Huis van Afgevaardigden terug, dat het door pre sident Roosevelt in het belang van de „to tale verdediging" aangevraagde grootere bedrag reeds onlangs heeft goedgekeurd. 80 Britsche, 21 Duitsche vliegtuigen verloren Afzonderlijke groepen Duitsche vliegers hebben gistermiddag installaties van de Royal Airforce in Zuid-Engeland met het zwaartepunt in het graafschap Hampshire aangevallen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, bewezen de Duitsche vliegtuigen weer hun superioriteit en scho ten in totaal 51 Britsche toestellen neer. Tot dusverre worden vijftien Duitsche vliegtuigen vermist. Verder wordt bericht, dat een groep Duitsche bommenwerpers gistermiddag het Engelsche vliegveld Farborough bij Alders- hot met bommen heeft bestookt. Er werden verscheidene treffers geplaatst op de han gars en schuilplaatsen, en verscheidene vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Een Duitsch vliegtuig werd op den terugweg bij Hastings door Britsche jagers neergeschoten. Op den terugweg ondernam de Duitsche groep vliegers op verscheidene plaatsen laagvliegende aanvallen op Britsche stellin gen luchtafweergeschut, welke buiten ge vecht gesteld werden.' Omtrent de luchtgevechten van gisteren boven Zuid-Engeland verneemt het D.N.B. nog, dat in het geheele gebied tusschen Do ver en Eastbourne vooral op groote hoog te op verschillende plaatsen luchtgevechten werden geleverd, die vaak vijf tot tien mi nuten duurden. Een groot deel der neer gestorte vliegtuigen kwam neer in het Nauw van Calais. Aan beide zijden van het Kanaal waren schepen onderweg om te trachten de drijvende vliegers te redden. Een Duitsche vliegboot, die behoorde tot den z.g. zeenooddienst, heeft reeds drie Engelsche en twee Duitsche piloten opge nomen. De Duitsche gevechts- en jachtvliegers hebben gisteren verscheidene verrassende aanvallen op het Britsche eiland gedaan. Een aantal vliegvelden en installaties der Royal Air Force zijn door bommen aanzien lijk beschadigd. Bij deze aanvallen' en bij vluchten boven de Engelsche zuidkust ont wikkelden zich talrijke luchtgevechten ho vende zuidelijke graafschappen en het Ka naal. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn daarbij tachtig vijandelijke vliegtuigen door onze jagers neergeschoten. De Duitsche verliezen bleven binnen be perkte grenzen en bedroegen slechts 21 vliegtuigen. DE AANVALLEN OP LONDEN. Naar de „Evening Standard" meldt, stel len de nachtelijke aanvallen Londen voor een nieuw probleem. „Zij berooven ons van onzen slaap" schrijft het blad. „De le den van de luchtbescherming loopen, als zij hun dienst doen, geeuwend op straat Van een school in de Londensche City wordt gemeld, dat van de 150 leerlingen slechts 12 op de lessen verschenen. De ze nuwachtigheid neemt toe en de menschen reageeren op alles slechts langzaam". Zooals uit New York wordt bericht, is bij de jongste Duitsche luchtaanvallen in de omgeving van Londen, volgens de eerste berichten uit de Engelsche hoofdstad, groo te schrik onder de Londensche bevolking teweeg gebracht doorverscheidene „huil- bommen" Het gieren van deze bommen verspreidde onder de menschen in de schuil kelders vaak zulk een grooten schrik, dat zij zich plat ter aarde wierpen tot zij' de bomontploffingen op grooten afstand hoor den. Tenslotte meldt men uit Berlijn, dat aan de westkust van Sleeswijk-Holstein het reeds in ontbinding verkeerende lijk van een vrouw is aangespoeld. De kleederres- ten waren van een typische militaire stof. Op het lijk werd een horloge gevonden, waarop een vliegtuig gegraveerd stond. Uit de gegevens blijkt, dat hier kwestie is van het lijk van een Engelsche militaire avia- trice. Het officieele resultaat van de sectie en het horloge zijn door de Duitsche re geering aan het Internationale Roode Kruis afgedragen. ENGELSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Op het eiland Santa Maria is een red dingboot van het Engelsche 5000 ton me tende s.s. üvington Court geland met 19 schipbreukelingen aan boord. Het s.s. werd getorpedeerd en zonk na 5 minuten. De ka pitein en nog 19 opvarenden worden ver mist. Achttien overlevenden van een niet ge noemd Britsch vrachtschip zijn Donder dagavond in een Schotsche haven in een reddingboot aangekomen. De overige 19 le den der bemanning konden zich aan de Ier- sche kust in veiligheid brengen. Zy deel den mede, dat het schip zelf Zondag door een Duitsch vliegtuig was aangevallen en met twee bommen in den grond was ge boord. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. In den afgeloopen nacht hebben de En- gelschen hun aanval op de rijkshoofdstad voortgezet. Na middernacht werd geduren de ruim twee uur luchtalarm gemaakt. Verscheidene Britsche vliegtuigen vlogen in dit tijdvak boven het stadsgebied van Berlijn en wierpen op verschillende plaat sen talrijke brand- en brisantbommen uit. De bommen vielen in de binnenstad alsme de in woonwijken en deden in woonhuizen en openbare gebouwen dakbranden en in stortingen ontstaan. In Neukoelln viel eed bom op een ziekenhuis, waardoor er brand ontstond. Twee andere bommen vielen op de belendende kerk. Militaire doelen werden niet aangevallen. Als gevolg van de orde lijke houding der bevolking kon vermeden worden, dat een groot aantal slachtoffers gemaakt werd. Drie burgers zijn ernstig en drie anderen licht gewond. WET OP BEBOUWING VAN DEN BODEM IN FRANKRIJK. De Fransche radio heeft gisteren meege deeld, dat de regeering een wet over de bebouwing van al het niet in cultuur ge brachte land in Frankrijk heeft uitgevaar digd. De wet bepaalt allereerst, dat moet worden vastgesteld hoeveel land in Frank rijk nog onbebouwd is. Vervolgens zal van de eigenaren geëischt worden, dat zij tot bebouwing van den bodem overgaan. Ko men zij deze verplichting niet na, dan zal de grond aan andere personen, die daar toe bekwaam zijn, ter bebouwing worden overgelaten. De Fransche regeering zal deze personen dan materieel ondersteunen en de onderneming zooveel mogelijk be vorderen. SECTE DER ADVENTISTEN IN SLOWAKIJE VERBODEN. Door een beschikking van het Slo- waaksche ministerie van binnenlandsche zaken is de godsdienstige secte der ad ventisten in geheel Slowakije verboden op grond van actie tegen staat en volk. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN AMERIKA. De betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten staan vooral op grond van de jongste ontwikkeling steeds op den voor grond in de beschouwingen van de Japan- sche pers. Als aanleiding tot de deels uiterst-scherpe houding van de pers wor den de volgende feiten genoemd: 1. De anti-Japansche uitingen en bedrei gingen van vooraanstaande Amerikanen. 2. Het groote bewapeningsprogram van de Ver. Staten, vooral van de vloot. 3. De inrichting van een Amerikaansche delegatie journalisten naar Nederlandsch- Indië en Singapore. Over de aankomst van deze delegatie te Singapore schrijft de Asahi Sjimboeri, dat de leider der delegatie Haward aan een maaltijd verklaarde: Singapore is tot dus ver uitsluitend door de Britsche vloot ge bruikt, maar moet thans tevens als steun punt van de Amerikaansche vloot be schouwd worden. Het blad Hotsji. Sjimboen bespreekt uitlatingen van admiraal Yar- neel en admiraal Sterling, die verklaarde, dat het gemakkelijk zal vallen Japan klein te krijgen, wanneer Singapore en Hong kong voor de Ver. Staten beschikbaar zijn. Daar deze verklaringen, schrijft het blad, een bedreiging voor Japan vormen, kun nen wij tegenover Amerikaansche voorbe reidingen zooals het inrichten van nieuwe vlootbases op de Wake- en Midway- eilanden, besprekingen met Costarica en Ecuador voor het afstaan van de Cosos- en Galapogos-eilanden, niet onverschillig blij ven. En wanneer ten slotte de Amerikaan sche macht ook nog tot Singapore wordt uitgebreid, moet Japan zich rechtstreeks bedreigd gevoelen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5