Weerbericht BINNENLAND Toerisme bi) honk BIOSCOPEN TE LEIDEN Kwaliteit zegt attest! CF.MEERPOELs NIEUWS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Alxmncnyjotspit)*: voor Leiden II cent pa week; 1 ISO per kwerteaL Bij ense agenten iO cent per week; f kW per kwartaal Franco per paal 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Loaae nummer» 6 cent, met geOl Zondagsblad 9 cent Ad verten tien: 80 cent per regel Ingezonden modod telingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogitena 10 woord», 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 8.51 uur Zaterdagavond. Zon op 6.50 uur Zondagmorgen. Zon onder 8.29 uur Zondagavond- Zon op 6.52 uur Maandagmorgen. Maan op 7.12 uur. Zondagavond. Maan onder 6.50 uur Zondagmiddag. Maanop 7.12 uur Zondagavond. Maan onder 7.20 uur Zaterdagmidadg. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondagvoorm. 3.10 uur en nam. 3.35 uur en Maandagvoor middag 3.50 uur en am. 4.15 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 15 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 15 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR 18 gr. C. /3II0II0I10II0II0II0II0II0IIC*- - Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 ?ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG 8.51 uur. - - ZONSOPKOMST r y 6.50 uur. Q Q Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil O DE NEDERLANDSCHE UNIE. In de afgeloopen week heeft de Nedter- landsche Unie jongere krachten belast met enkele belangrijke functies op het centraal secretariaat Ter assistentie van dr. H. G. W. v. d. Wielen, algemeen secretaris, is tot adjunct-secretaris benoemd H. Roelfsema, die tot mi toe secretaris was van de Gro- niger gemeenschap. Met de leiding van den inwendigen dienst, opbouw van de beweging en disci pline is belast Jef de Brouwer, leider van het secretariaat van Brabantia Nostra. Met de leiding van de afdeeling studie, pers en propaganda zijn belast dr. E. W. Hofstee en Geert Ruygers. Dr. Hofstee is secretaris van de NU.T.O. (Noordelijk Economisch-Tecbnologisohe organisatie) en privaat-docent in de sociographie aan de universiteit van Groningen. Geert Ruy gers is hoofdredacteur van Brabantia Nos tra. Voor jeugd, onderwijs en volksopvoe ding is benoemd dr. P. Bouman uit-Mid delburg. Dr. Bouman is bekend geworden door talrijke publicaties op historisch en sociologisoh gebied. Tenslotte werd met de technische lei ding van het algemeen secretariaat belast P. G. S. Guermonprez. De heer Guer- monprez is o.m. docent aan de technische afdeeling van de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Een reeks nieuwe benoemingen, o.a. be treffende de gewestelijke secretariaten kan de volgende week verwacht worden. DE WINKELSLUITING. Adives van den Middenstandsraad uitgebracht. Na een uitvoerige bespreking in zijn laatste vergadering heeft de Middenstands- raad thans aan het waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart doen toekomen een uitvoe rig uitgewerkt advies betreffende winkel sluiting in den komenden winter. Het conüté van opbouw in de Haagsche Vleeschwarenbedrijven deelt mede, dat in verband met de vroeg invallende duister nis, de Haagsche slagerijen met ingang van 2 September 1940 des avonds om 6 uur en des Zaterdagsavonds 8 uur gesloten zul len zijn. VRIJSTELLING BETALING COLLEGE GELD NA 3—6 STUDIEJAREN. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Dep. van O., K. en W. heeft goed gevonden te bepalen, dat het aantal achtereenvolgende studiejaren aan de Rijksuniversiteiten en voor de Technische Hoogescholen, waarna vrijstelling van be taling wordt genoten voor de verschillende faculteiten als volgt i? vastgesteld: a. de faculteit der Godgeleerdheid 4; b. de fa culteit der rechtsgeleerdheid 3; c. de facul teit der geneeskunde 5; de faculteit der wis- en natuurkunde 5; e. de faculteit der let teren en wijsbegeerte 5; f. de faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte; 1. Nederlandsch-Indisch recht 3; 2. Indologisdhe studie 5; g. de vereenig- de faculteiten der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte 5; h. de tand heelkunde 5; i. de faculteit der veeartsenij kunde 5; j. de technische wetenschappen 5. BEPLANTING VAN OORLOGSGRAVEN MET BLOEMBOLLEN. Sympathiek aanbod van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Het Comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland besohermheeren ge neraal Fr. Christiansen, Duitsch militair bevelhebber van Nederland en ir. Roe broek, directeur-generaal van den Land bouw) ontmoet overal in den lande groote medewerking en warme belangstelling. Thans heeft genoemd Comité van de Algemeene Vereeniging voor bloem bollencultuur te Haarlem de aanbie ding ontvangen, de graven der gesneu velde Nederlandsche en Duitsche mi-., litairen met bloembollen te beplanten. De versiering der oorlogsgraven zal be staan uit hyacinthen, crocussen, tulpen en narcissen. Het Comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland heeft dit sympathieke aanbod 'in dank aanvaard. ROZEN NAAR DUITSCHLAND. Aanzienlijke hoeveelheden rozen uit het Westland en Aalsmeer gaan naar Duitsch land. Dit seizoen wordt aan bloemen vier maal zooveel naar Duitschland uitgevoerd, als over dezelfde periode in het jaar 1939. Verwacht wordt dat, wanneer in October a.s. het Westland met zijn millioenen ohry- santhen komt, hiervan ook een groote hoe veelheid naar Duitschland zal kunnen gaan. VERVROEGING VAN DEN BEURS TIJD. Wordt ingevoerd bij aanvang van den wintertijd. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel besloten het beursuur bij aanvang van den wihtertij d te vervroegen, aldus de Dag. Beurscrt. Zoodra dus de wintertijd wordt inge voerd, zal de Amsterdamsche beurs ge houden worden van 12 uur des namid- BETALINGEN WEGENS AANKOOP VAN DUITSCHE GOEDEREN. Bestemd voor Nederlandsche overheids instellingen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat met ingang van 31 Augustus- a.s. betalingen wegens aankoop van Duit sche goederen, 'bestemd voor Nederland- sohe overheidsinstellingen, niet meer door storting op postrekening nr. 6000 ten na me van het „Bestuur van den postchèque en girodienst" (transferbetalingen), doch door storting in de Nederlandsoh-iDuitsche clearing moeten worden voldaan. Directeur Arbeidsbeurs te Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft tot directeur van de gemeentelijke arbeids beurs benoemd, den heer A. N. van Mill, thans adjunct-directeur van Maatschappe lijk Hulpbetoon te dezer stede, vroeger in genieur bij Gemeentewerken te Groningen. NOG STEEDS DE HOOGLANDSCHE KERK De opgang naar het dak van de Hoog- landsche of St. Pancraskerk geeft een ge zochte aanleiding tot allervroomste bespie gelingen. Bewaar me! Nog meer sentimenteele beschouwingen? zucht de lezer. Er is een nauwe wenteltrap, een steenen kurketrekker, die zich in een van de to rentjes, welke de gevels flankeeren, om hoog wringt vanaf de aarde tot in de ijlte van de blauwe lucht. Zuchtend en steunend als pelgrims op de levensreis zocht ieder lid van het eer biedwaardig gezelschap zich strompelend een weg omhoog. „Zijn we er nóg niet" weergalmde een minderbroederlijke grafstem uit de dikke duistenis. Sjok, sjok. En draaien, allemaal draaien. Kleine spleetraampjes bemoedigden echter de kerk-beklimmere. De dieper neerzijgende stad was een trou we graadmeter, dat wij steeds hooger ste gen op het steile pad der deugd-beoefe- ning. De heer Palingh, de bouwkundig opzich ter, die ons vergezelde, deed zijn naam eer aan en had zich het eerst door deze som bere fuik gekronkeld. Terwijl wij nog rondwentelden in Danteske balgen van gruwzame helle-duisternis, had hij voor ons de hemelpoort geopend. Plotseling stonden wij in het daglicht, duizelig en een beetje dwaas-hoofdig; en staarden over de wijde, wydsche verten van Rijn land. Stralende zonnepracht na hoopvolle deugdbeoefening. Er zijn op de wereld lafaards en dappe ren, er zijn ook duizeligen en koorddan sers. Dit zijn geen synoniemen. Er zijn laffe 'koorddansers en duizelinge dapperen. Een van deze laatsten liet de teugels van zijn geestdrift hangen. „Ik ga onder geen voorwaarde verder" verklaarde deze dappere duizeling. Er was niets aan te doen. Je kunt een paard naar het water 'brengen, doch je kunt hem niet dwingen, dat hij drinkt. Je kunt een Franciscaan omhooglokken, doch zelfs de duivel kan niet vergen, dat hij zich van de tinnen des tempels omlaag stort voor ons plezier. Het oogehiblik was trouwens niet verre, dat ook het zelfvertrouwen der overige •klauteraars aan een spitsvondig examen werd onderworpen. In de Hooglandsohe kerk, zooals in me nige andere gothisohe basiliek, zijn z.g. triforia, boog-galerijen, die halver-hoogte de vlakke wanden onderbreken. Deze galerijen, geven een prachtige kijk in het koor der kerk. Het ongeloofwaardig praatje gaat, dat onder de Mis hier de nonnen zetelden. Vandaar de naam: non nen-gangen. In de Utrechtsdhe Dom wordt er zelfs by verteld, dat een van de zwarte kloosterzusters uit pure godsvrucht om laag is gevallen en op deze onliturgische en volstrekt ontoelaatbare wijze voor haar bisschop verscheen. Het geheele praatje van die nonnen- gangen is te beschouwen als een vlot ver zinsel. En wat de galerijen van de Hoog- landscbe kerk betreft: er is geen non, die zich daar ooit binnen gewaagd heeft. O, zeker; er zijn stoutmoedige klooster zusters geweest: St. Klara, die in haar eentje een bende Mooren deed terugdein zen^ St. Catharina van Senen, die den Paus dorst trotseeren. Maar dat alles is niets vergeleken bij de luchtige wandeling, die het Hooglandsche convent zou moeten ondernemen om op de voor hen gereser veerde tribune te komen, namelijk door de dakgoot. „Wij durven niet" verklaarden rond uit twee nonnen in mannenkleeren. Daar was Franciscaansche leeuwen-moed voor noodig. De leider en de minderbroe der schuifelden door de goot met blik ken vol ontzag nagestaard door twee ach terblijvers. De derde achterblijver was in- tusschen in het donkere slakkenhuis terug gekropen; er werd nooit meer taal of taak HOOFDFILMS Komedie om geld (Cor Ruys, Herman Bouber). Bevrijding (Brigitte Horney). Beate Kaiserling (Lil Dagover). Port Arthur (Adolf Wohlbrück). Bleeke Bet (Fientje de la Mar). Sensatie. AAN V ANUbULx» lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Woensdag en Zater dag matinée. Iedere avond 8 uur. Zondag van 27 u. lederen dag matinée, 2.15 uur, behalve Vrijdag. lederen avond 8.15 u. Zondag van 2—6.30 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.15 uur. lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 8.15 u. Zondagmiddag 4 u. en 8.15 u. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen van hem vernomen. Het geheim van den pater, die in de Hooglandsche kerk ver dween. Het gesplitste gezelschap wederom sa men-gevoegd zijnde, werd een excursie gemaakt onder het dak en over het hou ten gewelf. Men stelle zich voor de zolder van een ouderwetsche boerderij, van een overmatig groote „kapitale" 'boerderij; zoo ziet de Hooglandsche eruit onder het leien dakje. Het gewelf is van hout; daaroverheen voert een loopbrug met 'handvatten. „Zoolang er balustrades zijn, is Venator Vagans er ook", meesmuilde Coeur-de lion. De beproevingen bleven ons ook hier echter niet gespaard. Een luik werd ge opend in 't houten plafond en wekte, be halve een uitroep van bewondering over de reeks van ranke zuilen, die uit peillooze diepten omhoog-stormden, een gevoel van weeë walging. Een deurtje werd ontgrendeld aan de buitenzijde, uitkomend in de allerhoogste dakgoot Ik heb gekeken over de verneder de stad en over het groene verschiet, on derwijl mezelf vastklampend aan een man- nenbeen, dat bij wijze van balustrade dwars voor de opening was geplaatst. Het wordt nu tijd de overige bij dit mannenbeen behoorende liohaamsdeelen aan u voor te stellen: de heer J. van den Berg, timmerman van beroep, die hier de taak van den heer Palingh overnam. Zyn aandeel was het ons dat gedeelte van de kerk te toonen, hetwelk nooit vol tooid werd. De nieuwe gids stak eerst een kaars aan echter zonder devote bedoelingen, ge lijk zal blijken. Achter dit flakkerende dwaallicht zijn we in buk-houding over het stikdonkere gewelf van den voor bouw gestruikeld. De balken hangen hier zeer laag, en het hout waarvan ze vervaar digd zijn, bleek zeer 'hard. Au! Doch de belooning vergoedde ook hier de inspan ning. We geraakten op de plaats, waar eens de kathedraal-bouw stokte, bij gebrek aan geld of by gebrek aan ijver. Het maakt den indruk, of de metselaars plotseling op bouwvak vacantie zijn gegaan, en an derendaags het werk zullen 'hervatten. Je staat onverwacht midden in de Middel eeuwen: tastbaar, als een in 't heden be leefde werkelijkheid. Een laan m_'t afgeknotte zuilen voerde vandaar naar de klokketoren, met nieuwe gladde steen ommanteld, doch in zyn kern de toren van de tweede kerk. De klok, die iedere week met zulk een zwaarmoedige en langzame plechtstatigheid de dag des heeren inluidt, neemt bijna de geheele klokke-kamer in beslag. Bij feestelijke of treurige nationale ge beurtenissen waren drie ploegen drie iman sterk noodig cxm het gevaarte te luiden. (Het geschiedt thans electriscili). Het einde van dezen rondgang werd op luid-ibeierende wijze den volke van stad en ommelanden kond gedaan met aanvankelijk aarzelende klepel-slingerin gen, die stoutmoedig in kracht toenamen en weldra de lucht met galmende feest klanken vervulden. VENATOR VAGANS. Daarom naar4485 Kwaliteitsnaai machinehandel IMF Allééns Breestraat 171 Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Uitsluitend practiseerende art sen, tandartsen en veeart sen worden op Maandag, 2 Septem ber a.s. van 912 en van 14 tot 17 u. ver wacht in het bestuursgebouw van „De Tuinstadwijk", Hyacinthenstraat 18, voor het in ontvangstnemen van 12 bonnen voor „Een rantsoen toiletzeep". Aan de dames en heeren van deze categorie, die moeder of vader zyn van kinderen, die op 1 Sep tember 1940 nog niet acht jaar oud waren geworden, zal dan tevens worden uitge reikt: lste voor kinderen, die op 1 September 1940 nog niet twee jaar oud geworden wa ren: a. 6 bonnen voor „Een rantsoen toilet zeep". b. 6 bonnen voor „Een rantsoen zeep". Deze bonnen zijn twee aan twee' genum merd voor de zes distributieperiodes, elk van 31/2 week, welke tesamen loopen van 31 Augustus tot en met 24 Januari 1941. 2e. Voor kinderen, die op 1 September 1940 twee jaar oud geworden waren, maar den leeftijd van acht jaar nog niet hadden bereikt een serie van 6 (als onder b) ge noemde bonnen voor „Een rantsoen zeep". Dezelfde zeeprantsoenen voor kinderen van denzelfden leeftijd uit alle andere ge zinnen kunnen op Maandag 2, Dinsdag 3 en Woensdag 4 September a.s. aan de kan toren Morschweg 35, Station Heerensingel, Oude Vest 38, Oude Ryn 132, Utrechtsche Veer 3, Breestraat 117 en vanaf 3 Septem ber Hyacinthenstraat 18 van 9 tot 12 en van 2 tot 5 u. n.m. worden afgehaald. Het afhalen geschiedt weer in de alpha- betische volgorde der familienamen en wel: Op Maandag 2 September de namen die beginnen met A, B, C, D, E, F, G, H tot en met Holn. Op Dinsdag 3 September de namen die beginnen met Holo, I, J, K, L, M, N, O, tot en met Poth. Op Woensdag 4 September de namen die beginnen met Pati, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Wie niet arts, tandarts of veearts is be- geve zich dus Maandag a.s. niet naar de Hyacinthenstraat 18. Hij zal daar niet ge holpen kunnen worden en de werkzaam heden van het uitreikende personeel on- noodig vertragen. De stamkaarten van de rechthebbenden zullen overgelegd moeten worden. Voor de kinderen onder de twee jaar zal afge- kruist worden het vakje C2, voor kinderen van 2 tot 8 jaar het vakje C3. Voor artsen, tandartsen en veeartsen zal afgekruist wor den het vakje C4, zij moeten bovendien het bewijs leveren, dat zij hun beroep uitoefe nen. (Artsdiploma's enz.). Vroedvrouwen, verpleegsters en practi- kanten behoeven zich niet aan te melden. Zij zullen de voor desinfectie enz. noodige zeep vinden bij him patiënten. Zieken, die bizondere zeep noodig heb ben en zwangere vrouwen moeten' zich wenden eerst tot hun huisarts, vervolgens tot dr. M. D. Horst, Nieuwe Mare 13, den controleerenden geneesheer, die 's Maan dags en Donderdags speekuur houdt van 2 tot 3 u n.m. Zij kunnen daarna hun bon nen afhalen aan het Distributiekantoor, Breestraat 117, op eiken werkdag van 9 tot 12 en van 2 to 5 u. n.m. (Zaterdags van 9 tot 12 u.). Ook te Leiden vertoevende inwoners van andere gemeenten kunnen zich aan de kantoren van uitreiking vervoegen. Men vergete niet, dat op de voor bepaalde pe riodes genummerde bonnen slechts gedu rende die periodes zeep gekocht kan wor den. Deze periodes vallen samen met die waarin de bonnen van het algemeen distri butieboekje geldig verklaard zullen wor den. Voorzichtigheid en spaarzaamheid zijn dus geboden. Leiden, 31 Augustus 1940. De Burgemeester, A- VAN DE SANDE BAKHUYZEN. VOORTREKKERS, VERKENNERS EN WELPEN! Het spyt my inededeeling te moeten doen van het volgende bericht, dat ik ont ving van den Nationalen Padvindensraad: Op last van den Duitschen Bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied zijn tot nader order alle buiten-activiteiten verboden. Hieronder vallen: kampeeren, zwerven (hikes), verkenningsspelen enz. en dit geldt voor Leidsters en Leiders, Voortrekkers en Welpen. Uitdrukkelijk is door den Duitschen Be velhebber medegedeeld, dat deze maat regel slechts van tydelyken aard is en door den Bevelhebber getroffen is uit sluitend tot behartiging van de veiligheid der jongens in verband met de gevaren voortvloeiend uit den oorlogstoestand. Graag spoor ik jullie allen aan, je mooie Verkennersidealen te blijven uit leven bij je thuis, in je studie, op je werk en ook in je stam, troep en horde, want bovenstaand verbod geldt alléén buiten-activiteiten; met name is bepaald, dat spelen op afgesloten plaatsen, bij troeplokaal of scholen b.v., niet onder dit verbod vallen. Blijf paraat om Kerk en Staat te dienen! L. BEUNE A. D. A. WAARSCHUWING! lederen Zondagmiddag trekken eenige jongemannen van onze sectie: V.G.L.Z. (Vërspreiding goede lectuur in het zieken huis) er met volgepakte koffer op uit om door goede lectuur troost en opbeuring te brengen. Ondanks het feit dat alles gratis wordt verschaft is de sectie toch in staat, gesteund door de vrijwillige bijdragen der zieken zelf, geregeld weer nieuwe lectuur zich aan te schaffen. Daar wordt niet aan de huizen gebedeld, dat is niet noodig.... vandaar deze waarschuwing. Er is dezer dagen, namens de congregatie langs de deuren gevraagd om een bijdrage voor de boekensectie. Dit is, door onbevoegden, geheel buiten de congregatie om gedaan. Degenen, die misschien de dupe van deze duistere affaire geworden zijn zouden ons zeer verplichten wanneer ze hun bevin ding even bekend maken. Wij zullen de zaak dan verder onderzoeken en maat regelen nemen. Kapelaan GEVEN Heerensingel 3 residentieiorkest. Zondagmiddag-concerten. In verband met de verduisteringsmaatre gelen, zullen de abonementsconcerten in het a.s. seizoen op Zondagmiddag gege ven worden op 27 Oct., 17 Nov., 19 Januari, 23 Februari, 23 Maart en 20 April.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2