RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT Haagsche Polflierectiter Dc lastige schoonzuster. Als je getrouwd bent en je vrouw heeft een zuster, dan is die zuster van je gade je schoonzuster, daar is geen ontkomen aan. Is die zuster op haar beurt gehuwd, dan heb je er niet zoo'n last van, maar als zij zich nog niet in den huwelijkschen staat begeven heeft, ouder dan je vrouw is en dus denkt, dat ze veel méér ervaring in dit leven heeft opgedaan en dan boven dien nog vreeselijk bemoeiziek en bedille rig is en dikwijls bij je op visite komt, dan „berg je maar". Is het dan te verwonderen, dat die meneer uit Leiden op een goeden dag eens uit zijn vel gesprongen was en dat de schoonzuster de spettertjes gekregen had? Dat kv/am zoo. Meneer wilde op een goeden avond naar de bioscoop, want er draaide zoo'n mooie film. Zijn vrouw wil de ook graag, dus maakte men aanstalten om bioscoopwaarts te gaan. De schoonzus ter kwam evenwel roet in het eten gooièn door om half acht op visite te komen. „Kom ik eens een enkel keertje op vi site (zij was er haast altijd of moest er komen!) dan gaan jullie naar zoo'n snert- film", opende zij het offensief. En tot haar zustertje: „laat hem dan alléén maar gaan, maar jij blijft thuis om mij gezelschap te houden". Manlief, anders een hoogst gemakkelijk mensch, ging daar evenwel niet mede ac- coord en zei gedecideerd, dat zijn vrouw mee ging. Dat was niet naar het genoegen van schoonzusje, die uitmaakte, dat zij dan maar op een anderen keer moesten gaan. Deden zij dat niet, dan kwam zij nooit meer op visite. „Nu gaan we juist", zei meneer heel ontactvol. En daarover was een hoogloopende ru zie ontstaan, die zulke vormen aannam, dat meneer zijn schoonzuster de deur wees. Hij wees haar wel de deur, maar dat maakte geen indruk, want de schoonzustei wilde er niet uit. „Je gaat er uit en je blijft er uit", zei zei de meneei-, nu werkelijk boos. „Toe man", zei zijn vrouw om de zaak te sussen. „Niks toe man, d'r uit zal ze; niet goed schiks dan kwaadschiks", klonk het kwaad. En bij die gelegenheid had hij de schoon zuster eenige stompen cadeau gedaan. „Geduwd naar de deur", noemde me neer het. „Ik had een blauw oog", zei de schoon zuster nog steeds boos. „U had het huis moeten verlaten", wees de Politierechter haar terecht. „Maar hij had niet mogen slaan", oor deelde zij. Daar was de Politierechter het mee eens en hij gaf het woord aan den Offi cier, die het optreden van verdachte niet netjes vond tegenover een dame. „Mijn schoonzuster maar", zei verdach te thans onverzoenlijk. Met een en ander rekening houdende werd de eisch een tientje. „Als het mot, dan mot het maar", zei verdachte, „maar d'r inkommen doet niet meer". Het bleef een tientje. Baas in eigen huis is voor een tientje niet te duur ge kocht. Maar of dien avond het bioscoopbezoek doorgegaan is, weten we niet. Surseance van betaling 23 Augustus 1940 is voorloopig surcéan- ce van betaling verleend aan de N.V. Leid- sche Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen te Leiden. Verhoor: Donderdag, 26 September 1940, vm. 11.30 uur. Bewind voeder Mr. G.-H. E. Thomson, te Leiden. Er is geen ontwenp-ak'koord ter Griffie nedergelegd. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Onder voorzitterschap van burgemees ter van de Mortel kwam de raad der ge meente Noordwij-k gisteravond in open bare vergadering bijeen. Na opening met gebed, werden enkele mededeelingen ge daan, die voor kennisgeving werden aan genomen. Op voorstel van B. en W. be sloot de Raad weeshuismeesters te mach tigen aan d'^kinderen van de wed. P. van Duin-Passchisr, wier vader op 10 Mei 1940 bij het uitc fenen van zijn militairenplidht gesneuveld is, voor het jaar 1940 een uit keer ing te verstrekken van 60.per ■kind, vanaf den dag van overlijden van den vader. Eenzelfde besluit werd geno men ten behoeve van de dóchter van de wed. K. van Bohemen. Daarna besloot de Raad aan J. Plesman, wonende Langeveld 44, tegemoet te komen in de kosten van het bezoeken van de Ned. Herv. school te Noordiwijkeihout door zijn zoon. Vervolgens worden aan den Raad aan geboden, overeenkomstig de bepalingen der gemeentewet, de gemeènterekening alsmede de rekeningen van het electrici- teits- het gas en het waterleidingsbedrijf over het dienstjaar 1939. Gp verzoek van den voórzitter wordt thans over deze rekeningen volgens de ge bruikelijke gewoonte geen discussie ge voerd, maar voorgesteld wordt de reke ningen voor onderzoek in handen te stel len van een commissie, welke commissie, overeenkomstig de bestaande praktijk te vens zal optreden als commissie voor het onderzoek der begrooting voor den dienst 1941. Na stemming werden in deze com missie benoemd de heeren: van Leeuwen, de Monye en Punt. Het volgende punt van de agenda be treft eenige bezwaren van inwoners tegen hun aanslag in de hondenbelasting 1940. De heer Meijer is het met het voorstel van B. en W. eens, maar toch lijken hem en kele bepalingen in de verordening niet bil lijk. Waarom, aldus spr., moet iemand die voor enkele maanden een hond heeft toch voor een heel jaar belasting betalen. Dit is toch niet juist? De voorzitter geeft toe, dat herziening noodig is, omdat de verordening is ver ouderd. Bij gelegenheid zullen dan ook verschillende veranderingen er in wordien aangebracht. Verzekering tegen oorlogsschade. Tenslotte komt het laatste punt aan de orde, wat nogal breedvoerig besproken wordt, betreffende Molestverzekering. Dienaangaande schrijven B. en W. het vol gende aan den Raad: De schade, welke tengevolge van de oorlogshandelingen aan vele roerende en onroerende goederen is en nog wordt aangebracht, hebben vele eigenaren er toe gebracht dekking te zoe ken voor het uit eventueel oorlogsmolest voortvloeiende financieel nadeel. Onlangs is dan ook opgericht de Vereen iging „Nieuw Molest-Riswo", wel'ke de moge lijkheid biedt op onderlingen grondslag te geraken tot een verzekering tegen ge noemd financieel nadeel door risico ver deeling en dus risico bèperking. Ons op- het standpunt van zoovele par ticuliere eigenaren plaatsend, hebben wij de noodzakelijkheid ingezien, met betrek king tot sommige eigendommen der ge meente het risico, uit eventueele schade door oorlogsmolest aan gemeente-eigsn- dommen voortvloeiend, door hét sluiten eener verzekering zoo veel mogelijk te dekken. Op de eerste plaats mJb.t. de eigendommen van het waterleidingbedrijf, gelegen in het Langeveld (uitgezonderd dus de watertoren) achten wij zulk een verzekering noodzakelijk. Echter ook t.o.v. de in het electriciteitsbedrijf en het gas bedrijf gestoken kapitalen is het risico voor de gemeente zóó groot, dat verzeke ring niet achterwege mag blijven. Het gevolgde systeem van de Nieuw Mo- lest-Risico is aldus dat alle schade ineens wordt omgeslagen. De leden verbinden zich tot het einde van den oórlog en beta len tesamen tot een bepaald maximum t.w. 3 pet. voor fabrieken en 3H pet. voor ge vaarlijker objecten (b.v. gasfabrieken). De jaaipremie bedraagt 30—35 ct per 1000.verzekerd bedrag. DeZe voor waarden zijn o.i. alleszins acceptabel. Wij geven u daarom in overweging om te machtigen tot het sluiten van vorenbe doelde verzekering. De heer de Vreede .is het met het voor stel niet heelemaal eens. Wat de bedrij ven in 'het Langeveld betreft, kan spr. er zioh mee vereenigen. De andere bedrijven in het dorp, n.l. die van het gas- en elec triciteitsbedrijf vindt hij echter niet zoo gevaarlijk- Zoo min als de particulieren hun bezittingen hier tegen verzekeren, zoo ook van de gemeente niet. De heer Punt vraagt hoe de omliggende gemeenten er tegenover staan. Misschien zal het, wanneer 't gezamenlijk gaat, voor- deeliger zijn, dan wanneer onze gemeente het alleen doet. Nu komen we allicht voor grootere kosten te staan. De voorzitter zegt er andere gemeenten naar gevraagd te hebben, op het oogen- iblik doen en willen ze echter nog niets. De heer Punt merkt nog op, dat we in ieder geval niet te lang moeten wachten, omdat er iederen dag iets gebeuren kan. Wat de objecten betreft zegt wethou der Vogelaar, dat de meest vitale bedrij ven zijn uitgezocht. We hadden er ook, aldus spr. openbare werken en de open bare school bij kunnen betrekken, maar we hebben het zoo gedaan, omdat nu het risico is verdeeld. De voorzitter zegt tenslotte nog, dat de bedrijven vanuit de lucht goed zichtbaar zijn en voor de gemeente het meest van be lang. Daarom zijn we/met het voorstel ge komen, ook al meeneri de omliggende ge meenten in dezen niets te moeten doen. Daar de Raad over-. het voorstel geen stemming wil, wordt het voorstel geacht te zijn aangenomen. -Hierna sluit de voor zitter de vergadering.- GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN bEN RIJN De Raad der gemeente Alphen aan den Rijn kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter: burgemeester P. A. Colijn. Afwezig: de heeren Lam en Van 't Riet. De voorzitter herdacht, na het gebéd, oud wethouder Herngreen, die zich in die en andere functies zeer verdienstelijk heeft ge maakt en wiens nagedachtenis door de ge meente in eere zal worden gehouden. Bij de mededeelingen kwam even ter sprake de lyst van werkverschaffingsobjec ten, door B. en W. overgelegd. De heer Tolk heeft met erkentelijkheid van deze lijst kennis genomen en hoopt, dat nog dit jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen. De heer Den Uyl dringt op spoed aan, opdat getracht zal worden zooveel moge lijk werkloozen op Nederl. bodem aan werk te helpen. B. en W. zeiden alle mogelijk spoed toe. 5. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling van een regeling voor restitutie aan vastrechtverbruikers van electriciteit. Na een opmerking van den heer Van Kleef z.h.st. goedgekeurd. Dreigend woningtekort. 6.Voorstel van B. en W. in zake verlen ging van den ontruimingstermijn voor enke le onbewoonbaar verklaarde woningen. De heer Ruyssenaars heeft bezwaar tegen verlenging. Er dreigt een tekort aan arbei derswoningen. Daarom dient spr. namens de kath. fractie een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodïgd te bevorderen den bouw van ongeveer 40 arbeiderswoningen, waarbij rekening dient te worden gehouden met de groote gezinnen. De bouw zou kun nen geschieden door een vereeniging of door de gemeente. De heer Den Uyl meende ook, dat het niet zoo lang meer zal duren, of er is hier sprake van woningnood. Het particulier initiatief schiet tekort; de gemeente heeft een taak nagelaten te vervullen. Wat zijn de plannen van B. en W.? Er is een schuch tere poging om de bouw van een tiental De werkzaamheden voor de constructie ven het nieuwe viaduct over ém Kanaalstraat te Utrecht verderen goed. Een overzicht van hei werlr (Foto Pax-Holland) TWEEDE BLAD - PAG. 8 Generaal dar vliegers Ritter von G officieren van zijn staf de kaart voor woningen te bevorderen. Dat is veel te ge ring. Zelfs 40 is bescheiden. De activiteit van de woningbouwvereeni- èing laat in déze gemeente te wenschen over; een gevolg van de weinig welwillen de houding door het gemeentebestuur aan genomen. Als de woningbouwvereniging in gebreke blijft, dieiit de gemeente in te grijpen. Er is in het college van B. en W. belangrijke tegenstand; laat da nu maar eens voor den dag komen. De heer Tolk heeft tegen de verlenging van de onbewoonbaarverklaring, noodge dwongen, geen bezwaren. Spr. stelt aan het college eenige vragen betreffende de zin delijkheidstoestand van sommige gezin nen, die niet in woningen aan den Otweg werden toegelaten. De voorzitter antwoordt, dat het college order heeft gegeven de inboedels te reini gen en voorts op onbekrompen wijze mede werking heeft verleend; de eigenaar was echter niet bereid de twee gezinnen op te nemen. Spr. meent, dat de samenwerking met de bouwvereniging zeker de laatste jaren goed is geweest. Wat hét gemeentebestuur denkt te doen? De nieuwe regeling voor woningbouw is gisteren uit Den Haag binnengekomen. Zoo spoedig mogelijk zal een bespreking met baelangrijke tegenstand; laat dat nu maar den. B. en W. zijn bereid het woning-te- kort in vollen omvang te bespreken. Ook weth. Sprey onderlijnde, dat er op grooter schaal arbeiderswoningen worden gebouwd. De voorzitter zeide bereid te zijn de mo- tie-Ruyssenaars over te nemen, Wits geen getal wordt genoemd. De heer Ruyssenaars vroeg, wat de ge meente doet, als de woningbouwvereenigin- gen weigeren. De voorzitter antwoordde, dat in dat ge val de ge Ween te zal moeten bouwen; spr. voorzag dit echter niet. De heer Van Klééf wildé alle woning- houw vereen igingen ter plaatse uitnoodigen vóór de bespreking met B. en W. De heer Den Uyl beklemtoonde nog eens de geringe medewerking van B. en W. met de woningbouwvereenigingen. Ook de heer Tolk kon deze medewer king niet roemen. Het zal nu veel duurder kosten, wat spr. weet aan het gemeente bestuur. De heer Dekker vroeg, of uitvoering van grootscheepsche woningbouw technisch in dezen tijd mogelijk is. Spr. vroeg, of niet dwingend kan worden opgetreden tegen huiseigenaren, die sommige gezinnen niet willen opnemen. Weth. den Ouden erkent, dat er woningen dienen te worden gebouwd. Er is in de af- geloopen jaren wel degelijk medewerking verleend met de woningbouwvereenigingen gelijk spr. met enkele voorbeelden aan toont. Hoeveel woningen zijn noodig? Het particulier initiatief is nog niet geheel dood; er is een aanvraag van een particulier voor 10 woningen. De voorzitter heeft geen bezwaar tegen een bespreking met alle bouwvereenigin gen. Spr. geeft een gedocumenteerd be toog, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat B. en W. met het vorige plan alle spoed heb ben gemaakt De uitgebroken oorlog ver hinderde echter de verder doorvoering. Spr. ontkende dus, dat een duurder bouw iim (midden) bestudeert met de in luchtaanval ep Engelsch gebied (Foto Weltbild) thans aan B. en W. zou zijn te wijten. De heer Tolk was nog niet tevreden gesteld. De voorzitter zeide, dat B. en W. de wo ningbouw krachtig zullen bevorderen; zy nemen de motie-Ruyssenaars over. Het voorstel van B. en W. werd overgenomen. 7. Voorstel van B. en W. in zake ver huring van het pand Van Mandersloostraat No. 1. Z.h.st. goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van grond aan: a. dén heer G. de Jeu qq. b. den heer S. D. van Hemsbergen qq. c. den heer W. van Beijeren qq. Z.h.st. goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. in zake verhu ring van weiland aan den heer C. Vonk. Z.h.st. goedgekeurd. 10. Voorstsel van B. en W. in zake den aanleg van een voetpad langs de polder- zijde van het te verbeteren gedeelte ryks- weg tusschen Hazeveld en Gouwsluis. Z-h.st goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling van een nieuwe bouwverordening. De heer Gesman had eenige opmerkin gen over den bouw van meergezinswonin gen. Spr. wilde dit toestaan in de be bouwde kom. Weth. den Ouden zeide, dat de inspec teur van de volksgezondheid zich daarte gen verzet. In moeilijke gevallen kan ont heffing worden gevraagd. De verordening werd daarna z.h.st. goed gekeurd. 12. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling van een nieuwe verordening, re gelende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gèmeentepolitie. Z.h.st. goedgekeurd. 13. Voorstel van B. en W. inzake het aangaan eener geldleening. De heer Tolk had bezwaren tegen de langzame aflossing. Dé voorzitter zette de techniek van deze leening uiteen; wat de heer Tolk wil is een onnodige verzwaring van den gewonen dienst. Er moet nog veel geleend worden. De Aarkade zal 57.000 kosten; op de be grooting zal een badhuis komen. Het voorstel werd aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. inzake beta ling couponbelasting. ZJi.st. goedgekeurd. 15. Voorstel van B. en W. inzake voor- loopige vaststelling van het bedrag der uit gaven voor openbaar lager onderwijs over 1939. Z.h st. aangenomen. Terwijl de duisternis in de zaal zich ver dichtte, ging de Raad over tot het volgende punt: 16. Benoeming van drie leden van 't al gemeen armbestuur, wegens periodieke af treding van de heeren H. Haring en W. J. Spreij en mevrouw M. HoutmanVan dei- Schee. Gekozen werden de sftredenden. 17. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der gemeentebegrooting, dienst 1940. Z. h. st. goedgekeurd. Bij de rondvraag las de heer Den Uyl een lange verklaring voor over oriëntatie in het nieuwe tijdsgewricht, en zijn per soonlijke houding te dien opzichte. Hierna sluiting. Sfk 4 bedienen hel ge»ehut Hjden* de gevechten in Afrik» Weltbild) D* ouderwatseha potfeeckal h waar In aare ga- Icoman an da vraag naar ditgelrouwa verwarmings apparaat stijgt mat dan dag (Foto Pas-Holland) A«kerte uit Eritrea

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5