Collegegelden verhoogd Momentje VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9733 S)e £cicbehe0oii/t<mt Bureaux Papengracht 82. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbua WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN TOT 325 PER JAAR Eenheid, gegrond op Uefde 't Heeft den schijn, alsof er menschen zijn, die meenen, dat zij op de wereld een paradijselijken toestand, zonder kommer en verdriet, kunnen scheppen, als de an dere menschen maar zouden willen doen, wat zij hun voorhouden. Indien wij beweren, dat zelf het beste systeem, geleid door de beste leiders, van deze wereld niet een paradijs kan maken dan is dat geen defaitisme (dit vooral in dezen tijd graag gebruikte woord betee- kent: moedeloosheid). Men lean de wereld, men kan de eigen omgeving, eigen land en eigen staat veel verbeteren door een goed, en goed geleid, ysteem van regeeren of besturen. Maar het beste systeem zal niet van alle menschen heiligen kunnen maken! En, naar de mate de menschen onvol maakt zijn en blijven, zullen er ook on der het beste systeem verkeerde dingen ge beuren. Wij zouden tot onszelf willen zeggen, dat wij, die een grootere eenheid onder ons volk als een grooten zegen, als een heel groot goed beschouwen, zéker moeten be ginnen met te streven naar meer eenheid in eigen onmiddellijke omgeving, in eigen kring. Hoe wij onder elkaar één moeten zijn, houdt Paulus ons voor in zijn brief aan de Galaten. Luister, hoe hij de les leest aan ons, die zoo veel kwaad, waar en onwaar, zien en becritiseeren in anderen en zoo weinig in ons zelf. Broedèrs, Zoo wij leven door den geest, laten we ons dan ook gedragen naar den geest; niet begeerig naar ijdele glorie, elkander niet tartend, elkaar niet benijdend. Broeders, wan neer iemand, onverhoopt, een misstap heeft begaan, dan moet gij, die geeste lijk zijt, hem terecht helpen, in den geest van zachtmoedigheid; slaat een blik op u zelf, want ook gij kunt wor den bekoord. Draagt elkanders lasten; zoo zult ge de wet van Christus vol brengen. Want, wanneer iemand zich inbeeldt, iets te zijn, terwijl hij niets is, dan bedriegt hij zichzelf. Laat ieder een zijn eigen gedrag eèns onderzoe ken; dan zal hij zich hoogstens op zich zelf kunnen beroemen, want iedereen gaat onder zijn eigen last gebukt. Indien wij allen deze les van den apos tel Paulus ter harte nemen, daarwerkelijk en oprecht dan is er onder ons een veel grootere eenheid, waarachtige eenheid, ge grond op de ware Christelijke liefde! ERNSTIG ONGELUK BIJ HERSTELWERKZAAM HEDEN AAN BRUG OVER DE WAAL Drie dooden, benevens verschillende gewonden Vanochtend omstreeks negen uur is bij de herstelwerkzaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel een ongeluk van ernstigen omvang geschied- Bij het opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is het Noorde lijke gedeelte van deze brug intact ge bleven. Dit gedeelte was men thans bezig te verwijderen, ten einde het over te brengen naar de spoorbrug te Hedel, waarin dit gedeelte juist past. Het bruggedeelte werd tussehen de pijlers losgebrand en daarna op hulp pijlers geplaatst, ten einde het met zoogenaamde bokken naar de nieuwe plaats van bestemming te vervoeren. Vanochtend nu, bij het wegsleepen van het brugstuk tussehen de pijlers is het door tot nog toe onbekende oor zaak in schuine richting komen te han gen, tengevolge waarvan het gevaarte kantelde en in de Waal stortte. Bij zijn val kwam het brugstuk op twee „bakken" terecht, die in het water la gen en waarop zich ongeveer veertig arbeiders bevonden van de Neder- landsche Droogdok Maatschappij, die het werk uitvoert De bakken werden in de diepte gedrukt en allen raakten te water. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Twee dooden heeft men reeds kunnen bergen; één lijk moest nog vrij gemaakt worden. Ver der zijn twee zwaar gewonden in het ziekenhuis te Zaltbommel opgenomen, waarheen ook de lijken zijn vervoerd. Intusschen wordt de rivier op de plaats van het ongeluk afgedregd, GEEN HELDERZIENDEN, MAAR WEGBEREIDERS. Eén van de bezwaren, welke het hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij tegen de Nederlandsche Unie aanvoerde, luidde: Niemand weet, hoe de wereld van mor gen er sociaal en politiek zal uitzien en het is dus verkeerd op allerlei zaken vooruit te loopen, alsof zij reeds vaststonden." De Nieuwe Dag stelt hier tegenover: „Inderdaad zijn ook wij geen helderzien den, die met absolute zekerheid thans reeds weten, 'hoe de wereld van morgen er so ciaal, economisch en politiek zal uitzien, maar wel weten wij, in tegenstelling met de liberalen, als katholieken, geleerd door de groote sociale Pauselijke Encyclieken, hoe de wereld van morgen er sociaal en economisch uit zal moeten zien, wil zij aan den dwingenden eisch van rechtvaardig heid voor allen beantwoorden. En omdat wij dat weten, hebben wij den onafwijsba- ren plicht, naar beste vermogen mede te werken aan de voorbereiding van een we reld, die aan dien eisch voldoet. Deze plicht staat geheel los van den eventueelen uit slag van den oorlog, en zelfs van de vraag of die voorbereiding al of niet succes zal hebben. Hoe de uitslag van den oorlog ook moge zijn, ons land zal naar onze over tuiging sociaal en economisch corporatief worden opgebouwd, en bij dien opbouw zullen wij niet als werkelooze toeschou wers ter zijde mogen blijven staan. De toekomst is niet eerst sinds 10 Mei ondoor zichtig geworden, de toekomst is nooit met absolute zekerheid te voorspellen geweest voor gewone stervelingen, maar dit heeft nimmer van hun verantwoordelijkheid voor de toekomst in het heden bewuste stervelingen er van weerhouden, aan de vorming van die toekomst naar beste we ten en kunnen te werken. Zelfs de libera len zijn in dezen zin eens vooruitloopers geweest op allerlei zaken, alsof zij reeds vaststonden, maar dat schijnt voor hen reeais onheuglijk lang geleden." NATIONAAL FRONT EN N. S. B. In De Weg schrijft de leider van Na tionaal Front Arnold Meyer een artikel, waarin hij o.m. de N. S. B. te lijf gaat. Ter typeering van de verhouding tussehen béi de autorittaire bewegingen citeeren wij hier uit bedoeld artikel het volgende: „Ook in de N. S. B. zijn er velen, die gaarne een eenheid met Nationaal Front zouden willen zien. Van de N. S. B. schei den ons nog steeds de beginselen. Haar staatsabsolutistische opvatting; haar so ciaal-economisch program, tot uiting ko mend in haar arbeidsfront, zijn voor ons onaanvaardbaar. Maar meer, veel meer dan dit, is er een scheiding door de gees tesgesteldheid van de N. S. B. Wanneer deze goed ware, dan zou de N. S B. na de capitulatie ongetwijfeld de wind in de zeilen gehad hebben en het overgroote deel van het Nederlandsche volk in haar organisatie gebundeld hebben. Nu zij het groote verzet en de haat van het Nederlandsche volk ervaren heeft, hadden wy gemeend, dat de N. S. B. daaruit lee- ren zou en het roer zou omgooien. De N. S. B. heeft echter blykbaar niets geleerd. In haar organen en in haar optre den komt nog steeds tot uitdrukking, wat het Nederlandsche volk nimmer zal aan vaarden, zelfs niet, al zou het onder den zwaarsten druk zijn. Nu de leiding van de N. S. B. zelfs er vaart, dat zij geen weerklank vindt by het Nederlandsch denkende en voelende volk, tracht zij onder het democratische mom van neutraliteit overal binnen te dringen. Wij waarschuwen openlijk het Nederlandsche volk om goed toe te zien, opdat de N. S. B. het Nederlandsche volk niet voor feiten stelt, welke door geen waar Nederlander kunnen worden aanvaard. Wanneer leden van Nationaal Front be paalde posities innemen of zullen gaan in nemen, dan hebben zjj zich in die positie steeds hun lidmaatschap van Nationaal Front voor oogen te houden. Zij zijn en blijven gebonden aan de trouw en de dis cipline ten aanzien van de beweging. En met name zullen zij te waken hebben in het belang van ons volk, dat zij zich nooit en te nimmer voor den wagen van de N. S. B. laten spannen. Onze houding in deze zij consequent, zoo als in alles. Wy kunnen begrijpen, dat deze houding den haat van sommige N. S. B.-lei- ders opwekt, en het verwondert ons niet, wanneer daarbij het doel de middelen hei ligt. Wij hebben die den laatsten tijd onop houdelijk moeten ondervinden. Twee voor aanstaande leden van de N. S. B. munten zeer bijzonder daarin uit: Graaf Marchant et d'Ansembourg, die meent, sedert wij pu bliceerden, dat de graaf met een Duitsche uitgeweken Jood' een handeltje in kunst darmen opzette, tegen onze onomstootelij- ke waarheden met smoesjes en met laster- Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij de collegegelden aan de rijksuni versiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft van 300 tot 325 per jaar wor den verhoogd. Studeeren er uit één gezin twee of meer kinderen, dan geldt een afzonderlijke rege ling. Voorts wordt de mogelijkheid geschapen, dat vrijstelling van betaling wordt genoten door hem, die gedurende ten minste drie en ten hoogste vijf achtereenvolgende studie jaren collegegeld heeft betaald. Het besluit luidt aldus: Ter zake van het onderwijs der hoog leeraren en lectoren aan de rijksuniversi teiten en de Technische Hoogeschool is, voor elk studiejaar, door hem, die dit on derwijs eens of meermalen bijwoont, een som verschuldigd van 325, die in 's Rijks schatkist gestort wordt. Wonen uit eenzelfde gezin twee of meer kinderen in hetzelfde studiejaar eens of meermalen het onderwijs bij der hoog leeraren en lectoren van een in Nederland gevestigde universiteit of hoogeschool, wel ke voor het onderwijs der hoogleeraren en andere docenten een bedrag ten minste gelijkstaande met dat, verschuldigd aan de rijksuniversiteit en de Technische Hooge school vordert, dan is door één hunner een som van 325, door één hunner een som van 275 en door elk ander hunner een som van 225 verschuldigd. De secretaris-gei eraal behoudt zich voor om in bijzonder, tijdsomstandigheden te zy- ner beoordeeling, de over een bepaald stu diejaar verschuldigde collegegelden vast te stellen op bedragen, welke lager zijn. De secretaris-generaal behoudt zich voor, onder nader vast te stellen voorwaarden toe te staan, dat het collegegeld in twee gelijke termijnen wordt betaald. Vrijstelling van betaling wordt genoten door hem, die voor het aan de rijksuniver siteiten of aan de Technische Hoogeschool KOFFIE EN THEEDISTRIBUTIE Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustas tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „73" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. BROODDISTRIBUTIE Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 September geven de met „4" ge nummerde bonnen van het brood- bonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op bet koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 September geldig. SUIKERDISTRIBUTIE Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „72" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. lijke aantijgingen voor den dag te kunnen komen. Vervolgens de „moedige" heer Rost van Tonningen, die op vergaderingen en in zijn blad succes meent te hebben met al te doorzichtige aanvallen op Nationaal Front. Wij waarschuwen den heer Rost van Ton ningen op dezen weg niet door te gaan. Hij dient daarmede niet het Nederlandsche volk en dwingt ons tot een tegen-actie, waarbij wy geen „laster" noodig hebben." KAASMARKT TE WOERDEN Wegens prijsopdrijving verbaliseerd Op den te Woerden gehouden kaas markt is proces-verbaal opgemaakt tegen vier kooplieddn. Zij hadden kaas verkocht tegen aanzienlijk hoógere prijzen, dan volgens de onlangs vastgestelde regeling geoorloofd is. genoten onderwijs een aantal achtereenvol gende studiejaren, dat ten minste drie en ten hoogste vyf bedraagt en dat voor iedere faculteit en studierichting aan de rijksuni versiteiten en voor de Technische Hooge school door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, de verschuldigde gelden heeft betaald. Hem, die ter voorbereiding tot een exa men, dat niet aan één der rijksuniversiteiten of aan de Technische Hoogeschool wordt af gelegd, lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door cura toren der betrokken rijksuniversiteit of der Technische Hoogeschool telkens voor één studiejaar toestemming worden verleend. In dat geval is voor dit onderwijs een som ver schuldigd van 225, die in 's Rijks schatkist gestort wordt. Aan hem, die slechts enkele lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te vol gen, kan daartoe door curatoren telkens voor één studiejaar toestemming worden verleend. In dat geval is voor dit onderwijs verschuldigd, indien de lesuren gegeven worden: Eenmaal per week 20, tweemaal per week 35, driemaal per week 55, viermaal of meermalen per week 70. Aan hem, die na het in werking treden van dit besluit vrijstelling van verdere be taling van collegegelden verzoekt op grond van de omstandigheid, dat hij even zoovele of meer studiejaren voor volledig onder- wys is ingeschreven geweest als voor zyn faculteit of studierichting van de rijks universiteiten o' voor de Technische Hooge school door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, wordt die vrijstelling verleend, ook wanneer de studiejaren, ge durende welke hij bij het in werking tre den van dit besluit voor volledig onderwijs was ingeschreven, geen aaneengesloten reeks vormen of-niet by het inwerking tre den van dit besluit aansluiten. Dit besluit treedt heden in werking. GEZELLIGHEID Men zegt en het ligt ook voor de hand, dat de vrouw dezen winter in huis wat te vertéllen zal krijgen, indien zij het tenminste nog niet had. Zij zal de gezelligheid dienen te bevorderen, naar de mate harer krachten en de keuze der middelen, menu's moeten samen stellen, waarin alle .vitaminen van A tot Z vertegenwoordigd zijn en tenslotte eenige gezelschapsspelen moeten uitvinden, welker opvoering verduisterd volledig mogelijk is. Deze laatste taak is trouwens de minst moeilijke, want zij zal in den komenden winter wel niet tegen haar ega behoeven te zeggen: toe man, blijf nou eens één avondje thuis! Maar wat moet er in de gezinnen gebeuren, waar moeder de vrouw zoo gaat doen als dat jonge mefeje in Am sterdam, dat betrapt is op het stelen van een fiets, toen zij deze op het Wa- terlooplein trachtte van de hand te doen. Daar zal de zaak nu worden omge draaid. „Nou man, ik ga er even op uit om te kijken of er in het donker niks te verdienen valt. Er ligt voor Jantje een schoone luier klaar en als ik voor vier uur vannacht niet terug ben, zit ik warm en droog op het politiebureau. Saluut!" 't Is me toch wat. En dat komt, als ook op dit ter rein vrouwen de plaats van ons, man nen, gaan innemen. Of er nog geen concurrentie ge noeg is. En waar moet het dan van de win ter met de gezelligheid naar toe. BEKENDMAKING Voorschriften voor lampen van motor rijtuigen 35 Watt het maximum voor koplichten Het verordeningenblad bevat thans een verordening var den rijkscommissaris be treffende bijzondere maatregelen ten behoe ve van de luchtbescherming, waarin zijn opgenomen de reeds bekendgemaakte ver boden om tussehen 22 uur en 4 uur motor rijtuigen in het openbaar verkeer te gebrui ken en tot het betreden van het strand tus sehen zonsondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 September het vermogen van in motorrij tuigen gebruikte gloeilampen niet te boven mag gaan: 35 watt voor koplichten en 10 watt voor spatbordlampjes of torpedo- frontlampjes. Op overtreding van bovenstaande bepa lingen is een hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden gesteld en een geldboete van ten hoogste duizend gulden of een vrjn deze straffen. Tenslotte is bepaald, dat motorrijtuigen, waarmede de genoemde bepalingen worden overtreden, voor onbepaalden tijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl de be stuurders van zoodanige motorrijtuigen in voorloopige hechtenis kunnen worden ge nomen. WIJZIGING IN HET BESTUUR VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Het bestuur der Nederlandsche Dagblad pers deelt ons mede: In het besef, dat de ontwikkeling der ge beurtenissen dit onvermijdelijk maakte in het belang der vereeniging der N. D. P. en haar leden, heeft de heer J. W. Henny, di recteur van het Leidsch Dagblad, het voor zitterschap onzer vereeniging tneergelegd Het bestuur, dat dit besluit van zijn voor zitter zeer betreurde, doch in de gegeven omstandigheden meende, het te moeten aanvaarden, heeft daarna uit zijn midden tot zijn opvolger benoemd den heer Mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. DE REGULEERING VAN DEN KAASHANDEL In het dezer dagen gepubliceerde commu niqué inzake de nadere maatregelen ter re- guleering van den kaashandel, waarbij o.m. aan handelaren en handelaren-producenten met vergunning een aanmeldingsverplich ting wordt opgelegd, kwam de volgende Er wordt op grond van bepaalde om standigheden uitdrukkelijk aan herinnerd, dat door de op 1 Aug. j.l. in opdracht van. den Rijkscommissaris uitgevaardigde ver ordening ieder demonstratief optreden en elke betooging van individueele personen of van groepen personen tegenover de be- zettingsautoriteiten inzonderheid ook de monstraties ten gunste van leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het groot Duitsche rijk blijft voortzetten, strafbaar gesteld zijn. Het doet hierbij niet ter zake, op welke wijze een dergelijke demonstratie tot uiting gebracht wordt en of een eventueel optreden ten gunste van het H-uis van Oranje door een bevlagging of door het aanbrengen van andere opsie- ringsvoorwerpen aan gebouwen of door het dragen van een of ander insigne, ge kleurde linten of door het dragen van bloemen en dergelijke plaats vindt. In twijfelgevallen wordt iedere buitengewo ne gedraging als een demonstratie van bovengenoemde soort opgevat. In dit verband wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de 31ste Augustus als een normale werkdag moet beschouwd worden, zoodat alle bureaux en zaken op dezen dag niet vroeger mogen sluiten, dan 'zulks op iederen Zaterdag het geval pleegt te zijn. Een eventueele geheele of vervroegde sluiting van zaken, café's, theaters, bios copen enz. kan derhalve niet worden toe gestaan. Zouden zaken, café's en andere on dernemingen op grond van een bepaalde versiering van hun etalages en localiteiten of door het ophangen van platen m de etalage en dergelijke den indruk wekken, dat zij een demonstratie van den in aan vang van dit stuk genoemde soort trach ten tot uiting te brengen, dan hébben zij met het sluiten van hun onderneming re kening te houden. In aansluiting aan de verordening van 1 Augustus wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat overtredingen van bo venstaande bepalingen op de scherpste wijze zullen worden gestraft en dat al naar den aard van het geval ook de ver ordening no. 33 van 1940 over inbeslagne ming van het vermogen toegepast zal kun nen worden. Bijzonder zware straffen hebben die personen te verwachten, die demonstraties van de genoemde soort uitlokken, veroor zaken of begunstigen. Zoowel de Duitsche als de Nederlandsche politie heeft de opdracht ontvangen, zorg te dragen voor de meest nauwgezette na- komir j van deze bekendmaking. zinsnede voor: „Na ontvangst van de opgave zal de cen trale wekelijks aan de hand van de hoe veelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoo mede voor gebruik en eventueelen opslag in het buitenland, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoeveelheid bij haar moet worden ingeleverd". In dezen zin moet in plaats van „in het buitenland" worden gelezen: in het bin nenland.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1