STADS NIEUWS OMGEVING Weerbericht n Verduisteringstijden Burgerlijke Stand Wilt U iets weten? DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AXxmnenvmtsprtjs: toot Lctdan It east per «Nk; 150 per kwirtaal. BH onze nfenten iO cent per week; 160 per kwartaal. Franco per p<wt 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Umn nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 90 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 8.35 uur. Zon op 6.47 uur. Maan op 3.19 uur Donderdagavond- Maan onder 6.41 uur Vrijdagmiddag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrydagvoorm. 2.05 uur en nam. 2.30 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ,,De Zyl" 16 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 16.5 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR 16.5 gr. C. •OIIOIICDIIOIICDIIOMOIIOIIOItC^ Q Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG Q 8.35 uur. ZONSOPKOMST Q y 6.47 uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. ÖIIOIIC3IIOIIC3IIC3IIOIIOIIC3IIC? LEIDEN. Geboren: Jacqueline Elisabeth d. v. J. Gijzenij en P. E. Haksteen. Aagje Wil- helmina d. v. J. v Dijk en A. v. d. Reijden. Maria Johanna d. v. J. v. d. Meer en J. C. Bakker. Johanna d. v. A. Geest en A. v. Leeuwen. Wilhelmus Maria z. v. W. Kleijn en C. P. W. Glaudemans. Jan z. v. J. M. Westerhout en A. A. A. Kraaij. Margje d. v. A. J. Przij bijlski en A. S. Hes- se. Jacobus Wilhelmus z. v. J. W. Rijs- dam en J. Pardon. Barbera d. v. D. Leu- gering en W. A. Mol. Johannes z. v. J. Egmond C. de Mooij. Maria Petronella d. van J. Bakker en A. C. Ulsamer. Jan Pieter z. v. K. Pieters en R. v. Poelgeest. Wilhelmus z. v. L M. Doornik en M. E. v. Steenbergen. G e h u w d: P. B. T. Faberij de Jonge jm. en J. Bogaard jd. H. Flaman jm. en J. Weeber jd. E. Hof jm. en J. E. Reijn- goud j.l. D. H. Nieboer jm. en M. Ligt- Aken jd. M. v. Ofwegen jm. en M. Ligt- voet jd. H. v. Oosten jm. en W. Hols wil der jd. J. Vergunst jm. en J. v. Zeijst jd. C. V. Verwer jm. en J. Bakker jd. J. Vogelenzang jm. en E. Hansen jd. K. Zijl stra jm. en C. M. v. d. Vaart jd. Overleden: C. Boot m. 85 j. Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uw gezin. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons £oat om Hidden om mede O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Mltsa pro pac«. Stichting Noord Nederland - Vlaanderen EEN REDE VAN DR. BORMS. Het Vlaamsche lied. De afdeeling Leiden van de Stichting Noord NederlandVlaanderen hield gis teravond in huize „Mekel" op de Hooge- woerd een vergadering, waarop de uit Fransche gevangenschap teruggekeerde Vlaamsche strijder, dr. Borms, zou spreken over zijn ervaringen. De zaal was stamp vol, toen de wrnd.-voorzitter, dr. J. van Ham, het openingswoord sprak. Hij noem de dezen avond een avond van dankbaar heid en blijdschap over den terugkeer van dr. Borms. Vlaanderen beteekent leed en strijd en dat is dus ook het kenmerk van zyn zonen. Spr. wenscht dr. Borms ge luk, dat zijn leven behouden bleef. Uw vrijheid, aldus spr., beteekent de vrijheid van anderen, de vrijheid van Vlaanderen, dat in de toekomst een land van vrijheid zal zijn, waar de geest Diet langer zal wor den geknecht. Wij willen als broeders met u samen wonen en voor deze toekomst heeft God u willen bewaren. Beproevingen vernieuwen de krachten. Gezegend de grond, die zulke vruchten kweekt. Hierna vertelde Willem de Meyer, de bekende bezieler der Vlaamsche zangfees ten, van de schrikkelijke ervaringen, die de Vlaamsche geïnterneerden gehad had den, toen zij weggesleept werden naar het zuiden van Frankrijk en van hun troost- lied „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief'. Met dit lied, mede gezongen door Wiesken Aerts, werd de avond geopend. Andere liederen vlogde, zoowel van de beide Vlaamsche kunstenaars, als van de gansche vergadering in combinatie met hen. Er werd gezongen van Klokke Roelant, Wij zijn bereid, Het Lied der Vlaamsche meisjes en Vlugt de blauwvoet, storm op Zee. Hierna was het woord aan den grijzen dr. Aug. Borms, die begon mét de herinne ring aan Jan Coucke en Pieter Goethals, die 80 jaren geleden onschuldig werden ter dood gebracht, beschuldigd van moord omdat de rechters hun taal niet ver stonden. Zij zijn de eerste martelaars van het regime, dat sedert 1830 op Vlaanderen drukt. En na hen kwamen de priester Daens, de jongens van den Yser, en zoo vele anderen, die opkwamen voor Vlaamsch recht. Nu is er weer een nieuwe bladzijde geschreven in Vlaanderen's mar tyrologium Dr. Borms vertelde hoe de Fransche ge vangenschap hem dichter 'bij den dood. had gebracht dan de doodstraf, die 21 jaar ge leden tegen hem werd uitgesproken. Op 10 Mei te Merxem gevangen genomen, werd hy 15 Mei met vele anderen in een beesten wagen geladen te Vorst bij Brussel, waar de gevangenen 6 dagen en 7 nachten in opgesloten bleven, de eerste 2 dagen ge heel zonder eten. Een van de gevangenen werd krankzinnig. Een tweede werd neer geschoten. Een derde bezweek door den ondraaglijken dorst aan mond- en klauw zeer. In den nacht van 18 op 19 Mei te Sau- mur sprong en 12 tal dronken soldaten in den wagen en greep sipeciaal dr. Borms aan. De tien jaren celstraf maakte dezen op alles verdacht. Het liep echter nog goed af. Hetzelfde tooneel herhaalde zich te Tours, waar soldaten hem speciaal mishan delden en hem alles ontroofden, ook zijn bril wegwierpen. Ook de atmosfeer in den diohtgespij'ker- den wagen was ondraaglijk maar het meest schrikkelijk was de dorst, zes nachten en zeven dagen lang. Dinsdag 22 Mei arri veerde het transport te Orleans, waar al len zeer ruw uitgeladen werden en onder het gehuil der bevolking en mishandelin gen naax het concentratiekamp werden ge bracht,. waar de barakken voorbeelden van vuiligheid waren en de soldaten iederen dag uitmuntten in tal van mishandelingen. Onder een menigte van beleedigingen werd dr. Borms hier genoopt de ontzettend vervuilde gemakken e reinigen. In de ba rakken kregen verscheidene gevangenen door het zeer vuile milieu de schurft. Toen de groote Fransche nederlagen plaats von den, koelden de soldaten hun woede des te sterker op de gevangenen. Te Abbeville zijn 22 gevangenen, onder wie Joris van Severeh, vermoord. Van het kamp te Orleans werden in die dagen dr. Borms en een 24-tal anderen in de mili taire gevangenis opgesloten. Hier vonden geen mishandelingen plaats. De oorzaak hiervan was, dat deze Fransche cipiers geen Walen gesproken hadden. Want de Walen ruiden overal de FransChen op en veroorzaakten ook de dood van Joris van Severen. Spreker verklaart, dat de Walen de naam voliksgenooten niet verdienen. Van Orleans werd het transport naar St. Ci- prien bij de Pyreneen gebracht; het kamp van St. Ciprien heet een hel en is het. De eerste week waren er in het kamp, dat 3000 menschen bevatte, 8 dooden en de Fransche leiding vond dat heel normaal. Geneesmiddelen waren er niet. Er 'heerschte buikloop. Er werd honger gele den. Het water was spaarzaam en zeer vuli Eindelijk, toen de wapenstilstand kwam, werd het iets zachter en ten slotte de be vrijding. St Ciprien was daarbij bevoorrecht, doordat er veel Rijks-Duitschers in het kamp waren. Deze mochten een paar Vla mingen meenemen, doch ^eze weigerden (hom kameraden (Zuid^- en Noord-Neder landers) in den steek te laten. Den 3en Juli werd de terugreis begon nen, waarop het transport te Bordeaux de Duitscbens ontmoette en voor het eerst na maanden weer goede verpleging genoot. De terugreis duurde 8 dagen. 4 dagen naar Parijs en 4 dagen van Parijs naar huis. Den 10 Juli, den avond voor den gulden- sporenslag herdenking arriveerde men. Naast de namen van Coucke en Goethals komen vooral de gevallenen der folter - kampen van de Vlaamsche weggevoerden. Zoo handelde België tegenover de Vlamin gen. Het is ty'd, aldus spreker, dat wij ons afkeeren van de werkers dezer ongerech tigheden. Wij willen vrij zijn. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de droom van Willem de Zwijger, een vrij Vlaanderen in een groot Neder land, een heerlijk Dietsch land, werke lijkheid zou worden. Met het zingen van Vlaamsche liederen en een dankwoord van dr. J. van Ham, werd de enthousiaste avond na de pauze voortgezet en aldus besloten. R.K. VERKENNERS, SINT LODEWIJKSGROEP. Door een ernstig ongeluk Dinsdagavond heft ons welpenibroertje Leo Larsen plotse ling het einde van zijn levensspoor bereikt. Bidden we allen, dat hij spoedig in de Eeuwige Broederschap mag worden opge nomen. Alle welpen, verkenners en voortrekkers worden in uniform in de gezongen uit vaart verwacht, welke a.s. Zaterdag om kwart voor acht in de Sint Petruskerk wordt opgedragen. Wie eenigszins kan, gaat te communie voor de zielerust van Leo. Toonen we door ons gebed, dat we ons broertje niet vergeten. Hij ruste in vrede. WIELRIJDER TEGEN BOOM GEBOTST. Gisteravond te 9.15 uur is de 23-jarige tuinder J. B. T. uit H o o g m a d e op den Kanaalweg in den bermvan den weg gereden en tegen een boom gebotst doordat hij de macht over zijn stuur verloor. De jongeman liep een bloedende wonde op aan het achterhoofd en een lichte her senschudding. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad Ziekenhuis vervoerd. LAATSTE WAARSCHUWING Wij plaatsten deze week een oproep, waarbij alle vreemdelingen verplicht zijn zich bij de politie te melden. Aangezien nog niet allen aan deze vordering hebben voldaan, herinnert de politie eraan, dat be trokkenen zich uiterlijk op 30 Aug. (dus morgen) aan het politiebureau moeten hebben aangemeld. Er wordt aan herinnerd, dat de navol gende vreemdelingen zich niet behoeven te melden: 1. Arische Duitschers; 2. Belgen, Franschen, Engelschen en Po len, die zich reeds na 28 Mei 1940 bij de po litie hebben gemeld; 3. Niet-Arische vreemdelingen, die zich na 1 Januari 1933 in Nederland hebben ge vestigd. JEUGDIGE WERELDREIZIGERS. Maar zij kwamen slechts tot Rotterdam. Gistermorgen te half tien werd ten poli- tiebureele alhier aangifte gedaan door twee angstige ouders, dat hun kinderen van 3 en 3Yz jaar, Rini de K. en Tonny P., respectie velijk wonend in de Roodborststraat en de Lijsterstraat, spoorloos waren. Onmiddellijk toog de politie op ónder- zoek uit. Allerwege werden slooten afge zocht, schuren van tuinen en weilanden, voetbalcubhuisjes, enz. werden nagezocht gelukkig voor de politiemannen, dat het goed weer was maar alles bleef zonder resultaat. Ten einde raad besloot men gisteren togen den avond de hulp van ten politiehond in te roepen, toen per politie-radio werd be kend gemaakt, dat te Rotterdam per trein uit de richting Amsterdam twee onbekende kleuters waren gearriveerd. Dat bleken de vermiste Rini en Tonny te zijn! De ouders, die natuurlijk den geheelen dag in voortdurenden angst hadden gezeten, konden overgelukkig hun kinderen in Rot terdam gaan afhalen. Zucht tot avontuur zal men dezen peuters moeilijk kunnen aanwrijven, evenmin nieuwsgierigheid om verwoest Rotterdam te zien! Maar wat dan wel? Men vermoedt, dat de kleuters al dwa lende op het station zijn aangekomen en in den stroom van reizigers zijn opgenomen en in den trein gezet, waarbij de behulo- zamen in de meening verkeerd kunnen heb ben, dat de jeugdige reizigers bij den een of den ander hebben behoord.,,. R.-K. Landarbeidersbond ,,St. Laurentius". De leden worden er aan herinnerd, dat hedenavond de vergadering om 8 uur pre cies begint. Zoodoende is ieder in de gele genheid om nog voor donker thuis te zijn. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 7934.^ J. van Eeden, Noord wijk, Voorstraat 16. Handel in zuivel producten. Uittr. E.: J. van Eeden, Noord- wijk, d.d. 15 Aug. 1940. Wi£z. handelsn. in: p. H. van Eeden. N.E.: p, H. van Eeden, Noordwij k. 112. N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij. Leiden, Zuidsingel 66. De sta tuten zijn gewijzigd. 7511. Van Reeuwijk's Hoenderpark (B. p.) Voorschoten, W. de Zwijgerlaan 12. Hoenderpark; handel in eieren, boter, kaas, e.a. zuivelproducten. Venn.: J. N. van Reeu- wijk en A. J. van Reeuwijk, Voorschoten. 7510. Handel Mij. Ter Beek N.V. Sas- senheim, W. Warnaarlaan 8. In- en verkoop van goederen voor eigen rekening en voor rekening van derden in den ruimsten zin van het woord. Afkomstig uit Rotterdam. Te Den Haag zijn geslaagd voor het exa men coupeuse de dames L. Hardwijk, f. Ho- rikx, G. v. Kempen, D. v. d. Klauw, L. Stol, allen leerlingen van de eerw. Zuster Joan nes, Hoogewoerd 53, „Voorzienigheid", Geslaagd voor het Mercurius-diploma Engels che Handelscorrespondentie de her G. Scholte, opgeleid door den heer N. Spij ker, alhier. Agenda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 Aug. 20 uur tot Zaterdag 31 Aug. 8 uur v.aargenomen door de apo theken: Fa. D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en E. B.-de Metz, Lammeschans- weg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, teL 26274. Gemeentel. Aankondigingen VACANTIEBONS BOUWVAK- ARBEIDERS Bij de gedemobiliseerde militairen, die niet bij den opbouwdienst zijn ingedeeld en die gedurende hun verblijf in werkelijken dienst kostwinnersvergoeding hebben geno ten, is een aantal bouwvakarbeiders, aan wie, indien zij in het vrije bedrijf in hun vak werkzaam waren geweest, vacantie- bons zouden zijn uitgereikt. Aan degenen, die door hun verblijf in militairen dienst deze bons missen, zal in dien zij over de vacantieweek geen kas- uitkeering hebben ontvangen of in steun of werkverruiming waren opgenomen, een vergoeding worden verstrekt. Zij, die meenen voor zulk een vergoeding in aanmerking te komen, moeten zich daar voor melden aan het bureau „Kostwinners vergoeding", Breestraat 119, vóór 8 Sep tember a.s. Daarbij moet doqr de „georganiseerde arbeiders" het bewijs van lidmaatschap van hun organisatie worden overgelegd. De Burgemeester van Leiden, a. vAn de sande bakhuyzen. Leiden, 29 Augustus 1940. Vraag: Wanneer er een ster valt ver plaatst hij zich dan? Of valt hij zoo diep, dat er wat van op de aarde neer komt? Als het op de aarde neer komt wat is het dan voor iets? Antwoord: Een „vallende ster" is geen ster, doch een brokstuk van een reeds vergaan hemellichaam. Zoodra dit binnen de aantrekkingskracht van de aarde komt „valt" het op onze aarde neer. Meesten tijds echter verijlt het brokstuk door ver hitting, een gevolg van de wrijving met de dampkring, tot gas. Niet zelden echter komt nog een gedeelte op het aardopper vlakte terecht. Dat zijn de z.g. meteoor- steenen. HILLEGOM Bouwen. Het bouwen van zes woon huizen (Landarbeiderswet) aan de Spoor- laan alhier (architect de heer W. Kuitems) is opgedragen aan de laagste insehrijfister, de fa. De Kortte en G. G. Waleveld te Haarlem. Men is thans aan 't werk begon- KATWIJK Demonstratie E.H.B.O. Men verzoekt ons te melden, dat de groote demonstratie van de afdeeling Katwijk E.H.B.O., die hedenavond bij het nieuwe Gemeentehuis gehouden zou worden, door bijzondere om standigheden een week is uitgesteld en dus nu zal plaats hebben op Donderdag 5 Sept. as. des avonds om 8 uur. Veiling. Verwijzende naar een adver tentie in dit blad maken we tuinders en kooplieden er op attent, dat het voortaan 3 maar per week veiling zal zijn inplaats van 5 maaL Voetbal. Een gisteravond gehouden wedstrijd tusschen K.R.V. aGemeente ambtenaren eindigde met een overwinning voor de Ambtenaren van 05. LISSE Bouwvergunning. Door B. en W. de zer gemeente is aan mej. C. J. Vreeburg vergunning verleend, tot het houwen van en beneden en een bovenhuis op het per ceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 243. politie stelt een onderzoek in. Ontvreemding. Van het terras van het café-restaurant „de Nachtegaal" alhier, zijn in den afgeloopen nacht 11 tuinstoelen en 5 tafels ontvreemd. Vermoed wordt, dat zij per Vrachtauto zijn weggevoerd. De Personalia. Geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie der Vereeniging van leeraren de heeren J. Slootbeek en C. van der Zwet, beiden op- .geleid door den heer J. A. W. Floor. SASSENHEIM Personalia. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het „Handelsexamen op Prak tisch en Grondslag" de heer H. Th. v. d. Geest, daartoe opgeleid door den heer C. J. Hulbers alhier. Van Pallandtlaan. Er filijkt in de ge meente eenige verwondering te bestaan over de aan den Provinvialen Weg gege ven naam: van Pallandtlaan. Baron van Pallandt was de eerste bewoner van 't Huis Ter Leede en heeft zich o.m. zeer verdienstelijk gemaakt voor de uitbrei ding der bloembollencultuur in de 2de helft der vorige eeuw. De laatste Baron v. Heemstra die Ter Leede bewoonde was, door huwelijk, een kleinkind van. Baron van Pallandt. WASSENAAR i Ter ver in zee. De 22-jarige T. uit Am sterdam geraakte door het te ver in zee gaan in levensgevaar. De 22-jarige de K. uit Rotterdam en de 27-jarige D. uit Delft slaagden er in den jongeman, die reeds be wusteloos was, aan wal te brengen. Na eerste hulpverleening is hij overgebracht naar het ziekenhuis „Bronovo" te Den Haag. In de sloot. Op de Katwijksche weg geraakte een motor met zijspan in de sloot. De bestuurder, Sch., bekwam daarbij een hoofdwond, een gebroken sleutelbeen en eenige kneuzingen. Na eerste hulp-verlee ning door dr. Hubbeling is Sch. overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den. Inbraakje. Na openbreking met een breekijzer heeft men zich toegang ver schaft tot de consumptietent van „Petro- lea" aan den Buurtweg. Een gedeelte van den inventaris, behoorend aan B. uit Rijs wijk, is ontvreemd. Geboren: Maria Agatha, d. van G. J. Noordover en E. M. Looyestijn Peter Nicolaas Marie, z. van P. N. M. Reekers en M. C. Riem Vis Albertine, d. van J. Tolk en J. M. Enghardt Johannes Nicolaas, z. van H. Zomer en H. W. Witteman. Ondertrouwd.: L. J. Broersen en J. A. van der Horst. Getrouwd: T. Tellegen en A. Doore mans H. P. Borsboom en E. M. Zonne veld S. Prins en S. S. van Raad P. W. Elioh en T. J. A. Bonink J. H. J. van Aken van der Laan en C. W. de Vroom J. L. van Straten en G. v. Egmond F. H. Nieuwenhuizen en I. de Blieck K. E. Schuurman en E. J. M. Hennij. Overleden: Fhilippus Guit, 74 jaar, weduwnaar van E. J. Jansen Lammert Koops, 84 jaar, echtgenoot van M. Klomp Petronella Zaklos, 19 jaar, ongehuwd Antonius Cornelis Hermanus Coster, 1 jaar Dirk Oegema, 32 jaar, echtgenoot van R. Helfrich Jan Muskee, 24 jaar, onge huwd Herman Henricus Theodorus Hoijer, 53 jaar, echtgenoot van E. Knuttel A. M. H. Hoezer, 64 jaar, weduwe van G. Zwetsloot Catharina Magdalena van Es, 52 jaar, echtgenoote van D. K. Mekking ZOETERMEER Collecte. De collecte voor de Natio nale Stichting te Wolfheeze heeft opge bracht de somma van 27.67. Katholiek Comité van actie „Voor God" Bij God is mijn heil en mijneer, God is mijn sterkte en mijn stut. Blijf altijd op God vertrouwen, mijn volk, Stort uw hart voor Hem uit: onze toevlucht is God! (Ps. 61)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2