DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND Momentje - DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9732 S)e Ccki&elveSoti/Ya/nt Bureaux Papengracht 81 Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, Dit nummer bestaat alt twee bladen. Waarom de politieke partij Waarom blijft de R.K. Staatsparty be staan? Om verschillende redenen. Maar niet met de beuoeling, om, als de omstandigheden daarvoor gunstig mochten worden, denzelfden politieken weg te bewandelen als voorheen, ongewijzigd te handhaven de politieke partij en de partij-politiek. Als de een of andere dat zou willen en daarheen zou streven, zou hij zoo goed als het geheele katholieke volk tegenover zich vinden. Naar aanleiding van het voortbestaan van den Vrijz.Dem. Bond maakt de „Volks krant" enkele opmerkingen, welke even zeer de R.K. Staatspartij zouden kunnen betreffen. Het blad schrijft o.m. als volgt: „Hij (de Vrijz.-Dem. Bond) houdt zijn politieke beweging intact, minder omdat hij zich voorstelt die straks weer op de oude wijs in actie te kunnen zet ten, dan om het contact met gelijkge zinden niet te verliezen. Oog en oor zijn inmiddels geopend voor de nieuwe werkelijkheid, die voor een groot deel beantwoordt aan het geen men zelf gewild en nagestreefd heeft. Zoo is het ook met anderen gesteld, die eveneens openstaan voor den nieu wen dag. De grens ligt waar het extremisme begint, dat geen rekening houdt met eigen volksaard en eigen traditie, maar een al te trouwe kopie wenscht te zijn van wat in het buitenland is gegroeid en daar zoo groeien moest". Oog en oor van de katholieken zijn ge opend voor de nieuwe wérkelijkheid, die voor een groot deel beantwoordt aan wat de katholieken zelf gevoeld en nagestreefd hebben. De katholieken wenschen al zoo langen tijd een radicaal vernieuwde gemeen schap, waarin op sociaal gebied zou zijn verwerkelijkt het solidarisme, waarin op oeconomisch gebied zou heersdien or dening, samenwerking, samenwerking op corporatieven grondslag. In de volksgemeenschap moet worden levende werkelijkheid een waar saamhoo- righeidsbesef. Dat wenschen wij van gan- scher harte en uit diepste overtuiging. Maar wy wenschen niet dat extremisme van bepaalde bewegingen, hetwelk minder in de programma's dier bewegingen, dan in dezer mentaliteit tot uitdrukking komt. Dat extremisme wordt niet gewenscht door de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. V Niet dom zijn! In een gemeentelijke publicatie heeft de burgemeester van Leiden via de pers ge waarschuwd, dat men elk demonstratief optreden tijdens gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje nalate. Dat nu toch ook niemand zoo dom zij, zich aan deze waarschuwing niet te storen! Het standpunt, van Duitsche zijde inge nomen, is verklaarbaar. Dyitschland staat op voet van oorlog met het Huis van Oranje, en Duitschland heeft hier in Nederland de bezettende macht, oefent hier het feitelijk gezag uit. Deze twee feiten overziende en combi neerend zal men het door Duitschland inge nomen standpunt kunnen begrijpen. 't Zou ook zeer dom zijn, zich niet aan dat "erlangen van Duitschland te houden, want: Wat zou men er mee bereiken? Alleen nadeelige gevolgen. Geen enkel voordeelig gevolg, voor wat of voor wie dan ook. Men zij dus zelf niet dom en trachte eventueel ook anderen van domme dingen terug te houden. VERBRUIK SMEEROLIëN EN VETTEN. INLEVERING AANVRAAGFORMULIEREN. Volgens de Smeeroliebeschikking 1940, No. 1, dienden grootverbruikers van mine rale smeeroliën en vetten uiterlijk op 19 Augustus 1940 hun aanvraag-formulier by het Rijksbureau voor Aardolieproducten te Den Haag in te dienen. Kleinleveranciers en kleinverbruikers moesten him aanvraag formulier uiterlijk op 19 Augustus bij him leverancier inleveren. De door de leveran ciers ontvangen aanvragen moesten uiter lijk 26 Augustus 1940 op verzamellijsten verzameld bij het Rijksbureau voor aard olieproducten ingeleverd worden. De directeur van voornoemd Rijksbu reau stelt belanghebbenden alsnog in de gelegenheid bovengenoemde formulieren 14 dagen later bij het Rijksbureau resp. den leverancier in te leveren, zoodat grootver bruikers hun formulier dus uiterlijk op 2 September 1940 bij het Rijksbureau, klein verbruikers en kleinleveranciers hun for- mlier uiterlijk op 2 September 1940 bij hun leverancier kunnen indienen. De verza mellijsten, met bijbehoorende kleinverbrui kers- en kleinleveranciersformulieren, kun- mulier uiterlijk op 2 September 1940 bij hun Rijksbureau worden ingeleverd. Met nadruk wordt gewezen op artikel 9 van bovengenoemde beschikking, hetwelk als volgt luidt: Aanvraagformulieren en verzamellijs ten, welke niet tijdig of onvolledig inge vuld zijn ingediend, worden niet in behan deling genomen." „GOEDE VOEDING VAN EIGEN BODEM". Speciale inzending op de Utrechtsche Jaarbeurs. Onze voeding vormt thans een pro bleem, dat ongetwijfeld niet alleen bij de huisvrouw in het middelpunt van de be langstelling staat, en daarom zal op de aanstaande Utrechtsche Najaarsbeurs de stand, die juist met het oog op dit ac- tueele onderwerp is ingericht, zeker ieders aandacht kunnen hebben. Verschillende Rijksdiensten en Com missies voor de Voorlichting van Huis vrouwen, stellen zich voor, met hun col lectieve inzending den bezoekers een beeld te geven van de zorgen der Overheid met betrekking tot de voeding van het Neder landsche volk. Velen is het nog niet bekend, dat men op dit voor de gezondheid zoo uiterst be langrijk terrein by verscheidene commis sies van bij uitstek deskundigen op voe- dingsgebied goeden raad kan inwinnen, o.a, door het volgen van practische cur sussen, die voor vrouwen uit alle rangen der bevolking ook voor plattelandsvrou wen worden gehouden. Daarnaast zal uiteraard nadruk worden gelegd op de voortbrengselen van eigen bodem. Velen is het onbekend, welke voe dingswaarden onze eigen voedingsmidde len van nature bezitten en hoe die waar den onder de huidige omstandigheden het best kunnen worden benut. Wij voelen wel de noodzakelijkheid, ons beperkingen op te leggen, vooral wat betreft produc ten, die door stopzetting van den invoer schaarsch worden, doch vaak wordt ver geten, dat daartegenover ons land zooveel goed maakt met zyn uitgebreide weide-, akker- en tuinbouw. Het probleem is evenwel: een zoo goed mogelijke oplossing van het voedings- vraagstuk, waarbij dan vooral onze in- landsche granen, de melk en zuivelpro ducten, de aardappelen, groenten en vruchten de bestanddeelen vormen. DUITSCHE BOERENSTAND OP DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Een afdeeling, die de aandacht verdiend. De Utrechtsche jaarbeurs zal dezen keer een stand hebben, die de bijzondere dacht verdiend. De Geschaftsgruppe Er- nahrung und Landwirtschaft zal daar n.l. een indruk van haar arbeid ten toon stel len. Op het belang van deze „stand" ho pen we nog nader terug te komen. Thans zij nog meegedeeld, dat de stand drie af- deelingen zal hebben. De eerste afdeeling heet „De Mensch" en houdt zich bezig met de cultureele en maatschappelijke ontwikkeling van de boeren en de landar beiders. De tweede afdeeling onderzoekt meer in het bijzonder het erf en wat daar mee samenhangt. De derde afdeeling houdt zich bezig met de marktregeling. BEHEERDERS BIJ PHILIPS BENOEMD. Naar het „Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel" meldt, zijn by verorde ning van 27 Juni 1.L tot beheerders der Philips' Gloeilampenfabrieken benoemd dr. O. Bormann en O. J. Merkel, beiden te Ber lijn. De toren van de Zuiderkerfc te A'dam, de tweede historische toren van de hoofdstad, welke geruimen tijd in de steigers stond, is gerestaureerd (Foto Pax-Holland) MAXIMUMPRIJZEN VOOR KAAS. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij heeft goedgevonden te bepalen: De maximumprijs voor kaas bij verhan delen en aflevering door den producent volgens normaal handelsgebruik aan groothandelaren bedraagt, exclusief ver pakking en exclusief omzetbelasting, voor de na te noemen soorten de navolgende pryzen, verminderd met 2 pet.: boerenkaas w., voorzien van een Rijkscontrolemerk met serieletters Z of U: ƒ0.78 per kg. netto; fabriekskaas w., voorzien van een Rijkscontrolemerk met een andere se rieletters dan Z of U: ƒ0.74 per kg. netto; kaas 40+, voorzien van een Rijks controlemerk met andere serieletters: 0.611/2 per kg. netto; kaas 20+ ƒ0.64 per kg. netto. Deze prijzen gelden voor jonge markt- rijpe kaas van zeer goede kwaliteit, zon der gebreken en van een volgens handels gebruik normaal gewicht. Voor kaas van uitzonderlijk goed kwaliteit of van een gewicht, waarvoor ook voorheen bijzon der hooge prijzen zouden zijn gemaakt, mogen vorengenoemde bedragen worden verhoogd met ten hoogste ƒ0.03 per kg. Voor kaas, niet vallende onder boven genoemde, wordt als maximumprijs vast gesteld de prijs, welke geldt voor de kaas, welke, wat ouderdom en/of soort betreft, daarmede het meest overeenkomt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging en eindigt met in gang van 1 Januari 1941. Het kan worden aangehaald onder den titel: Crisis-Zuivel- besluit 1940 (Maximumprijs Kaas). Verder zijn in de „Staatscourant" van gisteren verschenen het besluit omtrent de beperking van aflevering van kaas en de regeling van den kaashandel. MINDER BENZINE IN SEPTEMBER VOOR HET PARTICULIERE VERKEER Het Departement studeert op definitieve normen voor de verdeel ing Bezitters van auto's, houders van ben zinevergunningen, zullen er zich op moe ten voorbereiden, dat de vergunningen in de maand September nog minder talrijk dan tot nu toe het geval was, zullen wor den uitgereikt. Er is n.l. voor September weer minder benzine beschikbaar gesteld dan voor de voorafgaande maanden. Ten minste zal nog 5 pet. minder benzine ter beschikking worden gesteld. Terwijl ger het gemiddelde maandgebruik over het geheele land 44 millioen liter was, zal het in September slechts 8 millioen liter mo gen bedragen, dus iets meer dan 18 pro cent van het vroegere gebruik. Voor Juli was nog 28 procent beschikbaar gesteld, voor Augustus 20. Aldus vernam het „Vaderland" by de Rijksverkeersinspectie. DE VARKENSPEST IN UTRECHT. Omtrent de varkenspest in de provincie Utrecht wordt nog vernomen, dat deze hoofdzakelijk heerscht in Vreeland, Wilnis, Mijdrecht en Loenen. Honderd varkens zijn aan deze ziekte gestorven. Bovendien zijn nog honderd varkens geslacht, die afkom stig zijn uit besmette stallen. DE FUSIE DER ARCHITECTEN VAKVEREENIGINGEN De bouwkundig ingenieurs spreken zich uit. Dezer dagen belegde de afdeeling bouw kundig ingenieurs van de vereeniging van Delftsche ingenieurs een ledenvergadering te Leiden. De voorzitter, ir. J. F. van Hoytema, opende deze drukbezochte verga dering en herdacht allereerst wijlen ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, in wien de af deeling een vooraanstaand lid verloor, wiens nagedachtenis allen in eere zullen houden. Nadat verschillende agendapunten waren afgedaan, kwam de fusie der drie architec- ten-vakvereenigingen ter sprake. Gaarne heeft het bestuur der afdeeling twee harer leden benoemd in een tot stand gebrachte onderhandelingscommissie be staande uit gedelegeerden van den bond van Nederlandsche architecten, het Ned. instituut van architecten, de Ned. Bond van bouwmeestersgilden, de orde van Ned. raadgevende ingenieurs en de afdeeling bouwkundig ingenieurs en wel de heeren ir. J. F van Hoytema en ir. H. van Vrees wijk. De besprekingen, die tot de totstandko ming dezer onderhandelingscommissie heb ben geleid, werden verleden jaar Septem ber aangevangen en leidden in April j.l. tot resutaat.'Thans liggen de statuten van den nieuwen bond van Nederlandsche ar chitecten die wel de naam van één der fuseerende vakvereenigingen draagt, maar die toch beschouwd moet worden als een geheel nieuwe vereeniging gereed en zij zyn reeds door twee van de drie vakver eenigingen aanvaard. Allen, die thans het vak van architect of bouwkundige uitoefenen, kunnen op de hun toekomende plaats in de nieuwe ver eeniging worden opgenomen, mits zij vol doen aan de normen, die gesteld zullen worden aan de vakuitoefening. De vergadering vereenigde zich er met algemeene stemmen mede, dat de afdeeling bouwkundig ingenieurs door publicatie in de pers haar instemming betuigt met het tot stand komen van de nieuwe centrale archi tectenorganisatie en met de beginselen, die aan haar statuten ten grondslag liggen. Vervolgens kwam de wederopbouw ter sprake en de wijze waarop de architecten hierby betrokken worden. Bij den thans door den regeeringscommis- saris voorgestane wijze van werken zullen zeven gewestelijke architecten-commissies lijsten opmaken, bevattende de namen van architecten, die naar de meening der com missies met het werk voor den weder houw zullen kunnen worden belast. Er zijn dan twee mogelijkheden: de eerste, dat alleen de allerbekwaamsten op de lijst wpr- den geplaatst en de tweede, dat een gros lijst van allen wordt gemaakt In het eer ste geval zullen een zeer beperkt aantal „corypheeën" onder de architecten alle opdrachten krijgen. In het tweede geval zullen de schoonheidscommissies moeten zorgen, dat er nog iets van den wederop bouw terecht komt. Beide systemen wer den door de vergadering veroordeeld. De bouwkundig ingenieurs meenen, dat de wederopbouw van de verwoeste gebie den dient te geschieden door de daar ge vestigde architecten en eventueel bouwkun digen, echter onder leiding van hoogst be kwame en daarvoor geschikte architecten leiders, die ieder voor een dorp, landstreek, stadswijk of eenig ander afgerond deel van den wederopbouw worden aangewezen. Daar de B.N.A. in een twee weken tevoren gehouden vergadering hetzelfde standpunt heeft ingenomen en dit in een motie heeft neergelegd, besloot de vergadering een stemmig aan de motie adhaesie te betuigen en daarvan te doen blijken aan den heer regeeringscommissaris, den bouwraad, de zeven gewestelijke architectencommissies en den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van onderwys, kun sten en wetenschappen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten en vereenigden de aanwezigen zich aan een koffiemaeltijd, waarna in de middaguren onder leiding en voorlichting van den architect C. J. Blaauw het in aan bouw zijnde stadhuis te Leiden werd be zocht. ENKELE MUTATIES IN HOOFD BESTUREN VAN VAKBONDEN Ingevolge een besluit van den commis saris van het N.V.V., den heer H. J. Wou denberg, zijn enkele mutaties aangebracht in de hoofdbesturen van eenige vakbonden. In de plaats van J. P. W. van der'Sluys, voorzitter van de Bond van Nederlandsche Onderwijzers, is gekomen, G. F. Vlekke (reeds gisteren vermeld); de secretaris van de Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond, G. van der Houwen, is vervangen doo^ H. C. Ebeling; de voorzitter van de Meubelmakersbond, C. Lammers, is vervangen door K. A. Wentink; bij de Ned. Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Kleeding- industrie zijn ontslagen de voorzitter, T. HERINNERING. Wy mogen wel even een momentje stilstaan bij een herinnering. Wij hebben ons soms zooVeel te her inneren in dit leven. Zooveel droevige dingen als al die data uit den wereld oorlog, nog altijd droevige herinnerin gen voor velen. Herinneringen aan een Vader of een Moeder, die gestorven is. Herinneringen aan zonen of mannen, die gesneuveld zijn. En nu weer die nieuwe groote oor log. De offers van den wereldoorlog zijn niet voldoende geweest. Zoo denk ik vandaag aan het kasteel in Laeken, waar eenzaam een koning zit, koning Leopold, die zijn land heeft zien ondergaan tegen een leger, dat op permachtig was. Eerst heeft hij al dien tijd daar alleen gezeten. Zelfs zijn kinderen had hij niet bij zich. Die waren geëvacueerd, naar Frankrijk, naar Spanje, en de Vader zat alleen tusschen de ruïnes van zyn land. Daarna heeft men zijn kinderen bij hem teruggebracht. Zyn dagen zullen nu wat zonniger zijn. Maar nu moet hem meer dan ooit ontbreken het vertroostende naby-zijn van de vrouw, die hij liefhad, die hem zijn kinderen schonk, met .vie hij ge lukkig was en die hem een gezin schonk, dat in liefde en plicht een lichtend voorbeeld was voor het volk. Voor vele volkeren! Juist die liefde en die plicht hebben zoovelen verloren en daarom moest misschien dit alles komen. Laten wij vandaag eens denken aan koning Leopold. Want vandaag is het vijf jaar gele den, dat koningin Astrid stierf. van der Heeg, en de hoofdbestuurster Alida de Jong. In de plaats van Van der Heeg is gekomen L. H. Mesker; in de plaats van E. Sinoo, secretaris van de Bouwarbeiderebond, die met pensioen is gegaan, is gekomen S. C. Smit; de twee de voorzitter, J. W. van Achterbergh, is vervangen door J. de Vries; de voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders, A. Kievit, is vervan gen door Norbert van Hest, de tweede secretaris, J. van der Meulen, door H. J. van der Laan, de hoofdbestuurder J. W. Brandsteder is ontslagen; W. Roos, penningmeester van de Ned. Schildersgezellenbond, is vervangen door J. A. Kaub; W. J. Fijlstra, penningmeester van de Textielarbeidersbond, is vervangen door E. Verbeek; in de plaats van D. Preso, penning meester van de Sigarenmakersbond, is ge komen G. Muntjewerff, de hoofdbestuur der T. Blog is ontslagen; de voorzitter van de Diamantbeweifcers- bond, Is. Voet, is vervangen door H. J. M. Verschure. „Vooruit" Groepen der partij van majoor Kruyt sluiten zich bij van Rappard aan Namens de leiding der N.S.N.A.P., leider dr. van Rappard, deelt men ons mede, dat tal van groepen van de partij van majoor Kruyt tot de partij van dr. van Rappard zijn toegetreden, o.a. die in de provincie Limburg, die te 's Gravenhage, Amsterdam, Leiden, Haarlem en Zandvoort. in hoogere luchtlagen. Een Duitsche piloot heeft tijdens een vlucht naar vijandelijk gebied het zuurstofmasker opgezet (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1