fMomentje v WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9731 Ste £eid4ehe(Boti/fca/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11, Samenwerking van allen, die het goede willen. Onze aandacht viel toevallig op een be schouwing, die wij onder bovenstaanden titel schreven in de „Leidsche Courant" van 5 Juli 1939. Daarin citeerden wij een artikel van dr. J. Beuns, S.J., uit de „Studiën", gewijd aan de actie „Naar de nieuwe gemeen schap". Pater Beuns wijst op den argwaan, wel ken bedoelde actie ontmoette in bepaalde n iet-katholieke kringen, en hij vervolgt dan: Het kost hun (bedoelden niet-katho- lieken) veel moeite om te gelooven, dat een katholiek aldus redeneert: ons land is godsdienstig een gemengd land, laten wij, dat als uitgangspunt nemend, het probleem stellen: hoe kunnen wij dit land zoo gelukkig mogelijk maken? Daarop laat hij dan als antwoord vol gen: plaats het goede, dat ieder wel denkend mensch wil nastreven, in het volle licht en beraam middelen om in de samenleving, in onze gemengde samenleving, hen, die het goede wil len, tot daden te brengen. Wij schreven bij deze woorden van dr. Beuns het volgende: In deze laatste woorden (van dr. Beuns) ligt uitgedrukt het doel van de moreele en geestelijke herbewapening. Beraam middelen om in de samen leving, in onze gemengde samenleving, hen, die het goede willen, tot daden te brengen. Nu is het niet gemakkelijk, zulke middelen te vinden. En in het artikel van den geleerden schrijver wordt er ook geen enkel genoemd! Met span ning hebben wy het vanmorgen gele zen, maar wy vinden er niet in, wat wij er zoo gaarne in hadden gevonden: concrete middelen, om - in de samenleving, in onze gemengde samen leving, hen, die het goede willen, tot daden te brengen. Maar zooals wij gisteren schreven het beramen als zoodanig kan al nuttig zijn, ook al is het niet direct- effectief! Doch men kan niet aan het beramen en aan het praten blijven. Dan zou men wel eens het omgekeerde kunnen bereiken van wat men beoogt: een fut- looze en pessimistische stemming, een conservatieven geest. De actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap" heeft nu wel. zoo langzamerhand gelegd een basis van gezonde gedach ten. Men moet n u gaan geven concrete middelen, om die gedachten te verwe zenlijken. De woorden, die wij op 5 Juli vet druk ten, moeten ook nu de speciale aandacht hebben! Middelen beramen, om in onze ge mengde samenleving hen, die het 'goede willen, tot daden te brengen. Om tot die daden, gemeenschappelijke daden, gemeen schapsdaden, te geraken, moeten zij, die het goede willen, samen-komen, samen- streven, samen-werken.... Zouden die middelen, om alle goed- willenden samen te brengen, en waarvan wij op 6 Juli 1939 schreven, dat ze nog niet concreet werden aangewezen, dat men er nog over aan 't beramen was, maar dat men niet lang mocht b ij v e n beramen zou den die concrete middelen het Neder- landsche volk nu niet gesohonken worden in en door de Nederlands che Unie? Wij hopen dat niet alleen, wij hebben er vertrouwen op. En, of wij in dit vertrou wen al dan niet te leur gesteld zullen wor den, is zeker mede-afhankelijk van het feit, of alle goed-willende personen in den lande al dan niet beginnen met aan de Nederlandsche Unie vertrouwen te schen ken, en met de Nederlandsche Unie saam te werken. Het beramen van plannen voor een nieu we samenleving, wat de katholieken zoo ijverig hebben gedaan, kan nu effectief worden. Nu is door de tijdsomstandighe den opengezet de gelegenheid, om die plan nen tot uitvoering te brengen. En wij herhalen het ons vertrouwen is er op gericht, dat die gelegenheid ons wordt ge schonken in en door de Nederlandsche Unie. j De in Duitschland werkende arbeiders. Het hoofd van het bureau voor sociale zaken bij den staf van den rykscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: Vaak heerscht er nog twijfel over, tot welk bedrag de in Duitschland werkzaam zijinde Nederlandsche werknemer, die niet aan de grens woont, overschotten van zijn loon naar huis kan zenden. Op grond van de verordening van den Duitsoben rijksminister voor sociale zaken van 20 Juni 1940 kan thans de Nederland sche werknemer in Duitschland het totaal op zijn loori bespaard geld naar Nedez- land zenden. Deze nieuwe regeling betee- kent een belangrijk gunstiger posit:e van den Nederlandsohen werknemer, die tot dusver sleohts in beperkte mate geld kon overzenden. Voor het overmaken van geldbedragen reiken de Duitsche aibeidsbureaux speci ale kaarten uit, welke aan de Nederlanders dadelijk nadat zij in de bedrijven werk zaam zijn gesteld worden overhandigd. Bij het toonen van deze speciale kaart, waarop de werkgever de hoogte van het bereikte nettoloon vermeldt, kan de beta ling van het gespaarde loon bij iedere de- viezerubank of bij de Duitsche Rijksbank plaats vinden. Het doorsturen van het ge spaarde loonbedrag geschiedt door het ver rekeningsbureau bij den Nederlandsohen Rijksconsulent voor sociale aangelegenhe den te Arnhem. Voor een; ongestoorde over making van het gespaarde loon is zoodoen de zorg gedragen. Bij eventueel rijzende moeilijkheden geven de Duitsche arbeids- bureaux inlichtingen. Zij beschouwen het als een bijzondere plicht de Nederlanders te helpen. Invoering van een Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Bij besluit van het hoofd van het bureau voor Sociale Zaken bij den Generaal-Com- missaris voor financiën en sociale aangele genheden wordt thans onverwijld de in voering van een gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen ter hand genomen. Deze maatregel was weliswaar op het departe ment voor Sociale Zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot theoretische be schouwingen en kon niet besluiten deze aan gelegenheid in een daad om te zetten. Wan neer nu midden in den oorlog deze vooruit gang op sociaal gebied in Nederland plaats heeft, dan is daarmede opnieuw bewezen, dat het Groot Duitsche Rijk ook aan den arbeidenden mensch in het bezette ge bied die sociale voordeelen ten goede wil doen komen, welke de arbeider in het Duit sche Rijk reeds sinds jaren geniet. Intusschen moet in Nederland de basis voor een planmatigen opbouw van dezen gezondheidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschieden, dat voor eerst de werkloozen, die bij de districts arbeidsbeurzen zich aanmelden, medisch onderzocht worden of en in hoeverre zij voor tewerkstelling nog in aanmerking ko men. Eerst na deze eerste sifting zal het mogelijk zijn zich nader bezig te houden met den gezondheidstoestand van ieder af zonderlijk. In elk geval is dan de eerste schrede ge daan en kan verwacht worden, dat de ge zondheidszorg voor den Nederlandschen ar beider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn uitgebouwd, dat ze in het kader van de geneeskundige zorg van het geheele Neder landsche volk een wezenlijke rol zal spelen. IR. S. L. LOUWES DIRECTEUR- GENERAAL VAN DE VOEDSEL VOORZIENING. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het depar tement van Landbouw en Visscherij, van 27 Augustus 1940, is met ingang van den zelfden datum aan ir. S. L. Louwes, regee- ringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, hoofd van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, den persoonlijken titel van directeur-gene raal van de voedselvoorziening verleend. BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS. De voorzitter is „ter zijde gesteld". G. F. Vlekke tot voorzitter benoemd. Volgens het „Handelsblad" is op last van den commissaris van het N.V.V., den heer Woudenberg, de voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de heer J. P. W. Van der Sluys, terzijde gesteld; in zijn plaats is tot voorzitter van den Bond benoemd de heer G. F. Vlekke, lid van de N.S.B.-fractie in de Provinciale Sta ten van Noord-Holland. De winkels vroeger dicht. Naar wij vernemen, is binnenkort een landelijke regeling te wachten, waarby de sluitingtijd der winkels zal worden gewij zigd. Van de zijde der winkeliers- en mid denstandsorganisaties is reeds geruimen tijd geleden de wenschelijkheid ter sprake gebracht om bij het korter worden der da gen den sluitingstijd te vervroegen. Tij dens een de vorige week gehouden bijeen komst van den Middenstandsraad zijn al deze ideeën besproken, waarna de raad advies heeft uitgebracht aan de betrokken autoriteiten. Naar alle waarschijnlijkheid zal het ad vies van den Middenstandsraad in de voor het geheele land vast te stellen regeling worden neergelegd. Het ligt in de bedoe ling orp, in afwijking van de Winkelslui tingswet, een sluitingstijd in te voeren, die steeds vroeger zal worden gesteld, al naar gelang de duisternis vroeger intreedt. Men zal hierbij echter als grens stellen het tijdstip van zes uur in den namiddag. De Zaterdag zal met den gewonen werk dag worden gelijkgesteld. De sluitingstijd zal in perioden van een halfuur bij den korter wordenden dag worden aangepast. Voor het eerst zal een vervroeging plaats vinden, zoodra de zon om acht uur ondergaat. Daörna wordt op bepaalde tijd stippen het uur van sluiting resp. op ze ven uur, halfzeven en zes uur bepaald. Vele organisaties hebben bij den Kon. Ned. Middenstandsbond en den Midden standsraad een verder ingrijpende regeling voorgesteld. Zoo heeft b.v. de Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam het denkbeeld geopperd steeds niet later dan bij zonsondergang te sluiten, zoodat in het hartje van den winter te omstreeks half- vijf de winkels zouden dichtgaan. Ver schillende motieven zyn hiervoor aange voerd. Men wees in dit verband o.m. op de moeilijkheid om den verkoop bij duisternis voort te zetten. De winkels zouden dan voor een betrekkelijk korten tijdsduur uit gebreide verduisteringsmaatregelen moe ten treffen. Ook is er op gewezen, dat er na het intreden van de duisternis weinig gewinkeld zal worden. Er komt het be zwaar bij voor het in donker naar huis gaan van het personeel, dat voor het groot ste deel uit meisjes bestaat. Daartegen over staan de meeningen van hen, die het winkelbedrijf niet al te zeer willen be knotten. „Telegraaf". Regeling van de Kaasmarkt. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat de in het op 18 dezer verschenen persbericht aangekondigde maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen met ingang van 28 Augustus in werking treden. Deze maatregelen houden het vol gende in: Reguleering van den handel. Teneinde een juiste verdeeling van de aanwezige voorraden kaas, zoomede van de hoeveel heden nog te bereiden kaas te bereiken, is het verhandelen van kaas aan de volgende voorschriften gebonden: 1. De geheele kaasproductie moet wor den verhandeld via den groothandel. In verband hiermede is de verkoop van kaas door de producenten rechtstreeks aan den consument verboden. 2. De producenten moeten de door hen bereide kaas binnen een bepaalden ter mijn verkoopen, behalve voorzoover be treft een hoeveelheid boerenkaas, bestemd voor normaal eigen huishoudelijk gebruik. Voorzoover men gewoon was de kaas via een markt aan den groothandel af te zet ten, moet zulks nu ook blijven geschieden. 3. Het rechtstreeks bij producenten in- koopen van kaas is alleen toegestaan aan die handelaren, die georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale en in het bezit zijn van een daartoe strekkende ver gunning. Deze vergunningen kunnen wor den verstrekt aan handelaren en aan han delaren-producenten, die aan bepaalde eischen omtrent omzet of opslagruimte voldoen. Teneinde nu een overzicht te hebben van de beschikbare hoeveelheden kaas is voorts aan genoemde handelaren en handelaren- producenten met vergunning een aanmel dingsvergunning opgelegd. Deze verplich ting heeft betrekking op alle door hen wekelijks«ngekochte of zelf bereide kaas. Deze aanmeldingsverplichting beteekent, dat de handelaar resp. producent van de door hem betrokken resp. bereide hoeveel heden opgave moet doen aan de centrale en dat hij daarover niet mag beschikken alvorens daartoe van de centrale toestem ming te hebben ontvangen. Na ontvangst van de opgave zal de ceritrale wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor,uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueele opslag in het buitenland vaststellen, welk percentage van de aan gemelde hoeveelheid bij haar moet wor den ingeleverd. Daarnaast kan de centrale, indien zij zulks noodzakelijk acht, van de resteerende aangemelde hoeveelheid nog laten inleveren. Nadat de leveringsver plichtingen zijn vastgesteld, kan het res teerende der aangemelde hoeveelheden door de centrale voor den handel worden vrijgelaten. Teneinde ook de thans aanwezige voor raden kaas in de regeling te kunnen be trekken is een gelijke aanmeldingsver plichting met overeenkomstige gevolgen gelegd op allen, die bij het in werking tre den der nieuwe maatregelen derhalve op 28 Augustus kaas in een hoeveelheid grooter dan 500 kg. in voorraad hebben. Ook deze oude voorraden mogen derhalve niet verhandeld en afgeleverd worden, dan nadat de centrale deze heeft vrijgelaten. Deze maatregelen zullen, naar verwacht wordt, tot een regelmatiger voorziening van de binnenlandsche markt leiden, waar door te ruim of te gering aanbod met de daaraan verbonden prijsfluctuaties kan worden voorkomen. Reguleering van de productie. Het is ge- wenscht gebleken, de mogelijkheid te ope nen ook voor de productie van kaas rege len te stellen. Op grond hiervan zal de productie van bepaalde soorten fabrieks- kaas kunnen worden verboden of wel voorgeschreven. Een zoodanig verbod wordt dezer dagen voor de productie van 30 -f kaas gesteld. Reguleering van de prijzen. Teneinde aan een verdere verhooging van de kaas- prijzen een einde te maken, zijn thans voor de inkoopsprijzen van kaas bij den produ cent maximum-prijzen vastgesteld. Bij de bepaling van de grossiers- en de tailprijzen van kaas kan worden uitge gaan rekening houdende met een even- tueelen aftrek voor de gebruikelijke kwa liteitsverschillen van deze officieele maximumprijzen, welke door de grossiers resp. winkeliers verhoogd mogen worden met ten hoogste het bedrag der op 9 Mei j.l. voor den tusschenhandel en den détail- handel geldende marges. Beperking koopen van kaas door den consument gehandhaafd. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 13 dezer ingestelde vervoer- en afleve ringsverbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift echter, dat aan den consument slechts 1/2 kg. kaas per keer mag worden verkocht, is echter gehandhaafd. NADERE MEDEDEELINGEN In aansluiting op de met ingang van 28 dezer genomen maatregelen ten aanzien van den handel in kaas maakt het Rijksbureau voor de Voelselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende bekend. De op 28 Augustus 1940 aanwezige voor raden kaas, voor zoover deze grooter zijn dan 500 kg., dienen door de houders bij de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel, te worden aangemeld op formulie ren, welke door haar beschikbaar worden gesteld. Voorzoover belanghebbenden zoodanig formulier op 28 Augustus niet van de cen trale hebben ontvangen, dient dit alsnog bij haar te worden aangevraagd (Laan van Meerdervoort 84 te 's Gravenhage). Reeds thans verleent de centrale toestem ming, van de kaas, die een houder op 28 deze in voorraad of voorhanden had, ten hoogste 10 pet. te verhandelen, te vervoe ren en af te leveren. Indien 10 pet. van den voorraad minder dan 500 kg. bedraagt, mag desgewenscht ten hoogste 500 kg. worden verhandeld, vervoerd of afgeleverd. Alvorens kaasproducenten en kaashande laren tot het verhandelen van kaas over gaan, zullen zij goed doen, de nadere me- dedeelingen van de centrale, welke reeds verzonden zijn, af te wachten, opdat zij vol ledig kunnen redenen met de bepalingen en niet het gevaar loopen een overtreding te begaan, daar op de naleving van deze bepa lingen zeer streng zal worden toegezien en in geval van overtreding streng zal worden opgetreden. KAASMARKT TE WOERDEN. De gewone Woensdagsche kaasmarkt kon deze week niet doorgaan. In plaats daarvan zal de markt nu a.s. Vrijdag 30 Augustus gehouden worden. De verschuiving van den marktdag geldt alleen voor deze week. Katholiek Comité van actie „Voor God" God, Gij weet, dat wij in zoo groote gevaren verkeeren, dat wij ze met onze menschelijke zwakheid niet kunnen door. staan; geef ons Uw hulp naar ziel en lichaam, opdat wij met Uw hulp te boven komen, wat wij om onze zonden moeten lijden. (4e Zondag na Driekoningen) SAMEN UIT, SAMEN THUIS. Ik lees advertenties in de bladen, waar boven de gezellige leuze prijkt: Samen uit, samen thuis, en mijn eerste gedachte was: nogal een mooie tijd om samen uit te gaan. Je kunt beter pikdonker verduisteren en samen thuis blijven. Maar voortlezend bleek het my, dat het hier een verzekering betrof te gen schade door oorlogsmolest. Wel, ik herinner mij nog ver voor den oorlog, dat ik eens gepoogd heb mij tegen de bommengeschiedenis, die ik voorzag, te beveiligen. En de verzekeringsagent verzekerde mijkort en goed, dat het niet ging. Zyn betoog vat ik als volgt samen: Als ik de Breestraat te gen bommen verzeker en de Breestraat sneuvelt, sneuvelt de maatschappij mee. En daar de grootste en rijkste ge bouwen over de geheele wereld die van verzekeringsmaatschappijen zijn, was ik er mede van overtuigd, dat zij dat niet konden doen. Maar omdat die gebouwen van den anderen kant niet voor niets zoo groot en geweldig zijn, hebben de slimmelingen er toch weer wat op gevonden. Zoo iets van: betaal ons de premie en jullie betalen onder ling de onkosten, als er bommen val len. Of met een pakkenden slagzin: Sa men uit, samen thuis. Maar heelemaal juist is dat niet. Want je kunt je premie betalen en afwachten De advertentie zegt: alle maal dezelfde rechten, alle dezelfde kans. En als er dan een bom op je huis valt, zullen wij wel zien. Maar van samen thuis is dan toch zeker beslist geen sprake meer. DE SCHOENENDISTRIBUTIE. Wat men zonder bon kan koopen. Blijkens een beschikking van den Se cretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is de Schoenendistributiebeschikking 1940 I gewijzigd. Onder schoenen werd volgens den ouden tekst verstaan, alle soorten schoenen, met inbegrip van kinderschoenen, laarzen, sportschoenen en pantoffels met uitzonde ring van leerloos schoeisel en zomerschoei- sel, en van huispantoffels. Deze uitzonde ringen zijn thans in den tekst vervallen, doch in een apart besluit opgenomen. Men kan thans zonder bon de vol gende soorten koopen. leerloos en zomer- schoeisel en bovendien kinderschoenen in de maten 17 tot en met 23, athlp.tiekschoe- nen (spikes), raceschoenen voor wielren ners, korfbalschoenen, cricketschoenen, klompsokken en huispantoffels. Volgens artikel 4 van den ouden tekst kan de distributiedienst de noodige bon „slechts afgeven op vertoon van de distri butiestamkaart aan hen, die ten genoegen van dien dienst aantoonen, dat zij niet be schikken «over een paar schoenen, dat re delijkerwijze bruikbaar kan v orden ge acht". De nieuwe tekst luidt, dat de dis tributiedienst een schoenenbon „slechts (zal) afgeven op vertoon van de distribu tiestamkaart van dengene, voor wien de goederen .bestemd zijn". Blijkens het nieuwe lid van artikel 3 kunnen de distri butiediensten de bonnen uitreiken, over eenkomstig door den Secretaris-Generaal te geven aanwijzingen. Behalve met een bon kan men ook schoenen koopen, indien men een schriftelijke vergunning heeft, af gegeven door den Secretaris-Generaal of namens dezen door een daartoe aangewe zen ambtenaar. SAMENWERKING TUSSCHEN ANTIREV. EN CHR.-HIST. De Christel ijk-Historischen hebben bezwaren op grond van dr. Colijn's houding De voorzitter van het provinciaal comité van A.-R. kiesvereenigingen in Overijsel, prof. Ridderbos te Kampen, heeft aan den voorzitter van de provinciale organisatie van de Christelijk-Historische Unie in deze provincie, de heer J. M. Krijger Jr. te Vriezenveen verzocht om medewerking bij de pogingen van Anti-Revolutionaire zij de om te Zwolle een provinciale samen komst te houden, waar dr. Colijn en prof. Slotemaker de Bruïrje zullen optreden. De heer Krijger heeft ingevolge een een stemmig besluit van zijn bestuur het ver zoek afgewezen op grond van de overwe ging, dat de houding van dr. Colijn, zooals die geopenbaard is in het artikel in „De Standaard" van 15 Mei en hetgeen onmid dellijk sedert het bekende „Telegraaf'-in- terview van eind 1939, daaraan is vooraf gegaan, een onoverkomelijk bezwaar vormt voor medewerking op politiek ter rein, voor zoover dr. Colijn, hetzij voor zichzelf, hetzij als vertegenwoordiger der A.-R. partij daarbij optreedt. De heer Krijger verklaarde er van over tuigd te zijn, dat dit ook het gevoelen is van de meerderheid van het dagelijksch bestuur der C.-H. Unie.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1