Bom in Amsterdam tot ontploffing gebracht DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9726 S)e £cki6cHe(Boii^mt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11» V N.S.B. 61 Duitsch! Wij citeeren uit een verslag van een rede, gisteren op een N. S. B.-vergadering te Am sterdam gehouden: De N. S. B. heeft steeds een buiten- landsche politiek voorgestaan, welke, indien zij eerder door dit land zou zijn gevolgd, het voor den oorlog zou heb ben behoed. De N. S. B. biedt den Duit- schers dus de waarborg, om, wanneer zij hier aan het bewind komt, even eens een goede politiek te zullen voi- gen. Indien de N. S. B. niet aan het bewind komt, zal Duitschland deze lan den bezet moeten houden. Ons dunkt, dat ook menig N. S. B.'er zelf goed en vurig vaderlander het héél erg vindt, dat hier wordt gesteld het alter natief: Nederland of onder bewind van de N. S. B. of onder bewind van Duitsch land!.. Wij hebben vóór de Duitsche bezetting van vooraanstaande N. S. B.'ers klanken gehoord, waarvan de toon geheel anders klonk! En nu is van Duitsche zijde bü herhaal de herhaling de door het Nederlandsche volk in overgroote meerderheid zoo zeer gewaardeerde verzekering gegeven, dat zij aan Nederland geen staatkundig sys teem willen opdringen. Zou men van N. S. B.-zijde wel willen, wat men van de zijde der Duitsche autori teiten, die de macht in handen hebben, niet wil: aan Nederland een staatkundig systeem opdringen door dwang of ge weld?! Alleszins redelijk zou 't zijn, dat Duitsch land, na de Duitsche overwinning,-van Ne derland verlangt, dat het zal voeren „een goede buitenlandsche politiek", wat hier op neerkomt: een politiek, die op Duitschland is gericht. Maar.... om de redelijkheid hiervan in te zien, behoeft men geen N. S. B.'er te zijn! GRONINGEN BETREURT HET HEEN GAAN VAN LINTHORST HOMAN. MAAR TEGELIJK IS HET DANKBAAR. De provincie Groningen heeft met zeer gemengde gevoelens vernomen, dat haar commissaris, Mr. J. Linthorst Homan het zijn plicht heeft geacht eervol ontslag te vragen. Men beschouwt het heengaan van Mr. Linthorst Homan algemeen als een zwaar verlies voor Groningen. Van dien anderen kant is en dankbaar, dat, zooals „Ons Noorden" het uitdrukt, „God in de ze voor ons land zulke sombce en ziware tijden, ons mannen heeft geschonken met zooveel vaderlandsliefde en natdonalen gemeenschapszin, dat zij daarvoor persoon lijk bereid zijn de zwaanstë' offers te bren gen." „Ons Noorden" kenschetst Mr. Linthorst Homan o.a. als „een harden werker, een man vol frissche initiatieven, steeds in de weer om de geestelijke, economische en cultureele belangen van ons gewest te die nen", en illustreert deze waardeering als volgt: „Telkens had hij op dit gebied weer een nieuw plan en hij wist er ook anderen voor te bezielen en de resultaten'overtrof fen steeds alle verwachtingen. We noemen slechts de Groningierdagen, een instituut door hem in het leven geroepen en w; door hij een samenwerking heeft tot stand gebracht tusscben onze universiteit en de landbouw, tusscben handel en industrie, tussohen patroon en arbeider. We noemen de stichting de Groninger Gemeenschap, aan zijn initiatief ontsproten, die het ge meenschapsgevoel tussohen de Groninger bevolking zoo belangrijk heeft versterkt, omdat alle groepen en gezindten hier sa menwerken. Dat deze gedachte heeft inge- slageri, werd wel bewezen door het feit, dat die Groningers onmiddellijk een stich- tiingiskapitaal van ongeveer een ton hier voor bijeen brachten. We noemen verder het buurtwerk, dat hij krachtig heeft ge stimuleerd, om vooral de arbeidersvrou wen op het platteland door beteie voor lichting, betere huismoeders te maken, die met dezelfde middel-en voedzamer konden koken en hun gezin wat meer comfort konden verschaffen. Ook handel en indu strie vonden in hem een prachtig pleitbe zorger, de economisch zwakkeren een on vermoeider strijder, de intellectueelen iemand die 'hen waardeerde en him weten schap tot een practisoh rendement wist te brengen. Hij voelde zich bij dit alles ge dragen door zijn onbaatzuchtige liefde tot de gemeenschap, door zijn aanhankelijk heid aan ons volk, door zijn sterk ontwik- sterk levend christelijk beginsel, dat hij altijd moedig beleed. Hij was liberaal in de mooie en goede zin van het woord, doordat ihdj werkelijk verdraagzaam was tegenover een ieder. Hij waardeerde ieders standpunt en beginsel en zocht slechts naar het goede om door een gemeenschap pelijke arbeid dit alles dienstbaar te ma ken aan de gebeele gemeenschap." WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GEMEENSCHAPSGEVOEL DER KATHOLIEKEN. Het optreden van de Nederlandsche Unie heeft een grooten weerklank gevonden bij de Nederlandsche katholieken. Spontaan zijn zeer -velen tot haar gekomen met groot i gul vei trouwen. Wat is de oorzaak daarvan? De Nieuwe Koerier geeft voor dit opvallende verschijnsel de volgende ver klaring. De katholiek heeft als kind der Kerk een natuurlijken trek naar mededeexza»*n- heid, naar eenheid en samenwerking. Het is gegn katholieke aard. zich op te sluiten. Algemeenheid is zijn natuurlijk karakter trek. Daarvan getuigt zijn naam: katholi- kos. De kalholiek erkent zijn innige ver bondenheid net alle menschen, die leven in Gods genade. He* hooge en heilige ge bod der naastenliefde geeft hem zelfs den band der broederliefde met alle menschen, waarvan de bitterste vijand niet is uitge sloten. Dit beteekent niet. dat. elk katholiek af zonderlijk dit in alle volheid voelt, en leeft uit een apostolische liefde, evenmin dat allen steeds voldoende gemeenschapsgevoel hebben getoond. Maar hetgeen aan ge slacht op geslacht aan katholieken is inge prent, duizend jaar en meer, zet zich vast in het karakter, het eigen innerlijke en wordt een toestand. Het'is zulk een toe stand, welke eenmaal de katholieke be schaving algemeen maakte in Europa. De katholiek blijft een mensch, wien niets menscehlijk vreemd is,'maar hij moet al heel ver zijn afgedwaald, wanneer het bloed niet meer spreekt. De katholiek stoot niet af, zooals menige orthodoxe protestant, opgesloten in zich zelf, den katholiek afsloot, dien hij door die totale afzondering ook zóó weinig kent, dat hij hem niet begrijpt en hem beoor deelt en veroordeelt naar traditioneel voor oordeel. De katholiek is mededeelzaam met zijn omgang en vriendschap, zoodat zijn kerke lijke overheid hem zelfs tot voorzichtigheid moet aanmanen in den omgang met an dersdenkenden om excessen te voorkomen, zooals het heillooze gemengde huwelijk. Wij bedoelen geen lofprijzing op den ka tholiek, maar willen slechts verklaren, waaiorr. hij zoo vatbaar is voor een saam- hoorigheidsbesef, als nu door Nederland gaat. Het nieuwe gemeenschapsgevoel, dat Ne derland nooit in deze mate heeft gekend, beteekent voor hem een verlossing en maakt hem vrij op den Nederlandschen grond, in het verkeer met honderdduizen den landgenooten, niet langer door voor oordeel en achterdocht teruggehouden, maar ten volle gebracht in den staat, waar in hij naar zijn aard, met allen zijn krach ten in kan zetten voor de belangen der Nederlandsche gemeenschap. Ziedaar de oplossing van het voor velen blijkbaar zoo merkwaardige raadsel, waar om het driemanschap zulk een gretig ge hoor vindt bij de Nederlandsche katholie ken^ die offerbereid de handen ineen wil len slaan met het geheele Nederlandsche volk, niemand uitgezonderd, die deze hand wil drukken. HET NOODLOOT VAN KATHOLIEKE INITIATIEVEN. De Haagsche biefsohrljver van de T ij d beeft met enkele actief dienende Kamer leden, die werkeloos geworden zijn, ge sproken en hij vertelt van dit onderhoud het volgende: „Hebben wij niet-zoo merkte een hun ner op reeds in 1933, toen de schoone dagen van Aranjuez reeds voorbij waren en een massale werkloosheid ons volk teis terde, met kracht op de instelling van een Staatscommissie tot grondwetsherziening aangedrongen? Het succes dat nieuwe po litieke bewegingen in Duitschland en an dere landen onder druk van dien nood van deze volkeren hadden verwezenlijkt, cis godenschemering der democratie die alom viel waar te nemen, de ontbinding van het partijwezen in vele landen, waren voor ons aanleiding om na te gaan, of ook ten onzent tijdig een grondige heroriënteering onder het oog moest worden gezien. Wie de parlementaire geschiedenis van die da gen nog eens wil nagaan, zal bemerken, dat dit denkbeeld aanvankelijk ook by an dere partijen instemming vond, maar dat tenslotte de katholieken met hun voorstel in de kou zijn blijven staan". „Dat is nu eenmaal zoo vulde een an der dat betoog nog aan bet noodlot van katholieke initiatieven; in Nederland is daaraan weinig voorspoed gegund. Zoodra men op eenig voorstel een katholiek stem pel meent te ontdekken zelfs al drukt men het er zelf op is het min of meer verdacht De historie van de Nederland sche staatkunde loopt nu eenmaal parallel aan die van ons isolement en van onze emancipatie. Bewust of onbewust behoort UITSTEKENDE ORGANISATIE VOOR KWAM GEWONDEN EN GROOTE SCHADE Woensdagavond is een der bommen, welke verloden week Maandagnacht op Amsterdam zijn gevallen, tot ont ploffing gebracht n.l. de explosiebom, die in het perceel Paramariboplein 22 terecht was gekomen. De bom was door het trappenhuis ge vallen tot diep in den bodem en daar af gestuit op een betonnen plaat Daardoor was zij weer naar boven gesprongen en toen tenslotte door de deur van de kamer van de benedenwoning gerold, waar zij netjes voor de piano was blijven liggen. Daar aan het demonteeren en wegbrengen buiten de stad teveel gevaar verbonden was, niet alleen voor degenen, die dat werk zouden hebben moeten opknappen, maar ook voor de bevolking in wijden omtrek, besloten de Duitsche autoriteiten haar op het Paramariboplein zelf tot ontploffing te brengen. Dat zou vanzelfsprekend wel materieele schade met zich meebrengen maar het gevaar voor menschenlevens werd dan tot een minimum beperkt. Reeds des morgens vroeg waren binnen een straal van honderd meter alle huizen door de bewoners ontruimd. De zieken, die in deze woningen verbleven, werden door de zorgen van den Gem. Geneeskundigen Dienst naar de ziekenhuizen gebracht, ter wijl het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers voor geëvacueerden in een nabij gelegen school een tijdelijk onderdak had ingericht, waar men voedsel en warmen drank kon gebruiken en verblijven zoolang de werk zaamheden zouden voortduren. Door den stut- en sloopdienst van de Gem. Luchtbescherming werd in het plantsoen midden op het Paramaribo plein een diep gat gegraven, dat boven- grondsoh met ijzeren platen, waarop een anderhalve meter hooge ring van zandzakken, werd afgesloten. Op deze wijze trachtte men de explosie zooveel mogelijk naar boven te richten en de zijdelingsche uitwerking te ver minderen.. Vervolgens werd aan het hijschblok van het huis, waarin de bom was gevallen, en aan het hijschblok van het daartegen over liggend perceel een" zware kabel ge spannen, waarover een katrol een z.g. loopkat liep. Aan den katrol hingen twee kettingen naar beneden, aan hun uiteinde ieder voorzien van groote ringen, die pas klaar werden gemaakt, om de uiteinden van de bom te kunnen omvatten. De Duitsche officier, die met de opruiming belast was, bevestigde een bus ontploffings- stof aan de bom alsmede de beide ringen, waaraan de bom werd opgetrokken. Om het kozijn te kunnen passeeren was een houten slede vervaardigd, waarlangs de bom naar buiten schoof. In wijden omtrek waren alle men schen uit hun huizen gezonden en het verkeer, ook het tramverkeer, omge legd. In de nabijheid stonden brand weerwagens en auto's van den Ge- het anti-papisme tot een der meest ken merkende karaktertrekken van ons volk". De Haagsche briefschrijver geeft dan een overzicht van de campagne die tegen Mr. Goselimg en Mr. Ro.nnie is gevoerd en herinnert nog eens aan alle mooie verlan gens, die in het katholieke volksdeel leef den, om daarna aan de Kamerleder, in zijn gezelschap de volgende conclusie in den mond te leggen: Dit alles, zoo zeiden deze Kamerleden, hebben wij jaren lang samen met onze prachtig georganiseerde partij en ge steund of zelfs gedreven door onze pers, zonder ophouden gevraagd; geen parle mentair geoorloofd "middel zelfs het welsprekend zwijgen, zoo merkte de één met een glimlach op, hebben wij onge bruikt gelaten, tegen Kabinetcrises heb ben wij niet opgezien en wat hebben wij tenslotte op deze elementaire gebieden be reikt? Moet het ons nu kwalijk worden genomen, dat wij bereid zijn mee te wer ken, nu anderen langs andere wegen de eisohen van den tijd willen verwezenlij ken? „Lang genoeg heeft men ons als een we zensvreemd element in ons volk behan deld,; nu er boeien geslaakt gaan worden zoo besloot mijn zegsman zijn philippi- ca wenschen wij zonder aanziens des persoons ons zelf te zijn. Wat er tenslotte uit den brouwketel te voorschijn komt ligt in Gods hand, maar het nageslacht zal ons niet mogen verwij ten, dat wy op een gewichtig staatkundig moment de aansluiting hebben gemist" neeskundigen Dienst gereed om on middellijk hulp te kunnen verleenen. Het pleit voor de wijze, waarop de zeer gevaarlijke werkzaamheden wer den uitgevoerd, dat nooh brandweer noch de Geneeskundige Dienst hebben behoeven te helpen. Natuurlijk was een groote nieuwsgierige menigte samengestroomd, wier geduld echter wel lang op de proef werd gesteld en die door de politie en de wachters van den Luchtbeschermingsdienst op een vei- ligen afstand werd gehouden. Om zes uur kwam de mededeeling, dat de bom uit de woning zou worden getrok ken en moest iedereen zich ten snelste ver wijderen. Alleen de Duitsche soldaten bleven achter. Heel langzaam werd de bom middels de ringen en de kettingen van den loopkat langs den kabel naar buiten ge trokken, om 8 uur klonk het fluitsignaal ten teeken, dat de bom tot ontploffing zou worden gebracht. Vanuit het huis, waar in de Duitsche militairen zich bevonden, liep een draad naar de bom, waarlangs electrische stroom kon worden geleid. Kort na 8 uur klonk de zware knal, die tot in verren omtrek was te hooren. Een geweldige rookzuil steeg omhoog, vrijwel alle ruiten van de omliggende huizen sprongen en dakpannen vlogen in het rond. Door een onnaspeurlijke reden bleef merkwaardigerwijze hier en daar een enkele ruit heel, doch dat was dan ook een groote uitzondering. En op de daken waren weinig dak pannen op hun plaats gebleven. Maar in de huizen zelf was vrijwel niets beschadigd en slechts een enkel raam kozijn werd vernield. Als men weet, dat de bom 100 K.G. trotyl bevatte, dan kan men zich licht de uitwerking voorstellen, indien de bom in het huis zelf tot ontploffing was gekomen. De zandzakken, waarmede het gat was afgedekt geweest, vond men verspreid ergens in de huizen terug, waar ze door den luchtdruk waren terecht gekomen. De beschadigingen waren trouwens uitsluitend door den luchtdruk en niet door bom scherven veroorzaakt. Opvallend, was, dat het rechtopgaand geboomte en het plant soengewas op 't plein oogenschijnlijk niets geleden hadden. Een gaszode was door de kracht van de explosie boven op een der daken terecht gekomen en begon daar te smeulen. De brandweer maakte er direct een eind aan. Onmiddellijk na de explosie was ook de stut- en sloopdienst van de Gem. Lucht bescherming in actie gekomen, die terstond begon met de dakpannen van de daken te verwijderen door hen, voor zoover ze nog bruikbaar waren, in de zolder der verschil lende huizen op te slaan. De daken waren dan ook in een oogwenk met de mannen in hun blauwe overalls bezet, die naarstig bezig waren met van de dakpannen te redden, wat er te redden viel in het belang van den eigenaar. De organisatie was uit stekend in orde en verliep vlot! Bij onderzoek bleek, dat de waterleiding niet beschadigd was, noch de gas- of elec- traleiding, die trouwens afgesloten waren geweest. Wel was in het gat, waarin de bom tot explosie was gebracht, een groote hoeveelheid water naar boven gekomen, doch dit was grondwater, dat ten gevolge van de explosie hoogere regionen had op gezocht Het ontploffingswerk werd door ver schillende autoriteiten bijgewoond na tuurlijk .ook op-een veiligen afstand. De eenige duizenden geëvacueerde personen zouden vannacht weer hun woningen betrekken (de slaap-kamers, die aan de achterzijde van de woningen zijn gelegen, waren geheel intact ge bleven), doch zouden heden hun huizen weer moeten verlaten, want vandaag zou, aldus de „Tijd" van hedenmorgen, de bom aan den Baars- jesweg, die achter het Paramaribo plein ligt, tot ontploffing worden ge bracht De zieken onder de bewoners van het stadsgedeelte bleven vannacht in de ziekenhuizen, waarheen ze waren gebracht. Bommen op Westerland en Voorhout TWEE DOODEN EN EENIGE GEWONDEN. In het dorp Westerland op Wieringien zijn Woensdagmiddag half 2 uit een En- gelsch vliegtuig tien bommen geworpen, waarvan er negen in een weiland neerkwa men, terwijl de tiende bij een boerderij viel, ten gevolge waarvan de 55-jarige we- diuwe W. Vermeulen en het 8-jarige meis je De Vries, die zich op den weg bevonden, door bomscherven werden gedood. De VISSCHEN. Persoonlijk heb ik nooit veel met hengelen opgehad. Dat zegt niets ten nadeele van de hengelsport, wel iets ten nadeele van mijn geduld. Ik heb nu eenmaal een hekel aan wachten. Zelfs op visschen. Maar als ik eens door Holland's schoone landschap fiets, zie ik opeens een lange rij hengelaars. En ik be peins, dat zij de menschen zijn, die zich door niets uit het evenwicht laten bren gen, die zich door niets en niemand la ten storen. Zij visschen. Dat wil zeggen: zij turen naar de ge dragingen van een petieterig klein stukje kurk, waarvan ik nooit zou weten of het de wind is, die er aan trekt of een visch. Terwijl ik wat bevreesd naar boven kijk en met een bezwaard gemoed re gen verwacht, interesseeren de wolken hun niet het minst. Evenmin denken zij op dat oogen- blik aan de bezetting, tenzij die rond- om het aas aan hun snoer. Noch aan den grooten aanval op Engeland. Dat is al weer verder weg dan het vurig begeerde voorntje hier in dit water. Wat er zooal rondom hen geschiedt en dat is toch nogal wat buiten de dreigende regen is volkomen verge ten. En ik verzucht: het goede leven be staat toch maar uit kleine dingen. Je moet ze alleen maar trachten te vin den. Tot er plotseling neigen vliegma chines in formatie zwaar en laag over het vredig land ronken. Dan eerst kijken de visschers op. En een van hen zegt nijdig: ,,die loeders jagen alle visschen weg!" Ja, ja, 't is maar een kwestie van waardeering. moeder van het meisje werd ernstig ge wond; een heen werd n.l. verbrijzeld. De 'bewoners van de boerderij bleven onge deerd, noch. de boerderij kreeg lichte scha de. Verder werd een paard, in die weide gedood. Het Engelsche vliegtuig werd met een Duitsch toestel in en gevecht gewikkeld'. SCHUUR VERNIELD IN VOORHOUT. Dinsdagavond omstreeks half 6 heeft een bommenwerper van Engelsche natio naliteit een tiental bommen te Voorhout neergeworpen. In de omgeving van den 's-Gravendamsahenweg brachten zij groo ten schrik te weeg. Negen bommen kwa men meer in den Berg-en-Daalsohen,pol der, een of twee vielen in dan Boekhorst- poLdier. De bommen waren van licht kali ber, met uitzondering van een, die een grooten trechter veroorzaakte en een na bijgelegen schuur vernielde. In deze schuur hadden verscheidene personen een schuil plaats tegen den regen gezocht. De mees ten liepen lichte verwondingen aan, hoofd en beenen op. Het zoontje van den heer Salman uit Noordwij kerhout kreeg echter een ernstige wonde aan een bovenarm en moest ter verpleging worden vervoerd. Dr. Bots verleende met andere geneesheeren de eerste hulp aan de getroffenen. Ook een woonhuis, in de nabijheid waar van de zware bom neerkwam, werd' door een scherf getroffen. Deze ging door den muur en trof een stoel, waarop kort tevo ren nog de vrouw des huizes had' gezeten, die het veld in gevlucht was. Via den te genoverliggende wand sloeg de scherf naar buiten. Het vliegtuig, dat de bommen wierp, verdween in Noord-Westelijke richting. De verkeersregeling In Giethoorn geschiedt te water (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1