Totale blokkade tegen Engeland De strijd in Airika fcjÉS ffirittcmnie thant, een êeiegetde netting. Slag in Sania£i-iand gewonnen Vliegtuigactie boven Engeland Uit Frankrijk Melding van Rome De verdediging van Amerika Uit het Verre Oosten i lil *i wm^-r MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ANTWOORD OP BRITSCHE SCHENDING VAN VOLKENRECHT OFFICIEELE VERKLARING VAN BERLUN Officieel wordt uit Berlijn bekend ge maakt: 1. Engeland heeft sinds het begin van den oorlog in steeds toenemende mate de volkenrechtelijke regeling van de oorlog voering ter zee geschonden. Het begon met de verklaring tot contrabande van ale levensmiddelen, hetgeen tegen de meest primitieve wetten der menschelijk- heid indruischt. Hierdoor moesten, even als in den wereldoorlog, de Duitsche vrouwen en kinderen getroffen worden. Daarop volgde, dat alle goederen van Duitschen oorsprong, zelfs de goederen in neutraal bezit en die op neutrale schepen uit Duitschland waren geëxporteerd, tot contrabande verklaard werden. Hierdoor moest hot Duitsche bedrijfsleven getroffen worden. Vervolgens kwam de tegen het volkenrecht indruischende bewapening van de Engelsche koopvaardijschepen om dezen als aanvalswapen tegen Duitsche duikbooten te gebruiken, het misbruiken van neutrale vlaggen, enz. Duitschland heeft hierop geantwoord: 1. door verplaatsing van zijn handel naar het Oosten en aanzienlijke uitbrei ding van zijn toevoer aan levensmiddelen en grondstoffen uit de Europeesche en Aziatische handelsgebieden, door reser veering van geweldige hoeveelheden aan grondstoffen van allerlei soort in de van zijn vijanden gezuiverde Europeesche lan den ten gunste van het Duitsche bedrijfs leven, en 2. door het tot zinken brengen van vijf millioen br.r.t. ruimte aan koopvaardij schepen welke Engeland ter beschikking staan, hetgeen geschiedde door de Duit sche oorlogsmarine en het luchtwapen. Daarbij komt het onbruikbaar maken van nog 11/2 millioen br.r.t scheepsruimte door zware beschadigingen bij luchtaan vallen, dus in totaal 61/2 millioen br.r.t. II. Nadat Engeland steeds meer had in gezien, dat zijn methodt van oorlogsvoe ring ter zee, welke met alle regelen van het volkenrecht in strijd was, nutteloos was, is het tot steeds brutaler "middelen overgegaan. Hiervan moeten genoemd worden: het leggen van drijvende mijnen, het openlijke en gecamoufleerde gebruik van visschersbooten als duikbootvallen, de aankondiging van mr. Churchill in het Parlement op 9 Mei 1940, dat in het Ska- gerak overdag alle Duitsche koopvaardij schepen en des nachts alle koopvaardij schepen zonder onderscheid der nationa liteit tot zinken gebracht zouden worden. Den zwaarsten slag heeft Engeland ech ter aan de scheepvaart van derde landen toegebracht door de volgende maatrege len. Het heeft: L De koopvaardijschepen van Noorwe gen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk geroofd om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans ge deeltelijk te vervangen. Sindsdien dwingt het de eigendomen en bemanningen dezer schepen voor Engeland heerendiensten te verrichten, en 2. het probeert met alle middelen de ge- heele neutrale scheepvaart onder zijn con trole te dwingen. Vooral probeert het thans de geheele neutr. scheepvaart met 't beruchte navycert-systeem, de door En gelsche spionnage-organisaties in neutrale landen georganiseerde handelscontrole, op te dwingen. Een andere verschrikking voor de neu trale scheepvaart en zeelieden moet zijn, dat Engeland onder den dagelijks toene- menden druk van de Duitsche strijdkrach ten zich onlangs ook heel openlijk over de laatste beperkingen der fatsoenllijke oorlogvoering heeft heengezet. Zoo heeft mr. Churchill voor eenige dagen laten aan kondigen, dat de onbewapende Duitsche reddingsvliegtuigen, welke onder bescher-. ming staan van het Roode Kruis en de in nood verkeerende Duitsche of vijandelijke vliegers redden, thans door Engeland zou den worden neergeschoten. III. Duitschland heeft deze ontwikkeling sedert maanden aandachtig gevolgd, in de hoop, dat wellicht toch nog verstandige overwegingen de huidige Engelsche re geerders ervan zouden afhouden, op den weg van deze misdadige oorlogvoering voort te gaan. Deze hoop was vergeefs. Engeland heeft het laatste beroep van den Führer van de hand gewezen. Daartegen over heeft de Rijksregeering thans beslo ten, met gelijke munt te betalen en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde on verschrokkenheid tegen de scheepvaart rondom Engeland te gebruikeu. Tegenover de mislukte Engelsche hongerblokkade jegens Duitsche vrou wen en kinderen, stelt thans Duitsch land de totale blokkade der Britsche eilanden, welke hiermede wordt afge kondigd. In het belang van heel Europa. IV. Duitsdhlanidl ds ervan overtuigt!, met de afkondiging van de totale blokkade van Ihet Britsche eilandenrijk een nieuwe beslissenden stap te doen tot beëindiging van den oorlog en tot het doen verdwijnen van de huidige Britsche regeerders, die de schuld van dezdn oorlog zijn. Het op perbevel van de tveermaoht zal bij zijn operaties in vollen omvang gebruik ma ken van de gunstige strategische positie, welke de bebeersching van de continentale busten, van Biscaye tot de Noordkaap, als mede de superioriteit op zee en in het luchtruim, rondom Engeland, den Duit schen strijdkrachten bieden. Duitschland handelt daarbij in het 'belang van geheel Europa, want sinds men in Londen heeft ingezien dat Duitschland niet uitgehongerd ban wordien, probeert men thans dien hom- geroorlog ook tot andere Europees ohe sta ten als Noorwegen, Denemarken, Neder land, België en Frankrijk, Zweden, Span je en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen, die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sowjetumie en/z., probeert men hun toevoeren over zee af te snijden, met de motiveering dat Duitsch land van die toevoeren voordeel zou bun nen hebben. De snelle nederlaag van Engeland en daarmede het uit den weg ruimen van de huidige Engelsche regeerders, die alleen den vrede in dien weg staan, is dus het eerste gebod voor heel Europa en ook voor de overige neutrale staten. Terwijl eenige landen, zooals de Ver- Sta ten van Amerika en Argentinië reeds sins lang de zeeën rondom Engeland tot geveChtsgebied verklaard en den schepen vliegtuigen en burgers van hun staten verboden hebben zich binnen de zie gevaar lijke zones te begeven, hebben andere neu trale staten een dergelijke maatregel tot dusverre niet genomen. Duitschlanidi, dat deze landen herhaaldelijk ervoor gewaar schuwd heeft hun schepen naar het zee gebied rondom Engeland te zenden heeft de regeeringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun sche pen het varen binnen de Duitsch-Engelsobe oorlogszone te verbieden'. Het is in het belang van dieze staten zelf, dat zij ten spoedigste aan dit verzoek voldoen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het volgende vast stellen: De zeeoorlog is in het gebied om Engeland in vollen omvang ont brand. Het geheele gebied is met mij nen versperd, de vliegtuigen vallen elk schip aan, elk neutraal schip, dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan het gevaar van ver nietigd te worden. De rijksregeering wijst in de toekomst zonder eenige uit zondering de verantwoording voor eenige schade welke schepen van wel ken aard ook, of personen in deze ge bieden zouden oploopen, van de hand. Door hun scheepvaart volkomen van de Britsche eilanden verwijderd te hou den, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijdragen tot het vermijden van complicaties en tot de snelle beëindiging van dezen oorlog. TOTALE BLOKKADE REEDS IN WERKING Bij het eiland Man zijn gistermorgen drie groote schepen op mijnen geloopen. Twee daarvan zijn gezonken. Het derde drijft met zware slagzij rond. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat het Duitsche luchtwapen in den vori- gen nacht in den grootsten omvang in de wateren van de Britsche eilanden mijnen gelegd heeft. Werd dit uitwerpen van mij nen tot dusve rhoofdzakelijk beperkt tot Engelsche havens en riviermondingen, thans worden ook de groote toevoerwegen van open zee, uit stelsematig met mijnen versperd. Het St. Georgekanaal, het Noordkanaal en de Iersch'e zee zelf zijn reeds tot een zeer gevaarlijk zeegebied ge maakt, waardoor het aandoen van de Brit sche havens buitengewoon bemoeilijkt wordt. Mackay Radio meldt, dat het Zweedsche s.s. Hedrum (2325 br.t.) gisteren aan de Iersche kust is getorpedeerd. Het station meldt verder, dat het Brit sche vrachtschip Clan Mcphee (6628 br.t.) ten Westen van Ierland is getorpedeerd. Het New Yorksche Bureau voor de Scheepvaart meldt, dat de Grieksche vrachtschepen Thetis (4111 br.t.) en Naf- tilos (3531 br.t.) getorpedeerd en tot zin ken gebracht zijn. DE „AMERICAN LEGION" IN DE GEVAARLIJKE ZONE De regeering der Vereenigde Staten heeft door een mondeling communiqué van de Amerikaansche ambassade te Berlijn op 9 Augustus aan de Rijksregeering medege deeld, dat het troepentransportschip van het Amerikaansche leger „American Le gion" op 16 Augustus van de Finsche ha ven Petsamo naar New-York zou vertrek ken om Amerikaansche en andere staats burgers naar d^ Vereenigde Staten te brengen. Op 14 Augustus heeft de Duitsche re geering de Amerikaansche ambasade te Berlijn meegedeeld, dat de bevoegde Duit sche instanties, na kennis genomen te heb ben van den voorgertomen koers, er op gewezen hebben, dat deze koers van het schip het militaire operatie-gebied van Engeland sterk benadert en dat aan een dergelijke reis groote gevaren verbonden HET DUITSCHE WEERMACHTS- BE RICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van 32.300 ton aan vijandelijke koop vaardij scheepsruimte. De luchtmacht heeft Z.'.terdag en vooral in den nacht van 17 op 18 Augustus haar verkennings- en aanvals- luchten tegen Engeland voortgezet. In een uitgestrekt gebied van Zuid- en Midden- Engeland zijn met succes vliegvelden, luchtdoel- en zoeklichtistellingen, de mo- torenfabrieken te Filton, vliegtuigfabrie ken bij Birmingham, fabrieksinstallaties in Reading en de havenwerken van Swansea, Avonmouth en Bornemouht gebombar deerd. Het leggen van mijnen in Engelsche havens is voortgezet. In der zelfden nacht zijn Engelsche vlieg tuigen West- en Midden-Duitschland en België binnengevlogen. In verschillende plaatsen zooals Dortmund, zijn woonwij ken getroffen en een aantal burgers gedood of gewond. Ook een luchtaanval op de bin nenstad van Brussel heeft slachtoffers on der de burgerbevolking gemaakt. Hier zijn vier personen gedood en twee-en-twinitg gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Een Britsch vliegtuig is door Duitsche nacht jagers neergeschoten: vier toestellen zijn in den nacht van 17 op 18 Augustus door Duitsche afweergeschut neergehaald. Een Duitsche vliegtuig wordt vermist. Het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat op 16 Augustus verloren is gegaan, is van 89 tot 92 gestegen". NIEUWE SUCCESSEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteravond mede: „Bij de gewapende verkenning in het gebied rond Londen en in het graafschap Hampshire hebben de Duitsche vliegtuig- eskaders weder groote successen behaald. De Duitsche gevechtsvliegers ondernamen op strategische belangrijke doelen, in het bijzonder op verscheidene in de onmiddel lijke nabijheid van Londen gelegen vlieg velden, krachtige aanvallen en vernielden talrijke vliegtuigen op den beganen grond. De Duitsche lichte en zware jagers brach ten in de zich hierbij ontwikkelende lucht gevechten ook thans weer de Royal Air Force gevoelige klappen toe. Een groot aantal vliegtuigen werd in de lucht neer geschoten. Tot op dit oogenblik bedraagt het aantal der Zondag vernielde vijandelij ke vliegtuigen 138. Daarvan werden er 23 op den beganen grond vernield. Hierbij heeft het jachteskader-Horst Wessel onder leiding van zijn commodore, luitenant-ko lonel Huth, zich bijzonder onderscheiden. Het eskader heeft 51 vliegtuigen neerge haald. Tot nu toe zijn 34 eigen vliegtuigen niet teruggekeerd". Portsmouth is gisteren, naar het D.N.B. van welingelichte militaire zijde verneemt, het middelpunt van hevige luchtgevechten geweest. Sterke Britsche eskaders tracht ten Duitsche eskaders te beletten, him doe len te bereiken. De Engelsche pogingen waren evenwel vergeefsch. Zwermen Mes- serschmitt-jagers doorbraken de versper ringen en schoten een aanzienlijk aantal Britsche jagers neer. Door de ontstane bressen drongen de Duitsche bommenwer pers, vielen stelselmatig hun doelen aan en vernielden door bommen verscheidene vliegvelden. Ook de bewoners van de Zuidelijke voorsteden van Londen, zooals Croydon en Sutton zijn gistermiddag, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw getuigen geweest van Duitsche bomaanvallen. In golven storm den de Duitsche oorlogsvliegtuigen aan en boven Kenley en Bigginhill zijn talrijke bommen geworpen. Duitsche reddingsvliegtuigen hebben Za terdagmorgen op de Noordzee vijf Engel sche vliegers, die in uitgeputten toestand verkeerden, aan boord genomen en naar Amsterdam gebracht. zijn. Daarom werd dringend aangeraden, de „American Legion" een ongevaarlijke route te laten volgen. Op 16 Augustus deelde de Amerikaan sche ambassade mede, dat de „American Legion" denzelfden dag uit Petsamo zou vertrekken. Verder werd tegen de Duit sche waarschuwing meegedeeld, dat het schip de oorspronkelijk aangeduide route zou nemen. Het Duitsche departement van Buiten- landsche Zaken heeft daarop op 16 Aug. in een mondelinge mededeeling aan dé Amerikaansche ambassade vastgesteld, dat het schip zich ondanks de waarschuwingen en met voorkennis van de gevaren, bin nen het operatiegebied begeeft. De rijksregeering moet daarom de ver antwoording van de hand wijzen, wanneer eenig nadeel aan het schip zou ontstaan. De verantwoording berust enkel en alleen bij de regeering der Ver. Staten van Amerika. BETOOGINGEN TEGEN JODEN EN VRIJMETSELAARS. Zaterdagmiddag zijn te Vichy demon straties ontstaan van aanhangers der Do- riot-beweging tegen Joden en vrijmetse laars. Naar het Fransche blad „Nouvelliste" meldt, zijn er in 'Lyon betoogingen tegen een „hoogstaande persoonlijkheid" ont staan, waarbij het zou gaan om den bur gemeester der stad Herriot. NA VIJF DAGEN VECHTEN. Het Hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede: De slag, die op 11 Augustus in Britsch - Somaliland tegen het gros der vijandelijke strijdkrachten aan den Jerato-pas in de streek van Aadleh begon, is met de over winning geëindigd. Na vijf dagen van hardnekkige gevechten is het reeds lang geleden uitgebreide En gelsche verdedigingsstelsel met zijn voor naamste steunpunten, zijn twee linies prik keldraadversperringen, zijn in de rotsen uitgehouwen artillerie- en machinegeweer kazematten, door een omsingeling van bei den vleugels gevallen. Tal van wapens van allerlei soort, ont zaglijke hoeveelheden oorlogsmateriaal en levensmiddelen alsmede tal van gevange nen zijn in onze handen gevallen. Honder den dooden, welke tot de bergbataljons van Rhodesië en Indië hebben behoord, werden gevonden op het slagveld, waar zij door den vijand waren achtergelaten. Ons luchtwapen, zoo vervolg* het hoofd kwartier, heeft als steeds in rechtstreek- sche samenwerking, door de vijandelijke stellingen in duikvluchten te bombardee ren en met machinegeweer aan te vallen, op doeltreffende wijze aan den slag deel genomen en bij vluchten over verren af stand oorlogsschepen en vrachtschepen, die in de haven van Berbera voor anker lagen, ernstig getroffen. Onderwijl hebben de Engelschen zonder BESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSE VELT EN MACKENZIE KING. In een speciale ntrein van Roosevelt is Zaterdag door den president een langdurige conferentie gehouden met den Canadee- schen ministerpresident Mackenzie King. Roosevelt heeft .tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat het onderhoud betrekking heeft gehad op de verdediging van het Westelijk halfrond. Later zou een verklaring over het verloop der bespre kingen worden afgelegd. Roosevelt ant woordde bevestigend op de vraag, of ge zocht werd naar een bijzondere lijn voor een gemeenschappelijk optreden van Ca nada en de Vereenigde Staten. AMERIKA ANSCH-CANADEESCHE DEFENSIECOMMISSIE. President Roosevelt en de Canadeesche ministerpresident Mackenzie King heb ben een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin mededeeling wordt ge daan van het besluit tot vorming van een permanente gemeenschappelijke defensie commissie. Deze commissie zal bestaan uit vier of vijf vertegenwoordigers van elk der beide landen, die voor het meeren- deel tot de weermacht behooren. De defen sie commissie, aldus de verklaring, zal ter stond beginnen met de bestudeering van de problemen te land, ter zee en in de lucht, overleg plegen over de personeel- vraagstukken en de kwestie van de verde- diging der Noordelijke helft van het Wes telijke halfrond bespreken. De commissie zal zoo spoedig mogelijk bijeenkomen. FRANSCH INDO-CHINA WUST JAPANS EISCHEN. AF De gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, Decoux, heeft in overeenstem ming met de Fransche regeering, de Ja- pansche eischen van de hand gewezen. Deze eischen betroffen o.a. het transport van Japansche troepen met de spoorwegen van Indo-Ghina, het bezetten van eenige vliegvelden en het verkrijgen van eenige havens als steunpunten voor de vloot. Er komen steeds meer Japanners te Hanoi aan en de spanning neemt van dag tot dag toe. eenig resultaat het vliegveld van Assab en het plaatsje Giggiga gebombardeerd. De operatie, welke ons naar Berbera zal lei den, gaat onweerstaanbaar voort totdat de tweede versterkte linie, waarop de door onze colonnes achtervolgde troepen terug wijken, zal zijn veroverd. ITALIAANSCH ANTWOORD OP ENGELSCHE BOMBARDEMENTEN. De bijzondere correspondent van Stefani in Libye seint, dat een eerste antwoord van de Italiaansche luchtmacht op de aanvallen der Engelsche vliegers tegen de burgerbe volking in Noord-Italië een aanval ge weest is op de Engelsche vloot voor Alexan- drië en de havenwerken van dies stad. In den nacht van 15 op 16 Augustus is een sterke Italiaansche luchtformatie naar Alexandrië gevlogen. In de haven-zagen de toestellen vier linieschepen en talrijke andere Britsch oorlogsbodems, waarop zij een regen van bommen van zwaar kaliber lieten vallen. Het hevige afweergeschut slaagde er niet in de Italiaansche ^er- pers in hun optreden te belemmeren. In de haven werden branden veroorzaakt en groote schade aangericht. Alle Italiaansche toestellen zijn op hun basis teruggekeerd, een uitgezonderd. In Egyptische kringen verklaart men, dat de Engelschen besloten zouden hebben een groot deel van hun voor Alexandië lig gende vloot oVer te brengen naar een verdere basis wegens de moeilijkheden om de steeds toenemende Italiaansche lucht aanvallen te weerstaan. Vuilvervoer in waterland. De molen stoHeert het Zaansche landschap (Foto Pax-Holland) CHINEEZEN TERUGGESLAGEN Havas meldt uit Hanoi: Ohineesche af- deelingen hebben getracht Fransch Indo- China binnen te dringen. Zij zijn terugge slagen. Er zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen Bij de regeering van Tsjiang Kai- sjek is een protest ingediend United Press meldt voorts uit Hanoi om trent de Japansche eischen in zake Indo- China, dat, nu de gouverneur deze afge wezen heeft, de Japansche regeering voor nemens is de eischen rechtstreeks voor te leggen aan de Fransche regeering te Vichy. Bulten!audsctie berichten NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN NOORD-CAROLINA. De onophoudelijke regen, welke thans reeds zes dagen duurt, heeft ih Noord-Ca- rolina nieuwe overstroomingen veroor zaakt, zoo meldt de Amerikaansche scheeps- radio. Het overstroom ingsgevaar in Ten nessee en Zuid-Carolina zou verminderd zijn, doch in Virginia werd een stijging van het aantal slachtoffers en een toenemen van de verwoestingen gemeld. De over strooming heeft daar ter plaatse een hoog te bereikt, zooals sedert vijftig jaar niet meer is voorgekomen. In Noord-Carolina zijn twintig slachtof fers gevallen. Hiervan zijn er zeventien door aardverschuivingen om het leven ge komen. De door het water veroorzaakte schade aan particulier eigendom kan nog niet worden overzien. OP DE ZAAN te Wormerveer zijn Zondag de nationale kanokampioenschappen op de lange baan gehouden. De start van de vielen voor de 15 K.M. race.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5