Weerbericht WELKE BONS? BINNENLAND VIJFTIEN AUGUSTUS V OENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonncnymttprt)*: toot Lakten II cent per week; 2.60 per kw&rtaaL BV onze agenten i0 cent per week; 2.60 per kwartaal Franco per poet 2.99 per kwartaal Geïllujtreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 9.09 uur Woensdagavond. Zon op 6.22 uur Donderdagochtend. Zon onder 9.06 uur Donderdagavond. Zon op 6.23 uur Vrijdagmorgen. Maan op 6.44 uur Donderdagnamiddag. Maan onder 3.50 uur Vrijdagnacht. Maan op 7.24 uur Vrijdagavond. Maan onder 4.53 uur Zaterdagochtend. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 15 Aug. voorm. 2.10 en nam. 2.35 uur; op Vrij dag 16 Aug. v.m. 3.en nam. 3.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl'' 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17.5 gr. C. .OMOMOIIOIIOMOMOIIOMOIICL. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.11 uur. ZONSOPKOMST 6.20 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. -DIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO BROOD. Broodbon 1 (nieuwe broodkaart). Geldig van 12 tot en met 18 Au gustus a. s. (niet gebruikte tot en met 22 Augustus) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE. Bon 53 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Aug. rechtge vende op haL" pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 40 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en metr 6 Sept., recht gevende op 2H ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 66 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Aug., rechtge vende cp éér. k.g. suiker. Bon 74 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Augustus, recht gevende op 11/4 kilogram suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 5" voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 8 Sept., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 01 tot en met 04 (boterkaart) Geldig tot en met 23 Augustus. Op eiken bon een half pond boter. Bons 01 tot en met 02 (vetkaart). Geldig tot en met 23 Augustus. Op elke bon een half pond margarine of gesmolten vet of boter. Bons 03 en 04. (vetkaart). Geldig tot en met 23 Augustus. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 14 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond ryst of rystemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 27 (algem. distdibutieboekje). Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokkeft of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 105 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI. ENZ. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli Engelsche bommen op krankzinnigengesticht Twee dooden, twee zwaar gewonden Uit Castricum wordt gemeld aan het A. N.P.: In den nacht van Maandag op Dins dag heeft een Engelsch vliegtuig een zeer laaghartigen aanval gedaan op het provin ciaal ziekenhuis te Castricum. Omstreeks elf uur in den avond verscheen het toe stel boven het vreedzame Noord-Hol- landsche dorp. Inderdaad vreedzaam, uw verslaggever heeft zich ervan kunnen overtuigen, dat ver in den omtrek geen militair doel te vinden is. Tot half één heeft het Britsche toestel boven het dorp gecir keld, blijkbaar om toch maas absoluut ze ker te zijn, dat het zijn doel goed zou ra ken. Te half één werden zij, die zich niet tegenstaande het irriteerende motorgeronk te ruste hadden begeven, opgeschrikt door een zwaren slag, een reeks kettingbom- men was neergekomen, pal naast het pavil joen vrouwen. De uitwerking was ontzet tend. Luchtdruk en scherfwerking hebben de rechtervleugel van het gebouw veran derd in een ruïne, deuren werden uit de kozijnen gelicht en geen ruit is heel ge bleven. In een der beneden zalen werden twee verpleegden, twee oude zwakzin nige vrouwtjes op slag gedood, twee anderen werden ernstig gewond, ter wijl zeven patiënten minder zwaar of licht gewond werden. Onmiddellijk snelde het verplegend per soneel toe om de gewonden te verzorgen en de niet-gewonden. in veiligheid te bren gen. Ook het personeel van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst was snel ter plaatse en verleende hulp onder lei ding van den burgemeester, baron Sloet tot Everlo. De uitkijkpost van dezen dienst op den ouden torenhad onmiddellijk alarm geslagen. Binnen tien minuten na het inslaan der bommen was hulp aan wezig en te vier uur in den ochtend wa ren de omstreeks tachtig verpleegden uit den getroffen vleugel elders onderge bracht. De burgemeester, die ons zeer wel willend te woord stond, was vol lof over het werk dat is geleverd door verplegend personeel en door de mannen van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst. De opzet blijkt duidelijk Uit alles blijkt, dat de Brit met opzet zyn bommen op het ziekenhuis heeft geworpen, waar, zooals wij boven reeds schreven, geen enkel militair object in de omgeving is te vinden. Ook het ziekenhuis zelf is, zooals iedereen in Nederland weet, geen militair object. Ieder Nederlander weet, dat hier Nederlandsche geesteszieken worden verpleegd en er is geen Duitscher te vin den. De Engelsche vlieger heeft zijn bommen reeks, een zestal brisant- en brandbommen, welke aan elkaar verbonden waren, van naar schatting 3000 meter hoogte gewor pen. Uit de richting van de bomtrechters blijkt, heel duidelijk de opzet. De eerste bom van de reeks kwam op een vijftal meter voor den zijgevel neer, de volgende kwam vlak bij dezen gevel, terwijl de ove rige bommen op anderhalven en twee me ter naast den voorgevel neerkwamen. Een is zelfs door een buiten het gebouw uitste kenden gootlyst geslagen. Een der bom men veroorzaakte een brand in een bosch- je, doch deze werd door de brandweer van het ziekenhuis snel gebluscht, voor verder onheil kon worden aangericht. In een gat in den grond ligt vermoedelijk nog een nog niet ontploft projectiel, men vreest een tijdbom, de geheele omgeving is dan ook afgezet. Een rondgang door de ruïne De burgemeester was zoo welwillend uw verslaggever toe te staan een rondgang door het geteisterde geboaw te maken. De aanblik is werkelijk schokkend. Geen ruit is meer heel, alle deuren zijn uit de spon ning geslagen, deelen van de plafonds zijn omlaag gekomen, alle dakpannen zijn stuk, tegen de nok van den zijgevel hangt een denneboompje geplakt, men vraagt zich af, hoe het daar blijft hangen. In de zalen zelf is de ravage niet minder. Geen lamp is meer heel en overal knersen glassplin- sters en stukken kalk onder de voeten. Bommenscherven zijn dwèrs door vloeren en zolderingen geslagen. De bedden staan kris en kras door de zalen. De kastjes van de patiënten hangen er tegen. Tusschen dit alles liggen kleedingstukken en bedden goed, verbogen gasbuizen en gebroken electrisohe fittingen. Wanneer men dit alles ziet, i3 men verbaasd, dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. Dit zou ook zeker het geval zijn gewest, wanneer de bommen enkele meters meer naar links zouden zijn gevallen. In dit geval en het is zeker niet de sohuld van de Engelschen geweest, dat dit niet zoo is gewest, zou het geheele gebouw tot puin zijn geslagen. Reeds nu zijn vele muren ontzet en ge scheurd, dan zouden zij zeker ineen zijn gestort en op de omstreeks tachtig ver pleegden zijn neergekomen. De stemming onder de bevolking. De bevolking is zeer verbiterd over de zen laffen aanval. Men beschouwde Castri cum als een der veiligste plaatsen van ons land en vele vluchtelingen uit den Helder en Rotterdam hadden zich hier gevestigd. Militaire doelen bevonden zich niet in de omgeving, zelfs geen luchtdoelmitrailleur staat hier opgesteld om van zwaarder ma terieel niet te spreken. Men vraagt zich af, wat de bedoeling van den Engelschman is geweest, om hier zijn bommen omlaag te werpen en algemeen noemt men het doelloos en misdadig. Het ziekenhuis is duidelijk te herkennen en verbissen is uit gesloten. De vlieger heeft positief het ziekenhuis willen raken en is hier ook goed in ge slaagd. Het had erger kunnen zijn, doch het is, zooals reeds gezegd, niet zijn schuld, dat de bommen naast, en niet op het ge bouw zijn gekomen. De bomaanslag te Amsterdam Het leed, dat het Engelsche bombarde ment op de hoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag veroorzaakt heeft, is wellicht nog niet ten einde. Er zijn name lijk in de buurt van de Kinkerstraat te Amsterdam nog explosieve projectielen ge vonden, die nog niet tot ontploffing geko men zijn. Een is er het wegdek ingedron gen en ligt thans vlak onder de tramrails. Met het oog op de mogelijkheid, dat men hier met een tijdbom te maken heeft, is het huizenblok tusschen de Da Costa- straat en Da Costakade op last van de Duitsche autoriteiten ontruimd. Het is niet het eenige niet-ontplofte projectiel. Bij de perceelen Kinkerstraat 41, 43 en 45 liggen er nog drie. Het venteer door dit gedeelte van de Kinkerstraat is omgelegd. Ook het tram verkeer is hiermede gemoeid, en wel voor wat betreft de lijnen 7»en 17. Lijn 7 rijdt thans, komende van deri Weteringschans, via Overtoom en le Constantijn Huygens- straat, de route van lijn 17 is in zooverre gewijzigd, dat via Rozengracht, de Clercq- straat en Bilderdijkstraat gereden wordt. BOMMEN BIJ DOETINCHEM In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegtuigen bommen uitgeworpen op de buurtschap IJzevoorde, onder de ge meente Doetinchem. De bommen kwamen terecht in een weide, waar er drie tot ont ploffing kwamen. Er werd geen vee ge dood, en geen schade aangericht. Er be vonden zich geen militaire objecten in de nabijheid. De inrichting van het zevende leerjaar Verschenen is het verslag van de com missie-van Poelje, aan (velke commissie was opgedragen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueele hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verbapd met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoe ging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal ka rakter te geven. De commissie komt in dit rapport tot de volgei.de conclusies: 1. Een oplossing van het aan de commis sie voorgelegde vraagstuk moet gezocht worden, zonder dat daarbij aan de grond slagen van de geldende wettelijke onder wijsorganisatie wordt getornd. 2. Hoewel het niet mogelijk is om een volledige analyse en een bepaling van haar onderlinge verhouding te geven van alle oorzaken, welke tot het ontstaan van de tegenwoordige moeilijkheden hebben ge leid, mag, wat het onderwijs aan meisjes betreft, worden voorop gesteld, dat vooral het nog altijd bestaand tekort aan primair nijverheidsonderwijs voor meisjes een groo- te rol speelt. Het is daarom gewenscht, dat, zoodra de openbare geldmiddelen dit toelaten, van overheidswege medewerking wordt ver leend tot het stichten van ,een aantal, de primaire opleiding omvattende, eenvoudige nijverheidsscholen voor meisjes. 3 Ook wanneer de onder 2 bedoelde scholen zullen zijn gesticht, zullen er meis jes overblijven, die na het doorloopen van de eerste zes jaren van het gewoon lager onderwijs niet naar een nijverheidsschool overgaan. Voor dezen, en, zoolang een be duidende uitbreiding van het nijverheids onderwijs voor meisjes niet mogelijk is, ook voor de onder 2 bedoelden, dient nor maal wettelijk de mogelijkheid te worden geschapen. Dat het zevende en de even tueel volgende leerjaren een onderwijs ge ven, dat meer dan het overwegend tot het verstand sprekende onderwijs de belang stelling heeft van de leerlingen, en dat voor haar verder leven ook grootere prak tische waard? heeft dan dit laatste. 4. Voor het zevende leerjaar zal daartoe in den regel geen verdere uitbreiding van de leerstof noodig zijn, dan wordt verkre gen door ontwikkeling van het vak nuttige handwerken in de richting van het z.g. lingerienaaien. 5. Zoodra men verder wil gaan dan on der 4 is aangegeven, dient de oplossing in de eerste plaats te worden gezocht in sa menwerking tusschen de lagere school en het nijverheidsonderwijs. 0. Indien in gevallen als onder 5 bedoeld, samenwerking van de lagere school met een nijverheidsschool niet mogelijk is, of daarvan om objectief te toetsen redenen moet worden afgezien, dient de mogelijk heid te worden geschapen, dat aan het leer plan van het achtste (eventueel negende) leerjaar der lagere school andere vakken van nijverheidsonderwijs dan lingerie- naaien worden toegevoegd, mits onder de noodige waarborgen, dat voor bouw en in richting van lokalen geen gelden uit de openbare kassen worden beschikbaar ge steld, indien het medegebruik van andere lokalen met inrichting kan worden ver kregen, en dat op de uit de openbare kas- HERVATTING ELTAX STADSBUSDIENST RIJTIJDEN VAN 8-21 UUR. sen bekostigde gebouwen en inrichtingen steeds de last zal rusten, dat tot medege bruik moet worden medegewerkt, zoolang het eigen gebruik gedurende een vast te stellen maximum-aantal lesuren per klasse de objectieve mogelijkheid daarvan laat bestaan, en dat ook het onderwijs in deze vakken alleen door daartoe bevoegde leer krachten wordt gegeven. 7. Voor de jongens ligt het vraagstuk anders dan voor de meisjes omdat de pri maire nijverheidsschool voor jongens steeds een school is, die een bepaalde vakoplei ding geeft. Daarom zal voor de jongens, voor zoover uitbreiding der leerstof in het geding is, er in den regel mede volstaan moeten worden, dat praktisch georiënteerd onderwijs in handenarbeid in het leerplan van het zevende en de eventueele hoogere leerjaren wordt opgenomen. Nader dient te worden onderzocht, in welke mate in bepaalde deelen van het land samenwer king met land- en tuinbouw onderwijs mo gelijk is, en wat het zevende leerjaar en de eventueel? hoogere leerjaren kunnen doen in de richting van voorbereiding voor die vakken, waarvoor een schoolopleiding niet of nog niet bestaat, wellicht niet of moeilijk denkbaar is. KEURING ZAKLANTAARNS De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen maakt aan de belanghebbenden van handel en industrie bekend, dat de voorschriften voor de vervaardiging van voetgangers- lantaarns (zak- en handlantaarns) van heden af verkrijgbaar zijn bij de Rijks inspectie luchtbescherming, Heerengracht 23, te 's-Gravenhage. UITBREIDING OFFICIEELE NOTEERINGEN Met ingang van Maandag 19 dezer Naar de „Tel." verneemt, zal met ingang van Maandag 19 Augustus een belangrijke uitbreiding gegeven worden aan het aan-: tal der tot de officieele noteering toege laten effecten. WEER EEN ALKMAARSCHE KAASMARKT? Men meldt uit Alkmaar: Naar wij vernemen heeft de crisis-zui- velcentrale voor de week van 1824 Augustus 50 pet. gevorderd van de kaas productie uit de week van 28 Juli tot 3 Augustus. Het gevolg hiervan is, dat dus 50 pet. van de beschikbare kaas weer op de markt zal kunnen worden gebracht, zoodat ver wacht kan worden, dal de Alkmaarsche kaasmarkt a.s. Vrijdag weer het normale beeld zal geven. SCHROT (OUD IJZER). De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt ter ken nis van hen, die z.g. schrot of oud ijzer, d.w.z. afval van yzer of staal in hun be drijf verwerken, of schrot in him bezit hebben, dat het noodzakelijk is, dat zy dit schrot niet vasthouden, doch het integen deel verzamelen en langs de gebruikelijke kanalen afgeven, opdat het zoo spoedig mogelijk ter beschikking kan komen van degenen, die dit materiaal als grondstof noodig hebben. Het vasthouden van schrot in de hoop langs den weg van compensatie nieuw ijzer in ruil te kunnen betrekken, moet tot teleurstelling leiden, daar compensatieza ken met Duitschland niet zullen worden toegestaan en het schrot voorshands naar geen andere landen dan Duitschland zal kunnen worden geëxporteerd. BIJNA 4000 NIEUWE WERKKRACHTEN VOOR OPBOUWDIENST Op 16 Augustus a.s. zullen in totaal rond 3400 korporaals en manschappen en rond 450 onderofficieren, die thans met groot verlof zijn, doch van wie door de burge meesters is verklaard, dat zij niet voldoen de loongevenden arbeid konden vinden, in den opbouwdienst worden opgenomen. ZINGEN IN DEN OPBOUWDIENST. Het centraal muziek-instituut geopend. In het gebouw Laan van Meerdervoort 2 is het centraal muziek-instituut van den opbouwdienst geopend, waar de krachten worden gevormd, welke bij de korpsen leiding zullen geven op het gebied van den volkszang. In tegenwoordigheid van de docenten heeft de chef van hoofdafdeeling 4 van den staf, de kapitein van den generalen staf J. D. S. Paters, de cursisten toege sproken en de bedoeling van het nieuwe instituut uiteengezet. De leider van de school, kapitein P. J. Tiggers, heeft vervolgens het woord ge voerd over den gang van zaken bij de stu die, welke naar uitdrukkelijk werd vastge steld, thans hoofdzakelijk op het volkslied zal zijn gericht. Als docenten voor de verschillende vak ken zullen kapitein Tiggers bijstaan de eerste-luitenants dr. J. v. d. Griend, E. Witsen, R. van IJperen, W. Kohier en R. Gevers. Agenda Woensdag, büreauzitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging. Afd. Leiden, St. Vint, gebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, 7.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 10 Augustus 20 uur tot Zater dag 17 Augustus 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. jpil CD II Oil Oil CDU Oil Oil Oil Oil OJ g NIEUW FEUILLETON i 00 13A flefr ye&azen, CUfiadi o o Het is ongetwijfeld een zeer bijzon- Q der feuilleton, met welks publicatie wij vandaag een begin maken: een 0 roman, die herinnert aan de veel ge- lezen boeken van Curwood. 0 Ook dit verhaal vertelt ons van lief Z en leed in sneeuw en ys. Het voert U den lezer naar de diepe duisternis van Z den Poolcirkel, een eiland in de Noor- U delijke IJszee, waar Arkadi, eena materieel volkomen onafhankelijke y jongeman, slechts omgeven door a eenige kolonisten en hun gezinnen, vergetelheid tracht te zoeken voor een a zwaar verlies, dat hem getroffen heeft z en zijn diep aangrijpende belevenissen n in een dagboek vastlegt. In de trooste- z! looze verlatenheid van de Poolwereld, n die zulke zware eischen stelt aan ziel zj en karakter van hen, die daar een be- n staan trachten op te bouwen, vindt deze jongeman zijn evenwicht terug Q en daarmee den weg tot het hart van een meisje, dat de noodzakelijkheid Q van al deze beproevingen begreep en wist te wachten tot de man, dien zij Q lief had, gelouterd en gestaald Voor s het leven, zijn toekomst in haar han- Q den zou leggen. Wij twijfelen er niet aan, of deze 0 boeiende,.sterke roman uit het hooge jq Noorden zal door onze lezeressen met U groote belangstelling worden gelezen. Fo llOil OIIOIIOIIOUOIIO MO IIC3 STADSNIEUWS ST. PETRUSPAROCHIE. In afwijking met het voorgelezen rooster van H.H. Missen zal morgen, Maria Hemel vaart, in de St. Petruskerk óók een H. Mis worden gelezen des morgens om 7 uur. ELTAX STADSBUSDIENST. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt medegedeeld, dat de Eltax-Stadsbusdienst met ingang van morgen, 15 Augustus, zal worden hervat. De bussen zullen rijden van des morgens 8 uur tot des avonds 9 uur. UITVAART EN BEGRAFENIS J. J. POLAK Onder zeer groote belangstelling had he denmorgen op de begraafplaats aan de Zijl poort de teraardebestelling plaats van den heer J. J. Polak, in leven stationsambte naar der Ned. Spoorwegen alhier. In de kerk aan den Heerensingel, waar de H. Mis van Requiem om 8 uur opgedragen werd door kapelaan Hofstede, woonden het be stuur van „St. Raphaël" en vele spoorweg ambtenaren den uitvaartdienst bij. Onge veer 10 uur begaf zich de stoet nadat door den voorzitter van „St. Raphaël" na mens het personeel van het station Leiden een krans van witte aronskelken aan de lijkkoets was gehecht naar het kerkhof aan de Zijlpoort. Voor den lijkwagen gin gen bestuur en leden van „St. Raphaël" met het omfloerste vaandel, naast de lijkwagen stationsambtenaren in uniform, terwijl ach ter de lijkwagen het spoorwegpersoneel volgden. Ook op de begraafplaats was groote be langstelling. Hier waren aanwezig de sta tionschef, de heer Slebos, de chef-commies, de heer Kuijk, verschillende chefs de bureau, en vele anderen. De weleerw. heer Brandenburg, Nor bertijn, verrichtte de absoute in de kapel en de beaarding. Nadat gezamenlijk een gebed voor de zielerust van den overledene was gestort, bedankte een familielid voor de betoonde belangstelling. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 6823. N.V. Bioscoop-ex ploitatie Maatschappij Trianon Theater, Leiden, Breestraat 31. Het bedrijf is ver plaatst naar Amsterdam, Ten Texstraat 5. Nieuwe inschr.: 7499. Eerste Leid- sche Schoonmaak Dienst, Leiden, Lange- brug 23A. Venn.: P. Stavleu en L. W. Smits, Leiden. A. H. Heidstra en J. J. Smits, Haarlem. Opheffing: W. J. van Noort, War mond, Dorpsstraat B. 21, beurtvaartschip- per LeidenWarmond.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2