31ste Jaargang No. 9718 BINNENLAND y MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 3)e ^id^cHeSoti^mtt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus n. Protestanten en de Ned. Unie. Op een Zaterdag te Amsterdam gehouden bijeenkomst van Antirev. en Chr. Hist, ge zamenlijk zijn woorden gesproken, waarin de fiere getuigenis van een onverzettelijken wil, om wat, naar heilige overtuiging, chris telijk levensbeginsel is, ongerept te bewa ren, oprecht te beleven. Met veel sympathie en veel respect voor vele der daar uitgeesproken gedachten gaat bij ons echter gepaard teleurstelling over het feit, dat men zich onthield van medewerking aan de actie van de Neder- landsche Unie en er niets anders voor in de plaats stelde. Wij kunnen ons, natuurlijk, levendig in denken, dat iemand verklaart, zich niet bij de Nederlandsche Unie te willen aansluiten, omdat hij in Nationaal Front of omdat hij in N. S. B. den aangewezen weg ziet, om te bereiken, wat het beste is voor ons volk. Maar wij kunnen ons moeilijk voorstel len, dat men zich in dezen tijd afzijdig hoüdt van alle groote acties, die zich ten doel stellen, voor ons vaderland de beste oplossing uit bestaaAde moeilijkheden te verkrijgen; die willen opbouwen den nieu wen tijd, de gewijzigde samenleving, wel ke er komen zal, welke opbouw wij er kennen dit grif en zonder eenige aarzeling eerst goed kan geschieden en kan wor den afgewerkt als de vrede is gesloten, maar welke toch ook zeker niet in dezen overgangstijd onaangeroerd mag en kan worden gelaten! Wij hadden hoop, dat de Antirev. en de Chr. Hist, zonden hebben ingenomen het standpunt van de Katholieken: beginnen met vertrouwen te schenken aan de Neder landsche Unie. Als later de feiten uitwij zen, dat wij om welke reden dan ook ons vertrouwen niet kunnen blijven schen ken, dan is onze daad van dit moment tóch verantwoord geweest. Dat is onze besliste overtuiging. In een pas van Protestantsche zijde ver schenen brochure „Wij bouwen verder. Maar op welken grondslag?" Door dr. J. Eykman welke brochure gericht is tegen de Nederlandsche Unie, lezen we: „Wanneer wij als volk van Neder land nog een Christengemeente heb ben, die vast en zeker op geen enkel ander fundament wil bouwen dan op hetgeen gelegd is, namelijk Jezus Chris tus, dan maak ik mij voor de eenheid van dat volk geen zorg en dat geldt voor Protestant en Katholiek beide. Wanneer slechts deze gemeente niet gaat transigeer en en niet lijdensschuw is, zal zij dan ook te allen tijde, hoort gij, te allen tijde, ook in tijden van nood, de wegen weten te vinden, waar door zij spreekt naar lfet hart van het volk. Er zijn er heusch in ons land nog meer dan 7000 die de knie voor Baal niet gebogen hebben (I Kon. 19:18). Achter deze meer dan 7000 Neder landers staan er, naar mijn schatting, millioenen die vandaag den dag een zeer hechte eenheid vormen. Deze eenheid hoeft niet te demon- streeren. Een zekere demonstratie .uit deze millioenen heeft er plaats op eiken Zondagmorgen". Wij willen hierop alleen dit zeggen: Zoo gauw onze aansluiting by de Nederlandsche Unie van ons zou vragen te „t r a n s i g e e- r e n", zouden wij die aansluiting onmiddel lijk afbreken! Maar van dwang of drang om te transi- geeren van de zijde der Nederlandsche Unie is voor ons nog geen. sprake. Daarom beginnen wij met vertrouwen te schenken, en, natuurlijk, doen wij dat dan: loyaal en consequent. MET DEN WAGEN er op uit in Uttendorf. Jong Holland in Ost- marksche omgeving. Foto Pax Holland. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VERDINASO EN NED. UNIE. Hier Dinaso, het blad van het Ver bond van Dietsche Nationaal Solidaristen, laat ten aanzien van de Nederlandsche Unie niet dien beslist afwijzenden toon hooren, welken we uit andere autoritaire groepen hoorden opklinken. „Het driemanschap schijnt ons in ieder geval niet „typisch vertegenwoordigend de oude demoliberale, kapitalistische kliek", gelijk de N.S.B. dit, met nauw verholen spijt, aan haar lezers wil doen gelooven. Of zij echter het inzicht en élan zullen be zitten dat noodig is voor een werkelijke vernieuwing in Nederland, en of de leden ook die werkelijke vernieuwing zullen na streven, zal eerst uit hun daden moeten blijken. Gezien de haast, die diverse aan de partijen hoorige vakorganisaties be toond hebben in hun adhaesiebetuigir.gen, past ons vooralsnog groote gereserveerd heid. Wanneer de Ned. Unie echter inderdaad misbruikt zou worden, om onder een dek mantel van nieuwen geest het oude spelle tje voort te zetten, dan zal zij het Verdinaso vóóraan in de rangen van haar bestrijders vinden. Doch, gelijk gezegd, wij vinden het passend, eerst de daden van de Ned. Unie af te wachten. Tegen één ding mogen wij nog waarschuwen: wanneer de Ned. Unie aan haar sociaal en cultureel program het recht zou meenen te mogen ontleenen, om zich op een kwaden dag tot „eenigste po litieke partij" in het land te doen uitroe pen, om aldus het werk van een werkelijk staatkundige beweging als het Verdinaso te willen onderdrukken, dan spreekt het Y.an zelf dat in de verhouding tusschen Ned. Unie en Verdinaso een nieuwe toe stand zou ontstaan. Dan zou ofwel: de Ned. Unie zich tot staatkundige beweging ver klarend, ook de staatkundige doeleinden van het Verdinaso tot de hare moeten ma ken, ofwel: het Verdinaso zou den haar toegeworpen handschoen weten op te ra pen!" T extïel-dïstributie Naar aanleiding van de vele vragen, hoe gehandeld moet worden ten aan zien van textielgoederen, die reeds vóór 29 Juli gekocht, maar nog niet geleverd zijn, deelt de secretaris generaal, wnd. hoofd van departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, mede, dat in afwijking van alle terzake reeds gepubliceerde mede- deelingen de aflevering van reeds vóór 29 Juli gekochte „groote stukken" slechts is toegestaan indien hiertoe vergunning is verkregen van den plaatselijken distributiedienst. Aanvragers dienen hierbij, hetzij door overlegging van een desbetreffende schrif telijke verklaring van den leverancier, het zij anderzins aan te toonen, dat zij het betrokken kleedingstuk inderdaad vóór 29 Juli hebben gekocht en dat dit nog niet aan hen is afgeleverd. Uiteraard blijft de waarde, welke aan een verklaring van den leverancier kan worden gehecht ter beoordeeling van den distributiedienst. De vergunning moet schriftelijk worden aangevraagd bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkings register is ingeschreven en is slechts geldig gedurende een maand na dagteekening. Bij aflevering van de goederen moet de kooper een ontvangstbewijs aan den win kelier afgeven, waarop vermeld staan: a. het nummer van dé speciale vergun ning; b. naam, voorletters en volledig adres van den kooper; c. het nummer van de distributiestam kaart; d. de gekochte goederen; e. het aantal punten, waarop de ge kochte goederen worden gewaardeerd. Bij afgifte van een speciale vergunning tot aflevering dezer „groote stukken" wor den door den distributiedienst 30 punten van de textielkaart verwijderd, indien de puntenwaardeering van het gekochte „groote stuk", tezamen met die van de reeds op het aanvraagformulier voor de textielkaart opgegeven „groote stukken" meer dan 30 punten bedraagt. Indien echter bij de uitreiking der persoonlijke textiel kaart deze 30 punten reeds van de kaart waren verwijderd, omdat aanvragers zich andere „groote stukken" hadden aange schaft, worden bij de uitreiking van de speciale vergunning geen verdere punten van de kaart afgeknipt Ter verduidelijking van de desbetreffen de mededeeling in de avondbladen van 9 Augustus wordt bericht, dat de koop en verkoop van textielproducten in de periode van 12 Augustus tot 1 September weliswaar door de handelaars geschieden Oproep tot ware broederlijkheid. Tijdens de plechtige ontvangst van den nieuwen ambassadeur van Bolivia, Quin- tavilla, die zijn geloofsbrieven kwam over handigen, heeft Paus Pius XII in de Spaan- soha taal een toespraak gehouden, waarin hij verklaart, dat een ware vrede zonder rechtvaardigheid en naastenliefde niet mo gelijk is. Steeds heeft de H. Stoel er naar ge streefd, dat de menschen de oplossing van hun twistpunten in den zin dezer echte broederlijkheid vinden. „Wij zullen niet ophouden," zoo sprak de paus, „om dit met vaderlijken nadruk allen en vooral hun in herinnering te brengen, die op hun schou ders de vreeselijke verantwoording dragen voor de toekomst van de volkeren." Ten slotte herinnerde de paus aan de woorden van dan H. Augustinus, dat God zoowel de vorsten leidt als beslist over den afloop der oorlogen en dat er daarom geen twijfel over kan 'bestaan, dat ook he den de Goddelijke Voorzienigheid haar doeleinden zal verwerkelijken. Hij spoorde echter allen aan, den roep van de kerk te volgen, die er de menschen toe brengen wil, de memschheid van den schrik van den oorlog te bevrijden. kan, zonder dat zij in het bezit zyn van een algemeene vergunning van het Rijks bureau voor de distributie van textielpro ducten door den handel, doch dat de af levering aan het publiek uiteraard slechts kan geschieden tegen inlevering van het benooddgde aantal punten van de textiel kaart. Wij herinneren er aan, dat de heer H. G. Hey, directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het ge bruik van de textielkaart. Puddingpoeder en maizena De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat met betrekking tot den met „105" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 8 September recht geeft op het koopen van maizena griesmeel of puddingpoeders, het volgende is bepaald: Aangezien in den handel thans nog een groot aantal pakjes maizena met een inhoud van 225 gram voorradig is, kan goedgekeurd worden, dat tot een nader te bepalen dag deze pakjes wor den gekocht tegen afgifte van twee der bovengenoemde met „105" genum merde bonnen. Het betreft hier een bepaalde fabrieksverpakking. In ver band hiermede is bepaald, dat slechts pakjes maizena van 225 gram, welke reeds vóór 22 Juli 1940 waren ver vaardigd, tegen, af gif te van twee bon nen „105" gekocht kunnen worden. Met betrekking tot puddingpoeders is verder bepaald, dat de met „105" genum merde bon recht geeft op het koopen van twee pakjes puddingpoeder, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes puddingpoeder, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. Van de samensteling. der pudding poeders zal dus afhangen, of tegen af gifte van een bon twee of drie pakjes verkoaht mogen worden. Het is echter, ongeacht de samenstelling van het pud dingpoeder, verboden meer dan drie pakjes per bon te verkoopen. Voorts zaal op den met „105" genummer den bon inplaats van puddingpoeder ook puddingsauspoeder gekocht kunnen wor den en wel tot een hoeveelheid, welke ten hoogste 100 gram zetmeel bevat Het is echter, ongeacht de samenstelling, ver boden meer dan 6 pakjes puddingsaus poeder tegen inlevering van één bon te koopen. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat onder de distributieregeling vallen alle soorten pud dingpoeder en puddingsauspoeder, die ge heel of ten deele zijn vervaardigd van pro ducten, bereid uit granen, rijst of tapioca. Aflevering van melkproducten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij, brengt ter kennis, dat met ingang van 10 Augustus tijde lijk de aflevering van gecondenseerde melk, melkpoeder, blokmelk en geste riliseerde melk in blik verboden is. Dit verbod geldt niet voor afleveringen van magere melkpoeder en voor leverin gen aan de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel. Evenmin geldt dit verbod ten aanzien van normale afleveringen door producenten of handelaren, niet zijnde de taillisten,^ aan de industrie, welke melk producten pleegt te verwerken. Deze af leveringen mogen slechts geschieden, in dien hiervoor door genoemde centrale toe stemming is verleend. Onder normale le veringen worden in het algemeen verstaan die leveringen, welke overeenkomen met de afleveringen in 1939. Aan de winkeliers is het voorts toege staan hun voorraad gecondenseerde melk of melkpoeder aan den consu ment te verkoopen. Aanvulling van hun voorraad zal ten gevolge van dit ver bod tijdelijk niet mogelijk zijn. TOEKOMSTIGE TAAK VAN DEN OPBOUWDIENST. De „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" bevat een bijdrage van haar Haag- sche redactie, die een onderhoud heeft ge had met majoor Ph. Marcella, den leider der derde afdeeling van den Opbouw- dienst. r Deze heeft onder meer medegedeeld, dat er alom in den lande nog verschillende werk-objecten gereed liggen voor de le den van den Opbouwdienst. Daartoe moet in de eerste plaats wor den gerekend de indijking van de Wad denzee, alsmede grondverbeteringen en het aanleggen van rijwielpaden, welke, in de provincies Noord-Brabant en Limburg nog dikwijls ontbreken. De Opbouwdienst zal bovendien behulp zaam zijn bij den oogst en het verzame len van afval, dat als ruw materiaal in de productie gebruikt kan worden. Ook in ander opzicht is er werk voor den Opbouwdienst. Nederland bezit vele oude steden met historische vestingwerken uit het verre verleden, waarvan dikwerf de tand des tijds geknaagd heeft. De wallen zijn ten deele ingestort en het metselwerk is hier en daar vergaan. Ook hier zal de Opbouwdienst ter beschikking staan om vemieuwingsorbeid te verrichten. Er zal begonnen worden te Waarden en Retran- chement. Overigens zijn de gemeenten uitgenoo- digd werkobjecten aan te wijzen, welke geschikt zijn voor den Opbouwdienst. Br zijn verschillende voorstellen bin nengekomen, die onderzocht zullen wor den. Verder komt er een „rampendienst", die bij groote branden, overstroomingen e.d. gereed staat en het land voor grootere schade zal behoeden. De dagindeeling van den Opbouwdienst is als volgt: 6.30 uur wekken, wasschen en aanklee- den. 7 uur ochtendappèl. 77.30 uur ontbijt 7.308 uur bed opmaken en korvee. 812 uur werken. 1213.30 uur middagpauze. 13.3014.30 marsch naar het strand en excercitie-oefeningen. 14.30—15.20 theoretich onderricht 15.30—16.30 gymnaetiek en zwemmen. 17 uur appèl. Majoor Marcella deelde ten slotte nog mede, dat de leden van den Opbouwdienst zooveel mogelijk gaan naar de streek, waar zij oorspronkelijk thuis hooren, het geen bijzonder door de getrouwde man nen zal gewaardeerd worden, daar zij dan hun familie kunnen bezoeken. „De Courant." UITVOERPRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN. In de prijsregeling voor de te exportee ren producten naar Duitschland is weinig verandering gebracht. Alleen voor drui ven en tomaten is de prijs gewijzigd. Voor tomaten A. B. C. was deze 12.en is thans 11.geworden en die van Toma ten CC is van f 8.50 op 8.gekomen. De producten Bospeen en Waspeen zijn van de lijst der exportartikelen geschrapt het geen reeds van invloed was op de gemaak te prijzen dezer producten, toen ze nog wel verzonden konden worden op bestel ling. Het zal er voor deze producten voor- loopig niet beter op worden. Ook werd tot heden nog geen fruit geëxporteerd, wat beteekenenden invloed had op den prijs, die laag was. Jliamentje v TOL. Ik ben dezer dagen door een tol gegaan. Het was mooi weer en ik vond be hagen in een fietstocht door Holland's vredige landouwen. Zoo kwam ik bij de tol. En ik moest betalen - om door het hek te mogen fietsen. Een dubbeltje een retour. De man van de tol behoefde er niets voor te doen. Hij behoefde ook het hek niet open te maken, dat stond al open. Hij behoefde alleen maar zijn hand uit te steken, de dubbeltjes en meer werden hem zonder tegenprestatie thuisgebracht. En één dubbeltje armer voortfiet send heb ik bedacht, dat wij nu in een tijd leven, waarin de arbeid in plaats van de dubbeltjes wordt verheven tot basis der economie. Dat is goed. Op de eerste, plaats: arbeid voor den mensch. Maar de tolheeren arbeiden niet. Die leunen tegen een brug en te gen een recht van eeuwen geleden. Maar is dat recht in de zoozeer ver anderde omstandigheden van snelle wegen en nog snellere auto's nog wel recht? En in mijn verder gefietste over peinzingen vond ik dat zeer aanvecht baar. En ik bedacht: er worden nu veler lei maatregelen getroffen door de be zettingsoverheden om ons doeltreffen der naar de nieuwe toekomst te leiden. Wat goed was dient behouden, wat oud was en uitgeleefd weggesneden. Zijn ook de tollen niet overjarig? Een recht om dubbeltjes te vangen,- dat iemand een paar eeuwen geleden ge geven werd. Hoofdzakelijk voor een paar boerenkarren. En nu zijn er auto's en fietsen bij duizenden. Ik zou willen, dat de Duitsche mili tairen eens een tol passeerden. Maar waarschijnlijk zou dan de tol gaarder de hekken wijd openen en zich verschuilen achter een dikke boom. GOEDKOOPE SIGAREN EN SIGARETTEN VERDWIJNEN. Opcenten op de tabaksaccijns. Naar 'het „Vad." verneemt, kan thans wel als vaststaand worden- aangenomen, dat de prijzen van sigaren en sigaretten hoog-er zullen worden. Met ingang van 15 September n.l. zullen er tien opcenten 'ko men op den accijns, hetgeen voor de siga retten een prijsverhooging 'beteekent van ten minste 5 percent. •De gevolgen van de accijnsverhoo- ging zullen waarschijnlijk van ver- strekkenden aard zijn. Onder de gegeven omstandigheden n.L zal het niet meer mogelijk zyn te gen de oude prijzen te fabriceeren en te leveren. Zoo zullen allereerst de doosjes sigaretten van 15 cent per 20 stuks geheel verdwijnen, omdat de fabricage daarvan niet meer loonend kan zijn. Dit zal duidelijk zijn als men bedenkt, dat op 15 September a.s. 55 procent van den verkoopsprijs belasting is, de winke liers ongeveer 20 pet krijgen en de doosjes ongeveer 5 pet. kosten; voor den fabrikant loont het dan de moeite niet meer. Niet anders staat het met de duurdere doosjes sigaretten. Deze zullen wel meer dan 5 procent in prijs stijgen. Voor som mige fabrieken lijkt het zelfs, dat men- geen goedkoopere sigaretten zal kunnen produceeren dan een kwartje per doos. En het ziet er naar uit, dat doosjes van 25 ct. wel vijf cent duurder zullen worden enz. Ook de goedkoope sigaren loopen op hun einde. De minimumprijs wordt 4 lA cent Er zijn echter ook fabrieken, die reeds nu aan hun afnemers hebben mede gedeeld, dat zij geen goedkoopere sigaren zullen afleveren dan met een verkoops prijs van 8 cent. Dit zijn echter niet de fa brieken, die aangesloten zijn 'bij de Ver- eeniging van grootfabrikanten in dit be drijf. Hoe het dus 15 September zal gaan is nog niet algemeen bekend. Sigaren- en sigaretten-fabrikanten hebben nog geen onderlinge regeling getroffen. IN AUGUSTUS GEEN CONTROLE OP RIJWIELPLAATJES. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, deelt mede, dat in verband met de omstandig heid, dat de aanmaak en verzending van rijwielbelastingmerken voor het loopende belastingjaar eenige vertraging ondervindt, gedurende het tijdvak van 9 tot en met 31 Augustus 1940 geen controle op rijwielbe lasting zal worden gehouden. (Intusschen is men reeds te Leiden en misschien ook al reeds elders met grooten ijver aan het bekeuren geweest).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1