STADS NIEUWS Weerbericht Klavarskribo KERKNIEUWS BIOSCOPEN TE LEIDEN W VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenymUprtj»: toot Lelden SI cent per week; t 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; f Sl.00 per kwartaal. Franco per poet 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met gelll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al* léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 9.18 uur. Zon op 6.13 uur. Maan onder 11.50 Vrijdagavond, Maan op- 2.50 Zaterdagmiddag. (Zaterdag eerste kwartier). HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 10 Aug. voorm. 9.en nam. 9.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC y 0 Verduisteringstijden 0 (J Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG jj 9.18 uur. y ZONSOPKOMST 0 y 11 6.13 uur Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. -bil OII CD II Oil CDU CDU Oil Oil CD II czP DE HANDEL EN TEXTIELGOEDEREN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in verband met het groot aantal nagekomen aanvragen tot het verkrijgen van een alge- meene vergunning, het den handel tot uiterlijk 1 September 1940 geoorloofd blijft, zonder deze vergunning te koopen en te verkoopen. Desgewenscht is het geoorloofd, ook na 11 Augustus 1940 de zaken nog enkele da gen gesloten te houden, voorzoover dit, in verband met de inventarisatie noodzake lijk is, want deze moet gereed zijn, voor dat de handelaar met aflevering kan be ginnen. Tevens vernemen wij, dat de heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het ge- bri,;'- van de textielkaart. LEVERTRAANDISTRIBUTIE. Levertraan mag krachtens beschikking van heden aan verbruikers alleen worden afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een door een in Nederland gevestigden arts afgegeven bon. Voor het afgeven van deze bons gelden voor de artsen de volgende richtlijnen: a. Een grootere hoeveelheid levertraan dan 200cc. per hoofd en per week is niet toegestaan; b. De arts mag per bon niet meer lever traan uitschrijven, dan noodig is voor twee weken; voor meerdere personen uit een zelfde gezin kan met één bon worden vol staan; c. De arts mag de bonnen slechts afge ven, indien hij het verstrekken ^an lever traan op goede medische gronden noodza kelijk acht. Desbetreffende bonboekjes worden be schikbaar gesteld door het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Tesselschade- straat 6, Amsterdam (2). Apothekers mogen dus. voortaan lever traan alleen afgeven op recept van een arts of tegen ontvangst van een bon, als bovenbedoeld. Zij kunnen levertaan blijven bestellen op de bekende bestelformulieren, doch zijn verplicht van iedere 'aflevering nauwkeurig aanteekening te houden. Ook apotheekhoudende geneeskundigen kunnen op de bekende bestelformulieren levertraan blijven betrekken, doch moeten eveneens aanteekening houden van de verstrekte hoeveelheden. Zij mogen geen bonnen gebruiken voor aflevering uit eigen voorraad; al deze afleveringen wor den beschouwd als op recept te zijn ge schied. Drogisten en kleinhandelaren mogen le vertraan uitsluitend afleveren op bonnen en kunnen levertraan alleen betrekken te gen inlevering van een overeenkomstige hoeveelheid bonnen. Doel en program van het Arbeidsfront. Uiteenzetting van den heer Rost van Tonningen. Gisteravond heeft mr. M. M. Rost van Tonningen in de Stadsgehoorzaal te Lei den een rede gehouden voor het „Neder- landsche Arbeidsfront" over: „Wat brengt het Nederlandsche Arbeidsfront". Wij geven hier een verslag dezer rede. Onze.lezers kunnen daardoor de mentali teit, de geestesgesteldheid dezer rede leeren kennen en deze beoordeelen ook zonder commentaar onzerzijds. Nadat de spreker was ingeleid door den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer P. G. Fles, ving hij zijn rede aan met te constateeren, dat Europa thans staat voor een periodevan verwezenlijking van de sociale revolutie. Deze revolutie wordt ech ter tegengehouden door de verdeeldheid der arbeiders, de verdeeldheid, welke jaren lang door de reactionairen is gezaaid, om zoodoende een gemeenschappelijken strijd van alle arbeiders tegen de kapitalisten te voorkomen. De Nederlandsche vakbeweging, zoo vervolgde spr., heeft volkomen gefaald. Haar werk is echter niet nutteloos geweest, integendeel, zij heeft zeer veel goeds tot stand gebracht en wij weten dat te waardee- ren, doch in haar uiteindelijk doel de verwezenlijking van het socialisme is zij schromelijk tekort geschoten. In den be ginne leek het er op, dat de vakbeweging een eenheid van arbeiders zou zijn tegen de kapitalisten-uitbuiters. Toen kwam ech ter de bekende splijtzwam, die confessio- neele en moderne bonden vormde en daar mede de kracht der arbeiders brak. Ach ter hun rug om zijn de arbeiders door hun voormannen verraden. Thans wordt hier toe opnieuw een poging gedaan. De burger lijke reactie de Nederlandsche Unie is er reeds. Nauwelijks was zij geboren of de R.K. Staatspartij maakte zich er mees ter van, o.m. door collectieve aansluiting der R.K. Arbeidersbonden. De R.K. Staats partij trad zoo brutaal op, dat het zelfs den heer Linthorst Homan te bar werd. Hij ver bood de verdere collectieve aansluiting van partijen of groepen, doch de R.K. arbeiders had hij toen reeds in zijn zak en daarmede ligt de schaduw van een Goseling en een Speyert van Woerden evengoed over de N. U. als zij nog steeds over Oss ligt. Het Nederlandsche volk, zoo vervolgde spr., maakt thans een enorme geestelijke crisis door. Alles wankelt en kraakt, alleen wij N.S.B.'ers hebben onze rotsvaste overtui ging gehouden. Dit geeft ons de plicht on zen landgenooten de hand te reiken. Wij moeten trachten de S.D.A.P. tot nieuw le ven te brengen. Wij moeten dit doen op hun wijze en niet op de onze. Wij moeten alle socialisten tezamen brengen. Gebeurt dit niet, dan zullen zij opnieuw een speel bal der reactie worden. Toen bleek, dat de strijd voor één sociaal front vruchteloos bleef, is besloten, dat het prachtige instituut van het N.V.V. bewaard moest blijven en de heer Woudenberg werd tot commissaris benoemd, terwijl spr, dezelfde functie kreeg in de S.D.A.P., die anders volkomen zwe vende was geworden. Het verwijt, dat spr. in zijn radiorede over de S.D.A.P. leugens heeft verteld, wees spr. van zich. Altijd heeft hij het goede bij zijn tegenstanders gewaardeerd en hij is daar ook steeds rond voor uit gekomen. Alle plannen, die werk verruiming beoogden, heeft hy steeds toe gejuicht. Door de democratie zelf zijn deze plannen echter altijd gesaboteerd, omdat zij nu eens in strijd waren met deze groep en dan weer met die. Ook nu nog vragen wij om arbeid voor onze 600.000 werkloozen. Wij gelooven dat alleen de arbeid welvaart kan scheppen. Het moet echter geen arbeid zijn zooals wij in de werkverschaffing heb ben gezien, doch goed betaalde arbeid. Het mag niet meer voorkomen, dat het eene deel van ons volk zijn heele leven zwoegt om wanneer het uitgewerkt is op de mesthoop te worden gegooid, terwijl het andere deel de vruóhten plukt. Dit alles heeft spr. de S.D.A.P.'ers gezegd en hij heeft er aan toe gevoegd, dat hij in de S.D.A.P. nooit pro paganda voor de N.S.B.'zal maken. Ik heb aan de S.D.A.P. slechts gevraagd:'„kies een nieuwe leiding en zet uw werk voort". Dit zal spr. blijven propageeren, niettegen staande de sabotage der oude leiding, net zoolang totdat uit de massa zelve een nieu we leiding ontstaat. De socialistische ge meenschap, zoo vervolgde spr., is een bloed- gemeenschap. Het is een gemeenschap, waarin de kameraadschap, de ware kame raadschap, zooals die in den oorlog van '14- '18 in de Duitsche loopgraven ontstond, heerscht. Deze bloedgemeenschap, die geen grenzen kent, zal een groote werkgemeen schap doen ontstaan, die zich uitstrekt van Noorwegen tot de Alpen en van Calais tot Memel. Om dit te bereiken moeten we ka meraden worden en kameraden wordt men door samen te werken, samen te leeren, samen te strijden. In de nationaal-socialis- tische gemeenschap zal het niet mogelijk zijn, dat een minister een eerste" spade in de grond steekt en daarna met zijn vrien den gaat dineeren. Voor ons is zijn plaats in zoo'n geval tusschen de arbeiders. Om dit te bereiken moeten de socialistische massa's zich vereenigen. De S.D.A.P.-lei- ders hebben hun partijgenooten in den steek gelaten, zij hebben hen verraden. Zij laten den strijd voor het socialisme geheel aan ons over. Onze wensch is, zoo eindigde spr:, dat alle arbeiders zich vereenigen en als dan de stappen van 2J^ millioen arbeiders in Ne derland dreunen, dan zullen de reactionai ren weten, dat hun tijd voorbij is en dat het socialisme is verwezenlijkt. Na de pauze beantwoordde mr. Rost van Tonningen vele vragen. strumenten. Alle muziek voorradig. Inlich tingen - Proeflessen gratis. A. J. VAN OER LIJKE, Oude Singel 14, Tel. 20889. 4140 DE SIGARENINDUSTRIE. Wij vernemen, dat in de geheele Neder landsche sigarenindustrie over de kalen- derweek van 12 tot en met 17 Augustus a.s. vacantie zal worden gegeven, zoodat in deze week de fabrieken stil liggen. Ter nadere verklaring van een bericht inzake de oprichting van den Algemeenen Bond van Sigarenfabrikanten te Eindho ven, wordt gemeld, dat deze bond bedoelt algemeen te zijn voor groot- en kleinin- dustrie, echter alleen voor de drie Zuide lijke provincies. Het doel is de organisatie en de brdijfsorganisatie voor de geheele Nederlandsche industrie te vergemakkelij ken, in nauwe samenwerking met het Ver bond van Sigarenfabrikanten te Amster dam, met welk Verbond de nieuwe organi satie in' stands houdt het Centraal Bu reau voor de Sigarenindustrie te den Haag, Willem de Zwijgerlaan 110, waarvan mra B. Colenbrander en mr. A. Steinkueh- ler secretarissen zijn. HOOGER POLITIEPERSONEEL IN EEN BOND Gistermiddag is te Utrecht een vergade ring gehouden van de Broederschap van Commissarissen van Politie, de R.K. Ver- eeniging van Hooger Politiepersoneel en den Bond van Hoogere Politie-ambtenaren in Nederland. De bijeenkomst besloot deze drie ver een igingen op te heffen om vervolgens over te gaan tot het stichten van één bond, den naam dragende: „Bond van Hooger Politiepersoneel". Besloten werd een actie te voeren om te komen tot één bond, waarin alle politie ambtenaren in Nederland zullen zijn ver- eenigd. NU OOK FILMS VAN DE METRO-GOLDWYN VERBODEN. Naar „Het Vad." verneemt zullen ook de films van Metro-Goldwyn-Mayer van het programma moeten verdwijnen. De eenige Amerikaansche maatschap pijen, die in Duitschland kantonren heb ben, zijn de Metro en Paramount. Er was dus reden de verwachting te koesteren, al dus het blad, dat het product van deze bei de ook hier op het programma zou blij ven. Maar alleen Paramount is overgeble ven en de R.K.O. voor shorts, waaraan groo te behoefte is, nu er niet meer dan twee hoofdfilms in één programma vertoond kunnen worden. CORRESPONDENTIE VOOR DE KINDEREN IN DE OSTMARK Het comité voor de kinderuitzending naar de «Ostmark deelt mede, dat brieven voor de in de Ostmark verblijvende kin deren als volgt moeten worden geadres seerd: An die Kinderaktion Niederlande Ostmark. Kneuterdijk 20, Den Haag. Verder moeten in den linkerbenedenhoek worden vermeld: de naam van het kind, de naam van dengene of liet tehuis, waar het kind verblijf houdt, de plaatsnaam en het adres. Deze brieven zullen door speciale koe riers naar Oostenrijk worden gebracht. PRIESTER-JUBILEA OP 15 AUÏfuSTUS. Op Maria Hemelvaart hoopt de zeer- eerw. heer C. J. Tholenaar, pastoor der St. Willibrord-parochie te Wassenaar zijn 60-jarig priesterfeest te herdenken. Zijn gouden priesterfeest viert de zeer- eerw. heer F. A. Keet, era, pastoor van Bodegraven. 40 jaar priester zullen op dien dag zijn de zeereerw. neeren W. Borsboom, em. pastoor van Noorden, H. Th. Bouters, em. pastoor van Bleiswijk, I. J. M. Meyer, em. pastoor van Leiderdor p-Z o e- terwoude H.R., L. Th. Mulder, em. pastoor van Westwoud, L. J. J. Smeele, pas toor te den Haag, L. J. Willenborg, pastoor te Bloemendaal, P. H. Wijtenburg, em. pastoor van den Haag. Hun zilveren priesterfeest- vieren de zeereerw. heer en Th. J. Beers, pastoor te Bergschenhoek, F. J. Bemelman, pastoor te Oud-Vossemeer, P. Braak, pastoor te Slootdorp, L. Brink, pastoor te Zierikzee, J. P. A. Brinkman, pastoor te den Burg, H. H. Brouwer, emeritus-pastoor te Beek bij Nijmegen. A. J. M. van der Burg, pastoor te Maassluis, W. J. J. de Jongh, president van het Theologicum te Warmond, J. F. Lips, pastoor te Hoogmade, J. J. Middelburg, pastoor te Wormerveer, G. A. Jongejan, pastoor te Warmenhuizen, R. M. A. Nieveen van Dijkum, deken en pastoor te Goes, L. H. M. Nieuwenhuizen, deken en pastoor te Wognum, M. M. Nolet, pas toor te Bovenkarspel, P. J. de Roos, pastoor te Voorschoten, W. C. van Benten, pastoor te Honselersdyk en J. B. Schuyt, pastoor te Rotterdam. Bnltenlandsche belichten ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK IN ITALIC. Volgens Stefani heeft zich gisteren in het laboratorium van een munitiefabriek bij Piacenza een zware ontploffing voorge daan. Hierbij zijn 39 arbeiders om het le ven gekomen en verschillende honderden gewond. De vertrekken van het laborato rium zijn bijna geheel vernield. Door den luchtdruk zijn van de omliggende huizen talrijke ruiten gesprongen. De onderstaatssecretaris in het Italiaan- sche ministerie van oorlog is naar de plaats van de ramp vertrokken, teneinde een on derzoek naar de oorzaak der ontploffing in te stellen. BRAND AAN BOORD VAN NOORSCH SCHIP. Het Noorsche vrachtschip „Lista" (3671 ton), dat in den nacht van Woensdag op Donderdag met oorlogsmateriaal aan boord naar Engeland was vertrokken, heeft nog in het gezicht van de haven van New-York het hoer verlóren. Toen het vaartuig naar de haven werd weggesleept ontstond er kort na elkaar twee ontploffingen en brak er brand uit. De sleepbootén zetten 't schip op het strand en redden de bemanning. Schip en lading gelden daarentegen als ver loren. DE BOSCHBRANDEN IN FINLAND. De groote boschbranden aan den oever van de Botnische Golf hebben 10.000 hec tare borschgrond verwoest. Bovendien z(jn alle voorraden brandhout, die in de bos- schen opgstapeld lagen en veertig woon huizen een prooi der vlammen geworden. Agenda LEIDEN Dinsdag, R. K. Metaalbewerkersbond, le denvergadering, afd. Leiden, Bonds gebouw, 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 Aug. 20 uur tot Zaterdag 10 A u g. 8 uur waargenomen door de apothe ken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. HOE BELGISCHE URSULINNEN WERDEN DOODGESCHOTEN. De priester Josef Kreps van de abdij Kei zersberg te Leuven heeft verhaald, hoe Bel gische Zusters Ursulinnen door Engelsche soldaten werden doodgeschoten. De Zus ters van het klooster der Ursulinnen Leuven, Mechelschestraatwaren uit angst voor de Engelschen, die op 15 Mei de stad bezet hielden, in een kelder van een in de zelfde straat gelegen brouwerij gevlucht. De Zuster Anna Tarcisia Calis, die nog in het klooster gebleven was en haar mede zusters wilde volgen, werd op straat door Engelsche schutters aangehouden. Tever geefs verzocht zij haar te laten doorgaan. Zonder eenig medelijden openden de En gelschen het vuur uit hun machinegewe ren op de ongelukkige Zuster, die door een schot in het hart gedood ineenzonk. Een te hulp snellende Ursulin werd eveneens met het machinegeweer beschoten. Zij werd ernstig gewond en bleef op straat liggen. Na dat de Engelschen zich teruggetrokken had den kon de gewonde Zuster met een auto vervoerd en door den priester Kreps van het H. Oliesel voorzien worden. R.-K. VROUWENBOND. Een novene van H. H. Missen. Op verzoek van het diocesaan bestuur van den R.-K. Vrouwenbond zal door de Paters Benedictijnen van de Abdij van Eg- mond op negen achtereenvolgende Zater dagen en Maandagen een H. Mis worden op gedragen voor het welzijn van ons vader land. (Deze novene van H.H. Missen zal beginnen morgen, Zaterdag 10 Augustus. De bedoeling is, dat alle leden 'van den R.-K. Vrouwenbond zich in gebed met deze novene zullen vereenigen met de intentie, dat door Maria's voorspraak het licht van den H. Geest ons leide naar een betere toe komst. DE LAATSTE TRAMS Naar en van Den Haag, Haarlem, Noord wijk, Katwijk en in de stad. In aansluiting op het bericht elders in dit blad, dat de trams om 11 uur in de re mise moeten zijn, vermelden wij hier de laatste tijden, waarop de trams naar en van Den Haag, Katwijk, Noordwijk en Haarlem vanaf heden nog zullen rijden: Naar Haarlem vertrekt de laatste tram 21.32 uur, naar Den Haag 21.30, naar Katwijk en Noordwijk 21.53 uur. Van Haarlem vertrekt de laatste tram naar Leiden om 21.43, van Den Haag 22.05 en van Katwijk en Noordwijk 22.30 uur. De laatste stadstram vertrekt van den H. Rijndijk 22.25 en van Oegstgeest 22.10 uur. De dienstregeling blijft overigens be houden met dien verstande, dat er des morgens vóór 6 uur geen trams zullen rijden. Voor het examen hoofdacte, gedeelte B, slaagde te Den Haag de heer B. A. A. van Dieren, alhier. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvi n g e n. 7497. Firma Ideal", Alphen aan den Rijn, Prins Hendrikstraat 66. Kappersbenoodigdheden en aanverwante artikelen. Klein- en groot handel. Eig.: C. Deelstra, Alphen aan den Rijn. 7496. J. A. Beunen. Leiden, Spieghel- straat 41. Binnen- en buitenlandsche kaas handel. Eig.: J. A. Beunen, Leiden. Wijzigingen: 6372. Eerste Leidsche Chroomindustrie. Leiden, Rijn- en Schiekade 124. De eige naar J. Chr. van der Horst is uitgetreden. N. eig.: H. van der Horst, Hilversum (H.V.) N. gevolm.: W. A. O. Bilger, Hilversum, J. Chr. van der Horst (B.P.) Voorschoten en G. R. van der Horst (B.P.), Voorschoten. 1374. Café Spoorzicht. Leiden, Stations weg 63. N. proc.: W. B. Th. Peterzen, Lei den (B. P.). 2020. De Leidsche Begrafenis Onderne ming J. Dirkse en Zoon, Leiden, Hooi gracht 44. Het kantoor is verplaatst naar Oegstgeest, Geversstraat 40. 4632. Gebrs. Dirkse, Leiden, Hooigracht 44. Meubelmakers, handels en stoffeerders, tevens complete meubileering. De hoofd zaak te Leiden, Hooigracht 44, is verplaatst naar Oegstgeest, Geversstraat 40, waardoor het filiaal te Oegstgeest, Geversstraat 40w hoofdzaak is geworden. R.-K. Fabrieksarbeidersbond (afd. Leiden). Te beginnen met Maandag a.s., zal voortaan door het bestuur van bovenge noemde bond spreekuur voor de leden wor den gehouden eiken Maandag des avonds van 7.30—8.30 uur op het kantoor irt het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Voor het examen Engelsch L. O. slaag de heden te Utrecht mejuffrouw A. Pee- ters alhier, leerlinge van mejuffrouw Nell Kagie. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULi. KEURING Lido: Zwei in Sonnen- schein (Charlotte Ander, Theo Lingen) Komische speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd Luxor: Morgen word ik ge arresteerd (Kathe Donsch, Paul Klin- ger). Spanning Iedere avond 8 uur. Zondag van 27 u. Zaterdag en Zondag 's avonds om 7 uur en 9.15 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Met geheime op dracht (Gustav Fröh- lich, Camilla Hom). Geheimzinnig lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. Zaterdag en Zondag 's avonds om 7 uur en 9.15 uur. Zaterdag en Woens dag matinée 2.15 u. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Het mysterie van de Ju 52 (Willy Fritsch, Olga Tschechowa Avontuurlijk lederen avond 8.15 u. Zondagmiddag 4 u. Zaterdag en Zondag 's avonds 7 uur en 9.15 uur. Woensdag en Zaterdag matiné 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Vijf millioen zoeken een erfgenaam. (Heinz Rühmann). Komisch lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. Zaterdag en Zondag 's avonds 7 uur en 9.15 uur. lede ren dag matiné 2 u. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2