31ste Jaargang No. 9716 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje - VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 Ste £eid^clve(2oi4^cmt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. m. i De Nederlandsche Unie en de staatkunde. Het Concertgebouw te Amsterdam was gisteren tot den nok toe gevuld met aan dachtige toehoorders, toen het drieman schap van De Nederlandsche Unie voor den eersten keer in de hoofdstad des lands het woord voerde. De inleiders hebben in dezelfden geest gesproken als Dinsdag op de bijeenkomst te 's Gravenhage, waarvan wij een uitge breid verslag hebben gegeven. Twee der sprekers hebben zich wat con creter uitgesproken over kwesties van di- rect-politieken aard. De heer Linthorst Homan zeide: Het meest loopen de inzichten uiteen op het gebied der staatsinrichting, daar zich daar de knooppunten van al het andere voordoen. Daar zal een sterk ge zag moeten zorgen voor de genezing der fouten en d$ voorkoming van de rem mende bezwaren van den afgeloopen tijd; ieder is het er over eens, dat de parlementaire democratie met evenredig kiesrecht voorgoed voorbij is. Stellig zal de staatsinrichting meer autoritair en meer corporatief moeten zijn, dus voor zien zijn van een apparaat voor snelle en kordate beslissing en van een apparaat voor deskundige uitwerking der sociaal- economische behoeften en mogelijkhe den. Gezonde volksinvloed zal blijven bestaan. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een par tij wordt niet gesteld. Men zal, wanneer men eerlijk het programma van de Unie, hetwelk een geestelijk reveil over de ge- heele linie inhoudt, kan onderschrijven, met zijn eigen geweten moeten uitma ken of men lid blijft van een partij. Maar wie alleen meedoet om twee ijzers in het .vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het ver keerde adres. De heer Einthoven maakte de volgende opmerkingen: Hoe onze staatsvorm na dezen oorlog zal zijn kan thans nog niet worden vast gesteld; autoritair zal hij zeker zijn, maar het Nederlandsche volkskarakter zal er in tot uiting moeten komen. Wij hebben den oorlog verloren en hebben de consequenties daarvan te dragen; in de eerste plaats zelfbeheersching. Dit echter is de goede zijde van den oorlog, dat hij de Nederlanders dichter bij el kaar heeft gebracht. Daarom ook moet men begrijpen, dat De Nederlandsche Unie geen nieuwe partij is, maar een volksbeweging. De vroeger elkander te genstrevende krachten moeten in één richting worden gestuwd. Alleen* dan kunnen wij den koers inslaan naar een nieuwe toekomst, een toekomst vooral "met arbeidsvreugde voor allen. V. D. BOND EN NEDERLANDSCHE UNIE Met sympathie begroet Ook' het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft zijn standpunt bepaald met betrekking tot de Nederlandsche Unie. In een aan de leden toegezonden circulaire geeft het hoofdbestuur als zijn meening te kennen, dat, hoewel de Nederlandsche Unie een andere organisatie is geworden dan aan vankelijk werd bedoeld, er niette min aanleiding is, haar oprichting imet sympathie te begroeten. „Wel," zoo heet het verder, „is het pro gramma vaag en in enkele opzichten niet ten volle in onzen geest, wel zijn ook de leiders van deze bewging niet staatkundig geschoold, maar hiertegenover staat, dat het driemanschap bezield is met den wensch om in vaderlandschen geest het algemeen belang te dienen, dat zij voor nemens is bij de autoriteiten van de be zettende macht het specifiek Nederland sche karakter van ons volk tot uitdrukking te brengen en te bevorderen, dat wet geving en bestuur in Nederlandschen geest zullen worden geleid. „Toetreding tot de Nederlandsche Unie mag er echter niet toe leiden de eigen orga nisatie te verlaten," zoo besluit het hoofd bestuur. De Vrijz. Dem. Bond heeft een hechten grondslag, hij wil de partij in tact houden totdat wij in vrijheid mede zullen kunnen beslissen, hoe de toekomst wat be treft politieke organisatie zal worden. Het standpunt van het hoofdbestuur is der halve: le ieder blijve lid van den Vrijz. Dem. Bond; 2. het lidmaatschap van de Nederlandsche Unie is vereenigbaar met dat van de partij. De verderfelijke invloed van leugens Het D. N. B. bericht: In zijn reeds in het kort vermelde toe spraak heeft de Paus zich vooral bezig ge houden met de gevaren van slechte lectuur. Behalve geschriften, die goddeloosheid en zedenverval verspreiden, mag men echter niet vergeten, zeide' de Paus, de geschrif ten, die leugens rondstrooien en haat zaaien. De haat, die in de oogen van God afschuwwekkend en voor eiken rechtvaar digen mensch ontoelaatbaar is, is nog af schuwelijker, wanneer hij laster verspreidt en tweedracht tusschen broeders zaait. Een bepaalde pers schijnt het zich tot taak gesteld te hebben in de groote familie der volken de broederlijke betrekkingen tusschen de zonen van denzelfden Godde- lijken Vader te verstoren. Dit werk van haat wordt door het boek, vaker echter door de courant volbracht. „Geve God", zeide de Paus, „dat de ge schiedenis geen oorlog kan aanwijzen die door een handig verspreide leugen is ver wekt. Een schrijver, die zich bewust is van zijn taak en zijn verantwoording, voelt zich verplicht, wanneer hij een fout heeft be dreven, deze te herstellen. Tegenovèr zijn lezers is hij verplicht in hen niet het hei lige erfdeel der waarheid en naastenliefde te verstoren, dat negentien eeuwen Chris tendom het menschendom hebben ge bracht. De tong heeft meer menschen ge dood dan het zwaard, zoo staat er geschre ven. Zoo ook kan een leugenachtig ge schrift niet minder verderfelijk werken dan tanks en bombardementsvliegtuigen". Dit woord van den Vader der Christen heid moge worden ter harte genomen door allen, ieder voor zich. De een-brenge het niet van toepassing op den ander, terwijl hij.... zichzelf daarbij uitsluit! Alle jonge kaas wordt thans opgelegd. Naar wij vernemen vordert de Neder landsche Zuivel Centrale honderd procent van de kaasproductie, dus alles wat op het oogenblik aan kaas geproduceerd wordt. De gevorderde hoeveelheden zullen worden opgelegd. Naar men ons verzekerde, heeft deze maatregel alleen ten doel te zorgen, de kaas voorziening zoo regelmatig mogelijk te laten verloopen. Een tekort aan kaas is er ze!/T niet. Slechts beoogt men er voor te zorgen, dat ook dezen winter voldoende kaas in goede regelmaat te krijgen zal zijn. Op het oogenblik zijn er trouwens bij den handel en groothandel nog voldoende voor raden, zoodat men ook niet bevreesd be hoeft te zijn dat men op korten termijn geen kaas méér zal kunnen krijgen. Wel leidt deze maatregel vooral op het land tot vreemde gevolgen. Zoo kan een boer, die zelf kaas maakt, zijn eigen kaas niet verkoopen (als zijn oude voor raad uitverkocht is), maar moet oudere kaas bij den handel inslaan voor den ver koop aan particulieren. De Nederlandsche Zuivel Centrale koopt niet in tegen den marktprijst maar tegen den lageren richtprijs. „Vad." Boter en vet Zooals men weet geven gedurende de periode van 29 Juli j.l. tot en met 23 Aug. a.s. de met 01 en 02 gemerkte bonnen van de z.g. „vetkaart" recht op het koopen van een half pond margarine of boter, of, voor zoover de voorraad strekt een half pond gesmolten vet. De met 03 en 04 gemerkte bonnen geven voorts uitsluitend recht op het koopen van boter. Ten einde er de verbruikers van marga rine en vet tijdig van op de hoogte te stel len op welke rantsoenen zij gedurende de volgende distributieperiode kunnen re kenen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze periode acht weken zat duren. Voor deze periode, die derhalve loopt van af 24 Augustus a.s. tot en met 18 October a.s. zullen acht bonnen van de vetkaart geldig worden verklaard. Vier daarvan zul len elk xecht geven op een half pond bo ter, drie elk op een half pond margarine en één op een half pond gesmolten vet. In verband met het bovenstaande en met het doel om r-ederf van de in de winkels aanwezige voorraden te voorkomen, zijn bepaalde maatregelen genomen betreffen de de wijze, waarop de winkeliers met be hulp van de gedurende de eerste distribu tieperiode ingeleverde en nog in te leve ren bonnen hun voorraden kunnen aanvul len. Een uiteenzetting van deze maatrege len wordt in de dagbladen gegeven onder de officieele pubicaties. Het is voor de de taillisten van zeer groot belang, dat zij van deze uiteenzetting nauwkeurig kennis ne men. Geen trams meer na elf uur. REGELING VOOR HET GEHEELE LAND GAAT ZATERDAG IN Naar het „Vad." van bevoegde zijde verneemt, mogen met ingang van a.s. Zaterdag in het geheele land des avonds na 11 uur en des ochtends voor zonsopgang (circa kwart over zes) geen trams meer rijden. Alle trams moeten dus des avonds om elf uur in de remise zijn gestald. DE TREINENLOOP IN DEN A.S. WINTER Naar wij vernemen, zal er met de a.s. winterdienst der Ned. Spoorwegen geen verandering in den treinenloop komen. Er zal, hoewel de duisternis met de winter maanden vroeger intreedt, in de dienst regeling geen wijziging worden gebracht, zoodat de laatste treinen op dezelfde tijd stippen zullen vertrekken als nu. VERKOOP EN VERHUUR VAN MOTOR RIJTUIGEN. Geen te liooge prijzen mogen worden bedongen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er ten overvloede de aandacht van belanghebben den op, naar aanleiding van klachten over prijsopdrijving in den handel in oude auto's, dat ook voor-tweedehands motor rijtuigen het algemeene verbod van prijs- verhooging boven het peil van 9 Mei j.l. van toepassing is. Voorts dienen belang hebbenden er rekening mede te houden, dat de „prijzenbeschikking 1940 no. 1", die het algemeene verbod tot prijsverhooging voor alle roerende goederen inhoudt, te vens een verbod inhoudt, de huurprijzen voor roerende goederen, derhalve ook voor motorrijtuigen, te verhoogen boven het peil van 9 Mei j.l. VERBOD VAN VERWERKEN ENZ. VAN CACAOPRODUCTEN. De voorwaarden voor ontheffing. Krachtens een besluit van den secr.-ge- neraal wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij is het voorhan den en in voorraad hebben, verwerken, doen verwerken, afleveren van cacaoboo- nen en cacaoproducten verboden. Van dit verbod wordt ontheffing ver leend op voorwaarde dat: a. degene, die op 10 Augustus 1940 na af loop der werkzaamheden een hoeveelheid cacaoboonen of van eenig cacaoproduct voorhanden of in voorraad heeft van meer dan 100 kg. aan de Nederlandsche Meel centrale, gevestigd te 's-Gravenhage, opga ve doepan de door hem op dat tijdstip in voorraacT gehouden hoeveelheid van die cacaoboonen of van dat cacaoproduct op daartoe strekkende formulieren op aan vraag kosteloos door de genoemde Centrale beschikbaar te stellen, met inachtneming van de daarop gestelde aanwijzingen, wel ke opgave uiterlijk 17 Augustus 1940 aan de vorengenoemde Centrale moet worden ingezonden; b. degene, die op 10 Augustus 1940 zijn beroep of bedrijf maakt van het verwer ken van cacaoboonen of cacaoproducten, op daartoe strekkende formulieren, op aan vraag kosteloos door de onder a genoemde Centrale beschikbaar te stellen, met inacht neming van de daarop gestelde aanwijzin gen, aan genoemde Centrale opgave doet van de door hem in de jaren 1937, 1938 en J939 verhandelde en verwerkte cacaoboo nen en cacaoproducten, welke opgave uiter lijk 17 Augustus 1940 aan de vorengenoem de Centrale moet worden ingezonden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Staatscourant van gisteren no. 153. GEEN VACANTIE MEER OP 31 AUG. De secretaris-generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de verschillende scholen medegedeeld, dat, ingevolge de bekendmaking van den Rijks commissaris tegen betoogingen en demon straties tegen de bezettende macht of voor de leden van het Huis .van Oranje, de 31ste Augustus niet meer als vrije dag in aan merking' komt, tenzij deze dag binnen de vacantie valt. Inlevering akkerbouw producten. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat telers voor den lOen Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akkerbouwproducten van den oogst 1939 op de gebruikelijke wijze moeten inleveren. Ingeval het om technische redenen onmogelijk is aan dezen inleverings plicht vóór genoemde datum te vol doen, kunrlen de provinciale voedsel- commissarissen toestemming verleenen, dit tijdstip te overschrijden. Een opgave van de producten, welke on der deze regeling vallen, wordt in alle dag bladen gepubliceerd: daarbij wordt tevens bekend gemaakt in hoeverre vrijstelling van inleveringsplicht bestaat. DE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM MR. EINTHOVEN MET VERLOF. Aan mr. L. Einthoven is op zijn verzoek voor onbepaalde tijd verlof verleend uit zijn betrekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en van commissaris van rijkspolitie. Zooals men weet, behoort mr. Einthoven tot het Driemanschap der Nederlandsche Unie. DE TUINBOUWHANDEL. Erkenningen in den aardappelenverkoop. In kringen van de aardappelen-handela ren wordt verwacht, dat van regeerings- wege maatregelen genomen zullen worden tot regeling van den verkoop. In verband hiermede is thans aan de diverse handela ren in ons land een schrijven gezonden, waarin hierop de aandacht wordt geves tigd, en gevraagd wordt welke erkenning men ter zijner tijd zou wenschen. Hier voor zijn drie mogelijkheden, n.l.: a. een erkenning als landkoopman; b. als commissionair; c. als stadsgrossier. Men kan slechts in één functie worden erkend en bij den handel dus worden in geschakeld. Omtrent de maatregelen op welke wijze de handel in aardappelen zal worden geregeld, is nog niets bekend, doch dat zij vrij zal blijven, meent men niet te mogen verwachten. ZADEN EN PEULVRUCHTEN In Den Haag werd de advies-commissie van zaden en peulvruchten geinstalleerd, welke de Akkerbouw Centrale zal advi- seeren. Voorzitter van deze commissie is de heer H. J. Harkema te Haren, leden J. B. Algra te Stiens, J. H. Aangeenbrug te Haarlem, M. P. Boersema te Groningen, D. N. Braat te Amsterdam, F. H. Dijkster- huis te Mensingerweer, A. L. van Eek Jr. te Zevenbergen, S. Jacobs te Schiedam, A. Jeronimus te Middelburg, P. v. d. Linden te Rotterdam, C. Th. L. Moors te Nieuw Vosmeer, R. C. Schenk te Heemstede, D. E. Sohuitema te Amersfoort, J. Roos te Rot terdam, Maarten de Wit te Zaandam en B. P. van IJsselstein te Rotterdam. KUIPER. Ik zie in een krant een plaatje, dat een bijdrage beoogt te zijn aan het streven tot herstel van het ambacht. Op dat plaatje staat een kuiper, dat is een man, die houten vaten maakt en die wellicht zijn vak wel kennen zal. En ik, die dat vak niet ken, ben het niet met hem eens. Wat doet die man zoo raar in die ton te timmeren, die, zonder bodem nog, als een wijde holle houten buis voor hem ligt? Dat heb ik in mijn jeugd anders ge zien. In de stad van mijn jeugd was een straat, die Achterdam heette en daar woonden alle kuipers van de stad bij elkaar. Mijn eerste gang vanuit de school was dikwijls naar de Achterdam en daar heb ik dus heel wat lessen in het kuipersvak gehad. Maar die kuipers deden dat anders. Die stookten een vuurtje van hout krullen op straat vóór hun werkplaats en om dat vuurtje plaatsten zij hun bodemlooze ton. En dan liepen zij ge bogen rond hun vat en sloegen met hun kuipershamer op de duigen. En al ging de grootste aantrekkingskracht dan ook van het vuurtje van hout krullen uit, toch geloof ik, dat ik daar de eerbied voor het ambacht hfeb ge leerd. En mocht ik het ambacht van rare- stukkies-schrijver eens moeten opge ven, dan zal ik denken aan den Ach terdam en terugkeeren tot het am bacht mijner jeugd. Water en duisternis eischten weer slachtoffers Men bericht ons uit 's Gravenhage: De zee heeft zich gisteren van haar ge vaarlijksten kant laten kijken. Het 6-jarig jongetje W. da J. uit de Stationsstraat te Pijnacker was gisteren met een buurvrouw naar Scheveningen gegaan. Omstreeks twee uur kwam deze buurvrouw bij de politie aangifte doen, dat het knaapje vermist werd. Het was in een badpakje gekleed. Daar het kind tot heden niet gevonden is, neemt men aan, dat het is verdronken. Nog een jongetje heeft gisteren tenge volge van het water het leven gelaten, nl. de 7-jarige J. Z. uit de Jan van Goyen- straat. Hij was met twee buurjongetjes gaan wandelen en daarbij in de buurt van de Laakhaven gekomen. Toen het reeds donker was, kwamen de beide andere kin deren terug en vertelden, dat Z. in het wa ter was „gewaaid". Vanochtend in de vroegte is de politie gaan dreggen, doch zij heeft het lijkje nog niet gevonden. Tengevolge van de diepe duisternis zijn vannacht voorts tal van personen in de Haagsche grachten terechtgekomen. Op een na zijn allen gered, hetzij door burgers, hetzij door de politie. Vanmorgen om zeven uur is aan de Veendaalkade te 's Graven hage door politieagenten met behulp van een dreg het lijk opgehaald van den 66- jarigen S. van der K. van den Ley weg. Men neemt aan, dat hij, door de duisternis misleid, te water is geraakt. DE ITALIAANSCHE ACTIE IN ENGELSCH SOMALILAND. Op bijgaande kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrichtingen der Italiaansche troepen, o.a. naar Anglo-Egypt Soedan, Engelsch-Oost-Afrika en Engelsch-Somaliland. De Italiaansche troepen hebben in Engelsch-Somaliland be langrijke vorderingen gemaakt, Zeila is in hun handen, Berbera de hoofdstad van Engelsch-Somaliland wordt omsingeld.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1