Weerbericht BINNENLAND DONDERDAG 8'AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AbonncnymUprjjs: root Leiden 10 OÊOt per week; 2.50 per kwartaal Bty onu «centen 20 cent per wvwk; IlOO per kwartaal Franco per poet 2.65 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geQL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 9.20 uur. Zon op 6.12 uur. Maan onder 11.19 uur Donderdagavond. Maan op 1.35 uur Vrijdagmiddag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 9 Aug. voorm. 8.10 en nam. 8.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. ipilOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC. Verduisteringstijden 0 n 0 U Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q U gang en zonsopkomst n 0 U Deze tijden zijn voor hedenavond e>n morgenochtend: 0 y ZONSONDERGANG Q 9.20 uur. y Q ZONSOPKOMST Q 6.12 uur. n 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. -3IICDII0II0I10II0II0II0II0IICP De verhooging van den tabaksaccijns De wnd. Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Financiën brengt in verband met de reeds vermelde verhoo ging van den tabaksaccijns in de Staatscou rant ter kennis: L Voor de berekening van den accijns wordt de kleinhandelsprijs naar boven af gerond: A. voor sigaren, belast met een accijns van 20 ten honderd: a. wegende per 1000 stuks minder dan 41/2 K.G. tot ƒ45, ƒ50, ƒ60, 70. ƒ75. 80, ƒ90, ƒ100, ƒ110, ƒ120, ƒ130, ƒ140, ƒ150, ƒ160, ƒ180, ƒ200, ƒ250, 300, 400 en verder tot veelvouden van ƒ100 per 1000 stuks; b. wegende per 1000 stuks 41/2 kilo gram of meer, doch minder dan 5 kilogram, tot 50, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110, ƒ120, ƒ130, ƒ140, ƒ150, ƒ160, ƒ180, ƒ200, 250, 300, 350, 400, en verder tot veel vouden van 100 per 1000 stuks. c. wegende per 1000 stuks kilogram of meer tot ƒ60, ƒ70, 75, ƒ80, 90, ƒ100, ƒ110, ƒ120, ƒ130, ƒ140, ƒ150, ƒ160, ƒ180, ƒ200, ƒ250, ƒ300, ƒ350, ƒ400, en verder tot veelvouden van 100 per 1000 stuks. B. voor sigaren, belast met een accijns van 25 ten honderd: a. wegende per 1000 stuks minder dan 3 1/2 kilogram tot 25, 30, 40, 45, 50, 60, 70, 80, 90 en 100 per 1000 stuks, met dien verstande, dat de kleinhandels prijzen van 25, 30, 35, 45, 60 en 90 per 1000 stuks slechts zijn toegelaten voor niet stuksgewijs gezegelde sigaren; b. wegende per 1444 stuks '31/2 kilo gram of meer, doch minder dan 4 1/2 kilo gram, tot ƒ40, ƒ45, ƒ50, ƒ60, ƒ70, ƒ80, 90 en 100 per 1000 stuks, met dien ver stande, dat de kleinhandelsprijzen van 45, ƒ60 en 90 per 1000 stuks slechts zijn toe gelaten voor niet stuksgewijs gezegelde si garen; c. wegende per 1000 stuks 4 1/2 kilo gram of meer tot 50, 60, 70, 80, 90 en 100 per 1000 stuks, met dien verstan de, dat de kleinhandelsprijzen van ƒ60 en ƒ90 per 1000 stuks slechts zijn toegelaten voor niet stuksgewijs gezegelde sigaren: C. voor sigaretten tot 10, 12.50, 15, ƒ17.50, ƒ20, ƒ22.50, ƒ25, ƒ27.50, ƒ30, 35, f 40, 45, 50, 60, 70, 80, 90, 100, en verder tot veelvouden van 25 per 1000 stuks; D. voor rooktabak, pruimtabak en snuif tot 2, ƒ2.20, ƒ2.40, ƒ2.80, 3, ƒ3.20, ƒ3.60, 4, 4.50, ƒ5, 50, ƒ6 en verder tot veel vouden van 1 per kilogram. Voor hoeveelheden van minder dan 100 stuks of 1 kilogram wordt de accijns naar evenredigheid berekend. II. Niet stuksgewijs gezegelde sigaren mogen worden verpakt bij 250, 100, 50, 25, 20, 10 en 5 stuks en in den kleinhandels- Doel en program van Nationaal Front Uiteenzetting van den heer Arnold Meijer. Gistermidadg zijn vertegenwoordigers der Nederlandsche pers in een te 's Gra- venhage gehouden persconferentie in de gelegenheid gesteld, kennis te maken met den leider van Nationaal Front. Beginnende met de vraag, wat het ver schil is tusschen het oude Zwart Front en het jonge Nationaal Front, zeide de heer Meijer o.a.: Programmatisch is er geen verschil. Toen Zwart Front op 5 Mei 1934 werd opgericht, begon het met dezelfde doeleinden als die welke Nationaal Front heden nastreeft, als voornaamste de politieke verwezenlijking van Groot-Nederland en de invoering van een autoritair corporatief staatsbestel. De veranderde omstandigheden vereischten la ter een eenigszins ander tactisch optreden, zoowel met het oog op de toenemende ge varen voor ons land als op een door ah te scherp optreden mogelijken terugkeer van het kabinet-Colijn. Bovendien moest meer positief worden gewerkt, dan Zwart Front tot dan toe had kunnen doen. In tweede instantie vraagt men mij meestal, aldus de heer Meijer, hoe Nationaal Front staat tegenover de N.S.B. Er zijn principieele verschillen: wij stre ven naar een autoritair Corporatisme, de N.S.B. voelt niet voor het corporatieve ele ment; wij zien naast den leider gaarne ver scheidene invloedrijke Raden (een Politie ke Raad, een Cultureele Raad en een Cor poratieve Raad), die in zaken van beginsel en in belangrijke zaken van tactiek geraad pleegd moeten worden en waarin de struc tuur van de beweging zich weerspiegelt, de N.S.B. is daarentegen voor een meer absoluut leiderschap; wij willen verwijde ring der Joden uit openbare ambten, uit be sturen van corporaties en vakvereenigin- gen, echter geen Jodenvervolging; wij zijn gevoelsmatig veel meer Groot-Nederlandsch dan de N.S.B. Maar eigenlijk behoeven we deze principieele verschillen in dit tijdsbe stek niet breed uit te meten, daar voor al les de mentaliteit van de N.S.B. zich van de onze in sterke mate onderscheidt. Wij verwijten de N.S.B., dat zij keer op keer door haar wisselvalligheid in het beklem tonen der gebeurtenissen en door haar on juist optreden naar buiten het Nederland sche volksbewustzijn geweld aandoet en dat zij, in plaats van naar Nederlandsche vormen bij de vernieuwing van volk en staat te streven, deze vormen klakkeloos overneemt uit het buitenland. En hoe staat Nationaal Front tegenover de Nederlandsche Unie? Juist wegens de vaagheid van haar pro gram, aldus de heer Meyer, stelden wij in de Unie slechts een uiterst beperkt ver trouwen. Dat vertrouwen werd er niet groo- ter op door de wijze waarop de Unie ge vormd werd en de manier waarop zy een millioen adhaesiebetuigingen verzamelde. Omtrent het leiderschap bestaan pok vele misverstanden, vervolgde verder de heer Meijer. Men meent, dat het leiderschap een uitzonderlijke genialiteit vergt, die slechts eens in een paar eeuwen voorkomt. Dat zal men echter niet uit den mond van auto- ritair-gez'inden hooren, wijl daarmee toe gegeven zou moeten worden, dat het stelsel staat en valt met dien uitzonderlijken per soon. Men verwaarloost aldus denkende ten eenenmale de traditie welke wordt gescha pen: de traditie en met die traditie het voortdurend aangroeiende en zicJ.i ver nieuwende kader, waaruit de verdere lei ders en ook de onderleiders worden gere- cruteerd. In een autoritair-corporatieven staat wordt uit alle standen een leidende stand naar voren gebracht, die geen erfe lijke stand kan worden, omdat zij telkens uit alle lagen van het volk opnieuw wordt gewonnen en opgekweekt. Bovendien ver geet men, dat wij voorstanders zijn van bevoegde adviescolleges, die een belangrijk gewicht in de schaal leggen bij de vorming van de beslissingen van den leider. Welke politiek voert gij ten opzichte van de Joden. Is een vraag, die veel voorkomt, aldus de heer Meijer. Kende men ons uit gangspunt, dan behoefde men deze vraag niet zoo dikwijls te stellen. Dat uitgangspunt is, dat Joden niet assi- mileeren tot Nederlanders, maar Joden blij ven, dus vreemdelingen bij hun gastvolk blijven. Zij moeten dus als zoodanig be handeld worden. We moeten, gelyk trouwens onder de oude republiek ook gebeurd is, een Joden- statuut ontwerpen, waarin vervat de plich ten en rechten van de Joden. Als vreemde lingen zijn zij niet benoembaar in openbare ambten, in besturen van corporaties of vak- vereenigingen. Bovendien behooren zy ver wijderd te worden uit pers, radio en film bedrijf. In het bedrijfsleven moeten de Jo den tot zekere grens worden toegelaten, omdat zij óók leven moeten. De corporaties bepalen de percentages waarin zij in de verschillende bedrijfsgroepen worden toe gelaten. Voorts bevordere men de emigratie der Joden, wat niet wil beteekenen dat wij hen bezitloos zouden willen laten vertrek ken. We spreken natuurlijk niet, aldus de heer Meijer, van de Joden, gelijk Mann- heimer of Zwanenburg, die zich op een on billijke wijze ten koste van het Neder landsche. volk hebben verrijkt. Voorts is het noodzakelijk een numerus clausus in te voeren, zoowel aan de univer siteiten en technische scholen als bij de vestiging in vrije beroepen. Voor de uitvoering van al deze bepalin gen en voor de handhaving daarvan schep- pe men een vertegenwoordiging van de Jo den, die verantwoordelijk is tegenover den staat voor het gedrag der Joden en aan den anderen kant voor de rechten der Joodsche gemeenschap kan opkomen. Na deze inleiding werden door de aan wezige journalisten nog verschillende vra gen gesteld van informatieven aard. prijs van 25 per 1000 stuks bovendien ook bij 4 stuks. Sigaretten mogn worden verpakt bij 100, 50, 25, 20, 10 en 5 stuks. Sigaren en sigaretten, waarvan de klein handelsprijs per 1000 stuks anders in volle guldens is uitgedrukt, mogen niet anders dan bij volle tientallen worden verpakt. Rook- en gekorven pruimtabak mogen worden verpakt bij hoeveelheden van 500, 250. 100 en 50 gram netto-gewicht. Pruimtabak in rollen en stangen mag worden verpakt bij hoeveelheden van 5, 2 1/2, 1 kilogram, 500 en 250 gram netto gewicht, met dien verstande, dat de hoe veelheid van 250 gram slechts is toegelaten m de kleinhandelsprijzen van 5 en ƒ6 per kilogram. Sniuf mag worden verpakt bij hoeveel heden van 100 en 50 gram netto-gewicht. Rook- en pruimtabak mogen uit het bui tenland worden ingevoerd in verpakkingen waarvan het netto-gewicht afwijkt van het geen hiervoor is bepaald, mits die verpak kingen worden voorzien van zegels, aan duidende het netto-gewicht naar boven af gerond volgens de hiervoor gemaakte on derscheidingen. IH. de als gevolg van sub I van deze re solutie vervallen kleinhandelsprijzen blij ven nog van kracht ten aanzien van die ta baksfabrikaten, welke op het tydstip van het in werking treden van deze resolutie in het vrije verkeer zijn. IV. Het vorenstaande treedt in werking met ingang van 15 September 1940. SANEERING VAN TABAKSHANDEL NAGESTREEFD Evenals voor de sigarettenindustrie is thans ook voor belanghebbenden in het sigarenbedrijf door het Rijksbureau voor tabak een adviescommissie geïnstalleerd, die zich zal moeten bezighouden met klach ten, de toepassing der distributie betref fend. Deze commissie, die te 's-Graven- hage zetelt in de Willem de Zwijgerlaan 110, wordt voorgezeten door den heer Jon- gejans, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen. Namens de fabrikanten hebben in de com missie zitting mr. Colenbrander en mr. Steinkühler, namens de grossiers de heer De Jong en namens de winkeliers de heer Stal en de heer Jongejans. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling der bij de regeling betrokken fa brikanten, grossier en winkeliers om de huidige situatie aan' te grijpen ten einde tot een saneering van het bedrijf te ko men. Daartoe strekkende voorstellen zul len t.z.t. aan het Rijksbureau voor tabak worden voorgelegd. Reeds lang toch is het den meesten een doorn in het oog geweest, dat er op zoo groote schaal tabaksvergunningen waren uitgereikt, terwijl bovendien het recht- streeksch leveren door fabrieken en groot handelaren aan particulieren en particu liere instellingen groote ontstemming bij de detaillisten verwekte. Hoe groot precies het aantal uitgereikte tabaksvergunningen is, wenschte men ons op het departement van Financiën niet mede te deelen. Ook de belanghebbenden beschikken over geen nauwkeurige gegevens, daar de hierop slaande statistiek van 1937 af niet is bij gehouden. Door insiders hoorden wij een aantal noemen van 89 a 100.000 tabaks vergunningen, waarvan dan meer dan de helft in handen zou zijn van lieden, die niet uitsluitend in tabaksproducten hande len. Nu wordt erkend, dat vooral ten platte- lande de kruidenier of de kapper vaak de eenige instantie is, dde zich met den ver koop van sigaren en sigaretten kan belas ten, daar de bevolking in sommige streken van ons land te dun is en te veel verspreid ligt om voor een sigarenwinkel een bestaan te kunnen opleveren. Tegen deze categorie handelaren bestaat ook geen grief. Het gaat in de eerste plaats om coöperaties, ver- eenigingen en zaken, wier hoofdbestaan m andere richting ligt Tusschen -fabrikanten en winkeliers is, zoo vernemen wij verder, principieel reeds overeenstemming bereikt Zij willen er toe zien te geraken, dat de fabrikant uitslui tend aan dien grossier mag leveren en de grossier slechts aan den detaillist. Een nadere omschrijving van de cate gorie, die als detaillist kan worden aan gemerkt, zou dan natuurlijk noodzakelijk zijn. Komt een dergelijke bindende over eenkomst inderdaad tot stand, dan zou dit automatisch meebrengen, dat tal van tabaksvergunningen waardeloos zouden worden, omdat de houders ervan hun rook artikelen slechts bij den winkelier kunnen betrekken en er voor hen dus geen winst marge meer op het artikel zit. Immers, het is den winkelier verboden zyn goederen beneden den banderolleprijs te verkoopen. Ook voor den oorlog was men reeds een eindweegs op streek om tot betere toe standen in het bedrijf te geraken. Er was een ontwerp-bindendverklaring ingediend, waaromtrent op 10 Mei een „hearing" zou plaats hebben voor een subcommissie der commissie-Lieftinck. Hiervan is door de omstandigheden uiter aard niet gekomen. „Telegraaf' DEVIEZENREG ELING. In overleg met het deviezeninstituut deelt de vereeniging voor den effectenhandel het volgende mede: 1. Ingevolge artikel 4 van de deviezen- verordening 1940 is het aan ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen- instituut geoorloofd over buitenlandsche effecten te beschikken of deze te bezwaren en te vervreemden, tenzij de effecten wor den vervreemd of verpand aan de Neder landsche Bank of aan een deviezenbank. Onder „bezwaren" van buitenlandsche ef fecten wordt in dit verband mede verstaan het geven als surplus of het bij ruiling in onderpand geevn van buitenlandsche effec ten voor prolongatiën, voorschotten in re kening-courant of andere geldleeningen. Het lichten of vrijgeven van buitenland sche effecten uit bestaande posten bij ge deeltelijke aflossing van de geldleening is te beschouwen als „beschikken" in den zin van artikel 14 voornoemd. Aanvragen tot het verkrijgen van ver gunning voor handelingen als bovenbe doeld moeten worden gericht tot het devie zeninstituut, bureau Amsterdam. 2. Voor het verleenen van hun bemidde ling bij het incasseeren van buitenlandsche coupons, dividendbewijzen en aflosbare obligatiën worden de leden van de vereeni ging voor den effectenhandel te Amster dam,' de vereeniging van effectenhandela ren te Rotterdam en den bond voor den geld- en effectenhandel in de provincie te 's Gravenhage, voorzoover zij niet als de- viezenbanken zijn aangewezen, beschouwd als de gemachtigden van hun cliënten, in dien deze ingezetenen zijn, zoodat voor het in behandeling nemen van de genoemde waarden, voor zoover de eigenaren inge zetenen zijn, geen vergunning van het de viezeninstituut noodig is. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat het betaalkantoor een deviezenbank is, of, in dien zulks niet het geval mocht zijn, dat het betaalkantoor ten behoeve van de eige naren der coupons, dividendbewijzen of losbare stukken een algemeene vergunning van het deviezeninstituut heeft verkregen om de genoemde waarden bij zich te doen incasseeren. Voor de verzending van coupons, divi dendbewijzen en losbare stukken naar het buitenland en de verzilvering aldaar is een vergunning van het deviezeninstituut noo dig. Ook deze vergunningen dienen te wor den aangevraagd bij het deviezeninstituut, bureau Amsterdam. Aan de leden van de vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, de ver eeniging van effectenhandelaren te Rotter dam en den bond voor den geld- en ef fectenhandel in de provincie 's Gravenhage wordt aanbevolen, voorzoover zij aanvragen om vergunningen als boven sub 1 of 2 be doeld hebben te doen, die aanvragen in te dienen door bemiddeling van de vereeni ging voor den effectenhandel te Amster dam. De aanvragen zullen dan door de vereeniging worden onderzocht en aan het deviezeninstituut worden doorgezonden. Het gebruikmaken van het intermediair van de vereeniging zal er toe kunnen bijdragen de afdoening der aanvragen te bespoedigen. Het deviezeninstituut, bureau Amsterdam, heeft ter. zake zijn volle medewerking toe gezegd. De indiening der aanvragen bij de ver eeniging voor den effectenhandel kan, zoo lang nog geen formulieren hiervoor zijn vastgesteld, per brief geschieden. Vermel ding van alle bijzonderheden is hierbij noodzakelijk, bij aanvragen voor vergun ningen als sub 1 bedoeld bijvoorbeeld: nauwkeurige opgaaf van de effecten, naam van den cliënt te wiens behoeve de verpan ding op de vrijgave geschiedt, opgaaf van dengeen, onder wiens beheer het stuk zich bevindt, en an dengeen, onder wiens be heer het zich na de vergunning of vrijgave zal bevinden; bij aanvragen voor vergun ningen als sub 2 bedoeld bijvoorbeeld: nauwkeurige opgaaf van de coupons, divi- dex-dbewijzen of obligatiën, enz. VRACHTAUTO'S MET MEER DAN 1 TON LAADVERMOGEN Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het Depar tement van Waterstaat over het verblijf buiten de plaats van hun werkzaamheid van vrachtauto's met een laadvermogen van grooter dan 1 ton. Blijkens dat besluit is het verboden om vrachtauto's met een laadvermogen van grooter dan een ton, die zich in het bezit van Nederlandsche staatsburgers bevinden, zonder toestemming van de bevoegde rijks- ve; keersinspecteurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behoorende plaats van werk zaamheid te laten verblijven. De.toestemming wordt door den ryksver- keersinspecteur geweigerd, indien naar zijn oordeel in zijn district te weinig vracht auto's zouden overblijven. NATIONAAL FRONT. Naar wij vernemen zal „De Weg", het weekblad van het Nationale Front, dat tot dusver in een omvang van twaalf pagi na's verschijnt, binnenkort worden uitge breid. Tegen de volgende week is de verschij ning aangekondigd van „Het Erf", een apart landbouwblad. Overigens staat de Nieuwe Gids voor het Nationale Front ter beschikking en zal het tijdschrift Nederland, dat van tweeweke- lijksch orgaan een maandblad zal worden, maar in omvang vier maal zoo groot als thans, in nauwe samenwerking met Na tionaal Front worden opengesteld voor de bespreking van oeconomische en staatkun dige problemen. Binnenkort is de oprichting te verwach ten van voorloopige, prae-corporatieve or ganisaties voor arbeiders, middenstand, jeugd en vrouwen. Gemeentel. Aankondiging INZAMELING EN HANDEL IN OUDE MATERIALEN EN AFVALSTOFFEN De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat al de personen dia zich thans geregeld bezighouden met het inzamelen en den handel in oude ma terialen en afvallen (oud ijzer en staal en andere metalen, lompen, oud pa pier enz.), zich ter registratie moeten melden op het bureau van den Gemeente lijken Reinigings- en Ontsmettingsdiens t, Noorderstraat 18; op de volgende dagen en gegroepeerd naar onderstaande ge- slachtsnaam-letters: Op 10 Auig. van 9-12 uur de letters A t/m D Op 12 Aug. van 9-17)4 u. de lettens E t/m J Op 13 Aug. van 9-17)4 u. de letters K t/m O Op 14 Aug. van 9-17)4 u. de letters P t/m U Op 15 Aug. van 9-17)4 u. de letters V t/m Z Met nadruk wordt er op gewezen, dat n iet-aanmelding uitsluiting van den han del resp. van het inzamelen ten gevolge kan hebben. 4131 A v. d. SANDE BAKHUYZEN KOSTWINNERSVERGOEDING OPROUWDIENST De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan vragen om kostwinnersvergoeding door de verwanten van verlofgangers, die zijn in gedeeld bij den Opbouwdienst, moet ge schieden aan het bureau kostwinnersver goeding, Breestraat 119, alhier en wel op 9 Augustus 1940. 4132 Leiden, 8 Augustus 1940. A v. d. SANDE BAKHUYZEN Agenda LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 Aug. 20 uur tot Zaterdag 10 A u g. 8 uur waargenomen door de apothe ken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dyk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. WEHRMACHTS-TANKSTELLEN Andere pomphouders mogen geen benzine verstrekken aan Duitschie instanties Zooals bekend, zijn in het geheele land Wehrmachts-Tankstellen aangewezen, al waar de auto's van de Deutsche wehrmacht en van andere Duitsche instanties de be- noodigde benzine en autogasolie kunnen betrokken. Daarnaast werd tot nog toe door de Duit sche instanties ook wel aan andere pompen betrokken, doch naar het Rijksbureau voor Aardolieproducten thans mededeelt, is door de Duitsche autoriteiten een regeling ge troffen, dat per 1 Augustus alle auto's van de Duitsche Weermacht, Duitsche politie en andere Duitsche instanties, slechts mo gen betrekken bij die pompen, welke als Wehrmaohts-Tankstelle zijn aangewezen. Diegenen, wier pompen niet als Wehr- machts-Tankstelle zijn aangewezen, zijn gehouden bovengenoemde instanties, wan neer deze zich tot hen mochten wenden voor het betrekken van motorbrandstof, te verwijzen naar de naastbij gelegen Wehr- madhts-Tankstelle. Een en ander komt er dus op neer, dat pomphouders voortaan slechts mogen ver koopen tegen inname van de geldige ben- zinedistributiecoupons alsmede van de be kende blauwe bons, welke in het bezit zijn van de Nederlandsche militaire autoritei ten, waaronder de Opbouwdienst. Het is van groot belang om Duitsche auto's naar de naastbij zijnde Wehrmaohts- Tankstelle te verwijzen, omdat alleen de houders daarvan nauwkeurig op de hoogte zijn van de formaliteiten, welke bij de af levering van motorbrandstof aan Duitsche instanties moeten worden vervuld en men anders mogelijkerwijze in strijd komt met de distributie voorschriften van het Rijks bureau voor Aardolieproducten. CACAOBOONEN EN CACAO- PRODUCTEN In het verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- soherij, waarbij ten aanzien van het berei den, voorhanden en in voorraad hebben, verwerken, verpakken, verhandelen en vervreemden, afleveren en vervoeren van cacaoboonen en cacaoproducten beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Landbouw-crisiswet 1933 worden gesteld. UIT HET KAPPERSBEDRIJF In de vergadering van de hoofdbesturen van de landelijke vereenigingen in het kappersbedrijf, de Nederl. Kappersbond en de Landelijke Vereeniging ter Behartiging van de Belangen van Kappers, Schoonheids specialisten en Kappersparfumeriehandela- ren, in Nederland (Elveka), gehouden op Dinsdag 6 Augutus in Krasnapolsky te Am sterdam, is besloten tot volledigo eenheid var de beide organisaties. Met de nog bestaande landelijke en. plaatselijke organisaties zal zoo spoedig mogelijk aansluiting worden gezocht.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2