9e Êeid&eHeSoti/fca/rit Momentje -- DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9715 Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus U, Eenheids-streven Deze tijd heeft ook zijn licht-zijden. Wordt ons niet als opgedrongen de gele genheid, om beter mensch te worden. Om het leven te zien in zijn wezenlijke waarde, zijn wezenlijke grootheid, zijn we zenlijke schoonheid. Om het leven te zien, los van dat kleine, al te kleine menschelijke gedoe, waarin het vaak als vast geroest zit. Wij streven in dezen tijd naar eenheid. Oók een verkwikkende, verblijdende licht zijde; als dat streven waar is. En waar is dat streven alléén, als het ge grond is op, voortkomt uit onderlinge waar deering, onderlinge hoogachting, onderlinge liefde. Een bespotting is dat streven, als wij, ter wijl wij onder de leuze van eenheid na tionale eenheid! meemarcheeren, onder linge tweedracht en twist in eigen kring niet trachten te vermijden of misschien zelfs aankweeken, elkander be-kwaadspre- ken of misschien zelfs be-lasteren. Een bespotting is dat streven, massaal beschouwd, als die beoogde eenheid niets anders is dan een doodende eenvormigheid of een étiket, dat is opgeplakt op een ge scheidenheid, waarin in wezen niets ver anderd is. Een eenheids-streven moet voortkomen uit persoonlijken wiL En: moet gepaard gaan met offer-zin. Wie een eenheid wenscht moet daarvoor weten te offeren van de dingen, die hij offeren mag, maar die hem toch lief zijn. Daarom hebben massale toetredingen tot een eenheidsbeweging alléén waarde als stimulans, als prikkel voor i n d i v i- d u e e 1 e toetreding. Alleen individueele toetreding kan in zichzelf waarde hebben. De toetreding tot een eenheidsbeweging is niet zoo eenvoudig als.... b.v. het aan steken van een sigaar! Omdat het ver- eischt, indien het beteekenis wil heb ben, zooals we reeds opmerkten: een ze kere bereidheid om, grootere of kleinere, persoonlijke offers te brengen. Wie aldus, met groote ernst, streeft naar eenheid onder de mensch en, heeft blijkens zijn geesteshouding van dezen tijd geprofi teerd, er nut uitgetrokken. Het eenheids-streven, aldus opgevat, ligt ook rechtstreeks in de lijn van de katho lieke leer, die de liefde wil onder de men- schen, de waarachtige liefde. Een eenheids-streven, als en inzoover het waar is, kan niet anders, dan de hartelij ke instemming hebben aller katholieken. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ONZE GULDEN. Uit een artikel in de Gelderlander: „Eerst dan, als weer een normaal han delsverkeer met Amerika mogelijk is, kan pas blijken, hoe het met de waarde van ons betaalmiddel is gesteld. Dat wil zeggen, met de buitenlandsche waarde er van. Deze is echter niet zoo afhankelijk van het toekomstige betalingsverkeer met New- York alk wel eens wordt gemeend. De ont wikkeling der verhoudingen op het Euro- peesche continent is daarop mede van in vloed, want naarmate ons werelddeel zich economisch minder afhankelijk kan ma ken van Amerika, in die mate ook kunnen de betrokken staten samen invloed uitoefe nen op de handelsverhoudingen. Al zou den de Amerikaansche banken ook in het goud zwemmen, m de dollar ten opzichte van andere betaalmiddelen een bijzonder hoogen koers hebben, het is duidelijk, dat de Ver. Staten daarmee bedroefd weinig zouden opschieten. Om hun buitenland- schen handel weer op peil te kunnen bren gen, hebben ze klanten noodig, die als koo- pers op hun markten kunnen optreden. Zou de dollar abnormaal hoog komen te staan ten opzichte van de valuta in een nauw eco nomisch verbonden Europa, dan snijden ze zich zelfs als leveranciers den pas af." En verder: „Wat voor ons land momenteel van be lang is, is de kwestie van de binnenlandsche waarde van den gulden. Een autoriteit als Prof. Kaag merkt hier omtrent op in het maandschrift „Econo mie", dat, gezien de prijsontwikkeling in ons land sedert de intrede van Nederland in den oorlog, onze gulden zijn koopkracht bijna ten volle heeft behouden. Een uitspraak, die houvast geeft. Maar, zoo zal misschien iemand vragen, hoe zal het hiermee in de toekomst zijn ge steld? Herhaalde waarschuwing f 1 millioen voor steun aan bloemisterij Extra brood en vet voor landarbeiders Luistert niet naar verboden radiozenders 1 Het A. N. P. meldt: Hoe gevaarlijk het is, wanneer men te gen het uitdrukkelijke verbod in naar andere radiozenders luistert dan die, welke in de betreffende verordening zijn toegelaten, is gisteren weer eens gebleken te Amsterdam, waar een 55- jarige bewoner van de Marcusstraat door de Amsterdamsche politie is aan gehouden wegens het luisteren naar de Engelsche radio. Ook had hij zich bin nenshuis beleedigend uitgelater over de Duitsche weermacht. Hij is ter beschik king van den officier van justitie ge steld. Zooals bekend, kan men voor het eerste feit worden gestraft met gevan genisstraf van twee jaren en geldboete van honderdduizend gulden of een van beide en in bijzonder ernstige geval len met gevangenisstraf van tien jaren en geldboete van onbeperkte hoogte of een van beide. Prof. Kaag antwoordt daarop: dit zal af hangen van de mate, waarin het zal ge lukken, de uitgifte "an papieren geld te be perken en de productie en aanvoer van goe deren op peil te houden. Van den goud voorraad van de Ned. Bank is zij niet af hankelijk, zoo voegt hy hieraan toe en in dit opzicht is het ook volkomen onbedui dend, of deze goudvoorraad zich in het binnen- dan wel in het buitenland bevindt. Voor den import en export van ons land is thans oriënteering naar het Oosten van des te grooter beteekenis geworden. Bevor dering van het Ned landsch-Duitsche han delsverkeer is daarom mede voor de bin nenlandsche positie van onzen gulden van veel belang. Wat de buitenlandsche waarde van ons betaalmiddel betreft, we merkten hierbo ven al op, dat daaromtrent niets valt te voorspellen. Trouwens Prof. Kaag maakt de opmerking, dat de fantastische cijfers, die soms omtrent die buitenlandsche waar de worden genoemd, alle wezenlijke betee kenis missen. Het leek ons niet overbodig op deze aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten de uitspraak van den Tilburgschen hoog leeraar de aandacht te vestigen. Ze zal diegenen, die zich door dat gefantaseer uit hun gezond evenwicht lieten brengen, tot gerustheid stemmen". De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij, deelt mede, dat landarbeiders, werkzaam in den hooi bouw en landarbeiders, die zware oogst- werkzaamheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra brood rantsoen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieën van landar beiders kunnen gedurende deze perio de echter geen aanspraak maken op extra boter- of vetkaarten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- of vet kaarten voor „zwaren arbeid", dat is dus voor een extra boter- en vetrant- soen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September 1940 wordt het extra broodrantsoen van genoemde landar beiders tot 50 pet. teruggebracht. KRANSLEGGING OP DEN GREBBEBERG. „ER ZIJN JONGEMANNEN ALS HEILIGEN GESNEUVELD." Zondag had te Wageningen op initiatief van directeur en oud-leden van de R.-K. Militairenvereeniging een reünie plaats. Behalve de leden van deze vereeniging hadden ook vele andere militairen, die op en om de Grebbe in de oorlogsdagen voor hun Vaderland hadden gestreden zich aan gesloten. Des middags had in het gebouw van de R.-K. Werkliedenvereniging „St. Joseph" een korte bijeenkomst plaats. De directeur der militaire vereeniging, de weleerw. heer A. Willigenburg, sprak de aanwezigen op hartelijke wijze toe. Ook de weleerw. heer Th. van Leeuwen, de aanmoezenier van het 19e Regiment Infanterie v. as aanwezig. Op ontroerende wijze sprak hy, hoe hij z'n werk als aalmoezenier in de loopgraven had verricht. Deze dagen zijn, aldus spreker, de ont- stelleridste maar de mooiste van mijn pries terleven geweest. Behalve de buitengewone kameraadschap die onder de militairen op viel, hadden zij een sterk Godsvertrouwen en een groot geloof. Er zijn jongemannen als heiligen gesneuveld. Zoo waren er die met de rozenkrans in den hand of om den hals de laatste oogenbliken hebben doorge maakt. Hij beval de gesneuvelden in het gebed der aanwezigen aan. Hierna werd gezamenlijk naar den Greb- beberg gefietst, waar op de laatste rust plaats van hun vrienden werd verwyld. Namens de militaire vereeniging werden er twee kransen gelegd op de graven van hen die voor hun plicht vielen. Een kort gebed werd voor hun zielerust gestort. Het was een indrukwekkende plechtigheid. UNIE VAN KATHOLIEKE STUDENTEN VEREENIGINGEN Het dagelijksch bestuur der Unie van Ka tholieke studenten-vereenigingen in Neder land heeft zich als volgt samengesteld: praeses ad interim en quaestor J. A. de Roy van Zuydewyn; ab-actis mej. Paula Meyer. „Maasbode". Deze week geen textiel. Vele winkels sluiten en inventariseeren. Dat is een mooi woord voor tellen. Tellen hoeveel truitjes, broekjes, strand- pyama's, mouwvesten en klosjes garen er nog in de zaak aanwezig zijn. Een week lang tellen. En niets ver- koopen. En studeeren. Want ik heb in de krant gelezen, dat alle textielhan delaren een map krijgen thuisgestuurd, gevuld met paperassen en dat zij deze nauwkeurig zullen moeten bestudee- ren. Ook al ben je pas geslaagd voor je middenstandsdiploma. Terwijl dus de baas studeert, tellen de juffrouwen ofde baas telt over dag en studeert des avonds en hem blijft tenslotte niets over dan maar vu rig te wenschen, dat hij alles volgens de regelen der bezetting heeft ingevuld en ingeleverd. Met de textielverkoopers, die deze week niet verkoopen, heb ik werkelijk te doen. Maar hoe staat het met ons, de koo- pers. De volgende week kunnen wij 100 punten halen. Net als vroeger op school. Maar als wij nou deze week in 't water valle.. en wij hebben maar één costuum? Wat dan? De verkoopers verkoopen niet, maar tellen. En meestal brengt men je uit het water linea recta naar huis of naar het politiebureau. Nu kunnen ze je beter eerst naar het distributiebureau brengen. Voor een toeslagkaart. Later moeten ze daar maar gelooven, dat je in 't water bent gevallen. Nee, deze week is een gevaarlijke week. En er moeten vooral geen ongeluk ken gebeuren. SJ DE KOLENPRIJZEN Van bevoegde zijde vernemen.dat in het algemeen voor de brandstoffen kolen, enz. tot 1 October a.s. de prijzen gelden van den winter 19391940, behalve in die plaatsen, waar, in verband met de transportkosten, een kleine verhooginjg noodzakelijk is. Zoo kan bijvoorbeeld cokes iets duurder zijn, maar talrijke andere soorten brandstof zijn niet in prijs geste gen. In enkele plaatsen zijn de prijzen zelfs nog iets beneden die vén den afgeloopen winter. „Vooruit". POSTITIE VAN „DE ARBEIDERS PERS". In „Het Volk" lezen wij: Naar aanleiding van geruchten, dat de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij „De Arbeiderspers" surcéance van betaling heeft aangevraagd of zal aanvragen, kan worden medegedeeld, dat de directie aanleiding heeft gevonden zich per circulaire tot de gewone handels crediteuren te wenden, met het verzoek genoegen te nemen met uitstel van betaling tot 1 Februari 1941. Betalingen van leveranties gedaan na 23 Juli geschieden normaal. Op den toren van het nieuwe stadhuis van Leiden zijn de wijzerplaten voor het uurwerk thans aangebracht De afwerking van het Leidsche stadhuis nadert haar voltooiing. Voor den ingang rust nu het werk tijdens de vacantie in de bouwvakken. Hulpverleening uit s Rijks kas Wij vernemen, dat de regeering besloten heeft een bedrag van 1 millioen gulden beschikbaar te stellen voor steun aan de bloemisterij, die door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar financiel zeer was verzwakt. Tot dusverre werd slechts drie ton regelmatig beschikbaar gesteld voor steun tot den minimumprijs, waarbij in het afgeloopen voorjaar 3 ton speciaal voor steun aan de keringencultuur werd uitgetrokken. Vanwege de Duitsche autoriteiten is, in samenwerking met de Nederlandsche in stanties een onderzoek naar de toestanden iri de geheele Nederlandsche bloemisterij ingesteld. Hieruit bleek o.a., dat de gevolgen van de vorst in 1938 ziah nog altijd doen ge voelen; vele bedrijven hebben hierdoor een financieelen achterstand gekregen, dien zij na anderhalf jaar arbeid nog niet hadden ingehaald. Ook de langdurige en strenge winter van 1939/40 eischte groote offers van de kweekers, die hun product in de kassen ten koste van tonnen steenkool voor bevriezen moesten behoeden. De export ondervond inmiddels de gevolgen van den algemeenen oorlogstoestand in Europa en een volkomen stilstand in den handel ont stond, toen Nederland in den oorlog werd betrokken. De prijzen hebben zich na de hervatting van den handel niet meer tot het oude peil herstel4 o.a. door transport belemmeringen. De door exporteurs afge sloten overeenkomst, Idat geen bolbloemen meer mogen worden Uitgevoerd, heeft de vooruitzichten er voor de Westlandsche teelt van z.g. trektulpen er niet beter op gemaakt. Door al deze oorzaken was de toestand in de bloemisterij gaandeweg zóó precair geworden, dat de Bond van Bloe menveilingen een krachtige actie heeft ingezet om steun voor éénmaal te krijgen. Daarbij werd vertrouwd, dat de bloemiste rij, eenmaal over de depressie heen ge holpen zijnde, zich verder uit eigen kracht zou weten te herstallen, zooals ook in de ergste crisisjaren steeds het geval is ge weest. Deze actie is thans met succes be loond. Inzake de zeer zwaar getroffen se ringencultuur van Aalsmeer wordt nog een nadere regeling onder oogen gezien. Voor de naaste toekomst heeft men thans de hoop op Duitsohland gevestigd, dat vrij zeker méér Hollandsche bloemen zal kun nen plaatsen dan de laatste jaren het geval was. „Maasbode"

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1