RECHTZAKEN Wilt U Iets weten? OMGEVING RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HAAGSCHE RECHTBANK DE DOODSLAG BIJ WOUBRUGGE Verdachte vrijgesproken De 63-jarige tuinder G. v. d. L., teWou- brugge heeft op 23 Juli terecht gestaan wegens doodslag. Hij had op 12 Maart, toen hij tijdens een ruzie op zijn land werd aan gevallen 'door eenige personen, van V. Sr. en van V. Jr., een ploegzwing gegrepen en met dit voorwerp van V. Sr. een dusdani- gen klap gegeven, dat van V. aan de ge volgen was overleden. De officier had niet aangenomen de ten laste gelegde doodslag, zoodat over bleef zware mishandeling. Maar ook hier waren omstandigheden aanwezig, die noodweer aannemelijk maakten, zoodat ontslag van rechtsvervolging werd geëischt. De rechtbank ging nog verder, want dit college achtte het ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend bewezen en sprak ver dachte vrij. Zijn vrouw met een schaar in den hals gestoken. De 41-jarige H. B. te Voorburg was op 29 April dronken thuis gekomen en toen zijn vrouw, afkomstig uit Leiden, daar iets van had gezegd, was hij daarover zoo boos geworden, dat hij een op de tafel liggen de schaar had gegrepen en met dit instru ment zijn vrouw in den hals gestoken had. Het was nog goed afgeloopen, want als de steek een centimeter hooger was geweest zou de vrouw gedood zijn. Gezien het gunstige reclasseeringsrapport had de officier twee jaar gevangenisstraf voorwaardelijk geëischt. Het vonnis werd hedenmorgen één maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk De muziekliefhebber De ijscoventer M. H. te Leiden, thans gedetineerd, had alleen om het instrument te bezitten en het te kunnen bewonderen een harmonica in kist weggenomen. De of ficier had deswege zes maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank achtte het noodig een on derzoek naar verdachte's geestvermogens in te stellen en hield de uitspraak aan. Verder werden de navolgende vonnissen gewezen. G. G. G. uit Leiden, thans gedetineerd, werd wegens verduistering veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. F. F., kellner te Leiden, thans gede tineerd, werd wegens diefstal tot n j a a r gevangenisstraf veroordeeld. A. P. te Leiden werd wegens diefstal gepleegd in vereeniging, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. A. v. d. H. te Leiden werd wegens diefstal, gepleegd tezamen en in vereeni ging, veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf. G. v. d. H., loswerkman te Leiden werd wegens heling veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Binnensluiping met valsche sleutels. 4 J. M. te Leiden, had zich te verant woorden terzake insluiping. Hy was op 28 Mei, door middel van een valschen sleu tel, een huis binnengedrongen en had uit een aldaar, in een kast staand geldkistje een bankbiljet van 10 en een halfgulden- stukje weggenomen. Het feit was nog erger, omdat verdach te op deze manier het huis van zijn eigen zwager was binnengedrongen, terwijl deze afwezig was, en dat het geld hem niet toe behoorde maar aan een arbeiderssport bond, waarvan deze penningmeester was. De Officier bracht naar voren, dat ver dachte al eens eerder voor een insluiping met valsche sleutels veroordeeld was en dat deze manieren maar eens grondig afge leerd moesten worden. De eisch werd derhalve een gevangenis straf voor den tijd van een half jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. Haagsche Politierechter Het einde van een vischdagje. De eerste dag, dat men weer probeeren mocht, visschen, boven een zekeren maat overigens, te verschalken, was de chauf feur I. v. d. V. te Leiden er des mor gens in de vroegte op uitgegaan. We zul len hem niet op zijn vischtocht volgen, maar hem op den terugweg aantreffen, zit tend naast zijn rijwiel midden in een par tijtje mul zand, welke hoopje mul zand gelegen was te Roelofarendsveen. Terwijl v. d. V. daar zoo zat te zitten, zag hij iemand in uniform aan komen, zijnde de chef-veldwachter J. M. B., uit Alkemade. Volgens zijn zeggen had hij toen gedacht: „ik denk, die goeie man komp me helpen". De chef-veldwachter overzag met ken nersblik de in het mulle zand zittende vis- scher en kwam maar tot één conclusie: dronken. Inderdaad was v. d. V. toen geholpen geworden en wel aan een gratis logeer- gelegenheid ten politiebureele. Nu zal men natuurlijk denken: waar om moet iemand die teveel „snaps" geno ten heeft, voor een Politierechter ver schijnen? Geduld, want nu komt het. Na grondig nagezien te zijn, had hij heerlijk gemaft en werd den anderen dag vroeg in vrijheid gesteld. Hij was maar net weg, of men kwam tot de ontdekking, dat, toen men het stroo- zakje omdraaide, dit keurig met een scherp voorwerp aan flarden gesneden was. De chef-veldwachter was de absolute meening toegedaan, dat alleen verdachte het gedaan kon hebben, maar deze hield zich van den domme en ging van het standpunt uit: „ze hebben me heelemaal nagezocht en geen scherp voorwerp ge vonden op me; hoe kwam ik dus aan een scherp voorwerp, dat ik niet had, waar door ik het niet geweest kan zijn, die het gedaan heb". Hij erkende eenige glazen bier gedron ken te hebben en voegde er aan toe, dat hij, alhoewel onschuldig, genegen was om een nieuwe stroozak naar Roelofarends veen te brengen. De Officier achtte verdachte schuldig aan het vernielen der stroozak en eischte een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Ook de Politierechter was van deze mee ning en veroordeelde hem tot een geld boete van ƒ10 susb. 10 dagen. Diefstal, die zich zelf wreekte. Op 10 Mei was er een vrachtauto gere- quireerd door de militaire autoriteiten van iemand uit ter Wolde. Einde Mei had hij bericht gekregen, dat hij zijn auto kon laten halen vanaf het ijsclubterrein te Alp hen a. d. Rijn. Hij had 1 Juni zijn chauffeur, W. de W., gestuurd en deze had inderdaad de auto aangetroffen. Er stonden evenwel nog meerdere auto's en in een van deze auto's was nog een ge heel gevulde benzinetank. Verdachte had deze benzine wel kunnen gebruiken voor zyn eigen autp en was begonnen met te probeeren ze over te hevelen. Hij had dit zoo onoordeelkundig ge daan, dat niet alleen de auto in brand was gevlogen, maar ook hy zelf. Door hem vlug over den grond te rol len was voor hem erger voorkomen. En zoo had hy zich voor den Politierech ter te verantwoorden wegens diefstal van benzine. Gezien de omstandigheden en de vele narigheid, die hij reeds had ondervonden, werd de eisch een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Verdachte was hiermede volkomen te vreden en stak dit niet onder stoelen of banken. Hij had de gevangenisdeuren al reeds geopend gezien. Het vonnis werd conform den eisch. Het goed bewoonde huis. Volgens den loswerkman W. F. v. S. te Leiden, huisden er millioenen wandlui zen in zijn zolderkamertje. Eigenlijk was het z ij n zolderkamertje niet, want hij had de villa maar gehuurd en daarom had hij genoemd zolderkamertje niet mogen sloopen en als brandhout gebruiken. Ge loofde de Politierechter al niet veel van deze millioenenkwestie, het werd nog on waarschijnlijker, toen er nog meerdere verbrande 'attr-ibuten ter sprake kwamen. Zoo was een deur van een keukenkast eveneens tot asch gestookt. Deze keuken kastdeur was, volgens verdachte, dusda nig stuk gevallen, dat al het houtwerk aan diggelen ging, maar het glaswerk juist was heel gebleven. „Smoesjes en kletsverhalen", noemde de öifficier deze millioenen-wandluizen-his- torie en gebroken keukenkastdeuren-ge schiedenis.. Het gaat maar niet aan, om' een huurhuis in de kachel te stoppen. De eisch werd dan ook 14 dagen ge vangenisstraf. „Er zaten millioenen wandluizen in en daarom heb ik de planken verbrand, want ik heb een vrouw en zes kinderen, die be schermd moeten worden tegen de wand luizen". Politierechter: „Maar je raakt het wand gedierte toch niet kwijt door eenige plan ken te gaan verbranden?" „Maar ze verminderen toch maar lek ker", meende verdachte oolijk. Nu, de Politierechter verminderde de straf toen ook maar vooral toen ver dachte nog vertelde, dat de rechercheur zijn hoofd had staan schudden vanwege de vele aanwezige beesten want het werd 5 subs. 5 dagen. Er werd dadelijk afstand van hooger be roep gedaan. Over en weer. Tevens deed de Politierechter de vol gende uitspraken: Een heer, die hardop tegen een anderen heer in zijn gezelschap: „daar staat weer zoo'n landverraadster", had gezegd, daar bij doelénde op een „colporteerende dame met „Volk en Vaderland", werd vrijge sproken. De eisch was geweest een geldboete van ƒ50 subs. 25 dagen. Een werktuigkundige, die op 25 Mei luidkeels had geschreeuwd: „alle N.S.B.'ers zijn landverraders", had terecht gestaan wegens beleediging van een volksgroep en bovendien nog wegens mishandeling, om dat hij iemand, die met een colportrice met „Volk en Vaderland" stond te praten, een klap op zijn hoofd had gegeven. De eisch was geweest een geldboete van 75 subs. 25 dagen. Het vonnis werd veertien dagen gevan genisstraf v.w. met proeftijd. Een administrateur, een lid der N.S.B., had op 4 Juni een ketting doorgeknipt van een ruimte, waarbinnen leden van de Joodsche gemeente zich op den Sabbath- dag moeten ophouden. Tegen hem was een geldboete geëischt van 25 subs. 25 dagen, terwijl het von nis conform dezen eisch werd. Toen een lid der N.S.B. zich in een café bevond, had een der bezoekers hem zon der noodzaak een klap in het gelaat gege ven. Hij werd deswege veroordeeld tot een geldboete van ƒ15 subs. 15 dagen. Kantongerecht te Leiden De zorg der tijden. „Men heeft in dezen tegenwoordigen tijd een beetje opwekking noodig", meende de loswerkman J. W. W. te Leiden. Dat vond hij een excuurs voor het feit, dat hij dronken langs Leidens wegen had „gezig-zagd". De ambtenaar vond verdachte, op het ge bied van sterken drank, onverbeterlijk het geen protesten uitlokte. De documenten moesten het toen uit brengen, en dat gebeurde prompt en was voor verdachte verpletterend. Vijftien von nissen wegens dronkenschap had verdach te achter den rug. Daarom zal het niemand verwonderen, dat de eisch thans veertien dagen hechtenis werd. Verdachte probeerde er nog tusschen uit te draaien, door te zeggen, dat hij meestal buiten zijn schuld in „de olie" geraakte. Het hielp hem niets, want ook het von nis werd 14 dagen hechtenis. Dronken op de fiets. ,G. R. te Leiden had iets te veel aan Bachus geofferd en was in dien toestand op zijn fiets gestegen om te probeeren Oegstgeests wegen te overwinnen. De Kem penaarstraat had hem overwonnen, doordat hij daar doodleuk tegen eenige wielrijders was opgebotst. Mej. v. d. K. uit Oegstgeest moest zelfs in het ziekenhuis opgenomen worden. Verdachte meende, dat het buiten zijn schuld was gebeurd, maar de getuigen ver telden, dat hij de geheele straat noodig had voor zijn fietstocht. Een en ander was redn om hem te ver- oordeelen tot een geldboete van 10. subs. 4 dagen. Motor zonder remmen. J. R. te R ij n s b u r g had op den Rijks straatweg te Sassenheim met een motorrij wiel gereden, waarvan de remmen niet be hoorlijk functioneerden. Bij een geringe snelheid had het vehi kel een kleine 30 meter noodig om tot stil stand te komen. De ambtenaar vond het hoogst onverant woordelijk om met zoo'n motor de wegen onveilig te maken en eischte een geldboe te van ƒ20.— subs. 14 dagen. Uitspraak 10.subs. 4 dagen. Uitspraak. Tevens werd'vonnis gewezen in de zaak tegen den trambestuurder C. v. d. H. te Wassenaar, die met een tram der H. T. M. op den Morschweg tegen een auto was opgebotst. De eisch was geweest 25.subs. 14 da gen. Het vonnis werd 15.subs. 5 dagen. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Een geraffineerde oplichting. De gewoon dienstplichtig soldaat J. van G. had een zeer minderwaardige oplichting gepleegd, door te Voorburg bij de in gezetenen geld te gaan vragen om een krans te koopen voor een gesneuvelden ka meraad. Het ontvangen geld had hij evenwel voor zich zelf gebruikt en omgezet in sterken drank. Voor dit minderwaardige feit had de krijgsraad te 's-Gravenhage hem veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf van welk vonnis hij in hooger beroep gekomen pom paopusAO spy 'uaproMaS asjifu was bij het H. M. G., alwaar de advocaat fiscaal absoluut geen termen aanwezig acht» om voor dit ergerlijke feit een lich tere straf op te leggen. Spr. vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van den krijgs raad. Het Hof zal later vonnis wijzen. Vraag: Welke is de beste weg van Voorschoten naar Baarlo? Hoeveel ponten moeten we passeeren? Antwoord: Voorschoten, Leiden, Al phen, Woerden, Jutfaas, Zalt Bommel, He- del, Den Bosch, Veghel, Deurne, Liesel, Hel den, Baarlo. Hoeveel ponten precies er op deze route liggen, kunnen we njet zeggen. Vraag: Welke is de kortste weg van Bos koop naar Beek bij Nijmegen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Boskoop, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Drieber gen, Doorne, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Opheusden, Zetten, Andelst, Slijk Ewijk, Nijmegen, Beek. Afstand 130 K.M. Vraag: Wélke is de kortste weg van Sassenheim naar Wierden? Hoe laat ver trekt de boot van Amsterdam? Wat zijn hiervan de kosten? Hoeveel K.M. moeten we dan nog fietsen? Antwoord: Indien u per boot van Amsterdam naar Kampen en Zwolle wilt gaan, is de route als volgt: Sassenheim, Haarlemmermeerpolder, Amsterdam, Zwol le, Wijthmen, Heinoo, Raalte, Nijverdal, Wierden. Afstand SassenheimAmsterdam 33 K.M., ZwolleWierden 43 K.M. De boot van Amsterdam vertrok vroeger steeds om 9.15 uur, steiger 5 aan de De Ruyterkade. De kosten bedroegen vermoedelijk 1.50 2.25 per retour, rijwielen 0.30. Vraag: Welke is de mooiste weg van Voorschoten naar Eemnes? Hoeveel K.M.? Antwoord: Voorschoten, Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bildt, Holl, Rading, Hilversum, Eemnes. Afstand 83 K.M. KATWIJK AAN DEN RIJN Attentie. Aan alle parochianen en verdere belangstellenden de mededeeling dat de bollenveiling ten bate der kerk aan vangt te 8 uur, in het Parochiehuis. -ISSE SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING. Maandagavond kwam de Gèmeenteraad in een spoedeischendë vergadering bijeen ten Gemeentehuize. De voorzitter, jhr. mr. F. van Rijckevor- sel, opende de zitting welke door alle le den werd bijgewoond, met lezing van het Raadsgebed. De voorzitter zeide, dat deze spoed- eischende vergadering was belegd in ver band met de verbreeding van den Heeren- weg vanaf de Bondstraat tot het Vierkant, een feit waarover reeds in een vorige raadsvergadering een definitieve beslissing was genomen, doch door de bijzondere tijdsomstandigheden is het noodzakelijk geworden de stand van zaken nog even te behandélen. De voorzitter wees er op, dat de handels transacties in verband met den aankoop van gronden, enz. juist in de Pinksterweek hadder moeten plaats hebben, doch door den oorlogstoestand niet ten uitvoer kon worden gebracht. Het was in die dagen niet zeker of de plannen nog zouden kunnen worden ten uitvoer gebracht, doch bij in formatie bij de bevoegde instanties bleek, dat door het Rijk inderdaad nog f 33000. zou worden beschikbaar worden gesteld. Daarna kwam de vraag aan de orde, of de nieuwbouw nog zou kunnen doorgaan, waarop eveneens een bevestigend antwoord werd verkregen. Ten slotte rees de vraag, of de bewoners nog in staat zouden zijn om de plannen wat de finantieele zijde be treft ten uitvoer te kunnen brengen. Hierbij is gebleken, dat de bouwma terialen met 30 pet. zijn gestegen, reden waarom de voorzitter met het voorstel kwam, om op de bouwkosten een toelage te verstrekken van 30 pet. Dit voorstel heeft ten gevolge, dat het overschot van 1200.— komt te vervallen en een toelage van 2750.zal moeten worden verstrekt. De woningen en opstanden zullen per 1 Sept. a.s. opgeruimd moeten zijn. De voor zitter gaf hierop het woord aan den Raad. De heer Segers zeide dit enkele krach tige woord: doorgaan! welk woord de voorzitter de kortste rede noemde, die hij in den Raad van Lisse gehoord had! De heer Boot vroeg of het wel geheel juist was, dat de bouwmaterialen met 30 pet. gestegen zijn. Hij meende te weten, dat dit percentage niet zoo hoog was vol gens bouwkundigen. Hij vroeg voorts of de gemeente wel verplicht was om deze toelage te verstrekken, waarop de voorzit ter antwoórdde, dat de geheele transactie eigenlijk niet meer geldig is, daar ook de gemeente in sommige opzichten haar ver plichtingen niet is nagekomen wat termij nen van opleveren betreft, enz. De heer Tibboel is er voor om toe te stemmen. Het enthousiasme van den Raad bij het vorig besluit is er steeds nog ge weest en zal er ook nu nog zijn. De heer Boot merkte nog op, dat hij een enander geenszins naar voren bracht om, daarmede de zaak te belemmeren, doch het kan het overwegen eens waard zijn. De voorzitter zeide, dat het wel veel duurder kan worden en misschien heele maal niet meer uitvoerbaar wat de mate rialen betreft. Wanneer door Ged. Staten het besluit van den Raad goedgekeurd wordt, zal hij ook onmiddellijk de archi tecten waarschuwen dat direct beslag wordt gelegd op de materialen en deze naar Lisse vervoerd worden. De Raad keurde het voorstel eenparig goed. Door weth. Warmerdam werd den burgemeester een woord van lof toege zwaaid voor de wijze waarop hij in deze zaken het beleid heeft gevoerd, waarin hij een groote activiteit en voortvarendheid aan den dag heeft gelegd. Hij hoopt op dit punt op een andere plaats nog eens een woordje te kunnen spreken! Hierna werd rondvraag gehouden. Door den heer Segers werd gevraagd of het klokgelui alleen in Lisse verstommen moest daar hem werd medegedeeld, dat in andere plaatsen het luiden doorgaat. De voorzit ter zeide, dat er een algemeen gebod is omj géén klokken te luiden, aan welk gebod hij zich heeft te houden. De heer Van Kesteren deelde nog mede, dat de Boschweg van de Rasters naar Pun tenburg weer voor het publiek opengesteld is. Wel zijn de hekken nog aanwezig, doch ieder kan door de kleine hekken den weg betreden en bewandelen. Dit zal door de Iisser.arcn met vreugde vernomen worden, daar deze mooie wandelweg nu weer vrij is. Hierna werd de zitting gesloten.- VOORSCHOTEN Arbeidsbemiddeling. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier stonden op Zaterdag, 3 Augustus 1940, als werkzoeken den in totaal 43 personen voor diverse be roepen ingeschreven. Door den agent der arbeidsbemiddeling wordt zitting gehouden voor werkgevers: des vormiddags van 9 12 uur ten gemeentehuize; voor werkne mers: des voormiddags van 99.15 uur in het Ambachtshuis. ZOETERMEER Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 7 Augus tus des voormiddags 10.15 uur. Agenda: No tulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel- Duinisveld inzake tarief drinkwaterlei ding. 4. Onbewoonbaarverklaring; wo ning Dorpsstraat 122. 5. Benoeming lid Commissie tot Wering van schoolverzuim. 6. Verzoeken ontheffing schoolgeld. 7. Ver zoek ontheffing straatbelasting. 8. Vaststel ling legesverordening. 9. Eervol ontslag J. G. Koole als agent arbeidsbemiddeling. 10. Vaststelling jaarwedde agent arbeidsbe middeling. 11. Garantie ad 108 voor aan sluiting van zeven perceelen in den Meer polder aan de drinkwaterleiding. 12. Voor- loopige vaststelling uitgaven o.l. school over 1939 art. 55bis l.o. wet 1920. 13. Geldlee- ning ƒ30.000, tegen 41/4 pet. 14. Wijzi ging begrooting 1940. ALPHEN AAN DEN RIJN Afscheid. Zaterdagmorgen 3 Aug. nam in een intieme bijeenkomst de heer Gaillard afscheid van de leerlingen en het personnel der school. Aanwezig waren mede B. en W. en de secretaris der ge meente, de inspecteur van het L.O. in de inspectie Gooide en de oudercommissie. Nadat de heer en mevr. Gaillard met familie het gymnastieklokaal waren bin nengeleid nam als voorzitter van het co mité van afsoheid dr. Cannegieter het woord. In zijn rede bracht hij den heef Gaillard dank voor het vele goede, dat deze voor het onderwijs in 't algemeen ea voor dat aan de Oudshoor'nsche school in het bij zonder had gedaan. De jongste twee leerlingen boden mevr. Gaillard een vaas met bloemen aan, waarna de oudste twee leerlingen als aandenken namens de ouders een schilderstuk aanboden. Hierna ver tolkte de burgemeester de dank van het gemeente bestuur onder aanbieding van een fraai electrisch kroon. De inspecteur van het L.O. sprak woorden van dank en waardeering namens het Rijksschooltoe- zicht. Namens het personeel der scholen werd het woord gevoerd door mej. A. H. E. van Vliet. Namens het personeel bood zij een lamp aan. De heer Gaillard dankte hierna de sprekers voor hun waardeerende woorden en aangeboden geschenken. Onder leiding van den heer F. Jasperse zongen hierna de leerlingen den heer Gaillard een afscheids lied toe. Hierna werd de bijeenkomst ge sloten en werden de leerlingen getracteerd. In den middag was er gelegenheid voor ouders en belangstellenden om afscheid te nemen, van welke gelegenheid een buiten gewoon druk gebruik werd gemaakt. Be halve vele ouders deden tal van anderen, oud-leerkrachten, oud-leerlingen en hoof den van scholen uit deze gemeente van hun belangstelling blijken. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN V ANOSULi» KEURING Luxor: Maria Ilona (Paula Wessely, Willy Bir- gei). Amor op jacht (Hil- de Hildebrand, Ralph Arthur Roberts). Romantisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen dag matinée oehalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Liao: Mysterie van Kamer no. 12 (Magda Schneider, Oskar Sima). De familie Schimek (Hans Moser, Kathe Haak). Mysterieus Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd Trianon: Artistenpension (Ida Wüst, Theo Lingen). De ondergang van de William Brown (Ca- ry Cooper, George Raft). Komisch Sensationeel lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v volwassenen Casino: De Spion (Willy Birgeel, Lida Baaro- va). Fientje Peters, poste restante (Dolly Bouwmeester, Louis Borel). Splonnage Komisch Ü3l rederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Toelaatbaar v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6