Verdeeling van de f 10 Millioen uit het Herstelfonds 1940 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9713 3)e CclcbelveSoti^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. FoeftDoa U. Verwarring Er dreigt verwarring. Het Christelijk-Historisch orgaan „De Nederlander", dat aanvankelijk de Neder- landsche Unie met welwillendheid tege- moetgetreden is, adviseert thans zijn lezers de aanmelding voor het lidmaatschap der Ned. Unie achterwege te laten, in afwach ting van een nadere, duidelijke verklaring van de leiding dezer beweging. De aanleiding tot dit advies is, aldus het Christelijk-Historisch orgaan, een j.L van wege den heer Linthorst Homan c.s. ge dane mededeeling, dat het lidmaatschap van de Nederlandsche Unie in principe on- vereenigbaar is met dat van eenige poli tieke partij. Daarmee worden, aldus „De Nederlander", de christelijk-historischen, die aanvankelijk sympathie voor de Ne derlandsche Unie gevoelden, gesteld voor de keuze tusschen de Nederlandsche Unie en de Chr. Historische Unie en die keuze kan niet twijfelachtig zijn. Aldus „De Nederlander". Er dreigt verwarring. Volgens aanteekeningen, die w ij vóór ons hebben, heeft de heer Linthorst Homan medegedeeld, dat van geen ehkel lid van de N.U. gevergd wordt het lidmaatschap van. zijn politieke partij op te zeggen. Spreker geloofde evenwel, dat er in de toekomst geen politieke partijen, zooals we die thans kennen, meer zullen zijn. Dit is wel een ander geluid. Dat de Ned. Unie in de toekomst geen partijen ziet „zooals we die thans kennen", zal geen buitengewone verwondering baren.' Herhaaldelijk is ook dezerzijds gepleit voor een hervorming van de politieke- partij en-politiek. Dat bedoelde, wel alge meen gewenschte en als noodzakelijk er kende hervorming niet geschieden kan zonder in de partijen zélf belangrijke ver anderingen te brengen meenen ook wij. Er dreigt verwarring. Maar niet onder de katholieken, leden der R.K. Staatspartij. Er is gegeven een advies van het bestuur der R.K. Staatspartij, om èn lid te blijven van de R.K. Staatspartij èn toe te treden tot de Nederlandsche Unie. Dit advies is niet ingetrokken. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN v Ook zij hebben 't gedaan! Er heeft in ons openbare katholieke le ven weinig of niets gedeugd. Deze mee ning wordt als 't ware opgedrongen door hen, die propageeren een nieuwen tijd, waarin a 1 het bestaande op organisatorisch gebied, speciaal op confessioneel-organisa torisch gebied moet verdwenen zijn. Zoo lezen we nu weer een artikeltje, waarin de katholieke militaire vereenigin- gen het hebben gedaan. De Weg, het weekblad van Nationaal Front, schrijft, dat van verschillende zijden reeds getracht wordt, de manschappen van den Opbouwdienst in hun vrijen tijd op te vangen in bepaalde tehuizen. Zoo is ons al een gedrukte wand kaart in handen gekomen, waarbij de manschappen worden opgewekt „het R.-K. tehuis in hun vrije uren te be zoeken." Wij hopen, dat deze pogingen nauwlettend zullen worden gadegesla gen; het is aan gerechte twijfel onder hevig, of men in deze en dergelijke te huizen het oude spel van verdeeldheid- zaaien kan laten rusten. Zoo schrijft „De Weg" over de katholie ke militaire tehuizen, die nooit hebben ge daan aan verdeeldheid-zaaien, die door alle militaire autoriteiten, van welke rich- ting.d a n ook, werden gerespec teerd om hun voor het geestelijk en ze delijk peil der militairen zoo zegenrijken arbeid. Ook die „oude" vereenigingen moeten het ontgelden, ook zij hebben niet gedeugd, ook met hen en hun soortgenooten moet de nieuwe tijd radicaal afrekenen radicaal vooral, want de nieuwe tijd wil: radicaal zyn! Mogen er onder ons toch veel even wichtige karakters zijn, die zich niet van de wijs laten brengen door de over dreven let wel: de overdreven veranderings-zucht en afbrekens-lust on dier zekere kringen in dezen tijd. DE PUNTJES OP DE I'S. Vanwege de Nederlandsche Unie zijn nog enkele nadere mededeelingen aan de Pers gedaan. De Volkskrant schrijft er het vol gend» over: „Omtrent het vraagstuk van adhaesiebe- tuiging en lidmaatschap is ronduit gezegd, dat de eerste wordt op prijs gesteld als blijk van waardeering, maar dat ten slotte allee:" de persoonlijke inzet voor. het vader- landsche ideaal van waarde is. De Nederlandsche Unie zoo verklaarde de heer Linthorst Homan woordelijk zal pas echte en ware beteèkenis hebben zoo- dra men weet dat zij bestaat uit leden, die ieder voor zich bereid zijn tot werkelijke gemeenschapszin en werkelijke offervaar digheid voor land en volk. Men moet overal goed bedenken, dat men hier niet te doen heeft met een ver kapt behoud van het oude systeem, maar met een daadwerkelijk idealisme voor een sterke- en beter Nederlanderschap. Wie zich voor het lidmaatschap der Unie aanmeldt uit tegenzin tegen een andere strooming, doch zonder frissche gezindheid tot nieuw leven in Nederland, is aan het verkeerde adres; royaal werd erkend dat waarschijnlijk verschillende adhaesiebetui- gignen op deze wijze zullen blijken hol en voos te zijn. En het slotwoord over deze materie was: Wie zich niet geheel achter het gepubli ceerde program kan stellen houde zich af zijdig. Wij hebben ons verheugd over deze sommigen zullen zeggen gevaarlijke op rechtheid. In het belang van de zaak, en omdat ze getuigt voor het onbevangen inzicht en de rechtschapenheid der leiding. Schijnbaar heeft ze ,zelf de tegenpartij een nieuw wapen in handen gegeven: de erkenning immers dat in haar gelederen onvolwaardige, schijn-leden voorkomen. Men zal dit breed uitmeten, de Unie er aar pogen op te hangen. Ons volk zal zich intusschen door derge lijke trucs niet laten misleiden: zijn gezond verstand zal de zelf gemaakte schifting waardeeren en zich overtuigd houden dat een beweging die zoo zuiver haar crite rium stelt, recht door zee gaat en van geen transigeeren weet, beantwoordt aan het geen de beste Nederlander in deze dagen als ideaal voor oogen heeft. Het moge nu uit zijn, niet met critiek, maar met verdachtmakingen en laag-bij- de-grondsche aanvallen van de N.S.B. met aardigheden van Nationaal Front als: wij hebben tegen Homan al gezegd: Ho man! met geestigheden als van een ly ceumrector uit Amsterdam, die over twaalf proclamaties van twaalf partijen of con centraties of unies schampert". NOODKREET VAN HET HOTEL- BEDRIJF. In H o r e c a f, officieel orgaan van den Nederl. Bond van werkgevers in Hotel-, Restaurant, Café- en aanverwante bedrij ven lezen wij: „Het is nog te vroeg om de balans van het seizoen 1940 definitief op te maken. Hoe de laatste maand van dit seizoen voor ons bedrijf ook moge uitvallen, reeds nu kan gezegd worden, dat de balans slechter zal blijken te zijn dan de grootste pessimist zich zoa hebben durven voorstellen. Slecht over vrijwel de geheele linie, al zijn er en kele gunstige uitzonderingen voor een paar stads'oedrijven en sommige zaken op de Ve luwe. De gevolgen daarvan zullen cata- strophaal zijn, omdat de meeste bedrijven niet meer over de noodige -reserves be schikken om deze schok op te vangen. Ja renlang hebben zij belastingen en lasten moeten opbrengen, welke in wanverhou ding stonden tot de winstmogelijkheid". Het artikel wordt besloten met: „Neen, hier bestaat slechts één forsche oplossing, de Personeele Belasting moet verdwijnen en andere vaste lasten zullen drastisch moeten worden verlaagd! Dan is er een begin van saneering in het bedrijf, dat in de volkswelvaart van ons land een plaats van uitzonderlijke beteekenis in neemt". GEEN EENHEIDSWORST. De Vee- en Vleeschhandel schrijft o.m.: „Hoe groot het totaal aantal uit de markt te nemen koeien zal zijn, is nog niet zeker, maar een 300.000 wordt genoemd, waarna onze veestapel met 1.8 millioen stuks door den winter moet. Ongeveer gelijktijdig met afslachting en export, niet onmogelijk nog daarvoor, ver wachten wij invoering van een algeheele vleeschdistributie. Dus zoowel van rund-, varkens-, kalfs-, schapen- als paarden- vleesch En dit zal dan zijn een distributie op bonnen. Heel wat soesa voor het bedrijf, Verschillende sociale voorzieningen De katholieke sportbeweging en haar concentratie in den Ned. Voetbal Bond Gelijk men uit vroegere mededeelingen kan weten, heeft onlangs de Rijkscommis saris voor de bzezette Nederlandsche gebie den bepaald, dat van de inkomsten van het fonds voor den wederopbouw Herstelfonds 1940, een bedrag van 10.000.000 in het bij zonder voor sociale doeleinden zou worden besteed en dat de bestemming van dien post dan ook door het Departement van Sociale Zaken zou worden bepaald. Ter uitvoering daarvan is aanstonds na gegaan, welke bestemming het best aan een dergelijken post kon worden gegeven. In overeenstemming met- het wnd. hoofd van het departement van Financiën, onder wiens zorg het beheer van het herstelfonds valt en met goedvinden van de Duitsche autoriteiten, is zoo deelt de secretaris generaal, wnd. hoofd van het dep. van so ciale zaken in een omzendbrief aan de gemeentebesturen mede besloten, den post op de volgende wijze te bestemmen. 1. Bijdrage ten behoeve van de voorloo- pige inrichting van een nieuwe woning door personen, die door oorlogsgeweld daartoe zelf niet in staat zijn 6.000.000. 2. Bijdrage, om kleine zelfstandigen, die door oorlogsgeweld zijn getroffen en hun zaak hebben heropend, of hun bedrijf heb ben hervat, zoo noodig gedurende korten tijd in de kosten van levensonderhoud te gemoet te komen 500.000. 3. Bijdrage, in daarvoor in aanmerking komende gevallen, aan de organen, die be last zijn met steun en andere hulp voor door oorlogsgeweld getroffenen 1.500.000. 4. Uitgaven, ter voorkoming dat het oor logsgeweld blijvende lichamelijke of gees telijke gevolgen zal hebben voor de betrok kenen: a. subsidie en andere steun in het belang van personen, die door oorlogsgeweld inva lide dreigen te worden of zijn geworden 1.500.000; b. subsidie en andere steun in het belang van personen, die door tijdelijke maatrege len over de gevolgen van oorlogsgeweld kunnen worden heengeholpen 500.000. Tezamen 10.000.000. Voorop staat, dat het herstelfonds' dient om te voorzien in schade aan door oor logsgeweld getroffenen. De thans bedoelde post van 10 millioen vormt daarvan een onderdeel, met een bizondere sociale strekking. Dit laatste komt het best tot zijn recht, wanneer aan dit geld een bestemming wordt gegeven, die de getroffenen (lichamelijk of geestelijk zoowel als financieel getroffen) in bepaal de gevallen over de moeilijkheden van het oogenblik heenhelpt en ze mede daardoor voor blijvend verval behoedt. Daarbuiten staat in het algemeen tweeërlei: zoowellen definitieve regeling van de tegemoetkoming in de geleden materieele schade, die van grooten omvang kan zijn (dit probleem wordt onder oogen gezien door de commis sie-van Leeuwen) als de normale onder steuning, welke de getroffenen voor hun levensonderhoud noodig hebben en waar voor van den aanvang af door de betrok ken gemeenten en voorts door het regee- ringscommissarriaat van mr. J. A. de Wilde wordt gezorgd. Toch is voor dit laatste doel een post van 1.500.000 uitgetrokken (onder 3). Die post welke in het algemeen zal zijn be stemd voor gemeenten, waar de ramp een minder massaal karakter draagt dan in Rot terdamkan dienen, zoowel om tegemoet te komen in de normale gemeentelijke kos ten, welke te zwaar zouden drukken, als om de mpgelijkheid te openen, in bijzon dere behoeften (b.v. kleeding) iets rui mer te voorzien dan door de plaatselijke hulpbronnen mogelijk zou zijn. De omschrijving van dezen post is zeer ruim. Eerst de practijk kan toonen, wat hier het meest noodig is. Hoe de aanvragen van de gemeenten zullen moeten inkomen, en naar welke algemeene regelen de be- maar de eenige mogelijkheid om een bil lijke verdeeling door te voeren. Aan den slager mag men nu eenmaal de verdeeling van b.v. 1 pond vleesch en rauw vet per ma-i per week niet overlaten. De vcrsch vleesch-distributie is een ont zettend moeilijk probleem, omdat men hier niet te doen heeft met een eenheidsproduct, maar met levend vee en met vleesch van velerlei soort en kwaliteit. Die groote moeilijkheid voerde in den voriger. oorlog uiteindelijk tot de befaamde e enheids worst-productie. Tot zoo'n geweldige bedrijfsontwrichting en eenzijdige vleeschvoorziening wil men aan de Veehouderij centrale niet weer terug. Met de belanghebende bonden wordt nu overlegd, hoe deze distributie nu is op te zetten met de minst mogelijke bedrijfsont wrichting". schikking zal volgen, zal nader moeten wor den bepaald. Inrichting van woningen. Wat de overige posten betreft, staat gel delijk die onder 1, genoemd, op den voor grond. Meer en meer blijkt, dat de bewoners van verwoeste perceelen er dikwijls wel in slagen een nieuwe woning te vinden, al of niet in de eigen gemeente en al of niet een woning van permanent karakter, maar dat zij dan onmiddellijk komen te staan voor de vraag, hoe de stoffeering en de meest noodzakelijke meubileering te vinden. In dien later een stelselmatig geregelde tege moetkomingen hun schade zal worden toe gekend, zouden zij daarin ook de bron vin den, om zich thans reeds voorloopig* nieuw in te richten, maar in vele gevallen kan men daarop niet wachten. Daarom wordt thans reeds een som van 6 millioen uitgetrokken die de gelegenheid zal geven, aan de hierbedoelde personen, die zelf de noodige middelen' missen en voor een voorloopige installatie naar het oordeel van het plaatselijk orgaan in aan merking komen,, de gelegenheid 'te openen, zich in de nieuwe woning voorloopig min of meer te installeeren. De te verstrekken som die men zich gemiddeld denkt tot een hoogte van 300 zal dan kunnen dienen voor vloerbedek king, eenvoudige keukeninrichting, gordij nen, en het meest onontbeerlijke meubi lair. Wanneer de betrokkenen later voor een definitieve, hoogere vergoeding in aan merking zullen blijken te komen, zal het thans geschonken bedrag daarmede uiter aard worden verrekend. Het ligt voor de hand, dat het grootste deel van dezen post ten behoeve van Rot terdammers zal moeten worden besteed, omdat de behoefte hier verreweg het meest massaal zal zijn. Maar ook de andere in aanmerking komende gemeenten zullen op gelijken voet worden behandeld. De onder 2 bedoelde post bedoelt spe ciaal tegemoet te komen aan de zelfstan digen, die met hun zaak hun bedrijfs- installatie of hun gereedschap hebben ver loren. Voor het weder aan^haffen van de verloren zaken wordt, zoo noodig, gezorgd door de provinciale stichtingen, die in het leven zijn geroepen (voor Rotterdam door de aldaar geschapen stichting 1940), zoo dat daarvoor thans geen post behoeft te worden uitgetrokken. Maar het ligt de hand, dat de aldus opnieuw geinstal- leerden, die wellicht in een geheel andere wijk van de stad terecht komen, den eer sten tijd, b.v. een of twee maanden, hun klanten nog moeten terugvinden. Om de moeilijkheden van het levens onderhoud in die maanden te overbruggen, kan een tijdelijke extra-hulp noodig zijn, waarvoor de thans bedoelde post de gele genheid opent. Eindelijk de uitgaaf, onder 4 bedoelt. Zooals de omschrijving van dien post aan geeft, wil hij voorkomen, dat blijvend let- schiktheid ontstaat van personen, die onder het oorlogsgeweld hebben te lijden gehad. Gedacht wordt met name aan twee groe pen. Wat die sub b. aangaat, deze omvat b.v. kinderen, die door de ramp in de ver drukking zijn geraakt of dreigen te komen en waarvoor een tijdelijk verblijf, met goe de verzorging, elders aangewezen is; vrou wen, die door den schok zijn getroffen, eenigen tijd in een andere omgeving zouden moeten verkeeren en daartoe in haar huis houding door betaalde hulp moeten worden bijgestaan, e.d. De hier te verleen en hulp zal het best geschieden, door aan de gewone organen voor dergelijk maatschappelijk werk extra-middelen ter beschikking te stellen, volgens nader te bepalen regelen te besteden. Oorlogsinvaliden. De post onder a. bedoelt mede te werken aan een zoo goed mogelijke regeling van het probleem der oorlogsinvaliden, dat te recht reeds de aandacht van de openbare meening heeft getrokken en zoowel de mi litairen als burgerlijke bevolking omvat. Thans is reeds te overzien, over hoeveel personen het bij de militairen zal kunnen gaan. Dat aantal van hen dus, die door oorlogsgeweld blijvend invalide zijn gewor den of dreigen te worden, is gelukkig bo> ven verwachting klein. In welke mate dit getal vermeerderd zal worden met invaliden, door oorlogsgeweld, uit de burgerlijke bevolking, is uiteraard eerst na het eind van den oorlog te zeggen. Maar aangenomen mag worden, dat het to taal niet zoo groot zal zijn, dat niet door een individueele behandeling er naar zou kun- n en worden gestreefd, zooveel mogelijk ge- Het A. N. P.-Jbericht, waarin de fusie van alle bestaande voetbalbonden werd mede gedeeld, is in sommige kringen niet geheel begrepen. Daarom diene als toelichting het vol gende: Alle landelijke voetbalbonden zijn tot één Nederlandschen Voetbalbond samengesmol ten. Daaruit volgt dus, dat de R. K. Fede ratie van Voetbalbonden (R. K. F.) en de Interdiocesane Competitie Voetbalbond (I. V. C. B.) ophouden te bestaan. In de toe komst zullen de elftallen Van den I. V. C. B. him competitie spelen in het ééne nationale verband. Er is echter geen enkele katholieke ver- eeniging ontbonden: Deze blijven ook in de nieuwe concentratie onverminderd voortbestaan. Zij behouden dus dezelfde rechten en plichten als in het verleden. Waar het „hoogere" voetbal is ingedeeld in de landelijke competities van den nieu wen N. V. B., is daarentegen voor het „la gere" voetbal (dat nog toe uitkwam in den betreffenden diocesanen bond) de moge lijkheid geopend, om kringsgewijze tegen de katholieke vereenigingen onder katho lieke leiding hun competitie te spelen. Ook deze kringen onder-afdeelingen) zijn aan gesloten bij het nationaal verband. Alle katholieke sportvereenigingen zul len in de toekomst aangesloten zijn bij het diocesaan sportcommissariaat dat voor het betrokken diocees de richtlijnen aangeeft. HET LUISTEREN NAAR BUITENLANDSCHE RADIO. EEN WAARSCHUWING. Ter voorkoming van misverstand wordt er van bevoegde Duitsche zijde op gewezen, dat ook het luisteren naar muziekuitvoeringen van buitenland- sche radiostations uitgezonderd die van het Duitsche Rijk, Bohemen, Mo- ravië, het gouvernement-generaal van Polen en de daarop aangesloten zen ders verboden is. Het luisteren naar neutrale en Italiaansche zenders is dus eveneens verboden. Men weet, dat op overtreding van dit verbod zware straf fen zijn gesteld en in het Duitsche Rijk, waar een dergelijk verbod geldt, ook zijn opgelegd. Het is te verwach ten, dat ook hier te lande de veror dening streng zal worden toegepast. troffenen voor invalditeit te bewaren, en voor de toch blijvend invalide gewordenen een plaats, en arbeid, in de maatschappij te verzekeren. Dat zal, naast veel persoonlijke zorg, waartoe de betrokken maatschappelijke or ganen zich reeds bereid hebben verklaard, echter geld kosten en wel in tweeërlei op zicht. In de eerste plaats moeten zij, die in valide dreigen te worden, zoo spoedig mo gelijk de gelegenheid vinden voor zoodani ge specialistische behandeling, dat zij hun functioneele geschiktheid zoo volledig mo gelijk terug krijgen. Daarvoor bestaan hier te lande uitnemen de inrichtingen, die vermoedelijk voldoen de in de behoefte kunnen voorzien, maar uiteraard kosten moeten berekenen. En voorts zullen sommige personen, die zooda nig blijken getroffen, dat zij uit eigen kracht niet meer in hun levensonderhoud kunnen voorzien, min of meer blijvend moeten worden geholpen. Hiertoe is een post van 1.500.000 uitge trokken, die, over eenige jaren verdeeld, on getwijfeld in de hier bestaande nooden zal kunnen voorzien. In het bovenstaande zijn de algemeene lijnen getrokken, waarnaar de bestemming van dien specialen post zal worden gere kend. Tezamen met hetgeen vrijwillig wordt bijeengebracht dient hij om in bepaalde nooden te voorzien. Omtrent de regeling zelve zal zoo spoedig mogelijk nader over leg volgen. Volkomen wordt beseft, dat spoedige hulp hier dubbele hulp is. Daar om verzoekt het wnd. hoofd, van het Dep. van Sociale Zaken reeds thans, dat de ge meenten die voor gelden uit dezen post in aanmerking meenen te komen zich met een brief tot hem wenden, waarin de gevraagde hulp nader wordt gemotiveerd en in groo te lijnen omschreven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1