DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Heffing van een winstbelasting MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9712 9a Geicbdve0oivtcmt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus U. Dit ntimmer bestaat uit twee bladen. Over den strijd tegen het liberalisme Wij hebben de R.K. Staatspartij nooit aanbeden! Wij hebben tekortkomingen en fouten en verkeerde dingen in die par tij gezien en geconstateerd. Trouwens, in al het menschelijke erkennen wij gebre ken en zondigheid allereerst, naar wij hopen, in onszelf, in ons eigen persoon lijk leven en handelen. Maar wie dan ook, vriend of vijand van de R.K. Staatspartij, hij moet toch ook zien en constateeren, dat door de R.K. Staatspartij heel veel goeds, heel veel zegenrijks is bereikt voor de Nederlandsche samen leving. En onverdiend is wat de „Residentie bode" (Nationaal Front) Zaterdagavond over de R. K. S. P. schreef: Wat de R. K. S. P. betreft, meenen wij het volgende te moeten opmerken: wèl heeft zij het liberalisme in het ver leden bestreden, maar blijkbaar slechts als partij, niet echter als systeem. Want als partij kon en kan zij slechts een reden van bestaan vinden in een vol gens liberale beginselen ingerichte maatschappij. Nu deze maatschappij in eengestort is, mag zij, wil zij eerlijk blijven, haar bestaan niet rekken en is het haar plicht uit alle kracht mede te werken aan den opbouw van de anti liberale orde. Door dit niet te doen vonnist zij zich zelf. Dat de R. K. S. P. verplicht is mede te werken aan den opbouw van „de (een) anti-liberale orde", uit alle kracht, is van zelfsprekend! Dien plicht heeft de R.K. Staatspartij a 11 ij d gehad en ook altijd zij 't dan ook niet altijd in alle consequen ties, die mogelijk waren vervuld. Of de R.K. S. P. onder de huidige en komende omstandigheden al dan niet nuttig werk zal kunnen verrichten, is nu niet aan de orde. Dat zij alléén in een volgens liberale begin selen ingerichte maatschappij reden van be staan vindt, is echter een bewering zonder meer! Blameerend voor de R. K. S. P. is de hier mede samenhangende bewering, dat zij in het verleden alleen het liberalisme heeft bestreden als partij, niet als systeem! Dus de R. K. S. P. heeft zich niets gelegen laten liggen aan de katholieke beginselen, aan de katholieke leer op dit terrein, aan pauselijke encyclieken! Dit is een even pijn lijke als onware beschuldiging de onwaarheid ervan ligt open voor wie de ge schiedenis der R. K. S. P., de" parlementaire geschiedenis in ons vaderland kent. Zeker, wij herhalen: wij beweren volstrekt niet, dat er niet meer ter bestrijding van het liberalisme door de R. K. S. P. had kunnen en moeten worden gedaan (de compromissen in de politiek hebben onze sympathie nooit gehad), en men kan verschillend oordeelen over wat door de R. K. S. P. al dan niet ter daadwerkelijke ei vruchtdra gende bestrijding van het liberalisme had moeten worden gedaan en feitelijk niet ge daan is. M a a r: 't is toch al te grof, als men de R.K. S. P. verwijt, dat zij het libe ralisme als systeem..., niet heeft bestreden! De leider van Nationaal Front, de heer Arnold Meyer, verklaarde in zijn Vrijdag avond te 'sGravenhage gehouden rede: „Als er iemand is, die de R.K. Staats partij om zijn beginselloosheid heeft aangevallen, dan ben ik het". De R.K. Staatspartij, waarin toch velen onzer beste katholieke mannen een leiden de rol vervulden, welke door velen onzer beste katholieke mannen onder het volk werd gepropageerd, was: beginselloos! Andermaal: wij kunnen critiek op de R- K. S. P. alleszins verdragen en ook bil lijken. Maar zulke critiek is niet meer ob jectief, niet meer waardig, niet meer waar! Dat is zooals het in een der bladen de zer dagen werd uitgedrukt met mod der gooien naar het verleden. V Ovcp fluister-campagnes. De meest boosaardige tactiek, om iemand te treffen, is: het fluisteren van kwaad, dat hem bij zijn mede-menschen in een slecht daglicht zal stellen, het fluisteren van kwaad.hard desnoods, zoodat ieder een het kan hooren, maar toch: fluiste rend. Dat is een buitengewoon geraffi neerde tactiek, welke ook wel door „bra ve" Christelijke, Katholieke lieden wordt gevolgd, die daardoor reeds alleen bewij zen, dat zij zélf niet beter en wellicht slechter zijn, dan de slechtaard, dien zij met hun „vromen" mond bekladden. Dit „aanloopje" vloeit ons uit de pen, nu wij er op willen wijzen, hoe de Nederland- sche Unie met een fluister-campagne wordt achtervolgd. Volgens het „Nederlandsche Dagblad" (van Arnold Meyer) wordt er al lang ge fluisterd, dat „minstens één, mogelijk zelfs twee leden van het driemanschap der Ne derlandsche Unie" vrijmetselaar zouden zijn. Het blad heeft eerst „deze aller-ern- stigste beschuldiging" „gelaten voor wat wij meenden (en gaarne nóg meenen), dat deze was" aldus schrijft het orgaan van Arnold Meyer. Maar intusschen debiteert het blad nu deze beschuldiging onder den dubbelen kop: „Met schootsvel en troffel?" „Ofwel een eerlijke gereedschapkist". En het vraagt aan de heeren Einthoven en Linthorst Homan „onmiddellijk en duide lijk" te verklaren, of zij al dan niet vrij- meselaar zijn! De „Eindh. Crt." is naar aanleiding van bedoeld artikel op informatie uit geweest en zegt uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat de bewering zoowel ten opzichte van mr. Einthoven als ten op zichte van mr. Linthorst Homan er glad naast is. Intusschen heeft de fluister-campagne ongetwijfeld haar uitwerking niet gemist. Dat waarheid mocht worden wat het „Nederlandsche Dagblad" neerschrijft in hetzelfde stukje, waarin twee der drie lei ders van de Nederlandsche Unie worden verdacht gemaakt „Wij bestrijden de Ne derlandsche Unie met deugdelijke en eer volle wapens"! Ook de tegenstanders hetzij van Natio naal Front hetzij van N.S.B. moeten in hun bestrijding waar zij deze gewenscht en noodig moeten oordeelen van deze groe pen in ons volk geen andere wapenen wil len gebruiken, dan deugdelijke en eervolle geen andere wapenen, dan de waar heid! En wij willen geenszins ontkennen, dat in het verleden aan de verwezenlijking van dezen eisch onder ons wel 'ns het een en ander heeft ontbroken! Wie zegt te streven naar een eenheid van het Nederlandsche volk en een deel van het Nederlandsche volk met laster bekladt huichelt; misschien doet hij 't onbewust, maar: hij huichelt! WAT ANDERE BLADEN. SCHRIJVEN EEN JUIST OORDEEL OVER DE NEDERLANDSCHE UNIE. Uit De Nieuwe Dag: „De snelheid van deii groei van de Ne derlandsche Unie moet o.i. hoofdzakelijk verklaard worden door het ongeduld, waarmee velen in den lande bijna te lang op haar totstandkoming hebben gewacht, uit de politieke onbezwaardheid en de ty pisch Nederlandsche voortvarende, maar niet onberaden mentaliteit van het zich op de tastbare weikelijkheid instellende drie manschap, uit de positieve en construc tieve elementen van hun zich binnen de grenzen van het thans mogelijke beperk te program. Vertrouwen winnen is in Ne derland geen gemakkelijke taak en het e maal gewonnen vertrouwen behouden evenmin. Wij kunnen niet an den. verwach ter dan dat het Driemanschap van de Ne derlandsche Unie zich daarvan terdege re kenschap heeft gegeven vóór het in de openbaarheid trad. Moge van den anderen kant het Nederlandsche volk dan ook den wel eens al te vaardigen, tot onvrucht baarheid doemenden geest van critiek en argwaan op voorhand laten varen en met werkelijkheidszin, overtuiging en offer vaardigheid streven naar de grootst moge lijke, eerlijke en loyale eensgezindheid en eenheid, waarbuiten alleen hij gesloten zal worden, die zichzelve wenscht buiten te sluiten". Afschaffing dividend en tantièmebelasting HET „BESLUIT OP DE WINST- BELASTING 1940" IS GISTEREN IN WERKING GETREDEN. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën inzake het hef fen van een winstbelasting, en tot afschaf fing van de dividend- en tantièmebelas ting. WIE AAN DE WINSTBELASTING ONDERWORPEN ZIJN. Onder den naam van winstbelasting wordt een belasting geheven, waaraan on derworpen zijn de binnen het rijk geves tigde: anaamlooze vennootschappen en com manditaire vennootschappen op aandee- len; b. coöperatieve vereenigingen, onder linge verzekeringsmaatschappijen en an dere vereenigingen op coöperatieve of on- derlingen grondslag; De belasting wordt geheven over elk jaar, dat eindigt met of na 31 December 1939. Onder jaar wordt verstaan, het boek jaar of, bij gebreke van dien, het kalender jaar. WAT ONDER WINST WORDT VERSTAAN. Onder winst over eenig jaar wordt ver staan het verschil tusschen het zuivere ver mogen van het lichaam bij het einde van het jaar en het zuivere vermogen bij het begin van dat jaar, vermeerderd met de geldswaarde van hetgeen in den loop van het jaar als terugbetaling van kapitaal, als uitdeeling aan deelgerechtigden in dé winst, en, in het algemeen,-anders dan voor bedrijfsdoeleinden aan het vermogen is ont trokken, en verminderd met de in den loop van het jaar ontvangen stortingen van ka pitaal. Bij het vaststellen van het zuivere ver mogen van het lichaam worden de activa en passiva geschat overeenkomstig goed koopmansgebruik. Als winst berekend bedrag wordt, ter berekening van de belastbare winst: 1. verminderd met het gedeelte van de winst, dat toekomt aan: a. den staat als zoodanig; b. anderen dan commissarissen, gecom mitteerden of bestuurders, ter zake van buiten het rijk verrichten arbeid; c. de voor het geheel aansprakelijke vennooten van commanditaire vennoot schappen op aandeelen als zoodanig; 2. vermeerderd met de over het desbetreffende jaar aan commissarissen, ge committeerden, bestuurders en binnen het rijk werkzaam verder personeel uitbetaal de salarissen, indien en voor zoover het j aarlij ksche bedrag van deze salarissen de som te boven gaat, die in verband met het maatschappelijk kapitaal bij het einde van het jaar hierna wordt bepaald te weten: Bij een maatschappelijk kapitaal van ƒ500.000 of minder bedraagt de belasting vrije som voor commissarissen, gecommit teerden 200 gulden, vermeerderd met 1/10 procent van het bedrag, waarmede het maatschappelijke kapitaal 200.000 te bo ven gaat; bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan 500.000, doch niet meer dan 1 millioen is de belastingvrije som 500 gul den, vermeerderd met 1/20 procent van het bedrag, waarmede het maatschappelijk kapitaal 500.000 te boven gaat; bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan 1 millioen, doch niet meer dan 31/2 millioen, bedraagt de belastingvrije som 750 gulden, vermeerderd met 1/50 pro cent van het bedrag, waarmede het maat schappelijk kapitaal 1 millioen te boven gaat; bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan 3 1/2 millioen is de belastingvrije som 1250. In alle gevallen bedraagt voorts de be lastingvrije som voor bestuurders en ver der personeel 10.000. HET BEDRAG VAN DE BELASTING. DE WINSTBELASTING BEDRAAGT 10 TEN HONDERD VAN DE BELAST BARE SOM. DE BETALING VAN DE BELASTING. Met afwijking van artikel 8 van de wet van 22 Mei 1845 moeten de aanslagen in de winstbelasting, daaronder begrepen voor- loopige aanslagen opgelegd krachtens de wet van 13 Januari 1922, worden voldaan binnen een maand na de dagteekening van het aanslagbiljet. Hoofdelijk aansprakelijk zijn: 1. voor de belasting, verschuldigd door een vennootschap of vereeniging, die niet in het bezit is van rechtspersoonlijkheid: de bestuurders; 2. voor de belasting, verschuldigd door een lichaam, dat wordt ontbonden: de met de vereffening belaste personen, behou dens voor zoover zij kunnen aantoonen, dat de niet-voldoening niet aan hen te wijten is. STRAFRECHTELIJKE BEPALINGEN. Hij, die een aangifte opzettelija onjuist of onvolledig doet, wordt, indien daaruit na deel voor het rijk kan ontstaan, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. OVERGANGSBEPALINGEN. De wet op de dividend- en tantième-be lasting 1917 vervalt, behalve ten aanzien van boekjaren, welke eindigen vóór 31 De cember 1939. De dividend- en tantièmebelasting, voor het in werking treden van dit besluit wordt teruggegeven, zoodra voor het eerste boek jaar, waarover de winstbelasting wordt ge heven, de aangifte is behandeld. De bestuurders van een lichaam, als be doeld is bij artikel 1, zijn gehouden, vóór 1 September 1940 aangifte te doen van het zuivere vermogen van het lichaarti op het overgangstijdstip, alsmede van het bedrag van de winst, welke op dat tijdstip in het lichaam aanwezig - was, onder vermelding van de grondslagen voor de winstbereke ning, welke bij het opstellen van het zuiver vermogen zijn gevolgd en voortaan zullen worden gevolgd. VIJFTIEN OPCENTEN OP DE WINSTBELASTING TEN BEHOEVE VAN DE GEMEENTEN. Aan een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van finan ciën en van binnenlandsche zaken inza ke het heffen van opcenten op de winst belasting ten behoeve van de gemeenten, opgenomen in het Verordeningenblad van gisteren, ontleenen wij het volgende: Artikel 1: Ten behoeve van de gemeen ten worden op de Winstbelasting geheven 15 opcenten. Artikkel 2. Aanspraak op voormelde op centen hebben: a. de gemeente van aanslag; b. elke andere gemeente, op welker grondgebied de vennootschap, vereeniging of maatschappij gedurende het geheele jaar, waarop de aanslag betrekking heeft, een of meer kantoren, winkels of andere vaste inrichtingen bezigde, mits daaraan te zamen geregeld meer dan 10 personen ver bonden en werkzaam waren. 2Va pond suiker extra voor den inmaak Tevens is echter bon 16 met een week verlengd De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat binnenkort op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje per hoofd van de bevolking een extra rantsoen suiker voor den inmaak beschikbaar zal worden gesteld. In verband met het streven om de distributieperioden voor de verschillen de in distributie gebrachte goederen zooveel mogelijk te doen samenvallen, zal voorts de duur van de loopende dis tributie met een week worden verlengd, hetgeen dus beteekent, dat bon 66 in plaats van tot 24 Augustus tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met in gang van laatstgenoemden datum een nieuwe bon voor suiker zal worden aan gewezen. Aangezien men dus met het loopende rantsoen vijf weken in plaats van vier we ken zal moeten toekomen, is besloten ter compensatie hiervan het extra rantsoen voor den inmaak te stellen op VA kilogram, in plaats van, zooals aanvankelijk de be doeling was, op 1 kilogram. Het nummer van den bon, welke recht geeft op het extra rantsoen van VA kilo gram, zal omstreeks 10 Augustus a.s. wor den bekendgemaakt. Broodbonnen De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van 5 Augustus tot en met 11 Augustus a.s. de met „91" tot en met „100" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der en kele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 11 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 15 Augustus a.s. geldig. Petroleum-voorraden De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt het vol gende mede: Aangezien verschillende verbruikers van petroleum thans nog blijken te beschikken over belangrijke voorraden petroleum, welke reeds voor het inwerkingtreden der petroleumdistributieregeling op 17 Juni j.l. zijn ingeslagen worde het noodzakelijk ge acht, hierover nauwkeurige gegevens te verkrijgen. Ten einde dit te bereiken is bepaald, dat verbruikers, die beschikken over een hoeveelheid van meer dan 200 li ter petroleum, welke reeds vóór 17 Juni j.l. werd gekocht, verplicht zijn, hiervan vóór 15 Augustus a.s. schrif telijk opgave te doen bij het Rijks bureau voor Aardolieproducten, Zee straat 100104 te 's-Gravenhage. De opgave dient te vermelden de op den datum van aangifte aanwezige hoeveel heid, uitgedurkt in liters, alsmede de plaats en de wijze van opslag. Tevens is bepaald, dat het verboden is, dq bovenbedoelde hoeveelheden petroleum in voorraad te houden of te verbruiken zonder daartoe verkre gen schriftelijke vergunning van ge noemd Rijksbureau. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovenomschreven verplichtingen niet gelden voor hen, die in petroleum handelen en daarvan hun normaal bedrijf maken. VERKOOP VAN TEXTIELPRODUCTEN VERBODEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft bekend gemaakt, dat, in verband met de uitvoering van de algemeene inventarisatie van de hier te lande aanwezige voorraden textielproduc ten, de verkoop en aflevering aan den verbruiker van alle textielproducten, met uitzondering van sanitaire textielproduc ten, pitten en petroleumbranders, speel goederen, touw en poetsdoeken, geduren de de week van 4 tot en met 11 Augustus 1940 is verboden. Dit verbod geldt zoowel voor de indus trie, den groothandel als voor den klein handel. 25 BOMMEN BIJ DENEKAMP. Bij tal van plaatsen zijn in de laatste twee nachten der afgeloopen week Engel- sche bommen neergekomen, die geen an der resultaat bereikten dnn gebroken broeikassen en beschadigd akkerland. Bommen vielen bij UJrum, Zandvoort, Wonseradeel, Haamstede Stellendam en N ieu wenhoorn. Bij Denekamp, waar 25 bommen vielen, is de schade ernstiger. Weliswaar ontplof te een derde der projectielen niet, doch de andere bommen deden een huis uitbran den, beschadigden een ander huis zwaar en twee vrij ernstig, en dooden twaalf stuks vee. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. BOMMEN OP DEN HAAG. TWEE DOODEN. Wederom zijn in ons land' slachtoffers gevallen tengevolge van Engelsche bom men; thans moesten woonwijken van den Haag het ontgelden. Zaterdagavond even over half twaalf wierp een vliegtuig na een duikvlucht een bom op een etagewo ning in een dichtbevolkte woonwijk zon der eenige strategische beteekenis. Hierbij werden twee bewoners, een man van 70 jaar en een meisje van 13 jaar, gedood. De huishoudster van den ouden heer werd ge wond. In een andere woonwijk werd eveneens een bom geworpen, doch deze heeft geen andere gevolgen gehad dan een aantal ge sprongen ruiten en een gat in den grond.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1