Uit de Russische belangensfeer Twee Britsche vliegtuigen boven Nederland neergeschoten MoiatafA uiteenzetting De strijd in het Zuiden Koning Leopolds kinderen Denemarken- Duitschland De dienstplicht in de V. S. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE DOBROEDSJA-KWEST1E BRITSCHE DUIKBOOT IN NOORSCHE WATEREN VERNIETIGD Het Britsche ministerie van voorlichting DUITSCHE LEGERBERICHT. Het Duitsche legeriberioht van gisteren luidt als volgt: Kaïpitein-luitenanit Rollimain heeft met zijn onderzeeboot een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Hierdoor heeft deze onderzeeboot tijdens twee tochten in korten tijd in totaal twaalf vijandelijke koopvaardijschepen met een gezaanetnlij ken inhoud van .74.338 b.r.t., den Britsohen torpedoboot jager „Whirlwind" en een on derzeeboot vernietigd. In het zuidelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan is 'het tot een gevecht geko men tusschen een Duitschen hulpkruiser en een Britsohen hulpkruiser „Alcantara". Hierbij kreeg het grootere, zwaar bewa pende vijandelijke schip met een inhoud van 22.209 b.r.t. eenige zware treffers, o.a. aan de machines, zoodat het den strijd moest staken en een toevlucht moest zoe ken in de haven van Rio de Janeiro. De Duitsche hulpkruiser zette zijn reis voor het ten uitvoer leggen van zijn taak vol gens het vastgestelde plan voort. Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen vielen op 1 Augustus afzonderlijke kleine convooien, alsmede verscheidene alleen varende bewapende vijandelijke koopvaar dijschepen voor de monding van de Hum- ber, in het St. George's Kanaal en voor Yarmouth met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip tot zinken gebracht, twee andere koopvaardijschepen, een tank schip en een mijnenveger door treffers zwaar beschadigd. Een nieuwe aanval, welke groote uit werking had, werd ondernomen op een vliegtuigfabriek te Norwich. De van ge ringe hoogte geworpen bommen van zwaar kaliber troffen de werkplaatsen en ver oorzaakten hevige branden en verscheide ne ontploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duik boot vernietigd. Gistermiddag probeerden acht Britsche bommenwerpers van het type „Bristol- Blenheim" een aanval te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd optredende jachtvlieg tuigen en het vuren der luchtdoelartille rie gelukte het alle acht vliegtuigen neer te schieten; drie werden er door Messer- schmitt-jachtvliegtuigen en vijf door lucht doelartillerie neergehaald. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Bij een poging om Nederlandsch gebied aan te vallen werden opnieuw twee „Bris- tol-Blenheim"-vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neergeschoten. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt: Een vijandelijk vlooteskader, dat van Gi braltar kwam en uit twee slagschepen, twee vliegtuigmoederschepen en kleinere eenheden bestond, is door de Italiaansche vliegerafdeelingen ten Zuiden van het eiland Formentera (Balearen) ontdekt en ondanks zwaar luchtdoelgeschut hevig met bommen bestokt. Met stelligheid werden eenige eenheden, waaronder een slagschip, waarop een duidelijk te onderscheiden brand uitbrak, met bommen van zwaar ka liber getroffen. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de torpe dojager „Vivaldi" in het centrale deel van de Ionische Zee de Engelsche duikboot „Oswald", met een waterverplaatsing van 1500 ton, uitgerust met een stuk 12 c.M. geschut en acht torpedobuizen, geramd en- vervolgens met een torpedo tot zinken ge bracht. Van de uit 55 koppen bestaande be manning heeft de torpedopager „Vivaldi" 52 man gered en gevangen genomen, waar ender den commandant convettenkapitein David Frazer. Alle geredden zijn onge deerd. In Oost-Afrika neeit het Italiaansche luchtwapen Butana in de Soedan gebom bardeerd en in het gebied van Cassala een afdeeling pantserv/agens beschoten, waar bij acht wagens vernield en de vluchtende bemanningen onder het vuur der machine geweren genomen werden. De Italiaansche inlandsche afdeelingen hebben Debel op 45 kilometer ten Zuiden van Moyale be zet, een hevigen tegenaanval van den vijand afgeslagen en dezen zware verlie zen toegebracht. De vijandelijke lucht macht heeft Diredawa zonder eenig succes gebombardeerd. Voorts werden te Giavel- lo. Asmara en Massawa bommen uitgewor pen, die aan een leege hangar eenige scha de toebrachten. Een Italiaansche en een in landsche soldaat werden gedood en eeni- gen gewond. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door de Italiaansche jagers neergescho ten. In den nacht van 1 op 2 Augustus vlo gen wederom Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. De neergeworpen bom men beschadigden geen militaire objecten, doch wel werd gedeeltelijk aanzienlijke schade aangericht aan woningen in de om geving van Keulen, waarbij enkele bur gers werden gedood of gewond. De vijandelijke verliezen aan vliegtui gen bedroegen op 1 Augustus in totaal 10 vliegtuigen. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. LORD BEAVERBROOK IN HET OORLOGSKABINET. Officieel wordt medegedeeld, dat Chur chill lord. Beaverbrook heeft uitgenoodigd toe te treden tot het z.g. beperkte oorlogs kabinet, waarvan tot dusver Churchill, Ghamberlain, lord Halifax, Attlee en Greenwood deel uitmaakten. Het oorlogs kabinet zou dus voortaan uit zes in plaats van vijf .leden bestaan. Lord Beaverbrook zou, naar in welingelichte kringen ver luidt, voorloopig minister voor de vlieg tuigproductie blijven. Men acht het ech ter waarschijnlijk, dat hij als lid van het oorlogskabinet spoedig een andere taak zal krijgen, zoodat wijzigingen in de re geering op komst zijn. DE CAMPAGNE TEGEN DUFF COOPER. Aan de campagne tegen den Britschen minister van voorlichting, Duff Cooper, neemt thans ook de „Times" deel. In een hoofdartikel, verschenen in dit blad, wordt woordelijk gezegd: „Dit ongelukkige or gaan (het ministerie van voorlichting) dat nooit gedurende langen tijd strijd en twist heeft kunnen voorkomen, zal ook in het vervolg een doelwit der critiek zijn, tot het een volkomen verandering onder gaan heeft. Er was geen motief om het tot zinken brengen van de „Lancastria" zes weken verborgen te houden. Het uitzenden van uithoorders, die de meening van het volk in woningen en koffiehuizen hebben na te gaan, heeft het publiek geprikkeld. Het heeft zich niet slechts geërgerd over de overbodige wijze van uithooren, maar is er ook over verbitterd, dat het ministerie van vóórlichting" zich" zelf heeft benoemd tot bewaker van de algemeene moraal. In werkelijkheid is het ministerie onder ver keerde onderstellingen opgetreden." De „News Chronicle" schrijft onder meer: „Dat het 'ministerie er zich met meer energie op zou toeleggen, berichten te ver breiden en Engelsche propaganda in het buitenland te maken, dat het zich echter niet met de propaganda in het binnenland zou bemoeien. Het ministerie heeft precies het omgekeerde gedaan. WEER BIJ HUN VADER TERUG United Press meldt uit Berlijn: Van betrouwbare zijde verluidt, dat een speciaal vliegtuig van de Lufthansa op last van Goering naar Portugal gevlogen is om de drie kinderen van den koning der Belgen naar Brussel te brengen. In de Belgische hoofdstad werden de kinderen door een Duitsche legerauto naar de verblijfplaats van hun vader gebracht. Wat Roemenië moet alslaan BESSARABIë EN DE BOEKOWINA De Opperste Sovjet is gistermiddag om 18 uur weer bijeengekomen ter behande ling van het tweede punt der agenda, de aansluiting van Bessarabië aan de Moldau- republiek met gelijktijdige verheffing de zer republiek tot een bondsrepubliek. Onder grooten bijval heeft de Opperste Sovjet de volgende" resolutie aangenomen. 1. Bessarabië wordt vereenigd met de Moldavische republiek, die tot socialisti sche Sovjet-bondsrepubliek verklaar^ wordt. In de Moldavische bondsrepubliek zullen verkiezingen voor den Opperste Sovjet der Unie vastgesteld worden. 2. De Noordelijke Boekowina en de Bessarabische districten Chotin, Akker man en Ismail zullen bij de Oekraïnsche bondsrepubliek worden ingelijfd. In de Noordelijke Boekowina "en in de genoemde Bessarabische districten zullen gelijktijdig verkiezingen voor den Opperste Sovjet vastgesteld worden. - De volgende bijexkomst, waarop als derde agendapunt de aansluiting van Li- tauen bij de Sovjet-Unie behandeld zal worden, wordt vandaag te 18 uur gehou den. DE ZUIDELIJKE DOBROEDSJA In een onderhoud tusschen den Bulgaar- schen minister van buitenlandsohe zaken, Popoff en den Roemeenschen gezant, dat verscheidene uren. duurde, moeten reeds bijzonderheden voor de overdracht van de Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije be sproken zijn. Het blad ,„Mir" maakt mel ding van zekere inlichtingen, volgens wel ke de Roemeensche xegeering de volgende week practische voorstellen betreffende gebiedsafstand aan-Bulgarije- en Hongarije zal voorleggen aan Sofia en Boedapest. WATERWEG ZWARTE ZEE-OOSTZEE Naar „Krasny Flot" meldt, is de 202 K.M. lange waterweg, die den Dnjepr met den Boeg en daarmede'da Zwarte Zée met-de Oostzee verbindt, dezer dagen gereed ge komen. Het Dnjepr-Boegkanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch-Russisohe 'goederenverkeer aan zienlijke be teekenis. In zes maanden tijd is het verouderde én deels onbruikbaar ge worden z.g. Oginskykanaalsysteem in het vroegere Oostelijke Polen volkomen gere organiseerd. Bij het aanleggen van het Dnjepr-Boegkanaal hebben 200.000 men- schen meegewerkt. De waterweg is thans van Kiew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangengrens be vaarbaar. Op het traject tusschen Brest Litowsk en Pinsk zijn acht sluizen ge bouwd. De plechtige opening van het ka naal zal spoedig gèschieden. DUIT SC HL AND EN DE REDE VAN MOLOTOF Officieel wordt bekend gemaakt, dat Berlijnsche kringen wijzen op de duide lijke lijn, welke door de rede loopt, die Molotof heeft gehouden en op de zakelijke uiteenzetting van de Russische buiten- landsche politik, in het bijzonder van de DuitSch-Russisohe verhoudingen. Men beschouwt het als opmerkelijk, dat Molotof met alle beslistheid de pogingen van de hand heeft gewezen om de Duitsch- Russische verhoudingen te vertroebelen en men wijst er in dit verband op, dat het niet alleen Engelsche, maar ook Ameri- kaansche nieuwsbureaux zijn geweest, die er toe hebben meegewerkt, op zulk een vertroebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. De scherpe terechtwijzing, door Molotof uitgesproken, tegen de pogingen, niet alleen van de Engelsche pers, maar ook van de diplomatie, om een wig te drij ven in de Duitsch-Russische vriendschap en de Sovjet-Unie te betrekken in de Engelsche belangensfeer zal nergens on opgemerkt kunnen blijven. Tenslotte wijst men in dezelfde kringen op de woorden van Molotof over de Rus- sisch-Roemeensche betrekkingen, waaruit blijkt, dat ook Rusland geïnteresseerd is bij een consolidatie van Zuid-Oost-Europa op den grondslag van rechtvaardigheid en orde. ONTSPANNING TUSSCHEN RUSLAND EN ROEMENIë Roemeensche politieke kringen geven als hun commentaar op de rede van Molotof, dat zij daarin een bewijs zien van een merkbare ontspanning tusschen de Sovjet- Unie en Roemenië. Men gelooft te Boekarest, dat de sinds eenigen tijd waargenomen ontspanning der betrekkingen ook in de toekomst zal voort duren. Men verklaart dat het taak is van den nieuwen Roemeenschen gezant te Moskou Gafencu, langs dezen weg voort te gaan. Overigens ziet men in de rede van Molotof een weerlegging van alle tenden tieuze beweringen, welke in de Duitsch- Russische verhouding niet-aanwezige span ningen. wilden ontdekken. Molotof heeft evenals de Führer daarop een duidelijk antwoord gegeven. Samenwerking op economisch gebied. Onder het opschrift, „Buurman Denemar ken, de samenwerking met Duitschland" publiceert de „Berliner Boersen Zeitung" een reeks artikelen, idie zich in de "eerste plaats met de huidige economische vraag stukken van Denemarken bezig houden. De Duitsche gezant te Kopenhagen, von RentheFink, schrijft in eeri inleidend woord: Al moet er nog veel geschieden, zoo is toch de toekomstige ontwikkeling door de verklaring van de Deensche regeering van 8 Juli de weg reeds gewezen. In deze ver klaring stemt Denemarken in met de poli tieke en economische nieuwe ordening on der leiding van Duitschland en maakt het zich tot zijn taak, zijn plaats in een actieve samenwerking met Groot-Duitschland te vinden. De Deensche minister van buitenlandsche zaken Scavenius noemt als van bijzonder belang de aanpassing van den Deenschen landbouw aan de behoeften van het nieu we Europa, de opheffing van de werkloos heid alsmede de uitbreiding van het bin- nenlandsche vrkeersnet en van de interna tionale verkeerswegen, hetgeen in de eer ste plaats wil zeggen het maken van betere en snellere verbindingen met Duitschland en Zweden. Achter het werk van de re geering staat de wil van het geheele volk mee te doen aan een vruchtbare en posi tieve samenwerking binnen het gebied van het Europeesche vasteland. Men kan als vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terug krijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Dobroedsja zal moeten afzien, ten einde Roemenië niet af te snijden van de Zwarte Zee. De Bulgaren in de Noordelijke Do broedsja zullen naar het Zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roemenen, die naar hun vaderland zul len terugkeeren. Dat is het resultaat na het overleg van Salzburg. Om een goed overzicht te krijgen over deze kwestie pu- bliceeren wij hierbij twee kaartjes, waar van het bovenste de ligging weergeeft van du Roemeensche Dobroedsja; de nieuwe grenzen van Roemenie zijn aangegeven, sinds den afstand van Bessarabië aan Rus land. Het onderste kaartje geeft de Roemeen sche Dobroedsja afzonderlijk weer; het schuin gearceerde gedeelte is het gebied dat Bulgarije in 1913 aan Roemenië moest afstaan en dat waarschijnlijk spoedig wederom naar Bulgarije zal terugkeeren. ROOSEVELT PLEIT VOOR INVOERING Op zijn perscouferentie heeft president Roosevelt voor het eerst gesproken over de kwestie van den dienstplicht, welks invoe ring hij met nadruk bepleitte. Hij noemde den dienstplicht een hoofdvoorwaarde voor een doeltreffende landsverdediging. De tegenwoordige oorlog heeft geleerd, dat de verdediging totaal moet zijn. Allereerst moeten vele nieuwe machinis en uitrus- tinsgvoorwerpen worden aangeschaft, die de Vereen. Staten niet bezitten, doch pas beginnen te bezitten. Zondnr: opgeleide manschappen komen de lancen echter in een gevaarlijke positie. De Vereenigde Sta ten moesten dan ook kunnen beschikken over een geoefend leger van personeel aan en achter het front, werktuigkundigen en fabrieksarbeiders. Door een tijdige opleiding worden menschenlevens gespaard, want de ervaring leert, dat een ongeoefend leger aanzienlijk grootere verliezen lijdt. Roosevelt zeide tenslotte, dat hij de uit werking der bijzonderheden aan het Con gres zal overlaten. De democratische senator Lee heeft voor gesteld het dienstplichtontwerp te wijzi gen in dien zin, dat in de eerstvolgende twaalf maanden niet meer dan 900.000 man zou mogen worden opgeroepen. De militaire commissie van den Senaat heeft dit voor stel met 7 tegen 2 stemmen verworpen. EEN DERDE GROOTE PARTIJ IN AMERIKA Senator Lundeen heeft in een formeele verklaring opgeroepen tot de stichting van een derde groote partij „van alle echte Amerikanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kiesprogram op stellen. Het program zal, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van interventie der béide traditioneele Amerikaansche partijen. Deze derde partij is een noodzakelijkheid geworden, omdat de andere partijen candidaten voor het pre sidentschap gesteld hebben, die beiden de krachtigste hulp voor Engeland beloofd hebben, opdat Engeland den oorlog zou kunnen winnen. Lundeen verklaard, dat de in behandeling zijde wet op den militai ren dienstplicht de Vereenigde Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zij zich in den internationalen oorlog stor ten. Noch de democraten noch de republi keinen zouden den weg der oorlogsontwik keling in de Vereenigde Staten nog kun nen tegenhouden. Onafgebroken is de stroom van vluchtelingen, die nog door Frankrijk trekt, op weg naar huis Wagens passeeren op de grens van bezet en onbezet gebied

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5