Weerbericht Luxe Auto-Verhuur STADS NIEUWS Kwaliteit zegt alles!! C. F. MEERPOEL's Burgerlijke Stand ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 A&onneoymtspri)*: voor Leiden 19 cent per week; 153 per kwsrtaaL Bij onze agenten üO cent per wo*k; f 160 per kwartaal Franco per po»t 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 9.29 uur Zaterdagavond. Zon op 6.03 uur Zondagochtend. Zon onder 9.27 uur Zondagavond. Zon op 6.05 uur Maandagochtend. Maan onder 8.48 uur Zaterdagavond. Maan op 7.uur Zondagmorgen. Maan onder 9.22 uur Zondagavond. Maan op 8.19 uur Maandagochtend. (3 Aug. nieuwe maan). HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 4 Aug. voorm. 4.10 en nam. 4.35 Liur; op Maandag 5 Aug. voorm. 4.50 en nam. 5.15 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. ^OIIOIICDIiOIIOIIOIIOIIOIIOIIC Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 ?ang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG n 9.29 uur. ZONSOPKOMST 6.03 uur. Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. >3ii co ii on oil o li on on on on o- Gaat U voor rust naar Gelderland of Limburg 4076 Wij brengen U daar graag heen. Nieuwe wagens T I Oflinc Aanbev., W. A. BLOM BI- üUüUD LANGEBRUG 99 Boltenlandsche berichten GRIEP MAAKT SLACHTOFFERS OP PORTORICO Onlangs is te San Juan de Portorico een griep-epidemie uitgebroken, welke zich over het geheele eiland heeft verspreid. Tot dusver zijn 200 menschen aan de ziekte ge storven. Men raamt, dat van de 1.8 millioen zielen tellende bevolking er 100.000 door de griep zijn aangetast. DE MOORD OP VAN SEVEREN Naar het Vlaamsche dagblad „De Dag'' meldt, heeft het blad der Dietsch-nationaal- solidaristen (Dinaso) „Hier Dinaso" tegen al degenen, die bij den moord op Joris van Severen, den leider van Dinaso, waren be trokken, een strafvervolging geëischt. Van Severen is in de eerste dagen van den oor log door de Franschen te Abbeville dood geschoten. De aanklacht is gericht tegen de leden der vroegere Belgische regeering Van Severen met een gummiknuppel heb- en tegen enkele gendarmen, die ben mishandeld. Van onze Adverteerders Lelden Hedenmiddag vond in perceel Hooge- woerd 128 B de heropening plaats van den Goedkoope Kachel- en Rijwielhandel an nex Kachelsmederij en Rijwielherstel- plaats, wélke voorheen gevestigd was Nieuwe Rijn 106. Aangezien thans meer ruimte gewonnen is voor winkel en werk plaats, kan dit niet anders dan de clien tèle ten goede komen. Voor vakkundige bediening en voorlichting zegt de naam Langezaal u reeds voldoende. „ALMA MATER" KOOR. Zondagmiddag is er voor de leden en hun genoodigden een fietstocht met on bekende bestemming georganiseerd. Plaats van samenkomst Nieuwe Beesten markt. Start om 1 uur precies. Niemand mag thuisblijven! R.K. MULO-EXAMENS. Gisteren zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het Mulo-examen de jongedames Rita Hitters, Mieke Pley, Fien Ramb, Cor Reyntjes, Riet Schellekens, Riek Smit, Betty Soupart, Rie Uittenhout, Ans Ver haak, Cobi Zonderop en Ans Zwetsloot, allen leerlingen van de Mariaschool aan de Haarlemmerstraat. De examens zijn afgeloo-pen. Van 33 can- didaten zijn er 31 Voor het examen Hoogduitsche taal L.O. is in Den Haag geslaagd mej. G. M. E. A. Broerse, alhier. Voor het examen Engelsch M. O. a is te Utrecht geslaagd mej. A. den Holder, alhier. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Notaris H. M. Mar- kusse alhier. Het winkelhuis alhier Hoo- gewoerd 74/74a in bod: 6.100.kooper de heer W. J. van der Boon q.q. voor 6.500.—. Het huis met afzonderlijke bovenwoning Langegracht 234/234a alhier in bod: 3.600.kooper de heer G. Schaart q.q voor: 3.900. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 77385. Sikken's Lak fabrieken -N.V. Sassenheim, Rijksstraat weg 31. De statuten zijn gewijzigd. 7388. Nederlandsche Fabriek van Diasta- tische Producten. Voorschoten, Rijndijk 156 160. Fabricage van moutextract. Vest. fil.: Voorburg, Parkweg 288. Het 5-jarige meisje E. v. d. L., wonende Sophiastraat 69a, is gistermiddag te kwart voor drie in het Kooipark van een bank gevallen. Het kind brak den rechterpols en werd door den E. H. D. naar het Aqad. Ziekenhuis vervoerd. Bioscopen Luxor. MaRIA ILONA. Een van de beste films, zoo niet de beste, die wij de laatste jaren zagen, is de Terra- film der Ufa „Maria Ilona", welke histo risch volkomen zuiver de geschiedenis be handelt van den Hongaarschen opstand in 1848 onder leiding van den Hongaarschen vrijheidsheld Kossuth Lajos tegen de on derdrukking der Habsburgers. De geschiedenis wordt zuiver en sterk dramatisch zooals zij was weergege ven. De zoo lang reeds onderdrukte Hon garen komen in opstand onder Kossuth's vurige bezieling. Als Kossuth gesproken heeft, klinkt het Hongaarsche volkslied: „God zegene den Hongaar". De Hongaar sche officieren van het OostenrijkschHon gaarsche leger deserteeren om Kossuth te helpen hun vaderland te bevrijden, ook de broeder van Maria Ilona (Paula Wessely). Zij is een jonge weduwe, die liefde op vat voor den nieuwen minister van buiten- landsche zaken, Vorst von Schwarzenberg (Willy Birgel). Deze, die geen oorlog wil, stuurt haar, een Hongaarsche van geboorte, naar Kossuth om te onderhandelen. Maar juist als Maria Ilona is geslaagd, trekt het Oostenrijksch leger Hongarije binnen om de opstandelingen neer te slaan. Keizer Fer dinand is afgetreden ten gunste van zijn neef Franz Jozef en deze laatste heeft het bevel daartoe gegeven. Maria Ilona is ver slagen. En nu komt de intrige. Zij belooft in Weenen Kossuth te zullen helpen en ge bruikt haar verloving met Schwarzenberg, eerst om hem voor te spiegelen, dat de Hon garen rustig zijn en dan om de Oostenrijk- sche krijgsoverste van Boedapest naar Weenen te lokken. Intusschen hebben de Hongaren zich teruggetrokken in de Kar paten en daar maakt Kossuth van boeren en herders het b^ste leger van zijn tijd. Zeisen en klokken worden omgesmeed in gewe ren en kanonnen, vrouwen geven hun zil ver en goud en als het voorjaar komt, val len zij aan. Zij winnen. Maar dan roept Franz Jozef de Russen te hulp en door dit versterkte leger wordt Kossuth dan versla gen. Maria Ilona is haar vaderland kwijt, haar broeder is gefusilleerd en haar ver loofde heeft zij belogen. Hij laat haar gaan. Maar zij gaat trotsch, omdat zij haar va derland heeft gediend. Zooals gezegd: de film is historisch zui ver, de liefdes-affaire misschien uitgezon derd, daar dit moeilijk valt te beoordeelen. Er zijn treffende tooneelen in deze film als het hofbal in Schönbrunn, waarbij de Hon gaarsche officieren worden geweigerd, de laaiende redevoeringen van Kossuth in de Hongaarsche dorpen, de offervaardigheid der Hongaarsche vrouwen en mannen. Door dit alles heen hoort men de histo rische Hongaarsche vrijheidsliederen: het volkslied, de Rakóczi-marsch en het Kos- suth-lied. Maar de eerepalm draagt Paula Wessely weg, die hier zich zelf overtrof in zuivere natuurlijkheid. Bij haar geen oogen- blik pose of cliché, haar spel is verbluffend. Van Willy Birgel kan men dit niet zeggen. Wel is zijn spel gerafinneerd, maar 't heeft toch iets van een aangeleerd gemak, het gaat niet zoo diep. De historische figuren van keizer Ferdi nand zeer goed gespeeld door Paul Hörbiger keizerin Sophie, de Hongaar sche overste Görgey en Kossuth zijn even eens voortreffelijk gespeeld. Voor de pauze is er bovendien nog een alleraardigste film van het goede, oude Weensche soort. Een amusant liefdes-af- fairretje in die aardige Weensche sfeer, die altijd aftrek vindt. En dan een, waar om men hartelijk lachen kan. In „Amor op jacht" kan men met Wolf Albach Rethy en Hilde Hildebrand zich genoeglijk amuseeren. Maar, vooral om de film „Maria Ilona" is dit niet alleen een goed, maar zelfs een buitengewoon programma. Lido. HET MYSTERIE VAN KAMER 12. „Een detectieve-film", denkt u Neen, dat is de film met bovenstaande myste rieuze titel toch niet. Wel begint het als een thriller, want op kamer 12 ligt een onbekende vrouw op bed, met een revolver naast zich. Is zij dood? Wie schoot deze vrouw dood? Het blijkt al spoedig, dat er twee gegadigden zijn: een beroemd musicus en een reiziger in imitatie-siera den, met een niet geheel en al brand schoon verleden. Wat hebben deze perso nen met elkander te maken; hoe heeft het levenslot deze drie menschen uit elkaar gedreven en weer naar elkaar toegedre ven? Wonderlijk is de wijze, waarop le venspaden elkander kunnen kruisen, en het is juist dit gegeven, dat het hoofd thema uitmaakt van deze film. De inleiding van het verhaal belooft een min of meer vernuftige uiteenrafeling van een veronderstelde misdaad, maar weldra neemt de film een veel hooger vlucht en komt op het niveau van de best gespeel de levensschilderingen en karakter teeke- ningen. Het element der verrassing is niet versmaad, want slechts langzaam wondt de sluier opgelicht en, dan blijkt, dat de aanvankelijk ook door u, als toeschouwer, zoo sterk verdachte Toni een geheel an der mensch is, dan het scheen. Dan blijkt ookMaar neen, laten wij niet alles vertellen; de wending, die de zaken ten slotte nemen, is zoowel' logisch als bevre digend. Het geheele verhaal is harmonisch opgebouwd en zeer goed gespeeld. Vóór de pauze gaat een komische film, zich afspelend in het oude Weenen. „De familie Schimek" wordt hierin ten tooneele gevoerd en deze blijkt een vrij rumoerige familie te zijn. En de rumoerigste is wel het lid van de familie, dat eigenlijk geen lid is van de familie, maar zich zooveel al de functie van toeziende voogd aan matigt. Deze bemoeit zich overal mee en brengt iedereen en zichzelf ook, in de grootste moeilijkheden. Gelukkig gaat hij een paar maanden de kast in, zoodat het jonge paar want ook dat is er bij de familie Schimek kans heeft te zorgen voor een happy end. Een komische film. Tricinon ARTISTENPENSION. Een statig zeilschip vaart rustig over de zee in het ruim laat een meisje een pe- troleum-lamp omvallen de vlam lekt voort, bereikt het kruitmagazijn, een ver scheurende ontploffing en het statige zeilschip zinkt in de diepte weg. Het schip is aan het eind van zijn reizen gekomen; het verhaal begint pas. Aan boord van het schip waren verschillende types van men schen: eerlijke zeelieden, die voor schur ken werden uitgemaakt, en schurken, die den rechtvaardige speelden. Ook waren er een paar aardige meisjes, die zich door de ervaren zeelieden van alles en nog wat lieten wijs maken. Het schip sleepte bij zijn verdrinking een groot deel van zijn bewoners mee in de diepte. Van de gered den werd één beschuldigd van een dubbel misdrijf: slaven vervoeren en het schip op blazen. En het was juist deze man, die aan de slavenhandelaars het geheim van hun smokkelarij, had weten te ontfutselen. Hij wordt in eere hersteld hoe, dat is juist het spannende in dit wild-bewogen ver haal. Een heel wat vroolijker karakter heeft de film „Artisten-pension. Het is zelfs een zeer vroolijke film. Ida Wüst en Theo Lin- gen gooien elkaar de bal toe. Ida is huis moeder en pension-houdster, Theo is de speurder van een detective-bureau. Het is om over te vertellen een tamelijk inge wikkelde geschiedenis, het zal den aspi rant-toeschouwers trouwens weinig interes seeren, indien zij slechts weten, dat zij zich kostelijk kunnen amuseeren met de vele grappige situaties, die ontstaan door de neiging van een tweetal aardige jongeda mes om in een cabaret te gaan dansen. Zij kunnen heel goed dansen, maar moeder was er niet van gediend. De komst van een rijken Amerikaan brengt weer vrede en geluk in het gezin en de blijde vol tooiing van velerlei streven. Het is een jolige en genoegelijke film. In het „Artisten-pension" komen allerlei vroolijke Fransen bij elkaar, die er een gezellige pan maken, waarbij Ida Wüst en Theo Lingen de leiding geven. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING VAN TEXTIELKAARTEN. De volgende kantoren zullen op eiken werkdag voor dit doel geopend zijn van Maandag 5 Augustus tot en met Zaterdag 17 Augustus a.s. van 9 tot 12 u. en van 2 tot 5 u. Distributiekantoor Breestraat 117. Oude Rijn 132, hoek Pelikaanstraat. Oude Vest 35, Vroegere Kweekschool. Rijnsburgersingel, Openbare School Schuttersveld. 3-Octoberstraat 27, Openbare School. Haverstraat, Openbare School (gymnas tieklokaal). Heerensingel, Voormalige Station N.S. De burgerij wordt weer opgeroepen naar de alphabetische volgorde der familiena men en wel: Maandag 5 Augustus de letters A. tot en met Bon. Dinsdag 6 Augustus de letters Boo tot en met Dif. Woensdag 7 Augustus de letters Dig, E, F, tot en met G Gra. Donderdag 8 Augustus de letters Grab tot en met Hot. Vrijdag 9 Augustus de letters Hou, I. J. tot en met Kor. Zaterdag 10 Augustus de letters Kos tot en met L. Maandag 12 Augustus de letters M. tot en met N. Dinsdag 13 Augustus de letters O, P, Q, tot en met Rie. Woensdag 14 Augustus de letters Rif, tot en met Spee. Donderdag 15 Augustus de letters Spef, T, U, tot en met Vern. Vrijdag 16 Augustus de letters Vero tot en met Wit. Zaterdag 17 Augustus de letters Wita, X, Y, tot en met Z. Na drukkelijk wordt er op gewezen, dat voor elk lid van het gezin, dat op 5 Augus tus 3 jaar of ouder is geworden, een vol ledig ingevuld aanvraagformulier moet worden ingeleverd, terwijl men ook de hierbij behoorende distributiestamkaarten moet overleggen. Teneinde een vlotte afhandeling op de verschillende kantoren mogelijk te maken, wordt iedereen dringend verzocht eerst de toelichtingen aan de achterzijde van het aanvraagformulier met aandacht te lezen en daarna het biljet nauwkeurig in te vul len. Het berekenen van het aantal M2. ge kochte stof behoeft alleen te geschieden, wanneer het óp 28 Mgi of later bestelde kleedingstuk op 5 Augustus nog niet ge leverd is. Stoffen, waarvan men vóór 28 Mei eigenaar is geworden en die tusschen 28 Mei en 5 Augustus tot een kleeding stuk zijn verwerkt en in dien vorm zijn afgeleverd, behoeven niet te worden ver meld. Costuums enz., die vanaf 28 Mei tot en met 4 Augustus zijn afgeleverd, moeten wel vermeld worden of zij op maat ge maakt zijn of niet. Zomermantels voor dames, voor zoover het geen regenmantels zonder gummi of gummihoudende preparaten zijn, behoeven niet te wordqn opgegeven. Deze bepalingen gelden uitsluitend voor de wollen en halfwollen kleedingstukken, die op de voorzijde van het aanvraagfor mulier zijn vermeld. Over de toeslagkaart, die zal worden uit gereikt aan gezinnen, waarvan het inko men minder dan ƒ350.per gezinslid be draagt, zal nader bericht worden. Ingeschrevenen in andere gemeen ten kunnen zich zonder meer aan de uitreikingsbureaux te Leiden melden. (De aanvraagformulieren voor minderjarigen moeten ook in dit geval door ouders of voogden geteekend zijn). Zij, die uniformkleeding (geen militaire) dragen moeten op de voorzijde van het formulier vermelden in wiens opdracht dit geschiedt. Wie zich aan één der bureaux van uit reiking vervoegt voor het afhalen der tex- tielkaarten voor een gezin moet niet jon ger zijn dan 18 jaar. v Het is absoluut noodzakelijk om de stam kaarten en de aanvraagformulieren van een gezin in dezelfde volgorde op elkaar gelegd te overhandigen en wel eerst de va der, dan de moeder en daarna de kinderen, met het oudste te beginnen, daarna het tweede enz. Minderjarig personeel zal het aanvraag formulier moeten laten afteekenen door eigen ouders of voogd. Men vuile in geen geval zelf het num mer van zijn stamkaart in op het aanvraag formulier. Alleen mannen en jongens van 15 jaar en ouder ontvangen een extra bonnenkaart met bonnen genummerd 116 tot en met 120. Voor een gewone textielkaart zal afge- kruist worden het vakje A5, voor de'ex- trabonnenkaart voor mannen en jongens het vakje A6. Men verlate het kantoor van uitreiking niet alvorens zich er degelijk rekenschap van te hebben gegeven, dat het aantal en de soort textielkaarten, waarop men recht heeft, is uitgereikt. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 3 Augustus 1940. Kwaliteitsnaaimachinehandel MT Alléén: Breestraat 171 Casino DE SPION Wanneer Willy Birgel een hoofdrol in een film vervult, kan men zich verzekerd houden van een spannend gegeven. Dit is thans het geval met de hoofdfilm van het Casino programma „De Spion", een film van realistischen technisch knappen en sensationeelen inhoud. De Spion geeft het verhaal weer van de diefstal van geheime stukken uit het Duitsche leger, welke op alle mogelijke manieren naar het buiten land werden gesmokkeld. Behalve pa pieren, werd zelfs een nieuw type bombar dementsvliegtuig eenvoudig gestolen en door een „monteur" weggebracht, juist op 't moment dat de militaire autoriteiten de bewijzen in handen krijgen, dat deze mon teur eveneens een spion is. Een vliegtuig eskader zet de achtervolging in en de overmacht wordt tenslottè zoo groot dat de monteur zijn pogingen om te ontvluch ten moet opgeven en met zijn toestel in zee stort. Intusschen trachten de hoofd personen der bende het land te verlaten doch dit wordt voorkomen en het geheele verhaal eindigt tenslotte met de ontmaske ring der geheele spionnagebende. Tal van filmartisten van naam, als Willy; Birgel, Lida Baarova, Irene v. Meyendorff, Theodor Loos en vele anderen verleenden voor deze Ufa-Superfilm hun medewerking Voor de pauze wordt vertoond de Hol- landsche film „Fientje Peters Poste Res tante", met Dolly Bouwmeester, Louis Borel en Herman Tholen in de hoofdrollen. Deze film geeft op amusante wijze de ge schiedenis weer van een echtpaar, dat in de 4 weken van hun huwelijk reeds vele „oneenigheden" hebben gehad. De oor zaak hiervan is, dat de man een secreta resse noodig heeft doch hiervoor een jonge en knappe dame wil hebben, wat de ja- louzie van zijn vrouw opwekt. Nadat zich wederom eenheftige scène heeft afge speeld komt een huisvriend trachten de vrede tusschen beide echtelieden te tee kenen. Doch juist op dit moment komt schoonpapa binnen die uit Indië is overge komen en ziet zijn dochter in de armen van den vriend, die haar tracht te troosten. De vader denkt dat dit haar man is en in het vervolg van het verhaal ontstaan de allervermakelijkste situaties. Het einde geeft natuurlijk een hereeniging van het jeugdige echtpaar te zien. Agenda LEIDEN De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Hartman, v. d. Hoeven, v. Leeuwen, Si mons en Verbrugge. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 Aug. 20 uur tot Zaterdag 10 Aug. 8 uur waargenomen door de apothe ken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN. Geboren: Petronella Margaretha dr. v. J. Smit en C. Slegtenhorst. Maria Jo hanna d. v. J. Laven en J. F. Gertenaar. Jan z. v. J. de Vos en M. Kloosterziel. Judith d. v. K. J. de Jaeger en J. Jansen. Johan Karei z. v. W. J. Bakhorst en H. C: v. Blommestein. Catharina Maria d. v. H. W. Steenbergen en H. K. v. Schaik. Overleden: J. Romijn m. 53 j. C. F. Lezwijn m. 81 j. B. v. d. L«ly wedn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2