OMGEVING RIJNSTREEK Hom de fuiiómouva aan dezen tijd ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 HILLEGOM Personalia. Voor het examen Duitsch l.o. is geslaagd de heer J. Wensink. KATWIJK Arbeidsbeurs. Aantal ingeschrevenen op Vrijdag 2 Aug. 1940: Mannen 432, Jon gens 13; Meisjes 2; totaal 447. Stand vorig jaar: 243. Geboren: Pieter z. van P. v. d. Oever en M. Dool Ariea d. van M. v. d. Plas en A. Guyt Cornelia d. van J. Haasnoot en C. v. d. Plas Josina d. van G. Pronk en C. Vlieland Dirkje Janna d. van L. N. Parlevliet en N. Keting Cornells z. van C. v. Rijn en A. v. Duyn Huifoertje Wil- helmina d. van W. Impthorn en H. v. d. Plas Willem z. van W. Ouwehand en J. v. d. Zwet Jacob z. van A. Guyt en C. v. d. Plas Cornelia d. van T. v. d. Bent en N. Mos Dirk z. van J. v. Beelen en C. J. Kuyt. Ondertrouwd: K. Ouwehand en M. v. d. Bent H. v. Groen en G. Ravens- bergen N. Hus en D. v. d. Plas H. de Graaf en W. v. d. Wal. Getrouwd: C. v. d. Linden en M. Kouprie. Overleden: Maria v. Duyn, wed. v. C. Vooys, 68 jaar. LEIDSCHENDAM Gouden huwelijksfeest. Onder groote belangstelling herdacht het echtpaar v. d. AkkerDijkshoorn gisteren den dag, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Een deputatie uit de eierenveiling, waar van de jubilaris voorzitter is, overhandigde hem een wandelstok met zilveren knop met inscriptie, terwijl afgevaardigden van de Holl. Mij. van Landbouw, den jubilaris en zijn vrouw een zilveren fruit- en bon- bonschaal ten geschenke aanboden. Des avonds bracht de R.-K. Harmonie „St. Caecilia" het gouden echtpaar een sere nade, waarvoor de jubilaris hartelijk dank bracht. Personalia. Voor het examen Engelsch l.o. is geslaagd de heer G. de Groot. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL In de maand Augustus zijn de bloemenkweekers niet veel goeds ge woon. Het is dan ook in het ge heel niet vreemd dat de handel ook thans traag is en de prijzen laag. Er is thans een massa aanvoer van Gladiolussen, waar van de prijzen le laatste week buitenge woon zijn gezakt. Zelfs van.de beste vari- teiten was de daling minstens 200 Pi- candi, een van de meest gevraagde, kon het niet verder brengen dan 0.55 tot 0.70 per 100. Polijs van 0.40 tot 0.60, Edison f 0.350.50, Belegrina 0.250.35, Nymph 0.45 tot 0.60, Halley 0.20 a 0.30, Violieren brachten van 2.40 tot 2.70 per 100 tak op, Convili 0.500.80, Groote Zinnia's van 1.40 tot 1.60, idem klein 0.250.40, Witte Lelies konden gemakke lijk geplaatst worden tegen 5.10 tot 5.50. Lelium Auratum 5.20 a 7.20, Campanula 2.00 tot 2.60, Amerikaansche Anjers 1.40 a 1.70, Kopgodetia 1.302.40 per 100 bos, Delphinium 1.20 a 1.60 per 100, Statice in diverse kleuren 5.00 tot 7.00, Riddersporen van 4.00 tot 6.00, Galardia 0.35 a 0.50, Leeuwenbekken 3.00 tot 5.00, Margrieten wit 0.18 a 0.25, Mar grieten dubbel 0.35 a 0.45, Centaurea 0.15 a 0.25, Anjers 0.10 a 0.25, Ranon kels 0.16 tot 0.20, Alstroemeria gingen voor 0.35 a 0.50, Dahlia's komen nog in matig kwantum, Toch is de prijs niet hoog. In diverse kleuren varieerden de prijzen van 1.20 tot hoogstens 1.60 per 100, Pompon-Dahlia's iets beter, brachten van 0.75 tot 0.95 op. Tijgerlelies van 1.20 tot 1.60, naar kwaliteit, Clarcia 1.00 tot 3.00, Liatris van 1.20 tot 1.60, Scabiosa 0.20 a 0.30, Gepelde Godetia vanaf 0.45 tot 0.60, Asters in diverse kleuren van 0.30 tot 0.40 per 100 Chry- santjes van 0.08 tot 0.10, Asclepia van 0.80 tot 1.20. SASSENHEIM Werkloosheid. De maandcijfers van einde Juli vertoonen ditmaal een treurig beeld. Ongeacht de velen, die bij den op- bouwdienst zijn ingelijfd en bij buitenge wone objecten werken is het aantal inge- schrevenen bij den plaatselijken dienst der arbeidsbemiddeling 169 tegeti 48 per 31 Juli 1939. Van deze 169 personen zijn er 81 bij een werkverschaffing te werk gesteld. Het aantal werkzoekende land- en tuinbouw- arbeiders is 139. VOORSCHOTEN Hanze. Onder leiding van den heer G. Schrama vergaderde de Hanze in het R.K. Vereenigingsgebouw. Met een kort woord van welkom opende de voorzitter de vergadering, die matig bezocht was. Bij de ingekomen stukken was een mededee- ling dat de opbrengst ten bate van den middenstand te Rotterdam thans heeft be dragen de som van ruim 1300.Voor de afdeeling Rotterdam was een verzoek ingekomen om een bijdrage te schenken aan de kas der afdeeling Rotterdam, daar zoovele leden der afdeeling door den oor logstoestand zoo zwaar zijn getroffen. Men besloot aan dit verzoek te voldoen en een bijdrage te schenken van 12.50. Daarna had de installatie plaats van den geestelijk adviseur pastoor de Roos. Pastoor de Roos sprak een woord van dank voor de vrien delijke woorden, door den voorziter tot hem gericht en hoopte op een samenwer king in een prettige sfeer. Gemoedelijkheid is in den regel het kenmerk van de Hanze- leden, waardoor een prettigen geest ont staat en een jovialen omgang. Met elkan der een blijven, zij onze leuze. De heer Th. Lamboo bracht het financieel verslag uit over de viering van het zilveren jubi leum der Hanze. De inkomsten hadden be dragen 60.00 en de uitgaven 150.18, al dus een nadeelig saldo van 9018. Een com missie had de rekening nagezien en in orde bevonden. K. J. M. V. Bepaald opvroolijkend was het weer niet, toen Woensdagavond j.l. de Voorschotensche K. J. M. V. ^uit trok" naar Stomp wijk om daar de K. J. M. V. „St. Laurèntius" te ontmoeten voor een voetbalwedstrijd. In een zeer geanimeerde, prettig ge speelde, maar daarom niet minder spannen de wedstrijd wist „St. Laurèntius" beslag te leggen op de „prijs in natura',' die door Voorschotens moderator, kapelaan Per puin, was uitgeloofd. Luide aangemoedigd door de Stomp wij k- sche jeugd wisten de gastheeren op ver dienstelijke wijze met 42 te winnen van de gasten, die op hun beurt door een tal rijke supporterschare werden aangevuurd. Zondag 4 Augustus a.s. Alg. H. Commu nie tot intentie van den .binnenkort jubilee renden pastoor de Roos, welke dringend wordt aanbevolen. Voor degenen, die deelnemen aan de bij eenkomst te Leiden (spr. weleerw. heer H. de Greeve) is het vertrek vastgesteld op 9 uur precies (R.-K kerk). Om 9.30 uur wordt er een H. Mis gele zen in het Lidwinahuis op de Zoeterw. Sin gel, met alg. H. Communie, waarna ont bijt (brood zelf medebrengen). Weer terug pl.m. 3.30 uur. Het bestuur verwacht een deelname van minstens de helft der leden. Woensdag 7 Aug. a.s. Boomstronkconfe rentie. Vertrek vanaf W. de Zw.laan te 8 uur precies. Voor de L. T.'ers wordt op 15 Aug. (Ma- ria-Hemelvaart) een bedevaart naar Heiloo gehouden. Deelnemers kunnen zich opge ven bij het bestuur (liefst voor 7 Aug.). Zegt het voort!! Personalia. De heer J. F. Franken, Rijksveldwachter alhier, is bevorderd tot brigadier bij de Rijks veld wacht met stand plaats Doetinchem. WARMOND Kruisvaart. Zondag, eersten Zondag van de maand, algemeene H. Communie voor alle jongens, ook de aspiranten. Zondag 4.30 uur cohort-bijeenkomst. Wij vertrouwen, dat alle jongens present zijn, daar belangrijke mededeelingen bekend worden gemaakt. Dinsdag 7.30 uur: Willibrord- en Jeroen- ban. Woensdag: tafeltennis voor Mgr. Aenge- nent, Michaël- en Tarcisius-ban. Aanvang 7.30 uur. Aspiranten-bijeenkomst wordt bekend gemaakt. UITHOORN Geboren: Johannes z. van M. Klijn en E. van der Jagt. Gerradina Maria Marti na d. van A. Th. Voorn en A. M. van Am sterdam. Overleden: Jacobus Vreeke 68 j. echtgenoot van C. C. van der Kroon. ALPHEN AAN DEN RLJN Fersonalia. Tot brigadier der Rijks- veldwacht alhier is bevorderd de heer J. van der Hoeven, thans Rijksveldwachter brig. tit. te Kamerik. Geboren: Tabe z. van G. Weltevre- en H. van der Zwaag Jilles Dirk z. van W. van der Wind en F. T. Peereboom Vol ler Cornelis z. van J. de Jager en A. Kraan. Ondertrouwd: P. J. Pijpers 33 j. en G. I. van Otterloo 38 j. P. M. Heemrood 27 j. en A. van Leeuwen 26 j. A. M. Over- vliet 28 j. en M. J. Rijnsburger 26 j. Getrouwd: J. J. van Loon 27 j. won. te Waddingxveen en C. Versteeg 26 j. C. de Ridder 30 j. won. te Leiderdorp en C. J. M. G. Hulscher 26 j. B. Veltman 24 j. en D. van Rijswijk 22 j. won. te Bo degraven G. Ooms 25 j. en S. Verschuur 22 j. Gevestigd: van Den Haag: J. A. van den Andel van Velzen: J. A. Weimar van Zwammerdam: C. J. Kooien en gezin van Ter Aar: M. van der Leden. Vertrokken: naar Oegstgeest: M. G. Gorree naar Gouda: C. Versteeg naar Gouda: B. Veltman naar Leeuwarden: S. Bezuijen naar Medemblik: J. C. Pon- cin naar Wassenaar: J. Hoogeveen naar Voorburg: W. Scheepmaker naar Boskoop: P. A. Heijneman naar Rotter dam: K. de Jong (wed. L. Romeijn) naar Hoorn: D. Kleefstra naar Reeuwijk: E M. A. Bunnik. BOSKOOP Personalia. Voor het examen Duitsch l.o. is gèslaagd de heer D. Graatsma. LEIMUIDEN Kruisvaart. Maandagavond 8 uur: Mi- chielsban. Woensdagavond 8.30 uur: Tarci- sipsban. Donderdagavond 7 uur: Godfried- ban. K.J.M.V. Dinsdagavond zullen de K.J. M.V.'ers van Nieuwveen onze gasten zijn op het sportterrein. Van harte welkom! Kwart vóór acht precies aanvang van den voetbalwedstrijd tusschen de beide afdee- lingen. Allen zijn natuurlijk present, ook degenen, die niet binnen de witte lijnen zullen treden. Veel succes! Let op de ge vaarlijke plaatsen. NIEUWKOOP Geboren: Maria Christina d. van A C. van Koert en M. C. van dpn Haak. Ondertrouwd: J. van Greuningen 26 j. won. te Zwammerdam en W. Pos 25 j. NIEUWVEEN Personalia, Bevorderd tot brigadier der Rijksveldwacht ter standplaats Steenwijk de heer C. Udo, Rijksveldw. brig. tit. al hier ZOETERWOUDE (H. R.) St. Josephsgezellen. De leden worden er aan herinnerd, dat ons program van de week luidt: Maandagavond 8 uur: tafeltennis. Dinsdagavond 7.30 uur: voetbalwedstrijd tegen de St. Josephsgezellen uit den Groe nendijk, terren Meerburg. Woensdagavond 8 uur: wekelijksche bij eenkomst. Donderdagavond 8 uur: gymnastiekclub, allen op tijd. Vrijdagavond 8 uur: tooneelrëpetitie. Zaterdagavond is de zaal geopend van 8 —10 uur. ONZE NIEUWE AARDAPPELOOGST, MARTINE WITTOP KONING. De vroege aardappelen leveren dit jaar een overvloedigen oogst en we verheugen ons daarin des te meer, omdat in verschil lende gezinnen vooral daar waar flink etende kinderen zijn! het broodrantsoen er prachtig mee kan worden aangevuld. In den regel zal dit zóó gebeuren, dat er voor den warmen maaltijd een ruimere hoeveelheid wordt gekookt dan de tot nu toe gebruikelijke: een flinke rest kan dan bewaard worden voor het twaalfuurtje van den volgenden dag. In verband met brand stof- en werkbesparing is die maatregel volkomen juist, ten opzichte van dit vita- minewaarde echter zullen door het bewa ren de aardappelen achteruit gaan, een be zwaar, dat iets vermindert, wanneer we de aardappelen met schil en al hebben ge kookt. Hoe verschijnen nu de aardappelen aan de koffietafel? Met de minste moeite en met het minste verlies aan voedingsbestanddeelen werken we ze om tot een koud gerecht, een „aard appelsla". We snijden daarvoor de aard appelen in plakjes en maken die aan met één van de „sausjes zonder olie", waarover ik in mijn vorig artikeltje de noodige wen ken heb gegeven en dat b.v. kan bestaan uit kwark of uit hangop, in dit geval ech ter terwille van de droge aardappelen in iets dunneren vorm dan we voor het aan mengen van kropsla zouden kiezen. Zeer gewenscht uit een voedingsoogpunt is hierbij de toevoeging van groene krui den: vooral peterselie, selderij, kervel en bieslook halen niet alleen de vitamine C- waarde van het koude aardappelgerecht op, maar geven er tevens een aantrekke lijke kleur en een geurigen smaak aan. Een waarschuwing, die hier misschien op haar plaats is, zou zijn, dat de kruiden vooral niet lang van te voren worden ge hakt of gesneden: ze zouden daardoor veel van hun waarde verliezen; we snijden ze op het laatste oogenblik fijn en mengen ze door de sla op het moment, dat die op tafel zal worden gezet. Wie van de aardappelen een dagelijksche aanvulling van den broodmaaltijd maakt, zal goed doen met er voor de afwisseling nu eens een paar in plakjes gesneden to maten, dan weer wat komkommerschijfjes of wat koude slaboontjes van het vorige middagmaal door te mengen of als rand er omheen te leggen. Een smakelijk „warm hapje" bij de bo terham vormen de overgehouden aardap pelen, als we ze even verhitten in een voor dat doel bereid melksausje. Voor een portie van 750 G. (11/2 pond) koude aardappelen rekenen we: 1/2 L. melk, 20 G. (2 afgestreken eetle pels) aardappelmeel, 20 G. (1 afgestreken eetlepel) boter, 1 eetlepel fijngesneden pe terselie, wat zout. We brengen de melk aan de kook en bin den ze met het aangemengde aardappel meel tot een niet te dik sausje, waardoor we de boter roeren en wat zout. Hierbij voegen we de in niet te dunne plakjes ge sneden aardappelen, laten ze even warm worden en roeren er dan de peterselie door. Mocht het de huisvrouw aan het hart gaan om aan dit bijgerecht nog een lepel boter te besteden, dan wordt het sausje er zeker niet minder op, als de boter wordt vervangen door 50 G. (1/2 ons) geraspte kaas, een laatste restje b.v. van het stuk je kaas, dat voor hét leveren van nette plakjes niet langer dienst kan doen. D© .hoofden" van de oude brug in de Prins Hendrikkade bij de Kalkmarkt te Amsterdam worden gesloopt. Een overzicht van het werk, dat een onderdeel vormt van de groote verbreedingswerken, waarbij de oude brug door een nieuw© vervangen zal worden DE KAAS IN VROEGER TIJDEN EN THANS Aan volledigheid van samenstelling doet zij voor melk nauwelijks onder. Nu het in deze tijden meer dan ooit aanbeveling verdient profijt te trekken van de levensmiddelen, die van eigen bo dem stammen en daarbij alle voedings waarden bezitten welke het menschelijk lichaam noodig heeft, is het interessant na te gaan, hoe lang de mensch eigenlijk al kaas eet. En dan komen we tot de ont dekking, dat, wanneer we door een juist gebruik van onze kaassoorten de gezond heid van onszelf en ons gezin bevorderen, we niet anders handelen dan eeuwen vóór ons de Assyriërs, Babyloniërs, Israëlieten en de volkeren langs de Middellandsohe Zee-kusten. Het gezegde van een wijs man, dat er niets nieuws onder de zon is, geldt derhalve even eens voor de kaas en voor het kaasgebruik. Deze volkeren uit de oudheid hadden wel iswaar nog geen ruime keuze uit de ge- perfectionneerde kaassoorten zooals wij deze thans in Nederland kennen doch ook zij putten reeds gezondheid uit hun „coagulum formatum", de op zeer een voudige wijze gestremde en daarna ge droogde melk, waarvan het Fransche woord „fromage" is afgeleid. Ook de Grieken en Romeinen bereidden reeds kaas en de Skythen maakten hun beroemde kaas vanpaardenmelk! De Germanen, die er een meer primitieve wijze van kaasbereiden op na hielden, werden door de Romeinen in deze edele kunst onderwezen en nog heden ten dage herinnert cfan ooik ons woord „kaas" aan het Latijnscihe „caseus". En in Nederland zelf, het kaasland bij uitnemendheid, speelde uiteraard de kaas ook in oude tijden reeds een belangrijke rol. Eeuwen terug was Nederland reeds bekend om zijn zuivel- en kaasmarkten. Eens in 1491 trokken er zelfs in ons land vele mannen ten strijde, die zich een stuk kaas en brood voor de borst hadden gestoken ten einde daarmee te kennen te geven, dat zij vochten voor de eerste levensbehoeften. Dit „Kaas- en Broodvolk", de West-Friezen, Kennemers en Water landers werden tot wanhoop gebracht door de gevolgen van de Hoeksche en Kabel- jauwsche twisten, o.a. den volkomen stil stand in den handel en de visscherij, en vele kasteelen werden door hen bestormd en verwoest. Zoo speelde dus de kaas door alle eeuwen heen, in Nederland zoowel als bij andere volkeren, een zeer belangrijke rol en ook voor ons is ze thans een ideale aanvulling voor eiken maaltijd. De keuze is groot: er is jonge, belegen, en oude kaas; ge kunt onder meer kiezen uit Goudsche kaas en Edammer, uit de geurige Leidsche met haar komijnzaden en de Friesche nagelkaas met een mengsel van kruidnagelen en komijnen; kinderen vinden de kleine lunchkaasjes alleraardigst en ook smeerkaas en /geraspte kaas vor men een welkome afwisseling; ge kunt vragen om volvette kaas, uit volle melk bereid, en om 40 plus, 30 plus en 20 plus kaas, welke naar mate het vetgehalte lager is een hooger gehalte aan eiwit bevat. Ge kunt voor het gezin bovendien ook warme maaltijden met kaas bereiden, zoo- als in het buitenland veelal gewoonte is: o.a. kaascroquetten, soep met een pittige geraspte kaas erdor gemengd, gebakken kaasboterhammen, kaassaus e.d. En dan de voedingswaarde bezien in het licht der hedendaagsche wetenschap: in de kortgeleden vanwege de Commissie voor de Voorlichting uit den Voedingsraad ge publiceerde punten voor een harmonische en volwaardige voeding d.w.z. voor een verantwoorde voedingswijze vinden we vermeld, dat kaas aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk onderdoet; bovendien wordt geadviseerd vleeschgerechten af te wisselen met visch- en kaasgerechten. Voor ons zijn er méér mogelijkheden en meer soorten dan eeuwen geleden voor de Assyriërs, Babyloniërs, Israëlieten, Skythen, Grieken en Romeinen. Doch het resultaat is ook nu nog hetzelfde: ge krijgt een schat van voedingswaarden naar binnen, die uw gezondheid ten goede komt. De lompen-ophalers en schilleboeren in Utrecht zijn nu in gemeentedienst en op lederen wagen troont de van een portret voorziene vergunning van den nieuwen .ambtenaar"

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12