DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Herhaalde waarschuwing. Vrijdag 2 Augustus 1940 31ste Jaargang No. 9710 £eid&elve0oii/ta/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Naar de eenheid WÜ roepên om eenheid. En niet vandaag voor het eerst. Men kent de opvattingen der katholieken over het solidarisme en men weet, dat de leer over het solidarisme de laatste jaren een nieuwe gestalte heeft gekregen. Wij roepen om eenheid. Maar wij willen niet een eenheid „fabri- ceeren", wij willen niet een kunstmatige eenheid, die niets anders en niets beters |s, dan een waardeloos etiket, geplakt op een feitelijk bestaande, en levende, maar on derdrukte, gescheidenheid en verdeeldheid. Wij willen een uiter 1 ij ke eenheid, voorzoo ver mogelijk, als uitvloeisel, als r e- s u 11 a a t van innerlijke eenheid. En gelukkig in héél veel heeft het Nederlandsche volk onder den indruk van het geweldig nationaal en internationaal gebeuren een eenheid gevonden, waar tot nu gescheidenheid en verdeeldheid was waar tot nu toe verschillen van beginsel of van inzicht verblindden voor een, die verschillen overspannende, werkelijke een heid. Het Nederlandsche volk vindt nu op ver scheiden terrein zijn eenheid, zo n d e r weg te doezelen of te onderdrukken de werke lijke verschillen. Wij moeten echter waarschuwen voor een zeker eenheids-g e d o e, wat van het inderdaad gewenschte en noodzakelijke eenheids-streven een caricatuur is. In zijn gisteren reeds geciteerd artikel schrijft V. in het Maandblad der R.K. Staatspartij het volgende: Eenheid is nu de roep. Voor den ka tholiek kan er daarbij geen oogenblik sprake zijn a.h.w. in de oude dwaling te vervallen en de eenheid-om-de-een heid te gaan nastreven. Eenheid kan alleen bestaan op levens-eenheid en eenheid van ziele-leven, op gelijkheid van waarheidsbeleving. Veel wat om eenheid roept, bedoelt er de schaaf op te zetten om alle uitwassen gelijk te snijden. Men kan wel, datgene wat ieder het diepste beroert, uitschakelen en dan op de ziellooze rest een cbnfec- tie-eenheid bouwen. Voor de Neder landsche beschaving en voor de chris tenheid zou dat wezen den duivel door Beëlzebub uitdrijven. Aldus zou men het wijsgeerig-liberale, hyper-indivi dualistische, verbrokkelde levens-en- wereldbeeld vervangen door een bouw sel, dat op de armelijkste basis zou zijn opgetrokken. Wij hebben vertrouwen, dat de Neder landsche Unie in krachtige vooruitstre vendheid zich de eenheid van het Neder landsche volk ten doel stelt maar: een werkelijke en gezonde eenheid. Wij behooren niet tot het gilde van de lof-bazuiners over den „ouden" tijd. Wij erkennen, dat de omstandigheden, die er toen waren, veel gescheidenheid en ver deeldheid in organisatie noodzakelijk maak ten, welke-in den nieuwen tijd kan en dus zal moeten verdwijnen, terwijl ook wel zonder noodzaak in afgescheiden heid georganiseerd werd! Maar wij herhalen: ook onder, hoe dan ook, gewijzigde omstandigheden, ook in den „nieuwen" tijd zal op verscheiden terrein voor een vol-krachtige activiteit geschei denheid en verdeeldheid moeten blijven bestaan. Dat kan niet anders. Kunstma tige eenheid doodt activiteit. Vanmorgen lazen we nog in een pas ver schenen nummer van „Aristo" een maandblad onder redactie van o.a. Wouter Lutkie, dat een nieuwe orde al reeds lang heeft voorgestaan en bepleit een artikel, waarin wordt toegejuicht, dat „het partij wezen verdwijnt". Daarin zegt de schrij ver o.m.: Ja, het partijwezen gaat verdwijnen. De gebeurlijkheid waarvoor toch me nigeen tijdig heeft gewaarschuwd is thans gebeurtenis en den meesten nog een verrassende gebeurtenis. Onder partijwezen moet dan niet en kel verstaan de direct politieke doch alle, op grond van beginselen, methode of tactiek, afzonderlijk gevormde orga nisaties, die de volksgemeenschap an ders dan religieus in partij verdeelen. De schrijver, hoe vooruitstrevend ook en fascistisch gezind, erkent, dat de religie een grondslag vormt, waardoor de volks gemeenschap in partijen wordt verdeeld. En dat heeft in alle gevallen bepaalde on ontkoombare consequenties! V Dat alle Nederlanders verstandig zijn! Manifestaties ook de geringste ter betuiging van aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje zullen door de Duitsche autoriteiten worden beschouwd en dien overeenkomstig gestraft als manifestaties tegen Duitschland. Ieder verstandig mensch zal met deze opvatting rekening houden. Dat alle Nederlanders zich verstandige menschen mogen toonen! Ook manifesteer© niemand, ook geve niemand uiting aan zekere Oranje-gezinde gevoelens op een of andere bedekte of slinksche wijze. Dat kan alleen maar moei lijkheden veroorzaken of vergrooten en verbittering opwekken of losslaan. 'En.... wie heeft er ook. maar iets aan; wien brengt men door aldus te handelen ook maar eenig voordeel? Men dient er allerminst het vaderland mee integendeel. Dat alle Nederlanders zich verstan dige menschen mogen toonen, «n, als men iemand kent, van wien men vreest, dat zijn daden in dit opzicht niet door nuchter verstand zulk- worden beheeischt, trachtte men heelernstig hem terug te houden van dwaze inderdaad: dwaze dingen. Men erkenne, dat wij hebben een plicht van loyaliteit tegenover de bezettende macht; m .1 houde verder ook op verstan dige wijze rekening met de werkelijkheid, met wat nu eenmaal feitelijkheid is. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN CORPORATIEVE VOLKS HUISHOUDING. Uit een artikel in de Gelderlander: „Ofschoon al jaren lang de organische maatschappij gedachte sterk naar den voor grond was gekomen, lag helaas de kans op verwezenlijking daarvan op het geheele terrein der sociaal-economische werkzaam heid nog in een ver verschiet. Thans is dat ideaal een werkelijk grijpbaar ideaal ge worden, dank zij het feit, dat in zeer bree- den kring, hand aan hand met het besef van volksverbondenheid, ook de gedachte der corporatieve ordening der volkshuis houding, tot krachtig bewustzijn is geko men. Vanzelf sprekend, mogen we zeggen, want het eene is het logisch gevolg van het andere. Dat bewustzijn is een hoogst belangrijk element^ voor den opbouw van ons vader land in de lijn van den nieuwen tijd. We stipten al aan, dat de organische maat schappij-gedachte en dus ook een gebon den en doelbewust geleide economie, een essentieele bestanddeel vormt van den nieuwen tijdgeest De sociaal-economische programs van de N. S. B., van het Nationaal Front en de Ne derlandsche Unie gaan dan ook alle in de richting van de organische maatschappij- gedachte. Wel een heel duidelijke aanwij zing, dat die gedachte in zeer breeden kring van ons volk leeft en de verwezen lijking daarvan niet langer een utopie be hoeft te zijn. Er wordt trouwens op agrarisch gebied door de berwerkers van onzen nationalen bodem al met kracht naar toepassing van de corporatieve organisatie gewerkt, zoo als men dezer dagen in ons, blad heeft kun nen lezen. De Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond is ten deze al met een prac- tisch voorstel gekomen. Zooals ir. Heymeier aLin een tweetal ar tikelen heeft uiteengezet, verdient dit ini tiatief volle aandacht, ook al valt nog niet te zeggen, of en in hoeverre het werkelijk heid zal kunnen worden. Mogen dergelijke initiatieven ook uit den kring van andere bedrijfsgroepen naar omhoog komen, opdat de practische toe passing er van naa» Nederlandschen aard tot algemeene en zoo groot mogelijke wer kelijkheid kan worden". KOFFIE- EN THEEDISTRIBUTIE. Gedurende het tijdvak van 3 Augu- tus tot en met 30 Augustus a.s. zal de met „53" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht ge ven op het koopen van 2 1/2 ons kof fie of 1/2 ons thee. Weerkorpsen e.d. WEERKORPSEN E.D. SLECHTS TOE GESTAAN MET GOEDKEURING VAN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris heeft een verorde ning uitgevaardigd op het vormen van korpsen (Mannschaftsverbande) Krach tens deze verordening behoeft het vormen van op korpsgeest geschoeide en op het bevelsbeginsel gebouwde organisaties, wel ker leden in gesloten formaties of in uni form in het openbaar optreden, de goed keuring van den Rijkscommissaris. Het verzoek om goedkeuring moet in houden: 1. Den naam van de organisatie. 2. Naam en adres van den verantwoor delijken leider van de organisatie. 3. De statuten of anderszins, die de doel stelling, de structuur en den aard der werkzaamheden van de organisatie bevat ten. 4. Gegevens omtrent het verband of de samenwerking met andere organisaties. De verantwoordelijkheid van den leider strekt zich in het bijzonder uit over de dis cipline in de organisatie en over het na leven der statuten. Een nieuw op te richten organisatie kan haar werkzaamheden eerst na verleening der goedkeuring aanvangen. Reeds bestaande organisaties in den zin dezer verordening moeten binnen een maand na het in werking treden van deze verordening alsnog bovenbedoelde goed keuring aanvragen. Hij, die een organisatie in den zin dezer verordening vormt, zonder de goedkeuring van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied aan te vragen, of ten aanzien van een reeds bestaande orga nisatie niet alsnog deze goedkeuring aan vraagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en geldboete van ten hoogste veertigduizend gulden, of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een hoogere straf is bedreigd. Hetzelfde geldt voor hem, die zich bij een niet overeenkomstig deze verordening goedgekeurde organisatie aansluit, dan wel dezelfve op andere wijze steunt. Maximum-snelheid Met ingang van Maandag 5 Augustus a.s. treedt een nieuwe regeling met betrekking tot de maximum-snelheid van motorrijtui gen in werking. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft n.l. bij verordening no. 73 het volgende be- 1. Binnen bebouwde kommen voor alle soorten motorrijtuigen 40 K.M. per uur. 2. Buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen: a. voce personenrijtuigen, die met inbegrip van den bestuurder ten hoogste acht personen mogen vervoe ren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 K.M. per uur; b. voor andere motorrijtuigen 60 K.M. per uur. Het bovenstaande geldt onverminderd de bestaande bepalingen, volgens welke slechts gereden mag worden met een klei nere snelheid dan 40 K.M. per uur. De Duitsche weermacht, de dienstbu- reaux van den Rijkscommissaris, de S.S.- doodskopformaties, de grenswachtdienst (Grenszaufsichtsdienst), de technische hulpdienst (Technische Nothilfe), de Rijks arbeidsdienst, en de Duitsche en Neder landsche politie en brandweer, evenals ambulance-motorrijtuigen en motorrijtui gen voor diensten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer veror dening uitgezonderd, voor zoover de uit voering van van overheidswege gegeven opdrachten of de vevulling van plrichten, welke ui tdienst of beoep voortvloeien, dit vereischt, een en ander voor het geval ver traging gevaar zou opleveren. Hij, die opzettelijk of door schuld in strijd met de bepalingen dezer verorde ning of met de te harer uitvoering uit te vaardigen nadere voorschriften handelt, wordt voor zoover geen strenger straf is bedreigd, met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of met een geldboete van ten hoogste 300 gulden gestraft. Handelingen, als bedoeld in het vorige lid, zijn overtredingen. Deze verordening treedt Maandag 5 A"""stus in werking. Verhooging van tabaks accijns Met ingang van 15 September De tabaksaccijns wordt met ingang van 15 September a.s. verhoogd als volgt: De accijns voor sigaren met dichtge- werkten kop, wegende per 1000 stuks 3X K.G. of meer, tan 12 X procent op 20 pro cent. De accijns voor andere sigaren van 17X procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22X procent op 30 procent. Alles gerekend van den kleinhandels prijs. De accijns op sigaretten, thans 50 pro cent bedragende, wordt met 10 opcenten gebracht op 55 procent. Deze verhooging gaat in krachtens een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, welk be sluit in het Verordeningenblad is opgeno men. Hierbij is tevens bepaald dat de secre taris-generaal kan voorschrijven, dat op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit fabrikanten en groothandelaars de bij hen voorhanden niet gebruikte ze gels moeten inleveren, ten einde tegen an dere zegels te worden ingeruild. Degene, die de voorschriften van dit be sluit en die, uitgevaardigd tr uitvoering daarvan, overtreedt, wordt gestraft met een boete van van ten minste 25 en ten hoogste 1000 gulden, onverminderd de in beslagneming en verbeurdverklaring van de zegels, waarvan de voorgeschreven in levering is nagelaten. De „Tel." merkt bij het bericht van de hoogere tabaksaccijns op: Beteekent de verhooging van den accijns een niet onaanzienlijke bron van inkom sten voor de schatkist, de verbruiker zal zich in de allereerste plaats afvragen: Wat gaat mijn sigaar, mijn sigaartje of mijn pijp tabak mij meer kosten? In het algemeen zal afgewacht moeten worden, welke regeling de fabrikanten den handel voorstellen, zoo werd ons van win kelierszijde medegedeeld. Neem b.v. het pakje sigaretten van 25 cent. De verhoo ging komt hierop neer. dat dit eigenlijk 25 en 2/3 cent moet gaan kosten. Zal nu de extra-accijns door fabrikant of winkelier of wellicht door hen gezamenlijk worden gedragen of zal men den consument een cent meer gaan berekenen? Dit laatste brengt zijn bezwaren mee, daar de op 5 cent afgeronde prijzen nu eenmaal popu lair zijn geworden bij het publiek. Wat de sigaren aangaat, feitelijk valt al leen het z.g. bolknakmodel onder de siga ren met dichtgewerkten kop, waarvan in de beschikking wordt gesproken. Maar ook hier maakt de verhooging een fractie van een cent uit, zoodat afgewacht moet wor den op wien hier de kosten verhaald zul len worden. In elk geval is het bij de si garen gemakkelijker het in de kwaliteit of de melange te zoeken. Overigens zij medegedeeld, dat het met de aflevering der sigaren op het oogen blik lang niet vlot gaat. De meeste fabrie ken hebben hun afnemers bericht gezon den, dat zij hun toezegging om dezer da gen wat af te zenden niet gestand kunnen doen. De Nederlandsche Opbouwdienst Bij verordening van den Rijkscommis saris is betreffende den Nederlandschen Opbouwdienst o.a. het volgende bepaald: De Opbouwdienst is bestemd om de le den van de voormalige Nederlandsche land en zeemacht iin de gelegenheid te stellen nuttig werk ten behoeve ^an de Neder landsche volksgemeenschap te verrichten. Hij is een eervolle dienst ten behoeve van volk en vaderland. Aan het hoofd van den opbouwdienst staan: 1. de commandant; 2. het hoofd der administratie. De commandant en het hoofd der admi nistratie worden door den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemd en ontslagen. Zij staan onder den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. De jaarlij'ksche begrooting van den Op bouwdienst wordt op grond van een ge meenschappelijk voorstel van den comman dant en het hoofd der administratie door den secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken in overeenstem ming met de^ secretaris-generaal van het Zij behoeft de goedkeuring van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied. De secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken vaardigt de voorschriften, noodig voor de uitvoering van deze verordening, uit. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant bekiend gemaakt. Deze verordening treedt in werking met •"gwerkende kracht tot 15 Juli 1940. In opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje wordt de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied, er met den meesten nadruk op gewezen, dat iedere demonstratieve gedraging, welke ook, en ieder betooging van afzonderlijke perso nen of van groepen van personen, welke direct of indirect, hoe ook tegen de bezet tende macht gericht is, met de vereischte gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen, ge richt tegen de bezetende macht, worden ook aangemerkt demonstraties en betoogin gen voor de Koningin of andere leden van het Huis. van Oranje, dat de oorlog tegen het Groot-Duitsche Rijk hardnekkig voort zet. Derhalve kan het opspelden en dragen van insignes, bloemen, kleuren en derge lijke, die een sympathie voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengen, evenmin geduld worden, als het uitsteken van vlag gen of het aanbrengen van verdere versie ringen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor iedere andere ge draging, welke kan dienen voor het ge noemde doel. Degene, die tegen dein inhoud van deze bekendmaking handelt, wordt streng ge straft, in het bijzonder indien hij demon straties of betoogingen iin den zin van deze bekendmaking uitlokt, veroorzaakt of be gunstigt. Speciaal wordt nog herinnerd aan het bepaalde in par. 2 van de verorde ning no. 52/1940 van den rijkscommissaris, betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Naar gelang van de om standigheden zal de verordening no. 33/ 1940 betreffende het verbeurdverklaren van vermogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederlandsche politie is opdracht gegeven voor de nale ving van deze bekendmaking te waken. Ds. W. L. WELTER TERAARDE- BESTELD Ds. W. L. Weiter, de oude oud-hofpre diker, is vandaag op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage naar zijn laatste rustplaats gebracht. Vanmorgen stond het stoffelijk overschot opgebaard voor den kansel van de Groote Kerk. Over de kist hing een wit kleed en op dit kleed lag een kruis van roode rozen. Aan den-voet van de baar lag een kruis van witte dahlia's. De preekstoel ging schuil achter een eenvoudige stijlvolle omlijsting van hoogopgaande palmen. De predikanten en de Kerkeraad der Ned. Duitsch Herv. Gemeente van 's Gravenhage waren de eeni- ge officieele genoodigden. Ook prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. A. N. Patijn, oud-gezant in België en oud-minister van Buitenlandsche Zaken en oud-burgemeester van Den Haag waren in het kerkgeboupw aanwezig, alsmede mr. J. R. Schmal, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, prof. dr. J. A. Cramer, rus tend hoogleeraar te Biltnhoven, vroeger predikant te 's' Gravenhage, gep. luit-gene- raal jhr. C. L. van Such/telen van de Haare, oud-gouverneur van de Koninklijke Mili taire Academie en dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen secretaris van de Algemeene Sy- nade der Ned. Herv. Kerk. Terwijl de doodsklok in den toren van de kerk haar somber geluid over de binnenstad galmde, zong de gemeente liederen, welke ds. Weiter tijdens zijn leven lief zijn ge weest. De dienst werd geleid door ds. J. P. Mo lenaar, de oudste predikant van de Ned. Herv. Gem. in 's Gravenhage. In zijn toe spraak sprak hij naar aanleiding van Han delingen 13:36a: „Want David, als hij in zijn tijd den raad Gods gediend had, is ont slapen". Ds. Molenaar besloot met Daniël 12:3. Ook las hij enkele Schriftgedeelten voor, waar van wijlen ds. Weiter zeer veel heeft gehou den en die hem zelfs nog op zijn sterfbed steeds op de lippen kwamen: Psalm 23 en fragmenten uit Joh. 14. Aan het slot van den rouwdienst betrad dr. H. Schokking, emer. predikant .te 's Gra venhage en een zeer goed vriend van den overledene, den kansel. Hij deelde mede, dat het den wensch van ds. Welter was ge weest temidden der gemeente uit dit kerk gebouw te worden uitgedragen en dat hij hem had gevraagd den dienst te leiden. Ik had het graag gewild zoo sprak dr. Schokking maar ik kan dat niet meer. Hij uitte zijn dankbaarheid voor het feit, dat hij niettemin thans toch in de gelegen heid was gesteld in het openbaar van zijn groote achting en vriendschap jegens den overledene te kunnen getuigen. Ds. Molenaar besloot met voor te lezen de verzen 17 van Openbaring 21. Hierna bad hij het „Onze Vader". Ook op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen bestond een zeer groote belangstelling.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1