'AME5 RUBRIEK 'CO OPLEIDINGSCURSUS „DEUTSCHE FRAUENWERK" Moderne huiskleeding KNIPPATRONEN Cen zatine&aed voor tuin en strand De zon is heerlijk, we verlangen er naar ons heerlijk te koesteren, doch, we kunnen soms wel eens te veel van het goede krijgen, vooral in de zomermaanden. Een lichte, breedgerande hoed zal zich dan ook als uiterst practisch doen kennen en is heel gemakkelijk te maken. Indien onze lappendoos uitgeput is, zullen we een klein lapje cretonne of gebloemd cretonne moe ten koopen. Verder hebben we voor den rand geribd lint noodig, een lapje effen materiaal 'en stijf linnen. Het knipoverzicht geeft de natuurlijke grootte in c.M. weer en wordt eerst van papier geknipt fig. 1 is het voorgedeelte van den rand en fig: II den achterkant. Beide deelen worden van gebloemd en van ™.F1 ,1 i A\A effen materiaal geknipt, evenals de mid- dellaag, die van stijf linnen is. Nu worden de zijnaden verbonden van ieder deel apart, daar platstrijken en legt ze in de juiste volgorde: gebloemde stof, linnen, effen stof, waarna men onder en boven kant op elkander rijgt (drie lagen verbin den), zijnaden moeten precies op elkander Vallen. Buiten omtrek o'mbooren met ribslint, liefst met de machine. Voor den bol heeft men drie stofreepen noodig van pl.m. 28 c.M. lang en 2 c.M. breed. De dubbele reepen worden aan beide kanten gestikt en tegen den binnenkant van den rand bevestigd; deze laatste heeft men afgewerkt door de stof tegen elkan der in te slaan en langs den kant door te stikken. De dubbele reepen, die den bol vormen, worden op gelijke afstanden onder den binnenrand bevestigd en in het midden van den bol vastgehecht met een kleine strik. VAN HET Vele handen maken het werk licht Op lange tafels liggen vele kleedingstukken en stofresten uitgespreid, ma chines snorren en scharen worden druk gehanteerd. Onder aangenamen kout werken de vrouwen, die zich gemeld hebben voor de Schülungskurs des Deutschen Frauenwerks. Steeds meer vrouwen ko men in de „Beratungsstel- len en Nalistunden" ad vies vragen omtrent de beste wijze, waarop zij oud tot nieuw kunnen ma ken. Zij naaien op deze cursussen in hoofdzaak voor de weermacht en het Roode Kruis en ae erva ren leerkrachten, die de leiding hebben, zijn onuit puttelijk, waar het nieuwe vindingen betreft. Wanneer wij met een der leidsters een rondgang maken, dan valt ons oog op verschillende tafels, waar pantoffels in bonte rijen naast elkander staan, verschillende modellen en maten, die gemaakt zijn van restjes tapijt en gor dijn stof, van vilten hoe den en zelfs van afge sleten stukjes bont en breiwerk. Men ziet sierlij ke, met bont gevoerde damespantoffels naast forsch mannenschoeisel. Zij zijn be stemd om in de a.s. wintermaanden uitge reikt te worden aan allen, die er voor in aanmerking komen. Behalve de opoffering van tijd, kosten ze niets aan materiaal, uitgezonderd een weinig garen en onge twijfeld zal de werklust dezer wouwen door deze resultaten steeds meer aange wakkerd worden. In de afdeeling „van oud tot nieuw on dergoed" vindt men bergen vermaakte kleeren .De vrouwen die nog ouderwet- sche rokken, nachtjaponnen en wat dies meer zij uit grootmoeders tijd in haar be zit hadden, stonden dit af, omdat degelijke katoenen. keperen en linnen weefsels thans meer dan ooit te gebruiken zijn. Uit een wijden linnen onderrok werden nog meisjesjurken gemaakt, terwijl nachtja ponnen eveneens voor verschillende prac- tische doeleinden gebruikt werden. Andere vrouwen houden zich onledig met breien en maken o.m. kousenbeschermers van kleine wolresten. Bestaande gedeeltelijk reeds dun geworden jumpers en ander breiwerk wordt uitgehaald om weer klei nere stukken van te breien. Uitgehaalde wol kan over plankjes gewonden worden, daarna bindt men onder en boveneinde bij elkander en slaat de wol door een sop je, spoelen en met een kleine verzwaring aan den onderkant te drogen hangen in de schaduw. Men heeft zelfs mouwlooze jumpers op handige wijze weten te vermaken tot war me broeken, n.l. door deze om te draaien, zoodat de schouders de beenopeningen kunnen vormen. Directoires en manson derbroeken worden vermaakt voor kinder- onderkleeding. Een andere groep vrouwen is bezig bo- venkleeren te vermaken en een mantel, die b.v. te kort en te nauw is wordt" voor zien van bovenpas en voorbaan van stof, die er het beste bijkomt. Twee gedeeltelijk versleten speelpakjes worden tot één ver werkt, hetgeen ook voor jurken en japon nen geldt. De massa beschikbaar gebruikt materiaal is zóó groot, dat men steeds weer goede combinaties kan vinden. Naden, op plaatsen, waar men ze liever niet aan brengt, omdat ze te zeer opvallen, worden aan het oog onttrokken door siersteken of smal galon. Zig-zagband biedt in vele ge vallen uitstekende diensten. Men staat een voudig versteld hoe vindingrijk men wordt als de nood dringt. Ten slotte noemen wij nog de „verfkeu- ken", waar in de vale potten met kleur stoffen, materialen, die verschoten zijn in een donkerder tint geverfd worden. Een japon, die uit verschillende stofresten bestaat of versteld is met lappen van een weinig bijpassende kleur wordt geverfd en is na deze behandeling niet meer te her kennen. Op deze wijze wordt het mogelijk gemaakt, dat velen, die niet in de gelegen heid zijn zich iets nieuws aan te schaf fen, mede door de beperking der punten- kaarten, goed gekleed kunnen gaan. Het Deutsche Frauenwerk heeft de me dewerking zooals reeds gezegd van een groot aantal geschoolde krachten, die leiding geven op deze cursussen. De vrou wen, die hier leeren om oud tot nieuw te maken zullen een groote kennis op kun nen doen, die haar niet alleen in staat stelt in het algemeen belang werkzaam te zijn, doch zij leeren tevens woekeren met de beschikbare middelen voor het eigen gezin. Op deze wijze kan uit de nood een deugd geboren worden en zullen ook wij, voor zoover noodig, een voorbeeld aan dit werk der Duitsche vrouwen kunnen ne men. KEUKEN-WENKEN. Wanneer de sla zeer zanderig is, wascht men de kroppen in een kleinen, hoogen emmer en haalt ze op en neer in het wa ter. Eerst daarna verwijdert men de lee- lijke blaadjes en verdeeld de sla aan stuk jes, waarna zij nogmaals gewasschen wordt. Alleen harde en leelijke blaadjes weggooien de groene zijn niet alleen bruikbaar, doch zelfs nog te verkiezen boven het hart, om dat ze door de zon beschenen zijn en daar door meer vitaminen bevatten. Nerven niet weggooien, doch aan kleine stukjes ver- deelen. Wat te doen, wanneer men soep of saus wil bruinen? Men fruit en uien een paar fijngehakte worteltjes goed bruin en wrijft ze daarna door een zeef in de kokende vloeistof, die pikanter van smaak en mooier van kleur wordt. Bij gebrek aan bloem kan men groenten en sauzen binden met rauwe geraspte aard appelen. Men gebruike evenwel een fijne rasp. Om het handsvat van een alluminium deksel te isoleeren plaatst men een kurk tusschen deksel en handsvat. Het thema huiskleeding is veel belangrijker, dan men oppervlakkig wellicht denkt en in de meeste gevallen schenkt men er zeer weinig acht aan. Waarom eigenlijk, zoo vra gen wij ons af, want het meerendeel der huisvrouwen brengt toch een groot deel van den dag door met het verrichten van allerlei be zigheden. Slechts indien men zich diensovereenkomstig kleedt zal het werk veel be ter vlotten. Het is verkeerd om van de gedachte uit te gaan, dat een of andere ja pon, die eens wellicht het pronkstuk der garderobe uit maakte, nog wel 's morgens in huis gedragen kan wor den. De kleeding van werkende vrouwen, overschillig of zij in- of buitenshuis haar be zigheden hebben, moet vol doen aan practische eischen. Het laatste wil volstrekt niet zeggen, dat zij dan tevens niet vlot en jeugdig kan zijn. Schortjaponnen van cre tonne en andere waschbare weefsels, Vindt men in groo te verscheidenheid en deze hebben dan ook de witte overalls grooten- deels Verdrongen. Modern is de huisja pon van vroolijk bedrukt cretonne in aan sluitende modellen met een rits over bijna de geheele lengte. Deze kleeden veel meer af dan de driekwartlange modellen met pas en klokkende onderstukken met blouse mouwen. Hoofdzaak is dat men voor huis kleeding modellen, kleuren en dessins kiest, die in overeenstemming zijn met het figuur. Bontbedrukte weefsels, bloemen, vlin ders, strepen, ruiten, sterretjes, moezen en nog veel meer dessins in rijke kleurenmen geling wekken zomersche herinneringen op en Worden in alle mogelijke modellen ver werkt. Practisch is om er dan tevens op te rekenen een driehoekig lapje over te houden, dat om het haar gebonden wordt indien men stoffig werk heeft te verrich ten. Het houdt het vet worden van het haar ook tegen bij bakken en braden. Op onze schets geven wij enkele mo dellen weef, die zich voor huisvrouwen leenen en inderdaad sportief kleeden, zoo dat zij ook aan de practische eischen vol doen, die buitenshuis werkende vrouwen stellen. Links een japon met schouderpas, die zich verlengt en een deel der mouwen vormt. Lange banen, die op taillehoogte figuurnaden hebben, waardoor meer mo del verkregen wordt. Naar verkiezing op gestikte zakken. Midden een aardige, een voudige japon met reverskraag en dubbele rij knoopen; zesbaans rok. Rechts. De gestreepte japon heeft een dwars geknipte pas en schouderstukken; tweebaans rokje. Wil men aan deze japonnen een ge- kleeder aanzien geven, dan kan men ze Van toile de soie of kunstzijde maken. Doelmatige afsluiting VAN kunstlicht noodzakelijk Het geeft menigmaal eenige moeilijkhe den, voor en aleer men zijn kamer zoo danig bekleed heeft, dat het niet mogelijk is, dat er licht naar buiten straalt. We moe ten ons nog aanpassen aan iets, dat reeds gedurende meer dan negen lange maan den in de oorlogvoerende landen noodzake lijk was, n.l. het afschermen van licht in verband met de verduistering. Thans zul len de meesten onzer hiervan nog niet veel moêilijkheden ervaren, want de invoering van den Duitschen tijd in ons land maakt, dat het om elf uur nog licht is. Naarmate de dagen korter worden zullen in alle ge zinnen maatregelen genomen dienen te worden, die licht uitstralen weten te voor komen en in verband met dit feit geven wij enkele wenken. Natuurlijk kunnen wij niet één raad ge ven, die voor alle ramen toepasselijk is, aangezien de afmetingen menigmaal zeer verschillend zijn. Aan te bevelen is om in kamers, die niet of hoogst zelden in ge bruik zijn, de electriscne gloeilampjes tij delijk weg te nemen. Voorkomen wordt dan, dat iemand, die even in een niet af geschermde kamer moet zijn, het licht zou kunnen vergeten uit te schakelen. Voor een klein raam is het voldoende dit af te dekken met donkere stofresten, b.v. zwarte voering, waarvan men nog wat in de lap penmand heeft liggen. Men naait er kleine gordijnringen aan, die aan een smal spi- raalroedjes zoo hoog mogelijk worden opge hangen. Een uitstekende afdekking voor groote vensters geeft afb. 1 te zien. Men heeft twee latten noodig, verduisteringspapier in de gewenschte lengte en breedte, drie ringschroeven en touw. Het papier wordt iets breeder omgevouwen dan de breedte van de lat is en opgeplakt ter breedte van 1/2 of 1 c.M., waarna deze laatste er in geschoven wordt. Eventueel kan men het papier op de latten plakken. Het begin van het koord wordt aan de beide ringschroe ven bevestigd, daarna brengt men ze ach ter het gordijn om naar onderen (stippel lijn) en vervolgens haalt men het koord over den voorkant weer door de ringen, daarna gaan beide snoeren door een der den ring, die zich opzij bevindt. De drie koorden worden pl.m. 20 c.M. van den on derkant bij elkander geknoopt. Hen kan dit noodgordijn, dat eveneens hoog opge hangen moet worden gemakkelijk ophalen en neerlaten en bevestigd aan den zij kant een knopje om het koord aan vast te maken. De lengte- en breedte maten moe ten zoodanig genomen worden, dat vooral voorkomen wordt, dat licht uitstraalt. Op dezelfde wijze kan men ook een donker stoffen gordijn maken, doch gebruikt dan metalen, liefst platte roeden. Indien men geen rolgordijn kan aanbrengen om een of andere reden, dan is het aan te bevelen een eenvoudig wit houten geraamde te la ten maken, dat men tusschen de sponning klemt en waarop met punaises donker pa pier of dito stof gespannen wordt. Het losse raam moet eventueel nauwkeurig passen, terwijl men het met opgelijmde houten driehoekjes in de vier hoeken kan versterken (2). Afb. 3 geeft een eenvoudige wijze van verduisteren té zien. Aan de binnenzijde van de vensters wordt papier aangebracht, dat aan onder- en bovenzijde om smalle latten geplakt wordt, die 3 c.M. breeder zijn dan het papier. Aan het raam- of open slaande deur brengt men twee schroef ha ken in en aan de, bovenste lat twee oogen, waarmede het geheel opgehangen kan worden (aan de haken). In het onderste latje worden aan de zijkanten een paar openingen gemaakt, waardoor men .een band of koordje haalt. Overdag werdt het gordijn opgerold en het koordje om de bo venlat bevestigd. De afb. onderaan rechts geeft het uitgerolde gordijn te zien. Links (3), ziet men hoe weinig plaats het in neemt indien het opgerold is. Zoolang de dagen lang zijn, zal het ver duisteringsprobleem het meerendeel der menschen nog niet te zeer bezighouden, doch mocht het in he najaar nog noodig zijn hetgeen niemand zal hopen dan dient men de noodige maatregelen ge troffen te hebben. Het groote voordeel van goed afgeschermde deuren en ramen is, dat het leven in huis dan althans zijn nor malen gang kan gaan. RECEPTEN, DIE ZICH AAN DE TIJDS OMSTANDIGHEDEN AANPASSEN. Aardappelen met appelen als aanvulling koffietafel. 1 kg. aard, 750 gr. appelen of 250 gram gedroogde appels. 75 gr. spek. 2 flinke uien. Gedroogde appelen worden daags tevo ren geweekt, gebruikt men versche, dan worden deze gewasschen en in blokjes of plakjes gesneden. Geschilde aardappelen gaar koken, liefst zoo, dat ze eenigszins uit elkander vallen. Appelen koken. Uien snipperen en in spek goudgeel fruiten, daarna alle ingrediën ten vermenigvuldigen. Zout naar smaak. Voor de boterham. Appel quark. Quark wordt door een zeef gewreven en vermengd met een kopje karne- of zoete melk en daarna klopt men alles goed op, zoodat een gelijke, roomige massa wordt verkregen en vermengt men deze met twee goed gewasschen appelen, die geraspt wor den en met een weinig suiker. De massa moet vooral niet te dim zijn en daarom zal men niet teveel melk mogen toevoegen. Succespatroon A 187. Prijs 40 cent Japon van effen linnen met versiering van stiksels aan revers, mouwopslagen en zakjes. Eenvoudig en makkelijk te maken model. Bovendeel met duibbele rij- knoopen en smalle plooitjes op taille hoogte. Vierbaans- rok. Patronen 40—44. in de maten SUCCESPATROON A 188. Prijs 35 cent Sportieve japon, die van effen materiaal gemaakt is met stiksels langs de binnen- waartsche plooien en prettig aandoet te midden van de vele bedrukte weefsels. Tweebaansrok met gladde achterbaan en gedeeltelijk opgestikte plooien aan de voorzijde. Patronen in de maten 4246. SUCCESPATROON Prijs 20 cent. Manteltje, dat gemaakt kan woeden van wol of linnen materiaal en vlot kleedt op effen zomer japonnen. Sluiting met lange rij knoopen. Opge stikte zakjes en reverskraag. Patronen 4248. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8